#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/03/2011 13:57
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ξεκάθαρος εκβιασμός στον "αξιόπιστο" ΓΑΠ: «Δεν πουλάτε, δεν έχει χρήματα»



Ως τη μεγαλύτερη επιτυχία της κυβέρνησης διαφημίζει ο πρωθυπουργός την ανάκτηση της αξιοπιστίας της χώρας σε διεθνές επίπεδο. Όπως λέει συνεχώς, η Ελλάδα έχει πλέον ειδικό βάρος στην Ευρώπη, οι ξένοι ακούνε τις απόψεις της και την εμπιστεύονται με κλειστά μάτια. Γι’ αυτό, όπως υποστηρίζει ο κ. Παπανδρέου, μας έδωσαν την επιμήκυνση και τη μείωση του επιτοκίου.

Όλα αυτά τα λέει η κυβέρνηση, είναι όμως έτσι; Όσο αποκαλύπτονται κρυφές πτυχές της συμφωνίας των Βρυξελλών τόσο αποδομείται η θέση του πρωθυπουργού περί αξιοπιστίας. Σύμφωνα με πληροφορίες, η Μέρκελ και οι άλλοι εταίροι μας επειδή μας θεωρούν παντελώς αναξιόπιστους, επειδή βλέπουν ότι η κυβέρνηση δεν είναι ικανή ούτε τα στοιχειώδη να κάνει, μας επιβάλλει μια σειρά από εγγυήσεις προκειμένου κι αυτή να δίνει ότι πρέπει να δώσει.

Με απλά λόγια, θα δημιουργηθεί ένας μηχανισμός ο οποίος θα συνδέει τη μείωση του επιτοκίου και την επιμήκυνση με στόχο της μείωση του χρέους με το ξεπούλημα της κρατικής περιουσίας.

Δηλαδή, θα είναι υποχρεωμένη η Ελλάδα να δεσμεύεται με χρονοδιαγράμματα για τις πωλήσεις ακινήτων και αποκρατικοποιήσεις αν θέλει να μη φάει… πόρτα από την Ευρώπη. Θα πρέπει να δίνει λόγο στην τρόικα για το πόσα χρήματα παίρνει από το ξεπούλημα ώστε ο Ευρωπαϊκός Μηχανισμός Στήριξης να παρέχει επιπλέον δάνεια για την επαναγορά χρέους.

Για παράδειγμα, θα πρέπει η χώρα να δεσμεύεται για έσοδα 5 δις ευρώ από το ξεπούλημα ώστε ο Ευρωπαϊκός Μηχανισμός να δίνει αντίστοιχα ποσά ως δάνεια για να αγοράζει η Ελλάδα παλαιά ομόλογα και να μειώνεται το χρέος. Αν δεν μπορούμε να πουλήσουμε ακίνητα και εταιρείες δε θα παίρνουμε και δάνεια από τους Ευρωπαίους.

Ξεκάθαρος εκβιασμός δηλαδή καθώς μας βάζουν το μαχαίρι στο λαιμό συνδέοντας το ξεπούλημα της δημόσιας περιουσίας με τον δανεισμό για μείωση του χρέους και μας λένε: «Δεν πουλάτε, δεν έχει χρήματα».

Αυτή είναι η εμπιστοσύνη που λέει η κυβέρνηση ότι έχουμε ανακτήσει. Να μας ζητούν εγγυήσεις για το ξεπούλημα που θα κάνουμε.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γιωργος Ασημένιος avatar
    Γιωργος Ασημένιος 15/03/2011 14:07:26

    Ζήτω η "σημαντική απόφαση με θετικές επιπτώσεις για την Ελλάδα" που λέει ο γίγαντας Σταικούρας!

  2. anonymos avatar
    anonymos 15/03/2011 14:21:00

    No honey, no money

  3. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 15/03/2011 14:21:27

    Δεν χρειάζεται να τον εκβιάσουν . Μπορεί να τα ξεπουλήσει όλα από μόνος του.

  4. Νίκος Θ. avatar
    Νίκος Θ. 15/03/2011 14:26:25

    Τα όργανα σε πλήρη απαρτία. Ο μαέστρος πού είναι ; Θα μας απαντήσει ή θα βασισθεί σε λεξηπλασίες ;

  5. popolaros avatar
    popolaros 15/03/2011 14:27:50

    Ένα θέμα κλειδί που Πρέπει Άμεσα να ξεκαθαριστεί είναι εάν ισχύει ότι 'γλυτώσαμε' 6 δις από την επιμήκυνση και την μείωση 1%.
    Υπάρχουν αναλύσεις (και σε εφημερίδες) που λένε το αντίθετο!!

    Ο οικονομολόγος Καζάκης π.χ λέει ότι από τα 110 δισ θα πληρώναμε περίπου 135 δισ λόγω τόκων.
    Με την νέα 'επιτυχία' ΓΑΠ γίνονται πάνω από 200 δισ αυτά που χρεωνόμαστε.
    Μήπως οι Σταικούρας/Μηταράκης πρέπει να το δούνε με χαρτί και μολύβι και να ενημερώσουν το λαό??

    • kiki avatar
      kiki @ popolaros 15/03/2011 14:37:05

      @ popolare,
      αυτοι ανεκραξαν και οι δυο Ωσανα, η Ανασα.
      τι να δουν, υπαλληλοι των τραπεζων ειναι ,και εμεις οι χαζοι που πληρωνουμε τα δανεια της κυβερνησης που τα δινει στις τραπεζες.
      στο χωριο μου μπακαλιστικα ξερω οτι αν το μαγαζι δεν παει καλα, το κλεινεις, οχι σαν τις τραπεζες που δανειζονται μεσω του μηχανισμου στηριξης και τα χρωνομαι εγω , σαν δανεια και υποχρεουμαι να τα πληρωσω.Εεεεεεε

  6. lykourgos avatar
    lykourgos 15/03/2011 14:42:50

    Και να σκεφτεί κανείς ότι πέρυσι τον Μάρτιο λίγο πριν από την επίσκεψη του στην Αμερική , δήλωνε ενώπιον της Μέρκελ ότι τα νησιά δεν τα έχουμε για πούλημα αλλά για τουριστική εκμετάλλευση και πράσινη ανάπτυξη!

