29/10/2008 23:04
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ξέσπασαν και οι εκδοτικοί πόλεμοι

Όπως συμβαίνει από εποχής ...Κοσκωτά, όπως συνέβη πρόσφατα με την υπόθεση Ζαχόπουλου, έτσι και τώρα, η κόντρα για το σκάνδαλο του Βατοπεδίου εξελίσσεται σε μια ακόμα σύγκρουση της διαπλοκής μεταξύ εκδοτών και κυβέρνησης - εκδοτών.

Ήδη η «Ελευθεροτυπία» επιτίθεται στον ίδιο τον κ. Καραμανλή κατηγορώντας τον για «στροφή προς πετροδολάρια και νταβατζήδες» με αφορμή την επίσκεψή του στο Εμιράτο του Κατάρ αλλά και την εκεί ...αποστολή Μπόμπολα.

Σήμερα το πρωί μπήκε προσωπικά στο παιχνίδι και ο Γιάννης Αλαφούζος επιτιθέμενος από το ραδιόφωνο του ΣΚΑΙ εναντίων των ιδιοκτητών του ALTER (Κουρής) ANT1 (Κυριακού), ALPHA (Κοντομηνάς) με αφορμή με αφορμή τις οφειλές τους στα Ταμεία ΙΚΑ, ΤΣΠΕΑΘ, ΤΣΕΥΠ, ΤΑΥΣΙΤ, ΤΑΤΤΑ, ΕΔΟΕΑΠ. Προαναγγέλλοντας την επίθεση η Καθημερινή έγραψε ότι οι οφειλές όλων των ΜΜΕ προς τα ταμεία αυτά αγγίζουν τα  90 εκατομμύρια ευρώ. Η πλευρά Κουρή απάντησε στον κ. Αλαφούζο προς το παρόν μέσω μπλογκς υπενθυμίζοντας του τις υποθέσεις εμπορίας πετρελαίου για τις οποίες είχε  κατηγορηθεί επί Μητσοτάκη.

Οι αιτίες του νέου εκδοτικού πολέμου είναι δυο κατά την γνώμη μας. Πρώτον η κατάρρευση της κυβέρνησης Καραμανλή και του modus vivendi με την διαπλοκή που ίσχυε αυτά τα χρόνια. Δεύτερον, όπως έγραψε προχθές και Το ΠΑΡΟΝ, με αφορμή την επερχόμενη οικονομική κρίση, οι μεγάλοι και ισχυροί παίχτες των ελληνικών ΜΜΕ θα επιχειρήσουν εκκαθάριση του τοπίου στα media από τους μικρομεσαίους, αλλά και όσους θεωρούν πως είναι εκτός του δικού τους κύκλου. Προς το παρόν τα στρατόπεδα διαμορφώνονται ως εξής:
Η νέα συμμαχία Κοντομηνά και Μπόμπολα με αιχμές το ALPHA και το Πρώτο Θέμα που τους ενοχλεί ...όλους.

Η επέκταση του Alter στο ραδιόφωνο Real και προσεχώς στον Τύπο επίσης ενοχλεί τους υπόλοιπους και επιπλέον υπάρχουν η ....παραδοσιακές κόντρες Κουρή - Κοντομηνα, Χατζηνικολάου - Θέμου, Θέμου - Μάκη κλπ.

Ο Κουρής τα πάει καλά με τον Ψυχάρη, αλλά σφάζεται με τους Αλαφούζους

Στο MEGA καλύτερα να μην πω ...ποιας γίνεται. Όλοι συμμαχούν με όλους και όλοι θάβουν όλους προκειμένου να αναδειχθεί η συμμαχία που θα ελέγχει το κανάλι. Το σημαντικό εδώ είναι η συμμαχία Μπόμπολα - Βαρδινογιάννη εναντίον Λαμπράκη για την οποία πολύ θα θέλαμε να μας πει τη γνώμη του ο κ. Ρουσόπουλος.

