#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/12/2010 22:16
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ντιντισμός: Το τελευταίο στάδιο του κομματικού φλουφλισμού



Μεγαλώνοντας στη δεκαετία του `70, όπου κυριαρχούσε οτιδήποτε το αριστερό, και όπου οι μουσικές ήταν ροκ και αντάρτικα, το ντύσιμο χίπικο, οι συμπεριφορές αναρχικές, και οι ωραίες γκόμενες σχεδόν όλες μέλη της ΚΝΕ, ή του Ρήγα Φεραίου, ήταν πολύ δύσκολο για έναν σκεπτόμενο έφηβο να πάει προς τα δεξιά.

Η εποχή μύριζε επανάσταση, και όλα τα καταπιεσμένα επί δεκαετίες αναρχοαυτόνομα αριστερίστικα ένστικτα των νεαρών Ελλήνων είχαν βγει  στη φόρα. Αν ήσουν κουστουμάτος, τότε  δεν ήσουν νέος, και αν τυχόν  ήσουν νέος και κουστουμάτος,  τότε μάλλον ήσουν ντιντής της ΟΝΝΕΔ, και έτρωγες γιαούρτι… στη μάπα. Λούλης Κουκλεντές. Σελέμης.

Κι όπως λέγανε τα φρικιά στη Θεσσαλονίκη, «καλύτερα μιας ώρας ελεύθερο φρικιό, παρά σαράντα χρόνια Λακόστ και Φιγκαρό», όπου Φιγκαρό η ιν ντίσκο που μάζευε τη «χρυσή νεολαία» της εποχής. Τους πρώιμους γιάπιδες. Τα κολεγιόπαιδα. Τους άνευρους εκείνους γαλάζιους νέους, που ενώ η εποχή (υποτίθεται πως) ήταν επαναστατική, αυτοί ήταν κολλημένοι στα δικά τους. Καλοπέραση, χορό, βερμούτ, σοβαρό ένδυμα, και όταν ήθελαν να το παίξουν ροκ, άκουγαν Ρόμπερτ Γουίλιαμς!!!! Και διάβαζαν Ίακχο.  Μικρομέγαλα δηλαδή. Τόσο καλά.

Επόμενο ήταν η ΝΔ να φάει τη σφαλιάρα της το 1981, και να περάσουν ουκ ολίγα χρόνια μέχρι να μπορέσει να ξανασηκώσει κεφάλι. Μέχρι δηλαδή ο μέσος νορμάλ έφηβος, να μπορέσει να ταυτιστεί μαζί της, χωρίς  να είναι απαραίτητα ντιντής. Κι αυτό, γιατί μόνο μετά τα μέσα της δεκαετίας του `90 η ΝΔ μπόρεσε να ξαναπροσελκύσει νέους χωρίς ενοχικά συμπτώματα, αφού η καταραμένη δεξιά και τα καμώματά της ανήκαν πια στο μακρινό παρελθόν.

Έλα όμως που ο ντιντισμός είναι (σαν ισμός) ανίκητος και διαρκής. Επόμενο λοιπόν, να συνεχίσει να υπάρχει ως φαινόμενο που σημαδεύει τα ενδότερα του κόμματος της φιλελεύθερης παράταξης, και όχι μόνο να αποτρέπει φρέσκους νέους με φρέσκιες ιδέες να προσέλθουν, αλλά να διώχνει και αυτούς που πλέον τον σιχάθηκαν ως κυρίαρχη παρουσία και συμπεριφορά.

Γιατί τα λέω όλα αυτά; Διότι όπως είπα και άλλοτε, η Νέα Δημοκρατία βρίσκεται σε ένα πολύ κρίσιμο σταυροδρόμι της. Αυτή τη χρονική συγκυρία, είτε το θέλει είτε όχι, αποτελεί τη μόνη διέξοδο για όσους αντιτίθενται στο μνημόνιο , στη τρόικα και στο βρώμικο ΠΑΣΟΚ. Και αυτοί είναι πολλοί. Περισσότεροι από όσους θα μπορούσε να προσελκύσει ακόμη και στις καλύτερές της εποχές. Και δεν είναι απαραίτητα δεξιοί. Αυτό είναι το μεγάλο κλου. Μιλάω εκ πείρας.  Έχει μάλιστα  τη τύχη να διαθέτει στο τιμόνι της έναν άνθρωπο που εμπνέει και που έχει συμπάθειες  σε ολόκληρο το φάσμα της πολιτικής μας ζωής. Ο Σαμαράς δεν είναι Καραμανλής, με τη μισή Ελλάδα εξ υπαρχής εναντίον του, ούτε είναι Ντόρα, με όλα τα φαντάσματα που το πατρικό της επίθετο κουβαλάει για τη χώρα.

Αν η ΝΔ μπορέσει να εκμεταλλευτεί τα δυο αυτά πολύ απλά πράγματα, ίσως να μπορέσει να κάνει τη διαφορά και να επανέλθει για τα καλά στην εξουσία, μένοντας στην ιστορία για αυτό που όλοι ελπίζουμε: την αποδέσμευση από το επαχθές μνημόνιο. Αν όχι, από δω παν κι άλλοι.  Για να το κάνει όμως, θα πρέπει να ξεφορτωθεί όχι μόνο τους ντιντήδες αλλά και τον ντιντισμό ως εγγενή δεξιά πολιτική συμπεριφορά. Θα τα καταφέρει; Θέλει; Ιδού η απορία.

Strange Attractor

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Επαγρυπνών avatar
    Επαγρυπνών 29/12/2010 22:33:14

    Η Ν.Δ. πρεπει πρωτα να επαναστατησει εναντια στον εαυτο της και αφου νικησει τοτε θα μπορει να καλεσει ολους τους Ελληνες για να συμμετασχουν σε μια επανασταση εθνικης αναγεννησης.

    Σε διαφορετικη περιπτωση ο Αντωνης θα πρεπει να προχωρησει στην ιδρυση νεου κομματος με κινηματικο χαρακτηρα!

  2. παραέλληνας avatar
    παραέλληνας 29/12/2010 22:36:13

    "Θέλοντας να δώσω, πώς να σας πω, έναν φιλελευθερισμό, δέχθηκα και την πρόσκληση της ΟΝΝΕΔ, διότι ψηφίζω Νέα Δημοκρατία, για να μη θεωρηθώ μονομερής ότι ευνόησα τα παιδιά του Ρήγα Φεραίου...Ομολογώ ότι έφυγα σε είκοσι λεπτά κακήν κακώς, είχα το αίσθημα ότι έπαιξα σε ένα αναψυκτήριο, όχι σε συναυλία μου. Τέτοια ντροπή δεν είχα ξαναπάρει ποτέ στη ζωή μου, διότι ακόμη και όταν ήμουν νέος και δεν είχα χρήματα, δεν έπαιξα ποτέ μουσική για να κερδίσω χρήματα. Έκανα οποιαδήποτε άλλη δουλειά, αλλά δεν καταδέχτηκα να παίξω σε κέντρα. Είχα το αίσθημα σε ηλικία πενήντα εννέα ετών που ήμουνα πέρυσι, ότι έπαιζα σε αναψυκτήριο." Μάνος Χατζιδάκις

  3. κοινη λογικη avatar
    κοινη λογικη 29/12/2010 22:36:35

    όταν η ΝΔ αποφασίσει να ασχοληθεί με την πολιτική, μπορεί να μας ενημερώσει.... μέχρι τότε, οι 800.000 θα κουνάμε συγκαταβατικά το κεφάλι και θα λέμε "έπηξε στην αντρίλα η Ρηγίλλης και μετακόμισε το Κόμμα στη Συγγρού"...

  4. usound avatar
    usound 29/12/2010 22:36:58

    Καλέ, τί έχουν οι ντιντήδες και τους πήρατε αμπάριζα; Με το στρωμένο τους μαλλάκι, το ατσαλάκωτο κασκολάκι, το μυτερό πατούμενο και το χαριτωμένο υπονοούμενο; Κι αν τα μεταξωτά βρακιά θέλουν επιδέξιους κώλους, γιατί οι τοσούτον επιδέξιοι τοιούτοι να μην βολεύονται και στα βαμβακερά; Ίσα, ίσα που συνίστανται κι ως πιό υγιεινά. Φαντάζεστε έναν ντιντή με μεσογλουτιαία μυκητίαση;

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ usound 29/12/2010 22:44:04

      Ο ντιντισμός είναι ... ιδέα!
      (Με ή χωρίς fungus)

  5. donaE avatar
    donaE 29/12/2010 22:47:00

    Και στην Κνε και στον Ρηγα δεξιοι ηταν τελικα.Δεν εχει να κανει με αυτο.Μαλλον εχει να κανει με την κατοχη χρηματος και κληρονομικων δικαιωματων (κατι σαν του τιτλους ευγενειας ... ) που αποβλακωνουν τα ατομα με τον φοβο .Αλλος πεφτει στα ναρκωτικα αλλος γινεται ντιντης,κατι να ξεχνιεται τελος παντων.

  6. Παναγιώτης Λιάκος avatar
    Παναγιώτης Λιάκος 29/12/2010 22:47:04

    Ο τίτλος του άρθρου είναι αξιοζήλευτος. Πρέπει να είναι ό,τι καλύτερο έχω δει σε "μαρκίζα" κειμένου εδώ και χρόνια. Μην διανοηθείς να το βγάλεις από την αρχική σελίδα. Το βλέπω και μου φτιάχνει τη διάθεση. Τα σέβη μου!

    • Αρκουδιάρης avatar
      Αρκουδιάρης @ Παναγιώτης Λιάκος 31/12/2010 02:03:51

      Συμφωνώ απόλυτα. Ντιντισμός και πάσης Ελλάδος.

  7. Ρομπέν το Γκαρσόν avatar
    Ρομπέν το Γκαρσόν 29/12/2010 22:48:38

    "H Νέα Δημοκρατία βρίσκεται σε ένα πολύ κρίσιμο σταυροδρόμι της. Αυτή τη χρονική συγκυρία, είτε το θέλει είτε όχι, αποτελεί τη μόνη διέξοδο για όσους αντιτίθενται στο μνημόνιο , στη τρόικα και στο βρώμικο ΠΑΣΟΚ. Και αυτοί είναι πολλοί. Περισσότεροι από όσους θα μπορούσε να προσελκύσει ακόμη και στις καλύτερές της εποχές. Και δεν είναι απαραίτητα δεξιοί. Αυτό είναι το μεγάλο κλου"

    Exactamente!

  8. usound avatar
    usound 29/12/2010 22:49:12

    @strange,
    Καλή η ιδέα, μα να σε τρώει ο κώλος σου;

  9. Χρῆστος Μηλίγγος avatar
    Χρῆστος Μηλίγγος 29/12/2010 22:53:19

    Τὰ λὲς πολὺ σωστὰ, διότι αὐτὸς εἶναι καὶ ὁ λόγος, ποὺ ἀποχωρήσαμε τὸ 1977 ἀπὸ τὴν τότε ΔΑΠ ἐξωτερικοῦ καὶ τὴν ΝΔ. Ἔλειπε τότε ὁ ὥριμος-σοβαρὸς πολιτικὸς λόγος ... Ἐλπίζω νὰ ἔχουν ἀλλάξῃ οἱ συνθῆκες σήμερα μετὰ τὶς τόσες ἀνακατατάξεις. Ὁ τόπος ἄμεσα χρειάζεται τοὺς πλέον ἔντιμους πολιτικοὺς γιὰ ν' ἀπομακρύνουν τὰ ἀποβράσματα τῆς δημαγωγίας τῆς δεκαετίας τοῦ '80 καὶ τοὺς "ἐκσυγχρονιστὲς" ἀπατεῶνες τοῦ '96, ἀλλὰ κυρίως χρειάζεται τὸν καθαρὸ-ἀληθινὸ πολιτικὸ λόγο τῶν φιλοσόφων του, ποιητῶν, τῶν πνευματικῶν του ἀνδρῶν νὰ τὸν ὁδηγήσουν σὲ μία ἑνότητα ὅλων τῶν πατριωτικῶν δυνάμεων γιὰ νὰ βγοῦμε ἀπὸ τὰ ἀδιέξοδα.

  10. danaos avatar
    danaos 29/12/2010 22:55:09

    E ναι! Το κερασάκι στο "Ο λεπρός κι ο κρετίνος".Ευτυχώς που δε σε λεν Φαήλο!Αύριο θα πέφταν κανονιοβολισμοί!Σήμερα έγινε χαμός στα κανάλια και στα ραδιόφωνα!Και χάρη μου χρωστάς που σ' έκρυψα σήμερα και δεν σε πήρε καμιά αδέσποτη και σένα να θρηνούμε και δεύτερο θύμα μετά το Φαήλο απ' τους Ντιντήδες των ΜΜΕ!
    Στα σοβαρά τώρα: "Γιατί τα λέω όλα αυτά; Διότι όπως είπα και άλλοτε, η Νέα Δημοκρατία βρίσκεται σε ένα πολύ κρίσιμο σταυροδρόμι της. Αυτή τη χρονική συγκυρία, είτε το θέλει είτε όχι, αποτελεί τη μόνη διέξοδο για όσους αντιτίθενται στο μνημόνιο , στη τρόικα και στο βρώμικο ΠΑΣΟΚ. Και αυτοί είναι πολλοί. Περισσότεροι από όσους θα μπορούσε να προσελκύσει ακόμη και στις καλύτερές της εποχές. Και δεν είναι απαραίτητα δεξιοί. Αυτό είναι το μεγάλο κλου. Μιλάω εκ πείρας. Έχει μάλιστα τη τύχη να διαθέτει στο τιμόνι της έναν άνθρωπο που εμπνέει και που έχει συμπάθειες σε ολόκληρο το φάσμα της πολιτικής μας ζωής. Ο Σαμαράς δεν είναι Καραμανλής, με τη μισή Ελλάδα εξ υπαρχής εναντίον του, ούτε είναι Ντόρα, με όλα τα φαντάσματα που το πατρικό της επίθετο κουβαλάει για τη χώρα.

    Αν η ΝΔ μπορέσει να εκμεταλλευτεί τα δυο αυτά πολύ απλά πράγματα, ίσως να μπορέσει να κάνει τη διαφορά και να επανέλθει για τα καλά στην εξουσία, μένοντας στην ιστορία για αυτό που όλοι ελπίζουμε: την αποδέσμευση από το επαχθές μνημόνιο. Αν όχι, από δω παν κι άλλοι." Συνυπογράφω!

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ danaos 30/12/2010 14:01:17

      Περιμένω να με καλέσουν στον Real FM για να τους αναλύσω τις φιλοσοφικές ρίζες του ντιντισμού ως πολιτικής εξέλιξης του φλουφλισμού.

      • danaos avatar
        danaos @ Strange Attractor 30/12/2010 14:05:07

        Εκεί θα έχεις και έτοιμα ζωντανά παραδείγματα για άμεση εποπτική διδασκαλία!

