#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/01/2014 21:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ξαφνικά, οι Πασόκοι θυμήθηκαν ότι διαφωνούν με τα 25ευρώ στα νοσοκομεία



Και ξαφνικά οι Πασόκοι θυμήθηκαν ότι είναι αντίθετοι στο 25ευρο στα νοσοκομεία. Ένα μέτρο που είναι μνημονιακή υποχρέωση και αναφέρεται σε νόμους που οι ίδιοι ψήφισαν, τώρα κάνουν ότι δεν ξέρουν και το παίζουν προστάτες του λαού.

Ασφαλώς και όλοι οι σοβαροί άνθρωποι είναι κατά ενός μέτρου που θα προκαλέσει οικονομική αιμορραγία στις τσέπες των ασθενών. Κάθε φορά που θα πηγαίνει κάποιος να νοσηλευτεί θα πληρώνει τα 25 ευρώ, έχει δεν έχει, αλλιώς το ποσό θα βεβαιώνεται από την εφορία. Κι αυτό για να δημιουργηθεί, όπως λένε, ένας κουμπαράς σε κάθε νοσοκομείο για να πληρώνονται τα φάρμακα. Κι αυτό το λένε κοινωνική πολιτική στην κυβέρνηση ενώ το ΠΑΣΟΚ βγάζει οργισμένες ανακοινώσεις για μέτρα που το ίδιο εμπνεύστηκε. Διαρρέει μάλιστα η Χαριλάου Τρικούπη ότι δεν επιτίθεται στον Άδωνι Γεωργιάδη αλλά στον Γ. Στουρνάρα ο οποίος είναι αυτός που θέλει να ισχύσει το εισιτήριο των 25 ευρώ.

Εκτός από προκλητικοί και με ασθενή μνήμη, οι βουλευτές του ΠΑΣΟΚ έχουν βρει τον εύκολο στόχο, τον Στουρνάρα, και ό,τι γίνεται του το φορτώνουν. Διότι είναι πολύ εύκολο να εμφανίζεται φίλος του λαού κάνοντας επίθεση στον εκάστοτε υπουργό Οικονομικών. Η κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ και του Παπαδήμου εφηύρε ένα σωρό χαράτσια και τώρα κάνει... πόλεμο για ένα μέτρο που πράγματι είναι άδικο αλλά που το ΠΑΣΟΚ ήταν αυτό που ανακάλυψε. Τώρα τους φταίει ο Γεωργιάδης και ο Στουρνάρας και προσπαθούν να προκαλέσουν διχασμό και νέα αναταραχή, χωρίς βεβαίως να κάνουν την αυτοκριτική τους.

Από την άλλη και η κυβέρνηση έχει βαρύτατες ευθύνες για ένα μέτρο που θα μπορούσε να έχει «κόψει». Που να βρουν 25 ευρώ τόσες οικογένειες και γιατί να πρέπει να το πληρώσουν όταν πληρώνουν ήδη φόρους για να υπάρχει δωρεάν ΕΣΥ;

Και ποιος ήταν αυτός που εμπνεύστηκε το χαράτσι του ενός ευρώ ανά συνταγή φαρμάκων; Μάλιστα, αν κάποιος πρέπει να πάρει πάνω από τρία φάρμακα, θα πρέπει να έχει και δύο συνταγές, επομένως να πληρώσει δύο ευρώ.

Και όλα τα λεφτά θα πάνε υπέρ του ΕΟΠΥΥ, ο κόσμος δηλαδή θα χρηματοδοτήσει ένα χρεοκοπημένο σύστημα.

Ωραία κοινωνική πολιτική, να τους χαιρόμαστε.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Φωτεινή avatar
    Φωτεινή 02/01/2014 21:53:35

    Οἱ λάθρο θά πληρώνουν;;

    • ΤΡΟΦΩΝΙΟΣ avatar
      ΤΡΟΦΩΝΙΟΣ @ Φωτεινή 02/01/2014 22:41:22

      Όχι !!!

