#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
16/07/2008 21:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ντροπή !!!

Τις τελευταίες δεκαετίες τα Άτομα με Ειδικές Ανάγκες μετακινούνται δωρεάν με τις αστικές συγκοινωνίες, ενώ στις υπεραστικές συγκοινωνίες (ΚΤΕΛ – ΟΣΕ) καταβάλουν το 50% του εισιτηρίου. Από χθες όμως καταργήθηκε κι αυτό το ελάχιστο προνόμιο. Έτσι τώρα τα Άτομα με Ειδικές Ανάγκες είναι υποχρεωμένα να καταβάλουν ολόκληρο το αντίτιμο του εισιτηρίου στα ΚΤΕΛ. Αυτό έγινε επειδή, όπως μας καταγγέλλουν, ο αρμόδιος υπουργός Υγείας Δ. Αβραμόπουλος δεν υπέγραψε σχετική υπουργική απόφαση, όπως γίνεται κάθε έτος. Προφανώς έχει πληροφορίες ότι τα Άτομα με Ειδικές Ανάγκες στην Ελλάδα έπαιξαν λόττο και πλούτισαν ξαφνικά. Όπως δηλαδή συμβαίνει και με αρκετούς συναδέλφους του κ. υπουργού,

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Lmpg avatar
    Lmpg 16/07/2008 21:45:44

    Το κρίμα είναι ότι αυτή η χώρα έχει γυρίσει πίσω 3-4 δεκαετίες με την πάροδο μόλις 4 ετών.

    Μόνο όνειδος και κατακραυγή. Αλλά έτσι είναι "τα ψεύτικα τα λόγια, τα μεγάλα".

    Για ρώτησε πόσοι απόφοιτοι ΤΕΦΑΑ με ειδικότητα ΑΜΕΑ εργάζονται; Και ακόμα χειρότερα πόσοι εργάζονται σε ΑΜΕΑ; Ή αν υπάρχουν ιδρύματα;

    Σε ένα ίδρυμα που υπάρχει στο Σκαραμαγκά για ΑΜΕΑ (αυτιστικά) δεν υπάρχουν γιατροί και νοσηλευτικό προσωπικό. Οι γονείς μόνοι τους ντύνουν, ταίζουν, πλένουν, φροντίζουν τα παιδιά τους. Προ ημερών ένα παιδί 14 ετών πέθανε από αναρρόφηση πλαστικού γαντιού. (sic)

    Να συνεχίσω; Όλα τα ιδρύματα που έγιναν μέχρι πριν λίγα χρόνια με συνεισφορά της Ευρ. Κοινότητας υπολειτουργούν γιατί το Υπουργείο Υγείας δεν δίνει κονδύλια - φράγκα λαϊκά -. Τα δίνει σε συνεργασίες με ιδιωτικά θεραπευτήρια ή σε φαρμακευτικές.

    Η ΕΣΑΕΑ (Συνομοσπονδία ΑΜΕΑ) προσλαμβάνει ωρομίσθιους εκπαιδευτές όλων των ειδικοτήτων με κομματικά κριτήρια και τους πληρώνει μετά από 1 χρόνο με ευτελή ποσά.

    Καληνύχτα. Η λύση είναι η μετανάστευση και το εννοώ.

  2. ΠΔύο avatar
    ΠΔύο 16/07/2008 22:25:59

    Ο Αβραμόπουλος έχει σημαντικότερες ασχολίες.

  3. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 16/07/2008 22:26:16

    συμπεριφερόμαστε στα ΑΜΕΑ σαν να μην υπάρχουν και είναι πράγματι ντροπή.

    Ασχετα με αυτό, αναρωτιέμαι τι έγινε η Siemens? Απουσιάζει από όλα τα blogs...

  4. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 16/07/2008 22:32:38

    ΑΙΣΧΟΣ ΠΕΡΑ ΠΑΟ ΚΑΘΕ ΟΡΙΟ!

    ΘΕΛΟΥΝ ΞΥΛΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΞΥΛΟ ΟΣΟΙ ΠΗΡΑΝ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ...

  5. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 16/07/2008 22:36:46

    Γιατί όνειδος και κατακραυγή? για αυτό το ελάχιστο που δεν δικαιούνται αλλά τους το οφείλουμε ως κοινωνία?

