#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/07/2011 12:51
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ξεκινήστε την επανάσταση χωρίς εμάς

[caption id="attachment_110239" align="alignnone" width="600" caption="Περιμένοντας το τραίνο της ιστορίας"][/caption]

Δημεγερτικό κείμενο στο Κουρδιστό Πορτοκάλι μας καλεί, μαζί με άλλα μπλογκς, σε επανάσταση εναντίον των κρατικοδίαιτων ΜΜΕ."Eμείς έχουμε τη δύναμη" γράφει. "Οι αντάρτες πόλης του διαδικτύου. Όλους εμάς τρέμει το κατεστημένο των ΜΜΕ και της πολιτικής. Είναι οι εκδότες και οι καναλάρχες εκείνοι που ακολουθούν την πολυδανεισμένη μοίρα της Ελλάδας ... Ο πρωθυπουργός κος Παπανδρέου αλλά και ο υπουργός Οικονομικών Βαγγέλης Βενιζέλος, θα πρέπει να εξηγήσουν στον ελληνικό λαό, για ποιο λόγο επιτρέπουν στους τραπεζίτες να σκορπάνε τόσα εκατομμύρια ευρώ δάνεια σε ΜΜΕ με αμφίβολο μέλλον. Επίσης  καλούμε τον Νομικό κόσμο της χώρας να προσφύγουμε στα Ευρωπαϊκά Δικαστήρια για την προκλητική μεταχείριση των κυβέρνησης και των τραπεζιτών προς τους ιδιοκτήτες των ΜΜΕ. Όσο αφορά τους ενόπλους συντρόφους του διαδικτύου, στέλνουμε αγωνιστικούς χαιρετισμούς. Αυξάνεσθε και πληθύνεσθε και κατακυριεύσατε την μπλογκόσφαιρα σε πείσμα των τραπεζιτών που σπρώχνουν διαφήμιση σε επιλεγμένα sites ,μηδενικής επισκεψιμότητας με την ψευδαίσθηση ότι θα παραμείνουν στο απυρόβλητο για τις μεθόδους και μεθοδεύσεις τους. Venceremos…»

Γίνεται να κάνουμε την επανάσταση από Οκτώβρη, να κάνει και συνειρμούς ως Οκτωβριανή;

Γιατί τον Ιούλιο μόνο αποστασίες γίνονται…

Εντωμεταξύ αυτό το τρίμηνο θα οργανώσουμε τους Επαναστατικούς Πυρήνες  σε Χαλκιδική, Κρήτη, Κυκλάδες, Σποράδες σκέτες και Βόρειες, Ιόνια.

Τα νησιά του Ανατολικού Αιγαίου δεν έχουν ανάγκη οργάνωσης. Οι ωραιότερες Ελληνίδες έλκουν την καταγωγή τους από εκεί…

Θα τη βγάλουμε τζάμπα. Σκηνή, υπνόσακο, ψάρι, θα ανάβουμε φωτιές με θαλασσόξυλα. (http://www.youtube.com/watch?v=gDqVgtPzndI,  για τους λάτρεις της …κλασσικής μουσικής).

Να πάμε διακοπές, αυτή είναι το θέμα. Με λίγα λεφτά, με κάθε τρόπο να ξελαμπικάρουμε  και βλέπουμε από Σεπτέμβρη. Μια ελληνική κοινωνία κουρασμένη, άνθρωποι που έχουν «λιώσει» σωματικά και ψυχικά, ας δώσουν μια τελευταία ευκαιρία στον εαυτό τους  πριν γίνουμε Λιβύη.

Συγγνώμη που σας ξενερώνω, αλλά μετά από τόσα χημικά, να τα βάλω με το κατεστημένο χωρίς να ξαποστάσω, μου φαίνεται  …βουνό. Να πάω πρώτα θάλασσα και βλέπουμε…

Αν στο μεταξύ έχω γίνει πολεμικός ανταποκριτής, μαζί με τον Πάνο, ξεκινήστε την επανάσταση χωρίς εμάς. Αλλά πρώτα βρείτε αρχηγό…

Μ.Ο.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κώστας avatar
    Κώστας 02/07/2011 13:21:13

    Άντε βγάλε καμιά φωτογραφία τον Ραγκούση στην Πάρο, ξεΚοurdiste, πες μας πόσο πολεμιστής του φωτός είναι ο ΓΑΠ και ικετευσέ τον για δήλωση.

