#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/02/2012 19:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ντρέπομαι για τη ζέστα μου



Προχθές το βράδυ, άτομο της οικογένειάς μου γύρισε στο σπίτι γύρω στα μεσάνυχτα. Παγωμένο, έτρεμε από το κρύο, έξω είχε -5C, το μόνο που μου είπε στην  αρχή ήταν ένα: «Γιατί ρε πατέρα;».

Τι είχε συμβεί;

Μαζί με κάποιους φίλους κάναν μια βόλτα για να δώσουν ό,τι είχαν μαζέψει σε παγωμένους αστέγους. Ρούχα, τρόφιμα λίγο κονιάκ…

Έτσι λοιπόν γυρίζοντας στο σπίτι με μάτια κόκκινα, όχι από το κρύο, αυτό μου είπε: «Γιατί ρε πατέρα;». Και συνέχισε: «Γιατί να υπάρχουν τόσοι άστεγοι; Πού είναι το κράτος πρόνοιας για την καταραμένη φτώχεια; Σε τι κόσμο απάνθρωπο ζούμε; Πού είναι ο σοσιαλισμός και ο κάθε –ισμός που θα φρόντιζε την εξαθλίωση; Τους απόρους, τους άστεγους, τα περήφανα γηρατειά;

Νοιώθω άβολα, εμείς στο κάτω-κάτω έχουμε τη δουλειά μας, το σπίτι μας, το ζεστό φαγητό, το ζεστό κρεβάτι. Αυτοί τι έχουν γαμώτο; Ένα χαρτοκούτι από ψυγείο είναι όλη τους η περιουσία. Το ξέρω ότι σε στεναχωρώ, αλλά για πες μου τους νοιάστηκε κανένας; Και πρώτα πρώτα εμείς οι ίδιοι με τα δέκα ζευγάρια παπούτσια, λες και τα δυο δε μας έφταναν.

Τους νοιάστηκε κανένας απ’ τους κυβερνώντες; Αλλά πώς να καταλάβεις τον άλλο, όταν έχεις καλοριφέρ στο σπίτι, στο γραφείο, στο αυτοκίνητο, παντού; Μήπως ξέρουν τι θα πει κρύο; Φτώχεια, εξαθλίωση, αυτοκτονίες γονιών γιατί δεν μπορούν να ζήσουν τα παιδιά τους κι αυτοί πού είναι;

Να βγουν και να πουν με θάρρος το «δυστυχώς επτωχεύσαμε».

Γιατί πτωχεύσαμε παντού. Χάσαμε το παιχνίδι. Χάσαμε τα ουσιώδη της ζωής. Κι εμείς ακολουθούσαμε το ρεύμα και μας άρεσε!

Χάσαμε τους φίλους και τους αντικαταστήσαμε με γλείψιμο και βύσματα.

Χάσαμε την αξιοπρέπειά μας και αποδεχόμασταν με χαρά τις ψεύτικες παροχές που μας σερβίριζαν. Χάσαμε τις αξίες της ζωής. Εμείς να είμαστε καλά, τι κι αν ο γείτονας πεινάει.

Χάσαμε τους στόχους που βάλαμε για δημιουργία, σπουδή και γνώση, για ένα καλύτερο αύριο και αντ’ αυτών κυνηγούσαμε χαρτιά περιτυλίγματος που θα μας εξασφάλιζαν κάποια θεσούλα. Γλείψε κι άλλο, σκύψε κι άλλο και σκασμός! Και δε μιλούσαμε!

Χάσαμε την ανθρωπιά μας και γίναμε απάνθρωποι, επιπόλαιοι, εγωκεντρικοί, χωρίς αισθήματα, συναισθήματα, κρίση!

Χάσαμε γενικώς τον μπούσουλα.