        • Strange Attractor avatar
          Strange Attractor @ danaos 30/12/2010 16:16:31

          ...Επιτέλους, κάτι κινείται στην κοινωνία! Ακόμη και αυτή η γένεση ενός πολιτικού όρου ταράζει τα βαλτωμένα νερά της πολιτικής. Ο «Ντιντισμός» ελέω Φαήλου Κρανιδιώτη ανήκει πλέον στο ελληνικό πολιτικό λεξιλόγιο και ως όρος που περιγράφει είδος καταγράφεται για να αξιολογηθεί και μελετηθεί.
          Προσωπικά, θεωρώ εξαιρετικό αρθρογράφο τον Φαήλο και τον παρακολουθώ χωρίς πάντοτε να συμφωνώ μαζί του. Άλλωστε, η χοντρή πατάτα της συμμετοχής του στη μετάκληση του Αμπντ. Οτσαλάν, τον έχει στιγματίσει ανεξίτηλα και αρνητικότατα, τουλάχιστον στα δικά μου μάτια…
          Αλλά ο ίδιος με την αξιολογότατη αρθρογραφία του στο antinews συμβάλει σημαντικά σε κομμάτια της πολιτικής ανάλυσης, όπως η ιδεολογία, η αγωνιστικότητα και η μαχητικότητα...
          Από τα
          h__p://taxalia.blogspot.com/2010/12/blog-post_5992.html

          • Agrofylakas avatar
            Agrofylakas @ Strange Attractor 30/12/2010 18:25:23

            Παει η καρδαρα με το γαλα. Τι κριμα!

          • Αρκουδιάρης avatar
            Αρκουδιάρης @ Strange Attractor 31/12/2010 02:55:28

            πλάκα στη πλάκα ο ντιντισμός θα καθιερωθεί ως πολιτικός όρος. Να ξεραμε και τι σημαίνει πολιτικά καλά θα ήτανε. Να μας πει ο αγροφύλακας αν γνωριζει.

          • Αγροφύλακας avatar
            Αγροφύλακας @ Αρκουδιάρης 31/12/2010 06:06:23

            Λάθος πόρτα χτύπησες Αρκουδιάρη. Εγώ δεν είμαι πολιτικός αναλυτής, γεωπόνος, ερευνητής, Καθηγητής ΑΕΙ, αγρότης, και τέτοια είμαι. Άλλωστε, τον όρο ήδη τον ερμήνευσε αρκούντως ο Strange Artactor, εκεί διπλά σου (από πάνω σου για να είμαι ακριβής) είναι, γιατί δεν τον ρωτάς. Χα χα χα...

  11. ss_sk avatar
    ss_sk 29/12/2010 22:58:22

    Στο Antinews μπαίνω σχεδόν καθημερινά γιατί είναι από τα λίγα μέρη που ξέρω ότι θα βρω σοβαρό "αντιπολιτευτικό" λόγο. Αλλά δεξιός δεν είμαι.

    Τον τελευταίο καιρό θλίβομαι αλλά πολύ "μπλε" βλέπω να φοριέται. Και η αλλαγή ξεκίνησε με την εκλογή του Σαμαρά. Αλλά θεωρώ, και συγγνώμη αν κάνω λάθος, πως άλλο πράμα ο "Σαμαρικός" και άλλο ο "Νεοδημοκράτης". Το ότι ενδεχομένως να ψήφιζα ΠΟΛ.ΑΝ. τότες (αν δηλαδή ήμουν σε ηλικία) δε σημαίνει ότι θα ψηφίσω Ν.Δ. τώρα - ένας κούκος δε φέρνει την άνοιξη. Όσους δεξιούς (με βούλα) γνωρίζω ένα και το αυτό με τους βολεμένους (γνωστούς μου) πασόκους - οπότε ο δρόμος είναι πολύυυυ μακρύς.

    Σχολιάζω γιατί ανήκοντας σε αυτούς που σύμφωνα με το άρθρο "δεν είναι απαραίτητα δεξιοί" θέλω να επισημάνω ότι αντιμνημονιακές διεξόδους έχω κι αλλού. Μη λέμε κι ό,τι θέμε δηλαδής...

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ ss_sk 29/12/2010 23:37:49

      ...Σχολιάζω γιατί ανήκοντας σε αυτούς που σύμφωνα με το άρθρο “δεν είναι απαραίτητα δεξιοί” θέλω να επισημάνω ότι αντιμνημονιακές διεξόδους έχω κι αλλού. Μη λέμε κι ό,τι θέμε δηλαδής…...

      Το έγραψα διότι η ΝΔ ως κόμμα εξουσίας, μπορεί κάλλιστα αύριο να είναι κυβέρνηση. Οι άλλες αντιμνημονιακές διέξοδοι που λες εσύ, δεν πρόκειται σχεδόν ποτέ.

  12. Agrofylakas avatar
    Agrofylakas 29/12/2010 22:58:34

    Αγαπητοί φίλοι,

    Νομίζω το ακούσαμε το τροπάρι αρκετά. Ώρα να πάμε και παρακάτω. Έχει καταντήσει μονότονο να ακούμε τον ένα μετά τον άλλο να θέτει διλλήματα στον Σαμαρά. Στην πολιτική διλλήματα δεν υπάρχουν! ούτε τα πράγματα είναι μαύρο-άσπρο! ούτε το ΑΝΤΙΝEWS είναι ΝΔ, ούτε εμείς όλοι εδώ που συμμετέχουμε είμαστε η Ελλάδα! μην καβαλησουμε και το καλάμι! Όλοι έχουν θέση στη ΝΔ εφόσον το θελουν.Το τι θα κάνει ο Σαμαράς ας το αφήσουμε για αυτόν να το αποφασίσει, σταθμίζοντας όλους τους παράγοντες. Ας ασχοληθούμε και λίγο με το τι μπορεί να κάνει ο καθένας μας στον τομεα του (εγώ π.χ. έχω ιδέες για την ανάπτυξη της γεωργίας, την βελτίωση της πανεπιστημιακής εκπαίδευσης, και την καλύτερη οργάνωση της επιστημονικής έρευνας, εκεί μπορώ να προσφέρω), υπάρχουν και άλλες ειδικότητες από αυτήν του πολιτικού σχολιαστή και του αλάθητου ειδήμονα. Αρχηγό έχουμε, δεν χρειαζόμαστε άλλους, και αν θέλετε αυτό περιλαμβάνει και τον Αρουλη, και τον Λουλή, και όλο το κακό συναπάντημα. Εργάτες θέλουμε όχι άλλα αφεντικά. Οσοι πιστοί προσέλθετε, για να δώσετε, όχι να πάρετε!

    • Ρομπέν το Γκαρσόν avatar
      Ρομπέν το Γκαρσόν @ Agrofylakas 29/12/2010 23:08:57

      Ολα τα σφάζεις και όλα τα μαχαιρώνεις. Το μεσοανατολικό θα μας το λύσεις;

      • Αγροφύλακας avatar
        Αγροφύλακας @ Ρομπέν το Γκαρσόν 30/12/2010 00:56:48

        Έχεις αμφιβολία? Αν ενδιαφέρεσαι έχω και όνομα και διεύθυνση, και βιογραφικό, στο διαδυκτιο. Για να μην κατηγορηθώ και πάλι για αυτοπροβολή ζητήσετε τα από τον Strange Atractor. Μην υποτιμάς όμως τον εαυτό σου. Αν μαζέψεις όλους τους συναδέλφους σου (δηλ. όλα τα γκαρσόνια της Ελλάδος) και καθίσετε κάτω και μάθετε πώς να φέρνεστε στον κόσμο (και ιδιαίτερα τους τουρίστες) μπορείτε να κάνετε πολύ πιο πολλά για την Ελλάδα από ότι όλα τα λαμόγια που κατέχουν θέση καθηγητή σε Ελληνικό πανεπιστήμιο.

        • κριτικόςλόγος avatar
          κριτικόςλόγος @ Αγροφύλακας 30/12/2010 07:39:20

          +1000

  13. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 29/12/2010 23:00:11

    Η ΟΝΝΕΔ αρχισε να μαζικοποιειται απο τη δεκαετια του 80 και οχι του 90.
    Και δεν ειχε τοτε καθολου ενοχικα συνδρομα αλλα ηταν ξεκαθαρα φιλελευθερη και αντισοσιαλιστικη.
    Για τωρα δεν ξερω τι ακριβως περιμενουν οι μη δεξιοι απο τη ΝΔ.Αν περιμενουν μια πιο χρηστη διοικηση και μια μετριοπαθη πολιτικη ισως να την εχουν.Οποιος ομως περιμενει ενα "αντιστροφο ΠΑΣΟΚ" δηλαδη να βγει ο Σαμαρας και να υποσχεται οτι θα μοιρασει λεφτα θα απογοητευθει.
    Οσο για το life style το αντιθετο του ντιντισμου αν μιλαμε για ΝΔ βεβαια δεν μπορει να ειναι ο καφρος του αναρχοαριστερισμου και το επαναστατικο αμπεχωνο.Ειναι αυτος που δουλευει ευσυνειδητα,αν ειναι φοιτητης διαβαζει και ειναι επιμελης και γενικα εχει τα χαρακτηριστικα εκεινα που η συμμαχια ντιντιδων και "επαναστατων" (γιατι ενιοτε συμμαχουν ειδικα στο σημειο αυτο) χαρακτηριζει συντηρητικα.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ ψυχραιμια 29/12/2010 23:06:26

      Δεν πιστεύω να ανήκεις στους κομψευόμενους ... και να θίχτηκες.
      Εγώ έτσι τα θυμάμαι τα πράγματα τότε.

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ Strange Attractor 30/12/2010 00:20:41

        Οχι καθολου.Εγω ημουν στο 7% της ΔΑΠ στη δεκαετια του 70 χωρις να φοραω κοστουμια (χα -χα).
        Υπηρξε και μια μειοψηφια που δεν πιστεψε ποτε στο σοσιαλισμο οτι και αν σημαινε αυτο.
        Απλως επισημανα οτι η ανοδος της ΔΑΠ αρχισε μετα τα πρωτα χρονια του ΠΑΣΟΚ,γυρω στο 83-84.

        • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
          ΣΟΝ ΠΕΝ @ ψυχραιμια 30/12/2010 08:20:03

          Αν δεν υπήρχε εκείνο το ηρωικό 7% της δεκαετίας του '70 δε θα υπήρχε η μαζικοποίηση του ΄80.
          Από εκείνο το 7% προήλθε η μετέπειτα ηγεσία της ΟΝΝΕΔ.
          Αν διασώζονται ακόμη οι έννοιες του Φιλευθερισμού και του πατριωτισμού σε εκείνη τη γενιά το χρωστάμε.
          Θυμάμαι την επίθεση που δέχθηκε ο φυγάδας Βορειοηπειρώτης Λέκας και οι ΟΝΝΕΔίτες στα προπήλαια ξημερώματα το χειμώνα του ΄82 από μενόμενους ασφαλίτες με πολιτικά.
          Τό έχετε ξανακούσει.
          Κρατική επίθεση 50 ασφαλιτών με πολιτικά?
          Θυμάμαι την ίδια εποχή την επίθεση όλης της αριστεράς εναντίον της ΔΑΠ ιατρικής και διάλυσης της εκδήλωσής της για τις διώξεις των αδελφών μας στην Αλβανία, με προπηλακισμούς εναντίον του μακαριστού Μητροπολίτη Κόνιτσας Σεβαστιανού, ομιλητή της εκδήλωσης.
          Αυτή η γενιά κρατάει σήμερα τα μπόσικα στη Ν.Δ και δε δίνει τη δυνατότητα στους ντιντήδες να την οδηγήσουν εκεί που τους βολεύει.
          Όσο αντέχει ακόμα.
          Γιατί δυστυχώς μεγαλώνει.

          • Misha avatar
            Misha @ ΣΟΝ ΠΕΝ 30/12/2010 11:59:12

            Ο Ηλίας και ο Σπύρος Λέκκας,περασαν στην Ελλάδα με απιστευτες , αδιανόητες συνθηκες.
            Το ντου των αριστεριστών έγινε στην Ιατρική της Αθηνας, σε εκδήλωση που οργανώθηκε από την ΣΦΕΒΑ με επικεφαλής τότε (αν δε με απατά η μνημη μου) τον Μπαμπη Καραθάνο, τωρινό υποψηφιο αντιπεριφερειάρχη του ΛΑΟΣ.

            Είχε πεσει πολύ ξύλο τότε.
            Βέβαια , η πτώση Χοτζα οδηγησε σε αναβιωση τον αλβανικό μεγαλοϊδεατισμό και εκ των πραγματων δεν ξέρω τι ΄θα ήταν καλύτερο για την περιοχή

          • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
            ΣΟΝ ΠΕΝ @ Misha 30/12/2010 12:53:38

            H ΔΑΠ ιατρικής την είχε οργανώσει. Η ΣΦΕΒΑ ακόμη κι αν υπήρχε τότε, ήταν απλώς σφραγίδα.
            Το ζήτημα των ανθρωπίνων δικαιωμάτων στην Αλβανία το έθεσε η ΟΝΝΕΔ εν μέσω μεγάλου πολέμου και τρομοκρατίας από όλες τις "Δημοκρατικές Δυνάμεις", που εξεθείαζαν τη Δημοκρατία του Χότζα.

          • Misha avatar
            Misha @ ΣΟΝ ΠΕΝ 30/12/2010 13:19:11

            Σον

            Η ομιλία έγινε το 1989 στο ΝΑΒΟ , το μεγάλο αμφιθέατρο της Ιατρικής.
            Και ασφαλώς η ΣΦΕΒΑ υπήρχε τότε. Η προσκληση στον μητροπολίτη π.Σεβαστιανο (απιστευτης πτωχειας και αγάπης άνθρωπος) έγινε από φοιτητικές παρατάξεις της σχολής αλλά η ομιλία οργανώθηκε από την ΣΦΕΒΑ.
            Δεν έχει μεγάλη σημασία το διαδικαστικό , εφοσον ο τότε προεδρος της ΣΦΕΒΑ ήταν και στελεχος της ΔΑΠ.

            Για τα γεγονότα εκείνα και τη σταση της ελληνικής αριστεράς εναντι του βορειοηπειρωτικού ζητήματος βρηκα την τοποθέτηση του ιστορικού, αριστερού προσανατολισμού και προσφυγα εκ Καυκάσου, Βλάση Αγτζιδη, με την οποία συμφωνώ:

            h--p://www.hri.org/forum/diaspora/ipirus/knites.html

          • Christos Nik avatar
            Christos Nik @ ΣΟΝ ΠΕΝ 30/12/2010 13:34:32

            Το 1985, ως πρόεδρος του 15μελούς συμβουλίου του σχολείου μου, "έφαγα" αποβολή από το "Δημοκρατικό Σύλλογο" των καθηγητών του σχολείου μου, επειδή θέλησα να διοργανώσω εκδήλωση για τα ανθρώπινα δικαιώματα στην Αλβανία! Αυτή αγωνιστικότητα και η βαθιά ιδεολογική συνειδητοποίηση είναι τα αντίδοτα του "ντιντισμού". Όσο δεν υπάρχουν, είτε μέσα στη Ν.Δ., είτε μέσα στην κοινωνία, τόσο ο "ντιντισμός" θα κυριαρχεί. Πάρτε το χαμπάρι...