    Όπως σωστά αναφέρει η γελοιογραφία (...μάλλον φωτογραφία της Ελληνικής κοινωνίας είναι) κλαμπ η «ανοιχτή κοινωνία».

    Γιατί σας κάνει εντύπωση? όλοι οι πολιτικοί κάνουν χαρούλες σε αυτούς που συναναστρέφονται:

    -πόσοι απόφοιτοι ΤΕΦΑΑ με ειδικότητα ΑΜΕΑ εργάζονται?
    -πόσες κλίνες εντατικής είναι κλειστές?
    - πόσοι νοσηλευτές / γιατροί / δάσκαλοι / βρεφοκόμοι / νηπιαγωγοί λείπουν?
    -πόσοι αστυνομικοί κάνουν τις Φιλιππινέζες και τους σωματοφύλακες επωνύμων?
    -πόσοι πυροσβέστες μας λείπουν? κλπ

    Μα όλοι αυτοί δεν συνάδουν στο κλαμπ, δεν τους συναναστρέφονται (...με τους Μήτσους), οπότε για αυτούς όλους απλά δεν υπάρχουμε. Δεν είναι ότι αγνοούν ή δεν κατανοούν το πρόβλημα απλά δεν γνωρίζουν ότι υπάρχει πρόβλημα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑΣ ΤΟΥΣ. ΤΟΣΟ ΑΠΛΑ (αν αρρωστήσουν θα πάνε σε ιδιωτικό ή στις ρεζερβέ κλίνες του ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΜΟΥ, θα τελειώσουν το κολέγιο Αθηνών, θα σπουδάσουν στο Λονδίνο, θα κάνουν μεταπτυχιακό στις ΗΠΑ και θα μας σώσουν....πως να ασχοληθούν με κάτι - οτιδήποτε - που δεν τους ακουμπά?)
    & δεν τους κατηγορώ καθόλου: ο κάθε άνθρωπος εκ φύσεως κοιτά τον κύκλο και τους δικούς του που συναναστρέφεται. Το ίδιο και αυτοί, το πρόβλημα είναι δικό μας που τους αποδεχόμαστε.


    ΥΓ

    πάντως απολύτως σοβαρά ειδικά για την ομάδα των συνανθρώπων μας που είναι ΑΜΕΑ, έπρεπε να την κοιτάξουν παραπάνω και όχι για λόγους κοινωνικούς απλά γιατί όλοι αυτοί οι ΕΠΙΓΟΝΟΙ για εμένα είναι Ατομα Με Ελάχιστη Αντίληψη αντίθετα από τους πραγματικούς συνανθρώπους μας που το επαναλβάνω δεν τους χαρίζουμε τίποτα τους το οφείλουμε
    (...εξάλλου βάζω στοίχημα ότι στο γραφείο του συγκεκριμένου κυρίου απασχολούνται περισσότεροι δημοσιογράφοι, επικοινωνιολόγοι δημοσιοσχεσίτες από ...γιατρούς ή κοινωνιολόγους ως σύμβουλοι)

  6. Lmpg avatar
    Lmpg 16/07/2008 22:59:16

    Και η δήλωση-βόμβα της Μ. Γιαννάκου - μέσες άκρες - "έπρεπε να γίνω ΑμΕΑ για να καταλάβω τα προβλήματα"

    Α ρε οσφυοκαμψία για εκμαίευση ψήφων.

    @ ιθαγενής
    Συμφωνώ

  7. Dennyl avatar
    Dennyl 16/07/2008 23:26:58

    @Impg

    Αυτό δεν το ήξερα...Σα δε ντρέπονται λίγο. Δηλαδή ο απλός λαουτζίκος, δηλαδή εσύ κι εγώ, που δεν είμαστε ΑΜΕΑ γιατί μπορούμε και καταλαβαίνουμε τα προβλήματα? Προφανώς για τους λόγους που αναφέρει ο Ιθαγενής.
    Αλλά τι να τους κάνουμε αυτούς τους πολιτικούς ρε παιδιά? Να μας λένε αν δεν έχετε ψωμί φάτε παντεσπάνι? Και περηφανευόμαστε ότι έχουμε και δημοκρατία πανάθεμά μας.
    Οι γαλαζοαίματοι ζουν και βασιλεύουν!

