21/10/2012 22:12
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ν.Δ.: Eκτός Κ.Ο. ο βουλευτής Φθιώτιδας Ν. Σταυρογιάννης

Ο Πρωθυπουργός και Πρόεδρος της Κ.Ο. της Νέας Δημοκρατίας Αντώνης Σαμαράς, με επιστολή του προς τον Πρόεδρο της Βουλής κ. Ευάγγελο Μεϊμαράκη, του γνωστοποιεί ότι θέτει εκτός Κοινοβουλευτικής Ομάδας της Νέας Δημοκρατίας τον Βουλευτή Φθιώτιδος Νίκο Σταυρογιάννη.

Παράλληλα, με έγγραφό του προς τον Πρόεδρο της Επιτροπής Δεοντολογίας της Ν.Δ. Ιωάννη Τραγάκη, παραπέμπει στην Επιτροπή τον Βουλευτή κ. Νίκο Σταυρογιάννη, με το ερώτημα της οριστικής διαγραφής από μέλος της Νέας Δημοκρατίας.

O κ. Σταυρογιάννης είχε δηλώσει την πρόθεσή του να καταψηφίσει τα μέτρα τα οποία χαρακτήρισε άδικα και αναποτελεσματικά.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γιωργος Μακρης avatar
    Γιωργος Μακρης 21/10/2012 22:32:58

    και δεν θα ειναι ο μονος, λογικα εχουν μεινει ακομα βουλευτες στη ΝΔ με ηθος

  2. Μιχάλης Σ. Βάρδας avatar
    Μιχάλης Σ. Βάρδας 21/10/2012 22:48:57

    Oδηγείται η Χώρα σε πολύ επικίνδυνες ατραπούς όταν ποινικοιείται η άποψη
    και θεωρείται αδίκημα η γνώμη . Ο κάθε βουλευτής έχει , από το Σύνταγμα ,
    την δυνατότητα αλλά και την υποχρέωση να εκφράζει ελεύθερα και απεριόριστα
    την γνώμη του.

    • Φελίζα avatar
      Φελίζα @ Μιχάλης Σ. Βάρδας 22/10/2012 10:04:32

      Και ο πολίτης κ.Βάρδα , έχει από το Σύνταγμα το δικαίωμα για αξιοπρεπή και υγιή διαβίωση καθώς και υποχρέωση να πληρώνει τους φόρους του, όχι ως τιμωρία αλλά με την αρχή της κοινωνικής αλληλεγγύης και ανταποδοτικότητας . Το κράτος δια της λειτουργίας του , τα τελευταία χρόνια δεν έχει εποπτικό ρόλο για την αξιοποίηση των φόρων και τον έχει παραχωρήσει σε ομάδες επιτήδειων που ανάλογα με τις προθέσεις τους εξυπηρετούν ορισμένα συμφέροντα και λυμαίνονται την απροστάτευτη κοινωνία.
      Δυστυχώς ... αυτό συμβαίνει και σήμερα.

  3. Στέλιος avatar
    Στέλιος 21/10/2012 22:50:34

    Δήλωσε την πρόθεση του να καταψηφίσει τα μέτρα και διαγράφηκε;;;
    Αντώνη Σαμαρά θυμίσου τη έλεγες δύο χρόνια(2009-2011) με τα Ζάππεια και το λάθος που δε συναινείς και άσε τις διαγραφές.Στο τέλος θα μείνεις μόνος με το Μπένι και το Πάγκαλο που σε γλείφουν για να διασωθούν.

  4. usound avatar
    usound 21/10/2012 22:55:38

    Οι κουραμπιέδες στην μπάντα.Ας πάει να κάνει παρέα στον άλλον πρώην γλείφτη,τον Νικολόπουλο.

  5. kotstak avatar
    kotstak 21/10/2012 22:58:45

    Ηθικό είναι να οδηγείς, άθελά σου, τη χώρα σου στη καταστροφή;
    Ηθικό είναι να μην αντιλαμβάνεσαι τι συμβαίνει;
    Ηθικό είναι να αδιαφορείς για τα δυο εκατομμύρια ανέργους;
    Ηθικό είναι να μην καταλαβαίνεις ότι τα δανεικά τελείωσαν;
    Ηθικό είναι να μην ξέρεις, ποιος και πως πληρώνει το μισθό σου;
    Ηθικό είναι να μην ξέρεις, ποιο είναι το συνολικό ποσό που θα πάρουν στο τέλος του μήνα όλοι μαζί οι Έλληνες;
    Ηθικό είναι να μην ξέρεις, πως εάν δεν γίνουν περικοπές, κάποιοι δε θα πάρουν τίποτα;

    • kapoios avatar
      kapoios @ kotstak 21/10/2012 23:04:31

      Ηθικο ειναι -ενω ξερεις την κατασταση- να υποσχεσαι πριν τις εκλογες 18μετρα, Ζαπεια κ.λ.π. και μετα τις εκλογες να πρατεις τα ΑΝΤΙΘΕΤΑ?

      • SOKRATES avatar
        SOKRATES @ kapoios 22/10/2012 04:58:06

        AΦΗΣΤΕ ΤΙΣ ΦΙΛΟΛΟΓΙΕΣ ΓΙΑΤΊ Ο ΠΑΓΚΑΛΟΣ ΈΧΕΙ ΔΊΚΙΟ ΌΤΙ ΤΑ ΦΑΓΑΤΕ ΌΛΟΙ ΜΑΖΊ ΓΙΑΥΤΌ ΞΥΠΝΗΣΤΕ ΟΎΤΕ ΕΜΦΥΛΙΟΣ ΓΊΝΕΤΘΑΙ ΟΎΤΕ ΤΙΠΟΤΑ......ΑΠΛΩΣ ΘΑ ΖΗΣΕΤΑΙ ΠΙΟ ΛΗΤΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΧΡΩΣΤΆΤΕ ΚΑΙ ΜΕ ΥΠΕΡΥΦΑΝΙΑ

        • GO avatar
          GO @ SOKRATES 22/10/2012 11:07:23

          Με τον σοφό;
          Καμμία σχέση!

        • Flatiron avatar
          Flatiron @ SOKRATES 22/10/2012 13:25:12

          Παρακληση... Μαθε πρωτα την ορθογραφια της γλωσσας σου και μετα εκφραζεις και "αποψεις".

    • dim avatar
      dim @ kotstak 21/10/2012 23:08:02

      Πολύ σωστά, και συμπληρώνω:

      Ηθικό είναι να οδηγείς τη πατρίδα σου στην εξαθλίωση για δεκαετίες, με την επιστροφή στη δραχμή???

      Ηθικό είναι να οδηγείς τη χώρα σου σε εμφύλιο, αφού ξέρουν πια και οι πέτρες, ότι αν πέσει αυτή η κυβέρνηση, σημαίνει ότι θα έχουμε Σύριζα στην εξουσία και τεράστια άνοδο της ΧΑ, και άρα αυτομάτως εμφύλιο?

      Με εθνομηδενιστές στην εξουσία, και φασίστες υπερεθνικιστές να έχουν πάρει τα μυαλά τους αέρα από τα υψηλά ποσοστά, οι σκηνές εφόδων, αιματοκυλίσματος και σφαγής θα είναι πια καθημερινές στο κέντρο της Αθήνας...