      • Φωτεινή avatar
        Φωτεινή @ ΤΡΟΦΩΝΙΟΣ 03/01/2014 01:19:04

        Δλδ τά 25 εὑρώ εἶναι ὑπέρ λάθρο; Δέν φθάνει πού ἔχουν λερώσει τήν Πατρῖδα θά τούς πληρώνομε καί τήν ἱατρική τους περίθαλψη;;; :twisted:

    • ΣΠΑΡΤΙΑΤΗΣ avatar
      ΣΠΑΡΤΙΑΤΗΣ @ Φωτεινή 03/01/2014 03:24:39

      Οι ανασφάλιστοι γενικά δεν πληρώνουν. Οι λάθρο δεν έχουν τη δυνατότητα να είναι ασφαλισμένοι. Το υπουργείο όμως έχει διεκδικήσει κονδύλια από την ΕΕ για να καλυφθούν από εκεί τα κόστη νοσηλείας τους

      • mara M. avatar
        mara M. @ ΣΠΑΡΤΙΑΤΗΣ 03/01/2014 17:11:46

        "Οι ανασφάλιστοι δεν πληρώνουν" Χθές πέθανε ανασφάλιστος καρκινοπαθης γιατί δεν τον δέχονταν στα νοσοκομεία. Η Ελλάδα της ντροπής.

  2. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 02/01/2014 23:03:29

    Μήπως συμφέρει να βγούμε από τη χώρα και να μπούμε σαν λαθρομετανάστες;

  3. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 02/01/2014 23:07:43

    Αλήθεια πόσα μέτρα θα πρέπει ακόμα να πληρώσουμε γιατί είναι μνημονιακή υποχρέωση και τα οποία εμείς δεν τα ξέρουμε ακόμα; Και γιατί δεν μας τα λένε;

  4. κωστας τρικαλα avatar
    κωστας τρικαλα 02/01/2014 23:18:11

    Οι ανθρωποι δεν εχουν καμια επαφη με την πραγματικοτητα. Επιμενουν να αρμεγουν τον φτωχο.Συντομα θα παρουν την απαντηση που τους αρμοζει...

  5. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 02/01/2014 23:35:01

    Δεν θα διαφωνούσα με τα 25 ευρώ,αν δεν υπήρχε το αποτυχημένο παραδειγμα των διοδίων.Οτι δηλαδή για τα λεφτά που πληρώνουμε δεν υπάρχει το λεγόμενο ανταποδοτικό όφελος.
    Δεν είναι κανένα φοβερό ποσό αλλά εξοργίζει η τακτική της Κυβερνησης ''αρπάξτε οτι μπορείτε απο οπουδήποτε''

  6. γιωργος avatar
    γιωργος 02/01/2014 23:45:15

    καλα σιγουρα ..." οι Πασόκοι θυμήθηκαν ότι διαφωνούν με τα 25ευρώ στα νοσοκομεία"η νδ τι κανει επιβαλει ενα ακομα χαρατσι στους εξαθλιωμενους Ελληνες!!!
    Υ.Γ παμε για ντερμπι στις ευρωεκλογες το ποιο πετυχημενο ανεκδοτο του 2014 χαχαχαχαχα

    • Αντιγραικύλος avatar
      Αντιγραικύλος @ γιωργος 03/01/2014 00:51:14

      Τι να το παίξουμε..;

      • Lichnee avatar
        Lichnee @ Αντιγραικύλος 03/01/2014 09:34:57

        X2 :P

  7. Tasos avatar
    Tasos 03/01/2014 00:02:51

    Ε αφού το ανακάλυψε το ΠΑΣΟΚ το μέτρο, ας το πάρει πίσω η ΝΔ, πού είναι το πρόβλημα? Εν τέλει αφού όλοι συμφωνούν ότι είναι άδικο, ας αποκατασταθεί η αδικία. Έτσι δεν υποσχέθηκαν ότι θα γίνει με το πλεόνασμα? Τί πιο δίκαιο και ευρείας κλίμακας να γίνει η ελάφρυνση λοιπόν σε αυτό το μέτρο.

    • ΣΠΑΡΤΙΑΤΗΣ avatar
      ΣΠΑΡΤΙΑΤΗΣ @ Tasos 03/01/2014 03:26:31

      Είναι πολύ δικαιότερο να χρησιμοποιηθεί το πλεόνασμα για τους ενστόλους που έχουν εξαθλιωθεί παρά για να αποφευχθούν τα 25 ευρώ το χρόνο [και πολύ λέω, δε μπαίνει κανείς μια φορά το χρόνο στο νοσοκομείο] που θα δώσει κάθε ασφαλισμένος

