#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/07/2012 19:28
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ν. Νικολόπουλος: "ένα λάθος που...διορθώθηκε νωρίς"

(«Καμικάζι» και πολιτικάντηδες...)



Γράψαμε πολλές φορές εδώ, πως τα πράγματα είναι τόσο δύσκολα που η κυβέρνηση Σαμαρά έπρεπε να στελεχωθεί με  .....«καμικάζι»!

Δηλαδή με ανθρώπους που είναι αποφασισμένοι να πετύχουν, χωρίς να λογαριάζουν το πολιτικό κόστος.

Που δεν του ενδιαφέρει  να είναι ευχάριστοι, αλλά χρήσιμοι.

Που δεν θα εργάζονται  για τις επόμενες εκλογές, αλλά για τις επόμενες γενιές.

Που θα αντιλαμβάνονται το «υπουργιλίκι» ως βαρύ καθήκον που πρέπει να φέρουν σε πέρας.

Ο  Νίκος Νικολόπουλος δεν είναι χτεσινός. Ήξερε που πήγαινε και τι τον περίμενε. Άγνοια δεν συγχωρείται.

Δεν είχε  λόγο  να περιμένει τις προγραμματικές δηλώσεις της κυβέρνησης για να διαμορφώσει άποψη. Εδώ και ημέρες ήταν γνωστή η προγραμματική συμφωνία των τριών κομμάτων, άρα και οι προγραμματικές σ’ αυτό το μήκος κύματος θα κινούνταν.

Επομένως, το επιχείρημά του περί μη διαπραγμάτευσης μάλλον είναι εκ του πονηρού. Για να δικαιολογήσει,δηλαδή, το «ηρωϊκόν» της εξόδου.

Γιατί, αν όντως αυτός είναι ο λόγος, τότε δεν έπρεπε να παράσχει και ψήφο εμπιστοσύνης στην κυβέρνηση. Αυτό θα υπαγόρευσε η συνέπεια.

Γιατί είναι οξύμωρο  τη μια να παρέχει ψήφο εμπιστοσύνης και την επομένη να παραιτείται.

Δυστυχώς, όμως,  μεγαλύτερη ζημιά στην κυβέρνηση και από την παραίτηση,  προξενεί η δικαιολογία την οποία προβάλλει ο πρώην πλέον υφυπουργός.

Σε μια κρίσιμη στιγμή ο Νίκος Νικολόπουλος επέλεξε να δώσει τροφή σε όσους πολεμούν την κυβέρνηση.

Θα κριθεί και αυτός από τα έργα του πλέον....

Και όπως σχολίασε φίλος όταν άκουσε τα της παραίτησης Νικολόπουλου , "ένα ακόμα λάθος που ...διορθώθηκε ...νωρίς"!

Αδέξιος Δεξιός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 09/07/2012 19:31:25

    Αυτός που θα κριθεί από την ιστορία για το τι έκανε σ αυτή την εξαιρετικά δύσκολη συγκυρία της χώρας, θα είναι ο Σαμαράς.
    Κάτι Νικολόπουλοι και λοιποί νάνοι, θα αποτελούν απλές θλιβερές ανθυποσημειώσεις στα μελλοντικά βιβλία ιστορίας.

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Strange Attractor 10/07/2012 17:38:25

      Αστο φίλε μου δεν μας θέλουν
      Αρχισαν (ορισμένοι) όπως το 2004
      Προτιμούνται:

      -οι ψηφοφόροι του Υπουργού
      -οι Ο.Φ.Α
      -οι μάλιστα κύριε Υπουργέ

      Οταν λες τη γνώμη σου και ας αποφασίσει όπως οφείλει η πολιτική ηγεσία είσαι δυσάρεστος, γραφικός, μη κομματικός κ.λ.π
      Οταν δε, δεν ζητάς εξυπηρέτηση προσωπική, μια ταχτοποίηση ένα ρουσφετάκι είσαι και ....περίεργος

  2. Anaconda avatar
    Anaconda 09/07/2012 19:32:51

    “ένα ακόμα λάθος που …διορθώθηκε …νωρίς”

    Σημασία έχει ποιός θα το πει αυτό τελευταίος...

