06/11/2009 20:27
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ντόρα ψηφίζουν οι Τούρκοι



Στα... εσωκομματικά της Ν.Δ. αναφέρθηκε ο τούρκος υπουργός Επικρατείας κατά την ομιλία του σε εκδήλωση στην Αθήνα (http://www.antinews.gr/?p=22025). Ο κ. Μπαγίς δικαιολόγησε τη συνάντησή του με την κα. Μπακογιάννη υποστηρίζοντας ότι πρόκειται για «την ανερχόμενη ηγέτιδα της αξιωματικής αντιπολίτευσης».

 Στην ίδια ομιλία δεν έλειψαν και οι προκλήσεις από την πλευρά του κ. Μπαγίς. Ο τούρκος υπουργός εμφανίστηκε αγενής και εριστικός απέναντι στη σύμβουλο της κυπριακής πρεσβείας, διακόπτοντας την ερώτησή της και λέγοντας: «Κατανοώ ότι παρεμβαίνετε για να δικαιολογήσετε το μισθό σας, αλλά στην Κύπρο υπάρχουν δύο λαοί και δύο κράτη». Αντίστοιχα προκλητικός ήταν και με άλλους δημοσιογράφους που απηύθυναν ενοχλητικές για την Τουρκία ερωτήσεις.

 ΕΘΝΟΣ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 06/11/2009 20:44:38

    «και στην Τουρκία υπάρχουν 3-4 λαοί, και μόνο ο στρατός και η καταπίεση τους κρατάει σε ένα κράτος», ελπίζω να απάντησε ο σύμβουλος

  2. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 06/11/2009 20:53:48

    Αν την σπρώχνουν και οι Τούρκοι εμεις τι άλλο να "προσθέσομεν" ...

  3. ataktos avatar
    ataktos 06/11/2009 21:06:07

    Λέτε να την γνώρισαν σε κανέναν χαμάμ....

  4. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 06/11/2009 21:10:17

    κ εγω ψηφιζω Οτσαλαν.!! εχοθμε κανενα τσαμπουκα μηπως ???


    ΠΠ

  5. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 06/11/2009 21:12:48

    Οι Τούρκοι είναι φίλοι μας.

    • Orestios avatar
      Orestios @ αλλενάκι 06/11/2009 23:42:27

      Μας αγαπάνε αλλενάκι?
      Ωραίες παρέες! Να τις χαίρεται.

  6. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 06/11/2009 21:24:18

    Αν ηταν η Θοδωρα τοτε ( επι Οτσαλαν ) θα εστελνε την Aegean να τον παραδοσει... θα χρεωνε και τα εισιτηρια στο κομμα του.

    οχι kyrile lear jet των ΠΡΑΣΙΝΟΡΟΥΦΙΑΝΩΝ.. με δικα μας λεφτα !!! ( μας εκαναν προδοτες νταβατζιλικι τους!! ) μη μ τα θυμιζω και τα παιρνω μονος μου... αα ρε Παγκαλε.. νταβατζη μου εσυ ! Λαβαρο μου. Εσυ και ο Κολοκοτρωνης.

    ΠΠ

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 06/11/2009 21:40:55

      Αν ηταν η Θεοδωρα ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΗΡΧΕ θεμα Οτσαλαν.Δεν θα τολμουσε να ελθει εδω γιατι ηλθε επειδη στο ΠΑΣΟΚ υπηρχε χαος πολιτικης "πατριωτων" και "εκσυγχρονιστων" και αυτο το χαος τωρα κινδυνευει να μεταφερθει στη ΝΔ με "πατριωτες" σαμαρικους και "προδοτες" ντορικους.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ ψυχραιμια 06/11/2009 22:06:42

        Καλά το λες, μια χαρά. Θα τον είχε αδειάσει εξαρχής. Τουλάχιστον στο ΠΑΣΟΚ επιβιώναν τότε και κάποιες πατριωτικές φωνές, που ο Σημίτης τότε φρόντισε να εξαλείψει γιατί δήθεν αυτοί του φταίγανε για τον Οτσαλάν και όχι η δική του πλήρης υποταγή στους Αμερικανούς και τους Τούρκους.