    -Ξεκούρδιστος(15/6/2011): "Ρε συ Γιώργο, μας δουλεύει το "Antinews"-σύνελθε> Πρώτη φορά πρωθυπουργός υποβάλλει παραίτηση στον (κιοτή) αρχηγό της Αξιωματικής αντιπολίτευσης! "
    http://www.kourdistoportocali.com/default.aspx?pageid=6410

    (σημ: "κιοτής" ο Σαμαράς κατά τον ξεκουρδιστο...Μπουχαχαχά!!! Έμ τι να κάνουμε δεν έχουν όλοι το "θάρρος" του αδερφού του Νίκου Παπανδρέου, που ανακαλεί την παραίτηση ενώπιον αδερφού και σκληρών πασόκων έντρομος και πελιδνός...)

    -Ξεκούρδιστος(την ιδία μέρα, εκστασιασμένος από το διάγγελμα ΓΑΠ): "O Παπανδρέου για δεύτερη φορά-από το 2007-επιστρέφει από την κόλασή του!"
    http://www.kourdistoportocali.com/default.aspx?pageid=6411

    Και το all time classic: " Οι πολεμιστές του Φωτός- Μια στιγμή στην Ιστορία", με αποκλειστική φωτογραφία Φαστφουντά- ΓΑΠ, για την οποία καμάρωνε...
    http://www.kourdistoportocali.com/default.aspx/default.aspx?pageid=167

    Ο φανατικός πασόκος και ΓΑΠικος ξεkourdistos τάχα αντιμνημονιακός και "επαναστάτης". Οποία φαιδρότης...

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Κώστας 02/07/2011 13:39:34

      Ευχαριστούμε για την πολύ ενδιαφέρουσα αναδρομή...

      • ΕΛΛΑΣ avatar
        ΕΛΛΑΣ @ Επώνυμος 02/07/2011 17:06:36

        Επειδή έχω βαρεθεί να διαβάζω άρθρα για το πότε θα εξεγερθούν οι Έλληνες, παραθέτω λακωνικά τη δική μου άποψη.

        Γενικά, όσο κάποιος διαθέτει στέγη με φως, νερό, τηλέφωνο, έχει τη δυνατότητα να ντυθεί, έστω και από τα κινέζικα και, το βασικότερο, έχει πιάτο με φαγητό στο μεσημεριανό του τραπέζι, δεν ξεσηκώνεται.

        Όσο βλέπουμε αγανακτισμένους, με καλά ρούχα, κινητά τηλέφωνα του πεντακοσάρικου, αυτοκίνητο να γεμίζουν τις ταβέρνες, δεν πρόκειται να γίνει τίποτα.

        Όταν κάποια στιγμή, δούμε στα περίχωρα των πόλεων, να δημιουργούνται παραγκουπόλεις, όπου θα ζουν ρακένδυτοι, οι οποίοι θα αντιμετωπίζουν διατροφικό πρόβλημα, τότε θα δούμε εξεγέρσεις και μάλιστα αιματηρές.

        Ο άνθρωπος, γενικά, για να εξεγερθεί και να διακινδυνεύσει τη σωματική ακεραιότητά του, πρέπει να σπρωχτεί στην εξαθλίωση και την απόγνωση.

        Κάτι που ακόμα, για την συντριπτική πλειοφηφία των ελλήνων, δεν έχει συμβεί.

        Τώρα μας ενοχλεί που είμαστε στη φάση που:

        από το smartphone των 600 ευρώ, θα πάμε στην απλή συσκευή των 30 ευρώ.
        θα παραδώσουμε τις πινακίδες του 2λιτρου τζιπ, αλλά θα μας μείνει το 1.300άρι μινι για να κόβουμε βόλτες.
        Αντί για 5 μέρες στο Λονδίνο, θα πάμε μια βδομάδα στο χωριό για διακοπές.
        Αντί για Armani θα ντυθούμε με Χαρμάνι.
        Αντί για ψαροταβέρνα θα φάμε στο τοπικό σουβλατζίδικο
        κλπ κλπ κλπ

        Αλλά εξαθλίωση όμως ακόμα δεν έχουμε. Οι καφετέριες με φραπέ στα 3,5 ευρώ συνεχίζουν να είναι φίσκα και στις παραλίες δεν βρίσκεις ελεύθερη ενοικιαζόμενη ξαπλώστρα.