Να αυτά επί τροχάδην μου ήρθαν στο μυαλό απόψε που στο ζεστό μου παλτό βγήκα να κάνω τι; Να σώσω ποιον; Και τώρα που έμπαινα στη ζεστασιά του σπιτιού θυμήθηκα το τετράστιχο εκείνο που μας έλεγε ο δάσκαλός μας και δεν του δίναμε σημασία:

«Στην αργατιά, στη χωριατιά το χιόνι, η γρίπη, η πείνα, οι λύκοι,
ποτάμια, πέλαγα, στεριές, ξολοθρεμός και φρίκη.
Χειμώνας άγριος. Κι η φωτιά, καλοκαιριά στην κάμαρά μου.
Ντρέπομαι για τη ζέστα μου και για την ανθρωπιά μου.»

Ντρέπομαι πατέρα. Αλλά γράψτα όπως σου τα λέω. Ίσως κάτι γίνει. Ίσως…

Ίσως αλλάξουν λίγο τα πράγματα. Ένας λιγότερο άστεγος είναι κέρδος. Ίσως πάρει πάλι μπροστά αυτή η μηχανή που λέγεται κράτος πρόνοιας. Γιατί τώρα ζούμε σε κράτος παράνοιας, κράτος ανίκανο και ανυπόληπτο. Λέω ίσως…

Δαναός


ΣΧΟΛΙΑ

  1. lotofagos avatar
    lotofagos 02/02/2012 19:43:21

    Ποτέ μα ΠΟΤΕ δεν δίνουμε οινόπνευμα σε άνθρωπο που είναι στο εξω κρύο . Θα τον σκοτώσει
    Μόνο άμα φέρουμε κάποιον με ύπνου έρμαια στη ζέστη ίσως να βοηθήσει λιγο κονιακ!

    • κωστας Α avatar
      κωστας Α @ lotofagos 03/02/2012 16:28:28

      ΚΑΠΟΤΕ τοτε που η χωρα και οι ΕΛΛΗΝΕΣ δεν ειχαν εκσυχρονισθει δεν ειχαν τοσα πολλα, οταν εβλεπαν αστεγο τον εβαζαν σπιτι τους τον εδιναν φαγητο ζεστη κλπ.. [ειχαν θεο μεσα τους ] .Μια μερα ακουγα εναν θεολογο στο ραδιοφωνο να φωναζει .....ολα μας τα ειπατε ολα μας τα δειξατε ολα τ απολαμβανουμε χωρις οριο ... ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΔΡΟΜΟΥ ποιος θα μου το δειξει ; οσο αρχιζω να βλεπω την αρχη του δικου μας ΤΕΛΟΥΣ μουρχεται συνεχως στο μυαλο μου ποσο δικαιο ειχε αλλα εγω χαμενος μεσα στο παραμυθι που ζουσαμε τοτε εκανα υποτιμητικες σκεψεις για τον ''ξεπερασμενο '' λογο του θεολογου.ΠΡΟΧΘΕΣ διαβαζω και για καποιον ΑΘΕΟ παγκοσμιου ακτινοβολιας , ο οποιος αφου παρεσυρε με τις παπαριες του πολλους στην ΑΘΕ'Ι'Α τελευταια παραδεχθηκε την υπαρξη του ΘΕΟΥ με την εξης καταληξη στην αποψη του, ''ειναι τοσο πολυπλοκη η λειτουργια του ανθρωπου ΠΟΥ ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να ειναι αποτελεσμα της εξελικτικης πορειας των οργανισμων'' . ΚΑΙ με τα θυματα της παπαριας σου μεγαλε τι κανουμε ;

  2. ΤΗΕΟ avatar
    ΤΗΕΟ 02/02/2012 19:56:20

    Μήπως θυμούνται οι ψευτοσοσιαΛΗΣΤΕΣ τίποτα από τα συνθήματα του ολοκαυτώματος του Πολυτεχνείου; Οι παγκαλοτζουμακοδαμανακοπαπουτσήδες
    της περίφημης γενιάς του πολυτεχνείου; Αυτοί δεν θυμούνται πια ούτε την ελλάχιστη παράγραφο της περίφημης διακήρυξης της 3ης Σεπτέμβρη. Και τον συντάκτη της, τον μεγάλο πολιτικό οραματιστή Μιχάλη Χαραλαμπίδη, ανάγκασαν με την ελεηνή διαγωγή και την αισχρή αντιμετώπισή του να πάρει των οματιών του και να φύγει. Απ΄αυτούς, γιατί και αυτή τη σημερινή κυβέρνηση των ανδρικέλων και αχυρανθρώπων, ετούτοι, με πρώτο το μικρόοοο Γιωργάκη, στηρίζουν, μην περιμένετε τίποτε. Ή μαλλον περιμένετε για ένα καλό ψηφοβόλι τη μέρα των εκλογών. Και να είστε σίγουροι πως εκατοντάδες χιλιάδες ΠΑΣΟΚΙΑ θα το ρίξουν κι αυτούς θα τους ρίξουν στα αζήτητα. Λίγα τα ψωμιά τους.