      • πετρος avatar
        πετρος @ dim 21/10/2012 23:13:30

        Η ανακολουθία του Σαμαρά και η αδυναμία του να διαπραγματευτεί οδηγεί την Χ.Α στα ύψη , καθώς και τον Σύριζα. Αυτή είναι η πικρή αλήθεια. Το πολιτικό σύστημα καταρρέει με ευθύνη των τριών κομμάτων, ένα από τα οποία η ΝΔ, την οποία - δυστυχώς- πολλοί από εμάς ψηφίσαμε στις τελευταίες εκλογές ! Και τώρα μας ετοιμάζει το λάκκο με τα απίστευτα φορολογικά μέτρα, ειδικά όσα έχουν σχέση με τα παιδιά ! Μας πρόδωσαν εκείνοι που εμπιστευτήκαμε ! Και μας τα έλεγαν, αλλά δεν το πιστεύαμε ! Δεν πιστεύαμε ότι θα ανατεθεί η οικονομική πολιτική στο κ. Στουρνάρα ! Δεν πιστεύουμε ότι μπορεί να σταθούν τέτοια ανάλγητα μέτρα !

    • Γιωργος Μακρης avatar
      Γιωργος Μακρης @ kotstak 21/10/2012 23:08:56

      Ηθικό είναι να οδηγείς, άθελά σου, τη χώρα σου στη καταστροφή; ειδαμε και αυτους που το κανουν ηθελημενα
      Ηθικό είναι να μην αντιλαμβάνεσαι τι συμβαίνει; ισως να αντιλαμβανεται
      Ηθικό είναι να αδιαφορείς για τα δυο εκατομμύρια ανέργους; και λιγους λες αν ψηφιστουν τα μετρα
      Ηθικό είναι να μην καταλαβαίνεις ότι τα δανεικά τελείωσαν; ε και γιατι ξαναζηταμε τοτε;
      Ηθικό είναι να μην ξέρεις, ποιος και πως πληρώνει το μισθό σου; τον ποιο;
      Ηθικό είναι να μην ξέρεις, ποιο είναι το συνολικό ποσό που θα πάρουν στο τέλος του μήνα όλοι μαζί οι Έλληνες; εννοεις θα δωσουν
      Ηθικό είναι να μην ξέρεις, πως εάν δεν γίνουν περικοπές, κάποιοι δε θα πάρουν τίποτα; και τωρα τιποτα παιρνουν πολλοι μα παρα πολλοι

      • Γιωργος Μακρης avatar
        Γιωργος Μακρης @ Γιωργος Μακρης 21/10/2012 23:11:01

        Ηθικό είναι να οδηγείς τη πατρίδα σου στην εξαθλίωση για δεκαετίες, με την επιστροφή στη δραχμή??? γιατι τωρα που την οδηγεις;

        Ηθικό είναι να οδηγείς τη χώρα σου σε εμφύλιο, αφού ξέρουν πια και οι πέτρες, ότι αν πέσει αυτή η κυβέρνηση, σημαίνει ότι θα έχουμε Σύριζα στην εξουσία και τεράστια άνοδο της ΧΑ, και άρα αυτομάτως εμφύλιο? καλυτερα εξαθλιωμενοι λοιπον

        Με εθνομηδενιστές στην εξουσία, και φασίστες υπερεθνικιστές να έχουν πάρει τα μυαλά τους αέρα από τα υψηλά ποσοστά, οι σκηνές εφόδων, αιματοκυλίσματος και σφαγής θα είναι πια καθημερινές στο κέντρο της Αθήνας… εδω θα συμφωνησω

    • πετρος avatar
      πετρος @ kotstak 21/10/2012 23:08:59

      Αυτά δεν τα ήξερε πριν τις εκλογές ;
      Γιατί τα έλεγε, λοιπόν ;
      Μήπως τα ίδια δεν έλεγε 2 χρόνια το ΠΑΣΟΚ ;
      Ότι έσωσε τη χώρα, ότι θυσιάστηκε, ότι δεν θα πληρωθούν οι μισθοί ; Τα ίδια "επιχειρήματα" από τους ανθρώπους
      που πιστέψαμε και ψηφίσαμε !
      Είναι ηθικό να πληρώνει τον ίδιο φόρο ο άγαμος με αυτόν που έχει 5 παιδιά ;
      Είναι ηθικό να παίρνουν τα οικογενειακά και πολυτεκνικά επιδόματα όσοι φοροδιαφεύγουν και δηλώνουν ελάχιστα εισοδήματα ;
      Είναι ηθικό ένας με 5 παιδιά να πληρώνει διπλάσιους φόρους από έναν άγαμο ;
      Είναι ηθικό να σε αφήνει η ύφεση άνεργο ή να χάνεις το 40% του μισθού σου, και να πληρώνεις την επόμενη χρονιά 5πλάσιους φόρους και χαράτσια ;
      Είναι ηθικό να μην μπορείς να συντηρήσεις την ακίνητη περιουσία σου που πήρες κληρονομιά από τους προγόνους σου ή με ληστρικά δάνεια από τις Τράπεζες ;
      Είναι ηθικό να δίνεις τη χαριστική βολή στο Ελληνικό Έθνος, καταργώντας τις φοροαπαλλαγές που σχετίζονται με τα παιδιά ( πχ φροντιστήρια ξένων γλωσσών κλπ ) ;
      Απλά πιστέψαμε ότι ο Σαμαράς δεν μπορεί να είναι Γιωργάκης ή Βενιζέλος και την πατήσαμε ! Του χρόνου, αν είμαστε ζωντανοί με αυτά τα μέτρα, δεν θα μπορούμε να πληρώσουμε τους φόρους, ούτε με 20 δόσεις ! Γυρνάμε στο Μεσαίωνα, όπου το 2% του λαού θα έχει το 90% του πλούτου και το 98% θα τρώει ψίχουλα ληγμένων, θα παίρνει γενόσημα Κινεζονδίας και δεν θα έχει τα έξοδα ούτε της κηδείας του ! Σε 20 χρόνια η Ελλάδα θα είναι Κόσοβο, με τους Έλληνες μειονότητα στη πατρίδα τους !

      • km avatar
        km @ πετρος 22/10/2012 01:27:56

        Φιλε συμφωνω απολυτα μαζι σου...

      • Λιογκος avatar
        Λιογκος @ πετρος 22/10/2012 14:02:08

        Έστειλα πριν λίγο καιρό στον Κώστα Γκιουλεκα μια επιστολή με πολλούς προβληματισμούς όπως αυτούς που αναφέρεις... εννοείτε ότι απάντηση δεν έλαβα αλλά αμφιβάλω εάν διαβάστηκε.

    • Φιλιππος αθηναιος avatar
      Φιλιππος αθηναιος @ kotstak 21/10/2012 23:54:54

      ηθικο ειναι να εισαι βλακας και να αναμασας διαρκως τον πρετεντερη ασχετε και ανιδεε?? οι μισθοι ΔΕΝ πληρωνονται απο τα δανεικα ΑΣΧΕΤΕ..μαθε πρωτα και μετα μιλα γιουσουφακι των τραπεζων

    • monomaxos avatar
      monomaxos @ kotstak 22/10/2012 07:22:07

      Ηθικό είναι όταν μιλάς για επναδιαπραγμάτευση να το εννοείς.