        Δεν είμαστε σαμαρικοί, είμαστε πατριώτες. Αυτό δεν το έχεις καταλάβει. Δεν έχεις καταλάβει πόσο δεν είναι δεδομένη η υποστήριξη στο Σαμαρά. Ούτε έχεις καταλάβει ότι αυτό που συμβαίνει σήμερα στη ΝΔ έχει να συμβεί πάρα πολλά χρόνια και ίσως δεν συνέβη ποτέ. Και λέω ποτέ, διότι ποτέ δεν ήταν τέτοια η παρακμή του ελληνικού κράτους όσο σήμερα.

        Όπως είχε πει πέρυσι και ο Θεοδωράκης στο χαιρετισμό του στο Αλεξάνδρειο, βιώνουμε μία κατάσταση στην οποία εκλείπει η ελπίδα και στο εσωτερικό και στο εξωτερικό. Ο Σαμαράς εκφράζει ακριβώς αυτή την ελπίδα, όσο και αν ορισμένοι σαν κι εσένα θέλετε να την υπονομεύσετε και να τη συκοφαντήσετε. Τι "Ανδρέας" ο Σαμαράς, τι "δεξιό ΚΚΕ" η Νέα Δημοκρατία. Καλά σου είπαν ότι κάνεις ψυχολογικές επιχειρήσεις. Η πιο εύστοχη ερμηνεία της συμπεριφοράς σου. Πότε υπέρ των Σκοπιανών, πότε υπέρ των Τούρκων, πότε υπέρ της Ντόρας.

        Δεν θα πω αν το κάνεις επίτηδες, που μπορεί να είναι και επίτηδες βέβαια. Δεν με ενδιαφέρει αυτό όμως. Θα σταθώ στην ουσία. Και η ουσία είναι ότι, κύριε Ψυχραιμία, τον Σαμαρά εδώ τον πιστεύουμε άνθρωποι με τελείως διαφορετική κουλτούρα από αυτή του Πασοκτσή. Η δεξιά ποτέ δεν είχε ψευτομεσσίες τύπου Ανδρέα, ούτε είχε αρτηριοσκληρωτική ιδεολογία τύπου ΚΚΕ. Η δεξιά ήταν πάντοτε πατρίς-θρησκεία-οικογένεια, τα αυτονόητα δηλαδή, χωρίς ενδιάμεσους σταθμούς. Περίμενε αγνά και άδολα ανταπόκριση από το ελληνικό κράτος στα όνειρά της, στις προσδοκίες της, χωρίς ποτέ να τη βρίσκει. Πάντοτε μόνο διάψευση, δούλεμα, προδοσία. Προδοσία όχι απαραίτητα εθνική. Δεν θα είχε πρόβλημα ο δεξιός να έχει πλήρη αξιοκρατία και να μην μπορεί να κάνει ρουσφέτι, αλλά όταν βλέπει τα ρουσφέτια να γίνονται μόνον σε κολλητούς του βουλευτή ή του υπουργού που ήταν πολύ αμφίβολο αν ήταν του εκάστοτε κόμματος της δεξιάς, ε, τότε έβλεπε πόσο προδομένος ήταν. Αν το ΠΑΣΟΚ έφερε κομματικό κράτος, η ΝΔ έφερε κράτος των κουμπάρων και των κολλητών. Προτιμώ σαφώς κομματικό κράτος παρά κράτος κουμπάρων και κολλητών. Τουλάχιστον το κομματικό κράτος είναι πιο έντιμο: ξέρεις ότι αγωνίζεσαι για το κόμμα, κουνάς πράσινη σημαία τέλος πάντων, και ανταμείβεσαι.

