13/01/2010 17:46
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ξέμεινε και η Εκκλησία από ρευστό;

Τι συμβαίνει με την Εκκλησία της Ελλάδος; Επλήγη και αυτή από την οικονομική κρίση και ξέμεινε από ρευστό; Η Εκκλησία ζητάει από την Εθνική, ως ένας από τους κυριώτερους μετόχους της, να της δοθεί μέρισμα 23,8 εκατομμυρίων ευρώ, να βγεί η Εθνική από το κρατικό πακέτο στήριξης του κράτους (είναι απαραίτητος όρος για να μπορεί να μοιράσει μια Τράπεζα μερίσματα) και να μπεί και δεύτερο μέλος εκ μέρους της Εκκλησίας στο ΔΣ της Εθνικής (σήμερα είναι ο Ιωαννίνων, Θεόκλητος).

http://www.amen.gr/index.php?mod=news&op=article&aid=1406

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 13/01/2010 18:23:38

    Να κάνουμε κανέναν έρανο και να τους δώσουμε λεφτά τους καυμένους; Βρε βγάλτε τους παπάδες από τη μισθοδοσία του δημοσίου τώρα που περνάμε και κρίση, μπας και γλιτώσει το κράτος κανένα φράγκο.

  2. Swell avatar
    Swell 13/01/2010 18:24:05

    Tί έγινε, τελείωσαν οι λιμνοθάλασσες; Ο θεός τους δεν μπορεί να φτιάξει καινούργιες;

  3. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 13/01/2010 18:27:25

    Το θέμα προσφέρεται για άθεους και δωδεκαθειστές και αριστερούληδες να βγάλουν τα απωθημένα τους, πάω να τα χώσω στο ΓΑΠ :P

  4. περαστικός avatar
    περαστικός 13/01/2010 18:30:55

    Όχι. Έχει φάει τόσους τόνους ωμής λάσπης ο Χριστόδουλος που οι αμύητοι δυσκολεύονται να διακρίνουν ποια πτέρυγα ασχολείται με το ρευστό και ποια με την πνευματική επιβίωση του ελληνισμού.

    ΔιΔιαβάστε το άρθρο και συνδυάστε το με το ποιανού πρωτοπαλίκαρα είναι ο Ιωαννίνων, ο Ηλείας, αλλά και ο Ζακύνθου (κάποτε υπεύθυνος για τα οικονομικά της Εκκλησίας και ενδεχομένως αυτός να είναι που ενδιαφέρεται για να μπει στο ΔΣ), ο οποίος λύνει και δένει σήμερα στην Αρχιεπισκοπή.

  5. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 13/01/2010 18:31:57

    Γουστάρω, γουστάρω, γουστάρω! Την ευχή σου Θεόκλητε.

    Γιατί κύριοι; Μέτοχος είναι, και ΜΕΓΑΛΟμέτοχος. Μόνο για την ανάγκη είναι μέτοχος; Ή να τα βρεί τα ζεστά λεφτά ή "άλλη" τράπεζα που την έχει φτιαγμένη την δουλειά;

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ archaeopteryx 13/01/2010 18:35:33

      και ΙΔΡΥΤΙΚΟ χαχαχα... Αυτό θέλει παρακολούθηση. Αν δεν κουκουλωθεί θα έχει συνέχεια

  6. περαστικός avatar
    περαστικός 13/01/2010 18:44:49

    Πάντως η άγνοια εδώ μέσα για τα εκκλησιαστικά πέφτει σύννεφο. Και οι αφορισμοί επιπέδου ταλιμπάν. Συγγνώμη κι όλας.

    Απομυθοποίηση. Κρατηθείτε

    Το κράτος μισθοδοτεί επ' άπειρον τους ιερείς επειδή αδυνατούσε να ξεπληρώσει τα χρέη του προς την Εκκλησία. Τα χρέη προήλθαν από υποχρεωτική απαλλοτρίωση τεράστιων εκτάσεων της Εκκλησίας (χώρια οι διάφορες και ποικίλλες δωρεές προς το κράτος μετά από πολέμους οι οποίες δεν προσμετρώνται ασφαλώς στην απαλλοτρίωση). Η συμφωνία αυτή, της δεκαετίας του 50 ή 60, προέβλεπε επίσης ότι η Εκκλησία θα στηρίξει το κράτος με το να διοχετεύει όλο της το ρευστό σε μετοχές της Εθνικής Τράπεζας.

    • Πήλιος Γούσης avatar
      Πήλιος Γούσης @ περαστικός 13/01/2010 18:48:59

      Και απο τους τούρκους τσιφλικάδες απαλωτριόθηκαν κτήματα και εκτάσεις, μήπως θα πρεέπι το δημοσιο να τους πληρώνει και αυτούς εσαει; Και με επιδόματα;

      • περαστικός avatar
        περαστικός @ Πήλιος Γούσης 13/01/2010 18:51:59

        Κάπου μισόν αιώνα καθυστερημένες οι ενστάσεις σου, δε νομίζεις;

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ περαστικός 13/01/2010 18:49:37

      ήρεμα περαστικέ... δεν τα ξέρουμε αυτά... από το ΜΕΝΓΚΑ ξέρουμε οι περισσότεροι ό,τι ξέρουμε. Άφες ημάς ου γαρ οιδωμεν τι ποιούμεν (ελπίζω να μην το σκότωσα)

    • ._ avatar
      ._ @ περαστικός 13/01/2010 22:17:52

      Η σύμβαση είναι του 1952.