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΤΗΕΟ 02/02/2012 21:20:11

      H Γενιά του Πολυτεχνείου, χωρίς ίχνος ενοχής για την καταστροφή που προκάλεσε, τώρα σκοτώνει τους Έλληνες καθιστόντας τους έρμαια των στοιχείων της φύσης.
      Σκατά στον τάφο της Μεταπολίτευσης

      • Γιώργος Αχαιός avatar
        Γιώργος Αχαιός @ Orestios 02/02/2012 23:52:22

        Παίζει οι άστεγοι και αυτοί που αυτοκτονούν να είναι οι πρώτοι νεκροί του πολυτεχνείου...
        Εφόσον υπάρχουν αμφιβολίες αν υπήρχαν νεκροί εκεί το 73.
        Η διαφορά είναι ότι η γενιά του πολυτεχνείου σε αυτήν την περίπτωση είναι ο θύτης.....

        • ANDY avatar
          ANDY @ Γιώργος Αχαιός 03/02/2012 11:29:10

          πολυ σωστο το σχολιο.Παρα πολυ σωστο.ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΗΡΞΑΝ ΗΡΩΕΣ ΚΑΙ ΤΟΤΕ.ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΠΑΡΕΞΗΓΟΥΜΑΣΤΕ.ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΑΥΤΟΑΝΑΚΗΡΥΧΘΗΚΑΝ ΔΗΜΟΚΡΑΤΕΣ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΗΤΑΝ ΟΙ ''ΦΑΣΙΣΤΕΣ''.
          Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΜΕΡΟΛΗΠΤΗ,ΒΑΣΙΣΜΕΝΗ ΣΕ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΚΡΑΔΑΝΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΞΥΠΗΡΕΤΕΙ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ.
          ΑΛΛΙΩΣ ΣΕ ΠΑΡΑΣΥΡΕΙ ΟΠΩΣ ΤΟ ΝΕΡΟ ΤΑ ΣΠΙΤΙΑ ΕΠΑΝΩ ΣΤΑ ΜΠΑΖΩΜΕΝΑ ΡΕΜΑΤΑ

  3. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 02/02/2012 20:01:47

    Στὴν Ἑλλάδα ὑπάρχει χωρισμὸς Κράτους-Κοινωνίας (μὲ τὴν ἀνοχὴ τῆς κοινωνίας), καὶ ὡς ἐκ τούτου ὅποιες κουβέντες περὶ κοινωνικοῦ κράτους λέγονται ἀπὸ τοὺς "πάνω" παραμένουν κουβέντες, ἀφοῦ κανεὶς δὲν μοιάζει νὰ ἔχει πραγματικὸ κίνητρο νὰ τὶς πραγματοποιήσει.

    Καὶ βέβαια, τώρα ποὺ "ξύστηκε ἡ ἐπιφάνεια" χάρις στὴν κρίση, φάνηκε ἡ γύμνια καὶ ἡ ἀσχήμια μας.

    Hint: αὐτὸς ὁ γόρδιος δεσμὸς δὲν λύνεται οὔτε μὲ καλὸ πολιτικὸ πρόγραμμα οὔτε μὲ καλὲς προθέσεις οὔτε κἂν μὲ καλὰ στελέχη... Θέλει ἄλλου τύπου ἀντιμετώπιση.

