11/12/2008 21:28
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ξένος Τύπος εναντίον οικογενειοκρατίας στο Μαξίμου

Δεν ξέρω αν το παρατηρήσατε κι εσείς. Στις ανταποκρίσεις τους για τα γεγονότα τρεις τουλάχιστον μεγάλες ξένες εφημερίδες καταφέρονται ταυτόχρονα εναντίον της οικογενειοκρατίας και του νεποτισμού στην ελληνική πολιτική σκηνή

Monde: Τα μεγάλα τζάκια -Καραμανλή, Μητσοτάκη, Παπανδρέου- εναλλάσσονται στην εξουσία για δεκαετίες με τους αυλικούς τους να επωφελούνται από ένα σύστημα οι επιπτώσεις του οποίου πλήττουν μεγάλο τμήμα του πληθυσμού.

Liberation: Οι πελατειακές σχέσεις, ο νεποτισμός και η διαφθορά συνεχίζουν να συνθέτουν την καθημερινότητα των Ελλήνων, παρά τις δεσμεύσεις για «σεμνότητα» και «ανθρωπιά

Times: Το πολιτικό κατεστημένο που κυριαρχείται από τις οικογένειες Καραμανλή και Παπανδρέου δεν έχει πείσει ότι το μέλλον της Ελλάδας είναι στην Δύση.

Λέτε να έχει δοθεί το σύνθημα;

Διαβάστε κι εδώ: http://www.telegraph.co.uk/comment/telegraph-view/3703924/Telegraph-View-Greek-riots-are-tearing-the-country-apart.html

«Η Ελλάδα αυτό-σπαράσσεται  την ώρα που απεγνωσμένα χρειάζεται να μειώσει το θεόρατο εξωτερικό της χρέος και την μεγάλη απώλεια ανταγωνιστικότητας. Η αδυναμία της Κυβέρνησης του κ. Καραμανλή, που φάνηκε τις τελευταίες 5 μέρες, υποδηλοί  ότι δεν μπορεί να ανταπεξέλθει στην πρόκληση δημοσιονομικής πειθαρχίας, απελευθέρωσης της αγοράς εργασίας και αναμόρφωσης του ασφαλιστικού. Τα ίδια και χειρότερα με το ΠΑΣΟΚ. Το θέαμα ενός μέλους του ΝΑΤΟ και της ΕΕ να παραπαίει χωρίς ελπίδα είναι πράγματι λόγος ανησυχίας».

Καλά, μέσα μόνο σε πέντε μέρες;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Νἰκος avatar
    Νἰκος 11/12/2008 21:33:31

    You bet, ΠαραγονταΧ,

    και στην "ανωτερη γλωσσα" των Von διαμαντοπουλομπιλντερμπεργκιδων.

    Γιατι εχω ξελαρυγγιαστει τοσους μηνες;

    Ξαναδιαβαστε προσεκτικα το αγγλικο κειμενο που παρεθεσα σε προηγουμενη αναρτηση.

  2. Orestios avatar
    Orestios 11/12/2008 21:34:27

    "να ανταπεξέλθει στην πρόκληση δημοσιονομικής πειθαρχίας, απελευθέρωσης της αγοράς εργασίας και αναμόρφωσης του ασφαλιστικού"
    Το ζουμί

  3. Factorx avatar
    Factorx 11/12/2008 21:35:23

    Και σε άλλες ευρωπαϊκές πόλεις επεκτείνονται οι διαδηλώσεις για το θάνατο του νεαρού Έλληνα, γράφει σήμερα ο ευρωπαϊκός Τύπος, συνεχίζοντας τις αναφορές στην έκρυθμη κατάσταση που, όπως αναφέρει, επικρατεί στην Ελλάδα. Διαδηλώσεις έγιναν σε Παρίσι, Βερολίνο, Λονδίνο, Ρώμη, Βαρκελώνη και Μαδρίτη, Νέα Υόρκη, Χάγη, Μόσχα και Κύπρο, σημειώνει το Reuters.

    Ιδιαίτερες αναφορές του ισπανικού Τύπου στα επεισόδια κατά τη διάρκεια διαδηλώσεων συμπαράστασης σε Βαρκελώνη και Μαδρίτη.