      Υπάρχει και το θέμα μιας καταδίκης της Ελλάδας στο ΔΕΚ, για μεταγενέστερες παράνομες απαλλοτριώσεις (νόμος Τρίτση). Ιερές Μονές κατά Ελλάδος. 7 μονές (η πιο γνωστή της Μεγίστης Λαύρας), και η αποζημίωση αρκετές δεκάδες δις δεκαετίας ογδόντα. Δεδομένου ότι τα μοναστήρια είναι πάνω από 100 (μπορεί και 140), και υπάρχει δεδικασμένο, η απλή μέθοδος των τριών προκαλεί γέλια.

  7. Soustom avatar
    Soustom 13/01/2010 22:22:17

    ...Παιδιά τής Ελλάδος δέν χαίρεστε τουλάχιστον πού ή Έκκλησία ΕΧΕΙ ΑΚΟΜΗ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΙΑΤΗΡΕΙ; Αν τήν είχε παραχωρήσει πρός διαχείρηση στό Κράτος όπως εμείς τά αποθεματικά και τά ακίνητα τών ασφαλιστικών μας ταμείων...σήμερα θά έκλεγε όπως εμείς...
    Είθε ή θεία χάρις και γνώσις έλθει κι' εφ' ημών...

  8. anonymous avatar
    anonymous 13/01/2010 22:26:45

    Ένα πράγμα θέλω να μάθω. Πότε σε αυτή τη μπουρδελοχώρα θα σεβαστούμε την περιουσία. Την κάθε περιουσία δηλ. και αυτή της Εκκλησίας. Η Εκκλησία έχει απόλυτο δίκιο. Έχω μετοχές έχω πληρώσει κεφάλαια θέλω το μέρισμά μου.

    Η εκκλησία δε δικαιούται να έχει περιουσία. Ο πλούσιος δε δικαιούται να είναι πλούσιος. Ο πολίτης δε δικαιούται να έχει περιουσία. Αυτά είναι αυτά που βλέπω τις τελευταίες μέρες. Απόψεις Στάλιν που δεν έχουν θέση ούτε σε αστικό ούτε σε μικροαστικό κράτος που είμαστε εμείς

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ anonymous 13/01/2010 23:01:46

      Δηλαδή ταυτίζεις την εκκλησία με όλους τους άλλους που προανέφερες; Είναι μπίζνα; Ο Ιησούς θα συμφωνούσε μαζί σου; Γιατί με την έννοια της εκκλησίας δεν νομίζω να συμφωνούσε ούτως ή άλλως. Με την τότε αντίστοιχη εκκλησία τα έβαλε αν δεν κάνω λάθος, και έμεινε στην ιστορία ως Χριστός.

      • Σπύρος avatar
        Σπύρος @ Strange Attractor 13/01/2010 23:04:35

        Η έννοια Εκκλησία παραπεμπει στην Εκκλησία τού Δήμου ,δηλαδή στην Λαϊκή συνάθροιση και όχι στό ΄Κατάστημα:Eκκλησία΄..
        Εντελώς διαφορετικά πράγματα και συμφωνώ μαζί σου.

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ Strange Attractor 13/01/2010 23:15:11

        μπίζνα μπορεί να μην είναι αλλά αν έχει μετοχές της Εθνικής είναι δικές της. Αν έχει παγκάρι είναι δικό της. Αν της χάριζαν χωράφια, είναι δικά της. Μπορεί να μην συμφωνούμε, μπορεί να θέλουμε να τα πάρουμε ή να τα φορολογήσουμε, αλλά η ιδιοκτησία είναι ιδιοκτησία.

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ archaeopteryx 13/01/2010 23:52:15

          φορολογούνται, δεν φορολογούνται... ασχέτως πνευματικού έργου, ευλογημένων, κλπ... Οι μετοχές της Εθνικής που κατέχουν (νομίμως, σύμφωνα με νόμο, καταστατικά κλπ) τίνος είναι;

          Το αφορολόγητο αναιρεί την ιδιοκτησία των μετοχών; Tους φορολογείς αναδρομικά να τους τις πάρεις; Τους εκβιάζεις; Μαϊμού οι Γενικές Συνελεύσεις μέχρι τώρα;

          Ασε Χριστούς και τέτοια απ'έξω. Τα 24 δισ. ενδιαφέρουν (και η επιτήρηση)

        • Ο Ιθαγενής avatar
          Ο Ιθαγενής @ archaeopteryx 13/01/2010 23:59:04

          είπα το αντίθετο; Δικά της είναι και ας τα αυγατίσει και ας μας δανείσει ή ας τα πουλήσει.
          Μόνο να αποδώσει φόρο όπως εσύ και εγώ
          Η άρνηση για το Κτηματολόγιο, η ειδική φορολόγηση ακίνητης περιουσίας κλπ δεν θίγει την ιδιοκτησία της.
          Εμάς τους υπόλοιπους θίγει που επιβαρυνόμαστε επιπλέον με λειτουργικές και ανελαστικές της δαπάνες.

