#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
16/04/2013 23:21
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ξεμπροστιάζει τον ΣΥΡΙΖΑ ο Γ. Μουρούτης



Δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι ο ΣΥΡΙΖΑ έβγαλε ανακοίνωση για να υποστηρίξει ότι δήθεν παρακολουθώ την κίνηση στα γραφεία τους.

Είναι προφανές ότι ουδέποτε δήλωσα ότι « έψαξα στην είσοδο της Βουλής για την αληθινή ταυτότητα του γνωστού blogger, την ώρα που ο τελευταίος έπαιρνε συνέντευξη από τον Αλέξη Τσίπρα».

Αντί, λοιπόν, να καταφεύγουν σε «ψεκασμένες συνομωσιολογίες» , θα μπορούσαν να ρωτήσουν τον πρόεδρό τους που τον δέχτηκε, τους κοινοβουλευτικούς συντάκτες στο γραφείο των οποίων καμάρωνε ο μπλόγκερ,  αλλά κυρίως  τον ίδιο τον μπλόγκερ - «δημοσιογράφο» πιτσιρίκο,  ο οποίος σε άρθρο του στο μπλοκ του αναφέρει ότι επισκέφθηκε τον κ. Τσίπρα στην Βουλή στις  25 Αυγούστου 2012, δημοσιεύοντας μάλιστα και φωτογραφίες με τον κ. Τσίπρα από την Βουλή.

(Επισυνάπτεται το σχετικό link με την διαφήμιση της επίσκεψης: pitsirikos.net)

Μείζον θέμα είναι,  ότι ο ο κ. Τσίπρας, με τον θεσμικό του ρόλο, δέχτηκε  στη Βουλή τον «δημοσιογράφο» του UNFOLLOW που ξεδιάντροπα «αστειεύτηκε» με το αίμα των αθώων θυμάτων  της Μαρφίν,  γράφοντας  επί λέξει την ημέρα του εμπρησμού «παιδιά η Μαρφίν ψάχνει για τρεις υπαλλήλους», και χθες την ώρα της δολοφονικής επίθεσης στη Βοστώνη ότι: «ο Μαραθώνιος είναι επικίνδυνο αγώνισμα».

Σημασία έχει, ότι ο ΣΥΡΙΖΑ με τη σημερινή του ανακοίνωση, αποκαλύπτει ότι κρύβεται πίσω από το περιοδικό UNFOLLOW που δεν δίστασε, ανάμεσα σε τόνους λάσπης,  να παρουσιάσει τον πρωθυπουργό «λιντσαρισμένο».

Αν οι επισκέψεις του εν λόγω κυρίου στη Βουλή και στο γραφείο του Αρχηγού της Αξιωματικής Αντιπολίτευσης, όταν μάλιστα διαφημίζονται από τον ίδιο, περιποιούν τιμή για τον ΣΥΡΙΖΑ, είναι θέμα δικό τους.

Τώρα, σε ό,τι αφορά την δήθεν «αποκάλυψη της ταυτότητας του blogger» αυτήν ο ίδιος την έχει διαφημίσει μέσω επίσημου δελτίου Τύπου που έχει αναπαραχθεί στις εφημερίδες από το 2007, όταν συμμετείχε στη συγγραφή θεατρικού έργου. Αν μετά άλλαξε άποψη και ντρεπόταν για τα γραφόμενά του, είναι θέμα του ιδίου…

(σχετικό link: ethnos.gr )

Πριν βγάλουν την ανακοίνωση,  (στην οποία να σημειωθεί ότι δεν καταδικάζουν έστω για τα μάτια του κόσμου τις αθλιότητες του πιτσιρίκου για τη δολοφονία συνανθρώπων μας) θα έπρεπε να ρωτήσουν τουλάχιστον τον Βουλευτή του κόμματός τους κ. Π.Τατσόπουλο ο οποίος τον χαρακτηρίζει μεταξύ άλλων «αρουραίο», «συκοφάντη» και «πανικόβλητο ποντίκι».

Το δημοσίευμα του left.gr

left.gr/news

Η δήλωση του ΣΥΡΙΖΑ

left.gr/news

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. akenaton avatar
    akenaton 16/04/2013 23:40:02

    Κύριε Μουρούτη, σας βγάζω το καπέλο αυτή την φορά! Όταν η αξιωματική αντιπολίτευση σχολιάζει επίσημα κάποια tweets, τότε το δημόσιο ξεβράκωμά τους είναι όχι μονάχα δικαιολογημένο αλλά απαραίτητο.

