#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
26/03/2010 20:54
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ξαφνικά γίναμε η πιο …διαφανής χώρα της Ευρώπης



Είναι απίστευτο με πόση ελαφρότητα αντιμετωπίζονται τις περισσότερες φορές κάποιες διπλωματικές ανάσες, κι όχι επιτυχίες και νίκες όπως θέλει η κυβέρνηση να παρουσιάσει. Έκανε τη συνέντευξη τύπου στις Βρυξέλλες ο Γ. Παπανδρέου και τι είπε;

 Ότι οι … αποφάσεις που πήρε η κυβέρνησή του, η βούλησή της και η αξιοπιστία της ήταν αυτά που κατάφεραν να πείσουν έξω πως η Ελλάδα είναι μια χώρα αξιόπιστη και υπεύθυνη που αξίζει της υποστήριξης των εταίρων.

Και ότι πρόκειται για μεγάλη επιτυχία κι ότι η Ελλάδα γίνεται από τις πιο διαφανείς οικονομίες στην Ευρωζώνη (!!!).

Και εκεί έπεσαν τα πατώματα και όλοι όσοι ακούσαμε γελάσαμε πικρά.

 Σε μια χώρα που το λάδωμα πάει σύννεφο ακόμη και για την πιο απλή διαδικασία.

Σε μια χώρα που χιλιάδες δημόσιοι υπάλληλοι έκαναν “γέφυρα” και δεν πήγαν στις εργασίες τους την Παρασκευή με αποτέλεσμα την ταλαιπωρία των πολιτών.

Όταν το φορολογικό νομοσχέδιο και τα μέτρα σωτηρίας διαλύουν οικογενειακούς προϋπολογισμούς και νοικοκυριά, την ίδια ώρα που η κυβέρνηση κάνει “παζάρια” με τους μητροπολίτες για τη φορολόγησή τους.

Όταν η κερδοσκοπία στα καύσιμα οργιάζει και η κυβέρνηση είναι ανίκανη να επιβάλει ακόμη και το πλαφόν που -επικοινωνιακά- διατυμπανίζει.

Την ίδια στιγμή που τα πιράνχας στα νοσοκομεία συνεχίζουν να κάνουν πάρτι παρά τις μεγαλοστομίες για τάξη στην Υγεία.

Την ίδια ώρα που κυοφορούνται επιχειρηματικά deals προς όφελος των εταιρειών με τις προσευχές της κυβέρνησης και με απολύτως αδιαφανή τρόπο έτσι ώστε κάποιοι να κερδίσουν εκατομμύρια μέσω του Χ.Α.

Οι τραπεζίτες κάνουν κουμάντο σε όλη την οικονομική ζωή του τόπου, επιβάλλουν τους δικούς τους κανόνες, επιβαρύνουν τον κόσμο.

Οι έμποροι όπλων κάνουν πάρτι και οι προμήθειες πάνε σύννεφο.

Οι μισθοί κρατικοδίαιτων πράσινων Πασόκων που αντικατέστησαν τους “γαλάζιους” έχουν ξεπεράσει τα 10.000 ευρώ που υποτίθεται ότι είναι το πλαφόν.

Όλα αυτά δεν τα βλέπει ο “ιπτάμενος” πρωθυπουργός. Μήπως ήλθε η ώρα να... ξεπεζέψει το πρωθυπουργικό αεροσκάφος και να δει ότι η Ελλάδα είναι άλλη, όχι αυτή που φαντάζεται στις Βρυξέλλες;

Επειδή όπως είπε και ο Τσίπρας «εμφανίζεται σαν να έπεσε με αλεξίπτωτο στη χώρα…»

ΣΧΟΛΙΑ

  1. donaE avatar
    donaE 26/03/2010 21:12:22

    Ενταξει,κριμα ο ανρθωπος.Δεν κανει.

  2. Σαος avatar
    Σαος 26/03/2010 21:15:25

    Καλά, και η Τζούλια έγινε το Πρόσωπο της Ημέρας, αλλά μετά ήθελε πλύσιμο με Betadine για να μην κολλήσει κανείς καμιά σύφιλη...

  3. ΙΔ avatar
    ΙΔ 26/03/2010 21:46:23

    Τόν σούπερ ήρωα τόν ήξερα ωs δεινό κωπηλάτη καί ποδηλάτη .Μέ τήν ανηρτημένη φωτό θα νομίσουν οί πασόκοι ότι είναι και αλεξιπτωτιστήs.AΛΛά όπωs καί μέ το ποδήλατο και το κανώ ελπίζω καί μέ το αλεξίπτωτο να αργήση να τραβήξει το σχοινί γιατί άν προλάβει τότε τόαχοινί θά γίνει θηλειά γιά τήν Ελλάδα καί τούs Έλληνεs.

  4. popolaros avatar
    popolaros 26/03/2010 21:48:38

    Quiz:
    Ποιά είναι η ΜΟΝΑΔΙΚΗ χώρα που έχει δικαίωμα ΒΕΤΟ στις αποφάσεις του Δ.Ν.Τ ;

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ popolaros 26/03/2010 21:54:45

      ο μέτοχος με το 17% (όταν ο επόμενος έχει 6% και η Γερμανία 5%...)