  8. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 16/07/2008 23:32:42

    Μπραβο της Γιαννακου που το παραδεχθηκε! Βεβαια αυτο δεν ειναι πολιτικο ειναι δυστυχως σχεδον γονιδιακο ο φιλοτομαρισμος και το ζε μαν φου για το τι γινεται ο αλλος...

  9. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 17/07/2008 00:03:13

    Ας αφήσουμε στην άκρη τις μεγάλες απαιτήσεις. Ας δούμε τι γίνεται στα πεζοδρόμια. Κολώνες, κουτιά του ΟΤΕ δέντρα και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο στέκονται εμπόδια στα πεζοδρόμια στην δυνατότητα των πολιτών να κινηθούν. Είτε πρόκειται για ανάπηρους είτε για μητέρες με καροτσάκια και παιδάκια. Είναι θέμα κουλτούρας λοιπόν κι όχι χρημάτων. Είναι θέμα κουλτούρας γιατί οι κολώνες, τα δέντρα και τα κουτιά του ΟΤΕ θα μπορούσαν να είναι κάπου αλλού. Δε χρειαζόταν χρήματα για να μπουν πιο πέρα.

    Όταν λοιπόν το νιονιό μας είναι γκάου και δεν καταλαβαίνουμε τα στοιχειώδη πως μιλάμε για κονδύλια εξειδικευμένο προσωπικό και τα σχετικά?

  10. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 17/07/2008 00:03:30

    Μπράβο της κα Γιαννακου που μας έδειξε τη λύση στα προβλήματα της Ελληνικής Κοινωνίας:

    ορίστε η λύση, αν για ένα χρόνο:

    -Ο ...Οικονομίας αμείβεται με την κατώτερη ΓΣΣ
    -Ο ...Παιδείας να ξεκινήσει από Α' Δημοτικού στη Δυτική Αττική
    -Ο ...Δικαιοσύνης στο Κορυδαλλό
    -Ο ...Μεταφορών με αστικό λεωφορείο την διαδρομή πχ Ασπρόπυργος - Αθήνα
    -Ο ...ΥΠΕΧΩΔΕ να κάνει καθημερινά με δικό του ΙΧ την διαδρομή Αθήνα - Πάτρας
    -Ο ...Υγείας σε περίπτωση απλού πονόκοιλου να πάει σε εφημερία στο Κρατικό της Νίκαιας ή στον Ευαγγελισμό, με νούμερο
    -Ο ...Ανάπτυξης να πάρει τα 41 μέτρα του και να πάει για ψώνια σε σούπερ μάρκετ.
    κλπ

    ΥΓ

    ειλικρινά εύχομαι στην κα Γιαννάκου
    1. να χαίρει άκρας υγείας μετά από την περιπέτεια υγείας που την ταλαιπώρησε
    2. να απολαύσει την βουλευτική της σύνταξη και να μας αφήσει όμως ήσυχους γιατί υπάρχουν και άλλοι αρκετοί ....μετά Χριστό προφήτες που έπεσαν από τα σύννεφα (...γαμώτο από τις καρέκλες τους δεν ξεκολλούν με τίποτα) για να σώσουν εμάς τους απλούς ...Μήτσους

  11. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 17/07/2008 00:21:15

    "ΒΡΕΓΜΕΝΗ ΣΑΝΙΔΑ"!*

    Ο ευαίσθητος Παπανδρέου, ο λαοφιλής Τσίπρας και η αγωνίστρια Παπαρήγα, γιατί δεν καλούν τον λαό σε μια συγκέντρωση διαμαρτυρίας- ΑΓΑΝΑΚΤΙΣΗΣ, γι' αυτό το ζήτημα; Και όχι έξω από το υπουργείο ή στο Σύνταγμα, ΑΛΛΑ έξω από το ..."κωλόσπιτο"- μέγαρο του Αβραμόπουλου.

    (@FactorX: μια καλή ιδέα θα ήταν, φίλε, να βάζεις τις φωτογραφίες των "κωλόσπιτων" των κάθε φορά υπεύθυνων για τέτοια αντικοινωνικά ζητήματα υπουργών, ή άλλων παραγόντων. Αν ξέρεις την διεύθυνση, δεν είναι ανάγκη καν να παει φωτογράφος, αφού υπάρχει το "maps(dot)live(dot)com/).