Εμείς πάντως το λέμε «το μεγάλο άδειασμα».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Factorx avatar
    Factorx 29/10/2008 23:10:05

    Η τακτική των επιχειρήσεων απέναντι στα Ταμεία είναι γνωστή. Με την εξαγγελία της κάθε επόμενης ευνοϊκής ρύθμισης, σταματούν τις πληρωμές. Αμέσως μετά τη ρύθμιση, καταβάλλουν μία, μάξιμουμ δύο δόσεις. Μετά εξαφανίζονται. Οταν απαιτηθούν οι δόσεις, αρχίζουν οι δικαστικές αντιδικίες και αμφισβητήσεις. Η διαδικασία μπορεί να κρατήσει χρόνια μέχρι να τελεσιδικήσει (όπως συμβαίνει σήμερα με το ΙΚΑ και γνωστό εκδοτικό όμιλο). Αλλά στο ενδιάμεσο χρονικό διάστημα, μια νέα ευνοϊκότερη από την προηγούμενη ρύθμιση θα πάρει τον δρόμο του Εθνικού Τυπογραφείου. Οπότε ξεκινά πάλι η ίδια ιστορία.
    Ο μεγάλος ριγμένος της υπόθεσης «ανεξόφλητες οφειλές των Μέσων Μαζικής Επικοινωνίας» παραμένει το ΙΚΑ. Σύμφωνα με πρόσφατα στοιχεία, το ύψος των εισφορών που αρνούνται να καταβάλουν 100 ραδιοτηλεοπτικοί σταθμοί ανέρχεται στο ποσό των 22 εκατομμυρίων ευρώ. Επίσης, 50 εφημερίδες οφείλουν πάνω από 7 εκατομμύρια ευρώ. Οι οφειλές προς το ΙΚΑ είναι βέβαιο ότι υπερβαίνουν τα 30 εκατομμύρια ευρώ εάν ληφθεί υπόψη ότι στις περισσότερες επιχειρήσεις που δραστηριοποιούνται στον χώρο του Τύπου και των ηλεκτρονικών ΜΜΕ δεν έχουν γίνει έλεγχοι εδώ και πολλά χρόνια. Γνωστό δημοσιογραφικό συγκρότημα που βρίσκεται σε μόνιμη αντιδικία με το ΙΚΑ οφείλει ποσό ύψους 2,5 εκατομμυρίων ευρώ, ενώ τα τελευταία χρόνια ανακαλύφθηκε –κι όχι μόνο από τον χώρο των ΜΜΕ– το κόλπο των λαθεμένων Αναλυτικών Περιοδικών Δηλώσεων. Οι επιχειρήσεις υποβάλλουν στο ΙΚΑ τεχνικά λαθεμένες ΑΠΔ. Εως ότου γίνει έλεγχος –αν γίνει– μπορούν να περάσουν και δύο ή και περισσότερα χρόνια. Εως τότε δεν καταβάλλουν εισφορές....
    απο ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ

  2. o βουνισιος avatar
    o βουνισιος 29/10/2008 23:16:47

    Tα μμε στην χώρα μας ακολουθούν μια περίεργη στρατηγική, μοναδική στην Ευρώπη θα έλεγα.
    Ενώ συνεχώς αμφισβητούν τους πολιτικό κόμμα που βρίσκεται στην κυβέρνηση, το είδαμε αρκετές φορές το έργο, δεν προτείνουν κάτι καινούργιο, όπως πχ είχε γίνει στην Ιταλία.
    Άρα, καταλήγουμε ότι ο βασικός σκοπός είναι η δική τους μακροημέρευση μέσω των πολιτικών που ελέγχουν στο πολιτικό σύστημα, αυτό όμως λειτουργεί εις βάρος του κοινωνικού συνόλου.

    Όμως και να ήθελαν να προτείνουν κάτι άλλο, γνωρίζουν ότι δύσκολα θα γίνονταν αποδεκτό από την κοινωνία επειδή η κοινωνία μας έχει συνδέσει τα μμε με τη διαπλοκή.
    Οπότε μέσω της φθοράς επιχειρείται να ελεγχθεί και να «καθοδηγηθεί» ο πολιτικός κόσμος, έτσι καταλήγουμε σε ολιγοπώλια!

