#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/06/2011 15:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ξέφρενη η πορεία των Πρωτογενών Δαπανών!

Αποκλίνουν επικίνδυνα από το στόχο και οι Πρωτογενείς Δαπάνες!














Ξέφρενη η πορεία των   Πρωτογενών  Δαπανών!



Στο πρώτο πεντάμηνο του 2011 ξέφυγαν κατά 1,37 δις από το στόχο, όταν μάλιστα εξοικονομούν,  σε σχέση με το 2010, σημαντικά ποσά από  περικοπές σε  μισθούς και  συντάξεις, από  καθυστερήσεις  των επιχορηγήσεων σε διαφόρους  φορείς, από την μείωση  κοινωνικών επιδομάτων και από  άλλα οριζόντια Μνημονιακά μέτρα (σύνολο 21 δις το 2011;)

Αξίζει να προσεχθούν οι δαπάνες για  επιχορηγήσεις ασφαλιστικών ταμείων που ξεπερνούν κατά 1,14 δις  € αυτές του 2010. Τα ασφαλιστικά ταμεία «έφαγαν» μέχρι και το 75% της ετήσιας επιχορήγησης

Η περιστολή  της σπατάλης αποτελεί άλλο ένα μύθο της κυβέρνησης!

Ν.Π.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 21/06/2011 15:25:35

    Εδώ φάνηκε πλήρως η γύμνια της μνημονιακής πολιτικής.

    Με την έκρηξη της ανεργίας και τη συνακόλουθη μείωση των ασφαλιστικών εισφορών, τα Ταμεία χρειάστηκαν επειγόντως οξυγόνο. Ιδού λοιπόν το "μπουμ" των +1,2 δις (σε σχέση με το 2010) στις σχετικές δαπάνες.

    Θέλετε κι άλλα για να καταλάβετε, μνημονιολάγνοι;

  2. Ellas to megaleio sou avatar
    Ellas to megaleio sou 21/06/2011 15:36:24

    το πλιατσικο συνεχιζεται..γιατι το πασοκ πιστευει οτι δεν....θα μας αφησουν να χρεοκοπησουμε...αρα μπορουμε να συνεχιζουμε το ιδιο δρομο της προδοσιας και της εθνικης καταστροφης.
    οι χρησιμοι ηλιθιοι ...δηλαδη εμεις...συνεχιζουμε να βριζουμε τους ξενους..αλλα και εμεις κουτοπονηρα..ελπιζουμε..ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΣ ΑΦΗΣΟΥΝ...
    ΠΑΤΡΙΩΤΙΣΜΟΣ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΠΩΣ ΘΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΠΑΡΑΓΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΕΞΑΓΟΥΜΕ...
    Aλλιως θα μπουρδολογουμε..συνεχεια για το τι συμφερει τους ξενους να ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ...

    Δυο χρονια τωρα μπουρδολογουμε και ψαχνουμε για τον..Ηγετη ..που θα μας σωση.. μεταφυσικα...
    ΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΥΜΝΕΙΤΕ ΤΟΝ ΣΑΜΑΡΑ ΘΑ ΤΟΝ ΠΕΤΡΟΒΟΛΑΤΕ ΜΕΤΑ ΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ.
    Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΩΣΗ ΕΝΑΝ ΕΥΝΟΥΧΙΣΜΕΝΟ ΛΑΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΜΑΘΕΙ ΝΑ ΠΑΡΑΓΕΙ ΜΟΝΟ ΧΡΕΗ ΚΑΙ ΔΙΑΦΘΟΡΑ.
    ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΙΠΟΤΑ....ΚΡΙΜΑ.

    • θοδωρης avatar
      θοδωρης @ Ellas to megaleio sou 21/06/2011 16:33:57

      '...ΕΝΑΝ ΕΥΝΟΥΧΙΣΜΕΝΟ ΛΑΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΜΑΘΕΙ ΝΑ ΠΑΡΑΓΕΙ ΜΟΝΟ ΧΡΕΗ ΚΑΙ ΔΙΑΦΘΟΡΑ.'

      Σε ποιους απευθύνεσαι ?

  3. pikras57 avatar
    pikras57 21/06/2011 15:55:03

    μέχρι τώρα ξέραμε ότι υστερούν τα έσοδα.
    τώρα βλέπουμε να ξεφεύγουν και οι πρωτογενείς δαπάνες.
    ...αν βάλουμε τις άσπρες τρύπες της γενική κυβέρνησης και τον ετεροχρονισμό/μετάθεση των υποχρεώσεων του δημοσίου,
    τότε το έλλειμμα όχι μόνο θα ξεπεράσει αυτό του 2010 αλλά θα
    προσεγγίσει αυτό του 2009!

    Γιαυτό σκοπεύουν να πάρουν μέτρα πάνω από 20 δις.... για το 2011.