  2. Συριζαλβανία του Χότζα avatar
    Συριζαλβανία του Χότζα 17/04/2013 00:01:09

    Έκαστος στο είδος του, και ο ΣΥΡΙΖΑ στις αρλούμπες!!!!

  3. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 17/04/2013 00:38:49

    Το όνομα του "λεβέντη", στον οποίο συνεντευξιάζεται ο Τσίπρας, έχει γραφτεί εδώ και καιρό στα Μέσα Κοινωνικής Δικτύωσης. Δούλεψε στο ΣΚΑΪ (το τί άκουσα από συναδέλφους του...), μέχρι παλιό δημοσίευμα στα ΝΕΑ (αν θυμάμαι) έχω βρει, όπου αναφέρεται το όνομα του φαρδύ πλατύ. Οπότε, δεν πάτε για φρέσκα ρε ροζ γατάκια...

    • aggelosview avatar
      aggelosview @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 17/04/2013 15:38:49

      Όταν δούλευε στο ΣΚΑΙ ήταν σε μια εκπομπή στα Εξάρχεια με τον Προτοσάλτε. Του την έπεσαν οι αναρχικοί και μάζεψε αρκετές καρπαζιές. Βέβαια ως συνεπής αριστερός οι καρπαζιές τον βοήθησαν να δει το αληθινό φως στο πρόσωπο του Αλιέξη.

  4. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 17/04/2013 00:41:29

    Και για να μην το ξεχάσω: Εύγε Γιώργο Μουρούτη. Πόνεσαν...

    • Οφις avatar
      Οφις @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 17/04/2013 02:24:45

      Κύριε Κρανιδιώτη
      Αυτοχαρακτηρίζομαι κεντρώος και σε ορισμένες θέσεις συμφωνώ με τον Σύριζα κ σε ορισμένες με την Ν.Δ( και σε ορισμένες με εσάς).
      Αυτή η βεντέτα με τα tweets και οι εκατέρωθεν επιθέσεις στο διαδικτυο για εντελως ασήμαντα πράγματα δεν πιστέυω ότι είναι σημαντικές και κακώς ασχολείται η κυβέρνηση, η αξιωμ αντιπολίτευση και εσείς με αυτά.
      Ξέρω πως επειδή και εσείς στοχοποιηθήκατε για κάποια tweets άστοχα ή μη θέλετε να την πείτε και για ανάλογα tweets άλλων. Να τους πιάσετε να λένε κάτι και βάση αυτού να απαντήσετε ανάλογα. Καλοπροαίρετα σας λέω σκεφτείτε 5 λεπτά αν αξίζει κανείς να ασχολείται με αυτά.Όσο χαζό κρίνω να ασχολείται κάποιος με το αν ο Τατσοπουλος είπε ότι "γ....." την μισή αλήθεια τόσο χαζό κρίνω να στοχοποιείται κάποιος επειδή απάντησε όπως απάντησε σε tweet "βια είναι ο γέρος μου" κτλτ κτλ όπως αντιστοιχα χαζό είναι να κρίνεται ο τσίπρας επειδή έδωσε συνέντευξη στον πιτσιρίκο (καλώς εδωσε) . Η αντιπαράθεση πρέπει να είναι πολιτική και ακριβώς επειδή υπάρχουν πάνω από 10000 πράγματα που σας χωρίζουν με τον Σύριζα υπάρχει περιθώριο ώστε η μπάλα να παιχτεί σε σοβαρότατα ζητήματα. Το τι θα πει κάποιος στο twitter είτε είναι εύστοχο είτε άστοχο δεν ενδιαφέρει κανένα και προφάνώς ουδείς νοήμων κρίνει κάποιον από μια ατάκα. Μόνο οι κακοπροαίρετοι κρίνουν κάποιον από μια φράση

      • hgemwn avatar
        hgemwn @ Οφις 17/04/2013 16:21:36

        Νομίζω πως βλέπετε το δέντρο κι όχι το δάσος. Η ουσία είναι πως κάποιος επιτέλους θα πρέπει να ορθώσει ανάστημα απέναντι στην αυθαιρεσία των "αριστερούληδων" που εδώ και χρόνια τρώνε σαν σαράκι την κοινωνία.