  3. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 09/07/2012 19:45:12

    Εγω δεν τον γνωριζω τον Νικολοπουλο. Παντως απο οτι ξερω, δεν υποσχεθηκε τιποτε περισσοτερα απο αυτα που διακηρυττε ο κορμος του βασικου προγραμματος της ΝΔ! Εξαλλου και γι΄αυτο ψηφισα ΝΔ. Το προγραμμα που παρουσιαζει αυτη τη στιγμη η Κυβερνηση ΔΕΝ ΔΙΑΦΕΡΕΙ απολυτως σε τιποτα απο το προγραμμα του ΠΑΣΟΚ επι ΓΑΠ!! Αν καποιος εχει αντιρρηση να μου το πει , γιατι ανθρωποι ειμαστε μπορει και να κανουμε λαθη.

    • ΗΡΩΝ avatar
      ΗΡΩΝ @ ΝΤΙΝΟΣ 11/07/2012 09:16:48

      Εγώ πάλι μετά απο μιά ζωή μέλος, δεν ψήφισα ΝΔ. Γιατί ξέρω ότι όταν σε μία διαπραγμάτευση δίνεις την κόκκινη γραμμή σου ("δεν θα βγούμε ποτέ από το ευρώ") έχεις δώσει και το σημείο πάνω στο οποίο θα σε εκβιάσουν. Γιαυτό και δεν εκπλήσσομαι από την στάση της κυβέρνησης. Λυπάμαι μόνο γιατί ένα κόμμα της εθνικής δεξιάς, που επί Καραμανλή πρεσβύτερου ήταν φάρος ελπίδας για τον λαό, θα χαθεί από τις νεοφιλελεύθερες επιλογές κάποιων.

  4. Καλά Κρασιά avatar
    Καλά Κρασιά 09/07/2012 19:45:54

    Διαβάζω για δύσκολα για ριψασπίδες για για για και στην ουσία δεν προσεγγίζουμε καθόλου ,γιατί ;
    Αυτά που καταγγέλλει πως υπερασπίστηκε τα έλεγε η Ν.Δ και ο Σαμαράς προεκλογικά ναι η όχι ;
    Τα υποσχέθηκε στον Ελληνικό λαό πως θα τα πράξει ναι η όχι ;
    Τι μεσολάβησε για να μην τηρήσει την υπόσχεση του; Αν ισχύουν τα λεγόμενα του βουλευτή .
    Τελικά θα μάθουμε σε αυτόν τον τόπο να να σεβόμαστε το πρόγραμμα για το οποίο έχουμε εκλεχθεί ναι η όχι ;
    Τώρα να χτυπάμε κάποιον επειδή απλώς είπε τα αυτονόητα (αν τα είπε, αυτό θα μας το εξακριβώσει κανείς ; ) που δεν μας αρέσουν είναι μικροψυχία .

  5. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 09/07/2012 19:57:58

    Η βιασύνη είναι κακός σύμβουλος σε όλη τη ζωή του ανθρώπου. Αφού η τρόικα δεν έδωσε τα στοιχεία στις Βρυξέλλες, τι συζήτηση να γίνει; Γιατί περιφρονούμε την ίδια τη λογική με όσα λέμε; Χθες ουσιαστικά ξεκίνησε το έργο της βουλής. Γιατί πρέπει να έχουν ήδη γίνει όσα θέλουμε; Σε ένα μήνα θα κρίνω προσωπικά τις προθέσεις. Αλλιώς, αν σκεφτώ με τη βιασύνη που κρίνετε, δε μου κάνει κανείς για πρωθυπουργός. Ούτε ο καλύτερος όλων των εποχών. όποιος και να είναι...

  6. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 09/07/2012 20:00:42

    Αφου δεν έχει γίνει ΚΑΜΙΑ συζήτηση επί της ουσίας με τις Βρυξέλλες. Η τρόικα ήρθε, είδε κι έφυγε. Η επαναδιαπραγμάτευση γίνεται με Μέρκελ και λοιπούς στις Βρυξέλλες. Και δεν άρχισε. βιάζεστε πολύ. Δυστυχώς δεν έχουμε υπομονή ούτε για τα αυτονόητα. Ο Νικολόπουλος αποκρύπτει τον ουσιαστικό λόγο με κάποιον εύπεπτο που θα δικαιολογούσε σε όποιον τον πιστεύει την κίνησή του, μια μέρα μετά την ψήφο εμπιστοσύνης. Δεν είναι βάσιμο ούτε στο ελάχιστο λοιπόν.

