#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/12/2010 14:38
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Νταβούτογλου: "Ήδη κάνουμε μπίζνες με τους Έλληνες στο Αιγαίο!"





Αίσθηση και ερωτηματικά δημιουργεί προφανώς η δήλωση του υπουργού Εξωτερικών της Τουρκίας, Αχμέτ Νταβούτογλου ως προς το ενδεχόμενο ελληνοτουρκικής συνεργασίας για εκμετάλλευση τυχόν κοιτασμάτων πετρελαίου στο Αιγαίο.

Ο επικεφαλής της τουρκικής διπλωματίας, σύμφωνα με τα όσα μετέδωσε αργά το βράδυ της Πέμπτης το Αθηναϊκό Πρακτορείο Ειδήσεων απαντώντας σε ερώτηση δημοσιογράφου, αν είναι έτοιμος να κάνει μπίζνες ("ready to do business") με τον Έλληνα πρωθυπουργό για το Αιγαίο, υποστήριξε ότι «βεβαίως, ήδη το κάνουμε!», δημιουργώντας αίσθηση και τροφοδοτώντας και πάλι τα γνωστά σενάρια τα οποία έχει διαψεύσει κατηγορηματικά ο ίδιος ο κ. Γιώργος Παπανδρέου.

Η δήλωση έγινε στη διάρκεια δεξίωσης που παρέθεσε την Τρίτη το βράδυ ο μόνιμος αντιπρόσωπος της Ελλάδας στα Ηνωμένα Έθνη, πρέσβης Αναστάσης Μητσιάλης, στο Ίδρυμα "Αλέξανδρος Ωνάση", με την ευκαιρία της εορταστικής περιόδου.

Στην δεξίωση παρέστησαν αξιωματούχοι του ΟΗΕ, αντιπρόσωποι των πέντε μονίμων μελών του Συμβουλίου Ασφαλείας και δεκάδων άλλων χωρών, ακαδημαϊκοί, άνθρωποι των γραμμάτων και των τεχνών, δημοσιογράφοι, οικονομικοί παράγοντες και στελέχη ελληνοαμερικανικών φορέων.

Ο κ. Νταβούτογλου, συνοδευόμενος από το μόνιμο αντιπρόσωπο της χώρας του στον ΟΗΕ, Ερτογρούλ Απακάν, ανταποκρίθηκε στην πρόσκληση του κ. Μητσιάλη και είχε παράλληλα την ευκαιρία να ξεναγηθεί στο χώρο της έκθεσης «Ήρωες: Θνητοί και μύθοι στην Αρχαία Ελλάδα» από τον Έλληνα Μόνιμο Αντιπρόσωπο στον ΟΗΕ, εκτελεστικό διευθυντή του Ιδρύματος Ωνάση στη Νέα Υόρκη, πρέσβη Λουκά Τσίλα και εκπρόσωπο του Μουσείου Γουόλτερς στη Βαλτιμόρη, όπου πρωτοπαρουσιάστηκε η έκθεση.

Μιλώντας στους δημοσιογράφους, ο Αχμέτ Νταβούτογλου, ανέφερε: «Με μεγάλη μου ευχαρίστηση επισκέπτομαι την έκθεση και βρίσκομαι μαζί με φίλους από την Ελλάδα και την ελληνική κοινότητα στις Ηνωμένες Πολιτείες. Αυτή είναι η κοινή μας κληρονομιά. Ευχαριστώ για την πρόσκληση. Θα μείνω στη Νέα Υόρκη για 24 ώρες και ήρθα για την ειδική συνεδρίαση του Συμβουλίου Ασφαλείας για το Ιράκ. Αλλά, αυτή ήταν μια καλή ευκαιρία (να επισκεφθώ την έκθεση). Ένιωσα σα να βρίσκομαι στη Μεσόγειο, στην Τροία ή στην Αθήνα, στις δύο απέναντι ακτές του Αιγαίου. Είδα έργα από την Τροία, από την ελληνική παράδοση και ως ακαδημαϊκός απόλαυσα την έκθεση και ως γείτονας της Ελλάδας είμαι ευτυχής που βρίσκομαι εδώ».

Κατά τη διάρκεια της δεξίωσης, ο υπουργός Εξωτερικών της Τουρκίας αντάλλαξε χειραψίες με τους προσκεκλημένους, ανάμεσά τους και ο μόνιμος αντιπρόσωπος της Κυπριακής Δημοκρατίας στον ΟΗΕ, πρέσβης Μηνάς Χατζημιχαήλ και αρκετοί ομογενείς.

