#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/05/2010 11:12
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ξεκίνησε η κατεδάφιση αυθαιρέτων (κτισμάτων, κυβερνήσεων κλπ)



Στην παραλία του Αλίμου βρέθηκε το πρωί ο πρωθυπουργός όπου, παρουσία του ιδίου και της υπουργού Περιβάλλοντος Τίνας Μπιρμπίλη, ξεκίνησε η κατεδάφιση αυθαίρετων κτισμάτων απο ένα κτίριο του ...δημοσίου. Οι παραλίες ανήκουν στον κόσμο, δήλωσε ο Γιώργος Παπανδρέου στο νέο επικοινωνιακό σόου

Για ποιο λόγο δεν διευκρίνισε. Για να κάνουν μπάνιο, για να πέφτουν στην θάλασσα να πνίγονται ….

Ανάμεσα στα κτήρια που κατεδαφίζονται στον Αλιμο είναι και το παλαιό νυχτερινό κέντρο «Φαντασία», όπου κάποτε τραγουδούσε ο σύζυγος της άλλης υπουργού, Α. Γκερέκου

Ρε τι μας κάνουν οι παρέες στα Γυμναστήρια…

ΣΧΟΛΙΑ

  1. zonitis avatar
    zonitis 12/05/2010 11:31:36

    Για να κάνουν μπάνιο, για να πέφτουν στην θάλασσα να πνίγονται ….
    για να κανουν κανο

  2. χελιδόνι avatar
    χελιδόνι 12/05/2010 11:32:15

    Δηλαδή, γκρεμίστηκε ένα εγκαταλελειμένο κτίριο με έξοδα του κράτους. Εύγε!
    "Οι αναμνήσεις..."βέβαια, που τραγουδούσε ο Τόλης εκεί, δεν γκρεμίζονται ποτέ.

    Θα υπάρξει λέει, ελεύθερη πρόσβαση στις παραλίες...και πάλι εύγε.

    Με εκείνες τις παραλίες εκεί δίπλα, που έχουν εκχωρηθεί σε ιδιώτες κι οι οποίοι θησαυρίζουν από την υπερεκμετάλευσή τους (εισητήρια λουομένων,σπορ, καφέ μπαρ, διοργανώσεις γάμων και πάσης φύσης πανυγηριών,..), τι θα γίνει;

    Επίσης με την ΑΤΙΚΗ ΟΔΟ, που το κράτος μπορεί, να διεκδικήσει την είσπραξη των διοδίων (και να εισπράττει κάπου στο 1,5εκατομ. ευρώ ημερησίως, από όσο λέγεται,σε ρευστό...), τι θα γίνει;

  3. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 12/05/2010 11:36:28

    Είμαι περίεργος αν θα συνεχίσουν στο δήμο Ελληνικού.

    Εκεί, ο δήμαρχος -αν θυμάστε- έχει κάνει πολυήμερη απεργία πείνας (μεταξύ άλλων πολλών μορφών αντίστασης) ενάντια στα συμφέροντα της παραλίας που μπλόκαραν την πρόσβαση στους πολίτες. Όμως, έχει ένα "ελάττωμα": δεν ανήκει στο ΠΑΣΟΚ, ενώ πρόσφατα διαμαρτυρήθηκε για τη συνένωση του δήμου με το δήμο Αργυρούπολης ελέω "Καλλικράτη".

    • Ψηφοκράτης avatar
      Ψηφοκράτης @ Αυριανιστής 12/05/2010 13:59:24

      Και ο Δήμος του δεν έχει χρέη...
      :)

      • ΑΡΚΑΣ avatar
        ΑΡΚΑΣ @ Ψηφοκράτης 12/05/2010 18:20:43

        Ευκαιρία να δημιουργήσουμε χρέη...

  4. socrates avatar
    socrates 12/05/2010 11:41:46

    Και η "τηλεοπτική δημοκρατία" συνεχίζεται . . .

  5. Χρήστος avatar
    Χρήστος 12/05/2010 11:45:05

    Ο πασοκικος λαϊκισμός σ όλο του το μεγαλείο...

    Μετά την κατεδάφιση της οικονομίας...κατεδαφίζουμε κι ένα εγκαταλειμμένο αυθαίρετο για να δείξουμε πυγμή...

    Δεν έχουμε καμιά ελπίδα...

    άντε στο ΔΝΤ...