      • Lichnee avatar
        Lichnee @ ΣΠΑΡΤΙΑΤΗΣ 03/01/2014 09:38:46

        Να ρωτήσουμε καλύτερα κάποιους με καρδιακή ανεπάρκεια,χρόνια αποφρακτική πνευμονοπάθεια ή με καρκίνο που έχουν 4-6 νοσηλείες το χρόνο κατά μέσο όρο και που η συντριπτική τους πλειονότητα είναι συνταξιούχοι του ΟΓΑ αν είναι 25/χρόνο;
        Πως είπατε;
        Ή μήπως αφού δεν θα τα έχουν θα "τελειώσουν" σπίτι τους και θα "γλυτώσει" το κράτος από τη σύνταξη και την ανίατη τους νόσο που τόσο κοστίζει;
        Α,ναι ξέχασα.Αυτοί είναι λίγοι και δεν αποτελούν στατιστικό δείγμα στις εκλογές...

        • ΣΠΑΡΤΙΑΤΗΣ avatar
          ΣΠΑΡΤΙΑΤΗΣ @ Lichnee 04/01/2014 03:03:51

          Αυτοί είναι χρονίως πάσχοντες και εξαιρούνται

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ ΣΠΑΡΤΙΑΤΗΣ 03/01/2014 09:49:34

        Γιατί να πληρώνω εγώ ο ασφαλισμένος για τον κάθε ανασφάλιστο και ειδικά για τον καθένα που μπήκε από το παράθυρο στη χώρα μου;

  8. παραμεθοριος avatar
    παραμεθοριος 03/01/2014 00:13:20

    Ψηφηστηκε τον νοεμβρη του 2012 απο νδ, πασοκ, και θα εμπαιναι σε ισυ απο 1 ιανουαριου. Οι μπαγασηδες το γνωριζανε, αλλα αντι να φερουν μια τροπολογια για την καταργηση του, αφου διαφωνουν ειχαν ετοιμη την ανακοινωση.
    Απιστευτοι θεομπαιχτες.

  9. Skeptikisths avatar
    Skeptikisths 03/01/2014 00:17:37

    Διάβασα σε διάφορα blogs ότι οι λαθρομετανάστες δεν θα πληρώνουν ούτε ένα ευρώ! Ισχύει κάτι τέτοιο; Δηλαδή κάποιος που δεν έχει πληρώσει ούτε ένα μα ούτε ένα ευρώ στην ζωή του στο ελληνικό κράτος θα έχει δωρεάν υπηρεσίες από αυτό, ενώ κάποιος που πληρώνει από λίγα έως αρκετά, για να έχει πρόσβαση στις ίδιες υπηρεσίες θα πρέπει να πληρώσει επιπλέον 25 ευρώ... Δεκτό ότι το ποσό είναι μικρό αλλά το μήνυμα που εκπέμπει το μέτρο μπορεί να διατυπωθεί ως εξής: "Η Ελλάδα ανήκει στους λαθρομετανάστες!". Κι όλα αυτά από ένα κεντροδεξιό κόμμα και τον Άδωνι. Πως τα φέρνει η ζωή. Πως τα φέρνει...

    • Giorgis avatar
      Giorgis @ Skeptikisths 03/01/2014 08:56:57

      Μας στέλνουν λεφτά από Ευρώπη για τους λαθρομετανάστες.

      • Φωτεινή avatar
        Φωτεινή @ Giorgis 03/01/2014 13:22:54

        ῾Η πενία τέχνας κατεργάζεται! ῎Ας χρησιμοποιήσουν αὐτά τά χρήματα γιά κάτι χρήσιμο, οἱ λάθρο εἶναι ἀνεπιθύμητοι καί ἄχρηστοι. Θά μᾶς καταγγείλουν (οἱ λάθρο) στήν ΕΕ;;;

  10. ΣΠΑΡΤΙΑΤΗΣ avatar
    ΣΠΑΡΤΙΑΤΗΣ 03/01/2014 03:31:08

    Μεγάλος χαμός γίνεται και δε χρειάζεται, με δεδομένο ότι οι χρονίως πάσχοντες, οι ανάπηροι και οι άποροι εξαιρούνται του μέτρου και το ποσό δεν είναι μεγάλο. Πόσες φορές θα μπει κανείς στο νοσοκομείο, μια φορά το χρόνο; Και πολύ λέω. Στη Γερμανία το εισιτήριο στα νοσοκομεία είναι 40 ευρώ, και όχι μόνο για εισαγωγή, και εδώ έχουμε τον κάθε Παπαδάκη να λέει για πρωτοφανές μέτρο. Υπάρχουν πολύ σημαντικότερα ζητήματα από τα 25 ευρώ το χρόνο και το ένα ευρώ ανά συνταγή [και πάλι εξαιρούνται χρονίως πάσχοντες] που θα πληρώσουν οι ασφαλισμένοι

    • Κωστας avatar
      Κωστας @ ΣΠΑΡΤΙΑΤΗΣ 03/01/2014 08:58:14

      Μην λες ψεμματα εκτος αν κανεις προπαγανδα.Δεν υπαρχει κανενα 40ευρο για εισαγωγη στην γερμανια.