    • A.M. avatar
      A.M. @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 02/02/2012 20:37:52

      Ας ξεχάσουμε την έννοια κράτος - πρόνοιας στην Ελλάδα.
      Ας ξεχάσουμε βασικά την έννοια κράτος επειδή τέτοιο δεν υφίσταται.
      Ο καθένας αν μπορεί και στον βαθμό που μπορεί ας βοηθήσει τον διπλανό του που έχει ανάγκη, τον κάθε διπλανό του άσχετα χρώματος, φυλής, θρνσκείας κ.ο.κ.

      Μόνοι μας είμαστε και αν καταφέρουμε να επιβιώσουμε αυτό θα γίνει με τον δικό μας αγώνα και την βοήθεια του Θεού.
      Για να ξαναμιλήσουμε για Ελληνικό κράτος - αν ξαναμιλήσουμε ποτέ για κάτι τέτοιο - θα περάσουν πολλά χρόνια και θα πρέπει να συμβούν τέρατα και σημεία.

      Τετέλεσται.

      Εκτός και αν ... αλλά αν αρχίσω να γράφω τι θα το φάει η μαρμάγκα το πόστ οπότε... ο νοών νοείτω.

      Ας μείνουμε όσο μπορούμε άνθρωποι.
      Ας μην καταντήσουμε ζώα σε ζούγκλα όπως θέλουν να μας καταντήσουν.

      Όσο μπορούμε ας μείνουμε άνθρωποι.
      Έμπρακτα και όχι θεωρητικά.
      Βοηθώντας ουσιαστικά και όσο το δυνατόν πιο διακριτικά
      για να μην προσβάλουμε αυτούς που βοηθάμε.
      Τον εαυτό μας βοηθάμε.

  4. ΑΓΡΟΤΗΣ avatar
    ΑΓΡΟΤΗΣ 02/02/2012 20:39:45

    Και εγώ ντρέπομαι Δαναέ και ας μην έχω λόγο. Μήπως έχουν αυτοί που βρίσκονται έξω?

  5. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 02/02/2012 20:41:46

    Όσο είναι αυτοί στην εξουσία κράτος Πρόνοιας δεν πρόκειται να υπάρξει...είναι πραγματικά μισάνθρωποι..και μισέλληνες...

  6. Τιγράνης avatar
    Τιγράνης 02/02/2012 20:44:20

    Νυμα Νυν η ταπείνωση των Θεών
    Νυν η σποδός του Ανθρώπου
    Νυν Νυν το μηδέν

    Ζούμε μέρες απόγνωσης, ρακένδυτοι ψυχικά, απαξιωμένα εκκρεμή στην πυρωμένη αφήγηση του κόσμου, αντιμέτωποι και πάλι με το εφιαλτικό φάσμα του ιστορικού μας αφανισμού. Δεν έχουμε δικαίωμα όμως να βάλουμε τελεία εδώ – το ξέρουμε καλά αυτό. Θα συνεχίσουμε, ορμώμενοι έστω μόνο από το αρχέγονο ένστικτο το ελληνικό, μες στο γνόφο της πίκρας και της μελαγχολίας, με μόνο φανό τη Γλώσσα, τη άσβηστη ελπίδα στο παράλογο μήνυμα του Ιησού μας, το συλλογικό όνειρο να Είμαστε. Ένα όνειρο που στην πορεία έγινε ζωή κι αργότερα μεταρσιώθηκε σε χρέος. Θα συνεχίσουμε λοιπόν μαζί, παρατεταγμένοι στο μόνο πολεμικό σχήμα που ξέρουμε καλά χιλιετηρίδες τώρα, σε Εκκλησία Δήμου και Χριστού, μέχρι να βρούμε τη δύναμη να ξαναγράψουμε στις καρδιές μας τον ακατάπαυστο τελευταίο στίχο:

    και Αιέν ο κόσμος ο μικρός, ο Μέγας!

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ Τιγράνης 02/02/2012 21:01:48

      Τις ευχαριστίες μου!!!

  7. Άσχετος avatar
    Άσχετος 02/02/2012 20:47:48

    Δυστυχώς αυτό είναι το αποτέλεσμα όταν οι χορτάτοι αποφασίζουν για τους πεινασμένους.

