06/06/2009 14:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ντόρα και παιδιά του Καράμπελα έκριναν το αποτέλεσμα


____________________________________________________________________________________________
Ενώ ο γραμματέας της ΝΔ Λευτέρης Ζαγορίτης ετοιμάζεται να χρεωθεί (μεταξύ άλλων) το αυριανό αποτέλεσμα και δηλώνει ότι «δεν θα μείνει με σταυρωμένα χέρια» και (σημαντικότερο) το ίδιο κάνει και η Ντόρα, το μεγάλο ερώτημα για κάθε σκεπτόμενο ψηφοφόρο είναι ποιος έκρινε τελικά το αυριανό αποτέλεσμα.

Ποιος επηρέασε την αποσυσπείρωση της ΝΔ την τελευταία στιγμή, ενώ την προηγούμενη εβδομάδα οι δημοσκοπήσεις έδειχναν τάση μείωση της διαφοράς;

Παίζουν (μόνο) οι δημοσκόποι παιχνίδια και οι διαπλεκόμενοι χορηγοί τους - οπότε να μην πιστεύουμε κανέναν, εκτός του αείμνηστου Χαρίλαου που έλεγε ότι κάλπη είναι γκαστρωμένη και κανείς δεν ξέρει τι θα βγάλει;

Ή παίζονται και άλλα παιχνίδια που δεν είναι ορατά με τα μάτια του ποιμνίου που ψηφίζει;

Όλοι ξέρουν ότι συνυπεύθυνοι για το σκάνδαλο της Ζήμενς (και Ιντρακόμ, να μην ξεχνάμε) το οποίο οδήγησε στα μαύρα ταμεία και όσα συμβαίνουν σήμερα είναι η Οικουμενική (ΝΔ-ΠΑΣΟΚ-ΚΚΕ) και η κυβέρνηση Μητσοτάκη που άνοιξαν τον δρόμο και η κυβέρνηση Σημίτη που υπέγραψε τις συμφωνίες. Ο κρατούμενος σήμερα Σκαρπέλης, ήταν κορυφαίο στέλεχος του ΠΑΣΟΚ και ο ισχυρός άντρας του ΟΤΕ από το 1994 μέχρι το 2004. Ο καταζητούμενος Καραβέλας ήταν οικονομικός διευθυντής της Siemens μέχρι το 1999 (κυβέρνηση ΠΑΣΟΚ). Οι συμβάσεις που ερευνά ο ανακριτής υπεγράφησαν όλες επι κυβέρνησης ΠΑΣΟΚ (1998 - 2003).

Τι βλέπουμε όμως να γίνεται την τελευταία εβδομάδα; Η Ντόρα να στρέφει τα πυρά της αντιπολίτευσης επάνω της επειδή δεν παρέδωσε εγκαίρως το περίφημο σήμα για τον Καραβέλα. Καταφέρνει έτσι, αντί όλοι να μιλάνε για τον Σκαρπέλη και τους άλλους του ΠΑΣΟΚ που οδηγούνται στα δικαστήρια, να  μιλάνε για τη ΝΔ που «φυγάδευσε» τον άνθρωπο που έκανε τα ντηλς με το ΠΑΣΟΚ !!!.

Και επειδή προφανώς αυτός δεν έφτανε βλέπουμε (μετά τις ενέργειες της αδέκαστης δικαιοσύνης) τα καημένα τα παιδάκια του Καράμπελα να βγαίνουν στην τηλεόραση καθημερινά  και όλος ο κόσμος να διαμαρτύρεται για την «ανάλγητη ΝΔ». Τον Τσουκάτο όμως τον κάλεσαν για την άλλη εβδομάδα, όταν οι ευρωεκλογές θα έχουν γίνει και ούτε του έβαλαν καν περιοριστικούς όρους.

Και φυσικά ο αντικειμενικός Τύπος αποφεύγει να εξηγήσει στους αναγνώστες του (για να μην τους μπερδέψει προφανώς) για το πότε υπεγράφησαν οι συμφωνίες για τις οποίες πολιτικοί φέρονται ότι λαδώθηκαν , σε ποιο κόμμα ανήκαν οι κατηγορούμενοι, αν υπήρξαν άλλες διώξεις που μπήκαν στο αρχείο κλπ κλπ.

Ο καθένας φυσικά δικαιούται να έχει τις εκτιμήσεις του και τις απόψεις του. Η γνώμη μας όμως είναι ότι δεν μπορεί να υπάρξει αντικειμενική εκτίμηση του τι συμβαίνει με την υπόθεση της Ζήμενς, τη διαφθορά και την διαπλοκή (άρα και αντιπροσωπευτικό αποτέλεσμα της κάλπης), αν δεν μπουν όλα τα χαρτιά στο τραπέζι.