    Συντριβή....

  4. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 21/06/2011 16:22:20

    Συνταξιοδοτικά ταμεία: To 45 % των συντάξεων καλύπτεται από την κρατική συμμετοχή.
    Μίλησε κανείς για "τριμερή συμμετοχή"; Διμερής είναι πιά, εργαζόμενοι και Δημόσιο.
    Το όνομα του πραγματικού "φαινομένου" είναι βέβαια εισφοροδιαφυγή. Εισφοροδιαφυγή των εργοδοτών.
    Αλήθεια, επ' αυτού της (εργοδοτικής εισφοροδιαφυγής) τι προτείνουν;
    Η ΝΔ; Απολύτως τίποτα, άν δεν απατώμαι.
    Το ΠΑΣΟΚ; Εξορκίζει το "φαινόμενο".
    Το ΚΚΕ; Κάτι πήρε το αυτί μου, για να είμαι δίκαιος.
    Ο ΣΥΡΙΖΑ; Αλήθεια, τους ενδιαφέρουν οι εργαζόμενοι στον ιδιωτικό τομέα;
    Ο ΛΑΟΣ; Ευφυολογήματα.

  5. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 21/06/2011 16:28:02

    Με νούμερα: Το 83 % της απόκλισης προκύπτει από τη Δημόσια χρηματοδότηση των ασφαλιστικών ταμείων.
    Χρειάζεται άλλο στοιχείο για να καταλάβουμε τι συμβαίνει; Οι εργοδότες είτε αποσύρουν το οφειλόμενο στο ασφαλιστικό σύστημα μερίδιο κερδοφορίας (οι κερδοφόροι), είτε αρνούνται να κάψουν από το συσσωρευμένο λίπος.

  6. Ellas to megaleio sou avatar
    Ellas to megaleio sou 21/06/2011 16:59:43

    θοδωρη απευθυνομαι στην γενια μου...την γενια του πολυτεχνειου..
    Αυτοι ειμαστε σημερα στην διοικηση της χωρας...
    Γιατροι με φακελακια ,δικηγοροι, εφοριακοι που μαζευουν εσοδα για παρτη τους, καθηγητες που παραγουν αγραμματους,δημοσιογραφοι παπαγαλακια των απληστων εργολαβων και λοιπων κρατικοδιαιτων,κτηνιατροι που βαζουν σφραγιδες σε σαπια τροφιμα ,που ταιζουμε τα παιδια μας.
    καταναλωτες που πληρωνουν τον καφε 4 ευρω,ενω οι πορτογαλλοι ο,50..κτλ κτλ.
    Σε αυτους που δεν αγανακτησαν την εποχη που δημιουργησαμε το σημερινο χρεος..π.χ ολυμπιαδα..αλλα τωρα που μας ζητανε να το πληρωσουμε..και ειναι βεβαια αδυνατον.
    Σε αυτους που κατεστρεψαν την χωρα και εχουμε ολοι ευθυνες..μικρες η μεγαλες.

  7. lotofagos avatar
    lotofagos 21/06/2011 17:11:26

    Μια χωρα χωρις κρατικη λογιστικη (πχ νοσοκομεια, δημοι και ΟΤΑ χωρις ισολογισμους) χωρις κανενα λογιστικο ελεγχο, καμια ευθυνη και κανενα να λογοδοτει για υπερβασεις τι περιμενετε?

    Ποιος ειναι ο υπευθυνος (οι) για τις υπερβασεις αυτες?
    Κανενας δεν θελει να το βρει γιατι ολοι ειμαστε συνενοχοι. Με ενα εκατομυριο ιδιοκτητες αυθαιρετων, πανω απο ενα εκατομυριο διορισμενους με μεσο για ψηφοθηρικους λογους τα τελευταια 20 χρονια ( καπου 100χιλ το χρονο για 20 χρονια οπου το 80% εχει ηδη βγει στη συνταξη, οι αλλοι εχουν αποβιωσει) τι περιμενετε.

    Τολμαει κανεις να κανει ελεγχο στα νοσοκομεια οι τους ΟΤΑ?

  8. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 21/06/2011 18:56:59

    Και ποιος έχει προτάσεις για την εισφοροδιαφυγή, Θείο; Το ΔΗ.ΑΡΙ του Κουβέλη; Γιατί εγώ δεν τις βλέπω...

  9. armagedon avatar
    armagedon 21/06/2011 19:40:50

    pasok to megaleio sou πρεπει να λεγεσαι.Τουλαχιστον εισαι κοψοχερης?

  10. alex2010 avatar
    alex2010 21/06/2011 20:24:12

    @Ellas to megaleio sou
    ++++++++++
    EDO DEN THELOUNE ALITHIES

  11. δημης avatar