#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/07/2011 13:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ξαναγράφοντας την Ιστορία



Ουδέν κρυπτόν υπό τον ήλιο.

Διαδίδεται πλέον ευρέως ότι ο Ρετζέπ Ταγίπ Ερντογάν πιθανόν είναι Έλληνας !

Δε πα να το αρνήθηκε μετά βδελυγμίας …

Έρευνα στα αρχεία του Οθωμανικού κράτους κατατείνει στην ελληνική καταγωγή τού πρωθυπουργού της Τουρκίας.

Παλιότερα, τα Ποντιακά Θέματα, αναπαράγοντας ρεπορτάζ της τουρκικής εφημερίδας Ραντικαλ, είχαν δημοσιεύσει σχετικά με επίσκεψη τού Ερντογάν στην κωμόπολη καταγωγής του, τα «Ποτάμια» της Ριζούντας (εκτουρκισμένα «Ριζέ») του Πόντου.

Υπάρχει και αψευδής μάρτυρας, το βίντεο όπου ο Ερντογάν αποκαλεί την γενέθλια γη του με την ελληνική της ονομασία και οι πατριώτες του φωνάζουν «τα Ποτάμια είναι περήφανα για σένα».

Τυχερέ Ερντογάν… μονολογούν ζηλόφθονα ΓΑΠ και λοιποί «πράσινοι» υπουργοί και βουλευτές.

Μακάρι να έβρισκαν κι αυτοί υποστηρικτές που να τους φωνάζουν «είμαστε περήφανοι για σας» αντί να τους λούζουν με περιττώματα.

Αν είναι έτσι, η αποκάλυψη έρχεται να επιβεβαιώσει το γνωστό : ο Έλληνας διαπρέπει μόνον εκτός Ελλάδας.

Αλλά και καλεί για επανερμηνεία πρόσφατων ιστορικών γεγονότων.

Διότι έχει συχνά συμβεί μια ιστορική φωτογραφία, που έγινε μετέπειτα κυρίαρχη ιστορική εκδοχή, να μην έχει αποτυπώσει τα πραγματικά γεγονότα.

Πασίγνωστη η ιστορική φωτογραφία  από την κατάληψη της Iwo Jima, που χρονικά ελήφθη αργότερα από την πρώτη ύψωση της αμερικανικής σημαίας.

Στην περίπτωσή μας, η ελληνική καταγωγή του Ερντογάν εξηγεί τις επανειλημμένες, κατ’ ιδίαν, πολύωρες συναντήσεις που έδωσαν αφορμή να κατηγορηθεί ο Γιώργος Παπανδρέου για «μυστική διπλωματία» : ο Ταγίπ τού μάθαινε Ελληνικά.

Και το πραγματικό συμβάν στην φωτογραφία της ανάρτησης είναι :

“Επιτέλους! Είπε σωστά το «αξιόπιστα»”

Προφήτης

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. jon jon avatar
    jon jon 14/07/2011 13:06:04

    Ο Ερντογάν δεν έχει ελληνική καταγωγή. Αυτά που γράφεται είναι παραμύθια ώστε να δεχτούμε την ένωση Ελλάδας και τουρκίας, λες και δεν θα γίνει μετά σφαγή.

  2. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ avatar
    ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ 14/07/2011 13:13:31

    Διαβάστε λίγο Νεοκλή Σαρρή και θα σας λυθούν πολλές απορίες.Ναι, πολλοί μα πάρα πολλοί της ηγετικής κάστας της Τουρκίας κατάγονται από βιαίως εξισλαμισθέντες Ελληνες (κυρίως στρατιωτικοί, τυχαίο,δεν νομίζω...)

    • anonymous avatar
      anonymous @ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ 14/07/2011 13:21:41

      Σημασία δεν έχει από που κατάγονται αλλά η εθνική του συνείδησή και τι συμφέροντα εκπροσωπούν. Προφανώς δεν έχουν Ελληνική συνείδηση κι εκπροσωπούν Τουρκικά συμφέροντα.

      Είναι γνωστό ότι ο πυρήνας των Οθωμανών ήταν 400 άτομα που κατέβηκαν από την Ασία, από το σημερινό Κιργιστάν. Όλοι οι υπόλοιποι που στην πορεία αποτέλεσαν το τουρκικό έθνος είναι εξισλαμισμένοι, εθελοντικά ή βίαια.

      Επίσης υπενθυμίζω ότι η μοναδική διαφορά μεταξύ Σέρβων και Βοσνίων και Πακιστανών και Ινδών είναι η θρησκεία. Συμβαίνει δε μόνο σε περιπτώσεις που η μια θρησκεία είναι το Ισλάμ. Αν ήταν π.χ. βουδιστές και ινδουιστές θα τα είχαν βρει.

  3. Αρματιστής avatar
    Αρματιστής 14/07/2011 13:18:57

    Βασικά οι μεγάλοι βεζύρηδες (πρωθυπουργοί) της Οθωμανικής αυτοκρατορίας, ήταν εξισλαμισμένοι υπόδουλοι χριστιανοί (Έλληνες, Αλβανοι, Βόσνιοι, Βούλγαροι κλπ). Γιατί λοιπόν να αποτελεί εξαίρεση και ο Εντρογάν; Άλλωστε χορεύει και καλά τα ποντιακά ....