  7. Jimakos avatar
    Jimakos 09/07/2012 20:14:54

    Ο άνθρωπος είναι φτιαγμένος για να κάνει καριέρα μπροστά στις κάμερες και μόνο κι έκανε ηρωική έξοδο. Τώρα θα τον φάμε στη μάπα για στο γυαλί να μας λέει αρλούμπες σαν τον Τατούλη και το Μανώλη. Πότε πρόλαβε κι έβγαλε το συμπέρασμα περι διαπραγμάτευσης κτλ; Δηλαδή άμα ισχύουν αυτά που λέει, ο Κουβέλης δε θα ήταν στα κάγκελα; Μας βγήκε ο Νικολόπουλος αριστερότερος της ΔΗΜΑΡ; Απλή λογική.

    • anetos avatar
      anetos @ Jimakos 10/07/2012 07:39:49

      100000%+

  8. ΜΙΧΑΛΗΣ avatar
    ΜΙΧΑΛΗΣ 09/07/2012 20:23:50

    Ο Νικολόπουλος πολιτικός χαμηλού αναστήματος αποτέλεσε αποδεδειγμένα λάθος επιλογή Σαμαρά.Πολιτικός παλαιάς κοπής επιλέχθηκε περισσότερο προς ικανοποίηση κομματικής νομεκλατούρας και όχι υπό το πρίσμα του ικανού πολιτικού που πασχίζει για το δημόσιο συμφέρον.Αποτέλεσμα ήταν να παραιτηθεί γιατί απλά θεωρεί τον εαυτό ου καλύτερο από τον προιστάμενο υπουργό απαιτώντας να διαχειριστεί περισσότερες αρμοδιότητες πιθανόν προς άγρα ψήφων

    • Φλου avatar
      Φλου @ ΜΙΧΑΛΗΣ 10/07/2012 00:32:11

      Βρε, φίλε, δεν επιλέχτηκε, τώρα. Τομεάρχης Εργασίας ήταν, τόσα χρόνια.

  9. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΜΑΚΡΗ avatar
    ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΜΑΚΡΗ 09/07/2012 20:36:16

    KAΛA ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ ΠΑΡΑΙΤΗΘΗΚΕ ΔΙΟΤΙ ΘΑ ΗΤΑΝ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΠΡΟΣ ΣΤΙΣ ΑΡΧΕΣ ΤΟΥ.................... ΕΝΑΣ ΠΑΛΑΙΟΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΝΕΟΔΗΜΟΚΡΑΤΗΣ ΠΟΥ ΣΤΗΡΙΖΕ ΚΑΙ ΣΤΗΡΙΖΕΙ ΤΟ ΚΟΜΜΑ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΝΑΓΚΗ ΜΙΑΣ ΦΘΑΡΤΗΣ ΚΑΡΕΚΛΑΣ ... ΚΑΛΑ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ ΠΑΡΑΙΤΗΘΗΚΕ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΥΤΤΑ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΟΝ ΚΑΘΕ ΠΑΤΡΙΝΟ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΛΕΥΕΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΜΝΗΜΟΝΕΙΟ ...ΣΑΝ ΕΚΛΕΓΜΕΝΟΣ ΒΟΥΛΕΥΤΗΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΑΝ ΥΦΥ
    ΠΟΥΡΓΟΣ ...!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  10. Περσέας avatar
    Περσέας 09/07/2012 20:41:07

    Ατυχές περιστατικό.
    Δεν φτάνουν όλα τα προβλήματα, δημιουργούνται και άλλα.
    Όσο μπορούμε ΟΦΕΙΛΟΥΜΕ σε δύσκολες στιγμές να στηρίξουμε τον Πρωθυπουργό μας.
    Να στηρίξουμε την προσπάθειά του, για το καλό της χώρας, για το καλό όλων μας.

