#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
11/04/2008 00:16
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ντοπάρεται και ο βασιλιάς των σπορ;

Προξενεί εντύπωση η ανακοίνωση του Εθνικού Συμβουλίου Καταπολέμησης του Ντόπινγκ ότι έκανε ελέγχους ντόπινγκ (ύστερα από κλήρωση) σε έξι παίκτες της ΑΕΚ και έξι του ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΥ. Όχι μόνο επειδή η καταιγίδα του ντόπινγκ αγγίζει τώρα και τον βασιλιά των σπορ. Αλλά και επειδή όπως και να το κάνουμε δεν πήγαν να κάνουν έλεγχο στον …Ατρόμητο Κολοπετινίτσας. Δεν θέλω να σας επηρεάσω, αλλά όλες αυτές οι τηλεοπτικές αποκαλύψεις μου θυμίζουν τηλεδικαστήρια και τηλεεισαγγελείς για την  παραδικαστικά κυκλώματα και τους δεσποτάδες. Σαν να παρατραβάει το πράγμα. Ίδωμεν. Σημειωτέον ότι ήταν να γίνει έλεγχος και σε παίκτες του Ολυμπιακού, αλλά όπως ισχυρίστηκαν από την ομάδα, έστειλαν φαξ με την αλλαγή της ώρας προπόνησης, αλλά δεν έφτασε ποτέ στον προορισμό του,  επειδή ήταν προφανώς …κινέζικο και …χάλασε. Έτσι οι παίκτες δεν βρέθηκαν για έλεγχο.

Όπως μετέδωσε πάντως ο ALPHA, ένας από τους πρώτους που τόλμησε να αποκαλύψει τις προσπάθειες κάποιων να ντοπάρουν ποδοσφαιριστές, ήταν ο αθλητίατρος Σταύρος Χάντζος, με συνέπεια να δεχθεί απειλές ακόμα και για τη ζωή του. Όπως αποκάλυψε εξάλλου στο ίδιο κανάλι ο χειρουργός-ορθοπεδικός Λάκης Νικολάου, το 2000 είχε ζητήσει την απομάκρυνση του Χρήστου Τζέκου από την ΑΕΚ, λόγω της άρνησής του να εξηγήσει, τι περιείχαν τα σκευάσματα που ήθελε να χορηγήσει στους ποδοσφαιριστές της ομάδας. Οι πρώην ποδοσφαιριστές της ΑΕΚ Σωτήρης Κωνσταντινίδης και Μιλέν Πετκόφ είπαν εξάλλου στο κανάλι ότι εκείνη την εποχή, οι ίδιοι αρνήθηκαν να κάνουν χρήση, ο πρώτος γιατί το κουτί που του δόθηκε δεν είχε καμία ένδειξη και κανείς δεν του είπε τι ήταν και ο δεύτερος γιατί ο γιατρός του όπως είπε, του συνέστησε να μην τα πάρει.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Factorx avatar
    Factorx 11/04/2008 00:16:43

    Οι τρεις πιο σημαντικές υποθέσεις ντόπινγκ στην ιστορία του Ελληνικού ποδοσφαίρου είναι ο Χιλιανός μέσος του ΟΦΗ Αλεσάντρο Ίσις, που είχε κάνει χρήση ναδρολόνης το 1986, ο Βούλγαρος άσος της Λάρισας Γκιόργκι Τσίγκοφ που είχε κάνει χρήση κοδεΐνης το 1988 και ο Νίκος Σπυρόπουλος όταν ως παίκτης του Πανιωνίου το 2005 βρέθηκε με αυξημένη τεστοστερόνη, τιμωρήθηκε αρχικά με 2 χρόνια αποκλεισμό και στην έφεση η ποινή του έπεσε στο 1 έτος.
    Την Τετάρτη ήρθε στο φως της δημοσιότητας και το όνομα του Χαρίδημου Μίχου, στον οποίο βρέθηκε αυξημένη τεστοστερόνη. Ο νεαρός μέσος του Θρασύβουλου ισχυρίζεται, ότι η ουσία δεν έχει προκληθεί από εξωγενείς παράγοντες, δηλαδή από χρήση φαρμάκων, αλλά την εκκρίνει ο οργανισμός του. Ο ΕΣΚΑΝ πάντως με τις ευλογίες της Superleague έχει αποφασίσει να εντατικοποιήσει τους ελέγχους στον χώρο του ποδοσφαίρου.

  2. wert01gf avatar
    wert01gf 11/04/2008 00:35:04

    Αυτός ο οργανισμός τους παράγει τα πάντα! Νέος Ζαγοράκης ο Μίχος; Με ενοχλήσεις πάντως αποχώρησε από την προπόνηση του Ολυμπιακού η μισή ομάδα. Καλό;

  3. rs avatar
    rs 11/04/2008 06:19:13

    Το ερωτηματικό τί το θέλετε στο τέλος;
    Ερώτηση είναι αυτή; Και φυσικά ντοπάρονται.
    Ξεχάσατε τις ιστορίες με τον Ζιτάν και τις ενέσεις στην Γιούβε;
    Απλώς στα ομαδικά αθλήματα "θολώνει" η εικόνα γιατί χρειάζεται και ...τεχνική.Αν είσαι "ξυλοκόπος" κανένα ντοπάρισμα δεν σε κάνει Ροναλντίνιο.
    Αντίθετα μπορεί να κάνει τον..... Τζόρτζεβιτς και τον Καραγκούνη (αλήθεια ρε παιδιά τί σβούρα είναι αυτός;) "ανεξάντλητους".