    Βεβαίως αυτά όλα είναι αστεία. Ο κάθε άνθρωπος είναι ότι δηλώνει και πιστεύει.

  4. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/07/2011 13:19:26

    ο Ηγετης και ο Ποδηγετης

    ΠΠ

  5. Πετρος Μ. avatar
    Πετρος Μ. 14/07/2011 13:24:41

    Οι Τουρκοι ανταλλαγή με ΓΑΠ δέχονται;
    Δώρο οι Βενιζέλος - Παγκαλος.

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ Πετρος Μ. 14/07/2011 19:56:54

      Πρέπει να δώσουμε και κατιτίς ...
      Παίρνουν τον κατιμά.

  6. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 14/07/2011 13:30:37

    Διλληματική ακροστιχίδα για έναν εκ των δύο

    Πρωθυπουργός ή εντολοδόχος;
    Ρήτωρ ή πραίτωρ;
    Ομπάμα ή Μέρκελ;
    Δημοκράτης ή αριστοκράτης;
    Όμοιος ή Τρέσας
    Τράπεζες ή Λαός
    Ηγεμών ή Αρμαγεδών;
    Σοσιαλιστής ή βάρβαρος;

    • ό παγωτατζής avatar
      ό παγωτατζής @ Γιάννης Φαίλτωρ 14/07/2011 13:37:30

      Τά 2 τελευταία χωρίς διαζευκτικό...

  7. ό παγωτατζής avatar
    ό παγωτατζής 14/07/2011 13:35:47

    “Επιτέλους! Είπε σωστά το «αξιόπιστα»” = Aφεριμ Γιαβρ΄ουμ

  8. Βασίλης avatar
    Βασίλης 14/07/2011 13:52:41

    Για δες !!!! Οι Τούρκοι έχουν Ελληνα Πρωθυπουργό και οι Ελληνες Αμερικάνο Δεν πάμε καλά Κάποιο επεισόδιο έχουμε χάσει!!!!!!!!

  9. Ακομα ενας avatar
    Ακομα ενας 14/07/2011 13:56:06

    ΟΙ ΤΟΥΡΚΟΙ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΒΡΕΟΙ πιασ' τ' αυγο και κουρευτο

  10. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/07/2011 14:18:18

    Xασαποπουλος.... ΤΩΡΑ
    " εχει γινει λαθος στην μεταφραση " στην συνεντευξη του ΓΑΠ στους FT Γερμανιας
    Το " μερικη σταση πληρωμων" !!!

    Το δε ΓΑΠ λλει σημερα, οτι το selective default, ειναι "τεχνηκος ορος των οικων αξιολογησης" και "ΟΧΙ η ΟΥΣΙΑ του τι θα συμβει" !!

    αχχαχαχαχααααααααααααααααααααααααααααααααχχαχαχαααααααααα

    Τι πινουν?? ΓΑΠόνερο?? Ποσο μακακες νομιζουν οτι ειναι ΟΛΟΙ οι Ελληνες?

    ΠΠ

  11. Γιάννης Καλαματιανός avatar
    Γιάννης Καλαματιανός 14/07/2011 14:18:48

    Καλά, αυτός είναι Αμερικάνος.

    Τα 155 (και βάλε...) πρόβατα που σέρνει από το λουρί τι είναι;

    Αρειανοί;

  12. Αγανακτησμένος μετανάστης avatar
    Αγανακτησμένος μετανάστης 14/07/2011 14:23:35

    Μακάρι να ήταν Έλληνας.Γιατί τότε η Ελλάδα δεν θα ήταν σε αυτό το χάλι.
    Οι δικοί μας την πτώχευση την σερβίρουν με περιτύλιγμα προς το παρών.Για προετοιμασία σου λένε.
    A ρε βούρδουλα που θέλουν...

  13. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 14/07/2011 14:43:22

    Χρειάζεται να κάνουμε αυτό που πρέπει και αυτό που έπρεπε να έχουμε κάνει από το 1996 την εποχή των ΙΜΙΩΝ.
    'Οποιος δεν έχει μέσα στην ΨΥΧΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΤΟΥ την Ελληνικότητα της Τραπεζούντας , Κερασούντας, Σαμσούντας, Κωνσταντινούπολης, Φώκαιας , Μιλήτου, Εφέσου, Σμύρνης, Αλικαρνασσού, Καρίας, Λικίας, Φριγίας, Καππαδοκίας, Πόντου, Βόρειας Ηπείρου, Πελαγονίας, Ανατολικής Ρωμυλίας δεν είναι δυνατόν να δηλώνει Έλληνας.

    • Ένας avatar
      Ένας @ ΣΠΥΡΟΣ 14/07/2011 15:55:24

      Συμφωνώ 100%

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ ΣΠΥΡΟΣ 14/07/2011 20:28:30

      "...Τραπεζούντας , Κερασούντας, Σαμσούντας, Κωνσταντινούπολης, Φώκαιας , Μιλήτου, Εφέσου, Σμύρνης, Αλικαρνασσού, Καρίας, Λικίας, Φριγίας, Καππαδοκίας, Πόντου, Βόρειας Ηπείρου, Πελαγονίας, Ανατολικής Ρωμυλίας..."