    Όπως ανακοίνωσε σήμερα η ισπανική αστυνομία, χθες τη νύχτα νεαροί επιτέθηκαν εναντίον ενός αστυνομικού τμήματος και μιας τράπεζας στη Μαδρίτη και τη Βαρκελώνη.

    Στη Μαδρίτη, ομάδα 200 νεαρών πραγματοποίησε πορεία προς το κέντρο της φωνάζοντας "αστυνομικοί δολοφόνοι" και στη συνέχεια επιτέθηκε με πέτρες εναντίον αστυνομικού τμήματος. Εξι νεαροί συνελήφθησαν, ανάμεσά τους και δύο ανήλικοι, ενώ άλλοι τρεις συνελήφθησαν έπειτα από επίθεση σε παρακείμενη τράπεζα, δήλωσε εκπρόσωπος της αστυνομίας της Μαδρίτης.

    «Ολα είχα τελειώσει στις 10:30, αλλά είδαμε εκκλήσεις για νέες εκδηλώσεις διαμαρτυρίας σε ηλεκτρονική διεύθυνση. Δεν γνωρίζουμε εάν αυτά θα έχουν αποτελέσματα», ανέφερε μεταξύ άλλων, η εκπρόσωπος.

    Στη Βαρκελώνη, έγιναν δύο συλλήψεις όταν ομάδα νεαρών αποσπάστηκε από πορεία και επετέθη εναντίον τράπεζας, σπάζοντας τζάμια και καταστρέφοντας τραπεζοκαθίσματα, ανακοίνωσε εκπρόσωπος της αστυνομίας της πόλης.

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 11/12/2008 21:36:17

    Αν βγούμε λίγο απ έξω και δούμε την χώρα μας... Το λέμε, το λέμε, το έχουμε συνηθίσει.

    Αυτό που έχουμε ανεχθεί, τόσα χρόνια... Από το 1912 είναι από το 1829 ή από το 1967;

    Ποιές ήταν οι φωτεινές στιγμές στην πολιτική ζωή του τόπου τα τελυταία 20-40 χρόνια;

    Όχι κριτική..., Ποιές θυμάστε εσείς οι αναγνώστες σαν φωτεινές στιγμές; Που να θυμόμαστε με υπερηφάνεια;

  5. fantomas avatar
    fantomas 11/12/2008 21:37:57

    archaeopteryx Says:
    December 11th, 2008 at 9:36 pm

    ΟΤΑΝ Η ΕΘΝΙΚΗ ΠΕΙΡΕ ΤΟ ΕΥΡΟ!!!!

  6. t avatar
    t 11/12/2008 21:39:47

    @5
    Δολοφονία Λαμπράκη. Αμεση εμπλοκή της αστυνομίας
    Δολοφονία Αλέξη. Αμεση εμπλοκή της αστυνομίας

    Δολοφονία Λαμπράκη, οδήγησε σε παραίτηση της κυβέρνησης Καραμανλή, Senior
    Δολοφονία Αλέξη. Θα οδηγήσει σε παραίτηση της κυβέρνησης Καραμανλή, junior

    Καραμανλής, Senior: Ποιος κυβερνά αυτόν τον τόπo???
    Καραμανλής, junior: Ποιος κυβερνά αυτόν τον τόπo???

  7. Νικόλας avatar
    Νικόλας 11/12/2008 21:42:07

    Δηλαδή οι ξένοι δεν θα έπρεπε να ασχολούνται με τα χάλια μας. Ο κόσμος το χει τούμπανο και μεις κρυφό καμάρι. Να καμωθούμε πως η διαφθορά δεν είναι το μεγαλύτερο πρόβλημά μας, πως η κοινωνία δεν είναι σε κρίση. Οι ξένοι δεν χρωστάνε καλή κουβέντα για κανέναν. Όσο αιχμηροί ήμαστε στις συζητήσεις μας για τους άλλους είναι και αυτοί με μας. Ας δούμε τι συμβαίνει εδώ και ας σταματήσουμε να ψάχνουμε για συνωμότες.

