#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/06/2008 21:04
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ξέχασαν να πληρώσουν (!!!)

Παραιτήθηκε και στενός συνεργάτης της Ντόρας Μπακογιάννη για την υπόθεση Siemens. Πρόκειται για τον κ. Λεωνίδα Δραγουμάνος, στο όνομα του οποίου εμφανίζεται ένα τιμολόγιο της Siemens, το οποίο επίσης εμπεριέχεται στον «μαύρο ντοσιέ». Οι λόγοι που τον οδήγησαν στην παραίτηση αναφέρεται ότι είναι λόγοι ευθιξίας, καθώς παρέλειψε να αποπληρώσει εγκαίρως το τιμολόγιο (αξίας σχεδόν 7.000 ευρώ) που είχε κοπεί στο όνομα του και δεν θα ήθελε να αποτελέσει πρόβλημα. Με την ευκαιρία, τώρα που είναι νωρίς: Μήπως υπάρχουν και τίποτα τιμολόγια για κανέναν γάμο που ξεχάστηκαν κι αυτά να πληρωθούν; Ο κ. Δραγουμάνος είναι και στην ΚΕ της ΝΔ;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Προφήτης avatar
    Προφήτης 05/06/2008 21:26:49

    1. Τον Μάρτιο του 2007 το ΠΑΡΟΝ δημοσίευσε την είδηση ότι ΟΛΗ η οικογ. Μητσοτάκη φιλοξενήθηκε 1 εβδομάδα στο Βερολίνο , προσκεκλημένη, φιλοξενούμενη και δαπάναις της SIEMENS.
    Τότε δεν είχε ξεσπάσει ακόμα ανοιχτά το σκάνδαλο. Το ρεπορτάζ δεν έδινε λεπτομέρειες για τα λαβόντα χώρα κατά την επίσκεψη.
    Η είδηση άφηνε την εντύπωση μιας συνήθους πρακτικής μεταξύ παλαιών φίλων - και συναλλασσομένων.
    Το παρακολούθησα στον Τύπο. Δεν είδα να διαψευσθεί.

    2. Στην Ψυχολογία υπάρχει το "Σύνδρομο του Πρωθυπουργού". Αναφέρεται στην συνείδηση όσων έχουν ανέλθει στο ύπατο αξίωμα και εννοεί ότι δεν είναι και καθαρή και ανάλαφρη, από όσα έχουν κάνει ακριβώς για να φθάσουν εκεί.
    Κοντολογίς, αθώοι και έντιμοι δεν γίνονται πρωθυπουργοί.
    Τούτων λεχθέντων, όσα παρακολουθούμε σημαίνουν ή ότι κάποιοι γκρεμίζουν τον Καραμανλή ή ότι εκείνος γκρεμίζει το Σύμπαν για να μείνει αδιαφιλονίκητα πρώτος και μόνος.
    Για πόσο ; Για όσο..

  2. exon avatar
    exon 05/06/2008 22:42:33

    αυτός λογικά πρέπει να παραιτήθηκε σε ένδειξη διαμαρτυρίας γιατί διαπίστωσε πόσο κορόιδο ήταν να την βγάζει με ψίχουλα.... δεν εξηγείται διαφορετικά.

  3. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 05/06/2008 22:45:06

    Ο Καραμανλής ο DVDάτος δεν τα έχει πάρει και δε θα κάνει τίποτε να ανακόψει την έρευνα.

  4. ΤΑΠΑΣ avatar
    ΤΑΠΑΣ 05/06/2008 22:50:31

    Άααα ρε Λεωνίδα...
    Θυμάσαι τότε που ήμασταν μαζί στο Πάντειο. Όμορφες ρομαντικές και αθώες εποχές, το πολύ-πολύ καμιά αντιπαράθεση στα φοιτητικά τραπεζάκια.
    Δεν φταίω εγώ που μεγαλώνω και όλο πιο βαθιά στο σύστημα με χώνω...

  5. ΓΙΑΝΝΗΣ Δ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ Δ 05/06/2008 23:12:12

    Τελικά το σκάνδαλο τις Ζιμενς ήταν για τα 7 χιλιάρικα κάποιου συνεργάτη μιας υπουργού!!!

    ΜΑΛΙΣΤΑ!!!

  6. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 06/06/2008 00:15:59

    DHLWSI KYRIAKOU !



    Δήλωση σχετικά με το θέμα Siemens

    Σε απάντηση φημών που εμπλέκουν τον Βουλευτή της Νέας Δημοκρατίας Κυριάκο Μητσοτάκη σε υπόθεση προμήθειας εξοπλισμού από την εταιρία Siemens ο κ. Μητσοτάκης έκανε την ακόλουθη ανακοίνωση.