      "Καρφιά" για τον Ελληνισμό. Κανένας δεν ξεχνάει. Εκτός από τις κυβερνήσεις.

  14. Χρίστος Σιψής avatar
    Χρίστος Σιψής 14/07/2011 15:04:12

    Α. Είναι διασταυρωμένες και αξιόπουστες οι πληροφορίες;

    Β. Πως δηλαδή (το είπε); Αξιογκέι ή αξιο-faggot-o;;;

  15. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/07/2011 15:21:34

    Η μαμα τι λεει για ολα αυτα?

    Οι 154 τι εχουν να πουν για ολα αυτα ?

    Ο Σαλλας τι εχει να πει για ολα αυτα ?

    Ο Δασκαλοπουλος τι εχει να πει για ολα αυτα ?

    Η μαμα #2, η Μιμη τι εχει να πει για ολα αυτα ?

    ΠΠ

    • ό παγωτατζής avatar
      ό παγωτατζής @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/07/2011 15:47:33

      Tί να πούν;;;;
      Διάβασε αυτό:

      hτtp://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22767&subid=2&pubid=63219317

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ό παγωτατζής 14/07/2011 16:05:22

        αα καλα τα εχω αρχειο!!! ειναι και αβαφτιστο !! χαχα

        ΠΠ

  16. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 14/07/2011 15:27:24

    Καλημέρα, από τη Νέα Υόρκη, Προφήτη.
    Πολύ καλό αν και δεν εκπλήσομαι. Η πλειοψηφία των Τούρκων, ειδικά αυτών η στα Δυτικά είναι Ελληνικής καταγωγής, και το ξέρουν, ειδικά η ελίτ τους, όπως έγραψες.
    Όμως, το πιο εκπληκτικό είναι γιατί η Ελλάδα δεν το χρησιμοποίησε ποτέ ως εργαλείο στρατηγικής. Μα τι λέω, αυτοι εδώ δεν ξέρουν καν αξιό...πο..στα Ελληνικά οι ίδιοι και προσπαθούν να μας κάνουν να τα ξεχασουμε κι' ολας. Αποτελούν την εν ελλάδι ελεεινότερη μορφή ζωής οι "ταγοί" μας. Έχουν αναγάγει την ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ ΣΕ ΟΛΑ, σε άθλημα.

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ Νίκος Αργεάδης 14/07/2011 19:18:52

      Καλησπέρα Νίκο και Καλή Δύναμη.
      Στόχος ήταν και το χιούμορ, στις δύσκολες εποχές που περνάμε.
      Αλλά κυρίως στοχεύει στο ιστορικό υπόστρωμα του εξισλαμισμού ευρέων πληθυσμιακών ομάδων στην Μ. Ασία. Κυρίως Ελλήνων και Ποντίων, δεδομένου ότι η Μ. Ασία ήταν ελληνική-ελληνόφωνη επί 3000 χρόνια. Οι Τούρκοι νομάδες-επιδρομείς από την Κ. Ασία ήταν λίγοι, σχετικά.

  17. ikaros avatar
    ikaros 14/07/2011 15:33:50

    Στην προ ενός περίπου έτους συνάντηση στο Μαξίμου, ο Έλληνας πρωθυπουργός της Τουρκίας μιλούσε τούρκικα ενώ ο Αμερικάνος πρωθυπουργός της Ελλάδας μιλούσε αμερικάνικα. Τουλάχιστον φίλε Ταγίπ ας έλεγες μια "καλημέρα" να χαρούμε και εμείς οι Έλληνες ακούγωντας εκεί μέσα κάτι στη γλώσσα μας....

  18. Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ avatar
    Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ 14/07/2011 16:15:42

    Ερντογανίδης

    Γεια σου ρε πατριώτη

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ 14/07/2011 17:53:57

      Εγραψες!!!!

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ 14/07/2011 19:19:29

      Καλό !!

  19. chrisp1 avatar
    chrisp1 14/07/2011 16:24:41

    telika dikaionomai! apla pisteva oti symvainei kati tetoio. Twra ti lete me tin thewria mou pos i Anatoliki Thraki mono tha mpei stin Evrwpaiki Enwsi me ton Ertogan prwthipourgo? i kwnstantinoupoli stin Evrwpi kai i Asiatiki meria tis Polis i istanbul stin Tourkia Na to thymastai pws telika tha epivevaiwthw

  20. NIK THE GR avatar
    NIK THE GR 14/07/2011 18:13:01

    Κλασσικη τουρκοφατσα τι Ελληνας και πιτσες μου λετε,ντροπη ουτε για πλακα τετοια συζητηση,εχουμε αφησει νεκρους αθαφτους απο το πεταγμα τους μεσα απο τους ταφους τους εκει στην Καππαδοκια,μην ξανακουσω τετοιες λαλακιες της τουρκικης προπαγανδας ν ανπαραγονται απο αμφιβολης παστας ελληναραδες.Τι να πει ομως κανεις οταν ο πρωθυπουργος της χωρας μου χωρις ναχει στεγνωσει η υπογραφη του στο πρωτοκολλο ορκομωσιας της κυβερνησης του πηγε να δωσει τα διαπιστευτηρια του στον μεγα πατισαχ.