  11. Kargia avatar
    Kargia 09/07/2012 20:52:28

    Όλοι να συνταχθούμε μαζί με τον ηγέτη Α.Σ. Αυτός μόνο ξέρει. Αυτόν μόνο εμπιστευόμαστε. Όποιος τον αμφισβητεί είναι ρίψασπις, προδότης, πολιτικός νάνος, ολιγόψυχος.

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Kargia 10/07/2012 13:00:56

      Α μωρη καργια

  12. giorgosalexpoli avatar
    giorgosalexpoli 09/07/2012 20:59:31

    Η ΜΕΡΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΚΑΛΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΑΙΤΗΣΗ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΥ ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ ΝΑ ΠΑΡΑΙΤΕΙΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΨΗΦΙΣΕ ΤΙΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΚΕΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ ΚΑΙ ΝΑ ΣΤΕΛΝΕΙ ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΠΑΡΑΙΤΗΣΗΣ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ.ΚΑΙ ΓΡΑΦΩ ΟΤΙ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΚΑΛΑ Η ΜΕΡΑ, ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ Ο ΠΡΩΗΝ ΥΦΥΠΟΥΡΓΟΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΑΝ ΠΑΡΑΙΤΗΘΗΚΕ ΠΟΛΥ ΣΥΝΤΟΜΑ ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΠΡΟΣΩΠΑ ΜΕ ΚΡΥΟ ΑΙΜΑ ΚΑΙ ΓΕΡΟ ΣΤΟΜΑΧΙ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟΥΣ ΓΙΑΠΗΔΕΣ ΤΗΣ ΤΡΟΙΚΑΣ.
    Η ΠΟΛΥΠΟΘΗΤΗ ΕΠΑΝΑΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΣΗ ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΠΑΤΩΝΤΑΣ ΤΟ ΚΟΥΜΠΙ ΕΝΟΣ ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΟΥ,ΟΥΤΕ ΦΥΣΙΚΑ ΜΕ ΠΑΡΑΙΤΗΣΕΙΣ ΤΩΝ ΣΤΕΛΕΧΩΝ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ ΑΛΛΑ ΜΕ ΣΤΟΧΕΥΜΕΝΕΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΘΑ ΔΩΣΟΥΝ ΤΟ ΣΤΙΓΜΑ ΤΗΣ ΑΛΛΑΓΗΣ.ΟΠΩΣ ΕΙΠΕ ΚΑΙ Η ΛΑΓΚΑΡΝΤ, ΑΝ ΑΥΤΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΔΙΑΘΕΣΗ ΝΑ ΕΠΑΝΑΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΤΕΙ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ 101 ΦΟΡΕΣ.
    ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ ΘΑ ΖΗΤΗΣΟΥΝ ΤΗΝ ΕΠΑΝΑΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΣΗ ΜΟΛΙΣ ΑΝΤΙΛΗΦΘΟΥΝ ΟΤΙ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΕΝΝΟΕΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΣΕ ΠΡΑΞΕΙΣ.
    ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΕΙ Η ΝΕΑ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΘΑ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΟΝΟΜΑ:ΑΠΟΚΡΑΤΙΚΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ.
    ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΑΝ ΠΟΥΛΗΘΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΚΙ ΑΝ ΞΕΠΟΥΛΗΘΟΥΝ ΟΠΩΣ ΛΕΝΕ ΚΑΠΟΙΟΙ ''ΤΑ ΠΑΝΤΑ'' ΑΡΚΕΙ Η ΕΛΛΑΔΑ ΝΑ ΞΕΦΥΓΕΙ ΑΠΟ ΚΑΚΕΚΤΥΠΑ ΠΟΛΛΩΝ ΔΕΚΑΕΤΙΩΝ ΠΟΥ ΕΥΘΥΝΟΝΤΑΙ ΣΕ ΜΕΓΑΛΟ ΒΑΘΜΟ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΤΑΝΤΗΜΑ ΜΑΣ.
    ΕΙΝΑΙ ΣΟΦΟΤΕΡΟ ΝΑ ΞΕΒΟΛΕΥΤΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΑΡΑ ΝΑ ΤΑΛΑΙΠΩΡΟΥΜΑΣΤΕ ΕΜΕΙΣ ΜΙΑ ΖΩΗ.
    Υ.Γ. ΔΩΣΑΜΕ ΨΗΦΟ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗΣ ΣΤΟΝ ΣΑΜΑΡΑ ΣΤΙΣ 17 ΙΟΥΝΙΟΥ,ΔΕΝ ΘΑ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΜΕ ΠΙΣΩ ΕΠΕΙΔΗ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΑΠΑΙΤΕΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΣΕ ΕΝΑ ΜΗΝΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  13. Κρίτων avatar
    Κρίτων 09/07/2012 21:21:57

