#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
23/05/2011 14:31
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ν. Κοτζιάς: "αν ο Σαμαράς συναινέσει θα γίνει συνένοχος.."



"Η κυβέρνηση αν πράγματι ήθελε συναίνεση, θα έπρεπε να την θέσει εξ’ αρχής, δηλαδή το 2010 δεν θα έπρεπε ν’ απαγορεύει τις δημόσιες συζητήσεις, θα έπρεπε να συζητήσει με το λαό τις εναλλακτικές λύσεις .....αν ο κ. Σαμαράς πάει να συναινέσει, είναι τελειωμένος και αυτός πολιτικά. Θα πάει να χρεωθεί το χρέος. Ξόφλησε ο Σαμαράς αν συναινέσει θα γίνει συνένοχος στο χρέος". Αυτά τόνισε μεταξύ άλλων ο πρώην σύμβουλος του Γιώργου Παπανδρέου, Νίκος Κοτζιάς  μιλώντας σήμερα το πρωί στην εκπομπή του Γ. Παπαδάκη στον ΑΝΤ1.

 

Ο κ. Κοτζιάς τόνισε επίσης:

- Ζούμε σε εικονική πραγματικότητα τραγική η κατάσταση στα παρασκήνια.

- Λύση υπάρχει. Να δανειστούμε και να επαναγοράσουμε το χρέος μας με χαμηλότερο επιτόκιο.

- Oι ξένοι θέλουν να φάνε όσο μπορούν τοκογλυφικά, να επιστραφεί όσο μπορούν δάνειο, να μας πάρουν δημόσια περιουσία, και να ελέγξουν αυτό που έχω ονοματίσει από πέρυσι το Φλεβάρη, την αυτοκτονία μας.

- Όπως πάνε τα πράγματα, οι τοκογλύφοι θα αγοράσουν φθηνά την ελληνική περιουσία.

- Η διεθνής σύμβαση δανεισμού δεν έχει επικυρωθεί και προσπαθούν με το Μνημόνιο 2 να την επικυρώσουν.

- Είμαστε η μοναδική χώρα στον κόσμο που υποθηκεύει την δημόσια περιουσία της.

- Μπορούμε να διαπραγματευτούμε, γιατί αλλιώς θα τους πάρουμε στο γκρεμό μαζί μας.

- Θα έπρεπε να είχαν παραιτηθεί όλοι τους, που οδήγησαν τη χώρα τους εδώ, που την οδήγησαν.

- Η πρώτη συμφωνία που κάνανε στο πρώτο Μνημόνιο, αυτοαπαγορεύθηκε σ’ εμάς, να μπορούμε να πάρουμε λεφτά από αλλού.

- Γερμανοί και Γάλλοι δεν θέλουν αναδιάρθρωση, γιατί θα χάσουν οι τράπεζές τους.

- Αυτοί που δεν θέλουν αναδιάρθρωση επειδή θα χάσουν, μας εκβιάζουν με χρεοκοπία.

- Το μόνο που διαπραγματευόμαστε είναι το πόσα θα τους δώσουμε.

- Υπάρχουν δικηγορικά γραφεία και εμπειρογνώμονες που ετοιμάζουν τη δουλειά για την Τρόικα. 450 εκατ. ευρώ σε ξένα δικηγορικά γραφεία για τη σύνταξη του Μνημονίου και εδώ ψάχνουμε λεφτά.

- Η κυβέρνηση τιμωρεί και πρακτικά λέει ότι φταίνε μόνο οι συνταξιούχοι και οι μισθωτοί. Η κυβέρνηση δεν έχει πει τίποτα ακόμα για το ποιοι δεν πληρώσανε τα 30 δισ. φόρους, δεν έχει πει τίποτα ακόμα για το ποια είναι αυτή η μαύρη οικονομία των 82 δισ. Δεν μας έχει πει τίποτα ακόμα τι θα δώσει στις εταιρείες, που αναθέτει τις ιδιωτικοποιήσεις, δεν έχει απαντήσει στις κατηγορίες ότι δόθηκαν 450 εκατομμύρια σε δικηγορικά γραφεία, για να κάνουν τις συμβάσεις του Μνημονίου και του δανεισμού, ενώ θα μπορούσε αυτά, να τα έχει κάνει η νομική υπηρεσία της Τραπέζης Ελλάδος και να μην τα έχει πληρώσει καθόλου. Σ’ αυτά δεν απάντησε η κυβέρνηση.

