19/02/2009 12:08
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ξέρουν από επιτόκια στο υπουργείο Οικονομικών;

Ομολογιακές εκδόσεις και σε νομίσματα εκτός της ζώνης του ευρώ σχεδιάζει ο ΟΔΔΗΧ. Πρόκειται για έκδοση ομολόγων σε δολάρια και σε γιεν, σε μια προσπάθεια να περιοριστεί το αυξημένο κόστος δανεισμού που προκύπτει από τα επιτόκια των ομολόγων σε ευρώ (Ομόλογα Δημοσίου σε δολάρια και γιεν)

Ούτε επενδυτικές συμβουλές δίνω, ούτε, προς Θεού, θέλω να παρέμβω στους σχεδιασμούς του ΟΔΔΗΧ, δηλαδή του υπουργείου Οικονομικών, αλλά...

Υπάρχει μια σχεδόν απόλυτα αποδεκτή θεωρία στην «επιστήμη» του finance που λέγεται interest rate parity theory. Λέει, η θεωρία, ότι η σημερινή διαφορά επιτοκίων σε δύο νομίσματα με κάποιο βάθος και αποτελεσματικότητα στην αγορά τους, αντανακλά τις σημερινές, a priori, προσδοκίες για μελλοντική υποτίμηση ή ανατίμηση του ενός σχετικά με το άλλο.  Το νόμισμα με το υψηλό επιτόκιο, θεωρητικά θα υποτιμηθεί σε σχέση με αυτό με το χαμηλό επιτόκιο. Δηλαδή αν εκδώσεις ομόλογο με ρήτρα δολαρίου, με την λογική ότι το δολάριο σήμερα έχει χαμηλότερο επιτόκιο, σε σχέση, π.χ., με το ευρώ, όταν έρθει η ώρα να το αποπληρώσεις, θα πληρώσεις παραπάνω σε ευρώ, γιατί το δολάριο, λέει η θεωρία, θα έχει ανατιμηθεί.

Σε πολιτικάντικη γλώσσα, αν η κυβέρνηση εκδώσει ομόλογα σε δολάρια σήμερα, ο σημερινός τόκος θα είναι «φτηνός», η επόμενη Κυβέρνηση όμως θα τα πληρώσει πανάκριβα.

Αυτά λέει το interest rate parity theory.

Υπάρχει και άλλη θεωρία, αυτή της μη ανάληψης συστημικού ρίσκου: Αυτή η θεωρία λέει ότι δεν πρέπει να δανείζεσαι σε νόμισμα άλλο από αυτό των εσόδων σου. Επομένως είναι παρακινδυνευμένο να δανειστούμε σε δολάρια όταν οι φόροι μας, τα έσοδά μας, είναι σε ευρώ.

Κύριοι του ΟΔΔΗΧ , σοβαρευτείτε. Ρωτήστε κανέναν εφοπλιστή που παραλίγο να χρεοκοπήσει όταν το έπαιξε έξυπνος και δανείστηκε σε γιέν. Αυτά.

Archaeopteryx

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Almounάto avatar
    Almounάto 19/02/2009 12:30:07

    Πιο αρχαριοι και απο την "σεχτα", εχουν καταντησει.
    Ποσες "σεχτες" εχουμε στην μπουρδελλαδαρα τελικα ?

  2. kanis avatar
    kanis 19/02/2009 12:53:44

    Δηλαδή, Ανώνυμε2, ο δίκαιος αγώνας των καταπατητών-εμπρηστών, τώρα δικαιώνεται ;

  3. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 19/02/2009 12:54:59

    δεν νομίζω ότι έχω πείσει κανέναν ότι είμαι πράσινος περιβαλλοντολόγος, αλλά η καταστροφή του Ελληνικού τοπίου είναι το μεγαλύτερο οικονομικό έγκλημα από το 1990 μέχρι σήμερα.

  4. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 19/02/2009 13:16:46

    Πολύ κατατοπιστικό και το άρθρο για τις ισοτιμίες και το άρθρο για τον Υμηττό.
    Τι μαθητευόμενοι κουτοπόνηροι μάγοι είναι αυτοί.