    ' Οταν τον Τατούλη τον κάνουν περιφερειάρχη τι περιμένετε; Όλο και κάτι τέτοιες καταστάσεις θα προκύψουν και ο άλλος Τατούληνικολόπουλος θα επιβραβευτεί σε κάποια θέση. για να παίρνει δυο;-τρείς; συντάξεις!

    • GreekInLux avatar
      GreekInLux @ Κρίτων 09/07/2012 22:36:18

      Αγαπητέ Κρίτωνα, ο Τατούλης είναι αιρετός περιφεριάρχης. Κατέβηκε δε στις εκλογές ως ανεξάρτητος...δεν τον "έκανε" κανεις.

      • GreekInLux avatar
        GreekInLux @ GreekInLux 09/07/2012 22:37:19

        περιφερειάρχης

  14. conpan avatar
    conpan 09/07/2012 21:55:39

    Επειδή κατάγομαι από γειτονικό με την Αχαΐα νομό, μία λέξη έχω να πω, χαρτοπαικτική.
    ...Ξεσκαρτάρισμα.
    Όταν μιλάς με την Τρόικα ,χρειάζεται κάτι περισσότερο από το How do you do ?
    Και κυρίως... to DO , και

    to understand.

  15. gio avatar
    gio 09/07/2012 22:20:09

    H εκκλησια εκλεγει Νικολοπουλο, δεν ξερω αν γινεται η γινει επαναδιαπραγματευση αλλα στα ενιαια μισθολογια θα υπαρξει μειωση, εκει υπαγονται και οι αγαπημενοι ιεραρχες του Νικολοπουλου

    Αυτα

    • Φλου avatar
      Φλου @ gio 10/07/2012 00:34:30

      Σωστόοοοοο!

  16. achaios avatar
    achaios 09/07/2012 23:22:26

    Κάποιοι φρόντισαν να τον κάνουν νοματαίο. Ας είναι το λάθος τους αυτό το τελευταίο, για το καλό της παράταξης, για το καλό του προέδρου μας Αντώνη Σαμαρά,εν τέλει για το καλό της Πατρίδας.Αλλά ας μην ασχοληθούμε άλλο με αυτά. Ήρθε ίσως η ώρα να ασχοληθούμε με άξιους, έντιμους και ικανούς ανθρώπους που η παραταξή μας διαθέτει πολλούς.

  17. molly avatar
    molly 10/07/2012 00:13:49

    Στις προγραματικές δηλώσεις ο κ. Νικολόπουλος άκουσε και είδε τον πόλεμο που εξαπέλησαν στον Πρωθυπουργό!!!!!!!!!!! Έριξε και αυτός την χολή του για τις αρμοδιότητες. Ντροπή κ. Νικολόπουλε!!!!!!!!!!!! Κρίμα θα χάσει ο Αυτιάς και ο Παπαδάκης τα νέα.......... Τι είπε ο Σαμαράς κ. Νικολόπουλε? Ο πρώτος που βγήκε σε κανάλι ήσουν εσύ. Τυχοδιώκτες, διαλύσατε την ΝΔ και έχετε λόγο και μιλάτε.