  8. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 02/02/2012 21:13:53

    Ο Παλαμάς έγραψε το Δωδεκάλογο του Γύφτου, απ' όπου είναι και το τετράστιχο, το 1907 σε ανάλογες εποχές. Λίγα χρόνια πριν η Ελλάδα βρίσκοταν υπό το πνιγηρό αγκάλισμα του Διεθνούς Οικονομικού Ελέγχου.

    Και ο ποιητής με θλίψη προφήτευε:

    "Μες τις παινεμένες χώρες, Χώρα
    παινεμένη, θα 'ρθει κι η ώρα,
    και θα πέσεις, κι από σέν' απάνου η Φήμη
    το στερνό το σάλπισμά της θα σαλπίσει
    σε βοριά κι ανατολή, νοτιά και δύση.
    Πάει το ψήλος σου, το χτίσμα σου συντρίμι."

    Άραγε έχει αλλάξει ο κόσμος από τότε;

    • juliet avatar
      juliet @ Γιάννης Φαίλτωρ 02/02/2012 21:38:03

      Εγραψε και άλλα
      ....Μ΄όλα σου θα ζη τα χαμηλά
      σε καμιά σου δε θα ζη μεγαλοσύνη,
      κι οι Προφήτες που θα προσκυνά
      νάναι κι αρλεκίνοι.
      Και σοφοί του και κριτάδες,
      του άδειου λόγου οι τροπαιούχοι,
      και διαφεντευτάδες
      κυβερνήτες του οι ευνούχοι.....

  9. juliet avatar
    juliet 02/02/2012 21:13:54

    Δαναέ ,
    πόσα χρόνια με γύρισες πίσω.Δεκαετία του ΄60 Αρσάκειο Πατρών πρώτη δημοτικού ,ανάμεσα και ένα κοριτσάκι να κάθεται μόνο του .Ο πατέρας μου μ΄είχε μάθει να παρατηρώ τα πάντα, να είμαι πολύ κοινωνικό άτομο.Το παιδάκι πάντα μόνο ,δεν το παίζανε .Οταν του το είπα μου είπε, να παιζεις μαζί του και να μη σε νοιάζει τι κάνουν τ΄άλλα παιδάκια.Ξέρετε ποιός ήτανε ο λόγος που δεν το έπαιζαν ;ο πατέρας της ήτανε καθαριστής!Πάντα υπήρχε γύμνια ψυχής ,πάντα ο κόσμος ήτανε οι βολεμένοι και οι φτωχούληδες του Θεού.
    Την επόμενη χρονιά το παιδάκι δεν ήλθε!Θέλω να σας πω ότι μόνο τα παιδιά ,οι νέοι θα πονέσουν ,θα δώσουν τη ψυχή τους ,θα γκρεμίσουν ,θα ξανακτίσουν .
    Ξέρεις πόσους ξέρω που δεν δίνουν ούτε στον άγγελό τους.
    Την ανθρωπιά την βλέπουν τα παιδιά από το σπίτι και όταν μεγαλώσουν και έχουν και εκείνα παιδιά θα μάθουν τα δικά τους.
    Φίλε,άνθρωπος δεν γίνεσαι αν δεν σε μάθουν.Οι μέρες δύσκολες ,οι άνθρωποι γίνονται οι Ανθρωποι ή απάνθρωποι.Αρχίζω να φοβάμαι ότι ο λάκος ανοίγει και τα θηρία γίνονται πολλά.Αυτές τις μέρες βλέπω πολλά και αρχίζω να μην αντέχω.Είχα συμμαθήτρια την Αντα,έτσι για την ιστορία.

  10. Κ avatar
    Κ 02/02/2012 21:16:26

    ΠΟΤΕ ΘΑ ΞΕΣΗΚΩΘΟΥΝ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΑΠΟΚΛΗΡΟΙ ΚΑΙ ΤΟΤΕ......