Τέλος, αναφερόμενος στη συνάντηση που είχε νωρίτερα με το Γενικό Γραμματέα των Ηνωμένων Εθνών, Μπαν Κι-μουν, ο Τούρκος υπουργός Εξωτερικών, είπε: «Υπάρχουν πολλά κοινά ζητήματα. Συζητήσαμε για το κυπριακό πρόβλημα, το Ιράκ, τις συνομιλίες για τα πυρηνικά του Ιράν, το Σουδάν και αρκετά άλλα. Αυτά είναι στην ατζέντα του Συμβουλίου Ασφαλείας και η Τουρκία ως μέλος (η διετής θητεία της στο Σώμα λήγει στο τέλος της τρέχουσας χρονιάς) μοιράζεται τις απόψεις της γι' αυτά τα διεθνή θέματα».

http://www.protothema.gr/politics/article/?aid=95805

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Νίκος avatar
    Νίκος 17/12/2010 14:51:21

    "Αυτή είναι η κοινή μας κληρονομιά".

    Τι λέει ο Παπ.#@$%^%$#ας; Για ποιά κοινή κληρονομιά μιλάει; Αν εννοεί τους μπακλαβάδες, ναι, τους πήραν απο τους Άραβες. Μας δουλευουν και απο πάνω.

    • man8os avatar
      man8os @ Νίκος 17/12/2010 17:29:29

      Απο οτι καταλαβαινω, η επισημη θεση της Τουρκιας, ειναι οτι οι Τουρκοι με καποιον τροπο ειναι αυτχθονες και ελκουν την καταγωγη τους απο τους παλιους κατοικους της Μ.Ασιας. Σε αυτο το πλαισιο εντασεται αυτη η δηλωση. Ε ρε να δειτε που θα βγουμε και ξαδερφια!!! Αλλα αυτοι θα ειναι στην κυβερνηση και εμεις στα χωραφια....

  2. Επικούρειος avatar
    Επικούρειος 17/12/2010 14:54:10

    Νταβούτογλου για την έκθεση «Ήρωες: Θνητοί και μύθοι στην Αρχαία Ελλάδα»: "Αυτή είναι η κοινή μας κληρονομιά."
    Και δεν βρέθηκε κανένας να του εξηγήσει ότι δεν βρίσκεται στην έκθεση της Μογγολικής του κληρονομιάς;

    • man8os avatar
      man8os @ Επικούρειος 17/12/2010 17:31:35

      Απο συζητησεις που εχω κανει με ανθρωπους που ασχολουνται με την Τουρκια, εχω καταλαβει οτι η Τουρκια, ειδικα τα τελευταια χρονια, προσπαθει να πεισει τους κατοικους της οτι συγγενευουν με εμας, και οτι για αυτο εχουν δικαιωματα στην "κοινη" πολιτιστικη κληρονομια και στην "κοινη" θαλασσα.

  3. miden_agan avatar
    miden_agan 17/12/2010 15:01:38

    Είστε σίγουροι ότι δεν έλεγε αλήθεια όταν μιλούσε για κοινή κληρονομιά;

  4. miden_agan avatar
    miden_agan 17/12/2010 15:02:38

    Και για να μη παρεξηγηθώ, εχουμε αναρωτηθεί πόσοι από τους κατοίκους της Τουρκίας είναι "Τούρκοι".

    • man8os avatar
      man8os @ miden_agan 17/12/2010 17:33:08

      Πραγματικα μιλωντας, μεγαλο μερος του πλυθησμου των παραλιων ειναι εξισλαμισμενοι Ελληνες. Αλλα εχουν χασει τον πολιτισμο τους. Και τα εθνη εινια εθνη εξαιτειας του πολιτισμου και οχι της γενετικης καταγωγης. Αρα ειναι Τουρκοι.

    • παγωτατζής avatar
      παγωτατζής @ miden_agan 17/12/2010 17:58:10

      ....και πόσοι από τούς Νεοέλληνες επίσης, ιδίως τώρα τελευταία...

  5. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 17/12/2010 15:05:21

    Μήπως μπέρδεψαν τον Αχιλλέα με τον Καραγκιόζη;

    • Επικούρειος avatar
      Επικούρειος @ Professor Moriarty 17/12/2010 15:13:06

      Σκόπιμα λάθη!

  6. Manos UK avatar
    Manos UK 17/12/2010 15:10:37

    Να είμαστε λίγο ρεαλιστές? Καλύτερα διμερής συμφωνία παρά να επιβληθεί απο άλλους.

    • Νίκος avatar
      Νίκος @ Manos UK 17/12/2010 20:50:13

      ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΕΠΙΒΑΛΛΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΛΕΙΣ ΕΣΥ. Η ΛΑΛΙΑ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΛΑΛΙΑ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΠΡΟΣΚΥΝΗΜΕΝΩΝ.

  7. Enzo avatar
    Enzo 17/12/2010 15:33:53

    ειναι κοινο συμφερον να κανουμε business με τους τουρκους και με ολα τα γειτονικα μας κρατη αλλα οχι να μας μπουνε και καβαλα!

  8. nick avatar
    nick 17/12/2010 15:44:08

    Ίμια, Ελσίνκι, Μαδρίτη, Οτσαλάν, Σχέδιο Ανάν κάποτε...
    Ακύρωση αγωγών με Ρωσία, Συνεκμετάλλευση Αιγαίου με Τουρκία τώρα...
    Τεράστια υποχώρηση στο Σκοπιανό σύντομα...