  8. Νἰκος avatar
    Νἰκος 11/12/2008 21:42:39

    Συμφωνα με το Γκαρντιαν του Λονδινου (αν πιστεψουμε την μεταφραση της Ελευθεροτυπιας) "οι συγκρούσεις στην Ελλάδα είναι συμπτώματα «μιας κοινωνίας βαθιά απογοητευμένης από τις αποτυχίες και τις ατιμίες της πολιτικής ηγεσίας»... τα γεγονότα είναι συμβατά με την «ελληνική παράδοση της ανταρσίας». «Οταν οι Ελληνες λένε όχι, το εννοούν(...) Οι νεαροί που συμμετέχουν στις ταραχές, μπορεί να ανήκουν στην απολίτικη και αδιάφορη γενιά του ipod, αλλά παραμένουν κληρονόμοι μιας παράδοσης αιώνων (ΑΚΟΥΤΕ ΛΙΑΚΟΚΟΥΛΟΥΡΟΡΕΠΟΥΣΗΔΕΣ;), από τον καιρό που οι καλόγριες αυτοκτονούσαν πέφτοντας στους γκρεμούς για να μην υποκύψουν στους οθωμανούς εισβολείς». ... υπενθυμίζει το «Οχι» στον Μουσολίνι, το Πολυτεχνείο και τη «λανθάνουσα περιφρόνηση των Ελλήνων προς την Αστυνομία, που πηγάζει από τα χρόνια της δικτατορίας και σήμερα εκρήγνυται σαν ηφαίστειο»... Οι «Τάιμς» σημειώνουν ότι «το πυρπολημένο κέντρο της Αθήνας αποτελεί μία ακόμη ένδειξη της πολιτικής βίας που ακολουθεί τους Ελληνες από την εποχή των ομηρικών χρόνων».

    Και παραπέμπουν στον Νίτσε: «Οι Ελληνες, οι πιο καλλιεργημένοι άνθρωποι της αρχαιότητος, έχουν τα χαρακτηριστικά της σκληρότητος και μια τεράστια λαγνεία να καταστρέφουν»... Επίσης σημειώνουν: «Κατά μια ειρωνεία της τύχης, είναι ακριβώς αυτή η ελληνική συνείδηση ότι οι Ελληνες είχαν δημιουργήσει έναν σπουδαίο πολιτισμό που φτάνει στις μέρες μας και εκδηλώνεται με παροξυσμική δυσαρέσκεια» ***
    Εδώ, η συμπλεγματική κοινοτοπία φωνάζει ότι... γίναμε ρεζίλι. Αλλά οι ίδιοι ανοηταίνοντες ουδέποτε είχαν διανοηθεί να γράψουν ότι έγινε ρεζίλι η Γαλλία ή το Λος Αντζελες όταν είχαν ανάλογα γεγονότα (...Οσο για το πλιάτσικο: αποτρόπαιο, σίγουρα. Αλλά ένα άλλο πλιάτσικο -η εκποίηση της κρατικής περιουσίας στους ιδιώτες και τους ξένους- ποτέ δεν είχε απασχολήσει τους όψιμους πλατσικολόγους)***Χυδαιότητες και ψεύδη από τον αμετανόητο θύτη και τον δικηγόρο του. Εξεστι...

    Παντως το πλεον επικινδυνο σεναριο ειναι να επικρατησει η θεωρια της "κοινωνικης εξεγερσης" και να επικρατησει χαος. Αν ημουν Τουρκος και Αγγλοαμερικανος θα ετριβα τα χερια μου αυτη τη στιγμη, που οι γκιαουρηδες αυτοκτονουν ως κρατος.

  9. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 11/12/2008 21:46:12

    fantoma, `
    εννοούσα υπερήφανοι για κάποια πολιτική στιγμή... καλό το Ελλας Γαλλία, αλλα δεν ήταν πολιτική (αν εξαιρέσεις τον Γερμανό προπονητή..., (γιατί το θυμάμαι και αυτό να λέγεται σε κύκλους: Τι καλοί οι Ελληνες με Γερμανική ηγεσία)

  10. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 11/12/2008 21:47:34

    Νο 16
    ποιά από όλα;

  11. t avatar
    t 11/12/2008 21:47:36

    Καραμανλής, Senior: Διαδοχή από Παπανδρέου, Γ+ Μητσοτάκη,Κ
    Καραμανλής, junior: Διαδοχή από Παπανδρέου, Γ+ Μητσοτάκη,Ντ

  12. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 11/12/2008 21:50:24

    αν εννοείς γιατί δυσκολεύομαι να θυμηθώ πολιτικά υπερήφανες στιγμές... Δεν μιλάω για εξεγέρσεις, ή επναστάσεις. Ή ας μιλήσω για επανστάσεις. Το 1821. Πόσες ώρες έκαναν τα παιδιά να αρχίσουν εμφύλιο; και πόσες να χωριστούν σε φιλογάλλους και φιλοδενξερωτί; και πόσες για να βάλουν τον Κολοκοτρώνη μέσα; (χμμμ φιλοάγγλος ο Κολοκοτρώνης...)