  11. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 02/02/2012 21:28:10

    Δαναέ, διαβάζοντας την ανάρτησή σου βρήκα αφορμή ,για να γράψω τις σκέψεις μου.... Εβλεπα στις ειδήσεις , ρεπορτάζ για τους σύγρονους αστέγους . Ανθρωποι αξιοπρεπείς ,οι οποίοι έχασαν τη δουλειά τους και βγήκαν στο δρόμο......`Η συνταξιούχοι ,που απλά δεν τους φτάνει η πενιχρή ,πλέον, σύνταξή τους, ( αυτοί φταίνε για το χρέος της χώρας βλέπεις....!) ,που πηγαίνουν στα συσσίτια. Κάτι που μπορεί να συμβεί, αργά ή γρήγορα ,στον καθέναν μας...Αυτές οι σκηνές , αυτή η προοπτική για τις ζωές μας που έχει μεγάλες πιθανότητες να μας συμβεί , με σοκάρει...Και σκέφτηκα τι νόημα έχει και η δανειακή και το PSI, τι νόημα έχουν όλοι αυτοί οι εκβιασμοί .....Οταν η φτώχεια αυξάνεται και εξαπλώνεται, όταν μια χώρα γίνεται παρίας και κινδυνεύει να χάσει την υπόστασή της , την ακεραιότητά της , την κυριαρχία της, όταν εμείς οι πολίτες χάνουμε ότι μέχρι πριν λίγο καιρό θεωρείτο αυτονόητο , όταν χάνεται η ζωή μας χωρίς προοπτική, αλήθεια, είναι δυνατόν κάποιος να έχει δίλημμα για το τι είναι σωστό και τι πρέπει να γίνει ; Ολο αυτό το μαρτύριο που βιώνουμε , γίνεται για τα υπέρογκα κέρδη των ανάλγητων , αναίσθητων και αδιάφορων ολίγων, που σκοπό τους έχουν ,εκτός απ'αυτά , να κερδίσουν αγοράζοντας όσο- όσο ,φιλέτα της χώρας ενώ κάποιοι άλλοι πρόθυμοι υπηρέτες τους σ'αυτό ,αρκεί να βρίσκονται στο γίγνεσθαι ,παριστάνοντας τους πολιτικούς. Μέσα σ'αυτόν το εσμό , υπάρχει και ένας που ,εγώ τουλάχιστον ,πιστεύω ότι και παιδεία έχει και συναισθηματικό υπόβαθρο. Και συγκροτημένη προσωπικότητα είναι και αίσθημα ευθύνης τον διακατέχει. Η υψηλή πολιτική , η τέχνη του άρχειν, οι ισορροπίες που εμείς αγνοούμε, οι μακροπρόθεσμες προοπτικές...,θα μου πεις. Ναι , όλα τα ξέρω , αλλά ξέρω και κάτι άλλο : τον κόσμο που πονάει , στο μεγαλύτερο ποσοστό ,άδικα . Ο πόνος είναι φρικτός , σε τσακίζει , σε κάνει να χάσεις κάθε ελπίδα και λογική... Και όταν ξεσπάσει , δεν κάνει διακρίσεις . Και θα ξεσπάσει....Και θα είναι μεγάλο κρίμα κι' άδικο , να τον πάρει και αυτόν η μπάλλα.... Το δίκιο ζητάει τη θέση του . Ζητάει το έναν , αυτόν που θα μπορέσει κόντρα στη σάπια '' δύναμη ''των ολίγων, να μπει μπροστά και να το υπερασπίσει. Αυτόν που θα μπορέσει να πει ,΄΄ φτάνει πιά΄΄! Γιατί εμείς η κοινωνία λέμε: ΄΄φτάνει πια΄΄ . Δεν είμαστε αριθμοί στα ασφαλή και ζεστά γραφεία των λογιστών. Είμαστε άνθρωποι!

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ Diamond Angel 02/02/2012 21:33:43

      !!!!