  6. CRAZY DOCTOR avatar
    CRAZY DOCTOR 12/05/2010 11:45:34

    συγχαρητηρια στον πρωθυπουργό μας ..εστω και αργα επεσε ενα αυθαιρετο, 5 χρονια τα κοιτουσαν οι γαλάζιοι υπουργοι, τωρα ειρωνευονται και απο πανω...βεβαια " πεφτει" και η ελλάδα....

    • Ευθύμης avatar
      Ευθύμης @ CRAZY DOCTOR 12/05/2010 12:09:03

      τα παχιά λόγια, αφού δίνει λοιπόν τις παραλίες του Αλίμου ας πεί και στον δήμαρχο Αλίμου να μειωσει την είσοδο στα 2 ευρώ και πολλά είναι.
      Γιατί επι δημαρχίας του προηγούμενου δημάρχου και μέχρι πέρισυ κόστιζε η είσοδος τις καθημερινές 2 ευρώ και για φέτος πήγε στα 6 ζεστά ευρώπουλα που λέει και η Α.

  7. a8uos perastikos avatar
    a8uos perastikos 12/05/2010 11:54:18

    To kako den katalaba pou einai...telos se auth thn au8airesia epitelous, exoun balei kagkela pantou oi mafiozoi kai bgazoun ekatommuria stis plates mas me th periousia mas

    • ΙΩΝΑΣ avatar
      ΙΩΝΑΣ @ a8uos perastikos 12/05/2010 12:35:59

      Τα επικοινωνιακά τεχνάσματα και ο φτηνός λαικισμός μήπως?

      • ni.kappa avatar
        ni.kappa @ ΙΩΝΑΣ 12/05/2010 14:11:06

        Δηλαδη οταν γινεται κατι καλο ειναι επικοινωνιακο τεχνασμα και φτηνος λαικισμος.. χμμ

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ ΙΩΝΑΣ 12/05/2010 16:51:29

        Κατεδαφίστηκε ΕΝΑ, (1), uno, one, εντνό, χ υψωμένο στο 0, ΕΓΚΑΤΑΛΕΛΗΜΕΝΟ αυθαίρετο κτίσμα και ξαφνικά ξαναφύτρωσε η Πάρνηθα και γίνανε οι παραλίες μας Χαβάη! Αυτό είναι λαικισμός...

      • ni.kappa avatar
        ni.kappa @ ΙΩΝΑΣ 12/05/2010 21:56:39

        Λαικισμος ειναι να λες οτι " ξαφνικά ξαναφύτρωσε η Πάρνηθα και γίνανε οι παραλίες μας Χαβάη!". Μπορει να μην ειναι τιποτα σπουδαιο, μπορει να ειναι οντως επικοινωνιακο και τραβηγμενο αλλα ειναι κατι και ειναι καλο.

      • nancy avatar
        nancy @ ΙΩΝΑΣ 13/05/2010 18:29:37

        Συμφωνώ με τον Ιωνα, το έργο το έχουμε ξαναδεί, αλλά πάντα στην αρχή του.

  8. annoula avatar
    annoula 12/05/2010 12:23:14

    Το καλυτερο που εχει να κάνει η κυβέρνηση του γυμναστηρίου είναι να αυτοκατεδαφιστεί είναι το πιο μεγάλο αυθαίρετο σαυτόν τον τόπο. Δεν σας θέλει ο Λαός.

  9. Μποτίλια στο Πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο Πέλαγος 12/05/2010 12:33:49

    Δεν ανήκουν μόνο οι παραλίες στους Έλληνες, αλλά και η Βουλή. Ο κ. Παπανδρέου θα κατανοήσει προσεχώς, ότι όπως έγινε από τον κολλητό του μπαμπά του Δημήτρη Ιωαννίδη, έστησε και αυτός τις πιο αυθαίρετες προεκτάσεις της πολιτικής παράγκας. Αισιοδοξεί επειδή ο λαός δεν έχει μπουλντόζες. Ας μην υποτιμάει όμως τα νύχια και τα δόντια του λαού.

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ Μποτίλια στο Πέλαγος 12/05/2010 13:17:09

      Δεν τα έχουν υποτιμήσει.Τα αγνοούν...