      Και δεν χρειάζεται να αλλάξεις τόσα πολλά.

      Απλά να αλλάξεις τον απαράδεκτο όρο που λέει ότι η χώρα μας πρέπει να δανείζεται μόνο από τους ορισμένους στο Μνημόνιο δανειστές.

      Τότε ο Σαμαράς θα μπορούσε να δείξει την πόρτα στην παρέα του Τόμσεν, που ζητάει κάθε φορά την μάνα του και τον πατέρα του για να μας εγκρίνει τη δόση και ελεύθερα θα στρεφόταν για δανεισμό στις άλλες υπερδυνάμεις Ρωσσία, Κίνα, Αραβικές χώρες.

      Αφού την Τρόικα την ενδιαφέρει να πάρει τα λεφτά της (όπως μας λένε) δεν θα είχε αντίρηση. Λεφτά θα της δίναμε.

      Εκτός και αν (λέω εγώ τώρα) δεν περιμένει από μας μόνο τα λεφτά της........... οπότε Έλληνες το νου μας.

      • Ioustinianos avatar
        Ioustinianos @ monomaxos 22/10/2012 18:44:25

        Και πόσα δις θα πάρουμε από Βραζιλία και Κίνα;;;;;
        Πόσο ανεπαρκής είναι η πληροφόρησή σου και πόσο επιδερμική.......
        Να σημειωθεί επίσης ότι αυτές οι ..... υπερδυνάμεις.... ήδη μας δανείζουν μέσω του ΔΝΤ.

  6. πετρος avatar
    πετρος 21/10/2012 23:00:55

    Ο τελευταίος να κλείσει τη πόρτα. Εκτός αν η Νέα ΝΔ την κρατά ανοιχτή για να μπει η Διαμαντοπούλου και οι άλλοι "εκλεκτοί" του Σημίτη !
    Όποιος βουλευτής της ΝΔ ψηφίσει τη κατάργηση του αφορολογήτου για τα παιδιά , την κατάργηση οικογενειακών, τριτεκνικών και πολυτεκνικών επιδομάτων ( θα τα παίρνουν ουσιαστικά μόνο οι μουσουλμάνοι της Δυτ. Θράκης, οι Ρομά και οι μετανάστες με μαύρη εργασία ), τη κατάργηση των φοροαπαλλαγών, τους νέους φόρους στα ακίνητα, τις κατασχέσεις σε μισθούς και πρώτη κατοικία, θα έχει ( μαζί με τη ΝΔ ) την τύχη των βουλευτών του ΠΑΣΟΚ, την κατάληξη του ΠΑΣΟΚ και της ΔΗΜΑΡ : 5-6% !

    Μπράβο στο βουλευτή της Φθιώτιδας. Θα μπορεί να μας κοιτάζει στα μάτια. Έχει αξιοπρέπεια ! Τα 18 σημεία του Ζαππείου ακόμα τα περιμένουμε να τα δούμε ! Φούσκες ήταν, όπως εκείνες του Χρηματιστηρίου του 1999 !

    • dim avatar
      dim @ πετρος 22/10/2012 00:04:32

      Αν πέσει η κυβέρνηση και οδηγηθούμε εκτός ευρώ, σε διεθνή απομόνωση, εθνική τραγωδία, εικοσαετή εξαθλίωση, και έρθει και μετά ο αναπόφευκτος εμφύλιος ανάμεσα στους εθνομηδενιστές του Σύριζα, και τους φασίστες της ΧΑ, να δω μετά που θα βρει μέρος να κρυφτεί ο κύριος αυτός της Φθιώτιδας, και όσοι άλλοι δεν ψηφίσουν υπέρ της σωτηρίας της πατρίδας μας....

      • πετρος avatar
        πετρος @ dim 22/10/2012 00:12:24

        Επιχειρηματολογία Γιωργάκη και Βενιζέλου. Καλά πάμε !
        Αυτό τα λέει όλα ! Άρα, δύο χρόνια μας δουλεύατε ! Άρα, να πάμε να ψηφίσουμε τον ΓΑΠ και τον Βενιζέλο που έβαλαν τις βάσεις της σωτηρίας ! Κρίμα που πιστέψαμε στον Σαμαρά και στη ΝΔ. Κρίμα !

      • ΑΝΤΙΘΕΤΟΣ avatar
        ΑΝΤΙΘΕΤΟΣ @ dim 22/10/2012 00:34:29

        Αν πέσει η κυβέρνηση θα γίνει ο Γ΄ Παγκόσμιος πόλεμος το είπε το MEGA και μέσες άκρες και ο Πάγκαλος.

        • ΑΝΤΙΘΕΤΟΣ avatar
          ΑΝΤΙΘΕΤΟΣ @ ΑΝΤΙΘΕΤΟΣ 22/10/2012 17:00:34

          Όσο συνεχίζεται αυτή η κατάσταση όχι μόνο το μάτι του Κασιδιάρη θα γυαλίζει αλλά θα λάμπει ολόκληρος.Όσο για τα ξεκοιλιάσματα και τις σφαγές ένα ονοματεπώνυμο ρε παιδιά δεν υπάρχει των σφαγιασθέντων;Μήπως δημιουργούμε μόνοι μας μύθους;

      • km avatar
        km @ dim 22/10/2012 01:30:38

        χαχαχα...ο Καψης σε μυησε?

        • km avatar
          km @ km 22/10/2012 01:31:52

          Για τον dim....το σχολιο...

        • dim avatar
          dim @ km 22/10/2012 04:06:53

          Καλά γέλα... μάλλον δεν έχεις δει πως γυαλίζει το μάτι του Κασιδιάρη και των ομοιων του... οι σφαγές και τα ξεκοιλιάσματα στο κέντρο της Αθήνας θα είναι σε καθημερινή βάση... Αν ανέβει ο Σύριζα στην εξουσία, τα τάγματα εφόδου θα γίνουν καθημερινά, και ο εμφύλιος είναι δεδομένος... κι μετά θα λες, κοιτά που είχαν δίκιο αυτοί που τα έλεγαν, αλλά τότε θα είναι αργά...

          Καταλάβετε το όλοι επιτέλους. Τώρα δεν παίζεται το αν θα έχουμε αυτά που είχαμε πριν 3 χρόνια, ή αν θα υποστούμε αυτές τις περικοπές. Τώρα παίζεται αν θα ζήσουμε για κάποια χρόνια με αυτές τις περικοπές, και να έχουμε την ελπίδα ότι θα αποκατασταθούν τα πράγματα σε λίγα χρόνια ή αν θα τα χάσουμε όλα, και θα γυρίσουμε 60 χρόνια πίσω...

          • Δεν έχει σημασία avatar
            Δεν έχει σημασία @ dim 22/10/2012 04:41:30

            Αυτά που λες δεν τα έβλεπε ο Σαμαράς πριν από τρεις μήνες; Τι άλλαξε; Τι πάθανε τα 18 σημεία; Τι έπαθε το προεκλογικό πρόγραμμα της ΝΔ; Γιατί είχαμε αλλαγή πορείας 180 μοιρών;

            Τελικά, κάποιος από τη Φθιώτιδα θα κρύβεται αλλά δεν είμαι σίγουρος αν θα είναι ο Σταυρογιάννης ή οι Στουρνάρας/Σταϊκούρας.