Αλλά  αυτό θα είναι ίσως το μόνο θετικό (για εμάς) αποτέλεσμα της όλης διαδικασίας. Η υπόθεση της Ζήμενς είναι πλέον δύσκολο να συγκαλυφθεί.

(Η φωτο της κ. Μπακογιάννη είναι απο το Πρώτο Θέμα. Στην άλλη ο κ. Σκαρπέλης)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΛΕΡΑ avatar
    ΛΕΡΑ 06/06/2009 15:06:38

    ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΠΡΟΣ ΤΗΝ "ΠΡΑΣΙΝΗ" ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΜΕΡΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΧΑΡΟΥΝ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΑΥΡΙΟ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΜΑΝΤΑΤΑ ΘΑ ΕΡΘΟΥΝ ΜΕΤΑ ΤΙΣ ΕΥΡΩΕΚΛΟΓΕΣ , ΕΚΕΙ ΘΑ ΠΕΣΕΙ ΤΟ ΓΕΛΙΟ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΟΙ ΕΘΝΙΚΕΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΠΡΙΝ ΒΓΟΥΝΕ ΠΟΛΛΑ ΣΤΗΝ ΦΟΡΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΜΗΝ ΘΥΜΗΘΟΥΜΕ ΤΙ ΛΕΕΙ Ο ΛΑΟΣ : "Ο ΨΕΥΤΗΣ ΚΑΙ Ο ΚΛΕΦΤΗΣ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΧΡΟΝΟ ΧΑΙΡΟΝΤΑΙ"

  2. γάιδαρος avatar
    γάιδαρος 06/06/2009 15:55:38

    Κατ΄ αρχήν μπορεί να με διαβεβαιώσει κάποιος ότι όντως ο Καράμπελας την κοπάνησε στο Εξωτερικό και δεν κρύβεται κάπου στην Αθήνα ;

    Στη συνέχεια μπορεί να με διαβεβαιώσει κάποιος ότι ο αδέκαστος και υπεράνω πάσης υποψίας δικαστής - ανακριτής πάλεψε με τον Υπουργό Δικαιοσύνης για να απαγορέψει εγκαίρως την έξοδο στον Καράμπελα, και στα άλλα λαμόγια, και ο Υπουργός τον σταμάτησε ;

    Ακολούθως μπορεί κάποιος να με διαβεβαιώσει ότι ο αδέκαστος και υπεράνω πάσης υποψίας δικαστής - ανακριτής ενημέρωσε εγκαίρως τον Υπουργό Δικαιοσύνης και μετά προχώρησε στις προφυλακίσεις των μελών της οικογένειας Καράμπελα (όχι βέβαια ότι έσταξε του γαιδάρου η ουρά από τους χορτάτους με τα κλοπιμαία που δεν ήξεραν τίποτα απο τον φόνο) δια να προστατεύσει το κύρος της ανεξάρτητης δικαιοσύνης ;

    Και μία βοηθητική ερώτηση. Ποιος πιστεύει ένα προιστάμενο λογιστηρίου με περιουσία 20 εκ. Ευρώ, ότι λάδωνε πολιτικούς καί όχι το αντεράκι του και το αντεράκι της οικογένειας του ;


    Και τέλος η βασική ερώτηση. Ποιός μαλάκας άφησε την αδέκαστη και ανεξάρτητη δικαιοσύνη να ξεκινήσει ένα μήνα πρίν τις εκλογές την "αναψηλάφηση" του Φακέλλου της Siemens ; Δεν κατάλαβε κανένας ότι όταν θα σκάσει ο κουβάς με τα σκατά θα την πληρώσει αυτός που τον κρατάει και όχι αυτός που τον γέμισε ;

    Ας μη συνεχίσω, έχουμε καιρό μετά την Κυριακή να ψάξουμε να βρούμε "ποιός κυβερνάει επιτέλους αυτόν τον τόπο".

  3. Κόμης Μητσοτάκουλας avatar
    Κόμης Μητσοτάκουλας 06/06/2009 16:38:06

    Γουστάρετε;

    www.bayimg.com/JaaIjAACj

  4. Lavazza avatar
    Lavazza 06/06/2009 16:54:57

    Το σκανδαλο SIEMENS δεν κρίνει το εκλογικό αποτέλεσμα.

    Εάν το έκρινε το σκάνδαλο SIEMENS τότε το ΠΑΣΟΚ μετά βίας θα εξέλεγε δύο Ευρωβουλευτές.