      • anonymous avatar
        anonymous @ Strange Attractor 13/01/2010 23:33:33

        Δεν ταυτίζω την Εκκλησία με τίποτε και δε μπαίνω στα θεολογικά. Καθαρά κοσμικά με όρους αστικού κράτους μιλάω και λέω ότι πρέπει η περιουσία του οποιουδήποτε να γίνεται σεβαστή, κάτι που στην Ελλάδα δε συμβαίνει. Το σύστημα ευνοεί τους άρπαγες και γι αυτό αν είχα λεφτά δε θα τα επένδυα στην Ελλάδα. Εκτός από ένα σπίτι για να μένω τίποτε άλλο.

        • Ο Ιθαγενής avatar
          Ο Ιθαγενής @ anonymous 13/01/2010 23:40:16

          ο σεβασμός όμως δεν ενέχει μόνο δικαιώματα γεννά και υποχρεώσεις.

          Για το πάπλωμα γίνεται ο καυγάς...

        • Strange Attractor avatar
          Strange Attractor @ anonymous 13/01/2010 23:44:02

          Βασικά συμφωνούμε. Ότι ισχύει για όλους να ισχύει και για την εκκλησία του Κυρίου.
          Να φορολογείται όμως, ε;
          (Σωστότατο το σχόλιο του Ιθαγενή σε όλα τα σημεία του).

  9. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 13/01/2010 23:32:46

    Θα διαφωνήσω.
    Μπορεί να έχει περιουσία, μετοχές, ιδιοκτησία ή ότι άλλο θέλει.
    Μπορεί να εκφέρει τη γνώμη της σε οποιοδήποτε θέμα αφού υποτίθεται ότι έχουμε Δημοκρατία και Ελευθερία.
    Δεν μπορεί όμως να είναι υπεράνω όταν:

    -δεν φορολογείται
    -επιδοτείται
    -μισθοδοτείται

    Οτι ισχύει δηλαδή για κάθε πολίτη θα πρέπει να ισχύει και για κάθε ρασοφόρο.
    Τόσο απλά, όχι όλα δικά μας (από Τουρκικά φιρμάνια έως κοινοτικές επιδοτήσεις, από δασικές εκτάσεις ως χαλασμένα κοτόπουλα, από πολυελαίους σε βαπτίσεις ως μίζες σε μνημόσυνα κλπ) και να μιλάμε για πνευματικό έργο, πίστη και Θείο πνεύμα για να μην περάσω από τη ΔΟΥ...
    ή παπάς παπάς ή ζευγάς ζευγάς και τα δύο δεν συνάδουν, και το πνευματικό έργο και οι μπίζνες...
    Μου θυμίζει το κατώτερο μισθό των 1,500 € και την Τυποεκδοτική του ΚΚΕ...

  10. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 14/01/2010 00:27:37

    Κατά τα άλλα, τα ράσα δεν διαθέτουν τσέπες...
    (Οϋτε τα σάβανα, να θυμίσω στους άγιους πατέρες...)

  11. Μωυσής avatar
    Μωυσής 14/01/2010 09:54:54

    Ένα βιβλικό θαύμα δεν μπορεί να γίνει?
    Δεν θα ξεχάσω πριν 1,5 χρόνο, το θαύμα της ανόδου της μετοχής της Εθνικής, όπου η μετοχή ενώ παρέπαιε μέσα σε δύο μέρες οι χρηματιστές της εκκλησίας εκτοξεύσαν την μετοχή και μετά την ξεφορτώθηκαν. Τότε η εκκλησία γέμισα το παγκάρι με μερικά εκατομύρια ευρώ. Κάτι σαν το γάμο της Κανά ήτανε.
    Δόξα να χει ο Ύψιστος...

  12. katerina avatar
    katerina 14/01/2010 20:07:30

    γιατί φορολογούν μόνο τους ορθόδοξους? Η εβραική ,η ρωμαιοκαθολικη ,η μουσουλμανική εκκλησία ,θα φορολογηθεί?.ολες διαθέτουν μεγάλη περιουσία.

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ katerina 14/01/2010 20:24:12

      Γιατί Κατερίνα, με τις υπόλοιπες εκκλησίες δεν ασχολείται ο Σύριζα. Είναι απλό.

  13. Orestios avatar
    Orestios 14/01/2010 20:11:19

    Η εκκλησία έχει την Εθνική Τράπεζα και ξέμεινε από λεφτά? Καλά κρασιά!

  14. μιχαηλ avatar
    μιχαηλ 15/01/2010 12:15:07

    ξεμεινε η εκκλησια απο το πνευμα το αγιο .

  15. μιχαηλ avatar
    μιχαηλ 15/01/2010 12:16:55

    ξεμεινε η εκκλησια απο το Πνευμα το Αγιο