          • Φανη avatar
            Φανη @ dim 22/10/2012 10:54:25

            Σωστα αυτο ακριβως παιζεται γιαυτο και παρα πολλοι κανουν υπομονη αλλα τα μπερδεματα θα ρθουν απο αυτους που δεν αντεχουν και ειναι κι αυτοι πολλοι.

  7. Λουδοβικος avatar
    Λουδοβικος 21/10/2012 23:01:37

    Το αρθρο 60 αναφερει πως οι βουλευτές έχουν απεριόριστο το δικαίωμα της γνώμης και ψήφου κατά συνείδηση.
    Που οδηγείται τελικά η Πατριδα μας Αντωνη?
    ποινικοιείται και η άποψη?
    Ειναι υποχρέωση νομιζω του καθε βουλευτη να εκφράζει ελεύθερα τη γνώμη του.

    • dim avatar
      dim @ Λουδοβικος 21/10/2012 23:38:42

      Δεν τον κρέμασε, από την κοινοβουλευτική ομάδα τον διέγραψε... Είπε κανενας να μην εκφράζει ελεύθερα τη γνώμη του? Αλλά όταν η γνώμη του είναι τόσο διαφορετική, σε ένα τόσο σημαντικό ζήτημα, τότε πως έχει την απαίτηση να μένει εντός της ομάδας? Ο ορισμός μιας ομάδας, είναι ένα σύνολο ατόμων που επιδιώκουν μέσα από την κοινή τους δράση την επίτευξη των κοινών τους στόχων. Ποιο κοινό στόχο εξυπηρετεί ο κύριος αυτός, με την διαφοροποίηση του? Αρά μόνος του έπρεπε να αποχωρήσει από την ομάδα, αλλα δε πειράζει, καλύτερα που τον 'αποχώρησε' ο ΑΣ, δείχνοντας έτσι ότι δεν θα ανεχθεί από εδώ και πέρα τέτοιες συμπεριφορές...

  8. Προκόπιος avatar
    Προκόπιος 21/10/2012 23:02:46

    Στον κόσμο τους οι βουλευτές της καλοπέρασης.των διορισμών. των μεσολαβήσεων. Στα λεφτουδάκια τους. Στα έτοιμα. Στα δωράκια τους. Αλλά δανεικά.Δανεικά βρε τετραπέρατοι. Το καταλαβαίνεται ότι ότι γινόταν μέχρι τώρα ωφείλονταν στην πίστη στο Ευρώ στην αντίληψη ότι ένα ευρωπαϊκό κράτος θα πληρώσει πίσω τα δανεικά.και αυτό τέλειωσε.Καταρίφτηκε αυτός ο μύθος. Θα θάψετε την χώρα για το τομάρι σας. Τον κύριο δεν τον γνωρίζω.Αλλά αν δεν έχει τα κότσια να σταθεί απέναντι από τους ψηφοφόρους να παραιτηθεί από βουλευτής.Γι αυτό εκλέχθηκε. για να μείνουμε στο Ευρώ. Αν δεν ήθελε να πήγαινε στον Καμμένο,Χρυσή ,αυγή, ΣΥΡΙΖΑ.Ασχολείται όλος ο κόσμος μαζί μας ΄(ξέρει αγγλικά ο κύριος,ανοίγει διαδίκτυο;) προσπαθούν να βρούν λύση,έγινε συγκυβέρνηση ανάγκης,και αυτός στην καρακοσμάρα του.Αν έχουμε πολλούς από αυτούς δεν χρειάζονται οι εχθροί μας. μπορούμε να καταστραφούμε μόνοι μας.

    • antigenikos avatar
      antigenikos @ Προκόπιος 21/10/2012 23:46:29

      Να σου θυμίσω αγαπητέ οτι εκλέχτηκε με βάση τα Ζάππεια,τα ισοδύναμα,την μέριμνα υπέρ των πολυτέκνων,τα 18 σημεία κλπ κλπ.Αρα αν ψήφιζε τα μέτρα,τότε θα είχε πρόβλημα να σταθεί απέναντι στους ψηφοφόρους του.Κατάλαβες;

      • dim avatar
        dim @ antigenikos 22/10/2012 00:09:16

        Και ποιος σου είπε εσένα οτι μόλις περάσουμε τη μπόρα, και έρθουν τα πρωτογενή πλεονάσματα, δεν θα τα κάνει όλα αυτά μετά? Τι θέλετε, να τα κάνει όλα σε 3 μήνες?? Εδώ που φθάσαμε με όλη την Ευρώπη να μας πιέζει να μπούμε ξανά σε τροχιά, έπρεπε πρώτα να κλείσουμε την εκρεμμότητα αυτή για να μας δώσει η Ευρώπη μετά επιμήκυνση, ανάπτυξη και νέα διαγραφή χρέους, ώστε να περάσουμε σε ανάπτυξη και πλεονάσματα, και να μπορέσουμε μετά να αποκαταστήσουμε τις αδικίες...

        • anti-mnimonium avatar
          anti-mnimonium @ dim 22/10/2012 00:36:09

          θα επαναφέρει τα εργασιακά εκεί που ήταν;δε θα κάνει καμία περικοπη, αφού την εκαν;είναι σαν να λες πρώτα θα σε σκοτωσω και μετα θα πραγματοποιησω την υπόσχεση μου, να μη σε σκοτώσω

  9. dim avatar
    dim 21/10/2012 23:03:26

    Πολύ σωστός ο Σαμαράς. Αυτή τη στιγμή δεν χωράνε προσωπικές στρατηγικές του κάθε βουλευτή, για να είναι αρεστός στο κομματικό του ακροατήριο...

    Προέχει η σωτηρία της πατρίδας μας... για να βγούμε ξανά σύντομα στο δρόμο της ανάπτυξης....

    Εδώ διέγραψε 21 όταν δεν ήταν κυβέρνηση, τώρα που πρέπει όλοι να στηρίξουν τον ίδιο και τις επιλογές του, είναι δυνατόν να κάνει πίσω?

    Όποιοι θέλουν να καταψηφίσουν, ας πάρουν την ευθύνη των πράξεων τους, αν είναι λίγοι απλά θα διαγραφούν, αν είναι πολλοί θα πέσει η κυβέρνηση και θα αναλάβουν την ιστορική ευθύνη ότι οδηγησαν τη χώρα σε εμφύλιο... γιατί ας μην γελιέται κανένας, αν πέσει η κυβέρνηση αυτή, θα έχουμε άνοδο του Σύριζα και της ΧΑ, και αυτό αυτομάτως σημαίνει εμφύλιο, το είπε εξάλλου ξεκάθαρα και ο Παναγιώταρος...

    Ειρήνη σε αυτό το τόπο δεν θα υπάρξει ούτε για λίγες μέρες, αν από τη μία αναλάβουν τη διακυβέρνηση της χώρας οι εθνομηδενιστές που θα νομιμοποιούν λαθρομετανάστες, και από την άλλη να έχουν πάρει υψηλότατα ποσοστά οι φασίστες, και άρα να τους έχουν πάρει τα μυαλά αέρα...

