15/09/2008 15:44
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ξαναρωτάμε: ποιοι έχουν επενδύσει στη Lehman;

"...Η Shin Kong Finance της Ταϊβάν, η μητρική εταιρεία του δεύτερου μεγαλύτερου ασφαλιστικού ομίλου της χώρας δήλωσε πως έχει επενδύσεις σε ομόλογα της Lehman Borthers που αγγίζουν συνολικά τα 78 εκατομμυρία δολάρια ( ή τα 2,5 δισ. δολάρια Ταϊβάν. Σύμφωνα με τους ειδικούς της αγοράς ίσως θα μπορέσει να πάρει πίσω μόλις το 30% της επένδυσής της αυτής . Επίσης, η γερμανική Hannover Re ανακοίνωσε πριν λίγο επίσης, πως έχει μετοχές και ομόλογα της Lehman αξίας 23 εκατομμυρίων ευρώ...".

Ξαναρωτάμε : στην Ελλάδα ποιοι έχουν επενδύσει στη Lehman Brothers και πόσα;  

Το ερώτημα απευθύνεται ΚΑΙ στην Τράπεζα Ελλάδος...

ΣΧΟΛΙΑ

  1. mesas avatar
    mesas 15/09/2008 17:08:14

    factorα

    τι ψάχνεις να βρεις;
    όλος ο κόσμος είχε "επενδύσει" σε τέτοια προϊόντα..
    για ρώτα κάποιους από τους πρώτους που την έπαθαν, όπως το ταμείο συνταξιούχων της Νορβηγίας, λες κι εκεί να είχαν διαπλοκή;

  2. minister avatar
    minister 15/09/2008 19:59:32

    Ασε μας ρε Φάκτορα, με τα 78εκ κτλ...εδώ έχουμε χάσει τη μπάλα με τα δισ και παίζεις με τα πίτουρα; Τί exposure να έχει η ελλαδα;
    Κοίτα το χρηματηστήριο και 8α καταλάβεις ποιοι πονάνε. Λοιπόν διαλεξε μεταξυ AIG, Washington Mutual και Wachovia για το επομένο. Τη ML δε τη μετράω μιας και το ξύλο που της αναλογούσε το έφαγε η ΒΟΑ εξ'ονόματος της.

  3. Nick avatar
    Nick 15/09/2008 20:01:17

    H Wachovia ίσως είναι το Νο 3. WaMu και Citigroup είναι πιο κοντά στη κατάρρευση. Η AIG θεωρείται ήδη τελειωμένη...

  4. minister avatar
    minister 15/09/2008 22:03:00

    δε νομίζω Nick, οχι γιά AIG (τα 20δισ τα βρήκαν ήδη). Μόλις διάβασα οτι μειώνουν τις κεφαλιακές ανάγκες για χαρτιά από Freddie & Fannie. Ξύπνησαν αλλά μπορεί και να είναι αργά...

  5. Nick avatar
    Nick 15/09/2008 22:14:48

    Αν αύριο μειώσουν τα επιτόκια, τότε θα δούμε ένα ντόμινο ρευστοποιήσεων.

    Α, μην ξεχνάς και τις αυτοκινητοβιομηχανίες. Αυτές είναι στη β' φάση, και έπονται οι αεροπορικές - λιανεμπόριο.

  6. mesas avatar
    mesas 15/09/2008 23:28:50

    Νιck είσαι ενημερωμένος!

  7. Nick avatar
    Nick 16/09/2008 00:17:25

    Να'ναι καλά οι Peter Schiff, Jim Rogers, Robert Kiyosaki, Nouriel Roubini, Max Keiser kai David Walker (πρώην Διευθηντής του GAO).

  8. Nick avatar
    Nick 16/09/2008 00:17:48

    Και οπωσδήποτε το Youtube.