    • foros1 avatar
      foros1 @ ΣΠΑΡΤΙΑΤΗΣ 03/01/2014 16:10:18

      δεν με ενδιαφερει @σπαρτιατη.
      αν το θεωρεις ασημαντο, να το πληρωνεις εσυ.
      για μενα αυτο το αναλγητο μετρο απο μονο του, ειναι λογος για να πεσει μια κυβερνηση.

    • SR avatar
      SR @ ΣΠΑΡΤΙΑΤΗΣ 03/01/2014 16:57:50

      Γιατί λέτε ψέματα κύριε δεν υπάρχει κανένα 40αρι στη Γερμανία.

    • Βαγγελης Πατερας avatar
      Βαγγελης Πατερας @ ΣΠΑΡΤΙΑΤΗΣ 03/01/2014 19:28:55

      Συμφωνω.Η υποκρισια εχει χτυπησει κοκκινο.Το φακελακι το πληρωνω αλλα το δημοσιο νοσοκομειο δεν το πληρωνω.Μα για να παω στο νοσοκομειο θελω 10 ευρω για το ταξι και δεκα για καφε-τυροπιτα απο το κυλικειο.Τα 25 που ειναι κλασμα του κοστους νοσηλειας δεν θα πληρωσω;

  11. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 03/01/2014 07:17:12

    Τα λέμε συνέχεια ,ο άθλιος βροντόσαυρος και οι σοσιαΛΗΣΤΕΣ θα τον δόσουν στεγνά τον Αντώνη. Δεν έχουν μπέσα απλώς βρήκαν καλό σωσίβιο.

  12. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 03/01/2014 09:47:12

    Χαίρομαι που θα πληρώνω και για τους λαθρο-πάκηδες, με 500 ευρώ περίσσευμα καθαρά τον μήνα ο καθένας τους....
    Ο Μάιος μας έρχεται, εμπρός βήμα ταχύ...

  13. guest avatar
    guest 03/01/2014 10:46:14

    Κατά τ΄ άλλα ο Άδωνις πιστεύει ότι διασώζει την αστική δημοκρατία στην Ελλάδα

  14. Μανος Κ. avatar
    Μανος Κ. 03/01/2014 11:39:56

    Εχθές ηρθαν στο νησι περισσοτεροι απο 100 λαθρομεταναστες, αρκετοι εκ των οποίων οδηγηθηκαν στο τοπικο νοσοκομειο με τις οικογένειές τους (και καλα εκαναν). Εγω πληρωνω 2 εισφορες αλληλεγγύης και αυτη τη στιγμη περιμενω στην ουρά στο ορθοπεδικό με μέση κομμάτια και ελπιζω να μην χρειαστω νοσηλεια γιατι το 25αρι θα ζοριστω πολυ να το βρω. Δεν ειναι δικαιο δυστυχώς. Μακαρι τουλαχιστον να το μειωσουν

  15. Ανεξάρτητη Μεραρχία avatar
    Ανεξάρτητη Μεραρχία 03/01/2014 13:00:59

    Επειδή ο αγαπητός σας υπουργός θέλει ισοδύναμα να του δώσω μερικά : μηδενισμός της κρατικής επιχορήγησης στα κόμματα, μηδενισμός των μισθών υπουργών, βουλευτών, πρωθυπουργού, γγ υπουργείων.

    Για να δούμε κιόλας αν θα συνεχίσουν να σώζουν την πατρίδα ή θα βγουν κι αυτοί στα κάγκελα.