  13. Προφήτης avatar
    Προφήτης 11/12/2008 21:54:49

    Διαβάστε τα σχόλια στην Telegraph.
    Οι άνθρωποι, με ψυχραιμία, εκτιμούν τα επεισόδια
    κάτω από το πρίσμα
    α)των οικονομικών και νομισματικών συνθηκών σε όλη την Ευρώπη
    και 2) τού αναπόφευκτου των κοινωνικών εκρήξεων.

  14. anτ avatar
    anτ 11/12/2008 21:55:22

    Αυτή η κληρονομικότητα πρέπει επιτέλους να
    σταματήσει.

    Άλλο θέμα αυτό και άλλο η οργανωμένη επίθεση
    των κουκουλοφόρων που αποσκοπεί στην εκπλήρωση
    ξένων συμφερόντων

  15. fantomas avatar
    fantomas 11/12/2008 21:55:42

    archaeopteryx Says:
    December 11th, 2008 at 9:46 pm

    ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΠΕ ΚΑΠΟΤΕ Ο ΧΑΡΥ ΚΛΥΝ!!!

    ΟΤΙ Η ΠΟΙΟ ΣΠΟΥΔΑΙΑ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΣΤΙΓΜΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΕ 4 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΨΥΦΗΖΟΥΜΕ...... ΑΣΧΕΤΩΣ ΑΝ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΠΟΥ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ..... ΚΟΙΤΑΜΕ ΣΤΟΝ ΚΑΘΡΕΥΤΗ ΚΑΙ ΛΕΜΕ..... ΄΄ΠΑΛΙ ΤΗΝ ΕΚΑΝΕΣ ΤΗΝ ΜΑΚΑΚΙΑ ΣΟΥ''!!!!

  16. De Profundis avatar
    De Profundis 11/12/2008 21:58:53

    Αμαν ρε Fantoma,μας στράβωσες ...μαμώτο σου!!!

  17. fantomas avatar
    fantomas 11/12/2008 22:03:43

    Anonymous Says:
    December 11th, 2008 at 10:00 pm

    ΣΥΜΦΩΝΩ!!!
    ΕΙΔΙΚΑ ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΤΟΝΗ!!!

  18. De Profundis avatar
    De Profundis 11/12/2008 22:04:09

    Ανώνυμε...κακιούλες

    εγώ τα κεφαλαία εννοούσα!!!!

  19. Νικόλας avatar
    Νικόλας 11/12/2008 22:04:15

    Νομίζω πως ο φάκτορας απάντησε το ερώτημα του ποστ στο σχόλιο 4. Αυτοί που γράφουνε μικρές πικρές αλήθειες για την Ελλάδα είναι οι τοπικοί Πρετεντέρηδες. Ο φόβος γενίκευσης της εξέγερσης τους κάνει να θέλουν να εμφανίσουν την Ελλάδα ως εξαίρεση στον Ευρωπαικό κανόνα ενώ στην πραγματικότητα είναι ο πιο αδύναμος κρίκος.
    Πάντως όσα λένε είναι αλήθεια με εξαίρεση πως οι Έλληνες δεν είναι Ευρωπαίοι. Δηλαδή ποιοι είναι Ευρωπαίοι; οι Πολωνοί και οι Λιθουανοί, ή οι Ιταλοί και οι Ρουμάνοι;

  20. Νἰκος avatar
    Νἰκος 11/12/2008 22:07:38

    Και ενω συσσωμη η κοινωνια αποδοκιμαζει τη βια για τη βια των κουκουλοφορων οργανων των ξενων συμφεροντων η γνωστη "αριστερη" ψυχουλα, ο Αμερικανοτσολιας Αλαβανος ριχνει και αλλο λαδι στη φωτια.
    Ο κ. Αλαβάνος, μιλώντας στην τηλεόραση του Μega, ναι μεν δήλωσε ότι το κόμμα του είναι κατηγορηματικά αντίθετο με τη βία, αλλά έσπευσε να προσθέσει ότι «δεν δέχεται να μηδενίζεται!!! η νεολαία, ακόμη και ο νέος που σηκώνει μία πέτρα και δεν το κάνει εξ επαγγέλματος». Παράλληλα τοποθέτησε «δίπλα στον Παπαφλέσσα και τον Αθανάσιο Διάκο» τον 15χρονο Αλέξανδρο Γρηγορόπουλο.