        Η αντιπαράθεση είναι άκρως πολιτική. Η κύρια κριτική που ασκείται στον Σύριζα αφορά τις θέσεις του, ή για την ακρίβεια την έλλειψη αυτών. Κανείς δεν τους κατηγόρησε για το πως ντύνονται ή σε ποιους δίνουν συνεντεύξεις.

      • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
        Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Οφις 18/04/2013 00:55:01

        Δεν είναι απλά "χαζό tweet" να χλευάζεις αληθινούς νεκρούς από τρομοκρατική δράση, να σου δίνει συνέντευξη ο αρχηγός της αξιωματικής αντιπολίτευσης και να σε καλύπτουν πολιτικά για τα τέρατα που είπες.
        Αν αναφερόμενο σε μένα εννοείται το ξεβράκωμα που έκανα στον παρακάτω λεγάμενο, που ήθελε να μου στείλει πεσκέσι το πτώμα, του δήθεν άρρωστου πατέρα του, καλά έκανα:
        http://dexiextrem.blogspot.gr/2013/02/blog-post_7842.html

        • Αμφιβολία avatar
          Αμφιβολία @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 19/04/2013 03:23:01

          Πέστα, ω, ρε, Γαρουφαήλ!!!

  5. MAYRO XABIARI avatar
    MAYRO XABIARI 17/04/2013 01:55:26

    Αυτοί είναι αξιωματική αντιπολίτευση; Κατάντια...

  6. Kώστας ΜΠ avatar
    Kώστας ΜΠ 17/04/2013 02:29:21

    Φαίδρος αρχηγός.
    Ασόβαρα στελέχη.
    Επικοινωνιακή ομάδα καρπαζοεισπράκτορων.
    Ψηφοφόροι παλαιοπασόκοι.

    Κόμμα ρεντίκολο...

    • Μικρασιάτης avatar
      Μικρασιάτης @ Kώστας ΜΠ 17/04/2013 03:26:38

      Τα πες ΟΛΑ με 4 προτασεις.

      • Ένας avatar
        Ένας @ Μικρασιάτης 17/04/2013 16:55:59

        Hσυχάστε λοιπόν.Ουδείς κίνδυνος.... Εεεεε?
        Ή μήπως παρ΄όλα αυτά η κουτάλα, μπορεί να πέσει σε ...ξένα χέρια; Πω πω συμφορά!

        • Γεώργιος Τ. avatar
          Γεώργιος Τ. @ Ένας 17/04/2013 20:02:29

          Ο Αλέξης είναι αυτός που προσκύνησε στην Ουάσιγκτον (σε συμβούλους του Ομπάμα κιόλας) για να πάρει το χρίσμα μήπως και γίνει πρωθυπουργός, ο Σαμαράς ακόμη δεν πήγε. Ο Αλέξης μίλησε στο ίδρυμα Καραμανλή για να μαζέψει ψηφουλάκια και από το κέντρο. Αυτός που έχει ως συνιστώσες ότι πιο ακραίο στον τόπο μας μαζί με τη ΧΑ. Και στο Ισραήλ που πήγε, το σκουφάκι που φορούν όλοι δε το φόρεσε, ούτε "έκλαψε" στο τείχος των δακρύων. Αυτά για να μην ξεχνιόμαστε. Και έχουν λυσσάξει οι πέραν του Ατλαντικού εναντίον του, πράγμα που κάνει μπαμ όταν συμμαχούν εναντίον του Καμμένος και Τσίπρας που προωθούν συστηματικά τις θέσεις των ΗΠΑ και εναντίον της ΕΕ.

          • B.Q avatar
            B.Q @ Γεώργιος Τ. 17/04/2013 21:09:10

            Κι εμείς αγαπάμε, αλλα τυφλοί ΔΕΝ είμαστε.....

    • Karenin avatar
      Karenin @ Kώστας ΜΠ 18/04/2013 00:01:09

      Κώστα ΜΠ, καμια πρόχειρη γρήγορη τακμηρίωση υπάρχει;

  7. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 17/04/2013 09:56:56

    Άσχετο μεν, σχετικό δε με την ψυχολογία που έχει διαμορφωθεί (και που την διακρίνω εδώ και καιρό) εδώ, και είναι πολλοί που δεν δισταζουν να αλλάζουν το όνομά τους επί το Αγγλικότερον διότι, πως να το κάνουμε, είναι ιν Τα Αγγικά και άουτ τα Ελλαδικά (καμία σχέση με τα τα Ελληνικά). Τα Ελλαδικά για τους ιθαγενείς, γλώσσα με καμιά 200-500 λέξεις από τα Ελληνικά πασπαλισμένα με μπόλικα Αγγλικά -για να δείχνουμε πως είμαστε κοσμοπολίτες- και τα Αγγλικά ως επίσημη-ανεπίσημη δεύτερη(;) γλωσσα των εδώ ilumminati, σιγά-σιγά, όπως ευθαρσώς το έθεσε η εδώ και πολλά χρόνια "φωταδισμένη" κα. Διαμαντοπούλου μας (που χάθηκε άρα 'γε;).