        Πού θέλω να καταλήξω; Σε ένα κόμμα στο οποίο ποτέ δεν είδε ανταμοιβή αυτός που κουνούσε απλώς γαλάζια σημαία, το οποίο μια ζωή απαξίωνε κάθε ικμάδα φρεσκάδας, ο Σαμαράς είναι σχεδόν πολύ καλός για να είναι αληθινός. Ειδικά αν σκεφτεί κανείς πόσο επεκτάθηκε η κομματική σαπίλα από τότε που διώχθηκε ο Σαμαράς μέχρι σήμερα. Τουλάχιστον τότε η ΝΔ είχε και μια κάποια ιδεολογία, να μην ξανάρθει, έστω, το ΠΑΣΟΚ του Ανδρέα. Από τότε που έφυγε ο Ανδρέας, η ΝΔ έμεινε χωρίς καθόλου ιδεολογία. Κάποιοι ρομαντικοί υποστηρίξαμε τον Καραμανλή χωρίς καν να έχουμε κομματική ταυτότητα, επειδή έδειχνε διαφορετικός στα εθνικά θέματα. Περιλαμβάνω και Μάκη Κουρή σε αυτή την κατηγορία και πολλούς άλλους ανθρώπους χωρίς κομματική ένταξη στη ΝΔ, με ειλικρινές ενδιαφέρον για τη χώρα, ασχέτως από ο,τιδήποτε άλλο. Και μην έχεις καμιά αμφιβολία ότι άνθρωποι στην κατηγορία τη δική μου είναι πολύ πιο σκεπτόμενοι από το μέσο Πασοκτσή, που ακόμη ονειρεύεται "το όραμα που είχε ο Ανδρέας για τη χώρα". Και πολύ λιγότερο αρτηριοσκληρωτικοί από το κάθε μέλος του ΚΚΕ.

        Αν λοιπόν εγώ κι ένα σωρό κόσμος ακόμα που αυτή τη στιγμή καθόμαστε και τρώμε από τον προσωπικό μας χρόνο για να γράψουμε κάποια κατεβατά για τον Αντώνη, δεν το κάνουμε επειδή αόριστα είναι "πατριώτης", αλλά επειδή είναι διαφορετικός. Ρωτούν και ξαναρωτούν ορισμένοι, γιατί δεν βγαίνει να πάρει καθαρά μια θέση για τη Μακεδονία; Μα χρειάζεται να πάρει; Δεν είναι ο ίδιος ζωντανά αυτή τη στιγμή Η (κεφαλαίο) θέση για τη Μακεδονία προσωποποιημένη; Ρωτούν τι θα κάνει αν βγει, τι θα κάνει αν δεν βγει, τι θα κάνει ως κυβέρνηση, ως αντιπολίτευση. Μα αυτό είναι το πρόβλημά τους άραγε; Κόπτονται για τη Μακεδονία; Ποτέ δεν τους ένοιαξε.

        Είχε το θράσος χθες κάποιος Γιακουμάτος να τον πει πατριδοκάπηλο... Μωρέ έτσι είναι οι πατριδοκάπηλοι;! Να σου θυμίσω τον Ανδρέα, τα όσα έλεγε για την Κύπρο και τι έκανε; Τις βάσεις που θα φεύγανε και τι έκανε; Τα Σκόπια που έκανε το εμπάργκο και το ξεπούλησε ενάμιση χρόνο μετά με την επαίσχυντη ενδιάμεση συμφωνία; Το 1987 που μας πήγε μέχρι σχεδόν τον πόλεμο για να υποχωρήσει μετά λίγο παραπάνω από εκεί που μας είχε αφήσει ο Καραμανλής στη Βέρνη;

        Αν ήταν λοιπόν τέτοιος ο Σαμαράς, αν ήταν λαϊκιστής τύπου Ανδρέα, δεν θα έβγαινε σήμερα να μιλάει από το πρωί ως το βράδυ για τη Μακεδονία; Δεν θα το έπαιζε Καρατζαφέρης; Δεν θα έβγαινε με σταυρούς και καντήλια να κερδίσει τον μέσο Ορθόδοξο Χριστιανό; Αυτός είναι ο Σαμαράς; Δεν είναι αυτός ο Σαμαράς. Δεν βάζει ΜΠΡΟΣΤΑ την πατρίδα, ο Σαμαράς είναι ΚΑΙ πατρίδα και όλα τα άλλα. Είναι ακριβώς το αντίθετο από αυτό που λες. Ο Σαμαράς πήρε μια υπόθεση πεθαμένη επί σαράντα χρόνια (το Σκοπιανό) και την ανέστησε σε μερικούς μήνες. Έπεσε όλο το πολιτικό σύστημα επάνω του, αλλά αυτός τα κατάφερε και επιβίωσε, η θέση του δεν θάβεται, ο λαός είναι μαζί του. Και, το κυριότερο, είναι και αυτός ζωντανός.