    Τι λες ρε βλαξ; Τετοιοι ανθρωποι ειναι αρχηγοι κομματων; Ιδου γιατι παμε κατα διαολου. Τι εχει το νεφος ρε παιδια στο Αθηναισταν και πειραζει τοσο πολυ τις (ελληνικες) συνειδησεις;

  21. γάιδαρος avatar
    γάιδαρος 11/12/2008 22:10:22

    Υπομονή να βγεί το δίσεκτο, και με το νέο έτος θα τα έχουμε όλα στην πολιτική σκηνή.
    Και αναχωρήσεις και αφίξεις και στεναχώριες αλλά τι να κάνουμε αυτά έχει η ζωή.
    Εκλογές δεν βλέπουμε. Καινούργιος αρχηγός δεν θέλει δύο χρόνια μίνιμουμ για να κριθεί ;

  22. Νἰκος avatar
    Νἰκος 11/12/2008 22:10:51

    ΚΑι αν δεν κανω λαθος, συμφωνα με τους Σορικους ισοτρικους βρυκολακες, Ρεπουση, Λιακο, Κουλουρη, κ.α. οι ως ανω ανφερθεντες ηρωες του '21 εκαναν αντισταση κατα της τοτε αρχης.
    Τελεια λογικη και ιδεολογικη συνεπεια απο τα πληρωμενα τσιρακια του Σορου.

  23. Orestios avatar
    Orestios 11/12/2008 22:11:25

    @ t
    Εκτός τόπου και χρόνου είσαι φίλε. Αλλού κοινώς.

  24. Τάσος avatar
    Τάσος 11/12/2008 22:14:17

    Ευρωμπάσκετ '87 :-)

  25. Διονύσιος Σ avatar
    Διονύσιος Σ 11/12/2008 22:17:39

    Μην ειπούν στο στοχασμό τους
    τα ξένα έθνη αληθινά:
    «Εάν μισούνται ανάμεσό τους
    δεν τους πρέπει ελευθερία

    . . . . . . . . . . .

    Τι θα κάμετε; Θ’ αφήστε
    να αποκτήσομεν εμείς
    λευθεριάν, ή θα την λύστε
    εξ αιτίας πολιτικής

  26. νεος Κολοκοτρωνης avatar
    νεος Κολοκοτρωνης 11/12/2008 22:17:57

    Γενικα υπαρχουν πολλοι βαρεμενοι στην Ελλαδα.

  27. t avatar
    t 11/12/2008 22:25:37

    @37
    Φίλε Orestios Εκτός τόπου, δεκτό.
    Εντός τόπου ο Αλαβάνος, αρχηγός κόμματος, που επί 10 λεπτά μίλαγε στο Mega για τον Βίκτωρα Ουγκώ, για τους Άθλιους (Les Misérables) και τον Θερσανέμη, δυο αιώνες πίσω. Και ότι ο Βίκτωρ Ουγκώ ήταν φιλέλληνας!!!

  28. Αλεξάνδρα avatar
    Αλεξάνδρα 11/12/2008 22:27:18

    Ανώνυμε 33,τα βιογραφικά τα διαβάζουμε και στην εγκυκλοπαίδεια. Αλλα μας ενδιαφέρουν εδώ.

  29. Αλεξάνδρα avatar
    Αλεξάνδρα 11/12/2008 22:31:46

    τ46,το θέμα δεν ειναι αν η εποχή των αθλίων ηταν 2 αιώνες πίσω, αλλα αν οι κοινωνικές συνθήκες την εποχή του Βίκτωρα Ουγκώ και του Ναπολέοντα του Μικρού, εχουν συνάφεια με την σημερινή εποχή

  30. Orestios avatar
    Orestios 11/12/2008 22:34:41

    @ t
    Άστοχη η πολιτική εξομοίωση Λαμπράκη Αλέξη. Σαν μετέωρο βήμα του πελαργού ένα πράγμα, αυτό που έγραψες.
    Ο Αλαβάνος είναι γνωστός hardcore. Τι καλλίτερο περίμενες να ακούσεις δηλαδή? Τις προτάσεις Τσίπρα για ψήφο στα 16χρονα? Μαζί με το cd της Τάμτα και του sakis μία ψήφος δώρο στο ΣΥΡΙΖΑ?