  16. Μωρίας εγκώμιον avatar
    Μωρίας εγκώμιον 03/01/2014 13:17:25

    Τους ξέρουμε τους κουμπαράδες του ελληνικού δημοσίου, έχουμε απόλυτα πειστεί ότι πρόκειται για την χρηστότερη διαχείρηση όλων των εποχών και των κρατών, φτάνει πιά η κοροϊδία δεν νομίζουν μερικοί? Αλλά άντε και στο νοσοκομείο πηγαίνεις μια στις τότες αυτό το 1 ευρώ ανά συνταγή που θα πληρώνουν οι ασφαλισμένοι του ΕΟΠΠΥ τι είναι πάλι? Με ένα πρόχειρο υπολογισμό κάθε συνταξιούχος πάνω από τα 70 θα πληρώνει τουλάχιστον 30 ευρώ τον χρόνο! Ευτυχώς που η κυβέρνηση δεν πήρε οριζόντια μέτρα και πήρε μόνο κάθετα. Τι θα γινόμασταν αλλιώς.

  17. helios avatar
    helios 03/01/2014 14:47:24

    Αφήστε τα παραμύθια ότι όλα τα λεφτά αυτά θα πάνε υπέρ του ΕΟΠΥΥ,θα δημιουργηθεί κουμπαράς σε κάθε νοσοκομείο κλπ...

    Μόνο σήμερα μέχρι αυτήν την ώρα με επίσημα στοιχεία εισέβαλαν στην Ελλάδα σχεδόν 120 λαθροεισβολείς,η χώρα έχει ουσιαστικά παραδοθεί,και όλοι αυτοί μεταφέρονται κατευθείαν για εξετάσεις στα νοσοκομεία.

    Εκεί πάνε τα χρήματα,χρηματοδοτούμε ουσιαστικά τον εποικισμό μας.

  18. tassos.κ avatar
    tassos.κ 03/01/2014 18:08:34

    Δύο οι απορίες μου: 1. Όταν ψηφιζόταν το 25ευρω και πολλοί φώναζαν , όλοι εσείς πού είσασταν; 2. Η πολιτική ξεφτίλα του ΠΑΣΟΚ δεν έχει όρια.... Το ψηφίσανε και τώρα , μπας και συμμαζέψουν μερικά από τα ασυμμάζευτα, κάνοντας άκρατο καϊκισμό, φωνάζουν για την αδικία. Ουαί υποκριτές.....

  19. Φωτεινή avatar
    Φωτεινή 03/01/2014 19:42:07

    Δλδ ἄν ἦταν ἀσφαλισμένος ὁ καρκινοπαθής θά ζοῦσε;; ῎Ελεος μέ τόν λαίκισμό σας!!!!!!!!!!!!!!

    • Κυνας avatar
      Κυνας @ Φωτεινή 04/01/2014 12:17:20

      Ισως οχι μιας και δεν ειναι ολες οι μορφες καρκινου αμεσα θανατηφορες, αλλα ακομα και ετσι θα μπορουσαν τουλαχιστον να κανουν τις τελευταιες ωρες/μερες που του ειχαν μεινει υποφερτες για να μπορεσει να πεθανει με λιγη αξιοπρεπια σαν ανθρωπος και οχι σαν σκυλος στο δρομο προσφεροντας του τα στοιχειωδη εφοσον οσο ζουσε δεν μπορεσαν να του παρεχουν ουτε καν αυτα.

      Ισως εκει στο Αμερικα να τα εχετε ξεχασει αυτα, εδω στην Ελλαδα ευτυχως υπαρχουν ακομα ανθρωποι που δεν τα αφηνουν να ξεχαστουν.

      ΥΓ. Ο "λαϊκισμος" ειναι αποκλειστικο προνομιο και εφευρημα των πολιτικων ,οι πολιτες τα λενε ως εχουν.

      ΥΓ2. Τι καθομαι και λεω τωρα στην τσιρλιντερ του μπουμπουκιου νεοφιλελευθερισμου.....μαργαριταρια σε χοιρες (παραφραση).

  20. και πες και πες και ψ ψ π avatar
    και πες και πες και ψ ψ π 03/01/2014 22:24:48

    Τους εκανες τη μουρη κρεας...

  21. TopGunZ avatar
    TopGunZ 04/01/2014 20:08:05

    Επειδή μεχρι τωρα πληρωνανε οι λαθρο. Το οτι τωρα θα μας πληρώνει η ΕΕ πλεον εφοσων θελουν να το παιζουμε ανθρωπιστές το ξεχναμε.

  22. Ο θεωρητικός avatar
    Ο θεωρητικός 05/01/2014 19:55:48

    Κάποιοι έχουν χάσει το μέτρο. Κάποιοι άλλοι το τραίνο. Και όλοι μαζί πριονίζουν το κλαδί στο οποίο κάθονται.