        Φυσικά υπάρχουν συμπολίτες μας που αντιμετωπίζουν πρόβλημα επιβίωσης, αλλά αυτοί είναι ισχνή μειοψηφία.

        Και επειδή οι κυβερνώντες πολλά μπορεί να είναι, αλλά σίγουρα δεν είναι ηλίθιοι, δεν φοβούνται και συνεχίζουν απτόητοι το ξεπούλημα της πατρίδας μας.

        Αυτή είναι η ταπεινή άποψή μου και περιμένω τα σχόλιά σας.

        • ψυχραιμια avatar
          ψυχραιμια @ ΕΛΛΑΣ 02/07/2011 19:09:04

          Δεν προκειται να φθασουμε σε σημειο εξαθλιωσης.Το σχεδιο προβλεπει τελευται χρονια υφεσης τη φετινη και απο του χρονου σταθεροποιηση.
          Εξαλλου αν αποτυχει και οι Ευρωπαιοι αντιληφθουν αποσταθεροποιηση μπορει και να το τροποποιησουν.

          • Κώστας avatar
            Κώστας @ ψυχραιμια 02/07/2011 19:28:33

            Φέτος-βλ. δήλωση Βενιζέλου- κινούμαστε με ύφεση 3,9%.
            Ο ίδιος δήλωσε-τόσο άσχετος είναι- πως του χρόνου θα έχουμε
            ανάπτυξη, δηλαδή + στην αύξηση του ΑΕΠ, δηλαδή αύξησή του ΑΕΠ
            πάνω από 4%. Δηλαδή αστειότητες.

            Τελικά το επιχείρημα της αντιπολίτευσης πως οι φόροι θα βαθύνουν
            την ύφεση το δέχεσαι ή όχι;
            Γιατί αν το δέχεσαι πως προβλέπεις του χρόνου "σταθεροποίηση";

          • Αυριανιστής avatar
            Αυριανιστής @ ψυχραιμια 02/07/2011 20:10:58

            Δηλαδή, κατά τη γνώμη σου, το να έχουμε στο τέλος του έτους 1.000.000 επίσημα εγγεγραμμένους ανέργους, στους οποίους θα προστεθούν κι άλλοι 200.000 απολυμένοι ΔΥ, είναι απλώς... ύφεση, που μάλιστα βαίνει... σταθεροποιούμενη.

            Σαν πολύ για χαζούς δεν μας περνάτε, εσείς τα παπαγαλάκια του Μάνου και της Ξαφά;

          • ΒΙΣ avatar
            ΒΙΣ @ ψυχραιμια 03/07/2011 01:47:33

            Οι " Ευρωπαίοι"; Μάλλον τα διάφορα κερδοσκοπικά κεφάλαια, εννοείς.
            Οι πραγματικοί Ευρωπαίοι μόλις πέθαναν, αν υπήρξαν ποτέ τους...

        • Βεντούζα avatar
          Βεντούζα @ ΕΛΛΑΣ 03/07/2011 07:42:07

          Από τις απαντήσεις που δεν πήρες, καταλαβαίνεις πόσο δίκιο έχεις. Γιατί η αλήθεια είναι αυτή ακριβώς που περιγράφεις. Αλλά φωνή βοώντος εν τη ερήμω. Κανένα κόμμα δεν έχει αντιληφθεί τα ζητήματα τόσο πρακτικά όσο τα περιγράφεις. Τελικά έχει δίκιο η τρόϊκα που λέει έχουν λίπος οι Έλληνες.

