#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/11/2009 13:27
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ντόρα: «Αν γυρίσει ο Σαμαράς εγκαταλείπω οριστικά τη Ν.Δ.» (χα χα χαααα)

ΤΑ ΝΕΑ 12/8/2000:


«Την ώρα που ο Αντώνης Σαμαράς θα περνά το κατώφλι της Ρηγίλλης, εγώ θα εγκαταλείπω οριστικά τη Ν.Δ. και η ευθύνη της αποχώρησής μου δεν θα βαρύνει εμένα».

Το ξεκάθαρο αυτό μήνυμα έστειλε στον κ. Κ. Καραμανλή η κ. Ντόρα Μπακογιάννη, και αυτή η απόφασή της δεν πρόκειται να αλλάξει όπως λένε συνομιλητές της.

Το τελευταίο διάστημα, οι φήμες για ενδεχόμενη επιστροφή του προέδρου της Πολιτικής Άνοιξης στη Ν.Δ. δίνουν και παίρνουν στη Ρηγίλλης.

Οι συνεργάτες τού κ. Κ. Καραμανλή λένε ότι όλα τα ενδεχόμενα είναι ανοιχτά, ενώ οι φίλοι τού κ. Α. Σαμαρά την επομένη της δεξίωσης για τη Γιορτή της Δημοκρατίας επεσήμαιναν με έμφαση ότι οι κ.κ. Κ. Καραμανλής και Α. Σαμαράς είχαν εγκάρδια συνομιλία, ενώ αντίθετα ο πρόεδρος της Ν.Δ. δεν συνομίλησε με τον κ. Κ. Μητσοτάκη.

Ο πρώην πρωθυπουργός, πάντως, έχει πάρει από καιρό την απόφαση να καταγγείλει τον κ. Κ. Καραμανλή και να αποχωρήσει από τη Ν.Δ. αν επιστρέψει στο κόμμα ο κ. Α. Σαμαράς.

Και αυτό τα τελευταία δύο χρόνια το λέει όπου σταθεί και όπου βρεθεί. Το σημαντικό είναι ότι τώρα λέει πως θα φύγει από το κόμμα και η κ. Ντόρα Μπακογιάννη.

Κορυφαία στελέχη της Ν.Δ. επισημαίνουν ότι η αποχώρηση του επίτιμου προέδρου και της πρώην υπουργού από τη Ν.Δ. δεν είναι εύκολη υπόθεση, διότι είναι βέβαιο ότι θα ακολουθήσουν βουλευτές και στελέχη, αλλά και οπαδοί, που δεν είναι λίγοι διότι στους ακραιφνείς μητσοτακικούς θα προστεθούν και εκείνοι που εξακολουθούν να αντιπαθούν τον πρόεδρο της «Άνοιξης». Τα ίδια στελέχη προσθέτουν ότι επειδή ο κ. Κ. Καραμανλής τα γνωρίζει καλά όλα αυτά, αν πάρει την απόφαση να καλέσει τον κ. Αν. Σαμαρά να επιστρέψει, θα σημαίνει ότι έχει πάρει την απόφαση να συγκροτήσει ένα «καινούργιο κόμμα», που να είναι στα μέτρα του ώστε να μην αμφισβητείται απο κανέναν ο ηγετικός ρόλος του.

Στο ερώτημα, τι θα κάνει η κ. Ντ. Μπακογιάννη, αν φύγει από τη Ν.Δ., φίλοι και συνεργάτες λένε ότι ακόμη δεν έχουν ληφθεί τέτοιες αποφάσεις.

Δεν αποκλείουν όμως τίποτα. Αφήνουν ανοιχτό ακόμη και το ενδεχόμενο της συνεργασίας με τον κ. Δ. Αβραμόπουλο αν και, όπως εξηγούν, δεν έχει υπάρξει καμία επαφή τού δημάρχου με την κ. Ντ. Μπακογιάννη. Υπάρχουν όμως συνομιλητές της πλατείας Κοτζιά και της οδού Αραβαντινού που λένε ότι μια τέτοια συνεργασία θα μπορούσε να είναι άκρως επιτυχής αν γίνει συμφωνία για μοίρασμα των ρόλων.

Κανείς όμως από αυτούς δεν είναι έτοιμος να απαντήσει στο ερώτημα ποιος από τους δύο θα είναι αρχηγός αν συγκροτήσουν μαζί πολιτικό φορέα.

Σε κάθε περίπτωση, λένε στη Ρηγίλλης, αν συμβεί αυτό θα είναι μετά το τακτικό συνέδριο, το οποίο όπως όλα δείχνουν μετατίθεται για τον Μάρτιο, ενώ αρχικά επρόκειτο να διεξαχθεί τον Ιανουάριο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. loretta avatar
    loretta 17/11/2009 13:40:12

    βρε ειναι ξεχασιαρα η καημενη...

  2. theelfatbay avatar
    theelfatbay 17/11/2009 13:57:55

    Πω πω, θα φύγει από την ΝΔ και θα πάθω κατάθλιψη. Dora Mitsotakis, please stay!

  3. Μιχαήλ Ψελλός avatar
    Μιχαήλ Ψελλός 17/11/2009 14:07:23

    Eννοούσε αν θα γίνει.....πρόεδρος της ΝΔ ο Α.Σαμαράς!!!!!!!!!!!
    Τί λέει επ΄αυτού ο εκπρόσωπος Τύπου της κας Μπακογιάννη , κος Αρης; ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!!!!!!!!

