25/02/2010 23:09
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Ξέφραγο αμπέλι» για Ζήμενς και Ιντρακόμ ο ΟΤΕ

Οφέλη πολλών εκατομμυρίων αποκόμισαν Siemens και Intracom σύμφωνα με τα όσα κατέθεσε ο πρώην τεχνικός διευθυντής συντήρησης δικτύου του ΟΤΕ (2002-2005) Ν. Μπαριτάκης στην εξεταστική επιτροπή της Βουλής που διερευνά το σκάνδαλο με την γερμανική εταιρεία.


Ο κ. Μπαριτάκης απέδωσε ίσες ευθύνες για την κατάσταση αυτή τόσο στον Λ. Αντωνακόπουλο, όσο και στον Π. Βουρλούμη που είχαν διατελέσει πρόεδροι του Οργανισμού, κατηγορώντας τους ότι είχαν μεταβάλει τον ΟΤΕ σε "ξέφραγο αμπέλι υπέρ των προμηθευτών".

Ο πρώην τεχνικός διευθυντής συντήρησης δικτύου του ΟΤΕ ισχυρίστηκε ότι πήρε άνωθεν εντολή να δώσει το "πράσινο φως" προκειμένου να παρέμβουν οι προμηθευτές στα δίκτυα, δηλαδή στα απόρρητα των επικοινωνιών. Όπως τόνισε αρνήθηκε να το πράξει, καθώς όπως τόνισε κάτι τέτοιο θα αποτελούσε κερκόπορτα για να γίνουν υποκλοπές.

Παράλληλα υποστήριξε ότι είχαν "φρακάρει" οι αποθήκες του ΟΤΕ, καθώς γινόταν αφειδώς παραγγελία υλικών, ενώ ισχυρίστηκε ότι δε συναίνεσε σε παραγγελία 45 εκατομμυρίων ευρώ και ότι προκειμένου να μην πάρει μεγαλύτερες διαστάσεις το θέμα, ο τότε διευθύνων σύμβουλος Ν. Μανασής αναγκάστηκε να μειώσει το αποθεματικό των αποθηκών σε υλικά.

Όπως σημείωσε δεν κλήθηκε να δώσει ποτέ εξηγήσεις κατά την εσωτερική έρευνα που διενεργήθηκε. Ακόμη, ισχυρίστηκε ότι από το 2003 έως και το 2005 ο ΟΤΕ ζημιώθηκε κατά 55 εκατ. ευρώ από υπερβολικές παραγγελίες και υπερτιμολογήσεις κατά 30% σε υλικά.

Μάλιστα, πρόσθεσε ότι το Νοέμβριο του 2004 είχε καταθέσει διετή προυπολογισμό για προμήθεια υλικού ύψους 25 εκατ. ευρώ, όμως κατά το δ.σ. που πραγματοποιήθηκε για την έγκριση του προγράμματος, κατατέθηκε άλλος προϋπολογισμός, ύψους 40,6 εκατομμυρίων ευρώ, πενταετούς διάρκειας προσαυξημένος κατά 30% για κάθε έτος.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. o Μήτσος avatar
    o Μήτσος 25/02/2010 23:23:53

    Περίεργο σας φαίνεται; Η SIEMENS δεν είναι ΠΙΚΠΑ! Αυτά που "χάριζε" στους αλητάμπουρες πολιτικούς μας τα έπερνε εις πολλαπλούν σε υπερτιμολογίσεις και αναθέσεις έργων. Ο Κόκκαλης είναι στο απυρόβλητο. Τον προστατεύει με το κορμί του ο κάθε γαύρος.

  2. o Μήτσος avatar
    o Μήτσος 25/02/2010 23:31:34

    Περίεργο σας φαίνεται; Η SIEMENS δεν είναι ΠΙΚΠΑ! Αυτά που “χάριζε” στους "αγαπημένους" και εκλεγμένους πολιτικούς μας τα έπερνε εις πολλαπλούν σε υπερτιμολογίσεις και αναθέσεις έργων. Ο Κόκκαλης είναι στο απυρόβλητο. Τον προστατεύει με το κορμί του ο κάθε γαύρος.

  3. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 26/02/2010 00:36:48

    απλή αριθμητική... Αν η μίζα είναι 1.000.000, η δουλειά υπολογίζεται με την απλή μέθοδο των τριών. 1.000.000/0,03=33.333.333 κ.ο.κ. χαχαχα

  4. netris avatar
    netris 26/02/2010 07:22:54

    "ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΟΛΟΚΑΥΤΩΜΑΤΑ"



    Μας χρωστάτε "κύριοι"...

    ΔΕΝ ΣΑΣ ΧΡΩΣΤΑΜΕ !!!!!


    http://www.imoto.gr/forum/showthread.php?p=133490#post133490


    iMoto.gr

  5. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 26/02/2010 08:32:32

    Ο ΠΠ στη Χωρα του παραλόγου. τα παντα ολα ξεφραγα. τα παντα ολα = τιποτα.

    κριμα π πεθανε νεος ο Μ Αλεξανδρος. Μεγαλυτερο "κριμα" δεν υπαρχει.

    Μην πληρωσετε κανεναν π--τη. κανεναν. αποχη τωρα. να ερθουν γονατιστοι να παρακαλεσουν και να δωσουν για να παρουν.. εεε ρε δεν ημουν εγω εκει.. θα σου λεγα. οι 300 του λεωνιδα και τα 10εκ της ΕΕ κ οποιος αντεξει. Μολων Λαβε.

    Ολες οι ημεδαπες κουφαλες στον κεαδα με συνοπτικες.. μεσα πρωτα και μετα μας λετε την ιστορια σας. προληπτικη επανασταση. μεσα ολοι και αν εισαστε αθωοι βγαινετε.

    ΠΠ

  6. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 26/02/2010 09:12:55

    Ο Ελληνας δεν μπαινει πισω απο φραχτες. Τους προμηθευεται με μιζα, τους στηνει για τα ματια του κοσμου, αλλα ειναι θηριο ανημερο!! Εθνικη Αναταση ειναι το μοτο μας.

    ΠΠ

  7. xrhxa65 avatar
    xrhxa65 26/02/2010 09:32:06

    Λοιπόν παιδιά...
    Οι Γερμανοί είναι κακοί...μας φόρτωσαν την μηζενς και τον Κόκκαλη....άσε που μας χρωστάνε από παλιά...
    Λοιπόν...μία είναι η λύση: ο ηλιοκαμένος και το ΔΝΤ....έτσι για να βάλουν μυαλό κάτι ψωροκρατίδια που πάνε να κάνουν "ένωση"...τρομάρα τους....αλλά ο GAP είναι εδώ ...και θα τους δείξει ποιός κάνει κουμάντο .....

  8. ΝΙΚΟΣ.Ο avatar
    ΝΙΚΟΣ.Ο 27/02/2010 14:31:26

    O "NTANTON" ΠΟΥ ΧΑΘΗΚΕ?