    «Το καλοκαίρι του 2007 συμφώνησα με την εταιρία Siemens την προμήθεια του συστήματος ηλεκτρονικού εξοπλισμού και τηλεφωνικού κέντρου του καινούργιου μου γραφείου. Αναλυτικά προμηθευτικά από την εταιρία και από συνεργάτες/ υπεργολάβους της τον ακόλουθο εξοπλισμό:

    * Fujitsu Siemens Ηλεκτρονικούς υπολογιστές, εκτυπωτές και άλλα ηλεκτρονικά ήδη αξίας 40,248,25 Ευρώ
    * Ι. Δημητρακόπουλος ANADELTA (υπεργολάβος Siemens): καλωδιώσεις, μηχανολογικό εξοπλισμό και υπηρεσίες αξίας 16,400, 58 Ευρώ
    * Comconet Ltd (υπεργολάβος Siemens) Ηλεκτρολογική εγκατάσταση, καλωδίωση, οργάνωση computer room και υπηρεσίες αξίας 36,628,20 ευρώ
    * Siemens: Eγκατάσταση τηλεφωνικού κέντρου αξίας 43,850,17 ευρώ

    Ζήτησα από την εταιρία, όπως έξαλλου είναι ο κανόνας για μία τέτοια αγορά, μία διευκόλυνση πληρωμής έτσι ώστε όλα τα τιμολόγια να εξοφληθούν εντός ενός έτους από την προμήθεια του εξοπλισμού. Είναι προφανές, αλλά στη παρούσα συγκυρία χρειάζεται να το επαναλάβω, ότι ΟΛΑ το τιμολόγια εκδόθηκαν στο όνομα μου.

    Τα τρία πρώτα τιμολόγια αξίας 93,277.03 εξοφλήθηκαν πλήρως από 14/1/2008 μέχρι 21/3/2008 ενώ το τελευταίο τιμολόγιο εξοφλήθηκε πλήρως στις 2/6/2008. Οι αποδείξεις εισπράξεως και τα τραπεζικά καταθετήρια αποδεικνύουν πλήρως τον ισχυρισμό μου και είναι στη διάθεση του καθενός.

    Θα ζητήσω αύριο συνάντηση με τον αρμόδιο εισαγγελέα για να του καταθέσω όλα τα σχετικά παραστατικά. Δεν θα επιτρέψω να συνδεθεί το όνομά μου και η μέχρι σήμερα πολιτική μου διαδρομή σε μία υπόθεση με πολλές σκοτεινές πλευρές. Ελπίζω σύντομα η υπόθεση της Siemens να επανατοποθετηθεί στη σωστή της βάση.»

  7. Lakis, Malaga avatar
    Lakis, Malaga 06/06/2008 11:42:50

    Η ΖΗΜΕΝΣ δήλωσε οτι κάπου 2% του ετήσιου εισοδήματος (!!!) πήγαινε σε μίζες σε πολιτικά πρόσωπα και κόμματα.

    Δηλαδή περί τα 5-6 εκατομμύρια το χρόνο!

    Εάν υπάρχει κάποιος που νομίζει οτι τα 40-50 εκατομμύρια της οχταετίας Σημίτη πήγανε στην οικογένεια Μητσοτάκη τότε κρύβεται πίσω από το δάχτυλό του...

    Τα 5-6 εκατομμύρια ήτανε δηλαδή τα νορμαλ.

    Τα "πακέτα" για το κλείσιμο συμφωνιών που πέφτανε με την υπογραφή συμβολαίων ήτανε τα "έκτακτα"...

  8. kini-logiki avatar
    kini-logiki 06/06/2008 12:56:02

    Είναι ντροπή για τη νοημοσύνη του λαού να ισχυρίζονται τα διαπλεκόμενα πράσινα κανάλια, εφημερίδες ΚΑΙ BLOGS ότι ο Μητσοτάκης εμπλέκεται στο σκάνδαλο της Siemens, επειδή αγόρασε (με ονομαστικό τιμολόγιο) εξοπλισμό που ξεπλήρωσε σταδιακά.
    Το 2011 πάλι θα αναρωτιούνται γιατί ο κόσμος ψηφίζει Καραμανλή.
    Οι άνθρωποι αυτοί είναι τόσο κολλημένοι που ΔΕΝ ΒΛΕΠΟΥΝ τα σημάδια των καιρών.