- Χτυπούν το μεσαίο και το μικρό εισόδημα και χάνουν τον εχθρό.

- Οι ξένοι μας δίνουν δάνεια με τοκογλυφικούς όρους.

- Δανειζόμαστε από την Ε.Ε. με 6% και οι τράπεζες με 1%. Εξωφρενικό.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γιώργος Μεσσηνία avatar
    Γιώργος Μεσσηνία 23/05/2011 14:35:14

    Η ανάλυση του κ. Κοτζιά είναι ειλικρινέστατη και πολύ ουσιαστική.
    Ίσως ό, τι καλύτερο άκουσα σε δημόσιο λόγο, πρόσφατα!

  2. Igor Rasputin avatar
    Igor Rasputin 23/05/2011 14:37:39

    Και όλα αυτά από τον κολλητό και πρωην σύμβουλο του Πρωθυπουργού!!!

    • ΜΕΣΑΙΟΣ ΧΩΡΟΣ avatar
      ΜΕΣΑΙΟΣ ΧΩΡΟΣ @ Igor Rasputin 23/05/2011 16:01:28

      μηπως καμμια θεσουλα στενοχωρισε τον συμβουλο?

      • ο Μήτσος avatar
        ο Μήτσος @ ΜΕΣΑΙΟΣ ΧΩΡΟΣ 23/05/2011 19:16:50

        Πολύ σωστά τα σχόλια του Κοτζιά! Δεν χρειαζόμαστε δεύτερο ΓΑΠ. Φίλε "Μεσαίος Χώρος" αν ο Κοτζιάς ήταν ασπόνδυλος θα είχε γίνει υπουργός του πασώκ ευκολότατα. Αν συνεναίσει ο Σαμαράς γίνεται ΓΑΠ2 αυτομάτως.

  3. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 23/05/2011 14:40:01

    Χα, άν είχα τέτοιο "συνήγορο", θα κλεινόμουν μόνος μου στο κελί για ασφάλεια.
    Ώρα είναι να βγεί και ο Μίμαρος (από το Τμήμα Παλαιών Νομομαθών της ΚΝΕ), για πρόσθετη "νομική υποστήριξη"!

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Ο Θείος 23/05/2011 19:26:35

      Αυτος εχει αποκηρυξει τον ΓΑΠ και ειπε οτι ακολουθηθηκαν "λανθασμενες αμερικανικες εισηγησεις".

  4. katalytikos avatar
    katalytikos 23/05/2011 14:49:30

    ΜΠΛΕ + ΠΡΑΣΙΝΟ = ΤΙΡΚΟΥΑΖ
    ...ΔΕΝ ΑΡΕΣΟΥΝ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΑΠΟΧΡΩΣΕΙΣ!

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ katalytikos 23/05/2011 14:55:03

      Μια χαρά είναι και το μπλέ και το πράσινο και το τυρκουάζ και όλα τα χρώματα. Αλλά με το χρώμα του στόκου (ξέρεις, φέρνει προς το σκ*τί), υπάρχει σοβαρόν πρόβλημα.

  5. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 23/05/2011 15:04:13

    Και πριν αλέκτορα τρις φωνήσαι, προέκυψε αντί Ανδρουλάκη ο Τραγάκης.
    Κοντά έπεσα!

  6. kanenas avatar
    kanenas 23/05/2011 15:18:17

    Δηλαδη οι επιλογές που έχουμε ... ή χρεοκοπουμε σε 6 μήνες έχοντας χάσει και τα ασημικά μας, ή χρεοκοπούμε τώρα και πέρνουμε και άλλους μαζί κρατόντας κάποια ασημικά...