          • Misha avatar
            Misha @ ΣΟΝ ΠΕΝ 30/12/2010 13:36:54

            Nα προσθέσω πως στην ΟΣΕ (οργάνωση σοσιαλιστική επανάσταση) που ήταν εμβερχοτζική, μετείχαν απροκάλυπτα πρακτορες της Σιγκουρίμι, της μυστικής υπηρεσίας του αλβανικού καθεστωτος.
            Κόλαση είχε γινει και στη Νίκαια ,με τον τότε δημαρχο και έκδηλα εμβερχοτζικού προσανατολισμού, Στελιο Λογοθέτη.
            Μετά ειδε κι εκείνος (όπως ο Ανδρουλάκης και η Δαμανάκη) το χρωμα του χρηματος και έγινε νεοφιλελεύθερος και φυλακόβιος καταχραστης.

          • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
            ΣΟΝ ΠΕΝ @ ΣΟΝ ΠΕΝ 30/12/2010 13:39:04

            Micha
            Το διάβασα και παραθέτω ένα ενδιαφέρον απόσπασμα για ενημέρωση των ...ντιντήδων.

            "Δύο μόλις χρόνια πριν την κατάρρευση του ολοκληρωτικού καθεστώτος στην Αλβανία, οι ομοϊδεάτες της Singurimi είχαν μεγάλη δύναμη στην Ελλάδα, ειδικά στο χώρο που αποκλήθηκε "εξωκοινοβουλευτικός". Η αντίθεση στους προβληματισμούς για το Βορειοηπειρωτικό Ζήτημα και η υποστήριξη στο αλβανικό καθεστώς δεν περιορίστηκε μόνο στον ιδεολογικό χώρο. Με αφορμή την ομιλία του Μητροπολίτη Σεβαστιανού με τίτλο "Βόρειος Ηπειρος: Ενα άλλο απαρντχάϊντ" στο Αμφιθέατρο της Ιατρικής στο Γουδί τον Απρίλιο του 1989, μεγάλα επεισόδια ξέσπασαν στην περιοχή του "Πανεπιστημιακού Ασύλου". Διακόσιοι πενήντα κνίτες, αριστεριστές, μέλη της νεοφασιστικής "Οργάνωση Σοσιαλιστική Επανάσταση" (ΟΣΕ) απαγόρευσαν την εκδήλωση εφόσον δεν ήταν συμβατή με τις δικές τους ιδεοληψίες. Με κλόμπς, κράνη και λοστούς επιτέθηκαν ενάντια στους 1.000 περίπου φοιτητές που είχαν πάει να παρακολουθήσουν την εκδήλωση. Τα συνθήματα των "δημοκρατικών" νοσταλγών των Gulangs ήταν: "Τα αλβανικά σύνορα θα φτάσουν στη Λαμία", "Θάνατος στους εθνικιστές", κ.ά.

            Όλα όσα έγιναν εκείνη τη φοβερή μέρα αποτελούν μνημείο για το πως διαμορφώθηκε η μεταπολιτευτική Ελλάδα. Με πλαστή απόφαση του Συλλόγου φοιτητών της σχολής έκοψαν το ρεύμα από το αμφιθέατρο σε μια πρώτη προσπάθεια ματαίωσης της εκδήλωσης. Οταν η εκδήλωση άρχισε με τη βοήθεια γεννήτριας, οι ομάδες κρούσης των άρχισαν να εκσφενδονίζουν πέτρες και τούβλα προς τα τζάμια του αμφιθεάτρου, τα οποία τραυμάτισαν στο κεφάλι αρκετούς από τους παρευρισκόμενους στην ομιλία. Την ίδια στιγμή άρχισε έφοδος στο κτίριο με αποτέλεσμα δύο σοβαρά τραυματισμένους και 18 ελαφρά. Τελικά, με την παρέμβαση των πρυτανικών αρχών διεκόπη η ομιλία του Σεβαστιανού ενώ η αστυνομία δεν παρενέβη λόγω του "Πανεπιστημιακού Ασύλου". Στη συνέχεια η κνίτικη μειοψηφία του Δ.Σ. του Συλλόγου Φοιτητών της Ιατρικής συνέταξε κατάπτυστο ψήφισμα, στο οποίο οι Βορειοηπειρώτες αποκαλούνταν "φασίστες" που δεν είχαν δικαίωμα να μπαίνουν στο πανεπιστήμιο και να κάνουν εκδηλώσεις.

            Τα όσα έγιναν εκείνη την ημέρα ξεχάστηκαν βέβαια. Είναι γνωστό ότι ο ελληνικός λαός, είναι λαός που εύκολα λησμονεί. Μόνο που τα συμπεράσματα θα έπρεπε να εξαχθούν, έστω και αργά. Και τα συμπεράσματα αφορούν αυτή την μίζερη ελλαδίτικη Αριστερά, που στο όνομα μιας άλλης καλύτερης κοινωνίας, ήταν διατεθημένη να δεχθεί τα μεγαλύτερα εγκλήματα και τις μεγαλύτερες παραβιάσεις των ανθρωπίνων δικαιωμάτων. Μιας Αριστεράς που κατάληξε να μοιάζει περισσότερο σε ομάδες απολογητών των στρατοπέδων συγκέντρωσης παρά σε ομάδες εμπνευσμένες από αρχές ισότητας και ελευθερίας.

            Η παράδοση αυτή, που υπήρξε καθαρά αθηναιοκεντρικό γνώρισμα (μαζί με το νέφος, τις χωματερές, το κυκλοφοριακό, την άθλια δόμηση, την αλλοτρίωση κ.λπ.) εξακολουθεί υπάρχει. Οι ομάδες αυτές -που αποτελούν το οργανικό άλλο μισό των ακροδεξιών ομάδων τύπου "Χρυσή Αυγή"- παραμένουν και σήμερα εν ζωή, έστω συρρικνωμένες, με την ίδια παραδοσιακή ιεραρχική και καταπιεστική δομή, με τον ίδιο ιεχωβάδικο φανατισμό, με την ίδια αγωνία των καθοδηγητών να βρουν νέους οπαδούς. Επιβιώνουν ως γνήσιο συμπλήρωμα μιας αλλοτριωμένης κοινωνίας που παράγει πλέον μόνο εμπορεύματα. Παραμένουν εκεί για να μας θυμίζουν, ότι στην Ελλάδα υπήρχαν πολλοί που δήλωναν αντιφασίστες και δημοκράτες, υποστηρίζοντας παράλληλα με κάθε τρόπο τον ολοκληρωτισμό και την καταπίεση του ανθρώπου από την εξουσία. Ότι υπήρχαν πολλοί που δεν είπαν ποτέ κουβέντα για την καταπίεση στις κομμουνιστικές χώρες επιτρέποντας έτσι στις αντιδημοκρατικές ακροδεξιές ομάδες να μονοπωλούν την κριτική. Ότι υπήρχαν πολλοί που ονειρεύτηκαν για την Ελλάδα ένα τεράστιο στρατόπεδο αναμόρφωσης, σαν κι αυτά που είχαν ιδρύσει οι Κόκκινοι Χμερ. Τελικά οι ένοχοι δεν ήταν μόνο οι Αλβανοί και οι Σταλινικοί δεσμοφύλακες!

        • ΠΗΛΕΑΣ avatar
          ΠΗΛΕΑΣ @ ψυχραιμια 30/12/2010 16:24:50

          Α, βίωσες την περίοδο, που η ΟΝΝΕΔ προσπαθούσε να φανεί "δημοκρατικότερη" και "προοδευτικότερη" του ΠΑΣΟΚ, κάνοντας "αποχουντοποίηση", παραδίνοντας, δηλαδή, συντηρητικούς και φιλελεύθερους πολίτες στο πελατολόγιο του ΠΑΣΟΚ, αποκηρύσσοντας ότι είχε στην περιγραφή του τη λέξη "εθνικό", λοιδωρώντας όσους σοβαρούς διαθέταμε, αποθεώνοντας τους "λαϊκούς ανθρώπους" στην εξουσία και συμμετέχοντας σε φοιτητικά ταξίδια στη Μόσχα !
          Μπορείς να είσαι περήφανος. Τότε μπήκαν τα θεμέλια της Λαϊκιστικής Αριστερόφρονος Δεξιάς, που ακόμα μας ταλαιπωρεί.
          Έτσι, για την ιστορία, εγώ ήμουν από τους 50 πρώτους της ΟΝΝΕΔ του Νιόνιου (όνομα και πράμα) και του Άγγελου (κάπως καλύτερος) και εγκατέλειψα μερικούς μήνες αργότερα, φτύνοντας τον κόρφο μου, μετά από μάθημα "ιδεολογικής καθοδήγησης" του "κοσμοπολίτη και υπεράνω εθνικών προκαταλήψεων" γκουρού της τότε ΟΝΝΕΔ Μίλτου Αδριανόπουλου. Είμαι σίγουρος ότι όσοι μείνατε, χαρήκατε επιμόρφωση από αυτόν και τους ιδεολογικά ομοίους του.

          • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
            ΣΟΝ ΠΕΝ @ ΠΗΛΕΑΣ 30/12/2010 20:22:28

            Aν αντεξες μόνο μερικούς μήνες ή γεννήθηκες σοφός ή περίμενες να είναι η ΟΝΝΕΔ συνέχεια της χούντας.
            Βέβαια υπήρχν διάφορες απόψεις.
            Βέβαια κάποιους τους θεωρούσαμε υπερβολικά ενδοτικούς προς την ποικιλωνυμη αριστερά.
            Αλλά κι εμείς στην ΟΝΝΕΔ ωριμάσαμε πολιτικά, 18-20χρονα παιδιά στερημένα από πολιτικές εμπειρίες, με διάφορες εμμονές και στερεότυπα.
            Στην ΟΝΝΕΔ ακονίσαμε τις προσωπικές μας απόψεις, τις δικιμάσαμε στο διάλογο, άλλες κρατήσαμε άλλες αναθεωρήσαμε, όμως μείναμε.
            Γιατί έπρεπε να αντιμετωπίσουμε την αριστερή πλημμυρίδα που σου απαγόρευε και να δηλώνεις ακόμη δεξιός.
            Εσύ βρήκες ...τρίχα στην ΟΝΝΕΔ και τη σιχάθηκες.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Strange Attractor 30/12/2010 08:53:40

        Όχι Strange, όπως το λέει ο Ψυχραιμία είναι. Η ΔΑΠ βγήκε για πρώτη φορά πρώτη δύναμη πανελλαδικά στις φοιτητικές εκλογές του 1986. Μετά πήρε την "πάνω βόλτα" και στα τέλη της δεκαετίας του 1980-αρχές 90 δεν τολμούσες να κολλήσεις κόκκινη αφίσα στα Πανεπιστήμια. Μιλάμε για πλήρη κυριαρχία. Την ψήφιζαν πάρα πολλοί μη Νεοδημοκράτες, είχε γίνει μόδα. Εμείς οι Δαπίτες είχαμε τις καλύτερες γκόμενες, ήμασταν οι "αστέρες" της Σχολής και ποσοστά της τάξης του 60% και παραπάνω δεν ήταν καθόλου σπάνια σε πολλές σχολές. Μέσα της δεκαετίας του 1990 άρχισε η κάτω βόλτα και τότε η ΔΑΠ ταυτίστηκε οριστικά με τις εκδρομές και τα πάρτυ, χωρίς ιδεολογικό χρώμα, μια από τα ίδια. Τότε επικράτησε ο φλουφλισμός και ο ντιντισμός των πάσης φύσεως Παπαμιμίκων.

        Στην πραγματικότητα, ο Σαμαράς ξαναπιάνει το νήμα από εκεί που το άφησε η ΝΔ τότε, τέλης της δεκαετίας 80-αρχές 90, στην πραγματικότητα, θα έλεγα, από εκεί το άφησε ο ίδιος φεύγοντας από τη ΝΔ. Και μην γελιόμαστε, σε εκείνη τη ΔΑΠ, σε εκείνη την ΟΝΝΕΔ, αυτός που εξέφραζε εκείνη την ιδεολογική ανάταση δεν ήταν άλλος από το Σαμαρά. Η Πολιτική Άνοιξη ήταν δυστυχώς ένα τεράστιο λάθος, πήγε, εκτός από τον ίδιο, και τη χώρα δεκαπέντε χρόνια πίσω και άλλαξε τη φυσιολογική ροή των πραγμάτων προς το χειρότερο.

        Δεν πειράζει όμως. Κάλλιο αργά παρά ποτέ.

        • Tassos avatar
          Tassos @ Επώνυμος 30/12/2010 09:31:21

          Η ΠΟΛΑΝ φίλε έσωσε την τιμή της Δεξιάς. Αλλιώς σήμερα θα τριβόσουνα στα φουστάνια της Ντόρας ή θα έκανες παρέα στους χουντικούς του Λαός. Πολιτικές ιδέες όπως η υπέρβαση , έστω βιασθείσες από τον Καραμανλή τον Κουρασμένο του έδωσαν 2 νίκες υπό την μεταμφίεση του μεσαίου χώρου. Να μην μιλήσω για την Μακεδονία.

          • Επώνυμος avatar
            Επώνυμος @ Tassos 30/12/2010 10:33:32

            Ο Σαμαράς έπρεπε να μείνει στη ΝΔ και να μην παραιτηθεί από βουλευτής. Να κάνει σοβαρή εσωκομματική αντιπολίτευση στο Μητσοτάκη και να σηκώσει τη σημαία του Μακεδονικού από ΜΕΣΑ από τη ΝΔ, όχι να την αφήσει στον Έβερτ, το Δήμα και τον Κανελλόπουλο. Είχε κερδίσει τους πάντες τότε και όποτε και να γινόταν αλλαγή αρχηγού, θα ήταν ο βέβαιος επόμενος αρχηγός.

            Χάθηκε μεγάλη ευκαιρία για τη χώρα τότε και το λάθος βαρύνει αποκλειστικά τον ίδιο το Σαμαρά. Ευτυχώς ο καλός Θεός έδωσε και σε αυτόν και σε όλους μας δεύτερη ευκαιρία, κάτι που σπάνια γίνεται, αλλά να που στην περιπτωση του Σαμαρά έγινε...

          • Misha avatar
            Misha @ Επώνυμος 30/12/2010 10:42:22

            Επώνυμε,
            θεωρώ τεράστια μαγκιά αυτό που έκανε τότε ο Σαμαράς ρίχνοντας τον Δρακουμέλ για το ζητημα του ΟΤΕ.