        Θυμάμαι τώρα την υπογραφή ενός απο τους συντελεστές του Ρεσάλτο, του Παλαίμαχου. Νομίζω ότι ταιρίζει γάντι στο Σαμαρά:

        "Θέλησαν να μας εξοντώσουν,
        αλλά δεν τα κατάφεραν.
        Εμαστε ακόμα ζωντανοί κι αυτό
        είναι το κυριότερο."

        Αφιερωμένο εξαιρετικά σε όλους όσους πολύ θα θέλανε να μην υπάρχει Σαμαράς, να μην υπάρχει ελπίδα. Δεν σε περιλαμβάνω σε αυτούς, δεν θέλω να σε περιλαμβάνω σε αυτούς και εύχομαι να μην κάνω λάθος, αν και δεν είμαι σίγουρος.

        • andreas avatar
          andreas @ Επώνυμος 06/11/2009 22:22:50

          Ναί σε όλα φίλεεεε!!!!!
          Για να δούμε μην μας βγεί Κ.Κ και αυτός μόνο!!!
          Ελπίζω όχι.

        • Επώνυμος avatar
          Επώνυμος @ Επώνυμος 06/11/2009 22:39:03

          Κοίτα να σου πω για να καταλάβεις πόσο λάθος κάνεις.

          Αν είχαμε βυθίσει το Χόρα, που έχεις φαγωθεί να μας μιλάς γι' αυτό, όταν μπορούσαμε να το κάνουμε χωρίς να κουνήσει το δαχτυλάκι της η Τουρκία, και είχαμε το 90% του ΑΕΠ της, που μας λες, και είχαμε και υπεροπλία, και είχε και εμπάργκο όπλων εις βάρος της, θα είχαμε σήμερα προβλήματα στο Αιγαίο; ΘΑ ΕΙΧΑΝ ΛΗΞΕΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΒΥΘΙΖΑΜΕ!

          Αν είχαν πάει ένα-δυο πράγματα καλύτερα το 1974, απλές λεπτομέρειες που έκριναν τη δυνατότητα των Τούρκων να σταθεροποιηθούν στο νησί τις πρώτες κρίσιμες ημέρες, και είχε αποκρουστεί η εισβολή, πιστεύεις ότι θα ετίθετο θέμα;

          Αν είχαν κάνει το Μεταξά πρωθυπουργό την άνοιξη του 1922, και μας είχε απαγκιστρώσει από το μέτωπο και πρωθούσε τις κατάλληλες διευθετησεις, θα είχε γίνει η Μικρασιατική καταστροφή;

          Αν δεν είχε γίνει το 1897, θα είχε γίνει το 1904 και το 1912; Μιλούμε για την "εθνική ταπείνωση" και ξεχνούμε ότι το έθνος μας συνέχισε με την ίδια ορμή την επέκτασή του, αλλά απλώς με περισσότερη φρόνηση;

          Το 1897 απέδειξε ότι δεν γινόταν εθνική εξόρμηση χωρίς κατάλληλη προετοιμασία, αξιόμαχο στρατό και διεθνείς συμμαχίες. Διώχθηκε η παλατιανή καμαρίλα από το στράτευμα, παρήγγειλε η κυβέρνηση Θεοτόκη όλον τον οπλισμό που βρήκε μετά ο Βενιζέλος. Αποκτήσαμε έναν στρατό φόβο και τρόμο για κάθε αντίπαλο, μέσα σε 15 μόνον χρόνια.

          Το 1897 δεν κάθησαν οι προπάπποι μας να το βάλουν κάτω και να πούν "τώρα πάει, τελείωσε". Δεν δέχθηκαν την ήττα μοιρολατρικά, αλλά κάθησαν να δουν τι έφταιγε. Και φτιάξαν στρατό, παρά τη χρεοκοπία του κράτους και το διεθνή οικονομικό έλεγχο, παρά τις βαρύτατες επανορθώσεις που αναγκάστηκαν να πληρώνουν στην Τουρκία.