  18. ΚΕΝΤΡΟ avatar
    ΚΕΝΤΡΟ 10/07/2012 00:16:54

    Ο Νικολοπουλος μονο χαζος δεν ειναι και ας λετε οτι θελετε.
    Προτιμησε να παραιτηθει παρα να καταντησει ξεφτιλας ΚΟΥΤΡΟΥΜΑΝΗΣ.
    Και επειδη αυτος απο πρωτο χερι καταλαβε τι ερχεται -καποιοι αλλοι εδω μεσα καμωνονται οτι δεν ξερουν και οτι ταχα ειναι νωρις και πρασινα αλογα-
    παραιτηθηκε για να παραμεινει πολιτικα ζωντανος και να παρουσιαζεται στους ψηφοφορους του συνεπης.
    Καπως ετσι συνεβησαν τα γεγονοτα και με τον ΡΑΠΑΝΟ που αναγκαστηκε να δηλωσει ασθενεια...
    Και αυτος γνωριζει τι μελλοι γενεσθαι και προτιμησε να ιδιωτευσει παρα να ζησει την μηνιν του Λαου και διχως φυσικα θετικα αποτελεσματα.
    Οσοι ακομα ζητε το ονειρο της δηθεν επαναδιαπραγματευσης ξυπνηστε.
    Το ΜΝΗΜΟΝΙΟ θα εφαρμοστει μεχρι τελους εκτος αν...δεν θα χρειαζεται πλεον.
    Η ΤΡΟΙΚΑ παγωσε το παιχνιδι των απαιτησεων -αφου εδωσε βεβαια το στιγμα της- εως οτου η κυβερνηση λαβει ψηφο εμπιστοσυνης.
    Απο εδω και περα αρχιζει το πραγματικο παιχνιδι και η μπαλα των αποχωρησεων θα περασει στο γηπεδο της ΔΗΜΑΡ και βλεπουμε...

    • Factorx avatar
      Factorx @ ΚΕΝΤΡΟ 10/07/2012 00:57:25

      Τόσες ημέρες απο την ορκωμοσία τώρα το κατάλαβε; Και γιατί δεν πήγε στη συνάντηση με τον πρωθυπουργό να ζητήσει εξηγήσεις;

      • κερας avatar
        κερας @ Factorx 10/07/2012 04:40:49

        Τι να συζητηση με τον Σαμαρα?
        Αφου η ΝΔ συνεχιζει το προγραμμα του ΠΑΣΟΚ χωρις καμια διαφορα....
        Αλλα ειπατε στις εκλογες και αλλα κανατε αμεσως μολις αναλαβατε...θα τιμωρηθητε το ιδιο πικρα με το Πασοκ...
        Θα ειστε στο 15% στις επομενες εκλογες κυριοι

  19. Ιεροφάντης avatar
    Ιεροφάντης 10/07/2012 00:50:06

    Η ανάλειψη κυβερνητικών ευθυνών, εν μέσω κρίσης και με αυτούς τους συσχετισμούς δυνάμεων και πολιτικών συμμαχιών, από την ΝΔ, θα έχει τις ίδιες ευεργετικές συνέπειες όπως και προηγουμένως στο ΠΑΣΟΚ.

    Οι παρλαπίπες και αμόρφωτοι θα αποκαλυφθούν και οι ασπάλακες και δουλοπρεπείς θα καταδειχθούν.

    Στο τέλος της ημέρας, η Κεντροδεξιά θα ανασυνθεθεί και τα συντρίμια θα τα αναλάβουν οι ικανοί...

    • Τρις εξαμαρτείν avatar
      Τρις εξαμαρτείν @ Ιεροφάντης 10/07/2012 12:44:25

      Στο μυαλό μου μέσα είσαι;;;;

  20. Πηνελόπη avatar
    Πηνελόπη 10/07/2012 02:36:03

    Αγαπητέ Αδέξιε Δεξιέ και λοιποί φίλοι, ελπίζω να δεχτείτε την «αιρετική» μου άποψη.

    Ξεκαθαρίζω πως δεν γνωρίζω τον Νικολόπουλο, δεν τον γνώρισα ποτέ μου και δεν πιστεύω πως η παραίτησή του, (ή η… μη παραίτησή του αν δεν συνέβαινε) θα κρίνει το έργο της κυβέρνησης.

    Ωστόσο, κατ΄ αρχήν είμαι πάντα θετικά διακείμενη απέναντι σε εκείνους που «ταράζουν τα νερά». Ειδικά όταν απέναντι σε αυτό «τάραγμα των νερών» διαπιστώνει κανείς την εξόφθαλμη αμηχανία του (εκάστοτε) συστήματος εξουσίας.