  7. Balafara Hunter avatar
    Balafara Hunter 15/03/2011 14:51:04

    Δεν τα θέλουμε τα λεφτά τους. Τους τα χαρίζουμε.
    Θα πάρουμε τα λεφτά, από τον Κουμπαρά του Πετσάλνικου

    Αλήθεια, αυτός ο κουμπαράς για τη μείωση του χρέους, τι απέγινε; Ακόμα να γεμίσει;

  8. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 15/03/2011 14:57:28

    Θα τον λυπόμουν ειλικρινά τον ΓΑΠ, παγιδευμένος είναι, θα τον λυπόμουν και τον λυπάμαι. Μέχρι που σκέφτομαι τα ψέματα και τα παραμύθια και μου περνάει.

    Κατάφερε το καταπληκτικό να μην μπορεί να πετύχει εθνική συσπείρωση σε καιρό κρίσης. Θα μείνει στην ιστορία σαν ο Έλληνας Πολ Ποτ.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ archaeopteryx 15/03/2011 15:17:50

      Κακά τα ψέματα, αρχαίε. Εδώ που μας έχει φτάσει, δεν αρκεί να μη μπορεί να πετύχει συναίνεση στα εγκλήματά του κατά του έθνους. Είναι επιτακτική εθνική ανάγκη να τον δούμε να πέφτει, και να φεύγει επιβαίνων ελικοπτέρου.

      Αλλά πράγματι, με δηλώσεις σαν του Σταϊκούρα είναι μάλλον ουτοπικό να τον δούμε να πέφτει σύντομα. Εκτός αν οι ίδιες οι εξελίξεις που θα ακολουθήσουν, θυμίσουν το μετασεισμικό τσουνάμι της Ιαπωνίας.

    • Misha avatar
      Misha @ archaeopteryx 15/03/2011 15:36:41

      Aυριανιστή κι Αρχαίε,
      δείτε το εκπληκτικό βίντεο που αλίευσε ο Popolaros
      h--p://www.youtube.com/watch?v=Pgb71Hxi8hE

      Tι να λέμε ; Στημένες ιστορίες είναι , με διακομματική συμπαιγνία...

      O Kαζάκης λέει πως είμαστε χρεωκοπημένοι από τοτε που μπήκαμε στη ευρωζώνη, κόλπο που ήταν ο μοναδικός τρόπος για να βάλουν στο χέρι οι ξένοι τα ελληνικά φιλέτα...

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ Misha 15/03/2011 17:05:13

        είχε ευκαιρία ο Σημίτης, αλλά είχει και τα Προεδρικά όντα να εμποδίζουν... Θα ήθελα πολύ να ξέρω ΓΙΑΤΙ παραιτήθηκε τότε...

  9. Νίκος avatar
    Νίκος 15/03/2011 15:04:51

    Τι πίνει και δεν μας το δίνει;

  10. korto51 avatar
    korto51 15/03/2011 19:01:23

    Αρχαίε,χάνεις την ισσοροπία!! Πολ ποτ??Εγώ δεν τον λυπάμαι τον ΓΑΠ.Λυπάμαι τους εαυτούς μας και τα παιδιά μας που βλέπω όλη την οργή του κόσμου να την κατευθύνουν προς την μία η την άλλη κατεύθυνση προς το ένα η το άλλο κόμμα!!Σαν να μην υπάρχουν ευθύνες όχι μόνον σε αυτούς που κυβέρνησαν ακόμη και σε αυτούς που δεν κυβέρνησαν. Η δεν γίνεται δεκτό αυτό? Επιλεκτικές κολυμβήθρες του Σιλωάμ ζητούμε?

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ korto51 15/03/2011 19:40:53

      Το να τον παρομοιάζω με τον Πολ Ποτ, δεν χάνω την ισορροπία, ούτε είναι Πολ Ποτ... ούτε το Πασόκ είναι Χμερ Ρουζ. Σε καιρό κρίσης λογικό θα είναι να έχεις έναν επικεφαλής να συσπειρώνει. Ο ΓΑΠ ο φουκαράς δεν το έχει αυτό και για αυτό τον λυπάμαι. Φυσικά και λύπάμαι εμάς, και πιο πολύ από όλα την χώρα μας.

  11. xriteo avatar
    xriteo 15/03/2011 20:39:05

    Επειδη δεν μας εχει εμπιστοσυνη η Μερκελ ζητησε να μπουν εγγυητες ΑΚΗΣ και ΜΑΝΤΕΛΗΣ.Μιλαμε για χαρτι οι ανθρωποι,οχι αστεια.

  12. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 16/03/2011 11:53:17

    Μπορουμε να πουλησουμε το ΓΑΠ π εχει τεραστια επιφανεια, αν αναλογιστουμε ποσα μιρια μιλια εχει κανει με τ αεροπλανο?? ποδηλατο, κανω, και σκι??

    Παρτε το ΓΑΠ να σωθειτε και βαλτε τον εγγυηση να δανειστειτε εσεις οι Δανειστες. Με ΓΑΠ στον ενεργητικο δε φοβασαι σεισμους και τσουναμια... τα εχεις σπιτι σου !!!!

    ΠΠ