  31. t avatar
    t 11/12/2008 22:38:07

    @49
    Φίλε Orestios
    Γιατί δολοφονήθηκε ο Γρηγόρης Λαμπράκης???
    Γιατί δολοφονήθηκε ο Αλέξης???

  32. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 11/12/2008 22:38:52

    μα θα ήθελα, για μιά μέρα, για ένα μήνα, άντε για ένα χρόνο, να τον δω Πρωθυπουργό τον Αλαβάνο... Δεν θα είχε τι να πει.

    Να τον προτείνουμε για τα Σκόπια, σαν μερος συμφωνίας για την ονομασία.

    ΜΑΤΣΕΝΤΟΝΙΑ - Αλαβάνος

  33. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 11/12/2008 22:44:39

    Αντε γεια ρε συ Νικο.Ονειρα γλυκα.
    Ωστε πεσανε ολοι να φανε το χοντρο,ενω αυτος ο καυμενος, τα εκανε ολα σωστα και αμεσως.
    Τι να πω.Αν δεν εισαι στο μισθολογιο του Μαξιμου, τοτε μαλλον απο IQ,ραδικιου.

  34. t avatar
    t 11/12/2008 22:44:41

    @48 Αλεξάνδρα
    Συγκρίνετε την εποχή των αθλίων 2 αιώνες πίσω, με τον αραμπά, με το σήμερα που οι αλλαγές τρέχουν με ταχύτητα φωτός???

  35. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 11/12/2008 22:47:18

    Μα δεν τα κανει κατα λαθος.Παλιοσκυλο του κερατα ειναι,πολιτικος της πουτσας,με πολλα μπερντε απο πισω του,που το μονο που τον νοιαζει,ειναι οι ψηφοι.

  36. Νἰκος avatar
    Νἰκος 11/12/2008 22:52:01

    Φιλε Προβοκατορα,

    δεν ξερω ποιο σχολιο σε πειραξε. Αλλα ευτυχως εκει εχετε Αι Κιου μεγαλυτερο του ραδικιου, γι'αυτο σας παιζουν σαν βιολα οι ξενοι δια-χειριστες. Συνεχιστε να πιστευετε οτι αυτοδιαλυομενοι, και κατστρεφοντας το ιδιο το σπιτι σας θα ...λυσετε την ανεργια, την, την...κλπ, κλπ.
    Εσυ οταν εχεις προβλημα με το σπιτι σου, το διαλυεις;

    Δεν εχω καμμια σχεση ουτε το Μαξιμου ουτε με κανεναν. Η Ελλαδα με νοιαζει, κατι που δεν το ειδα συχνα στα γραπτα σου, ή κανω λαθος;

  37. Orestios avatar
    Orestios 11/12/2008 22:52:16

    @ t
    Γιατί ο Λαμπράκής είχε βγεί τυχαία ένα βράδυ Σαββάτου στα Εξάρχεια και βρέθηκε μπροστά του ένας θρασύδειλος αστυνομικός.
    Γιατί ο Αλέξης ενοχλούσε με την πολιτική του δαστηριότητα και την πολιτική του σκέψη το καθεστός της εποχής του.