          Τώρα έρχεστε εσείς οι ηττοπαθείς να μας πείτε για το πώς την πατήσαμε το 1897... Ε, καλύτερα να την πατήσουμε έτσι, παρά να ηττηθούμε χωρίς πόλεμο!

          Θέλω μόνον να μου πεις αν ξέρεις ποιος ήταν Πρόεδρος της "Εθνικής Εταιρίας" το 1897, της οργάνωσης που κατηγορήθηκε ότι "προκάλεσε την εθνική καταστροφή" με τα "εθνικιστικά της συνθήματα", που θα λέγαμε σήμερα.

          Ήταν ο Μιχαήλ Μελάς, πατέρας του Παύλου!

          Αναρωτήθηκες γιατί δεν το γνωρίζουμε σήμερα;

          Δεν θυμάμαι κι εγώ πόσες ταπεινώσεις και διώξεις υπέστη ο άνθρωπος αυτός μετά το 1897, πλήρωσε όλη την ανοργανωσιά του ελληνικού κράτους μόνος του. Όμως η ψυχή αυτή που τόσο κατηγορείς εσύ σήμερα (όχι αυτόν, τον πνεύμα του) έβγαλε ένα Παύλο Μελά, που έσωσε τη Μακεδονία. Όχι τόσο με την ένοπολη δράση του, όσο με το θάνατό του! Που οδήγησε όλο το έθνος στο Μακεδονικό αγώνα!

          Αν ήταν σώφρων σαν κι εσένα, ο Παύλος θα έμενε στην ησυχία της Κηφισιάς!

          Όταν πολεμάς θα έχεις και ήττες. Αλλά θα έχεις και νίκες. Όταν δεν πολεμάς, τότε θα έχεις μόνον ήττες! Αυτό είναι που δεν μπορείτε να καταλάβετε.

          Δεν ήταν ήττα στρατιωτική η δεκαπενθήμερη τρεχάλα προς τα παράλια, το 1922. Ο ίδιος ο Κεμάλ παρατηρούσε στη Σμύρνη από μακριά τον ελληνικό στρατό να επιβιβάζεται και να φεύγει και αναρωτιόταν πώς μπόρεσαν και νίκησαν έναν τόσο τρομερό στρατό.

          Ήταν η ηττοπάθεια που έβγαινε από τους δικούς σου ιδεολογικούς προγονους.

          Άνθρωποι σαν κι εσένα, Ψυχραιμία, κάνουν περισσότερη ζημιά από πολλές εχθρικές μεραρχίες. Γιατί καταφέρνουν αποτελέσματα που μόνον οι στρατιωτικές ήττες φέρνουν, ενώ προετοιμάζουν ταπεινώσεις τύπου Ιμίων, Κύπρου, Μικράς Ασίας, με τη διαρκή προπαγάνδιση της αδυναμίας μας.

          Συνειδητά ή όχι, είσαι η πέμπτη φάλαγγα του εχθρού μέσα στη χώρα. Θα προτιμούσα να είσαι συνειδητά, διότι τότε τουλάχιστον θα ξέραμε ανοικτά ότι έχουμε να κάνουμε με εχθρό.

        • ψυχραιμια avatar
          ψυχραιμια @ Επώνυμος 06/11/2009 22:55:34

          Aντε παλι.Φιλε μου οι Τουρκοι απο το 1974 εχουν ομηρο την Κυπρο.Αν βυθιζαμε το Χορα τοτε που ειχαμε αεροπορικη υπεροπλια δεν ηταν αναγκη να απαντησουν στο Αιγαιο.Μπορουσαν να παρουν αλλα ενα 5% στην Κυπρο.
          Δεν ειναι καθολου τυχαιο οτι οι Τουρκοι ξεψαρωσαν στο Αιγαιο μετα το 1974.
          Τωρα για την εισβολη αστα καλυτερα.Yπηρχε ιεραρχια στο στρατευμα;Εχεις ακουσει εσυ να διαταζει ταξιαρχος στρατηγους;Ας μην παμε στι θεμα της χουντας γιατι ηταν γελοιογραφια κυβερνησης.
          Οσο για το Μεταξα το 1922 ηταν καθετος-ηθελε την εκκενωση της Μ.Ασιας αλλα αντε να το πεις στους κατοικους.
          Τωρα ας μη κανουμε ανασκοπηση ολης της ελληνικης ιστοριας-σημασια εχει οτι την παραταξη την κυνηγαει η φημη του υπερενθουσιωδους εθνικιστη που την παταει.Εγω δε λεω οτι ο Σαμαρας θα αποδειχθει τετοιος και ελπιζω να μην αποδειχθει αλλα αυτη θα ειναι η κατηγορια εναντιον του αν εκλεγει και να εισαι προετοιμασμενος.