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ NIK THE GR 14/07/2011 19:54:38

      Δεν αντιλαμβάνεσαι ότι εκφέρεται με χιούμορ η οδύνη για τον εκτουρκισμό της Μ. Ασίας;
      'Η μήπως νομίζεις ότι μόνο εσύ θυμάσαι τα ιερά οστά των συμπατριωτών μας, διάσπαρτα σε όλη την Μ. Ασία;
      Η "είδηση" δίνεται με συνδέσμους, για να σχηματίσει ο αναγνώστης ιδία άποψη.
      Βάλε το μυαλό σου να δουλέψει πριν σχολιάσεις.

      • NIK THE GR avatar
        NIK THE GR @ Προφήτης 14/07/2011 20:59:25

        Αλλη αισθηση του χιουμορ εχω απ αυτην που εννοεις,αν δεις και τους αλλους μου σχολιασμους σε αλλες αναρτησεις θα αντιληφθεις οτι ουτε το χιουμορ ουτε η σατυρα μου λειπει και το μυαλο μου δοξα παει καλα,για το μονο που θυμωνω ειναι να προσπαθουν καποιοι να με πεισουν για το δικο τους χιουμορ και την δικη τους αποψη για το τι ειναι κοκκινη γραμμη.

        • Προφήτης avatar
          Προφήτης @ NIK THE GR 14/07/2011 22:28:20

          Κόκκινη γραμμή υπάρχει όταν ξεπουλιέται εθνικό συμφέρον. Που το' δες;
          Και είσαι ο μόνος που έβρισε την ανάρτηση, "πίτσες και λαλακίες".
          Το "έχω μυαλό" οφείλουμε να το αποδεικνύουμε, όλοι μας, διαρκώς.

          • NIK THE GR avatar
            NIK THE GR @ Προφήτης 14/07/2011 23:12:19

            Περιτρανη αποδειξη του ποιος εχει η οχι χιουμορ καμμια διαθεση για βρισιμο,αλλοιμονο,αλλωστε σε τι θα βοηθουσε.
            Με την ιδια λογικη του παππου του Ερντογαν,παιδια του Αδαμ ειμαστε ολοι.

  21. Μποτίλια στο Πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο Πέλαγος 14/07/2011 18:31:46