    • Γιωργος Μακρης avatar
      Γιωργος Μακρης @ dim 21/10/2012 23:05:55

      ηθελα να ηξερα πραγματικα πιστευεις θα μπουμε στο δρομο της αναπτυξης; εαν περασουν αυτα τα μετρα διαλυθηκε ολος ο κοινωνικος ιστος της χωρας και μετα οχι αναπτυξη δεν θα ερθει αλλα ουτε...

      • Προκόπιος avatar
        Προκόπιος @ Γιωργος Μακρης 21/10/2012 23:40:07

        ΄Εχεις πάει σε καμιά γειτονική βαλκανική χώρα; ΄Ετσι για να προετοιμάζεσαι για αυτό που σε περιμένει αν υπάρχουν πολλοί σαν του λόγου σου που θέλουν να παραμείνουν τα πράγματα ως έχουν. Με δανεικά βέβαια!

        • Δεν έχει σημασία avatar
          Δεν έχει σημασία @ Προκόπιος 22/10/2012 04:52:54

          Μισό λεπτό για να καταλάβω: δανεικά τέρμα έτσι; Και τι είναι τα 31,5 δις μάστορα; Άσε μην κουράζεσαι. ΔΑΝΕΙΚΑ είναι. Αλλά δανεικά προς τις τράπεζες που τα πληρώνει ο λαός.

  10. usound avatar
    usound 21/10/2012 23:04:12

    Κάποιοι εδώ μέσα επιθυμούν γκάστρωμα και τοκετό μαζί.Μόνο που δεν έχουν καταλάβει πως αυτό λέγεται αποβολή..........

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ usound 21/10/2012 23:14:23

      Τό λένε καί ἀνεμογκάστρι...

  11. ΕΜΕΙΣ ΜΟΝΟΙ avatar
    ΕΜΕΙΣ ΜΟΝΟΙ 21/10/2012 23:30:16

    Το πρόβλημα είναι ότι δυστυχώς αυτά τα μέτρα δεν θα είναι τα τελευταία . Και μετά τι ?

    • DexMax avatar
      DexMax @ ΕΜΕΙΣ ΜΟΝΟΙ 22/10/2012 01:24:45

      Την απάντηση την έχει δώσει ήδη 6 αιώνες πριν ο Γεώργιος Φραντζής στο "Χρονικόν της Αλώσεως"..."Η Πόλις εάλω...ο σώζον εαυτόν σωθήτω..."

  12. Προκόπιος avatar
    Προκόπιος 21/10/2012 23:37:23

    Σώπααααααα.Και εμείς που λέγαμε γιατί γύρισε βρε παιδί μου ,γιατί γύρισε...Αιντεεεε,αιντε ,όπα, όπα..

  13. Περικλης avatar
    Περικλης 21/10/2012 23:43:42

    Καλά ρε παιδιά για ποια ανάπτυξη μιλάτε; Είμαστε σοβαροί; Τα μέτρα αυτά θα φέρουν ακόμα μεγαλύτερη ύφεση και ανεργία. Πιστεύει αληθινά κάποιος ότι ο Σαμαράς θα σώσει την Ελλάδα; Τόσο φανατισμός πια ώστε να μην βλέπουμε τα αυτονόητα.

    • ΣΠΑΡΤΙΑΤΗΣ avatar
      ΣΠΑΡΤΙΑΤΗΣ @ Περικλης 22/10/2012 00:11:35

      Πρώτα έρχεται το πρωτογενές πλεόνασμα και η σταθεροποίηση της οικονομίας και μετά η ανάπτυξη. Ανάπτυξη με πρωτογενές έλλειμμα, τις τράπεζες στον αέρα, τη θέση στο ευρώ καθόλου σίγουρη και τα άκρα να ενισχύονται και να υπάρξει θα είναι πρόσκαιρη. Ήδη άλλωστε έχουν υπάρξει τα πρώτα δείγματα ότι η ανάπτυξη θα έρθει σύντομα. Το εμπορικό ισοζύγιο κοντεύει να ισορροπήσει, τα μεγάλα έργα αρχίζουν να ξεμπλοκάρουν, οι επενδύσεις και οι ιδιωτικοποιήσεις μπαίνουν σε τροχιά και το χρηματιστήριο, που αποτυπώνει την εμπιστοσύνη των επενδυτών στην οικονομία και τη διάθεσή τους να επενδύσουν, έχει τη μεγαλύτερη άνοδο παγκοσμίως. Αν δεν κάνουμε καμιά γκάφα θα μπορούμε σύντομα να μιλάμε για ανάπτυξη

      • vildanden avatar
        vildanden @ ΣΠΑΡΤΙΑΤΗΣ 22/10/2012 01:36:36

        Κύριε Παπακωνσταντίνου, εσείς;

      • nemesis avatar
        nemesis @ ΣΠΑΡΤΙΑΤΗΣ 22/10/2012 11:26:20

        Όπως η Βουλγαρία και η Ρουμανία. Δείτε με τί ρυθμούς ¨ανάπτυξης¨τρέχουν αυτές οι χώρες, και θα καταλάβετε...

      • Flatiron avatar
        Flatiron @ ΣΠΑΡΤΙΑΤΗΣ 22/10/2012 13:34:18

        Το αλλο με τον Τοτο το ξερεις;

      • ΒΑΣΟΣ avatar
        ΒΑΣΟΣ @ ΣΠΑΡΤΙΑΤΗΣ 22/10/2012 13:57:18

        1. Το υπερβάλλον του πρωτογενούς πλεονάσματος πηγαίνει μόνο στην αποπληρωμή του χρέους σύμφωνα με τη δανειακή , πουθενά αλλου.
        2.Το εμπορικό ισοζύγιο βελτιώθηκε λόγω της μεγαλύτερης μείωσης των εισαγωγών .
        3. Τα μεγάλα έργα περιμένουν τα κονδύλια του ΠΔΕ τα οποία μειώθηκαν απίστευτα λόγω περικοπών για τη μείωση του ελλείματος και δεν έχουν καμια σχέση με τις δόσεις που περιμένουμε και τη τραπεζική χρηματοδότηση.
        4.Το χρηματιστήριο ανεβαίνει γιατί τα εγχώρια και ξένα λαμόγια σπρώχνουν το ενδιαφέρον προς τις μετοχές των τραπεζών για να αυξηθεί η κεφαλαιακή τους αξία ώστε να μειώσουν στο ελάχιστο τη συμμετοχή τους οι μεγαλομέτοχοι στην αναμενόμενη κεφαλαιοποίηση των τραπεζών.
        5. Σε μια οικονομία με τέτοια ύφεση και διάλυση της ενεργού ζήτησης επενδύουν μόνο κοράκια - λαμόγια - και επιθετικοί κερδοσκόποι για να πουλήσουν λίγο ακριβότερα αργότερα.

