#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/05/2008 22:07
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ξέφραγο αμπέλι οι μεταγωγές κρατουμένων

Το 1995, ο Σορίν Mατέι, παρότι συνοδευόταν από αστυνομικό, δραπετεύει από τις τουαλέτες των δικαστηρίων της Eυελπίδων, και καταλήγει ύστερα από πολλά, στο μακελειό της οδού Nιόβης, συμπαρασύροντας στον θάνατο και την Aμαλία Γκινάκη που τότε έκανε πρόβες νυφικού για τον επικείμενο γάμο της. Στις 16 Φεβρουαρίου 2001, ο διαβόητος κακοποιός Κώστας Πάσσαρης δραπετεύει από το νοσοκομείο Γιώργος Γεννηματάς, όπου είχε μεταφερθεί για εξετάσεις, αφού σκοτώνει δύο αστυνομικούς που τον συνόδευαν και τραυματίζει έναν υπάλληλο του υπουργείου Δικαιοσύνης.Στις 21 Δεκεμβρίου 2005, ο 23χρονος Ρώσος κρατούμενος Μαξίμ Ζελίμ και δυο Αλβανοί συγκρατούμενοί του δραπετεύουν κατά τη διάρκεια της μεταγωγής τους από τα Ιωάννινα. Δυο αστυνομικοί νεκροί. Δηλαδή από το 1995 μέχρι σήμερα, τίποτα δεν έχει αλλάξει στην υπηρεσία μεταγωγών της ΕΛΑΣ. Παραμένει ξέφραγο αμπέλι. Και επειδή όλα σχεδόν τα προηγούμενα τραγικά περιστατικά οδήγησαν σε μεγάλες ανακατατάξεις στην ηγεσία της Αστυνομίας, προσφέρεται τώρα μια καλή ευκαιρία στο νέο αρχηγό της Βασίλη Τσιατούρα, να πάρει δραστικά μέτρα. Πριν είναι πολύ αργά, όχι μόνο για τον ίδιο, αλλά κυρίως για την ασφάλεια των πολιτών.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Theodore avatar
    Theodore 03/05/2008 22:12:14

    Εγραψα και στο προηγουμενο σχολιο σου, οτι αν δεν αποφασισουμε τι ακριβως αστυνομια θελουμε, τιποτα δεν προκειται να γινει.
    Η αστυνομια, ειναι δυναμη καταστολης. Τελεια και παυλα.Αν αυτο, δεν το καταλαβαινουν καποιοι, πρεπει εμεις οι αλλοι να τους δωσουμε να το καταλαβουν.
    Αλλοιως, θα μας σκοτωνει ο καθε αλητης, και δεν θα τρεχει τιποτα.
    Για να σας ειχαν σκοτωσει τον πατερα σημερα.(Εννοω αυτον τον ταλαιπωρο οδηγο, που τον καθαρισε το κωλοπαιδο ετσι για το τιποτα),να δουμε τι θα κανατε και τι θα λεγατε.

  2. fantomas avatar
    fantomas 03/05/2008 22:33:54

    ΕΠΙ ΤΗΣ ΟΥΣΙΑΣ ΣΑΣ ΠΑΡΑΠΕΜΠΩ ΣΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΣΧΟΛΙΟ ΜΟΥ !
    ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΡΧΗΓΟ ΤΗΣ Ε.Α., ΤΟ ΜΟΝΟ ΣΧΟΛΙΟ ΠΟΥ ΜΠΩΡΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΞΗΣ:
    ''ΕΑΝ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΧΩΜΕΝΟΣ ΑΜΦΟΤΕΡΩΝ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΚΟΜΑΤΩΝ ΣΤΗΝ ΔΙΑΠΛΟΚΗ, ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΝ ΗΞΕΡΕ ΟΥΤΕ Ο ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΣ ΣΚΟΠΟΣ ΤΗΣ ΚΟΛΟΠΕΤΙΝΙΤΣΑΣ ! ''

  3. Le canard avatar
    Le canard 03/05/2008 22:53:27

    Προς Theodore: Εδώ δεν μπαίνει θέμα "δυναμης καταστολης". Εδώ, πρόκειται για ανικανότητα ακόμα και στο να γίνει "δύναμη καταστολής". Μέγα θέμα βέβαια, για να το ανοίξουμε κάποια στιγή: "Τι αστυνομία θέλουμε;" Προς το παρόν, απλά, ας περιοριστούμε στο να προστατεύει τον πολίτη (φορολογούμενος, άρα πληρώνει για την ΕΛΑΣ), αλλά και τα μέλη της ΕΛΑΣ, τους ίδιους τους αστυνομικούς (έχει θύματα η ίδια και κατά τις μεταγωγές).

