#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/08/2012 19:41
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ξαναζεσταίνεται το σενάριο νέου κουρέματος του ελληνικού χρέους



Ξαναζεσταίνεται το σενάριο του νέου κουρέματος του ελληνικού χρέους με δημοσίευμα του πρακτορείου Reuters. Σύμφωνα μ' αυτό, Ευρωπαίοι αξιωματούχοι επεξεργάζονται σχέδιο για την περαιτέρω μείωσης του ελληνικού χρέους. Το νέο «κούρεμα» σύμφωνα με τις πληροφορίες, θα κυμαίνεται μεταξύ 70 - 100 δισ. ευρώ, με την προοπτική να γίνει το χρέος βιώσιμο φτάνοντας στο 100% του ΑΕΠ.

Το σενάριο αυτό έρχεται λίγες ώρες μετά το δημοσίευμα των FT για το αίτημα επιμήκυνσης που θα ζητήσει ο Αντώνης Σαμαράς αλλά και τη χλιαρή απάντηση της Καγκελαρίας η οποία λέει ουσιαστικά ότι η Μέρκελ θα ακούσει τον Έλληνα πρωθυπουργό και θα αποφασίσει μετά την έκθεση της τρόικας.

Η Γερμανία φαίνεται επιφυλακτική ως προς το θέμα της παραχώρησης παράτασης στην Ελλάδα, κάτι που επιβεβαιώνει δημοσίευμα του Spiegel το οποίο λέει ότι το Βερολίνο είναι αρνητικό σε μια τέτοια εξέλιξη, διότι θα προκαλούσε μπαράζ αιτημάτων και από Ισπανία, Ιταλία.

Στο ίδιο περιοδικό, πάντως, κάνει δηλώσεις και ο Γκ. Βεστερβέλε ο οποίος λέει ότι πρέπει να δοθεί περισσότερος χρόνος στην Ελλάδα διότι τον έχασε εξαιτίας των εκλογών.

Είναι φανερό ότι το ελληνικό πρόβλημα αναθερμαίνεται ενόψει των επαφών του Σαμαρά με τους Μερκολάντ. Και φυσικά οι ξένοι δε θέλουν να δώσουν... θάρρος στην Αθήνα μέχρι να κλειδώσει το πακέτο των 11,5 δισ. ευρώ. Όμως, τα πάντα βρίσκονται στα χέρια του Αντώνη Σαμαρά ο οποίος καλείται να πείσει τους Ευρωπαίους ηγέτες για το δίκαιο αίτημα της επιμήκυνσης. Αγκάθι αποτελούν τα 20 έως 50 δισ. ευρώ που θα χρειαστούν επιπλέον για την Ελλάδα με την Αθήνα να πιστεύει ότι μπορεί να τα καλύψει με το υπάρχον δάνειο του ΔΝΤ και με βραχυπρόθεσμο δανεισμό, οποίος βέβαια κοστίζει ακριβά.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. mikis avatar
    mikis 15/08/2012 20:22:04

    ΑΥΤΟ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ Η ΧΩΡΑ, ΚΟΥΡΕΜΑ. ΑΣ ΑΦΗΣΕΙ ΤΗΝ ΕΠΙΜΗΚΥΝΣΗ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ .

    • Β.Κ.Σ. avatar
      Β.Κ.Σ. @ mikis 15/08/2012 22:48:20

      Θα ζητήσουμε επιμήκυνση και θα μας δώσουν κούρεμα. Θα έχουν έτσι την ικανοποίηση πως δεν μας δώσαν αυτό που ζητήσαμε. Δυστυχώς ίσως αυτή η λεπτομέρεια να αποτελεί και την πλέον κρίσιμη παράμετρο στο θέατρο του παραλόγου που παίζεται στην πλάτη των μη προνομιούχων του λαού μας εδώ και τρία χρόνια (διότι υπάρχουν και οι προνομιούχοι μη το ξεχνάμε, και δεν το ξεχνάμε κάποιοι....)