    Η διαπίστωση της ανάρτησης αποτελεί ανατροπή πάγιων αντιλήψεων ως προς τι μπορεί να είναι "ελληνικό", ως προς που μπορεί να κατοικοεδρεύουν οι "έλληνες" καθώς και ποιος ο ρόλος "τους". Εφόσον ο πάππος του Ερντογκάν ήταν αυτός, ο οποίος εξισλαμίσθη, συμφώνως προς τα αρχεία του τουρκικού κράτους, η ελληνική καταγωγή του Ερντογκάν, μετά από πάροδο δύο γενεών, δεν μπορεί παρά να υφίσταται εντόνως, ενώ ο Γιώργος Παπανδρέου είναι "ελληνικής" καταγωγής μόνον κατά 25%, επειδή η εκ πατρός γιάγια του ήτο Γερμανοεβραία και η μητέρα του είναι Βουλγάρα.
    Έτσι κυριαρχεί το παράδοξο, η Ελλάδα να κυβερνάται από πρόσωπο ασθενεστάτου "ελληνικής" καταγωγής, ενώ η Τουρκία από πρόσωπο ισχυρής "ελληνικής" καταγωγής. Η χρήση εισαγωγικών γίνεται όχι με σκοπό να αμφισβητηθεί η ελληνικότητα κάποιου ή κάποιων, αλλά όπως αποκαλύπτει και παρούσα ανάρτηση, η εν λόγω έννοια πρέπει να επαναπροσδιορισθεί, δεδομένου ότι οι αντιλήψεις περί αυτής είναι σε σημαντικό βαθμό συγκεχυμένες.
    Στην περίπτωση του Ερντογκάν δεν νομίζω ότι μπορεί να ισχύσει καθ' οιονδήποτε τρόπο ο προσδιορισμός "έλληνας". Διότι αποτέλεσμα των εξισλαμισμών ήταν η επικράτηση της ιερής γλώσσας του Κορανίου, που είναι η τουρκική. Για να είναι κάποιος έλληνας υπάρχουν δυο απαραίτητες προϋποθέσεις: Η ελληνική κληρονομικότητα και η Ελληνική γλώσσα. Και το θέμα της ελληνικής κληρονομικότητος εμπεριέχει υφάλους, οι οποίοι ανάγονται στην προκλασσική περίοδο, ο χειρισμός των οποίων εκτός από ιδιαίτερα δύσβατος δεν είναι της στιγμής.
    Βασική είναι η διαπίστωση, ότι η Ελληνική γλώσσα ανταποκρίνεται στην συγκεκριμένη δομή του ανθρώπινου γονότυπου και διαθέτει την ιδιότητα να παρεμβαίνει στην συγκρότηση της κληρονομικότητος ακόμη εντονότερα από άλλες γλώσσες. Η ισλαμική θρησκεία - πλην εξαιρέσεων - επενεργεί υποβιβασμό των λειτουργιών του εγκεφάλου με την συνεχή σχηματική επανάληψη χωρίων του Κορανίου, την οποίαν επιτάσσει, πέραν του περιεχομένου τους. (Αυτή η διαδικασία διαφέρει λειτουργικώς από την επανάληψη της λεγομένης "ιεράς ευχής" των νηπτικών Πατέρων της εκκλησίας, η οποία έχει διαλογιστικό χαρακτήρα και προσβλέπει στην "προσοχή του νοός").
    Η ανάθεση τόσο από τους Οθωμανούς, όσο και από τους Τούρκους, οργανικών θέσεων αιχμής σε Έλληνες, δεν μπορεί παρά να ανταποκρίνεται στην πνευματική υπεροχή των δεύτερων. Η τουρκική πνευματική ανεπάρκεια αποτελεί ενδογενές χαρακτηριστικό της τουρκικής φυλής, το οποίο Η ΙΔΙΑ ΚΑΛΛΙΕΡΓΗΣΕ ΣΚΟΠΙΜΩΣ, στηριζόμενη στον επεκτατισμό και την επιβολή δια της μιλιταριστικής αγριότητος.
    Η αντίληψη, η οποία περιορίζει των αριθμό των τούρκων σε αυτόν των Οσμανλήδων, δηλαδή περίπου 400 οικογένειες δεν ευσταθεί. Οι τούρκοι αποτελούντο ιστορικώς από πολυπληθή πολεμικά φύλα, τα οποία επέλαυναν στην Μέση Ανατολή και αρκετούς αιώνες πριν πολιορκήσουν την Κωνσταντινούπολη είχαν καταλάβει την Βαγδάτη, θέτοντας το Χαλιφάτο υπό τον έλεγχό τους. Προτίμησαν σαφώς την στρατιοτικοφεουδαρχική δομή, την οποίαν διατήρησαν μέχρι τέλους και την αποφυγή πνευμετικού τύπου ενασχολήσεων, για λόγους επιβολής.
    Ο Ερντογκάν με επανειλημμένους τρόπους έχει εκδηλώσει την συμπάθιά του για τους Έλληνες, όπως με την δημόσια συγγνώμη που ζήτησε για τους διωγμούς των Ελλήνων. Οι σχέσεις Ελλήνων και Τούρκων δεν είναι από ιστορικής πλευράς μόνο σχέσεις αντιπαλότητος, αλλά και σχέσεις συνεργασίας. Χαρακτηριστικό είναι, ότι πρεσβευτής της Οθωμανικής αυτοκρατορίας στην πλέον σημαντική γι αυτήν χώρα και στην πιο κρίσιμη για την επιβίωσή της περίοδο ήταν ο πατέρας του μαθηματικού Καραθεοδωρής. Ο διεθνής ρόλος των ελληνοφώνων τότε, αλλά και σήμερα, όχι μόνον δεν έχει εκτιμηθεί ορθώς, αλλά δεν έχει εκτιμηθεί διόλου.
    Η προκείμενη περίπτωση πιστοποιεί, ότι σήμερα (και όχι μόνον) υπάρχουν μεγάλα περιθώρια συνεννόησης με την Τουρκική πολιτική. Η επεκτατική πολιτική, την οποία εφαρμόζει γενικά ο Νεοοθωμανισμός, έχει εν τέλει τελείως διαφορετική αφετηρία από αυτήν του Κεμαλισμού.
    Ο Νεοοθωμανισμός δεν έχει θρησκευτικές ρίζες, έστω κι αν κινητοποιεί το ισλαμικό στοιχείο της Τουρκίας. Αυτό γίνεται στην φάση, κατά την οποίαν τα σχέδια διαμελισμού της Τουρκίας από τις δυνάμεις των πρώην προστατών της, οι οποίες δόμησαν και ελέγχουν τον Κεμαλισμό, υποχρεώνουν τις ενδογενείς δυνάμεις να αμυνθούν, με στόχο την επιβίωση του σημερινού κρατικού μορφώματος.
    Μέσω του Κεμαλισμού, κατ' εντολήν των Ρόκφελερ-μεριά προστατών, διαλύθηκε το Χαλιφάτο και μεταφέρθηκε το κέντρο του ισλάμ από την Κωνσταντινούπολη στην Μέκκα, αναβιβάζοντας την Ισλαμική Αδελφότητα, αλλά κυρίως την θρησκευτική ομάδα των Βαχαμπιστών, την οποίαν ελέγχει πλήρως σε ηγεσία του ισλάμ. Οι Νεοοθωμανοί έστρεψαν το μαχαίρι που εδέχοντο σε αντίθεση κατεύθυνση, αμφισβητούντες την ελέω δυτικών δυνάμεων πρωτοκαθεδρία των Βαχαμπιστών, διεμβολίζοντας τα παραδοσιακά παράγωγα των ΗΠΑ, όπως την Χαμάς και αξιώνοντας την υφαρπαγή της καθοδήγησης του ισλάμ από την CIA.
    Οπωσδήποτε δεν υπάρχουν μόνο διαφορές, αλλά και σημαντικές ομοιότητες μεταξύ Νεοοθωμανών και Κεμαλιστών, οι οποίες λειτουργούν σε βάρος της Ελλάδας. Η αντιμετώπισή μας ιστορικά ως αδύναμη χώρα-ραγιά, το σύμπλεγμα κατωτερότητος που προέρχεται από μια γεωπολιτική δύναμη, η οποία κατήντησε να είναι οπισθοδρομική από πάσης πλευράς ευρισκόμενη στις παρυφές της Ευρώπης, η συνθετότητα του διεθνούς προβλήματος που αποτελεί το Κυπριακό στα πλαίσια της ελληνοτουρκικής διένεξης, ο εποφθαλμιασμός της τουρκίας στο Αιγαίο και τα κοιτάσματά του, η υπεροψία που προέρχεται από στρατιωτικές ήττες της Ελλάδας.
    Στο βαθμό που Ελλάδα ταυτίζει τις πολιτικές της επιλογές με τους Κεμαλιστές, δηλαδή την Εργκένεκον, το Ισραήλ και την CIA, αυτομάτως δημιουργεί αντιπαλότητα με τον Νεοοθωμανισμό.
    Οι υποσχέσεις των "ισχυρών" συμμάχων μας, ότι θα μας στηρίξουν σε αυτήν την σύγκρουση φέρνει μοιραία στο μυαλό μου ένα άλλο τεράστιο ιστορικό κάζο "εμπιστοσύνης" στους "συμμάχους". Την Μικρασιατική καταστροφή.
    Βεβαίως, η άσκηση κριτικής σε συγκεκριμένες πολιτικές επιλογές, δεν συνεπάγεται αυτόματα και την ύπαρξη εναλλακτικών προτάσεων, οι οποίες όμως δεν είναι σώνει και καλά καταδικασμένες να βρίσκονται στον χώρο του μη επιστητού ή αδυνάτου.
    Όπως όλα τα προβλήματα αποτελούν προϊόντα των γενικότερων στρατηγικών ζυμώσεων, για τον ίδιο ακριβώς λόγο δεν είναι δυνατόν να αντιμετωπιστούν μεμονωμένα. Ζητούμενο είναι μια συνολική ρεαλιστική πρόταση, η οποία να συνυπολογίζει τις δυνατότητες και το κόστος, σε αντιπαραβολή με την εξακολούθηση της πεπατημένης.