            Και το ότι ειχε δίκιο αποδεικνύεται από τη σημερινή κατάντια γενικευμένου ξεπουλήματος της χωρας στο Δ Ράιχ, του οποίου ο «αντιστασιακός» Δράκων των Χανίων είχε τότε την αποκλειστική αντιπροσώπευση.

            Εκείνη η κινηση του Σαμαρά τον ξεχωρισε από όλα τα υπόλοιπα έκγονα του κομματικού σωλήνα , και του έδωσε , σε πολύ μεγάλο βαθμό, και την αρχηγία στη ΝΔ.

            Η αντιπαράθεση του με τον λαομίσητο Απήγανο , έμεινε χαραγμένη στις μνημες πολλών και καρποφόρησε όταν ηρθε ο καιρός.

          • Επώνυμος avatar
            Επώνυμος @ Misha 30/12/2010 20:08:32

            Μαγκιά μπορεί να ήταν, αλλά παρά την πτώση τότε του Μητσοτάκη, ο Μητσοτάκης συνέχισε να κυβερνάει, έμμεσα, τη χώρα μέχρι τον Οκτώβριο του 2009 και απειλεί να παραμείνει κι άλλο μέσω του Ντοροκόμματος (αν και στην ουσία τώρα πια είναι τελειωμένος).

            Η πραγματική μαγκιά θα ήταν αν είχε εκλεγεί αρχηγός της ΝΔ το 1993-94 και τον είχε στείλει από εκεί που ήρθε μια ώρα αρχύτερα. Εξαιτίας της ΠολΑν είχαμε δεκαπέντε χρόνια περισσότερο Μητσοτάκη από ό,τι έπρεπε... Και Μνημόνιο καιΊμια, και S-300 και Οτσαλάν και Μαδρίτη και Σκόπια σχεδόν παντού να αποκαλούνται "Μακεδονία", ενώ και το ξεπούλημα του ΟΤΕ τελικά συντελέσθηκε και μάλιστα όχι στους Γιαπωνέζους, όπως σχεδίαζε τότε ο Μητσοτάκης, αλλά στους πολύ πιο επικίνδυνους εθνικά Γερμανούς... Επικίνδυνους διότι επιδιώκουν να μας καταστήσουν προτεκτοράτο, κάτι που ίσως οι Γιαπωνέζοι να μην το είχαν και τόσο πολύ για στόχο. Όχι ότι θα ήμουν υπέρ τότε, εννοείται και σε Γιαπωνέζους κατά θα ήμουν, απλώς θέλω να πω ότι δεν βοήθησε τελικά η πτώση της κυβέρνησης Μητσοτάκη και τόσο. Εκ του αποτελέσματος πάντοτε μιλώντας.

        • Apollonios avatar
          Apollonios @ Επώνυμος 30/12/2010 22:30:41

          Ακριβώς έτσι είναι... Να προσθέσω επίσης ότι ο Αντώνης Σαμαράς, ήταν ο μόνος από τους βουλευτές της Ν.Δ. που στις πολιτικές του ομιλίες αφιέρωνε μεγάλο μέρος στα εθνικά θέματα και ιδιαίτερα σε αυτά που το επίσημο κόμμα θεωρούσε "Τζιζζζ" : Μακεδονικό και Βορειοηπειρωτικό.

  14. Aris. A avatar
    Aris. A 29/12/2010 23:05:57

    Ο Σαμαράς ως πραγματικός αρχηγός του κόμματος που εκλέχθηκε για να εκπροσωπεί το σύνολο της ΝΔ έκανε κατά την γνώμη μου δύο αντρίκια πράγματα:

    α) Πράγματι πήρε σφουγγάρι και διέγραψε τις βαριές κουβέντες που είχαν λεχθεί σε βάρος του.

    β) Εδωσε ρόλο στην συντριπτική πλειοψηφία των στελεχών προσπαθώντας να δώσει σε όλους ευκαιρίες να αποδείξουν τις ικανοτητές τους ώστε να είναι δίκαιος όταν θα τους κρίνει.

    Γιατί τον πραγματικό ηγέτη δύο πράγματα πρέπει να τον χαρακτηρίζουν.
    Δικαιοσύνη προς όλους και μεγαλοψυχία προς τους αντιπάλους αρκεί η τελευταία να μην λαμβάνεται ως αδυναμία.

    Από πέρυσι τον Νοέμβριο έγιναν πολλά σε πολιτικό επίπεδο και πλέον ο Σαμαράς έχει εικόνα για τους πάντες και έχει έρθει η ώρα της κρίσεως αφού πλέον θα αποφασίσει οριστικά με ποιούς θα πάει και ποιούς θα αποφασίσει.

    Προφανώς κάποιοι υπερτιμημένοι πρίγκιπες της παράταξης που είναι έξω από τους σχεδιασμούς του αρχηγού και αδυνατώντας για μια ακόμη φορά να αποδεχθούν την νέα κατάσταση που ισχύει στην ΝΔ και την επέβαλε ο κόσμος και όχι ο Σαμαράς (ο τελευταίος είναι εντολοδόχος των 800.000 που ψήφισαν) είναι έτοιμοι να ξεκινήσουν ως αντίδραση το γνωστό παιχνίδι της εσωστρέφειας
    δίνοντας οξυγόνο στο Πασόκ και στους πρόθυμους.

    Η απάντηση της ηγεσίας κατά την γνώμη μου μέσα από την αρθογραφία Κρανιδιώτη και λοιπών είναι σαφής.

    Κάποιοι ή πρέπει να κόψουν τα κορδελάκια και τις πλακίτσες και να σοβαρευτούν ή θα πάει επιτέλους η παράταξη σε ένα ιδεολογικό και προσωπικό ξεκαθάρισμα για να ασχοληθεί απερίσπαστη με τα μεγάλα προβλήματα που αντιμετωπίζει η χώρα.

    Η παραλία που ονομάζονταν ΝΔ και ήταν για χαβαλέ και ηλιοθεραπεία τελείωσε.

    Θεωρώ ότι ο Σαμαράς έχει πάρει τις αποφάσεις του που είναι προς την κατεύθυνση της ρήξης με τα καρκινώματα του παρελθόντος.

    Ελπίζω κάποιοι να μην πάνε και πάλι ξεβράκωτοι στον πόλεμο όπως στον περσινό Νοέμβριο που τις επιλογές τους δεν τις ακολούθησαν ούτε οι συνεργάτες τους.

    Προσδεθείτε και απολαύστε το επιτέλους ξεκινάει το ματς.

    • Kostas D avatar
      Kostas D @ Aris. A 29/12/2010 23:16:07

      Συμφωνω απολυτα!!

  15. apostolis kastoria avatar
    apostolis kastoria 29/12/2010 23:13:16

    Οι κουστουμάτοι "τυπάκοι" της ΟΝΝΕΔ της εποχής που περιγράφεις που ήταν fun του Ρόμπερτ Γουίλιαμς και του Τουρνά , σήμερα έχουν πιάσει τα "πόστα" στην ΝΔ και τα κρατούν με νύχια και με δόντια . Γιατί αυτοί οι "ατσαλάκωτοι" ψευτοεκπρόσωποι της τότε νεολαίας του κόμματος , 55άρηδες καλοί πελάτες του Calvin Clain σήμερα , αφού πρώτα αυτοχρήστηκαν σωτήρες του ελληνικού λαού , δεν θέλουν να επιτρέψουν και σε κανέναν άλλο να δοκιμάσει μήπως και τα καταφέρει καλύτερα με την επιχείρηση σωτηρίας του τόπου του κόμματος και του λαού . Αυτοί είναι οι ντιντίδες της παράταξης , που μόλις και αισθάνθηκαν ότι κάποιος κάτι είπε γι αυτούς και ίσως διακινδυνεύεται η εξουσία τους , "το πόστο τους" , βάλθηκαν να τον φάνε . Διεκδίκηση οφικίου οσμίστικαν μάλλον εκ μέρους του Φαήλου και έπρεπε να του κόψουν τα "πόδια". Μέχρι και κολαούζο της εξουσίας τον αποκάλεσε ο κάτοικος Μυκόνου , γιατί μάλλον είχε τη μύγα και μυγιάστηκε . Και άντε ως εδώ καλά , δεν μπορούν οι ίδιοι να συνειδητοποιήσουν , ότι οι εποχές των μετρίων έχουν παρέλθει ανεπιστρεπτί , εκείνη η επίσημη απάντηση του κόμματος που αδειάζει τον Φαήλο πως να εξηγηθεί ? Δηλαδή πως την βλέπει πάλι η νομενκλατούρα του κόμματος , η ηγετική περί τον Πρόεδρο ομάδα ? Πάλι με ισορροπίες πάμε να κάνουμε δουλειά ? Τον Καραμανλή δεν είδατε τι τον κάνανε , με τις δήθεν ενωτικές ισορροπίες ? Ρήξεις χρειάζονται και ρήξεις με ισορροπίες δεν νοούνται . Μόνο πρόσκαιρα ωφέλη μπορεί να προκύψουν και μετά και πάλι ΠΑΤΟΣ . Ρήξεις με το κακό κατεστημένο και ας υπάρξει στο κάτω κάτω και μια προσωρινή αναταραχή στον χώρο . Έτσι μόνο θεωρώ ότι μπορεί να καθαρίσει η παράταξη από τους ντιντίδες και τους φλούφληδες .

    • Kostas D avatar
      Kostas D @ apostolis kastoria 29/12/2010 23:19:14

      Ντιντηδες ειναι αυτοι που επισης θελουν να τα εχουν "καλα με ολους"
      και αγνοουν τους απλους καθημερινους ανθρωπους του μοχθου, που ειναι ομως δεξιοι, πατριωτες και εναντια στο μνημονιο...
      Αλλα οι ντιντηδες της παραταξης ακομα και αυτες τις κρισιμες ωρες για την Ελλαδα ειναι περα βρεχει..... μονο κοσμικα καλεσματα και περιεχομενο μηδεν.... Και κλασικος "ντιντιστικος" στρογγυλεμενος λογος....

    • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
      ΣΟΝ ΠΕΝ @ apostolis kastoria 30/12/2010 08:22:56

      Κάνεις λάθος.

      Είναι τα ρετάλια εκείνης της γενιάς.
      Αυτοί που τότε απλώς παρακολουθούσαν και εκμεταλεύτηκαν μεθοδικά τους αγώνες των άλλων.

  16. νεφέλη avatar
    νεφέλη 29/12/2010 23:17:53

    cool ... Strange!

    Υπήρχαν κι εκείνοι, που πέρασαν από την original Figaro στη Χάριτος κι ήξεραν από τότε να διαφοροποιούν τον Μάνο από τους ντιντήδες, τον Moustaki από τα φεστιβάλ της ΚΝΕ, τα ρεμπέτικα στου Κάβουρα από τα Εξάρχεια και να ΄χουν το Καρόλου Ντήλ, τον Απότσο και τη Ράτκα για ανάλυση...δεδομένων! Ομως πόσοι από αυτούς ακούγονται σήμερα;

    Μετά, δεν ακολούθησαν οι ετερόκλητοι δήθεν ανένταχτοι εκσυγχρονιστές στο Εργοστάσιο, στο Ακρωτήρι, στις Μούσσες τα καλοκαίρια;. Κι ύστερα οι ίδιοι δεν ήταν με τα κινητά στα χέρια, στα πάρτυ στη Μύκονο και στην Πάρο, στα ιστιοπλοικά, ανειδοποίητοι για τους ανέμους και παραζαλισμένοι, με επαφές πάντα στενές με τους ... εισηγμένους και τα παπαγαλάκια τους!
    Τhe absolute decadence, δηλαδή.

    Πόθεν λοιπόν, η άποψη κι η ιδεολογία και τα ιδανικά, για όσους θέλουν να λογούνται μη-ντιντήδες;

  17. o aneksartitos avatar
    o aneksartitos 29/12/2010 23:26:25

    "Ο Σαμαράς δεν είναι Καραμανλής, με τη μισή Ελλάδα εξ υπαρχής εναντίον του"

    Σωστό αυτό μόνο εν μέρει...
    Γιατί ο Καραμανλής είχε και όλη τη δεξιά μαζί του, και 3 χρόνια μετά την εκλογή του νίκησε τον Σημίτη το 2000 (ήττα με νοθεία τότε), χρονιά που ο Σημίτης μοίραζε αβέρτα χρήματα και όλος ο ελληνικός λαός ζούσε στην παραζάλη του πλούτου και της ευδαιμονίας του χρηματιστηρίου...
    Αντίθετα, ο Σαμαράς ναι μεν δεν έχει τη μισή Ελλάδα εναντίον του, αλλά δεν έχει ούτε τη δεξιά στο σύνολό της δίπλα του...
    Αποτέλεσμα ο ΓΑΠ, έχοντας φέρει το ΔΝΤ, απολύσεις, μειώσεις μισθών, κ.α., έκανε πάρτυ στις τελευταίες δημοτικές, και η γενική αίσθηση είναι ότι όποτε και να κάνει βουλευτικές εύκολα ή δύσκολα θα τις κερδίσει...

  18. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 29/12/2010 23:27:46

    Πρέπει να συγχαρούμε τον Φαήλο, και το λέω με κάθε ειλικρίνεια, γιατί καθιέρωσε έναν καινούριο όρο στο πολιτικό λεξιλόγιο, τον όρο "ντιντής" και το παράγωγό του "ντιντισμός". Νομίζω ότι το 2010 που φεύγει μας αφήνει δύο καινούριες λέξεις που θα είναι σε χρήση για πολύ ακόμα, "μνημόνιο" και "ντιντής". Είθισται οι "ντιντήδες" να είναι και υπέρ του "μνημονίου", έστω εν κρυπτώ.

  19. Αρματιστής avatar
    Αρματιστής 29/12/2010 23:30:06

    Η μικρότερη κόρη μου (έχω 2+2) είναι φοιτήτρια και ΝΔ. Την ρωτώ: "Γιατί δεν γράφεσαι στη ΔΑΠ;"

    Μου απαντά: "Αυτοί μπαμπα ασχολούνται με την οργάνωση εκδηλώσεων, διασκέδαση, εκδρομές κλπ. Από ιδεολογία, αγώνα, πολιτική συζήτηση, μηδέν".

    Από τέτοιες οργανώσεις βγήκαν οι διάφοροι Χατζηδάκηδες, Συλιανίδηδες, Σπηλιωτόπουλοι, η λοιπή "γκλαμουριά" και ο δήθεν "καθωσπρεπισμός". Δεν τους έχετε δει όλους αυτούς; Νια νια, καλούληδες, γλυκανάλατοι, απόντες, ξύλινος λόγος, καρπαζοεισπράκτορες και φοβισμένα νήπια εμπρός στους χειραγωγούς (από που τους κρατάνε άραγε;) και αναλυτές της πλάκας.

    Σας είχα γράψει και άλλη φορά πως ερμήνευσε ο Σπηλιωτόπουλος την αποχή κατά τις αυτοδιοικητικές.... Είχε καλό καιρό και όλοι κατέφυγαν στις παραλίες, είπε!!! Και συνέχισε: "Έκανα Βουλιαγμένη Κολωνάκι δύο ώρες". Τόσο καλά.