  38. ... avatar
    ... 11/12/2008 22:55:06

    Καλό είναι πάντως να κάνουμε έναν διαχωρισμό των κατηγοριών αυτών που τα σπάνε:
    1) Αναρχικοί που σπάνε τράπεζες, κρατικά κτίρια, πολυεθνικές κ.λπ. για ιδεολογικούς λόγους.
    2) Αυτοί που απλά γουστάρουν να παίζουν ξύλο, τη βία και την αναμπουμπούλα. Απλά για τον χαβαλέ.
    3) Αυτοί που είναι απελπισμένοι, κυρίως νέοι, γιατί βλέπουν το μέλλον που τους επιφυλάσσεται να είναι πολύ σφοδρό. Αυτοί πάλι χωρίζονται σε δύο κατηγορίες
    α. Αυτοί που βλέπουν τα υλικά αγαθά, τα οποία δεν μπορούν να αποκτήσουν, και έτσι πλιατσικολογούν ή έστω τα σπάνε για να μην τα έχουν οι υπόλοιποι.
    β. Αυτοί που δεν τους ικανοποιούν τα υλικά αγαθά και αντιδρούν με αυτό τον τρόπο. Ζητούν πνευματικά αγαθά και άλλο τρόπο ζωής. Καταλήγουν να τα σπάνε, χωρίς να πλιατσικολογούν.
    4) Οι βαλτοί από την αστυνομία και τις μυστικές υπηρεσίες που σπάνε απλά καταστήματα μικρομεσαίων ώστε να αποπροσανατολιστεί η κοινή γνώμη και να μην αντιδράσει. Να θεωρήσει εχθρό της τους αναρχικούς και όχι τον ΚΚ και τα υπόλοιπα λαμόγια.

  39. Orestios avatar
    Orestios 11/12/2008 22:55:22

    Αυτοαναιρείσαι βέβαια από την απάντηση σου #53 στην Αλεξάνδρα.

  40. Στελιος avatar
    Στελιος 11/12/2008 22:59:52

    @... 58

    Ειναι ακριβως οπως τα λες. Ακριβως ομως. Συν και καποια κλεφτρονια, Ελληνες και ξενοι.

  41. t avatar
    t 11/12/2008 23:07:00

    @ 61
    Κάτι ξέρεις και δεν το λες.

  42. t avatar
    t 11/12/2008 23:09:59

    @ 59
    Τα παραπάνω ήταν σενάρια, μπορεί να κάνω λάθος μπορεί όχι.

  43. arcaheopteryx avatar
    arcaheopteryx 11/12/2008 23:10:01

    anonyme 54

    δεν ντρέπουμαι να στο πω, δημόσια, το έχω εξ άλλου ξαναπεί:

    δεν έχω ισχυρή προτίμηση για καμία εναλλακτική λύση στην Ελλάδα σήμερα. Είμαι λίγο αιθεροβάμων, φαντάζομαι δημοκρατίες και ελευθερίες και ελευθερες αγορές και λάγνες κοκκινομάλλες με πράσινα μάτια, και ζουμπουρλούδες μελαχροινές.

    Ο κύριος Αλαβάνος, (αριστερός που κάποτε ταύτιζα με «έντιμος») έκανε μια χυδαία, ψηφοθηρική, πουλημένη επίθεση σε έναν φίλο μου. Πουλημένη, γιατί εάν δεν ξέρει ότι εξυπηρετεί συμφέροντα, είναι ανόητος. Χυδαία γιατί ψεύδεται ασύστολα και με ελάχιστη προσπάθεια θα πμοτρούσε να το μάθει. Υπουλη, γιατί μάλλον εξυπηρετεί κύκλους της ΝΔ, αλλα ψηφοθηρεί και από το Πασόκ.

    Και στα απαυτά μου οι πάντες, αλλά δεν γουστάρω επιθέσεις σε φίλους μου, ιδίως όταν δεν χρωσ΄τανε τίππτα.

    Από τότε, ψάχνω να βρώ την ασυνέπεια στον λόγο και την σκέψη του, αν δεν σε πειράζει.

    Κατά τά άλλα την βρίσκω παρακολουθώντας κινησεις νομισμάτων, χαρτοφυλακίων και ό,τι λάχει. (Δεν παίζω λεφτά, το κάνω για να μην πάθω αλζχαίμερ στα 95 μου)

    Σου έλυσα τον καημό;

  44. Αλεξάνδρα avatar
    Αλεξάνδρα 11/12/2008 23:34:23

    Επαναλαμβάνω, μιλάω για κοινωνικές εκρηκτικές εσωτερικές συνθήκες και για την εξέγερση του 48 στην Γαλλία και οχι για το παγκόσμιο περιβάλλον. Δεν άκουσα τον Αλαβάνο, βλέπω σπάνια τηλεόραση αλλα ο Όυγκώ ειναι πάνω απο όλα ενας πολιτικός και ποιητής που ζεί στην περίοδο των μεγάλων κοινωνικών εξεγέρσεων του 19ου αιώνα.

  45. t avatar
    t 11/12/2008 23:55:52

    @66
    Στην εποχή του Ουγκώ στην Γαλλία το 90% ήσαν αγρότες. Καμία σχέση με το σήμερα.