        Ανάπτυξη - μεγέθυνση σύμφωνα με την οικονομική θεωρία και την εφαρμογή της στην πράξη στη ιστορία ως τώρα επιτυγχάνεται μόνο με ελλέιματα του κρατικού προυπολογισμού στοχευμένα στην παραγωγή και στις υποδομές (βλέπε ΠΔΕ) , μείωση φόρων , αύξηση του κατώτατου μισθού , μείωση των επιτοκίων χορηγούμενων δανείων , μείωση του κόστους παραγωγής (μειωση φόρων στα κάυσιμα , ηλεκτρική ενέργεια , τέλη κλπ) αύξηση της προσφοράς χρήματος , κλπ.

        Όλα γίνονται για πολιτικούς λόγους ώστε η βόμβα να μην σκάσει στα χέρια της εκάστοτε κυβέρνησης είτε Ελληνικής είτε Γερμανικής , Ισπανικής , κλπ.

  14. Βασίλης Γκιώνης avatar
    Βασίλης Γκιώνης 21/10/2012 23:47:20

    Βγαίνει ο κάθε Σταυρογιάννης και νομίζει οτι με το να πάει στον Καμμένο θα συνεχίσει να είναι δημόσιος υπάλληλος στην Βουλή και στο σβέρκο μας...
    Να "δέσει το γαϊδαρο" στη Βουλή σαν βουλευτής (έστω μιας χώρας που θα ζει σε συνθήκες παραπετάσματος του 1965) πουλώντας ήθος και πατριωτισμό, διότι οι άλλοι που παλεύουν να μας κρατήσουνε στο 2012 είναι δωσίλογοι...

    • Αμαρτωλός avatar
      Αμαρτωλός @ Βασίλης Γκιώνης 22/10/2012 06:02:45

      Σιγά τώρα που θα του ζητήσεις να παραδώσει και έδρα, είπαμε αλλά να μήν το καταξευτιλίζουμε και τόσο πολύ το πράγμα.

  15. dim avatar
    dim 22/10/2012 00:01:36

    Καλά αστο, ακόμα και φέτος θα κλεισουμε με πρωτογενές έλλειμμα 4 δις... όταν περάσουμε σε πρωτογενές πλεόνασμα, θα έχουμε μια κάποια διαπραγματευτική δύναμη παραπάνω, παρότι και πάλι θα χρειαζόμαστε χρηματοδότηση για να πάει σε ανάπτυξη (ΕΣΠΑ, ανακεφαλαιοποιήσης, ομόλογα έργου, αργότερα ευρωομόλογα κλπ)...

    Κάτσε εσύ να ακούς τους λαϊκιστες Τσιπροκαμμένους, και τους υμνητές του Χίτλερ και του Στάλιν...

    • noldor avatar
      noldor @ dim 22/10/2012 13:03:34

      Με την πολιτική του λάθους για πολλά ακόμη χρόνια θα κλείνουμε με πρωτογενή ελλείματα.

  16. ΣΠΑΡΤΙΑΤΗΣ avatar
    ΣΠΑΡΤΙΑΤΗΣ 22/10/2012 00:05:22

    Ο Σαμαράς τα παίζει όλα για όλα. Στο πρώτο δείγμα ανευθυνότητας διέγραψε το βουλευτή χωρίς να του δώσει δεύτερη ευκαιρία. Το μήνυμα είναι σαφές: Δεν υπάρχει κανένα περιθώριο να υποκύψουν οι βουλευτές της ΝΔ στο λαικισμό και την πίεση. Αν επιλέξουν την εύκολη λύση δεν ανήκουν πια στη ΝΔ

    Το ερώτημα είναι τί αποτελέσματα θα έχει η στάση αυτή του Σαμαρά. Είτε θα πετύχει, που σημαίνει ότι οι διαφαινόμενοι αντάρτες θα μαζευτούν και θα ακολουθήσουν το δρόμο της υπευθυνότητας, είτε θα συσπειρωθούν περισσότερο και από εκεί που υπήρχε πιθανότητα να καταψηφίσουν τώρα θα γίνει βεβαιότητα

    • ΣΠΑΡΤΙΑΤΗΣ avatar
      ΣΠΑΡΤΙΑΤΗΣ @ ΣΠΑΡΤΙΑΤΗΣ 22/10/2012 16:53:24

      Ναι, γιατί το όνειρο κάθε τραπεζίτη είναι να χάσει την τράπεζά του.

  17. νικος avatar
    νικος 22/10/2012 00:37:04

    Χειροκροτητες σας περναει απο το μυαλο οτι μετα τα νεα μετρα θα γινουμε σκονη και θρυψαλλα η ειστε τυφλοι?

  18. ΑΝΤΙΘΕΤΟΣ avatar
    ΑΝΤΙΘΕΤΟΣ 22/10/2012 00:41:28

    Τι φταίει ο Σταυρογιάννης εάν πίστεψε αμάσητα όπως και εμείς, όλη την σειρά των Ζαππείων και τα 18 μέτρα;Αν του είχαν εξηγηθεί πριν τις εκλογές ότι θα κάνουν άλλα από αυτά που λένε κακώς κατέβηκε για υποψήφιος.Εάν όμως πίστεψε ότι θα γίνουν αυτά που έλεγε η Ν.Δ. τότε σωστά την έκανε και μπράβο του, γιατί απλά αυτοί που τον ψήφισαν στήριξαν και το πρόγραμμα της Ν.Δ. πριν τις εκλογές και όχι αυτά που κάνει η Ν.Δ. μετά.

  19. mitsos avatar
    mitsos 22/10/2012 00:46:15

    Ηρεμία ρε παιδιά...το λαγό έκανε ο καημένος, μην πω την Ιφιγένεια καλύτερα. Προς παραδειγματισμό των υπολοίπων...

    • noldor avatar
      noldor @ mitsos 22/10/2012 11:07:09

      Μόνο που ήταν ο δεύτερος λαγός, ο πρώτος ήταν μάλιστα υποργός!!