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ Μποτίλια στο Πέλαγος 14/07/2011 20:23:51

      "Έτσι κυριαρχεί το παράδοξο, η Ελλάδα να κυβερνάται από πρόσωπο ασθενεστάτου “ελληνικής” καταγωγής, ενώ η Τουρκία από πρόσωπο ισχυρής “ελληνικής” καταγωγής. Η χρήση εισαγωγικών γίνεται όχι με σκοπό να αμφισβητηθεί η ελληνικότητα κάποιου ή κάποιων, αλλά όπως αποκαλύπτει και παρούσα ανάρτηση, η εν λόγω έννοια πρέπει να επαναπροσδιορισθεί, δεδομένου ότι οι αντιλήψεις περί αυτής είναι σε σημαντικό βαθμό συγκεχυμένες."

      Μποτίλια, τολμώ να πω "μόνο εσύ με καταλαβαίνεις"!
      Η πρώτη σύλληψη για υπότιτλο της φωτο ήταν "Δυο πρωθυπουργοί - Ένας Έλληνας" , αλλά κρίθηκε επικίνδυνο.

      Η βασική στόχευση, όπως απαντάω σε φίλο, ήταν να εκφερθεί με χιούμορ η οδύνη για τον εκτουρκισμό της Μ. Ασίας.
      Ανεξαρτήτως της αλήθειας του συγκεκριμένου θέματος, οι συνέπειες της είναι ζωντανές και παράγουν σταθερά ιστορικο-πολιτικο αποτέλεσμα.
      Με την καταστροφή, εύλογα, από λόγους αυτοσυντήρησης, αποστρέψαμε τα μάτια και σε 90 χρόνια σταματήσαμε να θυμόμαστε ότι ήμασταν εκεί 3000 χρόνια.
      Και τι βγαίνει να το θυμόμαστε; Μια διαφορετική προσέγγιση στην εξωτερική μας πολιτική και μια διαφορετική πολιτική απέναντι στην Τουρκία.

