15/11/2010 12:59
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ν. Κακλαμάνης: Αναλαμβάνω την ευθύνη της ήττας

Την ευθύνη της ήττας του συνδυασμού του στο δήμο Αθηναίων ανέλαβε ο Νικήτας Κακλαμάνης, λέγοντας χαρακτηριστικά: «Στον 20ετή δημόσιο βίο μου, ουδέποτε αρνήθηκα να αναλάβω ευθύνες, είτε μου αναλογούσαν είτε όχι».

«Το ίδιο κάνω και τώρα», πρόσθεσε, «αναλαμβάνοντας την ευθύνη του αποτελέσματος για το σύνολο των συνεργατών μου στην αυτοδιοικητική παράταξη Αθήνα, Πόλη της Ζωής μας, τους οποίους και ευχαριστώ για τη συμπαράσταση και βοήθειά τους».

«Οποιαδήποτε άλλη ερμηνεία, από όπου και αν προέρχεται, δεν απηχεί τις απόψεις μου», συμπλήρωσε ο κ. Κακλαμάνης και κατέληξε: «Για μένα έκλεισε ένας ωραίος και δημιουργικός κύκλος της ζωής μου».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. προδικος avatar
    προδικος 15/11/2010 13:08:36

    ισως θα επρεπε να ηταν πιο προσεχτικος σε καποιες επιλογες του πριν ενα χρονο.

  2. ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ avatar
    ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 15/11/2010 13:09:43

    ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΡΙΜΑ ΠΟΥ Ο ΝΙΚΗΤΑΣ ΕΙΧΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ !
    ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΠΟΔΕΙΧΘΗ ΟΤΙ Η ΑΘΗΝΑ ΠΑΡΑΔΟΘΗΚΕ ΣΕ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟ ΝΕΟΤΑΞΙΤΗ... ΣΕ ΜΙΑ ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΗ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗ, ΟΤΑΝ Ο ΝΙΚΗΤΑΣ ΑΝΕΦΕΡΕ ΤΟΝ ΓΝΩΣΤΟ ΑΝΘΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΑΙΣΘΗΜΑΤΩΝ ΜΕΓΑΛΟΕΠΕΝΔΥΤΗ ΣΟΡΟΣ (ΟΤΙ ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΕΙ ΙΔΡΥΜΑΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΚΠΟΝΟΥΝ ΘΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΞΥΠΗΡΕΤΟΥΝ ΤΙΣ ΔΟΛΙΕΣ ΣΚΟΠΙΜΟΤΗΤΕΣ ΤΟΥ) Ο ΚΟΣ ΚΑΜΙΝΗΣ ΕΙΡΩΝΕΥΘΗΚΕ ΤΗΝ ΑΝΑΦΟΡΑ... ΑΛΛΑ, ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΤΑ ΤΟΥΣ ΑΡΧΟΜΕΝΟΥΣ ΚΑΙ Ο ΑΡΧΩΝ, ΑΣ ΜΗΝ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΗΘΗ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΓΙΑ Ο,ΤΙ ΕΠΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ.

  3. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 15/11/2010 13:12:25

    Άντε, σπίτι σου τώρα για τσαγάκι και καλά γεράματα. Αν είναι ωραίος και δημιουργικός για σένα ο κύκλος αυτός της ζωής σου, μη βάζει στοίχημα ότι την ίδια γνώμη έχουν κι οι άλλοι. Και να ξέρεις ότι κι αυτοί που σε ψήφισαν, σε ψήφισαν με πολύ βαριά καρδιά και κυρίως για να κάνουν το χατήρι του Αντώνη, που εκδήλωσε τη στήριξή του σε σένα μόλις το ζήτησες - παρόλο που δεν την πολυήθελες αρχικά, όταν νόμιζες ότι έχεις τη νίκη στο τσεπάκι σου...

    Τώρα κλαις, γιατί κλαις, συ δεν ήσουν που γέλαγες χθες...

    Χαιρετίσματα στην κυρά-Θοδώρα στις 21 του μηνός όταν πετάξεις οριστικά τις μάσκες... Ευτυχώς που δεν θα πας ως δήμαρχος...