    Και ρωτάω εγώ η ξανθιά: Όταν η πρώτη – πρώτη φράση του κυβερνητικού εκπροσώπου κάνει λόγο για ανεξήγητη απόφαση και δηλώνει ευθέως ότι «δεν είχε τον χρόνο να τσακωθεί με τον υπουργό του», πόσο έξυπνο είναι, αργότερα να διαρρέεται προς όλους τους δημοσιογράφους ότι ο Νικολόπουλος ήταν «σκοτωμένος» με τον Βρούτση;

    Και ξαναρωτάω: «Του είπε ο Σαμαράς να πάει αργότερα στο Μαξίμου για να συζητήσουν». Και τι είναι το Μαξίμου, η «Σόνια» στην Αλεξάνδρας; Τρίχες κατσαρές! Και ο τελευταίος πολίτης μπορεί να καταλάβει πως ο πρωθυπουργός καθορίζει με τους επισκέπτες του πολύ συγκεκριμένα ραντεβού και καταλαβαίνει ακόμα πιο καλά πως αν ο Σαμαράς έλεγε στον Νικολόπουλο «στις 2 το μεσημέρι σε θέλω εδώ», ο τελευταίος θα πήγαινε, ακόμα και… με την αστυνομία, σιδεροδέσμιος! Οι δικαιολογίες και οι διαρροές τους λοιπόν, είναι επιπέδου νηπιαγωγείου…

    Πάμε στην ουσία όμως. Την γράφει το Antinews λίγο παρακάτω. Διαβάστε τίτλους:

    «Ο κ. Στουρνάρας … ξέχασε την επαναδιαπραγμάτευση!», «Βρυξέλλες: Από τις υποσχέσεις για “επαναδιαπραγμάτευση” στην επανάληψη των εκβιασμών» Μήπως, λοιπόν, ο Νικολόπουλος δεν είναι τόσο… τρελός ή «ύποπτος»;

    Αλλά και πάλι, εντάξει λέω εγώ. Δέχομαι πως ο Νικολόπουλος ήταν «ένα λάθος που διορθώθηκε». Ο Στουρνάρας, τότε τι είναι; Αυτοί που από την πρώτη στιγμή μας λένε ότι θα προχωρήσουν οι περικοπές στα ειδικά μισθολόγια, τι είναι; Θυμίζω πως μέσα στα ειδικά μισθολόγια είναι και οι αστυνομικοί, για τους οποίους ο σοβαρός κύριος της εξωτερικής πολιτικής που σήμερα μας είπε πως «δεν είναι σοβαρά πράγματα αυτά» (τι διπλωματική… αμηχανία, Θεέ μου!) έλεγε πως δεν θα κοπούν!

    Και ρωτάω, φίλοι: Αν αύριο - μεθαύριο, έρθει ένα νομοσχέδιο που να καταργεί όλα τα πολυτεκνικά επιδόματα και ένα άλλο που θα πετσοκόβει και άλλο τις κύριες και επικουρικές συντάξεις, τότε μήπως θα πρέπει να αλλάξουμε ελαφρώς τον τίτλο του άρθρου και να το κάνουμε «κυβέρνηση Σαμαρά: Ένα λάθος που πρέπει να διορθωθεί»;

    Δεν λέω πως έτσι θα γίνει. Λέω όμως, ας περιμένουμε να δούμε. Κοντός ψαλμός αληλούϊα. Αν η επαναδιαπραγμάτευση μπει στο χρονοντούλαπο, το προσεχές φθινόπωρο θα τρίβουμε τα μάτια μας…

    Τελειώνω αυτό το μακροσκελές σχόλιο – και ζητάω χίλια συγγνώμη για την έκτασή του – με κάτι που έγραψα σε ένα άλλο άρθρο του Antinews: «Το καλό που θέλω στον Σαμαρά να γεμίσει την κρατική μηχανή με “επαρχία”! Υπάρχουν χιλιάδες ικανότατοι άνθρωποι “εκεί έξω” που δεν έχουν αλλοιωθεί μέσα στο κακώς εννοούμενο “σύστημα” και είναι… και πολύ μάγκες, ώστε να μην τους κοροϊδεύει κανένα λαμογιάκι της παραεξουσίας».