  4. Gianni avatar
    Gianni 03/05/2008 23:47:09

    Υπάρχει μαφία και τη νύχτα και την ημέρα. Γιατί δεν ρωτάμε την Αστυνομία; Γιατί δεν ρωτάμε και το ΣΔΟΕ που έχει να βγάλει σοβαρή υπόθεση λαθρεμπορίου (π.χ. τσιγάρα, πετρέλαια, οινόπνευμα-ποτά βόμβες είναι γεμάτα όλα τα ξενυχτάδικα και τα μπάρ) εδώ και πέντε-έξι χρόνια;

  5. Ορέστης avatar
    Ορέστης 04/05/2008 01:35:55

    Η αστυνομία είναι πρώτα δύναμη πρόληψης και ύστερα καταστολής. Αστυνομία που έχει καταντήσει απλά δύναμη καταστολής είναι αποτυχημένη αστυνομία. Οι πρακτικοί λόγοι στους οποίους οφείλεται το ότι συνεχίζουμε να έχουμε τέτοια περιστατικά, είναι η έλλειψη δύναμης (ή έστω η μη ορθή κατανομή της υπάρχουσας), η έλλειψη εκπαίδευσης αλλά και επαγγελματισμού από τους αστυνομικούς και η ανοργανωσιά και ανευθυνότητα της ηγεσίας της αστυνομίας. Η ρίζα του κακού όμως είναι η εξάρτηση της αστυνομίας από την πολιτική ηγεσία. Η αστυνομία όπως και άλλα σώματα με σοβαρότερο όλων το δικαστικό εξαρτώνται από τα κέφια της κάθε κυβέρνησης και των παρατρεχάμενων της. Ο Τσιατούρας είναι σκυλάκι και αν δεν ήταν τώρα θα ήταν συνταξιούχος. Έτσι που λειτουργούν τα πράγματα σε αυτή τη χώρα όσα μέτρα και να παρθούν όσες αλλαγές και να κάνουν δεν πρόκειται να γίνει τίποτα, μετά από λίγο καιρό πάλι στα ίδια θα είμαστε. Όσο για τη μαφία, εννοείται και υπάρχει στην Ελλάδα!! Και από Έλληνες και από ξένους. Σκεφτείτε δύο πράγματα μόνο, πρώτον την σωματεμπορία την οποία την εξασκούμε σε όλα τα Βαλκάνια και δεύτερον το ότι είμαστε η μεγαλύτερη πύλη εισόδου ναρκωτικών στην Ευρώπη, λόγω γειτνίασης με Τουρκία (ναρκωτικά από Ασία) και των λιμανιών μας (ναρκωτικά από λατινική Αμερική).

  6. "χωσιά" avatar
    "χωσιά" 04/05/2008 01:41:28

    Μεταγωγές: το πλέον επικερδές πόστο για αστυνομικό. Στις μεταγωγές οι μπάτσοι πουλάνε ουίσκυ, χάπια, (οι πιο ...εγκρατείς), χασίσι, κόκα, πρέζα και κάθε είδους εξυπηρετήσεις (πχ, sex, επισκέψεις). Οι φυλακισμένοι περιμένουν την μεταγωγή όπως εμείς τις διακοπές, -και πολύ παραπάνω.

    ΜΑΦΙΑ: Στην Ελλάδα οι μπάτσοι είναι, τώρα, η Μαφία. Αυτοί ελέγχουν τα "ναρκωτικά", το εμπόριο όπλων, το τράφικινγκ, την πορνεία, την τοκογλυφία, τους εκβιασμούς και, τέλος, τα συμβόλαια θανάτου. Το μόνο που δεν ελέγχουν είναι τα τσιγάρα. Γιατί το έχουν οι καλούμενοι "Ρωσοπόντιοι" (κι αυτοί σκοτώνουν για πλάκα και όλοι μαζί!).

    Κάποτε, για να είσαι παράνομος, έπρεπε "να το λέει η περδικούλα σου", αφού εσύ έπρεπε "να βγάλεις τα κάστανα από την φωτιά" και να ρίξεις τις μαχαιριές ή τις σφαίρες. Με τους Αλβανούς το πρόβλημα λύθηκε. Σήμερα, με 10.000 ευρώ, -για να μην σου πω 5000 και τρομάξεις-, σκοτώνουν όποιον θέλεις. Η τελική μάχη δόθηκε με τους Έλληνες και Ρώσους παράνομους την περασμένη πενταετία+. (Καλαποθαράκος, Γρηγορακαίοι κλπ, Ρώσοι μαφιόζοι (Σολόκιν κ.ά.) θαμμένοι σε βίλες στην Γλυφάδα και την Χαλκιδική.

