#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
23/05/2011 11:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ντερβισόπαιδο το ΓΑΠ

[caption id="attachment_102067" align="alignnone" width="600" caption="Ο πρωθυπουργός Γιώργος Παπανδρέου , ο Kemal Dervis και ο James Galbraith συνομιλούν στο 13ο Ετήσιο Συμπόσιο Σύμης (φωτο ΒΗΜΑ)"][/caption]

Όπως γνωρίζετε ένα από τα ονόματα που που «ακούγεται» για την θέση του Strauss - Kahn στο ΔΝΤ είναι αυτό και του πρώην υπουργού Οικονομικών της Τουρκίας Κεμάλ Ντερβίς!

Διαβάζουμε στη New York Times, 19/9/2011:

Most intriguingly, perhaps, Mr. Dervis is a close friend of George Papandreou, the prime minister of Greece, whom he has been informally advising over the last two years.

The two men became acquainted in 2001 when Mr. Dervis was in charge of the Turkish economy and Mr. Papandreou was foreign minister for his government. Since then, Mr. Dervis has provided counsel in a variety of ways.

He has been an active participant in Mr. Papandreou’s annual summer ideas conference held on different Greek islands each year. He has huddled with him at the Brookings Institution in Washington. And he has, insiders say, shared many late-night phone calls with the Greek prime minister.

And Mr. Dervis has many professional admirers. (Το ΓΑΠ πρώτο και καλύτερο!)

 

Εκτός απο το ΓΑΠ ο Ντερβίς έχει σχέσεις και με τον άλλο αστέρα της πολιτικής μας ζωής, τον Γιώργο Παπακωνσταντίνου, όπως μας πληροφορούν οι Financial TImes.

 

Ο Κεμάλ Ντερβίς, είναι σήμερα αντιπρόεδρος του think tank, Brookings Institution στο οποίο  είχε καλέσει και το ΓΑΠ να μιλήσει στις 8 Μαρτίου 2010.

Εκεί το καμάρι μας μίλησε για την διαφθορά μας και την ανοργανωσιά μας !

ΓΑΠ - για το Κράτος: “ like a party machine and not an engine to protect citizens’ rights...“

ΓΑΠ : “Corruption is highly unique to Greece !!”

ΓΑΠ : “it calls for Changes to our system of Global Governance “... και καπάκι....

ΓΑΠ : “at the meeting of G20 at Copenhagen for Climate Change we did fall short to our citizens’ expectations...”

τα ίδια κάνει και στ΄ Αγγλικά ! χαχαχαχα

Δείτε τα όλα στο βίντεο


http://www.brookings.edu/events/2010/0308_greece.aspx

Εισήγηση STROBE TALBOTT ( President, The Brookings Institution  )

Μεταξύ άλλων: “ the Athens diplomatic corps is pretty well represented too by Dan Speckhard, United States Ambassador to Greece, a very dear friend and former colleague of mine and several other people in the room...Prime Minister Papandreou is a leader not just of his own country but a leader of Europe"!!!

(δεν αντέχω !! αχχαχααχαααα )

.."He is a champion for everything that’s good, everything that’s best about the idea and the institutions of the international community. He is also a great friend of the United States of America"

( Αυτό το τελευταίο ξαναπές το μεγάλε !!! χαχχαα )

"..He has many personal friends in this country!!!!!, in this town, in the White House!!!!!, in the Department of State!!!!! and in this room, and I am proud to be one of them. Back in the 1990s, I worked with him on some of the most challenging issues of that period, some of which are all still too much with us today. He was then and he is now a statesman of rare discipline!!!!!! (χαχαχααααααα ) , ingenuity, integrity, and I want to stress this word particularly, political courage.......”

Περιμένω σχόλια !!!

ΠΠ το παλιόπαιδο

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 23/05/2011 11:34:25

    Δε βρίσκω λόγο για να πω,
    ακούστε τούτο το σκοπό.