    Εμένα πάλι μου κάνει εντύπωση, αλγεινή θα έλεγα, Έλληνες να γράφουν το όνομά τους σαν George και όχι σαν Giorgos. Μεγάλη εντύπωση!! Άρα 'γε, βαφτίστηκε George και όχι Giorgos;
    Φανταστείτε λοιπόν τον Α. Σαμαρά να υπογράφει ως Anthony Samaras, ή τον Αλέξη Τσίπρα ως Alexander(;) Tsipras. Χα, χα, χα!

    Και το βλέπω ΠΑΝΤΟΥ, ειδικά σε συναδέλφους να υπογράφουν πχ. John αντί του Giannis ή Yiannis.
    Όσο και αν σας φαίνεται παράξενο, είναι περίεργο τουλαχιστον μιας και δεν ζει ούτε και εργάζεται σε αγγλόφωνη χώρα για να διευκολύνη όσους δεν μιλούν την Ελληνική εκεί, αλλά στην Ελλάδα (λέμε τώρα, για ποιά Ελλάδα μιλάμε πια, όπου δεν υπάρχει πινακίδα που να μην έχει λατινικούς χαρακτήρες).
    Μπορεί να σας φαίνεται παράξενο μπου το επισημάνω αλλά η σημειολογία πίσω από τέτοιες παραξενιές λέει πολλά για το πω;ς βλέπουμε τον εαυτό μας ως έθνος και ώς Λαός, και δεν είναι καλό.
    Άμα είναι κανείς ραγιάς, ειναι ραγιάς, τι να κάνουμε.

    • Σωτ Μητραλ avatar
      Σωτ Μητραλ @ Νίκος Αργεάδης 17/04/2013 17:24:01

      Ἔχετε μεγάλο δίκιο.

    • Σωτ Μητραλ avatar
      Σωτ Μητραλ @ Νίκος Αργεάδης 17/04/2013 17:25:07

      Ἐδῶ τὸ John τὸ βλέπω σὲ 20χρονους φίλους ποὺ οὐδέποτε ἐξῆλθαν ἀπὸ τὴν χώρα (!). John σὲ φωνάζουνε στὸ δρόμο παιδί μου;

      • Νίκος Αργεάδης avatar
        Νίκος Αργεάδης @ Σωτ Μητραλ 17/04/2013 20:09:34

        Κε. Μητραλέξη, έχω ταξιδέψει σε πολλά μέρη, πολλά πολύ πιο φτωχά από την Ελλάδα. Πουθενά δεν είδα τόση εθνική αναξιοπρέπεια και κακομοιριά (μη πουν τίποτα οι ξένοι). Σε όλα ακόμα και σε επίσημα μέρη και τουριστικά οι άνθρωποι σεβονταν τον (εθνικό τους εαυτό) και γι' αυτό τους σεβονται. Εδώ συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο με τις πανταχού παρούσες λατινοπινακίδες να "κοσμούν" τα ΠΑΝΤΑ, ακόμα και σε απομακρυσμένα χωριά που δεν πατάει τουρίστας (γιατί αυτή είναι η δικαιολογία όταν ρωτάω). Πως να μας σεβαστεί ένας ξένος όταν δεν σεβόμαστε εμείς τον εαυτό μας; Στην δε Τηλ. δεν σταματάν να διαγωνίζονται ποιός θα πετάξει τις περισσότερες αγγλικούρες για να ενρυπωσιάσουν τον εαυτό τους και τους ιθαγενείς. Δεν νομίζω πως υπάρχει πιο συμπλεγματικος λαός από εμάς, ακι αυτό οφείλεται στην εθνικά ευνουχισμένη ελίτ που -λέμε τώρα- κρατά τα ηνία του έρμου τόπου στα χέρια της.
        Τελικά η ουσιαστική φτώχεια εδράζεται στην ψυχή των ανθρώπων.