        • B.K.Σ. avatar
          B.K.Σ. @ Επώνυμος 07/11/2009 02:23:34

          Φάκτορα, επίτρεψέ μου αλλά αυτά τα δύο σχόλια του Επώνυμου πρέπει να γίνουν θέμα. Δεν καθηλώνουν απλά, αλλά τουλάχιστον για μένα συγκαταλέγονται στα πλέον χειμαρώδη, ακριβόλογα και με Ψυχή κείμενα πολιτικής και ιστορικής επισκόπησης που διάβασα τα τελευταία χρόνια....

        • Επώνυμος avatar
          Επώνυμος @ Επώνυμος 07/11/2009 09:15:19

          Αυτοί θα παίρνανε ένα άλλο 5% στην Κύπρο (με ΟΗΕδες και πράσινη γραμμή;) κι εμείς θα παίρναμε την Πόλη και θα διαλύαμε τα μικρασιατικά παράλια (Σμύρνη κλπ.) με ανενόχλητους βομβαρδισμούς.

          Είχαμε γενικη υπεροπλία τότε που τη χάσαμε τη δεκαετία του 1980. Και οι Τούρκοι εμπάργκο όπλων από τις ΗΠΑ!

          Αν θέλεις να ηττηθείς, υπάρχουν πάρα πολλοί τρόποι. Για να νικήσεις υπάρχει μόνον ένας: Να αγωνιστείς!

  7. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 06/11/2009 22:17:49

    Εμενα μου λες που ειμαι παιδακι στι χωρο αυτο για τη νοοτροπια της δεξιας;
    Ξερω ομως οτι εχει ενα μεγαλο μειονεκτημα που εχει ιστορικα επιβεβαιωθει.Αυτη η αδολη αγαπη για την πατριδα που γραφεις οταν συνδυαζεται με ΑΓΝΟΙΑ ΣΥΣΧΕΤΙΣΜΟΥ ΔΥΝΑΜΕΩΝ οδηγει σε καταστροφες.
    Ξερω,ξερω κανω ψυχολογικες επιχειρησεις.
    Εγω φταιω για το 1897,το 1922 και το 1974.
    Σε πληροφορω λοιπον οτι αν ο υπολοιπος ελληνικος λαος δεν μας εμπιστευεται ειναι για τις ιστοριες αυτες.
    Εχω γραψει κατ επαναληψη για το θεμα των Σκοπιων και δεν μπορω να τα επαναλαβω.Στο θεμα αυτο τα λαθη δεν φαινονται γιατι δεν ειναι κρισιμο και δεν εχει εδαφικη μορφη,ειναι διπλωματικο καθαρα.
    Αλλα βεβαια τα παιγνιδακια με τα Σκοπια δεν μπορεις να τα κανεις με την Τουρκια και μαλιστα με διεξαγομενο εσωτερικο πολεμο που εχει η Τουρκια με τους Κουρδους εκτος αν εισαι ετοιμος και εσυ για πολεμο.Eισαι ετοιμος να πεθανεις για ελευθερο Κουρδισταν;

  8. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 06/11/2009 23:31:38

    Αμερικάνοι, Τούρκοι, εκδότες, επιχειρηματίες, έργα και ημέρες στο ΥΠΕΞ κομματικοί στρατοί κλπ κλπ!!!!!!