  5. alone avatar
    alone 19/02/2009 13:17:02

    archaeopteryx
    1 τα pροηγουμενα χρονια όμως δεν ήταν τα αμερικανικα επιτόκια ομολογων χαμηλά και παράλληλα είχαμε υποτιμηση του δολαρίου;;

    2 Πιστεύεις ότι το $ θα υπερτιμηθεί σε σχέση με e
    όταν έχει ήδη ξεκινήσει η κοπή χρήματος στις ΗΠΑ;

  6. αλογοσκουφιτσα avatar
    αλογοσκουφιτσα 19/02/2009 13:59:48

    7. Δικη σου γνωμη σεβαστη απο μας, αλλα αυτο δε σημαινει οτι θα την ασπαστουμε και θα την κανουμε διακηρυξη.
    Το Ιντερνετ για γλωσσομαθεις ειναι το ανθοιαμα διεθνων ανωτατων εκπαιδευτικων ιδρυματων.

  7. αλογοσκουφιτσα avatar
    αλογοσκουφιτσα 19/02/2009 14:13:45

    Xμ, να εκδωσει ομολογα σε δολλαρια;
    Οταν ακουγεται πως αυτο δεν εχει και μακρα ζωη.

  8. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 19/02/2009 14:18:23

    @alone

    για το πρώτο σου ερώτημα, θα πρέπει να πάω πίσω και τώρα μου είναι δύσκολο. Ωστόσο αν πάς σε μια ημερομηνία, πές 1-1-2006 και πας πίσω 1 χρόνο και συγκρίνεις καμπύλες επιτοκίων (yield curves) σε κρατικά χαρτιά, πχ Γερμανία και US Gov, 9 στις 10 η διαφορά στα βραχυπρόθεσμα είναι οιωνός. Καμιά φορά, χώρες επιλέγουν να κρατούν το νόμισμά τους χαμηλά για να επιδοτήσουν εξαγωγές. Π.χ η Ιαπωνία παλαιότερα, η Κίνα πιο πρόσφατα. Τότε λειτουργέι σαν ελατήριο και πολλοί δικοί μας την πληρωσαν όταν δανείστηκαν σε γιέν ή επένδυσαν σε ρωσικά ομόλογα.

    Έχει τεσταριστεί η θεωρία, δουλέυειο )με παρεκκλίσεις συγκυριακές)

    Το δεύτερο ερώτημά σου είναι πιο δύσκολο. Όπως έχουν πει και κάτι σοφοί, το δολάριο θα πέσει αλλά το ευρώ θα πέσει περισσότερο. (Που είναι χαζή δήλωση, εκτός αν θέλεις να επενδύσει όλος ο κόσμος σε ...κοχύλια). Προσωπικά εκτιμώ από την αρχή της κρίσης ότι θα ανεβει το δολάριο σε σχέση με άλλα νομίσματα για άλλους λόγους (δηλαδή πολιτική βούληση να κάνουν κάτι συντονισμένα, μία οι Αμερική, πολλές οι Ευρώπες). Πιστέυω ότι το Μεγάλο Παιχνίδι θα παιχτεί σε τυχόν συνεννόηση δολαρίου και γιεν ή και γιουάν, που νομίζω παίζεται ήδη και αναγκάζει την Ευρώπη να μιλά για Ευρωρωσική προσέγγιση με τους Αγγλους να το παίζουν δίπορτο (αλλά με κόστος).

    Που να ξέρω, αν ήξερα θα ήμουν πλούσιος...

  9. τιμωρός avatar
    τιμωρός 19/02/2009 14:34:31

    Αρχαιοπτέρυξ,

    άκουγα ότι παγκόσμιο νόμισμα λέγεται ένα νόμισμα με στρατό που μπορεί να επιχειρεί σε ολόκληρη την υφήλιο. Αληθεύει;

  10. kanis avatar
    kanis 19/02/2009 14:38:03

    ο Μέγας Αλέξανδρος ήταν ο πρώτος που κυκλοφόρησε παγκόσμιο νόμισμα, στην τότε αυτοκρατορία του, που περιλάμβανε, όλες τις ανεπτυγμένες περιοχές του κόσμου.

  11. τιμωρός avatar
    τιμωρός 19/02/2009 14:42:22

    @12
    O Μέγας Αλ, δηλαδή ο στρατιωτικά ισχυρός.
    Ακυρώνεις πολλές αναλύσεις με τον ισχυρισμό σου, kanis.

  12. kanis avatar
    kanis 19/02/2009 14:44:10

    Τι εννοείς;

  13. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 19/02/2009 14:46:59

    19ο - 20ο αιώνα στερλίνα - δολλάριο

  14. kanis avatar
    kanis 19/02/2009 14:53:26

    Παραπέμπω, σε έκθεση και σχετική αναφορά, του Αρχαιολογικού Μουσείου Θεσσαλονίκης , στη δεκαετία των 90.
    Η άποψη τότε έλεγε, ότι εν όψει της καινοτομίας της ΕΕ με την κυκλοφορία του ευρώ, η Ελλάδα είχε και πάλι την πρωτιά. Μια πρωτιά κατοχυρωμένη από τον Μέγα Αλέξανδρο, προς την τότε διευκόλυνση των εμπορικών συναλλαγών, αλληλένδετων περιοχών.