    Και επιμένω.

    Ο Νικολόπουλος δεν μεγάλωσε στο Κολωνάκι και δεν έχει για παρέες τα golden boys της Σοφοκλέους. Πρωτίστως τον νοιάζει να μπορεί να κυκλοφορεί στα σοκάκια της Πάτρας, η οποία πλήττεται από την αποβιομηχάνιση και την ανεργία, σχεδόν 30 χρόνια τώρα.

    Τουλάχιστον, επαρχιώτης είναι και ο νέος υφυπουργός εργασίας. Στον οποίο εύχομαι καλή τύχη και καλή… παραίτηση, αν καταλάβει πως μας πάνε στην «πριονοκορδέλα»!

  21. alex23 avatar
    alex23 10/07/2012 03:08:05

    η αληθινη μαχη θα δωθει μετα τον σεπτεμβριο μιας και η τροικα δεν εχει κανει ακομα την αναφορα της και οι ευρωπαιοι ακομα δεν εχουν δειξει καθαρα τις προθεσεις τους στα θεματα διαπραγματευσης που φαινεται να ενδιαφερουν την ελλαδα εκτος απο αυτο της επιμηκυνσης..

    ακομα σε ολους τους τονους αφηνουν να εννοηθει οτι για να προχωρησουν τα θεματα θα πρεπει να πειστουν οτι οτι λεμε το εννοουμε και το κανουμε, δηλαδη οτι δεν ειμαστε πασοκ..

    οσο για τον εν λογω -πρωην πια -υπουργο, η σπουδη του να παραιτηθει με μια ανοητη δικαιολογια οσο το δυνατον συντομοτερα μου θυμιζει ποδοσφαιριστη που αρνειται να βγει στο γηπεδο να παιξει μπαλα φοβουμενος το αποτελεσμα του doping control, και βρισκει μια δικαιολογια σε ενα παλιο τραυμα ή σε ψυχολογικους λογους επειδη ο προπονητης του δεν τον βαζει να παιξει στην θεση που ηθελε..

  22. ΜΙΧΑΛΗΣ avatar
    ΜΙΧΑΛΗΣ 10/07/2012 08:15:08

    Τόση συζήτηση και υψηλές αναλύσεις και προβληματισμοί για τον αν ο Νικολόπουλος παραιτήθηκε από αίσθηση του καθήκοντος ή απο προσωπικό συμφέρον.Όσοι τον γνωρίζουν στην Αχαία και γενικότερα στην κυριολεξία κρατάνε την κοιλιά τους από τα γέλια.Άκου αίσθηση του καθήκοντος.Για να καταλάβετε όσοι δεν τον ξέρετε ,τι τύπος είναι ο Νικολόπουλος παρατηρείστε προσεκτικά το τηλεοπτικό βίντεο από την ορκωμοσία της Κυβέρνησης.Αν και υφυπουργός κάθεται στην πρώτη γραμμή για να φαίνεται,μετά αν και βγαίνει τελευταίος απο το προεδρικό μέγαρο τρέχει και βρίσκεται πάλι κοντά στο Σαμαρά για να φαίνεται και τέλος περιέργως πάλι βρίσκεται ΄πισω του και χαμογελάει με τη χρυσή μασέλα όταν ο Σαμαράς κάνει δηλώσεις

  23. αηνέρμος avatar
    αηνέρμος 10/07/2012 12:24:02

    Το υπουργιλίκι είναι δύσκολο,άλλο τομεάρχης που δεν έχεις πολιτικό κόστος κσι άλλο υπουργός που θα πάρεις δύσκολες αποφάσεις,ο συγκεκριμμένος λειτούργησε σαν δουρειος ίππος και είναι ικανός μόνο μέχρι βουλευτής.Τι να κάνουμε όμως οι μεταξωτές σκελέες θέλουν και επιδέξιους πισινούς

  24. αστυαναξ κ., ατονος διοτι καθ οδον avatar
    αστυαναξ κ., ατονος διοτι καθ οδον 10/07/2012 19:46:07

    Ας καταλαβουν λοιπον καποιοι οτι καποια λαθη καλυτερα να μη γινονται καθολου.