    Έχει ή δεν έχει δίκιο ο Φαήλος; Βρεγμένη σανίδα χρειάζεται να πάρει ο Σαμαράς. Αν προσπαθήσει να προχωρήσει με αυτούς τους κομψευόμενους, θα φάει τα μούτρα του.

    • ΜΙΧΑΗΛ Ο ΗΛΙΟΥΠΟΛΙΤΗΣ avatar
      ΜΙΧΑΗΛ Ο ΗΛΙΟΥΠΟΛΙΤΗΣ @ Αρματιστής 30/12/2010 19:32:28

      ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΠΩΣ ΤΑ ΛΕΕΙ Η ΚΟΡΗ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ....ΤΕΛΗ 90 ΑΡΧΕΣ 2000 ΣΤΗΝ ΣΧΟΛΗ ΜΟΥ Η ΔΑΠ ΜΟΝΟ ΕΚΔΡΟΜΕΣ ΚΑΙ ΠΑΡΤΥ ΗΤΑΝ. ...ΔΥΣΤΥΧΩΣ...ΜΟΝΟ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΗΣ ΕΡΕΝ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΚΟΦ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ. ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΚΕΙΝΟΙ ΕΙΧΑΝ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΠΕΡΙ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΕΙΧΑΝ ΔΕΙ ΠΩΣ ΖΟΥΣΑΝ ΣΤΙΣ "ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΕΣ-ΣΟΒΙΕΤΙΚΕΣ" ΧΩΡΕΣ..ΓΙ'ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΠΑΙΖΑΝΕ ΣΦΑΛΙΑΡΕΣ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΛΑΜΠΡΑΚΗΔΕΣ....

  20. σιδεράκιας avatar
    σιδεράκιας 29/12/2010 23:32:15

    Θα ήθελα να σχολιάσω ως μη δεξιός καθημερινός αναγνώστης κι ενίοτε σχολιαστής του antinews.
    Ο Φαήλος προκάλεσε με το λόγο του και πυροδότησε μία συζήτηση. Προσωπικά όντας πάντα εκτός κομματικών σχηματισμών δεν έχω γνώση για άτομα και συμπεριφορές. Αυτό που όμως θέλω να πω είναι το εξής, ο Σαμαράς μέχρι τώρα εκφράζει λόγο κατανοητό και προσεκτικό, έστω κι αν μερικοί, όπως κι εγώ θα τον θέλαμε πιό δυναμικό. Προφανώς ο Σαμαράς γνωρίζει καλύτερα από τον καθένα τι συμβαίνει γύρω του, ποιούς μπορεί να εμπιστευτεί, από ποιούς πρέπει να φυλάγεται και με ποιούς πρέπει να κρατήσει ισορροπίες.
    Σίγουρα γνωρίζει και τι συμβαίνει στη βάση και πχ στο σεβαστό antinews, δεδομένου ότι ο Φαήλος είναι φίλος κι άτυπος συνεργάτης του.
    Αν λοιπόν υπάρχουν ντιντήδες στη ΝΔ, είναι ευθύνη και δικαίωμα αποκλειστικό του Σαμαρά τι θα κάνει.

  21. tiramola avatar
    tiramola 30/12/2010 00:08:06

    Ξέρεις ποιοί είναι οι ντιντίδες της πολιτικής σήμερα strange?
    Αυτοί που λένε ναι στην χρηματοδότηση αλλά όχι στο μνημόνιο.
    Αυτοί που ενώ καταστρέφεται η χώρα(κατά δήλωσή τους) δεν θέλουν τώρα εκλογές γιατί είναι πατριώτες.
    Αυτοί που ενώ κυβέρνησαν 6 χρόνια τους φταίει τώρα το βρώμικο ΠΑΣΟΚ.
    Καλά το πας..
    Για υπερκομματικός σχολιαστής, μιά χαρά.

    • Αλεξανδρος avatar
      Αλεξανδρος @ tiramola 30/12/2010 00:45:11

      Αχ βρε Τιραμολα.....μια ζωη κιοτης και ραγιας θα εισαι....μη σου θιξουνε το ΠΑΣΟΚ και το ΓΑΠ..Ξερεις κατι ειμαι σιγουρος οτι ολους εσας τους σοσιαληστες βαρβαρους σας ενοχλει να διαβαζετε αρθρα και αποψεις αυτοκριτικες σαν και αυτες που γραφουν οι νεοδημοκρατες.Σαν βολεμενοι που εισαστε υπηρετες οσφυοκαμπτες του συστηματος ΠΑΣΟΚ σκυβετε το κεφαλι και σας διακορευουν, ποτε δεν φταιτε εσεις παντα οι αλλοι η κακια δεξια και το ΚΚΕ και μετα ο Συριζα κτλ κτλ.Εμεις οι δεξιοι τιραμολακο οταν το κομμα μας δεν παει καλα και το κραζουμε και δεν το ψηφιζουμε και σας κανουμε και δωρο τη Ντορα αμα λαχει να ουμε.κοιτα και λιγο τον ουρανο τιραμολα δεν βαρεθηκες να βλεπεις μονο το χωμα?

      • tiramola avatar
        tiramola @ Αλεξανδρος 30/12/2010 00:55:55

        Κοίτα τον ουρανό εσύ, προσευχήσου στη δεξιά του κυρίου και περίμενε τον σωτήρα Αλεξανδρούκο.

    • Μετανάστης στη χώρα μου avatar
      Μετανάστης στη χώρα μου @ tiramola 30/12/2010 13:05:01

      Ενώ ο πρώτος που μούρχεται έτσι, χάριν παιδιάς στο μυαλό: Πέτρος Κωστόπουλος (γεννοφάσκια ΠΑΣΠ- "Εξόρμηση" , κολλητός του Λαλιώτη και φίλια διακείμενος στο GAP, να μην ξεχνόμαστε) λέει ΝΑΙ και στη χρηματοδότηση (πολλαπλώς εννοούμενη) ΚΑΙ στο Μνημόνιο!

      Βρώμικο ΠΑΣΟΚ (όχι με την έννοι του σκάνδαλου, αλλά δομικά, από την ομοιόστασή του); Α, παπαπα, τι λέτε τώρα!

  22. νεφέλη avatar
    νεφέλη 30/12/2010 00:47:48

    κι ας αφήσουμε το χθες..

    Υπάρχουν σήμερα κάτι στέκια σαν την παλιά αγορά, που μαζεύει κόσμο ετερόκλητο, που αναρωτιέται, τι γίνεται, που πάμε....
    Μικρές παρέες που γίνονται μεγάλες. Μικρές αγωνίες, που γίνονται κοινές συζητήσεις. Διαφορετικές απόψεις , που ενώνονται με κοινές αρχές.
    Αυτό που χρειαζεται η εποχή μας, δηλαδή... διάλογο, ομοψυχία, αλληλεγγύη.
    Κι όπου βγει...κάτω από το παγωμένο γιασεμί!

  23. Αλεξανδρος avatar
    Αλεξανδρος 30/12/2010 01:05:28

    χαχαχαχ ναι τιραμολακο κοιταω τον ουρανο κανω τη προσευχη μου αλλα κουναω και γω τα ποδια μου και αγωνιζωμαι....δε σκυβω το κεφαλι ουτε τη μεση μου .....Περαστικα σου Τιραμολα και ευχομαι να σηκωσεις το κεφαλι και να μπορεις να κοιταξεις τον εαυτο σου μεσα απο το καθρεπτη και στα ματια.....

    Α ρε ΓΑΠ τι σου κανει το μαρκετινγκ το ραγιαδισμο το πουλας για ρεαλισμο , και την οσφυοκαμψια σε αποκατασταση της εθνικης (κανει τζιζ το εθνικης) αξιοπιστιας....

  24. 11888 avatar
    11888 30/12/2010 01:18:27

    Απο κατι τετοια στεκια θα ξεπηδησει η ελπιδα που θα φερει την λυτρωση.Τα κομματα και η αστικη δημοκρατια εχουν ψοφισει.Ουτε υπηρξαν ουτε και θα υπαρξουν στο μελλον σωτηρες, παρα μονο δασκαλεμενοι λαοπλανοι υπερασπιστες των λιγων που μας πινουν το αιμα (που και που πετανε και κανενα κοκκαλακι μην ειμαστε και αχαριστοι).

  25. astir avatar
    astir 30/12/2010 01:28:43

    εξαιρετικο αρθρο ημουν και εγω οπως και πολλοι αλλοι στην ΔΑΠ της εποχης και ειναι τιτλος τιμης για ολους μας που ημασταν τοτε κοντρα στον λαικισμο και τον ψευδεπιγραφο αριστερισμο αγαπητοι ομοιδεατες τοτε και τωρα η ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΑς ΔΙΚΑΙΩΣΕ ποτε δεν καταλαβα γιατι δεν το δεχτηκαμε και αφησαμε τους γελοιους διαχρονικα αριστερους να φερονται ως νικητες παγκοσμια πρωτοτυπια και ντροπη για εμας βεβαια ο μεσαιος χωρος και ολες αυτες οι ιδεολογικες αρλουμπες μας βυθισαν και κατι αλλο οι ΛΙΓΔΙΑΡΙΔΕς τοτε που ακουγαν ανταρτικα πετυχαν να πινουν καφε στο κολωνακι που τους προκαλουσε αλλεργια οπως μασ προκαλουσε αλλεργια η απλυσια και η βλακεια τους ποτε δεν θα γινουν ομως ικανοι να μπαινουν στις φιγκαρο της εποχης μας οπως και τοτε και σε αυτα που εκπρωσοπουσαμε και εκπρωσοπουμε ακομα ΣΑΜΑΡΑΣ και ΦΑΗΛΟΣ δηλαδη .Καλη χρονια σε ολους με υγεια ΦΑΗΛΟ δυνατα μην μασας εχεις απολυτο δικιο

  26. DARK-BLUE avatar
    DARK-BLUE 30/12/2010 01:35:48

    Επειδή είμαι μικρός και δεν γνωρίζω, οι ντιντηδες είναι όπως αυτοί στην φωτογραφεία ?...

  27. blue nile avatar
    blue nile 30/12/2010 04:11:09

    Το 1984 ήταν η χρονιά που είχα την πρώτη μου επαφή με κομματικές νεολαίες. Μέσα σ'αυτές και η ΟΝΝΕΔ. Στα φοιτητικά μου χρόνια από το ΄89 μέχρι το '95 παρασχολήθηκα ως μέλος ανεξάρτητων φοιτητικών οργανώσεων, γνωρίζοντας αρκετά καλά πρόσωπα και πράγματα, συναναστρεφόμενος στις φοιτητικές συνελεύσεις και στις ΕΦΕΕ με νέους όλων των παραταξιακών αποχρώσεων.
    Παρόλο που οι γενικεύσεις δύσκολα μπορουν να απεικονίσουν συγκεκριμένες καταστάσεις επιτρέψτε μου μερικές που έχω ξαναδιατυπώσει εδώ μέσα.
    Οι πασπίτες και οι κνίτες ήταν οι πιο οργανωμένοι από όλους, αυτό που έβαζαν πιο πάνω από προσωπικές φιλοδοξίες και έριδες ήταν το παραταξιακό καλό. Κατεβαίναν στις συγκεντρώσεις συντεταγμένα ενώ η κομματική γραμμή περνούσε μονομπλόκ , στα κρίσιμα ήταν όλοι μαζί. Δεν θυμάμαι ποτέ να ήθελαν κατάληψη ή κάποια άλλη κινητοποίηση και να μη τη πέρασαν. Οι πράσινοι ηγέτες είχαν τη παροιμιώδη πασοκική πονηριά εμφυτευμένη στο
    DNA τους, χαμόγελα κολπάκια μαλαγανιές δάκρυα πότε αγανάκτηση και θυμός όλα στην υπηρεσία του σκοπού.
    Από την άλλη η ΔΑΠ. Ξέρετε τι μου θύμιζαν τα μέλη της ? Ένα οποιοδήποτε ξακουστό ιδιωτικό σχολείο όπου οι μαθητές πληρώνουν πανάκριβα δίδακτρα γιατί κάποιοι έχουν την απαραίτητη οικονομική δυνατότητα ενώ οι πολύ περισσότεροι από τους υπόλοιπους ξοδεύονται μόνο και μόνο για να δείξουν ότι έχουν την άνεση.
    Εκκολαπτόμενοι χαρτογιακάδες που ΄σκάγαν μύτη στο κιλικείο με τα γιάπικα περιοδικά παραμάσχαλα, γκομενίτσες αλά τόλμη και γοητεία στο κυνήγι της ματαιοδοξίας και των γνωριμιών με πορτοφολάτους νέους, συνολικός σνομπισμός, αέρας απαξίωσης, πολιτικός λόγος για τα μπάζα. Αξιόλογα παιδιά υπήρχαν μόνο που χάνονταν σε μια αποβλακωμένη νοοτροπία παρατεταμένου αυτισμού. Όπως και να τους κοίταζα απεχθείς τους έβλεπα μα πιο πολύ ενοχλούσε αυτή η διάχυτη πεποίθηση που κουβαλούσαν ότι όλα πρέπει να τους ανήκουν. Εντωμεταξύ οι συναδερφικές τρικλοποδιές έδιναν και έπαιρναν...
    Ετσι και αλλιώς οι εποχές ευνοούσαν απολιτίκ συμπεριφορές. Οι κοινωνικές προτεραιότητες είχαν αλλάξει, η απόλυτη επιδίωξη για μεγιστοποίηση της καταναλωτικής ευχέρειας είχε διαδεχθεί την επιθυμία για ένα καλύτερο κόσμο που διαπερνούσε τους νεολαίους προηγούμενων δεκαετιών.
    Πρόσφορο το έδαφος για την ΟΝΝΕΔ που έταζε νεοφιλεύθερους λαγούς και καπιταλιστικά πετραχήλια σε επίδοξους εισακτέους της οικονομική ελίτ.
    Κάποιος μπορεί να αναρωτηθεί: οι πασπίτες άλλο καπνό φουμάρανε αφού δεν ήταν εκεί που ήταν από ανιδιοτέλεια αλλά αποζητώντας κομματική δικτύωση που θα τους εξασφάλιζε κοινωνική ανέλιξη ?
    Έτσι ήταν μόνο που... πως να το πω έβγαζαν μια ταπεινοφροσύνη, κίβδηλη ή όχι υπήρχε, το κυριότερο δεν προκαλούσαν δεν αντιμετώπιζαν τους άλλους αφ'υψηλού.
    Δεκαπέντε χρόνια περάσαν και αναρωτιέμαι τι μπορεί να άλλαξε στις κομματικές νεολαίες. Ειδικότερα σε αυτή της ΝΔ, μιας παράταξης που ευτύχησε ύστερα από εσωκομματική διαδικασία να εκλέξει έναν αρχηγό που όπως σωστά επισημαίνει ο Strange ... εμπνέει και έχει συμπάθειες σε ολόκληρο το φάσμα της πολιτικής μας ζωής ...
    Όμως η χαρμόσυνη εκλογή δεν παραδειγμάτισε τους οννεδίτες που λίγο μετά εξέλεξαν για αρχηγό τους τον Παπαμιμίκο δηλώνοντας εμμέσως πλην σαφώς ότι αν η εκλογή του προέδρου της ΝΔ περιοριζόταν αποκλειστικά στα δικά τους χέρια, η Ντόρα θα ήταν αυτή που θα είχε εκλεγεί.
    Με την εμπειρική διαβεβαίωση της γνώμης τους έδειξαν ότι είτε δεν μπορούν να διακρίνουν την πολιτική φαυλότητα είτε την ενστερνίζονται με στόχο τη συγκομιδή οφελών. Πέστε το ντιντισμό πέστε το ότι θέλετε αυτή είναι η αλήθεια αυτό είναι το αποκύημα πολύχρονων μεταπολιτευτικών εθισμών και είναι γνωστό πόσο δύσκολα αλλάζουν οι συνήθειες.
    Ας ελπίσουμε ότι η η αστραπιαία ταχύτητα με την οποία συντελούνται οι εξελίξεις στο πολιτικό σκηνικό ευνοήσει τις σωτήριες αλλαγές που χρειάζεται η παράταξη για να προχωρήσει συμπεριλαμβάνοντας την αντιμνημονιακή δυναμική.