  12. Orestios avatar
    Orestios 02/02/2012 21:30:47

    Εύχομαι οι Έλληνες να αντιληφθούν το μεγάλο ψέμα της Γενιάς του Πολυτεχνείου αντί να αυτοενοχοποιούνται για την κατάρρευση του "κοινωνικού κράτους", που δεν υπήρξε ποτέ αφού προκειται για το μεγάλο ψέμα.
    Επί δεκαετίες λέγεται από τα φερέφωνα του χυδαίου καθεστώτος ότι οι φόροι που πληρώνουμε χρησιμοποιούνται για την συντήρηση του επινοήματος του κοινωνικού κράτους. Τώρα όμως που οι φόροι αυξήθηκαν κατακόρυφα γιατί αυτό κατέρρευσε?????
    Γιατί πολύ απλά δεν υπήρξε ποτέ. Κι ούτε πρόκειται να υπάρξει, καθώς ποτέ το Κράτος δεν είναι κοινωνικό, παρά είναι ένα αδίστακτο όχημα ώστε αυτοί που θέλουν τον Κεντρικό Σχεδιασμό να επιβάλλουν την στέρηση της Ατομικής Ελευθερίας.
    Είναι όπως το αμίμητο "σοσιαλισμός με ανθρώπινο πρόσωπο" ή το "να εξανθρωπίσουμε την παγκοσμιοποίηση" που έλεγε ο Παπανδρέου.

  13. victoria (true) avatar
    victoria (true) 02/02/2012 22:33:07

    Δαναέ, το παρήγορο είναι ότι έχεις προφανώς μεταδώσει τις ηθικές αρχές και τις ευαισθησίες σου μέσα στην οικογένειά σου, όπως και πολύ ευρύτερα είμαι σίγουρη.

    Αυτό "ζεσταίνει" λίγο την καρδιά όλων μας και αυτών που βοηθάτε κυρίως.

  14. mary3 avatar
    mary3 02/02/2012 23:06:56

    Πραγματικά νιώθω και γω τόσο άβολα μέσα στη "βολεμένη" ζωή μου.... είναι τόσο δραματικές όλες αυτές οι καταστάσεις που ακούμε , βλέπουμε, βιώνουμε.
    Συμφωνώ μαζί σου Δαναέ, ότι είχαμε ξεφύγει και ενώ το βλέπαμε ότι οδεύαμε προς τον κατήφορο εδώ και χρόνια.... εμείς συνεχίζαμε τη ζωή μας με τον εφησυχασμό του "δε βαριέσε, εγώ θα σώσω τον κόσμο..", συνεχίζαμε να κάνουμε τη "δουλειά" μας με φακελάκια, λαδώματα, εξαπατήσεις όταν χρειαζόταν και νιώθαμε και "έξυπνοι" που τα καταφέραμε και κοροϊδέψαμε κάποιους ή το ακόμα και ίδιο το κράτος ... ( ΤΡΟΜΑΡΑ ΜΑΣ !!!!)
    Και να που τώρα όλα άρχισαν την αντίστροφη πορεία και γύρισαν μπούμερακ πάνω μας και κυρίως γύρισαν πάνω στις ασθενέστερες κοινωνικές ομάδες και στους νέους.
    Όλοι, λοιπόν, αυτοί οι άνθρωποι άστεγοι και μη, που μπορεί να χρεώθηκαν, να έχασαν τις δουλειές τους, να είδαν τη ζωή τους να καταστρέφεται, δεν είναι ξένοι, είναι οι διπλανοί μας.
    Μπορεί να μην τους ξέραμε αλλά πρέπει τώρα στα δύσκολα όλοι να ενωθούμε και βοηθήσουμε όσο και όπως μπορούμε αυτούς που έχουν την ανάγκη μας. Άλλωστε που ξέρεις ίσως αύριο να βρεθούμε και μεις στην ίδια θέση και ίσως και σε χειρότερη...

    Θέλω να ελπίζω και να εύχομαι, ότι όλα όσα συμβαίνουν γίνονται για το καλό μας, γίνονται για ένα καλύτερο αύριο. Δεν θέλω να σκέφτομαι αρνητικά γιατί τότε θα χάσει νόημα το "αύριο" θα χάσει νόημα η "ελπίδα".....

  15. Γιώργος Αχαιός avatar
    Γιώργος Αχαιός 02/02/2012 23:43:33

    Έχοντας κάνει σχεδόν 4 μήνες σχοινάκια στον στρατό στην διάρκεια των οποίων κοιμήθηκα αρκετές φορές βρεγμένος ή δεν κοιμήθηκα καθόλου λόγω ψύχους, καταλαβαίνω απόλυτα την κατάσταση των αστέγων. Είναι τραγική.