  5. ο πολυγνώστης.... avatar
    ο πολυγνώστης.... 06/06/2009 18:21:11

    Τα λεφτά από το Χρηματιστήριο…(βγάλλανε κάτι από το περιβάλλον του ..κινέζου…άπειρα) , απο το C4I (…κάτι μούτράκια με μουστάκια….),από τις προγραμματικές συμβάσεις (…κάτι επιλοχίες)….από το ΕΚΤ (Ευρωπαικό Κοινωνικό Ταμείο….)…..κάπου καταλήγανε!!!!!..εκεί που το ξέρουνε όλοι!!!!!..στον ΚΙΝΕΖΟ!!!και την παρέα του!!!!!…

  6. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 06/06/2009 18:38:44

    Δε μας τα λες καλα φιλε μου.
    Οι συμφωνεις,ειχαν αποφασισθει απο την οικουμενικη κυβερνηση του 89,για να ανεβασουν και Ελληνικη εταιρια,στην high tech ομαδα.
    Το ιδιο εγινε και αργοτερα,με το Σφηνια,τον οποιον ευνοησαν να κανει μια μεγαλη εταιρια,για να αντεξει στην εισοδο των ευρωπαικων εταιριων.
    Αλλα μετα,άλλα εγιναν.
    Ας ειναι καλα ο μαλακας που εριξε το καραβι στα βραχια.

  7. kontin avatar
    kontin 06/06/2009 19:12:28

    o Καραμανλής πιάστηκε στη φάκα. Ενω θα μπορούσε τόσα χρόνια να βοηθήσει στο ξεκαθάρισμα ενός κάρου υποθέσων της ¨χρυσής¨ εποχής Σιμίτη κοιμόταν τον ύπνο του δικαίου και στο ωραίο παραμύθι του. Θα βοηθούσε πιθανόν και το Γιώργο να ξεβωμίσει το ΠΑΣΟΚ. Αλλά τίποτα από όλα αυτά. Έτσι από Δευτέρα ή θα κάνει την ηρωική έξοδο ή θα πάει άκλαφτος σώζοντας και την Οικογένεια Μητσοτάκη που είναι μέσα στη μίζα και τη ρεμούλα.

  8. Simakos avatar
    Simakos 06/06/2009 19:44:39

    Υπάρχουν ακόμη "μη νεοδημοκράτες" που ποντάρουν στον Καραμανλή; Αυτός θα αλλάξει το πολιτικό σκηνικό και θα τα βάλει με το κατεστημένο; Ο αντάρτης! Στα πόσα πεταμένα χρόνια "καίγεται" ένας ηγέτης, ρε παιδιά; Έχουμε χάσει το μέτρημα...

    Κακό το ΠΑΣΟΚ; Χείριστο! Αλλά πείτε μια συγκεκριμένη άποψη για εναλλακτική λύση. Τι προτείνετε;

    Από αμπελοφιλοσοφίες και θεωρίες πολιτικού τυχοδιωκτισμού έχουμε χορτάσει. Σοβαρές εναλλακτικές λύσεις δεν βλέπουμε, αυτό είναι το πρόβλημα.

  9. Κόμης Μητσοτάκουλας avatar
    Κόμης Μητσοτάκουλας 06/06/2009 20:22:04

    Ναι, εγώ και άλλοι πολλοί, που θεωρούν το παιντί ηλίθιο και επικίνδυνο. Επειδή δεν προβλέπω να βγαίνει ο Στάλιν πρωθυπουργός, προτιμώ να ποντάρω στον ανεκδιήγητο Καραμανλή. Μόνο έτσι θα κοντύνουν Μπακογιάννη και Παπανδρέου και υπάρχει περίπτωση να ξεφύγουμε στο μέλλον. Έστω, ισχνή.

    Realpolitik.

  10. τα λαμόγια μέσα avatar
    τα λαμόγια μέσα 06/06/2009 21:23:02

    Κόμη Μητσοτάκουλα, εσύ είσαι μάλλον από τους επικίνδυνους ψηφοφόρους. Εσύ και οι όμοιοί σου, παίρνετε τον κόσμο στο λαιμό σας. Η σκέψη σου είναι τόσο απλοική, αλλά συνάμα και αποπροσανατολιστική. Γαλουχήθηκες τόσα χρόνια να στηρίζεις ένα σάποιο καθεστώς της Δεξιάς, και όταν σας παίρνουν με τις λεμονόκουπες για τα μύρια μύθια που κάνετε, λέτε αφελώς ότι προτιμάτε τον "ανεκδιήγητο Καραμανλή" από το "επικίνδυνο παιντί" . Και θεωρείτε τον εαυτό σας ψύχραιμο συζητητή. Φίλε μου, οι απόψεις σου μόνο εμπάθεια φανερώνουν.κρίμα