    • irida avatar
      irida @ Επώνυμος 15/11/2010 13:21:59

      Άμα πάρει κι αυτόν η Ντόρα απέτυχε απόλυτα πριν ξεκινήσει! Θα φανεί πόσο έξυπνη είναι..

      • προδικος avatar
        προδικος @ irida 15/11/2010 14:53:55

        ΤΟΝ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΗΔΗ

  4. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 15/11/2010 13:20:34

    Καμία αυτοκριτική κύριε Κακλαμάνη; Αυτοκριτική θέλουμε. Τα σεντόνια με τους λάθρους στην Πανεπιστημίου, στο Σύνταγμα, στη Χευδεν, στην Ερμού έστειλαν τους ψηφοφόροους είτε στον καναπέ, είτε στους μουλτι-κούλτι Καμινο-καμπύληδες.
    Και από αύριο, αυτοί θα δείξουν τα δοντάκια τους στους πολίτες της Αθήνας, και ειδικά σε αυτούς των φτωχών συνοικιών, τους οποίους περιφρονούν και μισούν βαθύτατα ως γνήσιοι "καθώς πρέπει" ροζ Αριστεροί...

    • Berlousconication avatar
      Berlousconication @ ΒΙΣ 15/11/2010 14:51:33

      Τα σεντόνια είναι ο αφρός φίλε μου.
      Η όψη της Αθήνας είναι αυτή μιας παρακμιακής επαρχιακής πόλης.
      Το κέντρο έχει γεμίσει από συνθήματα "fuck Greece".
      Βρωμάει κατρουλιό παντού.
      Τα κτήρια είναι παρατημένα.
      Τα πεζοδρόμια πλένονται μόνο με τη βροχή.
      Η αποκομιδή απορριμάτων σε σημεία κλειδιά είναι κακή.
      Τα πρόστιμα για τραπεζοκαθίσματα έχουν γίνει νοίκι.
      Βασικές πλατείες είναι απλησίαστες ή επικίνδυνες ανάλογα με την ώρα.
      Η πιό επικίνδυνη περιοχή της πόλης είναι το Δημαρχείο!
      Τα πιο πολλά μαγαζιά έχουν μονοκόμματα ρολλά.
      Σε όσα δεν έχουν ρολλά, οι βιτρίνες είναι αφώτιστες αφού οι βραδινοί διαβάτες είναι λιγοστοί. Σκοτάδι.

      Για να αλλάξει το ηλεκτρολογικό 2 εναέριες λάμπες έχουμε πάρει πάνω από 250 (διακόσιες πενήντα) φορές τηλέφωνο!
      Για να φυτέψουν 3 δέντρα (εκεί που προυπήρχαν) παιδευόμαστε 3 χρόνια να τους ψήσουμε να αξιωθούν να κάνουν τη δουλειά τους και εξακολουθούν να εφευρίσκουν απίθανες δικαιολογίες.

      Όλοι αυτοί οι δημαρχαίοι έχουν ταξιδέψει ποτέ στη ζωή τους να δούν πως είναι οι πόλεις;

      Τα συνθήματα τα σβήνουν!
      Τα κατρουλιά και τα πεζοδρόμια τα πλένουν!
      Φυτεύουν δέντρα!
      Στις πλατείες βρίσκονται και τα λένε!

      Τίτλος κατ εικόνα και αξίωμα ντροπής είναι πλέον "ο δήμαρχος Αθήνας".

  5. Armageddon avatar
    Armageddon 15/11/2010 13:56:47

    ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΤΗΝ ΕΥΘΥΝΗ ΤΗΣ ΗΤΤΑΣ.ΑΦΟΥ ΗΣΟΥΝΑ ΚΑΜΕΝΟ ΧΑΡΤΙ , ΓΙΑΤΙ ΠΗΡΕΣ ΣΤΟ ΛΑΙΜΟΣΟΥ ΟΛΗ ΤΗΝ ΠΑΡΑΤΑΞΗ. ΤΙ ΗΘΕΛΕΣ ΝΑ ΕΠΙΔΙΩΞΗΣ....

  6. προδικος avatar
    προδικος 15/11/2010 14:45:05

    κυριε τεως..ο κοσμος τιμωρει..

