#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/06/2011 10:56
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ντόρα: "παρών", δηλαδή "ναι"



Its official, η Ντόρα (ξανα)στήριξε το ΠΑΣΟΚ το Μνημόνιο και την κυβέρνηση του ΓΑΠ. Μετά την αντίδραση των στελεχών της (κυρίως των βουλευτών) η Μπακογιάννη μετέτρεψε την ψήφο κατά συνείδηση σε δήλωση παρουσίας.

Έτσι Ντόρα βοηθά την κυβέρνηση να μακροημερεύσει (άρα αυτά που λέει για κυβέρνηση εκτάκτου ανάγκης είναι για τα τηλεοπτικά παράθυρα). Γιατί σήμερα μιλούν τα πολιτικά μαθηματικά:

Η κυβέρνηση έχει 155 ψήφους και ίσως πάει προς τα κάτω. Η αντιπολίτευση έχει 145. Για να περάσει το μεσοπρόθεσμο χρειάζεται η πλειοψηφία των παρόντων βουλευτών. Δηλαδή τουλάχιστον 146; Λάθος με τα 5 «παρών» της Ντόρας τα «όχι» γίνονται 140. Άρα στον ΓΑΠ αρκούν 141. Τόσο απλά. Και τόσο κυνικά η Ντόρα στήριξε τον Παπανδρέου. Θα της χρωστά ευγνωμοσύνη που πρέπει να της την ξεπληρώσει (ίσως στον εκλογικό νόμο).

ΣΧΟΛΙΑ

  1. tralala1969 avatar
    tralala1969 29/06/2011 11:01:24

    Δηλαδή αυτός που δηλώνει παρών δεν περιλαμβάνεται στους παρόντες? Και γιατί οι παρόντες θα είναι 291 ώστε να χρειάζονται 146 για να περάσει?

  2. Y. avatar
    Y. 29/06/2011 11:06:18

    Μπράβο στη μανδάμ!

  3. hellas web news avatar
    hellas web news 29/06/2011 11:08:35

    γιατί δεν προσχωρει επιτέλους με τον Giorgos να ησυχάσουμε? αμάν!

  4. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 29/06/2011 11:09:35

    Η σταση ειναι ουδετερη.Αν ελεγε ναι θα πηγαιναν στις 160 οι αρχικες ψηφοι του ΠΑΣΟΚ.Εκεινος που ειναι εντελως αλαλουμ ειναι ο Καρατζαφερης που ψηφισε το μνημονιο και θα καταψηφισει το σημερινο.

    • ενας παλιος γνωριμος avatar
      ενας παλιος γνωριμος @ ψυχραιμια 29/06/2011 12:19:05

      ..ε! ναι! ..είναι εκπαιδευμένη σέ τέτοιες ουδετερότητεςαπό την θητεία της στο ΥΠ.ΕΞ...

  5. noldor avatar
    noldor 29/06/2011 11:32:19

    Μου φαίνεται ότι μπέρδεψες τα νούμερα. Αυτά ισχύουν αν κάποιο κόμμα (π.χ. ΣΥΡΙΖΑ) δεν μετάσχει στην ψηφοφορία.

  6. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 29/06/2011 11:39:55

    Για να της το ξεπληρώσει, στον εκλογικό νόμο, θα πρέπει να κατεβάσει το όριο στο 1%! Έτσι μόνον θα μπορέσει η κόρη να μπει στην επόμενη βουλή έστω και μόνη, χωρίς τα πρωτοπαλίκαρά της ασφαλώς.
    Ως τότε είναι αναμφίβολο, πως θα αγωνίζεται για τη συγκρότηση κυβέρνησης «εθνικής συνενοχής». Η κοπέλα είναι άκρως συναινετική και ιδιαιτέρως πρόθυμη στο ξεπούλημα και σε αυτό έχει αποδείξει πως δεν έχει αναστολές.
    Άλλωστε καθημερινά δίνει τις εξετάσεις της, να μην δηλώσει έστω και «παρούσα» όταν είναι σε δύσκολη θέση; Οι εξεταστές της ήταν και είναι ανέκαθεν επιεικείς μαζί της!

  7. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 29/06/2011 11:57:08

    Η ΝΤΟΡΑ ΚΑΚΟΦΩΝΙΞ;; ΕΥΓΕ

  8. Αρράκις الراقص avatar
    Αρράκις الراقص 29/06/2011 12:24:36

    Συγγνώμη γιά το ξεψείρισμα αλλά "Ντόρα: Παρούσα" δεν είναι το σωστό; Μπορεί να είναι Μητσοτάκης, αλλά προς το θηλυκότερο

  9. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 29/06/2011 12:29:51

    Η ΝΔ κάνει αντιπολίτευση στη Ντόρα και το ΠΑΣΟΚ κάνει αντιπολίτευση στον Αθανασιάδη von Kozani.
    Αυτά τα δύο, σίγουρα τα προσέχει ένας Γιαπωνέζος τουρίστας.

  10. ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
    ΝΤΑΝΤΟΝ 29/06/2011 13:01:14

    Αυτά έχει η ¨Realpolitik¨ και το ¨ Η πολιτική είναι η Τέχνη του Εφικτού¨ , όπως και το ¨ Δεν υπάρχουν Εθνικά Δίκαια - αλλά Εθνικά Συμφέροντα¨ .

    Από την εποχή των ¨Ελλήνων¨ Φαναριωτών Οσποδάρων στην Βλαχία -μέχρι σήμερα...

    Πάντα ¨παρούσα¨ ήταν η Οικογένεια ... Από την εποχή του παππού Κυριάκου Μητσοτάκη με την μεγάλη συγκέντρωση του στην Πλατεία Ελευθερίας των Χανίων το 1944 ( ψάξτε για πιο σκοπό έγινε η συγκέντρωση αυτή... ) μέχρι σήμερα...

    Realpolitik , Mitteleuropa ,

    Ja- Ja - Jawohl mein ...

  11. alakran avatar
    alakran 29/06/2011 13:05:52

    Αφού ψήφισαν το μνημόνιο πριν ένα χρόνο, τώρα ο "λαγός" θα ψηφίσει "όχι" και η Ντόρα "παρούσα¨.
    Η Ντόρα ψελλίζει κάτι για μείωση των φόρων (αυτή που ψήφισε το μνημόνιο και μας το παίζει και φιλελεύθερη!) αντιγράφοντας την επιχειρηματολογία του Σαμαρά, ο δε "λαγός¨ ονειρεύεται ακόμα οικουμενική κυβέρνηση, αλλά δεν αρνείται την παρουσία θετικών μέτρων (δεν μας λέει όμως ποιά είναι) στο Μεσοπρόθεσμο.
    Μου φαίνεται ότι έχουν τρομοκρατηθεί και οι δύο από την εδραιωμένη πια ηγεσία του Σαμαρά στην κεντροδεξιά και απλά επιπλέον ακολουθούν τις εξελίξεις μέχρι να λησμονηθούν οριστικά.

    Υ.Γ Έλσα, δεν νομίζω να έχεις το θάρρος να χάσεις την καρέκλα,αλλά στο ζητάω σαν χάρη:Πες το "Ναι", πλιιζζζζζ.

  12. Φακ Κωστας avatar
    Φακ Κωστας 29/06/2011 13:42:59

    Γαπιξ πάνω σε Ντορίξ και Καρατζαφερίξ...μπράβο Ανατόλιε...

  13. παρουσα! avatar
    παρουσα! 29/06/2011 15:28:57

    ΠΑ-ΡΟΥ-ΣΑ!!!
    να το προσεξει!