  20. NONOS avatar
    NONOS 22/10/2012 00:57:07

    Δηλαδη για ναχουμε καλο ρωτημα ειναι τοσο σιγουρος ο Σαμαρας οτι θα ψηφιστούν τα μετρα κι αρχισε τους λεονταρισμούς...αποφασεις και κινησεις εν θερμώ διεχνουν αδυναμία διοικησεως..τον συγκεκριμενο βουλευτη ουτε που τον ειχα ακουστα..εκει βεβαια που εκλεγεται μονο ο φωτηνος παντογνωστης Σταικούρας ακουγεται...αλλα αν νομιζει ο Αντωνης πως και οι νδημοκρατες που τον ψηφισαμε οτι θα κατσουμε με σταυρωμενα τα χερια κουνια που τον κουναγιε...μας υφαρπαξαν την ψηφο και μας κοροιδεψαν με τα ΖΑΠΕΙΑ , μας εριξαν και το παραμυθι της λίστας μας εφερε τη Μερκελίνα για τα ματια θα μας φερει και τους αλλους δυο και θα μας χορτασει παραμυθι της χαλιμάς...τελικα ολοι ιδιοι ειναι και ενα να ξερουν οτι θα περασουν μαυρο χειμωνα...γραφω απ τη Μακεδονια ηδη εσφιξε το κρυο οι δρομοι εχουν αδειασει και η πολη μου θυμιζει ΚΟΣΟΒΟ λες κι εχουμε συσκοτιση μια λαμπα καιμε στα σπίτια .....θα σας παρει ο διαολος και θα σας σηκωσει,,,,ενας πολυ θυμωμενος ΝΔημοκρατης απ τα γενοφασκια μου..........ενα να ξερει ο Σαμαρας οτι η πειθαρχία του τρόμου και του φοβου ποτε δεν εφερε αποτελεσμα και οποιος φοβαται δε σκεφτεται κι εμεις δε φοβόμαστε παρα μονο το Θεό...οι απειλες περι δραχμης και η δραχμοφοβία ειναι μυθος κανεις δεν προκειται να μας πεταξει εξω εαν δε το επιδιωξουμε εμεις ...και δε μας λεει ο Βορίδης που χτες κατατρόμαξε τον κοσμάκη ειναι καταλληλος για το κομμα και ο ανθρωπάκος που ειπε ωμες αληθειες στο πυρ το εξωτερο......ντροπή καινα με κοπούν τα χερια αν περασουν τα μετρα αν τους ξαναψηφίσω...μαγγιές στην Ευρώπη και ομορφα λόγια με το Λαουτζίκο πεθαμενο δε μας πειθουν Αντωνη...μνημοσυνα με ξενα κολυβα αλλού.........που ειναι ρε τα 18 σημεία..που ειναι ρε οι ρυθμήσεις των δανειων....που ειναι η ενισχυση των κτηνοτρόφων..που ειναι το κοψημο του δωρεαν ρευματος στους ΔΕητζηδες....που ειναι η στηριξη των πολυτεκνων...που ειναι η αναβαθμιση της υγείας ...που ειναι η προνεια για τους φτωχούς φοιτητες.....που ειναι το ενδιαφερον για τα σωματα ασφαλειας και το στρατό...δεν ειναι δυστυχως πουθενα.............

    • Νίκος Στ. avatar
      Νίκος Στ. @ NONOS 22/10/2012 09:55:32

      Συμφωνώ απόλυτα!

    • Βασίλης avatar
      Βασίλης @ NONOS 22/10/2012 18:54:02

      Ναι αλλά ξεχνάς ότι το κλίμα έχει αλλάξει, όπως γράφει η Καθημερινή και το Βήμα...

  21. DexMax avatar
    DexMax 22/10/2012 01:18:07

    Και πότε θα περάσει αυτή μπόρα; Με αιώνια δανεικά ζούμε, η κρατική σπατάλη μέσω του υπερδιογκωμένου δημοσίου τομέα συνεχίζεται με αμείωτους ρυθμούς και ανάπτυξη και παραγωγή δεν υπάρχει (και ούτε προβλέπεται)...
    Το κράτος θυμίζει τον επαγγελματία που τον έχουν πνίξει τα πανωτόκια και τα χρέη αλλά όσο ζει ελπίζει ότι κάποιο θαύμα θα γίνει και θα σωθεί ενώ κατά βάθος ξέρει ότι είναι καταδικασμένος...

  22. Δημήτριος Κοκκαλάκης avatar
    Δημήτριος Κοκκαλάκης 22/10/2012 07:08:47

    Ακόμα μιά αψυχολόγητη ενέργεια της ηγεσίας της Ν.Δ. Οι δηλώσεις του Ν. Σταυρογιάννη ήταν πολύ μετρημένες και προσεκτικές. Εν κατακλείδι είπε, στο τοπικό κανάλι της Λαμίας μάλλον το Σάββατο, οτι θα περίμενε να ακούσει τον πρωθυπουργό και δεί το νομοσχέδιο και μετά θα αποφάσιζε κατά συνείδηση. Δηλαδή, τί έπρεπε να πει σαν βουλευτής; Οτι θα ψήφιζε αβλεπί ό, τι θα του σερβίριζε ο Στουρνάρας και ο Τόμπσεν;

  23. GO avatar
    GO 22/10/2012 08:51:17

    Ιδού τα δεκαοκτώ (18) σημεία:
    1) Αποκατάσταση των πολύ χαμηλών συντάξεων, των πολυτεκνικών επιδομάτων, καθώς και των εποχικών επιδομάτων στα επίπεδα που ήταν το 2009. Επίσης, αποκατάσταση των ζημιών που υπέστησαν οι ομολογιούχοι και τα ασφαλιστικά ταμεία.
    2) Επέκταση του επιδόματος ανεργίας κατά ένα χρόνο ακόμα, στα δύο χρόνια.
    3) Έκτακτο επίδομα ανεργίας και για μη μισθωτούς.
    4) Να ρυθμιστούν οι αλλεπάλληλες φορολογικές επιβαρύνσεις των επομένων μηνών.
    5) Να μην πέσουν άλλο οι μισθοί στον ιδιωτικό τομέα.
    6) Μόλις σταθεροποιηθεί η κατάσταση των εσόδων, σταδιακή άνοδος του αφορολόγητου ορίου από τις 5.000 σήμερα στις 8.000.
    7) Αντικατάσταση του χαρατσιού από νέο διευρυμένο ΕΤΑΚ, υποφερτό για όλους.
    8) Σταδιακή μείωση των φορολογικών συντελεστών.
    9) Η περικοπή 11,7 δισεκατομμυρίων δημοσίων δαπανών για 2012-13 να επεκταθεί για δύο ακόμα χρόνια, ώς το 2016 τουλάχιστον.
    10) Το πλεονάζον προσωπικό από οργανισμούς του δημοσίου να μην απολύεται, αλλά να μπαίνει σε ειδικό καθεστώς για τρία χρόνια τουλάχιστον.
    11) Μέτρα για τους δανειολήπτες.
    12) Αναστολή των συνεπειών εγγραφής στον Τειρεσία για όσους γράφτηκαν την τελευταία διετία.
    13) Εξασφάλιση ρευστότητας στην πραγματική οικονομία και ειδικότερα στις μικρομεσαίες επιχειρήσεις.
    14) Εφαρμογή του αναγκαίου και δίκαιου συμψηφισμού οφειλών από και προς το Δημόσιο, που θα απελευθερώσει και ρευστότητα για την αγορά.
    15) Άμεσες νομοθετικές πρωτοβουλίες για την αποδέσμευση της ακίνητης περιουσίας του Δημοσίου.
    16) Προώθηση των αποκρατικοποιήσεων και πέρα από τις προβλέψεις της δανειακής σύμβασης.
    17) Αποκατάσταση του αισθήματος ασφάλειας του πολίτη με ανακοπή της λαθρομετανάστευσης.
    18) Επίσπευση της ανακήρυξης της ΑΟΖ.

  24. θησεας avatar
    θησεας 22/10/2012 08:51:52

    dim @ο πρετεντερης εισαι ? η ο καψης ?ξεχασες τα αλιεν την 2α παρουσια !

  25. alex23 avatar
    alex23 22/10/2012 10:06:59

    αλλος ενας γραφικος εθνοπατερας που αφου προφανως εχει διαπραγματευει μυστικα την μεταγραφη του σε αλλη ομαδα, προκαλει με τις δηλωσεις του μια 'ηρωικη' εξοδο

    δεν μπορω να δεχτω οτι υπαρχει λογικος ανθρωπος που να πιστευει στην υπαρξη της ελλαδας μεσα στο ευρω (και μαλιστα οταν ειναι κοινοβουλευτικος), που να πιστευει οτι η ψηφιφη μετρων και η εισπραξη της δοσης που συνδεεται με αυτα και που χρειαζεται η χωρα ειναι κατι που μπορει να αποφευχθει..