  2. ΤΡΟΦΩΝΙΟΣ avatar
    ΤΡΟΦΩΝΙΟΣ 15/08/2012 22:08:19

    Όλοι θυμόμαστε από τον Τύπο της εποχής Παπαδήμου , τότε που συζητούσαν για "κούρεμα του Χρέους" , ότι το Δ.Ν.Τ. θα ήθελε το ποσοστό να κυμαινόταν γύρο στο 80% , διότι σ' αντίθετη περίπτωση ΔΕΝ θα ήταν διαχειρίσιμο . Αντιδρούσε (;) η Μέρκελ . Σε συνδυασμό με τα πρόσφατα ... γερμανικά δημοσιεύματα για έξοδό μας από το € , τι να υποθέσουμε; Βλακεία , μικρό πολιτικό ανάστημα , επιθυμία τιμωρίας μας , δημιουργία € των βορείων , εσωτερική μικροπολιτική σκοπιμότητα ;

    • Iωάννης34 avatar
      Iωάννης34 @ ΤΡΟΦΩΝΙΟΣ 15/08/2012 22:22:48

      Να υποθέσεις πως ότι ήταν στις δικές μας εκλογές το μεταναστευτικό,είναι η Ελλάδα για τις Γερμανικές εκλογές.
      Ενα θέμα εσωτερικής κατανάλωσης και ψηφοθηρίας

  3. Enzo avatar
    Enzo 15/08/2012 22:09:02

    Δεν τα κουρευουν όλα να πάμε στο 0;
    Χεχεχε

    • Απορών avatar
      Απορών @ Enzo 16/08/2012 07:21:03

      Ξέρουν τί κάνουν με εμάς... Αν το έκαναν αυτό στην αρχή δεν θα κάναμε τίποτα και με τα ελλείματα που είχαμε θα είχαμε πάλι μεγάλο χρέος... Το πραγματικό πρόσωπο της Ευρώπης θα το δούμε όταν αρχίσουμε να έχουμε πρωτογενές πλεόνασμα (και βελτιωμένο εμπορικό ισοζύγιο).

  4. Ιωαννης Τ avatar
    Ιωαννης Τ 16/08/2012 02:24:59

    ...η Μέρκελ θα ακούσει τον Έλληνα πρωθυπουργό και θα αποφασίσει μετά την έκθεση της τρόικας...
    Η μερκελ δηλ εμπιστευεται την Τροικα(τι να πω σε ολα μεσα εχει πεσει) και οχι τον πρωθυπουργο μας?
    Ασε μας καλη μου. Γυναικα που μπεκροπινει μπυρες δεν ξερω τι ειναι, παντως γυναικα δεν ειναι!!!
    Εγω αν ημουν Σαμαρας(ευτυχως δεν ειμαι) δεν θα πηγαινα να δω την μπεκρου. Θα ελεγα μου τα εχεις κανει τσου...κια(πιρερι γιαννη) με τα κουλα. οταν ξεκουλαθεις εδω θα ειμαι. Καποια στιγμη αυτο το σας παρακαλουμε πρεπει να τελειωνει. Μηπως ηρθε η ωρα?

    • Απορών avatar
      Απορών @ Ιωαννης Τ 16/08/2012 07:26:27

      Προφανώς όχι... εμείς είμαστε οι ζήτουλες προς το παρόν... ωραίοι είμαστε οι Έλληνες! Από τι μία καταγγέλουμε τη λιτότητα από την άλλη θέλουμε εθνική υπερηφάνεια! Μάλιστα θεωρούμε ότι η λιτότητα θίγει την εθνική μας υπερηφάνεια! Μας ξεφτελίζουν επειδή δεν μας δίνουν αρκετά χρήματα για να αγοράζουμε τις πόρσε τους! Τα πράγματα είναι απλά:
      1. Είτε επιλέγουμε λιτότητα και εθνική υπερηφάνεια πράγμα που σημαίνει μειώσεις άλλο 20-25% σε μισθούς συντάξεις κτλ.
      2. Είτε επιλέγουμε να είμαστε ζήτουλες χωρίς ακραία λιτότητα όπως σήμερα.
      Γενικά τα άκρα δεν οδηγούν σε θετικά αποτελέσματα... ας εφαρμόσουμε το πρόγραμμα σωστά με στόχο πρωτογενή πλεονάσματα και στη συνέχεια τα ξανασυζητάμε όλα. Δεν είναι όμως ακόμα η ώρα...

  5. Θεόδωρος avatar
    Θεόδωρος 16/08/2012 13:28:23

    Οχι περαιτέρω κούρεμα μόνο αλλά και το "σκαλπ" να μας πάρουν, λύση δεν υπάρχει! Τί θα γίνει με το χρέος της αποπληρωμής του χρέους?