    Ethnikos Star tragoudaei Ymno PASOK
    h__p://www.youtube.com/watch?v=N29NoiXFltA

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΝΙΚΟΛΑΣ 23/05/2011 21:11:50

      χαχαααα να το βαλουμε να παιζει εξω απ την Ιπποκρατους... με ντουντουκες !

      ΠΠ

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 23/05/2011 11:41:42

    δλδ ενας ο Ντομινικ Δντης ΔΝΤ φιλος
    ενας ο Ντερβις, δελφινος για Δντης του ΔΝΤ...
    Τυχαιο??
    Ο Ντερβις ως παλιοτερος !!!! φιλος του συστησε τον Ντομινικ?? λεω.. δεν ξερω...
    να ρωτησω... ποιος ηθελε να γινει φιλος ποιανου?? χαχααααα

    Ο δε Ντομινικ το εδωσε το ΓΑΠ με τις ΥΠΟΓΕΙΕΣ διαβουλευσεις και ΠΑΣΟΚΙΚΕΣ πολιτικες τεχνικες... και εμεις δεν καναμε κατι ακομη.... μας υπεθαλπτε το ΓΑΠ χαλαρα, ενεπαιξε τους ΠΑΣΟΚΟΥΣ... και ολους εμας στην τελικη.. και τον κοιταμε να ζητα συναινεση !!
    Φιλος του ΓΑΠ απο παλια... απο ΥΠΕΞ !! παρακαλω και Υπ Παιδειας.. Φιλος!!..

    Λεω τωρα.. αυτος ο Ντερβις, το ρολο βαραει?? δεν παει ενας δικος σου ρε Βασιλη να του παρει μια συνεντευξη ???? αχχαχαα να εχουμε κ απο εκει μια αποψη περι ΓΑΠ και Τροικας κλπ κλπ ....

    ΠΠ

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 23/05/2011 11:52:24

      Θυμιζω δημοσια δηλωση/αυτοδιαφημιση/αυτοπροβολη ΓΑΠ, :
      "με τον αγωνα μας πετυχαμε να εξασφαλισουμε ενα πακετο στηριξης 110 δις ευρω, παρομοιο ΔΑΝΕΙΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΞΑΝΑΠΑΡΕΙ ΠΟΤΕ στην ιστορια καμια χωρα".-

      ΠΠ

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 23/05/2011 12:28:18

        ούτε μεσίτης δανείων να ήταν ο άνθρωπος...

        εξαιρετικό το κομμάτι σου ΠΠ !

        υπάρχει και μια Μ.Κ.Ο. "Αιγαίου Πολιτεία"?...

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ αλλενάκι 23/05/2011 12:52:15

          υπάρχει και μυρίζει

  3. ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ avatar
    ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 23/05/2011 12:16:56

    Ο ΓΑΠ ΕΙΝΑΙ ΑΠΡΟΒΛΕΠΤΟΣ ΚΑΙ ΕΞΑΙΤΙΑΣ ΤΟΥ ΟΠΟΙΟΥ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟΥ ΤΟΥ ΜΥΑΛΟΥ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΟΠΟΙΑΣ ΕΥΦΥΪΑΣ ΤΟΥ. ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΠΑΡΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ ΑΠΟΔΟΧΗΣ, ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ..., ΤΩΝ ΞΕΝΩΝ ΑΦΕΝΤΙΚΩΝ ! ΧΩΡΙΣ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΕΛΛΗΝΙΚΟΤΗΤΟΣ, ΧΩΡΙΣ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΑ, ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΜΑΥΡΗ ΣΕ ΣΩΡΕΙΑ ΒΑΡΕΩΝ ΑΜΑΡΤΗΜΑΤΩΝ, ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΣΘΕΝΟΣ ΤΗΣ ...ΞΑΦΝΙΚΗΣ ΚΑΙ ΑΝΑΠΑΝΤΕΧΗΣ ΑΝΑΣΤΑΣΕΩΣ ΤΗΣ !