      ***
      Στέλνω ένα συνοπτικό ιστορικό της Γιαγιάς Παπανδρέου που είχα βρει:

      "Μετά την καταστολή της Πολωνικής επανάστασης κατά των τσάρων, ο Πολωνοεβραίος συνεπαναστάτης Ζίγκμουντ Μινέϊκο εγκαταστάθηκε στα Ιωάννινα αφού κατόρθωσε να δραπετεύσει από τις φυλακές της Σιβηρίας στις οποίες είχε εγκλεισθεί καταδικασμένος σε 12ετη κάθειρξη.
      Πριν όμως, είχε προλάβει να τελειώσει την στρατιωτική σχολή της Γαλλίας και να εργασθεί ως Μηχανικός στην Βουλγαρία, όπου και παντρεύτηκε μια Εβραία της Βουλγαρίας. Μαζί απόκτησαν μια κόρη, την Σοφία Μινέϊκο που αργότερα γνωρίστηκε με τον Γεώργιο Παπανδρέου.
      Καρπός του έρωτα τους ο Ανδρέας Παπανδρέου πατέρας του Γιωργάκη.
      Τι έκανε όμως ο Ζίγκμουντ Μινέϊκο προπάππους του Γιωργάκη στα Γιάννενα;
      Πολέμησε στο πλευρό του Τούρκικου Στρατού, ως συνεργάτης του Γερμανού αρχιμηχανικού Φον ντερ Γκόλτς.
      Ο Ζίγκμουντ Μινέϊκο ένας πανέξυπνος και χαρισματικός άνθρωπος, με την διπλή ιδιότητα του Μηχανικού και του Στρατιωτικού, ήταν από τους βασικούς συντελεστές των περίφημων οχυρωματικών έργων του Μπιζανίου που σκοπό είχαν την... προστασία της τουρκικής κατοχής στα Γιάννενα από τον Ελληνικό Στρατό. Ο Στρατός μας τελικά, απελευθέρωσε τα Γιάννενα έστω και με την καθυστέρηση την οποία προκάλεσαν τα οχυρωματικά έργα του Μπιζανίου που έγιναν τάφος ηρωϊκός για πολλούς Έλληνες πολεμιστές.
      Ένας τάφος, που άνοιξε με τα ίδια του τα χέρια ο προπάππους του Γιωργάκη Παπανδρέου.
      Όλα αυτά κι ακόμη περισσότερα που δεν γνωρίζουν σήμερα οι Έλληνες, μπορεί να σημαίνουν πολλά, μπορεί και ελάχιστα για τον καθέναν ξεχωριστά, μπορεί όμως και τίποτα.
      Αλλά όμως όλοι πρέπει να ξέρουν... Κι αυτό δεν μπορεί κανείς να το αμφισβητήσει!
      (Στην φωτογραφία η Σοφία Μινέϊκο και ο Γεώργιος Παπαναδρέου)
      h**p://antipliroforisi.blogspot.com/2010/01/blog-post_5448.html

      • Μποτίλια στο Πέλαγος avatar
        Μποτίλια στο Πέλαγος @ Προφήτης 15/07/2011 01:45:04

        Οπωσδήποτε είναι πάρα πολλοί αυτοί που σε κατανοούν, γι αυτό εξ άλλου γράφεις με ιδιαίτερη αποτελεσματικότητα. Έχω ισχυριστεί και σε άλλο σχόλιο, ότι οι Προφήτες αποτελούν δώρο της Πρόνοιας με σκοπό την αφύπνιση. Αυτή όμως αναφέρεται μερικώς μόνο στο συνειδητό, ενώ ταυτοχρόνως εισέρχεται βαθύτερα. Γι αυτό οι προφητείες έχουν πάντοτε ένα προφανές νόημα, καθώς και ένα βαθύτερο. Εκεί συναντώνται μάλλον οι τροχιές μας, διότι τυχαίνει να γνωρίζω, ότι όπισθεν της βεβαιότητος στην διατύπωση των προφητειών ελλοχεύει μια αγωνία και μια καλοσύνη, που συνιστά είδος καθίσματος για τις ψυχές και που συνοδεύεται από μια πολύ λεπτή πρόσκληση να καθίσουμε πάνω σε αυτό, διότι μόνο εκεί υπάρχει ανάπαυση.
        Ίσως το προνόμιό μου να μην έγκειται στην κατανόηση των κειμένων σου, αλλά στην ανάγκη μου να ξαποσταίνω στην δροσιά της προφητείας.

    • Νίκος Αργεάδης avatar
      Νίκος Αργεάδης @ Μποτίλια στο Πέλαγος 14/07/2011 20:53:57

      Πελαγοφίαλε,
      Χρήζουν βαθειάς ανάλυσης οι ιδέες σου, οι οποίες με βρίσκουν σύμφωνο εν γένει, και δεν είναι του παρόντος βήματος, αλλά το ζητούμενο για μένα είναι η ύπαρξη ελληνώνυμων σε καίριες θέσεις με απουσία ελληνικής συνειδησης, ή τελος πάντων με αραιωμένη εθνική συνείδηση, και όχι η αποδεδειγμένη Ελληνική καταγωγή του Ερντογάν. Με τέτοια δεδομένα, ένα σοβαρό κρατος θα είχε κάνει θαύματα. Αλλά από την καλοταϊσμένη και ανίκανη εθνικά αλήτ μας τι να περιμένει κανείς, εδώ επί δύο σχεδόν χρόνια όποτε βγαίνουν έξω βυσσοδομούν εναντίον μας με Ναζιστική κακεντρέχεια μόνο και μόνο επειδή είμαστε Έλληνες.