  46. Orestios avatar
    Orestios 11/12/2008 23:58:12

    @ t
    Επιτέλους ανταποκρίνεσαι στην πραγματικότητα

  47. Αλεξάνδρα avatar
    Αλεξάνδρα 12/12/2008 00:01:03

    Ουφ, βαρυέμαι

  48. tony avatar
    tony 12/12/2008 00:45:24

    Σήμερα εμαθα την αλήθεια.Για ολα φταίει ο καιρός
    Ο ΚΑΚΟΣ ΜΑΣ Ο ΚΑΙΡΟΣ

  49. t avatar
    t 12/12/2008 00:50:27

    @ 69
    Αυτά τα Χριστούγεννα θα τα γιορτάσω σκοτωμένος
    από σφαίρα κακούργων του νόμου,
    από βολή υπόδικου κράτους δικαίου,
    από το χέρι σας, το ευθύβολο , μεγάλοι μου φίλοι!
    Θα τα γιορτάσω νεκρός,
    αν υπάρχει Θεός!!! Σαν ψέμα μου φαίνεται!!!

    Έζησα πολύ. Δεκαπέντε ολόκληρα χρόνια.
    Καιρός ήταν να...

    Αναρτήθηκε από troktiko

  50. Αλεξάνδρα avatar
    Αλεξάνδρα 12/12/2008 01:01:29

    @71
    Οχι, δεν θα πάρω αυτήν την λαγνεία του θανάτου Ειναι και αργά...

  51. t avatar
    t 12/12/2008 01:08:52

    ok

  52. Orestios avatar
    Orestios 12/12/2008 02:21:15

    @ Anonymous
    Πες του τα ρε ανώνυμε. Το ίδιο φαί τρώτε

  53. Orestios avatar
    Orestios 12/12/2008 02:52:01

    @ anonymous
    Όπως ο wow αρχηγός Γιωργάκης? Γιατί κρύβεται? Φοβάται μην πεί κανένα "ευτετέστετε" σαν τον Σημίτη και πάει χαμένη τόση προετοιμασία? Για αυτόν δουλεύει τόση "νεολαία".

  54. ΣΟΒΟΚΑΗΣ avatar
    ΣΟΒΟΚΑΗΣ 12/12/2008 08:36:57

    Εγω θυμαμαι να απορροφήσαμε κάπου 2 εκατομύρια πρόσφυγες, να πηγαίνουμε το 40 στο πόλεμο με το χαμ΄γελο στα χείλη, να κατεβάζουμε τη σβαστικα από την ακρόπολη, κα γκρεμίζουμε την Αθήνα με τους αποστατες, να γίνεται το πολυτεχνείο και αυτα μόνο στον εικοστό αιώνα. Ασε που 50 χρόνια τωρα την παιρνάμε ζωή και κότα αραχτοί..... θα σου πεί κάποιος.. Πως θα τον αντικρούσεις?

  55. Africa avatar
    Africa 12/12/2008 09:49:48

    Ο ΞΕΝΟΣ ΤΥΠΟΣ ΚΑΛΑ ΤΑ ΛΕΕΙ.... ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ?

  56. νικος avatar
    νικος 12/12/2008 23:04:36

    Για το Παρακράτος των Κουκουλοφόρων δεν μας λέει.

    Τι παριστάνουν πως δεν ξέρουν τα αίτια;

    H Γερμανία γιατί κάνει την λούφα;

  57. ΙΩΑΝΝΗΣ ΜΠΑΜΠΑΛΗΣ avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΜΠΑΜΠΑΛΗΣ 17/12/2008 09:46:28

    ΩΣ ΚΑΙ ΟΙ ΞΕΝΟΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΑΛΛΑ ΒΑΣΙΛΕΙΑ....ΧΑΧΑΧΑΧΑ ΑΠΟ ΤΟ 1930 ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΑ ΙΔΙΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΚΥΒΕΡΝΟΥΝ ΜΕ ΤΙΣ ΠΑΡΑΦΥΑΔΕΣ ΤΟΥΣ....ΣΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙ Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΓΕΝΙΑ ΘΑ ΕΧΕΙ ΤΟΝ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ...
    ΕΛΕΟΣ!!!!!!!

  58. ΙΩΑΝΝΗΣ ΜΠΑΜΠΑΛΗΣ avatar