  3. πρωτος avatar
    πρωτος 29/10/2008 23:40:31

    Καλλίτερα να φαγωθούν εγώ διαβάζω ριζοσπάστη

  4. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 30/10/2008 01:14:05

    Δέκα γάιδαροι μαλώνουν όχι σε ξένο αχυρώνα, αλλά σε χώρα που ζουν άνθρωποι. Φταίνε αυτοί που καταναλώνουν τη χωματερή τους. Η δύναμη τους είναι μία: Η εκούσια καταβρόχθιση του οχετού. Κλείστε τους για να καταδικαστούν στην ανυπαρξία.
    Εάν όμως σας ψυχαγωγούν, σας ενημερώνουν και σας διασκεδάζουν, μη τους αποκαλείτε βρικόλακες, γιατί το φιλί τους μολύνει.

  5. thanos avatar
    thanos 30/10/2008 02:06:43

    3-# πρωτος Says:
    October 29th, 2008 at 11:40 pm

    "Καλλίτερα να φαγωθούν εγώ διαβάζω ριζοσπάστη"

    Αφου γουσταρεις καλα κανεις.Αλλα για πες μας πως ειναι τα ημεροκαματα εκει μεσα?
    Ποιο πολιτικο κομμα πληρωσε μερικα εκατομ.ευρωπουλα για κατι δανεια που ειχε ο Ριζοσπαστης?

  6. aionios avatar
    aionios 30/10/2008 02:08:56

    Η κατάντια του Καραμανλή δεν έχει τέλος.
    Μέχρι πού θα φτάσει η ξεφτίλα του?
    Προσκύνησε και δημόσια τον Μπόμπολα.

  7. Σαος avatar
    Σαος 30/10/2008 07:41:09

    Μπόχα και δυσωδία στην κοινωνία και στην πολιτική! Έτσι μου έρχεται να πάω να ζήσω στα βουνά ερημίτης, με κατάλληλη γυναικεία παρουσία βεβαίως βεβαίως :D.

  8. πρωτος avatar
    πρωτος 30/10/2008 09:24:32

    Thanos ο ριζοσπάστης δεν έκρυψε ποτέ ότι είναι κομματικό όργανο και γι'αυτό τα μεροκάματα είναι ανάλογα. Οι άλλοι οι εκδότες, που τώρα τρώγονται δεν θα είχαν ούτε 'site' αν δεν ήταν λαμόγια.

  9. athos avatar
    athos 30/10/2008 09:34:38

    Factorx γιατί ασχολείσαι με τους εκδότες Πέρα από το κουτσομπολιό η γνώμη σου ποια είναι;

  10. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 30/10/2008 10:58:34

    Οι Εκδοτες στην Κυβερνηση !

    Τραγκας - Υπ Τυπου

    Σταυρος - Παιδιας & Μονων

    Μπομπολας - ΥΠΕΧΩΔΕ

    Τεγοπουλου - Εξωτερικων

    Αλαφουζος - Ναυτιλιας

    Γιαννα - Οικονομικων ( υφ/γο τον Εφραιμ )

    Γιαννα - Συγκινωνιων
    κλπ κλπ

    ΠΠ

  11. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 30/10/2008 11:06:01

    Αν η Ελευθεροτυπία δεν μπορεί να ξεχωρίσει ότι είναι άλλο πράγμα το πως μοιράζονται τα χρήματα του Δημοσίου για έργα στην Ελλάδα και άλλο το αν ελληνικές εταιρίες θα έχουν έργα στην Αραβία που πληρώνονται από ξένους εμίρηδες σημαίνει ότι δεν διαφέρει από την Espresso.
    Δεν πρόκειται πλέον για πολιτική εφημερίδα αλλά για κουτσομπολίστικη που νοιάζεται μόνο για τα προσωπικά συμφέροντα του κύκλου της.

  12. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 30/10/2008 11:11:30

    ΠΠ-και τον αρχιυγουμενο θα στειλουν στα σκουπιδια .ΟΧΙ παιδια τετοιο κακο!!