    Ελπίζω, να βρουν κατάλυμα σύντομα.

    Πως θα ένιωθαν κάποιοι πολιτικοί αν μερικές ομάδες αστέγων πήγαιναν στα σπίτια τους ζητώντας να κοιμηθούν σε αυτά; Ίσως συνειδητοπιούσαν ότι η πολιτική τους επηρεάζει ανθρώπους κι όχι μόνο αριθμούς.

  16. ΠΑΝΟΣ avatar
    ΠΑΝΟΣ 03/02/2012 02:47:50

    Τα ψεύτικα τα λόγια τα μεγάλα......................
    Αγαπητοί μου ειλικρινά χαίρομαι να βλέπω μέσα απο την στρωτή γραφή σας τις ευαισθησίες σας, εκείνο που δεν βλέπω είναι την ΟΡΓΗ σας για αυτά που έγιναν αυτά που γίνονται και αυτά που θα γίνουν.
    Με τους διαλόγους μας μέσα απο τα blog δεν προσφέρουμε τίποτα..... κούφια λόγια και να'χαμε να λέγαμε, δυστυχώς αυτή είναι η πραγματικότητα και η δύναμη μας.
    Ανθρωπάκια άβουλα που μας σέρνουν απο εδώ και απο εκεί και παρηγοριά μας οι απρόσωποι διάλογοι μέσα απο τα blog ώστε να διώξουμε τις όποιες τύψεις μας για την ανικανότητα μας να ορθώσουμε ανάστημα απέναντι στο σύστημα και να βροντοφωνάξουμε για τις αδικίες που ρίχνουν τους συνανθρώπους μας στην φτώχια και στις αυτοκτονίες....... αλλά δεν βαριέσαι οι άλλοι είναι, όχι εμείς.
    Στους δρόμους δίνονται οι μάχες και όχι στα blog εκεί πονάνε και παλεύουνε οι άνθρωποι για να κερδίσουν κάποτε καλύτερες μέρες, όχι για μας αλλά για τα παιδιά μας, που τα υποθηκεύσαμε για μια κάποια θεσούλα κάποιο ρουσφετάκι.
    Αρκετά σας κούρασα πάμε τώρα να ξαπλώσουμε κάτω απο την παχιά κουβέρτα μας μέσα στο ζεστό μας σπίτι και αύριο μέρα είναι κάτι θα γράψουμε για τους συνανθρώπους μας που είναι μέσα στο κρύο.
    ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΚΑΝΑΜΕ ΤΟ ΧΡΕΟΣ ΜΑΣ........... ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ

    • Γιώργος Αχαιός avatar
      Γιώργος Αχαιός @ ΠΑΝΟΣ 03/02/2012 15:02:42

      Σιγά ρε φίλε μη νιώσουμε ένοχοι που μιλάμε για ένα θέμα έστω και ευαίσθητο.

      Ή σιγά μη νιώσουμε ένοχοι που είναι τα σπίτια μας και οι κουβέρτες μας ζεστές (αν είναι σε όλους που μιλάμε εδώ βέβαια). Δεν κερδίζουμε κάτι αν υποφέρουμε ή κρυώνουμε κι εμείς ούτε απαλύνουμε με αυτόν τον τρόπο τον πόνο αυτών που έχουν πραγματικό πρόβλημα.

      Επίσης τα λόγια δεν είναι κάτι το υποδεέστερο από τις πράξεις. Εμπνευσμένα λόγια έχουν ξεσικώσει λαούς και τους έχουν κάνει να μεγαλουργήσουν.

      Ούτε όποιος μιλάει για ένα τέτοιο θέμα σημαίνει ότι εξαντλεί έτσι την ευαισθησία του. Δεν μπορεί κάποιος και να μιλάει στο ίντερνετ για τους αστέγους και παράλληλα να βοηθήσει κάποιον άστεγο έμπρακτα; Το ένα δεν αποκλείει το άλλο...