        • Νίκος Αργεάδης avatar
          Νίκος Αργεάδης @ Νίκος Αργεάδης 17/04/2013 21:41:07

          Να ένα τυπικό παράδειγμα που άκουσα σε εκπομπή του ΣΚΑΪ (τους ενοχλεί αν το ονομάσουν "ουράνιο κανάλι ή δίαυλο). Παρουσιάζοντας βίντεο ρωτούσαν πόσα views είχαν τα βίντεο, με την μεγαλύτερη φυσικότητα. Προφανώς τους έπεφτε λίγο να πούν θέαση ή κάσυι άλλο. Είναι βλέπετε κοσμοπολίτες και όχι έλληνες, δλδ επαρχιώτες. Η ξετσιπωσιά δεν έχει όριο.

  8. ΦΟΤΖΙΟ avatar
    ΦΟΤΖΙΟ 17/04/2013 11:20:40

    ΑΝΤΙΓΡΑΦΩ....
    Και στο αν ο πιτσιρίκος ήταν ένας από την ομάδα του Unfollow που πήρε συνέντευξη, πριν από οκτώ μήνες, από τον Αλέξη Τσίπρα –δηλαδή είναι κακό να δίνει συνέντευξη ο Τσίπρας στον πιτσιρίκο που είναι μπλόγκερ αλλά είναι καλό να μιλάει στα παπαγαλάκια των ΜΜΕ-, και ξεχνώντας τις συνεντεύξεις με Άδωνι Γεωργιάδη, Μιχάλη Χρυσοχοΐδη, Λιάνα Κανέλλη, Στέφανο Μάνο και άλλους.

    Δηλαδή, ήταν καλό που ήμουν ένας από τους συνεντευξιαστές του Άδωνι Γεωργιάδη -που ανάθεμα την ώρα Λευτέρη Χαραλαμπόπουλε που σε άκουσα και γύρισα από τα νησιά- αλλά ήταν κακό που ήμουν ένας από τους συνεντευξιαστές του Αλέξη Τσίπρα. Πάντως, Αντώνη Σαμαρά, εγώ χαρούμενο τον είδα τον Άδωνι που με γνώρισε. Μην τον μαλώσεις.

  9. B.Q avatar
    B.Q 17/04/2013 12:23:26

    Οι Eχθροί - Κωνσταντίνος Καβάφης
    Τον Ύπατο τρεις σοφισταί ήλθαν να χαιρετήσουν.
    Ο Ύπατος τους έβαλε κοντά του να καθίσουν.
    Ευγενικά τους μίλησε. Κ’ έπειτα, φροντίσουν,
    τους είπε, χωρατεύοντας. «Η φήμη φθονερούς
    κάμνει. Συγγράφουν οι αντίζηλοι. Έχετ’ εχθρούς.»
    Aπήντησ’ ένας απ’ τους τρεις με λόγους σοβαρούς.

    «Οι τωρινοί μας οι εχθροί δεν θα μας βλάψουνε ποτέ.
    Κατόπι θά ’λθουν οι εχθροί μας, οι καινούριοι σοφισταί.
    Όταν ημείς, υπέργηροι, θα κείμεθα ελεεινά
    και μερικοί θα μπήκαμε στον Άδη. Τα σημερινά
    τα λόγια και τα έργα μας αλλόκοτα (και κωμικά
    ίσως) θα φαίνονται, γιατί θ’ αλλάξουν τα σοφιστικά,
    το ύφος και τας τάσεις οι εχθροί. Όμοια σαν κ’ εμένα,
    και σαν κι αυτούς, που τόσο μεταπλάσαμε τα περασμένα.
    Όσα ημείς επαραστήσαμεν ωραία και σωστά
    θα τ’ αποδείξουν οι εχθροί ανόητα και περιττά
    τα ίδια ξαναλέγοντας αλλιώς (χωρίς μεγάλον κόπο).
    Καθώς κ’ εμείς τα λόγια τα παλιά είπαμε μ’ άλλον τρόπο.»
    (Από τα Κρυμμένα Ποιήματα)

    *** Καταμεσίς του χάους, εν μέσω της καταστροφής, κάποιοι αντί να εργάζονται, έχουν διάθεση για παιχνιδάκια βαρετά κι ανούσια!!
    Ήμαρτον Κ Υ Ρ Ι Ε !!! (Καταλαβαίνετε άραγε πού και με ποιούς έχετε μπλέξει;)

    • o avatar
      o @ B.Q 17/04/2013 12:29:35

      ++