    Αδίστακτοι αιμοβόροι μισθοφόροι εκτελεστές Αλβανοί και επίορκοι φραγκοφονιάδες και νόμιμοι φονιάδες αστυνομικοί: άχαστο δίδυμο συμμορίας! Οι ελάχιστοι που είναι έντιμοι, αδυνατούν να φέρουν την παραμικρή αντίδραση και, έτσι, χάνουν κι αυτοί κάθε ίχνος αξιοπρέπειας στα μάτια της κοινωνίας.

    Αλήθεια, τι έγινε με κείνον τον λιμενικό (;) που πήγε να εκτελέσει συμβόλαιο θανάτου κατά άλλου μαφιόζου μπουζουκοεπιχειρηματία στην Συγγρού, με όπλο που του έδωσε αστυνομικός;

    Πριν κανά μήνα, γύρω στις 2, ο Ζούγκλας είχε στην εκπομπή του έναν πρώην μπράβο της Πάτρας που έχει καταγγείλει στον εισαγγελέα το κύκλωμα που ανήκε και, βέβαια, μόνο "οι τελευταίοι τροχοί" απ' αυτό είναι φυλακή. Αυτός είπε ότι, ο πρώην διευθυντής της Αστυνομίας της Πάτρας (σε σύνταξη σήμερα), κάλυπτε το κύκλωμα, γιατί είχε αρχηγικό πόστο σ' αυτό. Είπε ότι δεν έχει πρόβλημα να πει το όνομά του, γιατί το έχει ΚΑΤΑΘΕΣΕΙ στον εισαγγελέα και βρίσκεται στην ΔΙΚΟΓΡΑΦΙΑ. Ο Ζούγκλας δεν τον άφησε. Ποιος ήταν ο κύριος και ποιος ο εισαγγελέας που δεν τον κάλεσε σε απολογία, -κ.κ.κ. Σόμπολοι;

  7. Le canard avatar
    Le canard 04/05/2008 10:52:14

    Ο κ.Παυλόπουλος, παλαιότερα ως δικηγόρος της διαπλοκής (τώρα;), διατηρεί σήμερα πάρα πολύ καλές σχέσεις με τους περισσότερους εκ των ιδιοκτητών των σημαντικότερων ΜΜΕ στη χώρα μας. Τόσο καιρό που έχει αναλάβει, μαζί με το Εσωτερικών, και το Δημ.Τάξης, τον έχουν αφήσει στο απυρόβλητο. Λες και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα στην ΕΛΑΣ. Λες και πλέον αυτό το Σώμα έχει εκσυγχρονιστεί και έχει αλλάξει όψη. Κι'όμως, άπαντες γνωρίζουμε ότι ανα πάσα στιγμή θα συμβεί η στραβή. Γιατί άλλωστε λέμε ότι η θέση του υπουργού Δημ.Τάξης είναι ηλεκτρική καρέκλα; Με την ευκαιρία τη θέση αυτή κατέχει ο κ.Χηνοφώτης, του οποίου, με κάθε ευκαιρία ο κ.Παυλόπουλος του τραβάει το χαλί κάτω από τα πόδια. Μάλιστα. Με τη διαφορά όμως, ότι ο προϊστάμενος του Χηνοφώτη είναι ο Παυλόπουλος. Αρα και ο πολιτικός υπεύθυνος για ό,τοι συμβαίνει στην ΕΛΑΣ.

  8. fantomas avatar
    fantomas 04/05/2008 13:56:33

    ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΜΠΡΩΤΕΥΟΥΣΑ !!!
    ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΤΟΥ ΓΚΟΤΖΑΜΑΝΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΛΛΑΞΕΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΗΝ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ΤΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ?
    (ΒΛΕΠΕ ΖΑΡΤΙΝΙΕΡΑ, ΛΕΩΦΟΡΙΟΠΕΙΡΑΤΙΑ, Κ.Τ.Λ.)
    ΧΑΛΑΡΑ ΦΙΛΑΡΑΚΙ !!! ΧΑΛΑΡΑ !!
    ΕΚΕΙ ΚΑΝΕΙ ΚΟΥΜΑΝΤΟ Ο ΠΑΝΙΚΑΣ !!!

  9. Swell avatar
    Swell 04/05/2008 17:21:25

    Με συγχωρείτε, αλλά προσωπικά θεωρώ ότι όσο κι αν πρασπαθήσουμε, δεν μπορούμε να αλλάξουμε σημαντικά ένα τούβλο.

  10. passaris avatar
    passaris 04/06/2009 18:20:15

    passaris 4 ever!!!!!!