    Ντρέπομαι, που είμαι μέλος αυτής της άκαρδης Κοινωνίας. ΕΧΩ ΚΙ ΕΓΩ ΕΥΘΥΝΗ, αφού η ανοχή μου συντηρεί την απανθρωπιά. Ντρέπομαι, αλλά και μισώ, -πλέον...

    ---------
    * Ακούγεται ωραία αυτό το "ΒΡΕΓΜΕΝΗ ΣΑΝΙΔΑ", για τίτλος αυτο-οργανωμένων e- ενεργών πολιτών...

  12. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 17/07/2008 00:38:13

    ²νηπιος γερων

    Planche mouillée! Εξαιρετικος τιτλος και καθολου υπερβολικος. Το αντιιθετο θα ελεγα. Αυτη η αποφαση στην κυριολεξια με εχει βγαλει απο τα ρουχα μου. Δε γινεται ενας δημοσιογραφος-οποιος και ναναι- να του πει στο παραθυρο κ.Υπουργε μπουχεσα γιατι να χανουν αυτοι οι ανθρωποι το #προνομιο# τους?
    Μια που εμαθε να δενει γραββατα ας την σφιξει λιγο παραπανω να ησυχασουμε....Ηθελε και κομμα ο Μιστερ Τιποτα

  13. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 17/07/2008 00:55:20

    Ας ξεκινήσουν οι πολίτες να "βοηθάνε" και μετά να απαιτούν .

    Μερικά παραδείγματα :

    1)Αυτοκίνητα στη μέση του πεζοδρομίου .
    2)Σκουπίδια γύρω από τους κάδους και ΟΧΙ μέσα .
    3)Τον τυφλό τον βοηθάμε να περάσει το δρόμο , δεν τον παρατηρούμε να δούμε πως θα τα καταφέρει .
    4)Το παιδικό καροτσάκι έχει ροδάκια όχι ερπύστριες για να προσπερνάει τα χιλιάδες σκουπίδια που πετάνε στο δρόμο οι Αθηναίοι .
    5)Οι ράμπες (όπου υπάρχουν) για διάβαση των ΑΜΕΑ ΔΕΝ είναι χώρος στάθμευσης .

    Έχω κι άλλα άμα θέλετε .

    Το κράτος είναι καθρέφτης της κοινωνικής πλειοψηφίας δυστυχώς . Ένα πράγμα σαν τους κάδους ανακύκλωσης . Όλοι παραπονιούνται ότι δεν υπάρχουν αλλά να κουνήσουν το κώλο τους να βρουν ούτε καν . . .

  14. ataktos avatar
    ataktos 17/07/2008 08:38:06

    NA dite to allo trelo pou gerontes ke monima anapirous tous trehoun kahe hrono stis igeonomikes epitropes gia epibebeosi tis anapirias pano apo 67 % dihos ikto !!!

  15. Ελένη avatar
    Ελένη 17/07/2008 14:01:15

    Στο θέμα της χορήγησης μειωμένου εισιτηρίου στις μετακινήσεις των Ατόμων με Ειδικές Ανάγκες επανέρχεται ο βουλευτής της ΝΔ Γιάννης Μανώλης, σημειώνοντας:

    «Η κοινωνική πολιτική είναι πολύ σοβαρή υπόθεση, ενισχύει ή αμαυρώνει την εικόνα της κυβέρνησης και της παράταξης και δεν προσεγγίζεται μόνο λογιστικά.»

    Ο ίδιος έδωσε στη δημοσιότητα επιστολή του υπουργείου Υγείας προς τον υπουργό Οικονομίας, «που θέτει το πρόβλημα της κοινωνικής πολιτικής σε ευαίσθητες κοινωνικές ομάδες στις πραγματικές του διαστάσεις».

    Στην ανακοίνωσή του ο βουλευτής της ΝΔ τονίζει ακόμα: «Σε ό,τι με αφορά, θα εξακολουθήσω να αναδεικνύω τα προβλήματα κοινωνικής ευαισθησίας διεκδικώντας λύσεις, έστω και να προκαλώ ή στενοχωρώ κάποιους.»