      • Μποτίλια στο Πέλαγος avatar
        Μποτίλια στο Πέλαγος @ Νίκος Αργεάδης 15/07/2011 02:12:25

        Αγαπητέ Νίκο, χαίρομαι που συμφωνούμε, μια και η συμφωνία ενισχύει τις φωνές μας. Δεν είναι όμως οι όποιες ιδέες αυτές που χρήζουν βαθιάς ανάλυσης, αλλά ο γρίφος τον οποίο συνιστά η πραγματικότητα. Εάν τον αποδεχθούμε, η ύπαρξή μας γίνεται αυτομάτως τραγική, διότι οι ιδέες μας δεν είναι περισσότερο από προσπάθειες κατακτήσεως πολύ σκληρών ορίων, ως προς τις σημερινές τουλάχιστον δυνατότητές μας. Έστω όμως κι αν η επίγνωση βρίσκεται σε κάποιες κορυφές, μπορεί η πορεία στο δυσπρόσιτο να έχει μεγαλύτερη αξία.
        Νομίζω, ότι οι συνθήκες που ζούμε, μοιάζουν σαν να έχουμε άποψη του γύρω χώρου, χωρίς να αντιλαμβανόμαστε ότι είμαστε εγκλωβισμένοι σε μια γυάλα με νερό, λόγω της διαφάνειάς τους. Υποθέτω, ότι η δυσκολία δεν είναι κυρίως να βγούμε από την γυάλα, αλλά να την εντοπίσουμε. Νομίζω, ότι αυτό που εξουσιάζεται κυρίως είναι η συνείδησή μας. Ίσως αυτό που ονομάζεις θαύμα, να είναι η ζωή έξω από το νερό. Ίσως πρόκειται για κάτι απλό, το οποίο όμως αδυνατούμε να αντιληφθούμε.
        Πιστεύω ότι το κλειδί της διεξόδου βρίσκεται στην έννοια του Ελληνισμού και στο τόπο που ονομάζεται Ελλάδα. Ίσως η πρόκληση συνίσταται στο να ανακαλύψουμε την Ελλάδα. Μπορεί αυτή να είναι μπροστά στα μάτια μας και να αδυνατούμε να την δούμε.

  22. Προφήτης avatar
    Προφήτης 14/07/2011 19:20:25

    Ενώ ο ΓΑΠ είναι κλασσικό πρότυπο Έλληνα...;;!

  23. stefanos avatar
    stefanos 14/07/2011 19:48:06

    Γέροντας Παϊσιος:1) "Η Τουρκία θα διαμελιστει σε τρία κομματια. Ενα θα το πάρουμε οι Ελληνες, ενα οι Αρμένιοι και ένα οι Κούρδοι."2) "Το 1/3 των Τούρκων θα σκοτωθεί, το 1/3 θα εκχριστιανιστεί(κρυπτοχριστιανοι) και το άλλο 1/3 θα πάει στην Κόκκινη Μηλιά (πιθανα Μεκκα)". Μακάρι να είχαμε ένα πρωθυπουργό σαν τον Ερντογαν που τιμά την πατρίδα του, την θρησκεία του, τα ηθη και τα εθιμα του και δεν κατεβάζει τα βρακιά στους Σιωνιστες, τις Αγορές,το Ισραήλ και στους εχθρούς της πατρίδας του.

  24. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 14/07/2011 21:00:52

    Καινούρια στοιχεία που βλέπουν το φως της δημοσιότητας, καταδεικνύουν ότι ΚΑΙ ο Γαπ είναι Έλληνας..ας μην είμαστε πια τόσο επιφυλακτικοί...η επιστήμη κάνει θαύματα!

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ ΕΥΑ 14/07/2011 22:40:43

      Εύα, στην περίπτωση του κωπηλάτη με το κολάν η Επιστήμη παραπέμπει στον Ύψιστο...να μάς φυλάει!

  25. ierofantis avatar
    ierofantis 14/07/2011 21:07:39

    Xεχεχεχε, άναψες φωτιές...

    Έτσι, κάθε νοικοκυρά και γιαγιά που βλέπει σήριαλ με Εμινέ, Τογρούλ και Οζκιόκ, θα μπορεί με περηφάνεια να αισθάνεται ότι παρακολουθεί ελληνικό έργο ... μεταγλωττισμένο...

    Γειά σου ρε Προφήτη...

  26. ΚΜ avatar
    ΚΜ 14/07/2011 23:42:47

    Η καταγωγή από μόνη της δεν σημαίνει τίποτα... Κι ο Αλαβάνος, ελληνικής καταγωγής είναι...

  27. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 15/07/2011 01:20:02

    Προφήτη
    ελπίζω ο Ύψιστος να νιώθει απέναντι μας λίγες τύψεις γι΄αυτό Του το δημιούργημα!!! ή μπορεί να είναι τεστάκι για τις αντοχές μας..άγνωσται αι βουλαί....

  28. προβοκατορας avatar
    προβοκατορας 15/07/2011 11:34:42

    ο ερντογαν ειναι λαζός οχι πόντιος, κατ'αρχην δεν μιλαει ποντιακα πραγμα που ολοι οι ελληνογενεις κατοικοι του ποντου κανουν. οι λαζοι ειναι καυκασιο φυλο συγγενες με τους απχαζιους και κιρκασιους. οσο για τους χωρούς που λετε, ακομα και οι αρμενιοι ξερουν να χορευουν ποντιακα.

  29. daughter of mercy avatar
    daughter of mercy 15/07/2011 16:21:50

    Έλληνας, τούρκος?
    πάντως εμείς είμαστε οι φεσωμένοι!