  15. kanis avatar
    kanis 19/02/2009 14:56:58

    Τα νομίσματα (χρυσά, ασημένια, μπρούτζινα),στην έκθεση, έφεραν την κεφαλή του Μεγάλου Αλεξάνδρου.

  16. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 19/02/2009 14:58:12

    21ος αμέρο;

  17. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 19/02/2009 15:03:54

    κύριοι (και κυρίες) σήμερα φοράω οικονομολογικό καπέλο. Από γεωπολιτικά δεν καταλαβαίνω

  18. τιμωρός avatar
    τιμωρός 19/02/2009 15:12:27

    @20
    Ωραία. Τι oνομάζεται country risk;

  19. Decay avatar
    Decay 19/02/2009 15:33:08

    Ναί, ξέρουν απο επιτόκια στο Υπουργείο.

    Ξέρουν επίσης, οτι η μελλοντική σχέση Ευρώ-Δολλαρίου
    θα παίζει στο 1.40-1.45(Ορίζοντας τριετίας).
    Και άμα μας προκύψει καλύτερη σχέση νωρίτερα, μετατρέπουμε το δολαριακό, σε χρέος Ευρώ.
    Τί λέει ο Αρχαιοπτέρυγας επι τούτου?

  20. σχεδια.. avatar
    σχεδια.. 19/02/2009 15:57:14

    απαιτουν διαφορα λαμογια σχεδιο εξοδου απο την κριση,απο τους πολιτικους.
    για ρωτηστε ολους τους "γιγαντες-επιχειρηματιες" τι σχεδιο εχουν για να σωσουν τις επιχειρησεις τους?
    το μονο σχεδιο ειναι να εκβιαζουν πολιτικους να εθνικοποιησουν τις τραπεζες και να τους δινουν δανεικα και αγυριστα.
    δηλαδη να πληρωνουν οι φορολογουμενοι και οι επομενες γενιες την ανικανοτητα τους.

  21. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 19/02/2009 16:34:55

    ξέρουν στο Υποιο ότι το δολλάριο θα παίζει στο 1.40 ή 1.45?

    Αν το έλεγα εγώ στην δουλειά μου θα μου έλeγαν τα αφεντικά: Είσαι καλά? Ρώσικη ρουλέτα?

    Με τέτοια μυαλά και "γνώση", τώρα που το είπες Decay, αύριο τα spreads θα πέσουν κάτω από 300.

  22. οκτώ avatar
    οκτώ 19/02/2009 17:38:58

    Προφανώς έχουν καταρρεύσει τα δημόσια έσοδα και οι τρέχουσες ανάγκες είναι τέτοιες που είναι ικανοί να δανειστούν και από τους Εσκιμώους. Το τραγικό είναι ότι οι επόμενες γενιές δεν θα γνωρίζουν όχι μόνο πόσα χρωστούν αλλά και που τα χρωστούν.

  23. theo1611 avatar
    theo1611 19/02/2009 18:12:36

    Ποιά επιτόκια και interest rate parity theory!!!

    Εδώ χωλαίνουμε στα βασικά. Διαβάσατε πως θα μειώσει το έλλειμμα το κυβερνητικό επειτελείο? Θα μειώσει 10% το όριο πληρωμών σε όλους τους κωδικούς. Δηλαδή δεν δεσμεύεται για τις υποχρεώσεις που θα αναλάβει (και που συνήθως βαρύνουν και τα επόμενα χρόνια) απλώς δεν θα τις πληρώσει για το ποσά που υπερβαίνουν το 90% των ποσών που πλήρωσε το 2008!!!. Θα κακοπληρώσει δηλαδή και γαία πυρί μειχθήτω!!!

    ΥΓ: 1. Α, θα φτιάξει και μια κεντρική υπηρεσία πληρωμών που κάποιος θα την πληρώσει για να φτιαχτεί και να λειτουργεί φέτος και τα επόμενα χρόνια χωρίς να καταργήσει και τίποτα. Παρά το ότι του έχουν συστήσει αποκέντρωση του προϋπολογισμού και ανάληψη ευθυνών αποκεντρωμένης διαχείρισης του προϋπολογισμού!!!