  13. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 30/10/2008 11:13:21

    ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΚΛΑΨΩ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Στίχοι: Γιάννης Αγγελάκας
    Μουσική: Γιάννης Αγγελάκας
    Πρώτη εκτέλεση: Γιάννης Αγγελάκας

    Μου λεν αν φύγω από τον κύκλο θα χαθώ
    στα όρια του μοναχά να γυροφέρνω.
    Και πως ο κόσμος είν' ανήμερο θεριό
    κι όταν δαγκώνει εγώ καλά είναι να σωπαίνω.
    Κι όταν φοβούνται πως μπορεί να τρελαθώ
    μου λεν να πάω κρυφά κάπου να κλάψω.
    Και να θυμάμαι πως αυτό το σκηνικό
    είμαι μικρός, πολύ μικρός για να τ' αλλάξω.

    Μα εγώ μ΄ ένα άγριο περήφανο χορό
    σαν αετός πάνω απ' τις λύπες θα πετάξω.
    Σιγά μην κλάψω, σιγά μη φοβηθώ,
    σιγά μην κλάψω, σιγά μη φοβηθώ.
    Θα πάω να χτίσω μια φωλιά στον ουρανό,
    θα κατεβαίνω μόνο αν θέλω να γελάσω
    Σιγά μην κλάψω, σιγά μη φοβηθώ,
    σιγά μην κλάψω, σιγά μη φοβηθώ.

    Μου λεν αν φύγω πιο ψηλά θα ζαλιστώ
    καλύτερα στη λάσπη εδώ μαζί τους να κυλιέμαι.
    Και πως αν θέλω περισσότερα να δω,
    σ' ένα καθρέφτη μοναχός μου να κοιτιέμαι.
    Κι όταν φοβούνται πως μπορεί να τρελαθώ
    μου λεν να πάω κρυφά κάπου να κλάψω.
    Και να θυμάμαι πως αυτό το σκηνικό
    είμαι μικρός πολύ μικρός για να τ' αλλάξω.

    Μα εγώ μ΄ένα άγριο περήφανο χορό
    σαν αετός πάνω απ' τις λύπες θα πετάξω.
    Σιγά μην κλάψω, σιγά μη φοβηθώ,
    σιγά μην κλάψω, σιγά μη φοβηθώ
    Θα πάω να χτίσω μια φωλιά στον ουρανό,
    θα κατεβαίνω μόνο αν θέλω να γελάσω
    Σιγά μην κλάψω, σιγά μη φοβηθώ,
    σιγά μην κλάψω, σιγά μη φοβηθώ.

    ΑΦΙΕΡΩΜΕΝΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

    ΠΠ

  14. koinos_nous avatar
    koinos_nous 30/10/2008 11:49:11

    Θα θέσω μια άλλη παράμετρο του σκανδάλου Κοσκωτά.
    Οι γνωρίζοντες ας συνεισφέρουν.
    Πέρα από τους εκδότες που εθίγησαν και έκαναν ως απατημένοι σύζυγοι εθίγη και ο πατήρ Μπους διότι μέσω του Κοσκωτά χρηματοδοτήθηκε και η προεκλογική εκστρατεία Δουκάκη.
    Όλοι αυτοί μαζί (Μπους και ντόπιοι πράκτορες)τελείωσαν τον Παπανδρέου τότε.

  15. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 30/10/2008 12:00:51

    @koinos_nous-Τον Παπανδρέου και τότε και τώρα τον έφαγε και κεφάλι του και χρόνος .

  16. mavros avatar
    mavros 30/10/2008 13:03:52

    να σφαχτούν στην πραγματικότητα ,μπορούν ?

    Χα,
    εγώ "blogαρω" μάγκες !

  17. koinos_nous avatar
    koinos_nous 30/10/2008 13:22:24

    Σωστό.
    Μόνο από τη συγκρουσή τους μαθαίνουμε και κάτι.
    Αν τα βρούν θα πέσει μούγκα.

  18. koinos_nous avatar
    koinos_nous 30/10/2008 13:25:27

    ΥΓ
    Μήτηρ πάντων πόλεμος.

  19. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 31/10/2008 22:24:24

    Πολύ ωραία πράγματα!!..
    Και στο Σικάγο, η κατάσταση έτσι καθάρισε, όταν ο ένας μαφιόζος καθάριζε τον άλλον κοκ….