    Τι να πει κανείς;;;;

  9. kanis avatar
    kanis 07/11/2009 00:03:43

    Ψωμιάδη
    Τίνουμε, να πιστέψουμε, ότι μετά απο Τούρκους, εκδότες, επιχειρηματίες κλπ, είσαι κι εσύ δεκανικι της Ντόρας!
    Πάρε θέση στην Ποντιακή σου τιμή και διάψευσέ μας!

    • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ @ kanis 07/11/2009 00:23:18

      Μεταφέρω κάτι σημαντικο απο το http://taxalia.blogspot.com/2009/11/blog-post_5776.html :

      Χωρίς να το καταλάβει ο Ψωμιάδης βρέθηκε με το κλειδί της εκλογής του νέου αρχηγού.
      Ο Ψωμιάδης αυτή τη στιγμή παλεύει με τα θεριά της συνείδησής του:

      - Εάν αποχωρήσει αυτή τη στιγμή, η εκλογή Σαμαρά είναι μία άνετη νίκη, με τη Ντόρα να αποχωρεί από τη πολιτική ακολουθώντας το Καραμανλή στην απομόνωση.
      Η κοινή γνώμη τη θεωρεί και αυτή συνυπεύθυνη για τη κατάντια αυτής της χώρας και της χρεώνει το ήμισυ των ευθυνών της ήττας Καραμανλή.

      - Εάν παραμείνει η εκλογή μπορεί να διεξαχθεί από άνετη νίκη Σαμαρά σε ένα θρίλερ ντέρμπι με κίνδυνο να εκλεγεί η Ντόρα από τη πρώτη Κυριακή. Τότε η αφαίρεση των ποσοστών από τον Σαμαρά στην ουσία θα έχει πριμοδοτήσει το Μητσοτακικό στρατόπεδο.

      - Εάν τα ποσοστά τα δικά του είναι ικανά να ανακόψουν την αυτοδυναμία από τη Ντόρα τη πρώτη Κυριακή, τότε η δεύτερη βγάζει άνετα Σαμαρά.


      Άρα ο νομάρχης είναι αυτή τη στιγμή ο ρυθμιστής και το κλειδί της λύσης.
      Το τι θα πράξει ως το τέλος θα είναι και ο καταλύτης της πορείας αυτής της παράταξης.

      • kanis avatar
        kanis @ ΓΙΑΝΝΗΣ 07/11/2009 00:27:05

        Οι Πόντιοι, αν μη τι άλλο, μέχρι σήμερα, ήταν περιλάλητοι για την μπέσα τους...
        Για να δούμε!

      • loretta avatar
        loretta @ ΓΙΑΝΝΗΣ 07/11/2009 00:28:36

        Αυτος σηκωσε σημαια στο θεμα της μακεδονιας στην Χουκλη και ζητησε να ακουσει τις θεσεις των δυο Υποψηφιων...εκει θα πατησει ο ΨΩΜΙΑΔΗΣ.! το θεμα μου ομως ειναι θα το κανει για να ακολουθησει την συνειδηση του η...θα το κανει για να την ελαφρυνη???

        γιαυτο ειπα ΠΟΝΗΡΟΣ Ο ΠΟΝΤΙΟΣ...!!

        • kanis avatar
          kanis @ loretta 07/11/2009 00:38:49

          Αν ο Πανίκας θέλει να τιμήσει την Ποντιακή του καταγωγή, τότε η επιλογή του (ανευ θέσεων, συνομιλιών κατ ιδιας κι αλλων τινών υπεκφυγών), είναι μία...ο Αντώνης!

          Αλλιώς, από Ψωμιάδης να μετονομαστεί σε Ψωμ άκης!

        • Υ. avatar
          Υ. @ loretta 07/11/2009 00:52:28

          Όλη τη δουλειά στη Νομαρχία, τη συντονίζει ο Διονύσης, αδελφός του Ψωμιάδη. Γνωστός, παλιός πασόκος, που δεν το έκρυβε μάλιστα. Αν θυμάστε κάπου ’01, ’02 με ΕΠΟ, Γκαγκάτση, παράγκα κλπ, έβγαινε τακτικότατα στα γυαλιά. Έξυπνος τύπος. Από στροφές, καμιά σχέση με τον αδελφό του. Ε, ο Διονύσης είναι αυτός που κάνει και τους πολιτικούς σχεδιασμούς του Πανίκα.
          Οικογένεια και εδώ.

        • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
          ΓΙΑΝΝΗΣ @ loretta 07/11/2009 00:55:47

          Ο Κύρτσος ειπε αποψε στον ΑΝΤ1 πως εχει στα χερια του μεγαλη δημοσκοπιση που θα δημοσιευθει στη

        • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
          ΓΙΑΝΝΗΣ @ loretta 07/11/2009 00:55:48

          Ο Κύρτσος ειπε αποψε στον ΑΝΤ1 πως εχει στα χερια του μεγαλη δημοσκοπιση που θα δημοσιευθει στη

        • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
          ΓΙΑΝΝΗΣ @ loretta 07/11/2009 00:57:23

          Ο Κύρτσος ειπε αποψε στον ΑΝΤ1 πως εχει στα χερια του μεγαλη δημοσκοπιση που θα δημοσιευθει στη FREE SUNDAY και δειχνει τον Ψωμιάδη να παιρνει διψηφιο ποσοστο και να πηγαινουμε σε δευτερο γυρο. Εκει ολα ειναι ανοιχτα αν και οι περισσοτεροι του Ψωμιάδη ειναι πιο κοντα στον Αντώνη.

        • loretta avatar
          loretta @ loretta 07/11/2009 01:01:56

          μηπως μιλαει για την μετρηση της αλκο?? αυτη παει δευτερο γυρο και βγαζει τον Αντωνη με 47% και την Ντορα με 43%.

          θα δουμε παντως εχουμε οντως πολλες μερες μπροστα μας και απο τους μηχανισμους ολα να τα περιμενεις..

          εξαλου μην ξεχνατε το συνδρειο...εκει...θα ακουσουμε πολλα !! και θα βγαλουμε πολλα συμπερασματα.

        • kanis avatar
          kanis @ loretta 07/11/2009 01:09:59

          Τα γνωστά χτυπήματα κάτω από τη ζώνη, που καταφέρει πάντα το Μητσοτακέικο, όταν χάνει κι εμφανίζονται από ανύποπτες πηγές,επίσης ας αναμένονται!

        • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
          ΓΙΑΝΝΗΣ @ loretta 07/11/2009 01:18:19

          Μαλλον ο κυρτσος μιλαει για αλλη δημοσκοπιση που εγινε απο επιστημονικο κεντρο ερευνων με το οποιο συνεργαζεται η εφημεριδα του. Το στοιχημα ειναι να μη βγει η Ντόρα την πρωτη Κυριακή. Τη δεύτερη ειναι χαμενη απο χερι η κυρία. 3 στους 4 του Ψωμιάδη ειναι με τον Αντώνη. Η μάχη ειναι πολυ σκληρή και δεν επιτρέπεται χαλάρωση. Όσο για τα χτυπηματα κατω απο τη μεση και τα βρωμικα κολπα του Μητσοτακέικου, αυτα ειναι αναμενόμενα αλλα εχουν γνωση οι φυλακες, φανταζομαι. Αυτό έμαθε να κανει η Αγία οικογενεια, ετσι εκπαιδευτηκε απο το Δρακουμέλ εδω και δεκαετιες. Πρωτα βγαινει το ματι και μετα το χούι. Το θέμα ειναι πως η βάση βράζει και βλέπει καθαρα την αλήθεια.

  10. Jasmin avatar
    Jasmin 07/11/2009 01:02:36

    Εγώ πάλι γιατί δεν έχω καμία εμπιστοσύνη στον Ψωμιάδη; Εξαρχής, δεν κατάλαβα καν από που αντλεί τόση αυτο-πεποίθηση (εκτός από την ποντιακή δεξαμενή ψήφων και την πολύπλευρη "δικτύωση" στη Σαλονίκη)
    Δεν ταυτίζομαι με κανένα κόμμα στην Ελλάδα, αλλά θεωρώ αυτονόητο ότι εάν η ΝΔ, όντως, θέλει να επιδείξει πολιτικό "πολιτισμό" και ήθος σε αυτούς τους δύσκολους καιρούς, η εκλογή Σαμαρά είναι μονόδρομος.