  7. προδικος avatar
    προδικος 15/11/2010 14:51:36

    Α ΣΥΓΝΩΜΗ ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΥΣ ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΥΣ ΣΤΗ ΝΤΟΡΙΤΑ.

  8. ΒρεΒρε! avatar
    ΒρεΒρε! 15/11/2010 15:23:10

    και γιατί να πρέπει να διαλέξω ή τον ΝΕοταξίτη του Κεμο των ΜΚΟ και των ΜΜΕ, των αρχοντοχωριατών της Ελληνικής διανόησης που ντρέπονται για την καταγωγή τους και λεν τα τσαρούχια τους Μιουλς, ή τον Απίθανο κονσομασιονίστα;
    Γιατί παίξαν με τη συνείδησή μου και την περηφάνεια μου; Γιατί δεν τόλμησαν να με ξεμπλέξουν από το να τιμωρήσω τον εαυτό μου, ψηφίζοντας έναν άνθρωπο που δεν μ΄εξέφραζε σε τίποτα!
    Γιατί να κάτσω σπίτι μου και να διαλέξουν άλλοι, τον "συνήγορο οποιουδήποτε άλλου", εκτός από μένα, χωρίς εμένα;
    Εγιναν λάθη, άλλα και κερδήθηκε κάτι!
    Ο "Νικήτας της ήττας", θα κάτσει πλέον στ΄ αυγά του η θα πάει στην κυρία των Μωρών ΠΑρθένων της 21ης!
    Στο κάτω κάτω πόσες φορές δήλωσε ανεξάρτητος; Γιατί τώρα ψάχνει τις... τιράντες του Σαμαρά αντί για την... ζαρτιέρα της Νδόρας;
    Δεν θα με πείσει κανένας ότι αν γλυτώσει η ΝΔ από κείνους που θα πάνε στην Μελλουσα σωτήρα της Ελλάδος, θα λείψουν από το κόμμα! Οι τρύπες που θα ανοίξουν φεύγοντας, κάλλιστα τις καλύπτει μια «κεντήστρα» που ξέρει τη δουλειά, τα κουρελάκια που θα φύγουν, όμως, κουρελού θα κάνουν

  9. ΑΝΔΡΕΑΣ ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ avatar
    ΑΝΔΡΕΑΣ ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ 15/11/2010 15:56:36

    Κρίμα, άφησε μια τόσο.... όμορφη πόλη βρώμικη. Δεν του δώσαμε μια ευκαιρία ακόμη....

  10. tripolitsiotis avatar
    tripolitsiotis 15/11/2010 18:37:55

    Διαβαστε αν θελετε αυτη την συνεντευξη και θα δειτε οτι χαρη του εκαναν και οσοι τον ψηφισαν :p http://www.lifo.gr/now/news/901

  11. I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ avatar
    I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ 15/11/2010 22:59:39

    Α ρε Νικήτα, πως κατάντησες έτσι ρε; Άλλο στίγμα είχες δώσει πριν καμμιά 15αριά χρόνια σαν Έλληνας ευρωβουλευτής. Στην πορεία όμως άρχισες την τσουλήθρα. Μια τσουλήθρα αργή αλλά σταθερή και πάντα προς τα κάτω (οι τσουλήθρες ποτέ δεν γλυστράνε προς τα πάνω), μέχρι τα σημερινά σου χάλια. Και φυσικά, τα στερνά τιμούν τα πρώτα. Παρόλα αυτά, έστω κι έτσι με αυτό τον άδοξο επίλογο, προσέφερες (άθελά σου) μια καλή υπηρεσία. Ενσάρκωσες με τον πιο παραστατικό τρόπο το ιδεολόγημα της "πολυκατοικίας". Και το πήρες μαζί σου στα αζήτητα. Μη στενοχωριέσαι όμως, σύντομα θα έχεις και παρέα (θυρωρούς και καθαρίστριες).

  12. Ηφαιστίωνας avatar
    Ηφαιστίωνας 15/11/2010 23:23:04

    21 Νοεμβρίου. Πώς λέμε 21... Απριλίου; Κάπως έτσι.....

  13. Νίκος Θ. avatar
    Νίκος Θ. 16/11/2010 09:33:47

    Καλό ταξείδι εκεί που θα πάτε κ. Κακλαμάνη.