  4. Swell avatar
    Swell 11/04/2008 14:24:02

    Πριν χρόνια ξεκόλλησε η μπάρα του μονόζυγου από την κάσα της πόρτας μ' αποτέλεσμα να "σκάσω" με τα γόνατα λυγισμένα στο μάρμαρο. Μετά από ώρες βρέθηκε στο Ιατρικό Αθηνών όπου με περίμενε (μιλημένος) ο Λ.Νικολάου. Μόλις είδε τα γόνατά μου (είχαν γίνει σαν μπάλες ποδοσφαίρου) κι αφού απόρησε που μπορούσα να περπατώ, μου συνέστησε να τον επισκεφθώ το ίδιο απόγευμα στο ιατρείο του, για να αφαιρέσει το υγρό που,όπως είπε, είχε μαζευτεί στα γόνατα. Ένας άλλος γνωστός μου ορθοπαιδικός που με είδε την ίδια μέρα, μου είπε ότι εκτός κάποιων ασκήσεων στα πόδια, δεν χρειαζόταν να κάνω τίποτα άλλο. Ακολούθησα τη συμβουλή του και νάμαι! Τα συμπεράσματα δικά σας.

  5. vafman avatar
    vafman 11/04/2008 18:47:05

    Ρε παιδια στην περιπτωση του Ολυμπιακου απλα το φαξ ηταν made in china οπως γραφω και στο blog μου , μα καλα εσας που πηγε το μυαλο σας;

  6. Φαφλατάκος avatar
    Φαφλατάκος 12/04/2008 04:47:28

    ok, το φαχ άργησε ή δεν πήγε ποτέ.

    αν κιόλας όλες οι συσκευές φαξ κρατάνε στη μνήμη τους το τι έστειλαν ΤΧ ή τι παρέλαβαν RΧ σαν ποσότητες δεδομένων, τη χρονική διάρκεια αποστολής, το φαξ του παραλήπτη αν ήταν 9600 ή 14400...
    και στο τέλος τυπώνουν και απόδειξη ολοκλήρωσης της αποστολής -παραλαβής ή αν απορρίφτηκε για λόγους έλλειψης χαρτιού, τσαλακώματος κλπ προβλήματα

    ή κι ο ΟΤΕ έχει αρχείο κλήσεων, το βαστά για 2 ή 3 μήνες απο το νόμο.

    ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ:
    ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΣΗΜΕΡΑ;
    Αφού υπάρχουν δημοσιεύματα στον τύπο που δικαιολογούν εισαγγελική παρέμβαση. γράφουν για κάψιμο ποδοσφαιριστών λόγω ... στους ευρωπαϊκούς αγώνες.

    βλέποντας τα ματς με τη ρεαλ η τη λεβερκούζεν με τα τωρινά θρασύβουλου, λάρισας κλπ. είναι να τρελαίνεσαι.

  7. "χωσιά" avatar
    "χωσιά" 12/04/2008 15:49:25

    "ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ:
    ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΣΗΜΕΡΑ;".

    Απλούστατα, φίλε Φαφλατάκο, γιατί θα βρεθούν ντοπαρισμένοι και θα χάσει ο Κόκαλης το πρωτάθλημα. Το ότι υπάρχει παρακράτος στην Ελλάδα σήμερα, ή "ασύδοτα φαινόμενα ΝΕΟ-ΦΑΣΙΣΜΟΥ" (Ζαχό), αποδεικνύεται από το ότι ΔΕΝ μπορεί να κάνει τίποτα κατά της δικτατορίας του ΟΣΦΠ ο Ρουσσόπουλος! Ο άνθρωπος του Βαρδινιγιάννη και ουσιαστικά Νο 1 στην Κυβέρνηση, αφού αυτή είναι τηλε-επικοινωνιακής και μόνον πολιτικής.

  8. fantomas avatar
    fantomas 12/04/2008 21:49:30

    ΤΕΛΙΚΟΣ .... ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΜΦΑΝΤΑΣΤΟΥΣ ΣΕΝΑΡΙΟΛΟΓΟΥΣ... Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (ΠΟΥ ΣΕΡΝΕΤΕ ΑΠΟ ΦΥΣΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΑΠΟ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΤΩΝ ΕΙΔΙΚΩΝ ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΒΛΕΠΟΥΝΕ ΤΑ ΜΑΤΑΚΙΑ ΜΑΣ )ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΑΡΟΔΟ 24 ΩΡΩΝ ΕΚΑΝΕ ΑΝΤΙ ΝΤΟΠΙΝ ΚΟΝΤΡΟΛ !!
    ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΩΡΑ ΤΙ ΘΑ ΠΟΥΝ ΟΙ ΔΙΑΦΟΡΟΙ ΣΕΝΑΡΙΟΛΟΓΟΙ !!

  9. "χωσιά" avatar
    "χωσιά" 13/04/2008 00:06:41

    Φίλε FANTOMAS,
    υπάρχουν ουσίες που ΔΕΝ ανιχνεύονται μετά την παρέλευση κάποιων ωρών. Ο ΟΣΦΠ πέρασε από αντιντόπινγκ κοντρόλ μετά από 48+ ώρες.