  28. CANADIAN avatar
    CANADIAN 30/12/2010 05:10:10

    Αγροφύλακα,

    Άφησε τα γκαρσόνια ήσυχα και πες μας τι θα κάνουμε με τους δικούς μας υπεύθυνους ντιντίδες...............

    • Αγροφύλακας avatar
      Αγροφύλακας @ CANADIAN 30/12/2010 06:31:22

      Καλώς τόνε και ας άργησες!
      Είπαμε: Φωτιά και τσεκούρι στους προσκειμένους!......
      Τι θέλεις να σου ρε πατριώτη. Και εγώ μαζί σας, αν αποφασίσετε να τα ισοπεδώσουμε όλα και να πούμε δεν υπάρχει ελπίδα, ας το κλείσουμε το ρημάδι και να πάμε όλοι στο….ΠΑΣΟΚ!
      Άντε γιατί έβλεπα παλιές συνεντεύξεις του Στελάρα στο διαδίκτυο και συγκινήθηκα, αυτός μόνο είχε ψυχή.
      Δεν έχω μαχητική διάθεση επί του παρόντος, δες αυτό:

      http://www.youtube.com/watch?v=hKYrtpoDS6g&feature=related


      και αστα να πάνε!....

      Δεν έχω τίποτα με τα γκαρσόνια, έχω και εγώ κάνει το γκαρσόνι, η κουβέντα το έφερε.

  29. dimitris avatar
    dimitris 30/12/2010 06:00:26

    Σαν νέος την εποχή της σκλαβιάς του βαθύ ΠΑΣΟΚ γράφτηκα στη ΔΑΠ. Και νικήσαμε! Όμως από τότε έβλεπα τους ντιντίδες της ΔΑΠ και της ΟΝΝΕΔ, τους δήθεν αλλά δεν έδινα τόση σημασία τότε ... και βγήκαν οι μπαγάσηδες το 2004 και μας το έπαιξαν επανιδρυτές του κράτους που άλωσε το ΠΑΣΟΚ και ιδού τα αποτελέσματα! Ο κ. Σαμαράς -αν και δεν συμφώνησα ποτέ με αυτό που έκανε στη ΝΔ το 93, έπρεπε πρώτα απ' ολα να καθαιρέσει όλους τους ντιντίδες και τους αμόρφωτους αυλοκόλακες της ΝΔ. Δεν το έπραξε και θα το πληρώσει. Η ΝΔ όπως είναι σήμερα δεν πρόκειται ούτε εμάς τους κεντροδεξιούς ούτε τους δεξιούς ούτε τους κεντρώους να πάρει. Ο Σαμαράς έχει αποτύχει που δεν έχει στείλει σπιτάκι του τον αρχιτεμπέλαρο αρχιμάστορα της ξάπλας και της .... (sic) Καραμανλή. Μια σωτηρία υπαρχει! ΝΑ ΔΙΑΛΥΘΕΙ!!

  30. Αγροφύλακας avatar
    Αγροφύλακας 30/12/2010 06:32:32

    Διορθωση: Τι θελεις να σου πω

  31. βαγόνι avatar
    βαγόνι 30/12/2010 07:18:48

    Θέλετε μιά ...αστική δημοκρατία με λαικό πρόσωπο!
    Δεν γίνεται,τέλος

    • βαγόνι avatar
      βαγόνι @ βαγόνι 30/12/2010 07:22:29

      Τέλος παντού, πολύ περισσότερο εδώ, που ποτέ
      δεν υπήρξε αστική τάξη άξια λόγου.....πάμε γι'άλλα!
      Τί θα είναι αυτά; 'Αγνωστο!

  32. spiros avatar
    spiros 30/12/2010 07:33:05

    Δεν δημοσιοποίησες στην παρούσα κατάσταση την επισκεψιμότητα . Μάλλον επιβάλλεται να αναφερθεί το πλήθος των επισκεπτών. Τα ΜΜΕ έκαναν το ANTINEWS ευρέως γνωστό ως ιστολόγιο σκέψης και ελεύθερης έκφρασης . Με την δημοσιοποίηση των άρθρων φαίνεται να επιτυγχάνεται όχι η εσωστρέφεια στην ΝΔ όπως το ερμήνευσαν αλλά η αγάπη πολλών και η αγωνία ακόμη περισσότερων για την πορεία της χώρας.

  33. zackii avatar
    zackii 30/12/2010 08:20:18

    Διαβάζοντας αυτά, το ερώτημα είναι πως θέλουν κάποιοι τη ΝΔ. Ένα κόμμα εξουσίας που απευθύνεται σε όλους, η ένα κλειστό κλαμπ -χωρίς βέβαια ντιντήδες, άτομα του μεσαίου χώρου, άτομα χωρίς δεξιά ιδεολογική καθαρότητα κλπ- που όμως δεν θα έχει ποτέ ελπίδα να επανέλθει στην εξουσία, και μόνο θα καταγγέλει? Μήπως μιά μεγάλη ΠΟΛ.ΑΝ? Μήπως ένα ΛΑΟΣ σε άλλη συσκευασία? Αν αυτά τα εννοείτε, λίγοι θα σας ακολουθήσουν σε αυτό το δρόμο. Κοιτάξτε το παράδειγμα του ΚΚ. Πήρε κόσμο από παντού. Πέτυχε αυτό που κάποτε φάνταζε όνειρο θερινής νυκτός -άλλο ότι στη συνέχεια έχυσε την καρδάρα με το γάλα.
    Το αρχικό άρθρο του Κρανιδιώτη -και η εδώ συνέχειά του- τι σκοπό είχε? Να δηλώσει τη διαφωνία..ποιών άραγε?...που υπάρχουν στη ΝΔ Χτζηδάκης, Σπηλιωτόπουλος κλπ? Ωραία ,κι εγώ δεν τους θέλω, αλλά η απομάκρυνσή τους είναι θέμα του Προέδρου, και όχι ...κύκλων.
    Ο νυν υπερ πάντων αγών τώρα είναι η απομάκρυνση του ΠΑΣΟΚ, και όχι των
    -γραφικών έστω- ντιντήδων.
    Ας σταματήσουν αυτά λοιπόν ορισμένοι, που δεν ακούν όχι τα καμπανάκια, αλλά ούτε τις καμπάνες της Μητρόπολης απ'ότι φαίνεται. Γιατί τι άλλο από καμπάνες είναι το γεγονός ότι παρά το ότι γίνεται στην Ελλάδα σήμερα η ΝΔ ακόμα είναι πίσω?

  34. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 30/12/2010 08:26:51

    Δεν την πρόλαβες αδελφέ τότε την ΟΝΝΕΔ.
    Την είχε "εκσυγχρονίσει " ο Μητσοτάκης.

  35. sovokai avatar
    sovokai 30/12/2010 08:27:58

    δηλαδη το θέμα μας είναι να ξαναπάρει η ΝΔ τη κυβέρνηση αλλά χωρίς Ντιντίδες; Αν είναι ετσι να ρθει ,ετσι ανοικτα που είναι τα πόδια μας δεν είναι κόπος ενα παραπάνω για να δουμε αν είναι καλός ο Σαμαρας.

  36. Aggelos avatar
    Aggelos 30/12/2010 10:58:49

    το θεμα ειναι να παρει μπρος η Ελλαδα και να αρχισει την ανηφορα της αναπτυξης..

    και αυτο απο το ιδεοληπτικο κρατικιστικο πασοκ δεν μπορει να γινει.

  37. ευτυχια avatar
    ευτυχια 30/12/2010 11:02:52

    Ασφαλώς, Strange, για την αναρρίχηση και την παραμονή του ΠΑΣΟΚ στην εξουσία και η σφαλιάρα του 81, δεν οφείλεται στα μικρομέγαλα της ΟΝΝΕΔ, αλλά στο σαφές, μεθοδικό και λεπτομερές σχέδιο που εφάρμοσε το ΠΑΣΟΚ σε αντίθεση προς την μόνιμη έλλειψη σχεδίου και προγραμματισμού της ΝΔ.Κι επειδή την εποχή του 81 ήμουν κι εγω στα ΜΑΚΙ της ΟΝΝΕΔ, σε βεβαιώνω ότι η ΔΑΠ της Θεσσαλονίκης δεν περιοριζόταν στην Φιγκαρό και μόνο "ντιντήδες" δεν είχε στις τάξεις της. Το πρόβλημα με τους ΟΝΝΕΔΙΤΕΣ δεν είναι ούτε το ότι υπολείπονται απο τους αριστερούς ούτε το ότι είναι λιγότερο μάγκες απ αυτούς: είναι το ότι μιμείται τις μεθόδους των αριστερο-πασόκων. Κι αυτό είναι αποτυχία της Κεντρικής Διοίκησης να δώσει ιδεολογικό και πολιτικό στίγμα και κατεύθυνση.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ ευτυχια 30/12/2010 11:06:58

      Μια ανάρτηση 300-500 λέξεων είναι αναγκαστικά περιορισμένη, και άρα περιέχει γενικεύσεις και στερεότυπα.
      Σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να περιγράψει όλες τις παραμέτρους μιας κατάστασης.
      Συνεπώς, συμφωνώ με όσους διαφωνούν στα παραπάνω, αλλά "ποιητική αδεία" και για λόγους οικονομίας χώρου, έπρεπε να γενικεύσω.

      • ευτυχια avatar
        ευτυχια @ Strange Attractor 30/12/2010 11:15:13

        Μεταξύ μας:δεν σου κρύβω ότι με γέμισες νοσταλγία για το κλίμα της Θεσσαλονίκης εκείνης της εποχής:μάχες στην Βιομηχανική που φτάναν μέχρι την Τσιμισκή, ξύλο στο Πανεπιστήμιο και στα ΚΑΤΕΕ, εμβληματικές φυσιογνωμίες στα αμφιθέατρα,γόβες που εκτοξευόταν εναντίον ταγαριών, εξάωρα σε προβολές ταινιών με θέμα τον Βελουχιώτη που τα "χώναμε" πανταχόθεν, αφισοκολλήσεις με απουσίες που δικαιολογούνταν με πιστοποιητικά για το χιλιοστό απόστημα δοντιών, περορισμοί "κατ'οίκον" για να μην μας εντοπίσουν οι διώκτες μας αλλά και απίθανες βραδυές στα αριστερά στέκια Σουέζ και Παγουλάτου σε περιόδους ανακωχής.

        • Strange Attractor avatar
          Strange Attractor @ ευτυχια 30/12/2010 11:34:31

          Δες κι αυτό για αναπολήσεις:
          h__p://www.antinews.gr/?p=43376

          • ευτυχια avatar
            ευτυχια @ Strange Attractor 31/12/2010 00:34:19

            Τέλειο-μου είχε διαφύγει. Το πάρτυ δυστυχώς δεν τελείωσε ακόμα (για μερικούς) : σήμερα έμαθα ότι η Αγγελοπούλου είναι δημόσιος υπάλληλος και μισθοδοτείται από την εποχή Σημίτη "σαν πρέσβυς προσωπικοτήτων"-τρομάρα της !Και παίρνει μισθό πρέσβη !

          • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
            ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ευτυχια 31/12/2010 00:45:04

            Εδω πληρωνουμε Ακη, Τσουκρατο και Μαντελη ακομα...

            ΠΠ

          • ευτυχια avatar
            ευτυχια @ Strange Attractor 31/12/2010 00:48:53

            Επίσης ¨Αιωροδρόμιο" του Καραμπελιά και ΑΝΤΙ και Πολιτικά Θέματα αλλά και Οικονομικός Ταχυδρόμος.Τόσο που όταν "πιάστηκε" η 17 Ν να μείνω με την τεράστια απορία κι απογοήτευση γιατί αισθανόμουν, παρακολουθώντας τις προκυρήξεις της, ότι αυτά τα άτομα που τίς εγραφαν τα "ήξερα",είχα συζητήσει χρόνια μαζί τους, είμασταν αντίπαλοι, είχαμε αντιπαρατεθεί και 'γνώριζα' αυτόν τον τρόπο σκέψης και έκφρασης. Δεν μπορούσα να πιστέψω ότι τα έγραφαν οι Ξηροί κι ο Κουφοντίνας..

  38. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 30/12/2010 11:31:51

    Σελήνη, Αιγαίον, Αχίλλειον, Παπαγάλος, Πλ. Ναυαρίνου, Κάστρα (Δόμνα), Αντ` Αυτού, Τίνελα....

    • ευτυχια avatar
      ευτυχια @ Strange Attractor 31/12/2010 00:29:53

      Στο Αχίλλειο "πιάναμε στασίδι": η ίδια παρέα κρατούσε το ίδιο τραπέζι για μέρες με φίλους που έρχονταν και έφευγαν...
      Επίσης, Ραγιάς στην Τσιμισκή όπου ρωτούσες τον Καρατζά (τον μετέπειτα Ιανό) για ένα απίθανο, σπάνιο κι αγνωστο βιβλίο και το ήξερε απέξω.
      Κυριακάτικες συνάξεις στους κινηματογράφους με απίθανα θέματα και ώρες συζητήσεων και αντεγκλήσεων..
      Φαργκάνη, Βακούρα, Ριβολί, Εσπερος και Θυμέλη (τον θυμάσαι εκείνο τον κινηματογράφο τσέπης?) στην Π.Πατρών?