  10. donaE avatar
    donaE 12/05/2010 12:45:16

    Εδω ταιριαζει η αμετροεπεια.Πιστευει οτι με μερικα μετρα παραλια ξεγελα τον κοσμο που μενει χωρις εισοδημα;

  11. valkanios avatar
    valkanios 12/05/2010 13:32:17

    ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΕΒΕΝΤΗ ΕΛΛΗΝΑ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟ, ΠΟΥ ΜΕΤΑ ΤΑ ΤΟΣΟ
    ΓΕΝΝΑΙΑ (ΚΑΙ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΑ) ΜΕΤΡΑ ΠΟΥ ΠΗΡΕ ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΜΕΡΕΣ.
    ..ΚΑΙ ΕΣΩΣΕ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΛΑΟ ΤΙΜΩΡΟΝΤΑΣ ΤΟΥΣ
    ΥΠΕΥΘΥΝΟΥΣ (ΤΡΑΠΕΖΕΣ,ΛΑΜΟΓΙΑ,ΚΟΛΛΗΤΟΥΣ,ΜΕΣΑ κ.τ.λ)
    ΣΩΖΕΙ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΑΡΑΛΙΕΣ ΦΡΟΝΤΙΖΟΝΤΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΜΠΑΝΙΑ ΤΟΥ ΛΑΟΥ........
    (Προσέξτε το χεράκι στην φωτό ..δείχνει το όραμα γιά την νέα Ελλάδα).

    • denkserotipota avatar
      denkserotipota @ valkanios 12/05/2010 15:45:24

      την Μπιρμπίλω λες όραμα?

      • pizza avatar
        pizza @ denkserotipota 12/05/2010 16:47:14

        Λεει "Να αυτη ειναι γκομενα"

    • CRAZY DOCTOR avatar
      CRAZY DOCTOR @ valkanios 12/05/2010 19:09:35

      ωραιος εισαι....αφου δε μας αρεσουν τα μέτρα να αφήσουμε τα αυθαιρετα

  12. pizza avatar
    pizza 12/05/2010 16:51:19

    Γρεμισαν ενα καταλελημενο κτιριο που ειναι αδειο απο το 1998 και χρειαστηκε να παει η υπυργος μαζι με τον Γιωργακη και ολα τα καναλια για προπαγανδα? Να πανε οταν γρεμιζεται κανενα απο τα αλλα παρανομα κεντρα στην παραλια που ειναι ακομη ανοιχτα. Αλλα που κατι τετοιο.

  13. ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
    ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 12/05/2010 17:13:29

    Ασχετο κι όποιος κατάλαβε, κατάλαβε.Σήμερα θα παίξουμε με τα Lego και τα Mecano.Οικογενειακώς και υπό την κάμερα της θειάς Αμέρσας !!!

  14. Orestios avatar
    Orestios 12/05/2010 19:14:22

    To GAP γκρέμισε την Φαντασία!
    Ποιός να το περίμενε?
    Μετά το γκρέμισμα του Ονείρου, της Ελπίδας, της Ελλάδας, ήρθε η ώρα της Φαντασίας.
    Άτιμη ζωή. Τίποτα δεν είναι τυχαίο.

  15. Balafara Hunter avatar
    Balafara Hunter 12/05/2010 20:14:20

    Μπράβο στο Γιώργο.
    Τώρα που πάμε για φούντο, η πρόσβαση στο ανοιχτό πέλαγος, πρέπει να είναι ανεμπόδιστη.

  16. τάσος avatar
    τάσος 12/05/2010 23:37:11

    μπράβο μάγο

  17. scarab avatar
    scarab 12/05/2010 23:51:22

    Αυτοί οι καραγκιόζηδες γύρω –γύρω που χασκογελάνε είναι κρατικοί λειτουργοί ??
    Πόσα παίρνουν τον μήνα ?? και τι προσέφερε η παρουσία τους εκεί για να πληρωθούν ??
    Αυτή η υπουργός δεν κάθετε στο γραφείο της να σπρώξει καμιά πολεοδομική μελέτη που έχουν κολλήσει τα πάντα στα συρτάρια και έχουν γεμίσει η οικισμοί αυθαίρετα.

  18. otilaxei avatar
    otilaxei 13/05/2010 09:34:47

    Που είσαι εσύ κρυμένος αγοράκι μου να σε βάλουμε υπουργό να πάει η Ελλάδα μπροστά!

    • scarab avatar
      scarab @ otilaxei 13/05/2010 16:55:09

      Πίσω σου κοίταξες ??

  19. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 13/05/2010 17:12:17

    Πόσο CO2 εξέπεμψαν όοοολοι αυτοί και τα αυτοκίνητά τους; Στο Βο θα πάνε ή φοβούνται ότι θα φάνε ξύλο;