    οταν σε πετανε απο τον γκρεμο (με δικη σου ευθυνη γιατι ψηφισες τον εκτελεστη σου), ψαχνεις τροπο να βρεις και να ανοιξεις το αλεξιπτωτο και να προσγειωθεις οσο το δυνατον καλυτερα και οχι να γινεις ο πρωτος που θα μαθει να πετα κουνωντας τα χερια του..εκτος αν εισαι λεμινγκ..

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ alex23 22/10/2012 11:22:57

      "Αναπεξάρτητος" και αυτός, αλλά παρίστανε τον συμμετέχοντα σε πρόγραμμα αποτοξίνωσης.
      Άς όψεται εκείνος ο εύσωμος κύριος απο την Ραφήνα, που έκανε πολιτικό μέγεθος τον σκαφάτο της Μυκόνου που διακινούσε ανενόχλητος την πολιτική "κοκαίνη".

  26. Φανη avatar
    Φανη 22/10/2012 11:17:48

    Ολα τα θεματα που υπαινισσονται η λεγονται καθαρα [κοψοχερηδες, εμφυλιοι, δραχμη κλπ] εχουν να κανουν με την ΑΔΙΚΙΑ της ΦΟΡΟΔΙΑΦΥΓΗΣ.Ο κοσμος τωρα δεν ειναι απομονωμενος οπως οι υπαλληλοι μιας γνωστης Τραπεζας που δεν ξερει ο ενας τι παιρνει ο αλλος...Συνομιλει, ακουει, βλεπει οτι αλλοι σφιγγουν το ζωναρι και αλλοι ειδηση δεν εχουν παρει.Αυτο θα φερει την εκρηξη.Δε μπορει μονιμως να πιεζονται τα υποζυγια και αλλοι να δηλωνουν μηδαμινα εισοδηματα.
    Το σιγα σιγα στη κατηφορα και το οτι δεν το λεμε, που εχουν αποφασισει οι κυβερνωντες για να αποφυγουν την Αργεντινοποιηση, το κατανοουν αρκετοι ισως καποιας ηλικιας, οι νεοι ομως που αργουν η απεργουν κατεργαζονται επικινδυνα σεναρια και θα αρκεσει μια μικρη σπιθα, ενα μικρο λακτισμα να μας ριξει μεσα στο γκρεμο και τοτε δεν θα υπαρξει κανεις να δωσει χερι να σηκωθουμε.Ειναι σαν ναχεις σπασει το ποδι, αντε τα ποδια και να προσπαθεις να ξανασταθεις [με φυσιοθεραπειες, φαρμακα, ενεσεις] κι οποτε γινει, σε συγκριση με το να εισαι σε κωμα και να σου ζητουνται και τα οργανα σου....

  27. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 22/10/2012 11:20:05

    Λύσσαξαν τόσες μέρες να "αποκαλύπτουν" (και να εύχονται) μερικοί "λαικο"δεξιοί, ότι δήθεν στην ΔΗΜΑΡ, στον άλλο κυβερνητικό εταίρο, δεν τα βρίσκουν.
    Τελικά, αλλλού τα κακαρίσματα ,αλλού προέκυψε το "μελάτο αυγό"...
    Εύχομαι να είναι το τελευταίο και μοναδικό "μελάτο", sorry αγαπητοί, αλλά προτιμώ την ΝΔ από τους νύν και αεί Αναπεξάρτητους.

    • noldor avatar
      noldor @ Ο Θείος 22/10/2012 13:02:07

      Το ' χουμε καταλάβει Θείο, προ πολλού μην ανησυχείς.

      Δυστυχώς όμως μάλλον θα ακολουθήσει ομελέτα.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ noldor 22/10/2012 13:32:52

        Έχουν ξαμολήσει πάντως όλα τα τρόλ, λυτούς, δεμένους και για τα σίδερα.
        Συνέπεσε τυχαία η πρόταση Καμμένου προς Τσίπρα για συνταγματικό πραξικόπημα, με τις "ταρζανιές" του Χατζηνίκου;
        Το μισό City, όλη Εκάλη μαζί με την ακτή Ξαβερίου και σύμπασες οι Παρθένες Νήσοι σε ταυτόχρονο οργασμό...

  28. TARAMAS avatar
    TARAMAS 22/10/2012 12:04:13

    Στη σημερινή Ελλάδα, οι ανώδυνες λύσεις και προοπτικές είχαν την τύχη του ντόντο και των δεινοσαύρων. Όποιος τις επικαλείται απλά προσπαθεί να φορτώσει τον πόνο σε κάοποιυς άλλους και να τη σκαπουλάρει ο ίδιος.
    Δύσκολη η καλογερική, ειδικά όταν έχεις μάθει να πουλάς μούρη και εκδούλευση με δανεικά. Πρέπει κι οι βουλευτές να μάθουν τη δουλειά τους από την αρχή. Να αντιληφθούν επιτέλους ότι το αξίωμά τους είναι σταυρός μαρτυρίου κι όχι προνόμιο και χλιδάτη άσκηση εξουσίας.
    Κάθε φελλός και κοινωνικός αναρριχιστής που γνωρίζουμε στον περίγυρό μας θέλχτηκε σε κάποια στιγμή από την πολιτική, καιρός είναι να αλλάξουν τα πράγματα.
    When the going gets tough, the tough whine and moan...

  29. Λιογκος avatar
    Λιογκος 22/10/2012 15:01:29

    Επειδή πολλοί ξεχνάνε: "Δεσμευτήκαμε για επαναδιαπραγμάτευση σε πολιτικό επίπεδο, αποδεχόμενοι τους δημοσιονομικούς στόχους του προγράμματος, αλλά ΜΕ ΑΛΛΟ ΜΕΙΓΜΑ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ." Αναρωτιέμαι που είναι το άλλο μείγμα????

  30. Dinos P. avatar
    Dinos P. 22/10/2012 18:38:02

    ΜΡΑΒΩ ΣΤΑΥΡΟΓΙΑΝΝΗ ΗΡΩΑ ΠΟΥ ΑΡΝΗΣΑΙ ΝΑ ΨΗΦΗΣΗΣ ΑΥΤΑ
    ΠΟΥ ΛΕΓΕΙ Ο ΑΡΧΗΓΟΣ ΝΑ ΠΑΡΑΔΩΣΗΣ ΤΗΝ ΕΔΡΑ ΑΝ ΣΟΥ ΒΑΣΤΑΕΙ
    ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΤΕΒΗΣ ΜΕ ΑΛΛΟ ΚΟΜΑ ΣΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ
    ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΜΗΝΙΑΤΙΚΟ ΤΟΥ ΒΟΥΛΕΥΤΗ ΚΑΙ ΤΑ
    ΠΡΟΝΟΜΙΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΠΕΣΗ Η ΤΩΡΙΝΗ ΒΟΥΛΗ.