  39. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 30/12/2010 11:52:48

    και ένας αυθεντικός και αισθαντικός dundee, και όχι βαλκανικό κλεψίτυπο

    http://www.youtube.com/watch?v=LeKYwgCrLSw

  40. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 30/12/2010 12:50:44

    - Σχετικά με το αν υπάρχει ενδεχόμενο να παραιτηθεί, σημείωσε ότι δεν πρόκειται να γυρίσει την πλάτη του στους 250.000 ψηφοφόρους της Αττικής και γνωστοποίησε ότι μέσα στο πρώτο δεκαπενθήμερο του Ιανουαρίου, θα ηγηθεί της δημιουργίας κίνησης προβληματισμού..!!!

    Τι αρχιψευταρας και φλωρος που ειναι.. ο Λογος Σου ειναι Μνημονιο...Γιαννακη αχαααχαχααα

    Σ αρεσει η καρεκλα Γιαννακη.. εχει γλύκα.. να σε φωναζουν στα καναλια μα λες τη γνωμη σου.. μπουρζουαζια των ΜΜΕ.. , ψηφοθηρα.
    Εμ ΠΑΣΟΚΟΣ δεν εισαι... τι να περιμενει κανεις..

    ΠΠ

  41. GIANNIS AGRINIO avatar
    GIANNIS AGRINIO 30/12/2010 13:24:37

    ΕΓΩ ΗΜΟΥΝΑ ΟΝΝΕΔ ΤΟΥ 7 ο/ο ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΙΣΘΑΝΘΗΚΑ ΠΟΤΕ ΝΤΙΝΤΗΣ.ΦΟΡΟΥΣΑ ΚΙ ΑΜΠΕΧΩΝΟ ΟΠΩΣ ΟΛΟΙ.ΠΙΣΤΕΥΑΜΕ ΟΤΙ ΘΑ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΤΑ ΠΡΑΓΓΜΑΤΑ, ΟΠΩΣ ΕΓΙΝΕ ΤΗ ΔΕΚΑΕΤΙΑ ΤΟΥ 8Ο.ΑΥΤΗ Η ΠΑΡΑΤΑΞΗ ΗΤΑΝ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΓΙΑ ΤΗ ΠΑΤΡΙΔΑ

    • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
      ΣΟΝ ΠΕΝ @ GIANNIS AGRINIO 30/12/2010 14:27:21

      Γιάννη
      Εκείνη την εποχή δεν ευδοκιμούσαν οι ντιντήδες στη δεξιά των Πανεπιστημίων. Ηταν στην Αριστερά της μόδας, που κατανάλωνε χωρίς δυσκολία μέχρι και το βιβλίο του ΜΑΟ ως πρωινή προσευχή.
      Ναι το έχω δει κι αυτό.

  42. ανώνυμος avatar
    ανώνυμος 30/12/2010 14:01:58

    εεεεεεε μηπως απο τους φιλους οπαδους της ΝΔ ξεφευγει μια πενταετια?? 2004-2009 πχ?? δε θα πρεπε να κανετε μια αυτοκριτικη για το μπαχαλο που προκαλεσαν οι πολιτικοι της ΝΔ (ειναι ακομα οι ιδιοι)??

    • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
      ΣΟΝ ΠΕΝ @ ανώνυμος 30/12/2010 14:20:22

      Aς τη ξεχάσουμε αυτή την πενταετία.
      Άλλωστε δε νομίζω να υπήρξε ποτέ.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ ανώνυμος 30/12/2010 19:57:52

      Το μπάχαλο στην Ελλάδα το προκάλεσε το ΠΑΣΟΚ το 1981-2004. Η ΝΔ απλώς δεν το διόρθωσε. Όμως όλα είχαν γίνει από πιο πριν.

      Σταματήστε να τρώτε επιτέλους το κουτόχορτο που σας σερβρίρει το ΠΑΣΟΚ.

      • zackii avatar
        zackii @ Επώνυμος 30/12/2010 20:05:50

        Συμφωνώ και επαυξάνω, αλλά αν τρωγόμαστε μεταξύ μας-καθότι η φτώχεια φέρνει γκρίνια- δεν θα έχουμε ποτέ την ευκαιρία να επανορθώσουμε τα λάθη του ΚΚ.

  43. Manos avatar
    Manos 30/12/2010 14:16:24

    Αγαπητέ Strange,
    ήταν όπως τα λες.

    Αν υπάρξει επόμενος "Γράμμος" θα συγκρουστούμε ακόμη μιά φορά οι ίδιοι πατριώτες: οι Έλληνες πατριώτες κομμουνιστές και οι Έλληνες πατριώτες δεξιοί. Οι υπόλοιποι είτε θα συμπράξουν ξανά με τους κατακτητές είτε θα μαυραγοράζουν ή και τα δύο.

    Φοβάμαι όμως φίλε μου ότι οι "υπόλοιποι" είναι πλέον πολύ περισσότεροι.
    Επίσης έχουν ένα πλεονέκτημα: δεν κάνουν πόλεμο, καταναλώνουν -του sex συμπεριλαμβανομένου.

    Διαφωνείς?

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Manos 30/12/2010 20:08:13

      Συμφωνώ απόλυτα.

  44. Argiris Asfaltidis avatar
    Argiris Asfaltidis 30/12/2010 15:34:11

    Το κυρίαρχο γεγονός παραμένει ένα κατα την γνώμη μου.

    Κάθε είδους (πολιτική) συμπεριφορά επιβραβέυεται ή στιλιτεύεται απο το εκλογικό σώμα,στις εκλογές.
    Με αυτό επιθυμώ να αναδείξω την μεγάλη ευθύνη που όλοι μας έχουμε την στιγμή που επιλέγουμε την συμπεριφορά,την προσωπική παρουσία και την κοινωνική διαδρομή που με τον "σταυρό" μας επιβραβεύουμε.

    Η σύνθεση της βουλής είναι (καλώς ή κακώς) μια ακριβής αντανάκλαση της ποιότητας,της κουλτούρας,του πολιτισμού και των ηθών που διαπνέουν την ίδια την κοινωνία. Δηλαδή όλους μας!

    Για εμένα είναι λοιπόν προταρχικά θέμα παιδείας (με την ευρύτερη του όρου έννοια και όχι με την έννοια της εκπαίδευσης μονο),και εκεί πρέπει να αναζητηθούν τα αίτια της εξαιρετικά χαμηλής ποιότητας του πολιτικού προσωπικού.

    Στο τέλος της ημέρας,έχουμε τους πολιτικούς που μας αξίζουν.

  45. Aggelos avatar
    Aggelos 30/12/2010 19:46:47

    "δε θα πρεπε να κανετε μια αυτοκριτικη για το μπαχαλο που προκαλεσαν οι πολιτικοι της ΝΔ"

    οι περισσοτεροι απο αυτους δεν ηταν καν μελη της ΝΔ παία και ουτε καν δεξιου..

    ρουσοπουλος ,παυλοπουλος ,,κλπ..

    γιαλατζι δεξια ηταν και γιαυτο επεσε..

  46. factorx avatar
    factorx 30/12/2010 20:32:33

    Ντιντισμός. και ελληνική κοινωνία.

    Γράφει ο Δημοσιογράφος Χρήστος Νικολαΐδης


    Επιτέλους, κάτι κινείται στην κοινωνία! Ακόμη και αυτή η γένεση ενός πολιτικού όρου ταράζει τα βαλτωμένα νερά της πολιτικής. Ο «Ντιντισμός» ελέω Φαήλου Κρανιδιώτη ανήκει πλέον στο ελληνικό πολιτικό λεξιλόγιο και ως όρος που περιγράφει είδος καταγράφεται για να αξιολογηθεί και μελετηθεί.
    Προσωπικά, θεωρώ εξαιρετικό αρθρογράφο τον Φαήλο και τον παρακολουθώ χωρίς πάντοτε να συμφωνώ μαζί του. Άλλωστε, η χοντρή πατάτα της συμμετοχής του στη μετάκληση του Αμπντ. Οτσαλάν, τον έχει στιγματίσει ανεξίτηλα και αρνητικότατα, τουλάχιστον στα δικά μου μάτια.
    Αλλά ο ίδιος με την αξιολογότατη αρθρογραφία του στο antinews συμβάλει σημαντικά σε κομμάτια της πολιτικής ανάλυσης, όπως η ιδεολογία, η αγωνιστικότητα και η μαχητικότητα.
    Ο άνθρωπος προχτές διατύπωσε κάποιες απόψεις του. Μέσα σε άκρες είπε ότι η Ν.Δ. θα πρέπει να κινηθεί περισσότερο σε αγωνιστικούς δρόμους, να ασκήσει δυναμικότερη αντιπολίτευση και να αφήσει πίσω της πολιτικές συμπεριφορές που είναι άνευρες, χωρίς ιδεολογική ραχοκοκαλιά και θυμίζουν τα εφευρήματα τύπου «μεσαίου χώρου». Οι λεκτικές διατυπώσεις που χρησιμοποίησε ήταν λίγο. ζωηρές (αδερφίστικα, ντιντήδες κλπ).
    Με τις απόψεις αυτές μπορείς να συμφωνήσεις, να διαφωνήσεις ή (το χρησιμότερο) να μελετήσεις για να διαμορφώσεις τις δικές σου. Αλλά το να καταλαβαίνεις μόνο ό,τι θέλεις εσύ να καταλάβεις από τα γραφόμενα του είναι καθαρή βλακεία. Άλλοι είπαν ότι τα έβαλε με τους ομοφυλόφιλους, άλλοι ότι τον βάζει ο Σαμαράς να φτιάξει κλίμα, άλλοι ότι αρχίζει η εφαρμογή της σκληρής ιδεολογικής γραμμής στη Ν.Δ. και άλλοι ότι προφητεύει τη συντέλεια του κόσμου. Αστειότητες!
    Ο Φαήλος είναι απλώς ένας από τους γνωστούς hardliners που υπάρχουν παντού, σε κόμματα, οργανώσεις, ομάδες μέχρι και οικογένειες. Ωστόσο το θέμα που καθαρά βάζει είναι υπαρκτό και κάποιος επιτέλους πρέπει να το στηλιτεύσει. Οι «Ντιντήδες» υπάρχουν, προοδεύουν, πλουτίζουν και μας κάθονται στο σβέρκο. Τους βλέπουμε γύρω μας παντού. Στις δουλειές μας, στον κοινωνικό μας περίγυρο, στην πολιτική. Είναι εκείνοι που δεν έχουν ιδεολογία. Δεν μαλώνουν ποτέ με κανέναν. Τα έχουν με όλους καλά για να περνούν αυτοί καλά και να κάνουν τις δουλίτσες τους και να βοηθούν τους φίλους τους να κάνουν τις δικές τους. Άνευροι και με ιδέες και πρακτικές «αλά καρτ» και «τάμπουλα ράσα» βασιλεύουν. Δεν έχουν υπόβαθρο. Τα πάντα τα βλέπουν «κατά περίπτωση». Με καλές δημόσιες σχέσεις επικρατούν παντού. Όχι με την ουσία, τη δουλειά ή την αποτελεσματικότητά τους. Αυτά τα τρία στοιχεία, τα οποία είναι τα ζητούμενα στην Ελλάδα του Μνημονίου τα αποφεύγουν όπως ο Διάολος το Λιβάνι. Γιατί αν ποντάρουν σε αυτά, αν κυνηγήσουν την πρακτική και το αποτέλεσμα, τότε θα χρειαστεί να σπάσουν αυγά, να γίνουν κακοί με τους κακούς, να βάλουν κάνα μαχαίρι στο κόκαλο. Και αυτό θα τους χαλάσει το προφίλ, το ίματζ, θα διώξει τα ψηφαλάκια.
    Όχι στους «Ντιντήδες» λοιπόν. Όχι στο περιτύλιγμα και το Λάιφ Στάιλ. Μαυρίστε τους όπως τους βρείτε. Η Πατρίδα μας έχει ανάγκη από άλλα πράγματα. Επιτέλους, ας το καταλάβουμε.

  47. Κώστας Σταματάκης avatar
    Κώστας Σταματάκης 30/12/2010 22:20:22

    Διαβάζοντας αγαπητοί φίλοι τα κείμενα σας, αποφάσισα να γράψω και εγώ δύο λόγια για τους καλύτερους μου φίλους που γνώρισα στο Πολυτεχνείο. Έχουν περάσει 30 χρόνια και είμαστε ακόμη δεμένοι και φίλοι, όπως είμαστε παλιά.

    Μιλάω για εποχή 1974-1979 στο Πολυτεχνείο, πρώτη δύναμη ο Δημοκρατικός Αγώνας, του τότε ΚΚΕ εσωτ., η Πανσπουδαστική του ΚΚΕ δεύτερη, αριστεριστές στη συνέχεια και σε καμιά σχολή του ΕΜΠ από σπόντα κανένας της ΠΑΣΠ. Επαρχιώτες οι πιο πολλοί συμφοιτητές φίλοι μου ή από τις φτωχογειτονιές της Αθήνας, ακούγαμε Καζαντζίδη, Ζαγοραίο (ο εθνικός ποιητής των Πολιτικών Μηχανικών με το τραγούδι, μη βροντοχτυπάς τις χάντρες, το πηλοφόρι, το μυστρί…), πηγαίναμε στα κλαρίνα, παίζαμε μπάλα και δεν χάναμε αγώνα ιδιαίτερα της Β΄ εθνικής εκεί που έπεφτε και πολύ ξύλο. Είχαμε μια μεγάλη αγάπη και έχουμε ακόμη για την πατρίδα μας και ενδιαφέρον για το τι συμβαίνει γύρω μας. Δεν γουστάραμε καθόλου τα αντάρτικα και αυτή την δήθεν προοδευτικότητα που την εκφράζανε τα πλουσιόπαιδα της εποχής μας, που δεν είχαν τα βιώματα τα δικά μας, ούτε ξέρανε από φτώχια, για αυτούς όλα ήταν μια μόδα που κυριαρχούσε εκείνη την εποχή.

    Με τους φίλους αυτούς φτιάξαμε το 1975 την ΔΑΠ-ΝΔΦΚ στο ΕΜΠ. Ήταν μια φυσιολογική αντίδραση στη μόδα εκείνης της εποχής. Όλοι οι φλούφληδες, οι αδελφές και οι πλούσιες γκόμενες ήτανε με τον Δημοκρατικό Αγώνα, εμείς δεν μπορούσαμε να είμαστε με αυτούς. Υπήρχαν βέβαια οι ΚΝΙΤΕΣ, ζόρικα παλληκάρια, με τα ίδια βιώματα σαν και εμάς και πίσω από το αίθριο της Αρχιτεκτονικής έπεφτε άγριο ξύλο μεταξύ μας, αλλά μετά είμαστε αγαπημένοι και παίζαμε μπάλα μεταξύ μας ή πλακωνόμαστε με τους αστυνομικούς και τις αύρες στις πορείες για την Κύπρο. Δεν γουστάραμε όμως τα αντάρτικα, τις ξεβύζωτες Κνίτισες γκόμενες, και τον παράδεισο της τότε Ανατολικής Ευρώπης και της ΕΣΣΔ.