  24. Decay avatar
    Decay 19/02/2009 21:31:26

    @ 23 archaeopteryx,

    1 Πες μου οτι δεν εχεις δει το δολλάριο στο 1.55.
    Μη μου πείς οτι θα πέσει το Ευρώ κάτω από το 1.17...

    2 Ποιόν έπληξε η κρίση περισσότερο?
    Τις ΗΠΑ η την Ευρωζώνη?

    3 Μόλις κλείσει ο κύκλος της πτώσης των επιτοκίων, πόσο νέο χρήμα θα κυκλοφορεί στις ΗΠΑ?
    (Και πόσο στην Ευρωζώνη?)

    4 Άν δεν δούμε την προαναφερθείσα ισοτιμία στόχο, ποιός μας εμποδίζει να αναχρηματοδοτήσουμε το δολαριακό χρέος?

    Τί σε κάνει να πιστεύεις πως η σχέση Ευρώ-Δολλαρίου 45%-55% στα παγκόσμια συναλλαγματικά αποθέματα, δεν θα ανατραπεί?

    Μήπως η "εξαιρετική" κατάσταση της οικονομίας των ΗΠΑ, ή το εκπληκτικό επίπεδο χρέους της "Υπερδύναμης"?

  25. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 19/02/2009 22:06:02

    1. Aν ξέρεις τι θα κάνει το ένα ή το άλλο νόμισμα, αυρίο το πρωί τηλέφωνο στο αγαπημένο σου dealing room. Όπως λένε στην Δύση, "Money talks". Εγώ εικάζω ότι το δολάριο θα πέσει αλλά το ευρώ θα πέσει περισσότερο. Αλλά δεν σοτιχηματίζω και, επιχειρηματικά, είμαι naturally hedged, matching assets and liabilities (ειλικρινά συγγνώμη για τις αγγλικούρες...)

    2. Το έργο δεν έχει τελειώσει, τώρα αρχίζει νομίζω. Ρώτα με σε 2 χρόνια

    3. Πολύ καλή ερώτηση. Το ξέρεις αυτό το "η επέμβαση πέτυχε ο ασθενής πέθανε;"

    4. Δεν στοιχιματίζω σε ισοτιμίες στόχους. Οι επναχρηματοδοτήσεις απλά σου αυξάνουν το κόστος της χρηματοδότησης με το κόσοτς της συναλλαγής. Τσεκαρισμένο.

    Ανατροπή παγκόσμιων αποθεμάτων; δεν ξέρω, ρώτα το γιουάν και το γιεν. Trading partners. (α) δεν ξέρω (β) μας βλέπω ευρώ-ρούβλι και την τελευταια φορά που τα βρήκε ο Ριμπεντροπ με τον Μολοτοφ, δεν περάσαμε καλά. Πιστεύω ότι υπάρχει πολλή αστάθεια στο σύστημα για να μαντεύω μακριά.

    Χάλια η κατάσταση της οικονομίας των ΗΠΑ. Χάλια το χρέος της υπερδύναμης... Πως το είπες ΥΠΕΡδύναμης;

    Ρώτησες, απάντησα. Θα ρωτήσω εγώ τώρα.

    Σε πoιον εξαγει η Ευρώπη;
    Ποιος είναι ο κύριος εξαγωγέας;
    Αν η "κρίση" τελειώσει σε 1 χρόνο, που θα είναι η Γερμανία;
    Αν τελειώσει σε 4;

  26. Decay avatar
    Decay 19/02/2009 22:20:39

    @ 27 archaeopteryx,


    Σε ποιόν εξάγει η Ευρώπη?
    Πολύ καλή ερώτηση.
    Οι περισσότερες συναλλαγές της,
    (εκτός ενέργειας πάντοτε)
    είναι εσωτερικές.
    Εξάγει, παντού.

    Η Γερμανία είναι ο κύριος εξαγωγέας.
    Η κρίση,(το κυρίως κομμάτι της) για την Ευρώπη τελειώνει φέτος.

    Οι ΗΠΑ θα τη νιώσουν καλά, για δυο τρια χρονάκια ακόμη.
    Έχω μια απορία:
    Σε ποιόν θα εξάγουν οι ΗΠΑ με το δολλάριο ψηλά?

  27. Decay avatar
    Decay 19/02/2009 22:33:06

    Συνέχεια
    @ 27 archaeopteryx,
    Απο ποιόν θα εισάγουν οι ΗΠΑ?
    Απάντηση:
    Aπο όλους, όπως πάντα...