    Χρεοκοπία τώρα λοιπόν;

  7. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 23/05/2011 15:29:48

    Μην έχουμε αυταπάτες: Άν χρεωκοπήσεις, τώρα, αύριο ή σε 10 χρόνια, δεν χάνεις μόνον τ' ασημικά, αλλά και τα χάλκινα, τα αλουμίνια, τα ανοξείδωτα, τα μπρούτζινα, τα τσίγκινα.
    Σου μένουν μόνον τα λευκοσιδηρά (κοινώς τενεκέδες - άς παρηγορηθούμε όμως, άν κυττάξεις, αυτά υπάρχουν σε μεγάλη αφθονία)

    • kanenas avatar
      kanenas @ Ο Θείος 23/05/2011 16:16:07

      Εφόσον ρε παιδιά είμαστε καταδικασμένοι γιατί δεν κάνουμε το ελάχιστο, να βγούμε έστω στους δρόμους, όπως οι Ισπανοί... εγώ μας βλέπω αραχτούς σε καφετέριες προς το παρόν!

      Δεν μπορώ να πιστέψω ότι όλη η ενέργεια των νέων παιδιών (και μεγάλων) ξοδευτηκε τότε με την δολοφονία του παιδιού στα εξάρχεια... Πριν 2 χρόνια σε σχέση με σήμερα ήμασταν στον παράδεισο!!! Και τώρα τίποτα... μόνο κάποιες παρελάσεις του ΠΑΜΕ από το Σύνταγμα είδαμε...

      Οπότε...
      Ή δεν έχουμε συνειδιτοποιήσει τι έρχεται .... ή όλοι μας έχουμε καβάτζες.... ή όλοι μας περιμένουμε κάποιον να κάνει την αρχή, να ηγηθεί...

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ kanenas 23/05/2011 19:29:15

        Γιατι ποιος σου ειπε οτι ο ελληνικος λαος εχει μυαλο;
        Ειχε κανεις διαβασει τη συνθηκη του Μααστριχτ ως περυσι;
        Νομιζαν ή οχι οτι τα λεφτα φυτρωνουν στα δεντρα το 2008 επειδη αυτο ελεγε το "προοδευτικο" κινημα ΠΑΣΟΚ;
        Τωρα που το ΠΑΣΟΚ λεει κατω τα κεφαλια κολλησαν ολοι.

  8. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 23/05/2011 16:46:56

    Η ερωτηση ειναι μια...
    Ποιος αισθανεται ενοχος ? και ΓΙΑΤΙ... οποιος απαντησει κερδιζει
    ( το δωρο ειναι μυστικο ! )
    Ειναι ενοχος οποιος πιαστει ?
    Τι σημαινει το "πιαστει"?? στα πρασσα? δλδ η υπογραφη σε Μνημονιο & Δανειακη ΙΙ με προσημειωσεις και νομιμοποιηση των 2 παλιων, τι ειναι?? στα πρασσα και επισημα !!!
    Μην το κανουμε "η επιθεση ειναι η καλυτερη αμοινα" γιατι ξερω κ αλλα κολπα!

    ΠΠ crazy

  9. armagedon avatar
    armagedon 23/05/2011 17:33:03

    50 ΕΥΡΩ ΠΗΡΑΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΜΑΡΟΚΑΝΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΠΑΝΕ ΒΙΤΡΙΝΕΣ,ΚΑΤΑ ΔΙΚΗ ΤΟΥΣ ΟΜΟΛΟΓΙΑ ΤΟΝ ΔΕΚΕΜΒΡΗ ΤΟΥ '08.ΠΟΙΟΣ ΤΟΥΣ ΠΛΗΡΩΣΕ,ΨΑΞΤΕ ΝΑ ΤΟ ΒΡΕΙΤΕ ΣΤΟΝ ΝΟΕΜΒΡΙΟ ΤΟΥ '73.ΑΝΤΕ ΞΥΠΝΗΣΤΕ

  10. popolaros avatar
    popolaros 24/05/2011 09:38:06

    ...και όμως είναι ακόμα πρωθυπουργός!