  4. ελεύθερος avatar
    ελεύθερος 17/11/2009 16:48:11

    Όχι μόνο γύρισε ο Αντώνης Σαμαράς αλλά θα του φέρνεις και καφεδάκι στο γραφείο του σε λίγες ημέρες.
    Αν είσαι καλό και υπάκουο κορίτσι μπορεί και να σε βάλει και στις εκλογικές λίστες, στις επόμενες εκλογές.

  5. varnava avatar
    varnava 17/11/2009 17:34:03

    Εγώ δεν είδα τη Ντόρα να φευγει όταν ο Σαμαράς γύρισε στη ΝΔ.... αντίθετα ο Σαμαράς έλεγε χρόνια στους Νεοδημοκράτες ότι δε θα γυρίσει στη ΝΔ και δεν θα τους υποστηρίξει. Με την ίδρυση της ΠΟΛΑΝ από τη μια και με την έντονη διαμάχη του με τον Κωνσταντίνο Καραμανλή από την άλλη, μόνο Νεοδημοοκράτη δεν τον λες....

  6. ενας ψηφοφορος avatar
    ενας ψηφοφορος 17/11/2009 18:05:56

    «Την ώρα που ο Αντώνης Σαμαράς θα περνά το κατώφλι της Ρηγίλλης, εγώ θα εγκαταλείπω οριστικά τη Ν.Δ. και η ευθύνη της αποχώρησής μου δεν θα βαρύνει εμένα».

    ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΔΕΝ ΗΛΠΙΖΑ ΣΕ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ...

    μακαρι... μακαρι ... τι το λεει και δεν το κανει ? αιντε μαζι με το καντεμικο 2009 να φυγει και το καντεμοσογο...

  7. ενας ψηφοφορος avatar
    ενας ψηφοφορος 17/11/2009 18:07:29

    Φευγοντας ας παρει και τον κασσιμη και τον σκυλακακη , α και να μην ξεχασει να κλεισει καλα την πορτα..

  8. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 17/11/2009 23:52:28

    Στο καλό και να μας γράφει.

  9. Ανδρέας avatar
    Ανδρέας 18/11/2009 01:19:32

    «Ούτε ο Καραμανλής ούτε ο Παπανδρέου μπορούν πια να προσφέρουν στον τόπο», «παρεμποδίζουν», «Η Ελλάδα πρέπει να τρέξει... κι εγώ προσωπικά δεν πιστεύω ότι μπορεί να τρέξει με πολιτικά κατάκοπες ηγεσίες». «Η Πολ.Αν. δεν δέχεται συμβιβασμό με τα Σκόπια ή οποιονδήποτε άλλο προκλητικό γείτονα». Η δήλωση αυτή είχε γίνει στις 15-9-1994 από τον τότε πρόεδρο της "Πολιτικής Άνοιξης" Αντώνη Σαμαρά. Ήταν η περιόδος που ο Μεσσήνιος πολιτικός είχε ξεχάσει το δάκρυ του Εθνάρχη. Είχε άλλες προτεραιότητες. Τότε, είχε αποφασίσει να στηρίξει το ΠΑΣΟΚ και τον Σημίτη, ενώ ο Έβερτ και η Ν.Δ. προηγούνταν με 5%. όπως βλέπετ και εμείς δεν ξεχνάμε τι έλεγε τότε ο κ. Σαμαράς!

    • A.F.M avatar
      A.F.M @ Ανδρέας 26/11/2009 01:20:17

      Ε δεν είχε και άδικο! Σκ@τ@ τα κάναν με το Σκοπιανό, δίχασαν τον κόμο σε δεξιά και αριστερά καφενεία και δες που βρισκόμαστε οικονομικά! Απόλυτο δίκαιο είχε! Τότε ξεκίνησε η κατρακύλα και ακόμη κυλάμε!

      Αν η Ντόρα θέλει ψήφους, να τους φέρει από την Κρήτη. Αλλά εκεί με το ζόρι βγάζουν εναν γαλάζιο βουλευτή ανά νομό. Από εμας τους σιαψιάληδες περιμένει ψήφους. Και πολύ φοβάμαι ότι θα τους πάρει...

      Τέτοια σιαψιαλιά μόνον στα Σέρρας!

      • A.F.M avatar
        A.F.M @ A.F.M 26/11/2009 01:26:18

        Α και να μην ξεχνάμε ποιος έμπασε την γκαντέμικη οικογένεια στην ΝΔ και έκτοτε μας δημιούργησε συμπλέγματα και καταντήσαμε να ντρεπόμαστε να λέμε την λέξη `δεξιά` για να την μονοπωλεί τώρα ο φωνακλάς και ο χοντρός!

        Γίναμε `προοδευτικούληδες κεντροανειδιολόγιτοι` και ιδού το αποτέλεσμα. 10% στο ΛΑΟΣ και 1 εκ σε αποχή.

  10. Aδέσποτη avatar
    Aδέσποτη 18/11/2009 12:36:56

    Εκεί στα κορφοβούνια της Ευρυτανίας σίγουρα θα χαρούν να την κάνουν δήμαρχο.