    Αυτοί ήταν οι φίλοι μου, που επαναλαμβάνω φτιάξαμε το 1975 στο ΕΜΠ την ΔΑΠ-ΝΔΦΚ. Τι απέγιναν; Είναι όλοι τους επιτυχημένοι επιχειρηματίες, μηχανικοί, στελέχη επιχειρήσεων, κανένας τους όμως δεν ασχολήθηκε με την πολιτική, γιατί αυτό το κολοκόμμα, η ΝΔ είναι κλειστή κληρονομική επιχείρηση για λίγους ντιντίδες που λέει και ο Φαήλος.

    Και ξέρετε γιατί είναι αγαπητός ο Φαήλος και θα γίνεται ακόμη πιο αγαπητός από τους αγνούς δεξιούς; Γιατί τους εκφράζει, γιατί λέει αυτό που τόσο καιρό λένε και αυτοί, αλλά κανένας δεν τους ακούει.

    Κώστας Σταματάκης, MSc, PhD
    Χημικός Μηχανικός ΕΜΠ
    Μηχανολόγος Μηχανικός ΕΜΠ

    • Agrofylakas avatar
      Agrofylakas @ Κώστας Σταματάκης 30/12/2010 22:51:45

      Αυτές είναι σταράτες κουβέντες! Μπράβο!

    • ευτυχια avatar
      ευτυχια @ Κώστας Σταματάκης 31/12/2010 00:52:02

      Συμφωνούμε και επαυξάνουμε

    • παραέλληνας avatar
      παραέλληνας @ Κώστας Σταματάκης 31/12/2010 15:20:40

      εγώ σπούδασα στο βόλο μηχανικός και δε σε γνωρίζω, ενδεχομένως να είσαι και εντάξει. όμως να που μου δίνεται η ευκαιρία να απευθυνθώ σε σένα. εσύ και η παρέα σου, μαζί με την αντίστοιχη απέναντι παρέα, καταστρέψατε το πανεπιστήμιο στην ελλάδα. ανώνυμα μιλάω γιατί εξάλλου ανώνυμος είμαι.

  48. ruddock avatar
    ruddock 31/12/2010 11:34:21

    Κώστα Σταματάκη ένας από τους λόγους που δεν πήγε μπροστά αυτή η χώρα είναι κι αυτός που αναφέρεις,ότι δηλαδή οι "μορφωμένοι" πτυχιούχοι μηχανικοί σαν και του λόγου σου έπαιζαν ξύλο σε ματς Β'εθνικής (ούτε καν στην Α',αυτό επιστημονικά λέγεται Καζαντζιδισμός !!!),όπως επίσης και το ότι ακούγατε Ζαγοραίο.
    Γι'αυτό και οι έλληνες χημικοί μηχανικοί (και όχι μόνο...) σκίζουν διεθνώς.

    Καλή χρονιά με καλύτερο γούστο (στη μουσική τουλάχιστον,γιατί δεν εξηγείται αλλιώς εκτός και μεγάλωσες σε σταύλο) :)

    • Κώστας Σταματάκης avatar
      Κώστας Σταματάκης @ ruddock 31/12/2010 13:15:17

      Φίλε ruddock, οι φίλοι που ανέφερα είναι οι περισσότεροι καθηγητές στις καλύτερες σχολές Χημικών Μηχανικών της Αμερικής. Όσο για την αφεντιά μου, βαλε στο google το όνομα μου K. Stamatakis και θα δείς τις δημοσιεύσεις και τα δεκάδες βιβλία που κάνουν reference για την επιστημονική μου δουλειά.

      Απαντάω επώνυμα και δεν κρύβομαι πίσω από ψευδώνυμα όπως εσύ, γιατί έχω το θάρρος της γνώμης και γιατί έτσι έχει μάθει να φέρεται η δική μου γενιά.

      Κώστας Σταματάκης, MSc, PhD
      Χημικός Μηχανικός ΕΜΠ
      Μηχανολόγος Μηχανικός ΕΜΠ

      • Ρομπέν το Γκαρσόν avatar
        Ρομπέν το Γκαρσόν @ Κώστας Σταματάκης 31/12/2010 17:16:50

        Το να περηφανεύεσαι ότι στο πανεπιστήμιο έδερνες αντί ναδιαβάζεις είναι κατάντια.
        Το να περηφανεύεσαι που άκουγες σκυλάδικα, είναι διπλή κατάντια
        Το να αραδιάζεις τους τίτλους σου σε κάθε σχόλιο είναι ντροπή.
        Φαντάζεσαι να κάναμε όλοι το ίδιο;
        (Το αυτό ισχύει και για τον αγροτοπατέρα Τομ Παπαντόπουλος)

        • Strange Attractor avatar
          Strange Attractor @ Ρομπέν το Γκαρσόν 31/12/2010 18:44:00

          Προτιμότερο να άκουγε Τζορντανέλι, Τζον Τίκι, Ανταμό, Πολ Άνκα, Μπόνευ Μ;

        • Agrofylakas avatar
          Agrofylakas @ Ρομπέν το Γκαρσόν 31/12/2010 18:44:47

          @ Ρομπέν το Γκαρσόν

          Δείχνεις για μια ακόμη φορά την εμπάθεια σου:


          Έγραψες: Το να περηφανεύεσαι ότι στο πανεπιστήμιο έδερνες αντί να διαβάζεις είναι κατάντια.
          Απάντηση: Αν δεν διάβαζε δεν θα έφθανε εκεί που είναι σήμερα (και που ξέρεις, όπως είπε και ο γενναιόδωρος ‘Παραελληνας’ «ενδεχομένως να είναι και εντάξει»…)

          Έγραψες: Το να περηφανεύεσαι που άκουγες σκυλάδικα, είναι διπλή κατάντια
          Απάντηση: Το να αποκαλείς τον Καζαντζίδη και Ζαγοραίο σκυλιά σε χαρακτηρίζει ανάλογα.

          Έγραψες: Το να αραδιάζεις τους τίτλους σου σε κάθε σχόλιο είναι ντροπή.
          Φαντάζεσαι να κάναμε όλοι το ίδιο;
          Απάντηση: Προτιμάς να είσαι ανώνυμος, δικαίωμα σου. Κάποιος άλλος προτιμά να είναι επώνυμος, δικαιωμά του. Που είναι το πρόβλημα. Και στις δυο περιπτώσεις υπάρχουν τα υπέρ και τα κατά.

          Έγραψες: (Το αυτό ισχύει και για τον αγροτοπατέρα Τομ Παπαντόπουλος
          Απάντηση: Πως καταλήγεις σε αυτό το συμπέρασμα? Εγώ δεν είπα ποτέ ότι έδερνα, ούτε τη μουσική άκουγα, και ανάρτησα τους τίτλους μόνο μονό μια φορά γιατί προκλήθηκα και για συμπαράσταση προς τον Κώστα Σταματακη (τον οποίο ούτε ακουστά είχα πριν) ο οποίος αισθάνθηκα ότι δεχόταν άστοχη και άδικη κριτική. Το αγροπατερας που κολλάει? Εγώ από αγροτόπαιδο ξεκίνησα και εργάτης της γης παραμένω.

          Δεν περιμένω να σε πείσω, αλλά τα έγραψα όλα αυτά γιατί η κρητική πρέπει πάντα να παίρνει απάντηση. To set the record straight, as we say in America. Το έβαλα και αυτό γιατί ξέρω ότι θα σου ανάψει τα λαμπάκια! Και χρονιάρες μέρες που έχουμε χρειάζονται και λίγα λαμπάκια (πολύχρωμα!).

    • Αγροφύλακας avatar
      Αγροφύλακας @ ruddock 31/12/2010 14:56:16

      @ ruddock
      Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω ποιο είναι το πρόβλημα σου και που το πας?
      Συμφωνώ απόλυτα με τον φίλο Κώστα Σταματακη, και συμμερίζομαι την αγανάκτηση του. Επειδή όμως έχουν δει πολλά τέτοια κακομοιριστικα τα μάτια μου δεν διαθέτω την ίδια υπομονή.
      Dr. A. P. (Tom) Papadopoulos
      Senior Research Scientist, and
      Adjunct Professor (Guelph, Laval)
      Windsor, Ontario, Canada

      Tel: (519) 996 2939

      • Ρομπέν το Γκαρσόν avatar
        Ρομπέν το Γκαρσόν @ Αγροφύλακας 31/12/2010 21:44:00

        Βάλε και το απολυτήριο λυκείου σου, το πιστοποητικό από τα λυκόπουλα, κανένα σεμινάριο κομμωτικής στον Αμάραντο και ότι άλλο έχεις. Κάποια μπορεί να εντυπωσιασθεί. Γαμπρός είσαι ή υποψήφιος για πόστο;

        • Αγροφύλακας avatar
          Αγροφύλακας @ Ρομπέν το Γκαρσόν 01/01/2011 01:39:24

          Για σου Γιάννη, κουκιά σπέρνω. Αυτό δεν είναι συζήτηση, αφήνιασα είναι. Γαμπρός δεν είμαι, μην κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια. Υποψήφιος για πόστο, ναι είμαι, αφού το θέλεις έτσι, να σε ικανοποιήσω. Γιατί σε ενοχλεί αυτό?
          Βλέπεις κανέναν καλύτερο γύρω σου? Αν φοβάσαι μη σου φάω την θέση, παραμεραω, ‘προηγούνται οι ντιντηδες’. Άντε για….τα λέμε του χρόνου…

          • Αρκουδιάρης avatar
            Αρκουδιάρης @ Αγροφύλακας 01/01/2011 01:45:02

            Φιογκος αγροτικός θα εισαι μάλλον.

          • Αγροφύλακας avatar
            Αγροφύλακας @ Αρκουδιάρης 01/01/2011 02:05:03

            Google δεν εχεις? Περπατατο και θα μαθεις το τι πραγματικα ειμαι, μην περιοριζεσαι στις φαντασιωσεις σου.

  49. TASOS avatar
    TASOS 31/12/2010 12:47:19

    Δεν ανήκω απο παράδοση στην νεα δημοκρατία αλλά με έλκυσε απο την αρχή ο πατριωτικός και λαικός λόγος του Αντώνη Σαμαρά. Οι μεσαιοχωρήτικες ανοησίες και η λάιφ σταίλ προσέγγγιση της πολιτικής απο την προηγούμενη ηγεσία της νέας δημοκρατίας ούτε τους γνήσιος δεξιούς απηχούσε ούτε τους πατριώτες αριστερούς έφερε κοντά στην παράταξη. Η φθορά του πασοκ οδηγησε στην νίκη του 2004 και 2007 και όχι η μιντιακές αλχημείες των λούλη, ρουσόπουλου και άλλων παρατρεχάμενων αυτοί δημιουργήσαν μόνο την επίπλαστη πλειοψηφεία που κατέρρευσε με πάταγο τον Όκτωβριο του 2009. Η ελπίδα για την αναγέννηση ενός φιλελέυθερου πατριωτικού αυθεντικού λαικού χώρου περνάει μόνο μέσα από τον Αντώνη Σαμαρά. Ειναί καιρός να λεχθούν τα πράγματα με το όνομα τους όπως έγινε από τον Κρανιδιώτη καιρός να αναδειχθούν οι άνθρωποι που κουβάλησαν 30 χρονια την ΝΔ χωρίς αντάλλαγμα βλέποντας τους γόνους να τους παραγκωνίζουν και να πρωταγωνιστούν στην κομματικη ιεραρχία. Απο το τοπικό μέχρι το κεντρικό επίπεδο υπάρχει η ανάγκη για νέο δυναμικό υγιές και αυθεντικό υπάρχει το θέμα είναι αν θα του επιτραπεί να πάρει την κατασταση στα χέρια του και να δώσει μια αξιόπιστη λύση στην χώρα εδω είναι το στοίχημα του Σαμαρά και για να είμαστε ειλικρινείς αργούν να γίνουν οι τόμες που είναι αναγκαίες.

  50. apostolis kastoria avatar
    apostolis kastoria 31/12/2010 15:28:19

    Μην ξεχνάμε ότι τον μεσαιοχωρίτικο χώρο που σήμερα λοιδορούμε , εκπροσωπούσε ο πρώην πρωθυπουργός , ο οποίος εξαφανίστηκε από προσώπου γης (τον εξαφάνισαν μάλλον) και ο οποίος απ΄ότι προκύπτει από την ιστορία , ήταν αυτός που μόνος από όλο το πολιτικό σύστημα , είπε όχι στο σχέδιο Ανάν (θυμάστε τις θέσεις του Giorgo , της Ντόρας και των "ντιντίδων" όλων των πλευρών , ήταν αυτός που συνήψε διπλωματικές συμφωνίες με τους Ρώσους , αυτός που έκλεισε συμφωνίες μαζί τους για οπλικά συστήματα , για τον αγωγό Μπουργκάς - Αλεξανδρούπολης (τις οποίες ο μέγας Giorgo ακόμη και προεκλογικά (άκουσον - άκουσον) διεκήρυσσε ότι θα καταργήσει για να ευχαριστήσει τα μεγάλα αφεντικά στις ΗΠΑ (και ο υποτελής έλλην ψηφοφόρος δεν σήκωσε το ανάστημά του να του πει άντε από εκεί που μας ήρθες) , ήταν αυτός που ανθίστατο στους γείτονες Σκοπιανούς και τα αφεντικά τους για το όνομα (φανταστείτε να ήταν στο χέρι της Ντόρας ή του Giorgo η υπόθεση που θα βρισκόμασταν τώρα) , ήταν αυτός που μπήκε στη μύτη των υπερατλαντικών μας συμμάχων με τις οικονομικές συμφωνίες με τους Κινέζους της Cosco . Και τώρα , ενώ όλα αυτά τα γεγονότα οδηγούν από μόνα τους σε συμπεράσματα , για το γιατί έχασε η ΝΔ με την μεγάλη αυτή διαφορά , εμείς βρίσκουμε την εύκολη λύση να του τα φορτώσουμε όλα τα κακά της μοίρας μας και να τον στείλουμε στο πυρ το εξώτερο . Μας βολεύει , δεν μας βολεύει , νομίζω η περιγραφή της κατάστασης στηρίζεται σε αλήθειες που όλοι γνωρίσαμε , γιατί σίγουρα θα υπάρχουν και πράγματα που δεν τα γνωρίζουμε και δυστυχώς μάλλον κάτι πολύ σοβαρό και μεγάλο δεν επιτρέπει στον τέως πρωθυπουργό να τα εκθέσει στον κόσμο και να "απολογηθεί" στο κάτω - κάτω της γραφής . Τόσο εύκολα πειστήκαμε όλοι ότι ο Καραμανλής ήταν ικανός μόνο για τραπεζώματα , καλοπέραση και playstation ? Εγώ πάντως σε πείσμα όλων , περιμένω την στιγμή να ακούσω και την δική του εκδοχή για να βγάλω ασφαλέστερα συμπεράσματα .