          Στο μόνο που διαφωνώ είναι ότι όσοι έχουν πρόβλημα επιβίωσης είναι ισχνή μειοψηφία. Εγώ τους υπολογίζω στο 20%. Απλά δεν "φαίνονται" γιατί όταν έχεις χάσει τη δουλειά σου και τρέχεις να κάνεις 2 δουλειές του ποδαριού για να ζήσεις την οικογένειά σου, οι πλατείες είναι πολυτέλειες.

  2. alakran avatar
    alakran 02/07/2011 13:45:01

    Τί νούμερο καλσόν φοράνε στο κουρδιστό πορτοκάλι?
    Από την πολύ επανάσταση, θα τα σκίσουν όλα.

  3. BlueSky avatar
    BlueSky 02/07/2011 14:20:51

    Το πρωθυπουργκό πέρυσι έκανε σύνολο 77 μέρες διακοπές, φέτος πόσες;;

  4. EPICOUROS avatar
    EPICOUROS 02/07/2011 15:50:24

    ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΠΑΡΕΞΗΓΕΙΤΕ ΓΙΑΤΙ ΞΕΚΟΥΡΔΙΣΤΙΚΑΝ ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΤΟΥΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΛΛΗ ΠΡΑΣΙΝΑΔΑ!

  5. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 02/07/2011 16:11:13

    Ναι, βρε ΜΟ..λίγες μερούλες στη Χαλκιδική....

    ΥΓ: Από Σεπτέμβριο που θα έχεις εκπομπή στο Τηλεάστυ, μη με ξεχάσεις, έχω κάνει αίτηση για ΄΄γλάστρα΄΄!!!! Εις Σεπτέμβρη τα σπουδαία λοιπόν...

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ ΕΥΑ 02/07/2011 20:26:22

      Τελικά θα πάω στον Σκάι...

  6. Θάνος avatar
    Θάνος 02/07/2011 16:56:38

    Αναρτήσεις απο το Κουρδιστό Πορτοκάλι.

    01-07-2011 1:20 μμ
    "O Μιχ. Καρχιμάκης υποδέχθηκε (χωρίς χημικά) τους συντρόφους της Σοσιαλιστικής Διεθνούς!

    01-07-2011 11:52 πμ
    "Χρ. Παπουτσής. Η αστυνομία και η Εθνική Υπηρεσία Πληροφοριών λειτουργούν μέσα στο πλαίσιο του δημοκρατικού πολιτεύματος, των κανόνων του νόμου και του ελληνικού Συντάγματος."

    30-06-2011 7:52 μμ
    "Xρ. Παπουτσής. Είχαν προπονηθεί στο αντάρτικο πόλης στη Κερατέα του Κουφοντίνα και ήρθαν προετοιμασμένοι στο Σύνταγμα!"

    Και να μην θυμηθούμε την "ειδική μεταχειρηση" στον Μ.Καρχιμάκη και βέβαια ότι στο μέτρο του δυνατού περνάει την άποψη ότι φταίνε οι πάντες πλην του Γιωργάκη που πρέπει επιτέλους να πάρει τον βούρδουλα.

    Οπότε αγαπητοί κουρδιστοί μην μας κουρδίζετε άλλο και ξεκινήστε την επανάσταση σας με τον Καρχιμάκη αλλά χωρίς εμάς.

  7. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 02/07/2011 21:12:21

    Όχι, ε, όχι....μου καταστρέφεις τα όνειρα..

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ ΕΥΑ 02/07/2011 22:37:06

      Πάμε Μέγκα;

  8. thespieys avatar
    thespieys 02/07/2011 21:15:11

    Επανάσταση πλέκοντας το εγκώμιο του Ραγκούση και του Παπουτσή δε γίνεται...

  9. Νίκος Α avatar
    Νίκος Α 02/07/2011 21:58:05

    Να διαβάζουμε κουρδιστό πορτοκάλι; Το μηδενιστικό σάιτ των νταβατζήδων.
    Θυμάστε το ρόλο του επί κυβέρνησης Κ.Κ.;

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Νίκος Α 03/07/2011 01:48:59

      Εντελώς μηδενιστικό, όντως. Κουτσομπολιό και πολιτικός ακτιβισμός, κάπου μεταξύ Τσίπρα και ΓΑΠ.