  4. anonymous avatar
    anonymous 23/05/2011 12:43:04

    Ο Ντερβίς απέσυρε την υποψηφιότητά του. Μάλλον η Λαγκάρντ θα είναι η επόμενη διευθύντρια του ΔΝΤ.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ anonymous 23/05/2011 21:10:36

      Τρομαξε στην ιδεα να του χρωσταει το ΓΑΠ !!!.. σοβαρα μιλας?
      ελα στη θεση του.. να σου ερχεται και να σου μιλαει για Πρασινη Αναπτυξη στα Δανεικα ! χαχααα

      ΠΠ

  5. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 23/05/2011 12:46:25

    Ξέρω ότι πρέπει να είμαι κόσμιος και θα είμαι κόσμιος. Μάρυράς μου αυτά που έγραφα προεκλογικά, δεν ξέκίνησα "πολέμιος" του ΓΑΠ. Ωστόσο, Ο,ΤΙ έχει κάνει, ΚΑΘΕ ΤΙ που έχει κάνει έχει βλάψει την χώρα.

    Εάν δεν το καταλαβαίνει, ή εάν τον βολεύονται οι δικοί του (για 3 ή 6 ή 9 μήνες και μετά δεν πειράζει) δεν κάνει τα πράγματα πιο επιεική. ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙκαι εξακολουθεί και κάνει ζημιά (στην Ελλάδα). Σύκα-σύκα, σκάφη-σκάφη.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ archaeopteryx 23/05/2011 21:09:31

      εισαι πολυ κοσμιος!! στο αναγνωριζω ! το ΓΑΠ παιζει σε μονιμη παραταση.... αεναη και αειφορο παραταση !! χαχαχααα μ. χ.

      ΠΠ

  6. dacord avatar
    dacord 23/05/2011 12:49:58

    Acting of God
    (εγραψα ενα σχολιο αλλα το ..εργοστασιο το εκρινε off limits!).

    Παρ ολα αυτα επιμενω με ενα πιο ηπιο σχολιο.
    Κατ αρχας ΕΥΓΕ για το αρθρο.

    Να συμπληρωσω δηλωση του"τετοιου":
    "Εχω γνωριμιες στο εξωτερικο" . Τις ονομαζει δηλαδη χρησιμες γνωριμιες,ετσι πιστευει, πως λεμε "στο καμπο επαενα στο βουνο αγναντευε?"
    "Αναβαθμισα το κυρος της Ελλαδος"!!
    Μιλαμε βρισκεται σε προχωρημενο σταδιο.. Η κατασταση ειναι μη αναστρεψιμη..
    ΟΧΙ ρε λεω ,δεν μπορει αυτο το γαπα να μας εκπροσωπει στο εξωτερικο....

    Φτουυυ .Φιλε μπλεξαμε ασχημα...

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ dacord 23/05/2011 21:07:41

      δρομος χωρις επιστροφη... ειχα δει και μια φωτο, ενος νεκροταφειου, με τι ταμπελα απ εξω??? χαχχχαααα

      "DEAD END"

      ΠΠ

  7. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 23/05/2011 13:23:53

    τον άκουσα.

    Ο Μέγας Παραμυθάς. Empowering our Citizens... Με ψέματα;;;

  8. juliet avatar
    juliet 23/05/2011 14:25:07

    Με τα παραμύθια του Αντερσεν μεγάλωσαν γενεές και αποκοιμήθηκαν παιδάκια και παιδάκια!!

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ juliet 23/05/2011 21:06:05

      Τους εψηνε να τον προτεινουν για Δντη ΔΝΤ !!!

      ΠΠ

  9. Βασίλης avatar
    Βασίλης 23/05/2011 20:40:31

    Γιατί δεν βάζουμε τον Παπακωνσταντίνου στην θέση του Dominic αφού και ακίνδυνος ( απο όλες τις απόψεις ) είναι και το πρόβλημα ξέρει;

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Βασίλης 23/05/2011 21:05:25

      νομιζω μονο το ΓΑΠ ειναι ικανο να διοικησει το ΔΝΤ !!
      και κακως ο Σαμ δεν τον εχει προτεινει ακομη !!!

      Παγκοσμιος Σωσιας... χαχαχααα σσσσσ μη γελας... μπας και τον παρουν !

      ΠΠ