  5. xrhxa65 avatar
    xrhxa65 26/03/2010 22:08:47

    και μετά από αυτήν την δηλωση που έγινε εκριβώς ενα χρόνο μετά από παρόμοια δήλωση του mrΤίποτε....εύχομαι ο mr GAP να έχει παρόμοια τύχη....να μην τον βρεί δηλαδη ο χειμώνας "στην θέση του"........(με την ίδια ελαφρότητα ο "πρώην" υποργός υγείας δήλωνε πέρυση: από αύριο η διαπλοκή τέλος στο ΕΣΥ....)

    αυτοί παιδί μου εξασφάλισαν το κομάτι τους ,την θέση τους...γι'αυτό πανηγυρίζουν...το σύστημα δεν αλλάζει...(ακόμα).......(δυστυχώς)

  6. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 26/03/2010 22:17:50

    Ησυχασα τωρα. Ο Παπουλιας ο Ακης ο Χαλακ και τα αλλα καλα παιδια θα πληρωσουν φορο 10% τουλαχιστον, για τα δανεικα στον Γιγαντα Αντρεα, για την αγορα του κωλοσπιτου. Μπραβο κε Υπουργε Οικων !!!

    Θ απληρωσει και η Μιζενς 10% φορο για τη δωρεα στο ΠΑΣΟΚ !!!! και το ΠΑΣΟΚ που τα εισεπραξε !!! τι χωρα θαυμασια ειμαστενε..

    Θα βγω να κανω παρελαση μονος μου στην ανοδο Συγγρου και αν δεν βρω τα λεφτα εκει.. θα φτασω Αμαλιας. Εκει θα πρασινισω το περιβαλλον τους.

    ΠΠ

  7. πολίτης avatar
    πολίτης 26/03/2010 22:19:49

    Τί θέλετε τώρα δηλαδή, να αρχίσει πάλι να γυρίζει τον κόσμο και να διαλαλεί τη διαφθορά μας; Αφήστε να πει και καμία βλακεία, μήπως και ησυχάσουμε λιγάκι. Φτάνουν πια οι μπουνταλάδικες κρίσεις ειλικρίνειας, που μας κοστίζουν τόσο.

  8. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 26/03/2010 22:53:05

    Μαθαινω οτι ο Καρατζαφερης θα κατεβασει τη Τζουλια στο επομενο ψηφοδελτιο αντι του Ψινακη. Λογω της διαφανειας της ταινιας αλλα και των αποψεων της κυριας.. χαχαχαχαα Ναι στη χωρα που χειροκροτουν τις προνοσταρ ανηλικοι υπαρχει και ο Καρατζαφερης ο κουνελος.

    Ο Καρατζαφερης μου θυμιζει λιγο Τζουλια. Ενα μηνα δεν γνωριζει για την τσοντα ( δεκανικι στο ΓΑΠ ) και σημερα το δηλωσε με χαρα και τιμη, διοτι ηταν πολλα τα $$. Γιργαρε παρε τη Τζουλια να κανεις 20 τους Βιλευτες σου στη Βουλη. Οπως λεμε πιστος και Βιλγαρια.

    ΠΠ

  9. Orestios avatar
    Orestios 27/03/2010 10:09:09

    Διαφάνεια! χο! χο!
    Κάτι τέτοια έλεγαν και οι Σοβιετικοί λίγο πρίν διαλυθούν.

  10. sim avatar
    sim 27/03/2010 16:42:40

    στην χώρα της διαφάνειας και την ώρα της ξεφτίλας που μεταθέτουν τον διοικητή τον ΟΥΚ επειδή έκανε αυτό που του...ζητάει το στράτευμα τόσα χρόνια να αφήνουν στην θέση του τον διοικητή που έδωσε άδεια στον Πάρι Κασιδόκωστα να πάει στην Καραιβική να κάνει διακοπές την ώρα που πέρασαν 40 ημέρες από την ορκωμοσία του. Τον μετέφεραν στο αρχηγείο του ΓΕΝ και από εκεί στην ...


    Καραιβική. Έτσι είναι ο Ελληνικός στρατός κ.Βενιζέλε; Φλωριά και Κολωνάκι; Μήπως να του πάμε και την Πάρις Χίλτον να του ανυψώσει το ηθικό; Είστε περήφανος για το στράτευμα μας;

    Είναι δυνατόν να προσκυνάτε το χρήμα; Το λέμε για τον κόσμο που δεν ξεχνάει και πρέπει να θυμάται. Ντροπή ρε , την ώρα που άλλοι φυλάνε σκοπιά το πλουσιόπαιδο να είναι στην Καραιβική.
    (Το θέμα είναι από το αυριανό 'Πρώτο Θέμα'

  11. Γ Καισάριος avatar
    Γ Καισάριος 28/03/2010 00:09:26

    Όχι μόνο μέτρα, αλλά θα χρειαστεί να αλλάξει ολόκληρη η Ελλάδα έτσι όπως την έχουν καταντήσει

    http://www.market-talk.net/index.php/id/8422