    Ολοκληρώνοντας προσθέτω,
    Το κόστος αναχρηματοδότησης είναι πολύ μικρό.
    Αφορά μόνον το κέρδος των αναδόχων της έκδοσης ομολόγων.
    Καλύπτεται άνετα απο τη διαφορά του spread μεταξύ της έκδοσης σε δολλάρια απο αυτή του Ευρώ.


    Όσο για 1.40 με 1.45 ...
    Don't worry, μόλις το δούμε, θα στο υπενθυμίσω. Τρία χρονάκια είναι αυτά, ΕΔΩ θα είμαστε...

  28. Decay avatar
    Decay 19/02/2009 22:49:17

    @ 27 archaeopteryx,

    Ά, και μή το ξεχάσω,

    Το ίδιο ακριβώς θα υποστήριζα, ακόμα και με το ΠΑΣΟΚ στη Κυβέρνηση...
    (Γιατί μερικά πράγματα, είναι πέρα απο τα κόμματα)

  29. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 19/02/2009 23:15:45

    αν πιστεύεις ότι η κρίση για την Ευρώπη τελειώνει φέτος... πάσο.

    Εγώ πιστεύω ότι ο Δεκέμβριος 2009 θα είναι δυσκολότερος από αυτόν του 2008, και δεν βλεπω πιο πέρα. Πιστέυω ότι η "Ευρώπη" κάποια στιγμή πριν το τέλος της κρισης θα είναι μια εξαθλιωμενη περιφέρεια με ένα ζορισμένο κέντρο, και πιστέυω ότι οι πιθανότητες είναι πάνω από 30% ότι το πέταγμα κάποιας πεταλούδας κάπου, θα δώσει απροδόκητη τροπή στην όλη άσκηση, κάπου αλλού.

    Δεν θα δανειζόμουν σε δολάρια αν είχα έσοδα ευρώ, σαν θέμα αρχής (δηλαδή δεν στοιχηματίζω και δεν παίζω ρώσικη ρουλέτα). Όσο για το 1.17 ή το 1.45... ουαί και αλοίμονο αν δεν υπήρχαν διαφορετικές απόψεις...

    Αν είμαστε εδώ, και αν ο factorx κρατάει τεφτέρι, τα λέμε. Για την ώρα, με λίγη έλλειψη μετριοφροσύνης, και με λύπη, στις προβλέψεις από πέρυσι τον Μάρτιο, και ειδικότερα από τον Οκτώβριο, δεν πάω άσχημα.

    Πασόκ? Αστο αυτό, δεν κολλάει σε αυτό το παιχνίδι.

    Σκέφτομαι... αν η κρίση, στην Ευρώπη, τελειώσει σε 12 μήνες από τώρα, μικρό το κακό. Αν κρατήσει παραπάνω, για την Ευρώπη δεν ξέρω, αλλά στην Ελλάδα αμφιβάλω αν θα αντέξουμε (αν θα φτάσει το γκρίζο χρήμα δηλαδή)

  30. Decay avatar
    Decay 19/02/2009 23:31:01

    @ 31 archaeopteryx,

    Υπενθυμίζω, οτι και στο παρελθόν έχουμε δανειστεί σε δολλάρια, όπως και σε γιέν.

    Αντέχουμε, χωρίς το γκρίζο χρήμα μεχρι τώρα.
    Να φανταστείς, οτι οι Γερμανοί αποφάσισαν να μας βοηθήσουν στα ομόλογα τουλάχιστον,
    γιατί έχουν την εντύπωση οτι (σαν έθνος) μας τελείωσε το ρευστό...
    Μην ξεχνάμε οτι είμαστε (αυτό, για λόγους αρχής) απο τους καλύτερους χρηματοδότες της Γερμανικής αυτοκινητοβιομηχανίας...

    Όσο για τις ΗΠΑ, δεν έχει τελειώσει το έργο, έχουν ακομα κατι μικρούς (?) σκελετούς στα ντουλάπια τους...Ο χρόνος θα δείξει.

  31. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 19/02/2009 23:53:32

    αυτό ξαναπέστο, εκεί είναι το ζουμί, στη ρόδα.

  32. Δ.Καταναλωτης avatar
    Δ.Καταναλωτης 20/02/2009 06:46:30

    ο υπουργός ανάπτυξης κάλεσε τους καταναλωτές για μποϋκοτάζ κατά των γιαουρτιών της ΦΑΓΕ, επειδή ακρίβυναν κατά 3%...Ο ίδιος τι θα κάνει με την Επιτροπή Ανατγωνισμού, που έχει αφήσει να αραχνιάζουν κάτι υποθέσεις για άγρια καρτέλ στις μπύρες και στο τσιμέντο;