    Μιλάμε για μεγάλους πατριώτες...

    • Zio avatar
      Zio @ nick 17/12/2010 16:06:39

      οι οποίοι δεν θέλουν και χειροκρότημα...

  9. φωτεινη avatar
    φωτεινη 17/12/2010 16:21:54

    εχετε διαβασει ,χρονια πριν,στην ΝΕΜΕΣΗ της κανελλη τα e mail μεταξυ γιωργακη παπανδρεου και της μαμασ του.μου εχει μεινει μια φραση -τι θελουν,....[δεν θυμαμαι τι ηταν]θα τους το δωσουμε...για να γινεις πρωθυπουργος ηταν το νοημα, στου αμερικανους εννοειτε.σημειωτεον δικαιωθηκε στα δικαστηρια η κανελλη.

    • ΛίγκαΤουΒορρά avatar
      ΛίγκαΤουΒορρά @ φωτεινη 17/12/2010 16:53:34

      Μπορείς να με διαφωτίσεις; Εγώ νόμιζα τα περί «Το θέλει κι η μαμά» ήταν απλά κάτι σαν παροιμία που απλά πηγάζει απ΄το λαό.

      Δεν ήξερα ότι πρόκειται για πραγματικά ντοκουμέντα και το ότι οι φράσεις βγήκαν από πληροφορίες και όχι από απλά μύθους...

  10. ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ 17/12/2010 16:22:04

    Η κοινή κληρονομιά κατασκευάζεται σήμερα. Βαρθολομαίος με τους τεμενάδες, η παρ'ολίγον Ντόρα με τις ένοπλες συγκρούσεις, η Γιαννάκου με τους συνωστισμούς η Δραγώνα, ο Δρούτσας, ο Ιερώνυμος ο Νταλάρας.. Αυτοί ΕΙΝΑΙ η κοινή κληρονομιά του Νταβούτογλου και του Παπανδρέου. Εμένα μπορείτε να με βγάλετε έξω από την κληρονομιά σας;

  11. ΛίγκαΤουΒορρά avatar
    ΛίγκαΤουΒορρά 17/12/2010 16:51:08

    Απλά και μόνο βλέποντας τη φωτογραφία, κάτι με πτοεί υπερβολικά.

    Δρούτσας, Παπανδρέου με τους Τούρκους; Άλλο ένα απίστευτο κι όμως ελληνικό.

    Γιατί Θεέ μου; Τόσο πολύ σε προσβάλαμε και μας καταριέσαι έτσι;

    • Ευθύμης avatar
      Ευθύμης @ ΛίγκαΤουΒορρά 17/12/2010 21:39:44

      Ο θεός μισεί τους δειλούς (για όλους μας το λέω)

  12. ΛίγκαΤουΒορρά avatar
    ΛίγκαΤουΒορρά 17/12/2010 17:00:11

    Δε σας θυμίζει ο Δρούτσας εκείνον τον πολιτικό στην ταινία «300» που υπέθαλπε τον Λεωνίδα ώστε να συναινέσουμε με τον εχθρό, να δώσουμε έδαφος ώστε απλά και μόνο να μη «χαθούμε»;

  13. Bodinus1576 avatar
    Bodinus1576 17/12/2010 17:08:42

    "Κοινή κληρονομιά". Βεβαίως και είναι έτσι. Μη μου πείτε ότι δεν έχετε ακούσει για τους "Αρχαίους Τούρκους"

    • man8os avatar
      man8os @ Bodinus1576 17/12/2010 17:34:14

      Κατι τετοια ακουσα και εγω και φρικαρα

  14. Ειλωτας avatar
    Ειλωτας 17/12/2010 17:51:49

    Μολων Λαβε τοτε
    Εχουμε και πετσετα μετα το γλυκο .... σημερα

  15. popolaros avatar
    popolaros 17/12/2010 18:06:35

    Μάλλον εννοεί κοινή κληρονομιά τον Σμυρνιό Ωνάση.
    Και του Ελληνοαμερικάνου που έχει τα blackberry του πρόσφεραν υπηκοότητα, λόγω καταγωγής από την Πόλη.
    Αυτοί καλά κάνουν την δουλειά τους....οι δικοί μας οι χλεχλέδες που τα ξεπουλάνε όλα είναι το πρόβλημα.

  16. ierofantis avatar
    ierofantis 17/12/2010 18:46:14

    Μέχρι να πέσουν υπογραφές δεν έχει παραχωρηθεί τίποτα. Και οι διεθνείς συμφωνίες κυρώνονται στη Βουλή. Βεβαίως με τον θεό ΓΑΠ και τον τζιτζιφιόγκο VON DIMITRAKIS είναι να τα περιμένεις όλα. Προσωπικά περιμένω την συνεδρίαση εκείνη της Βουλής, που θα έρθει για κύρωση η όποια συμφωνία με τους Τούρκους. Θα πάρω ποπ κορν και μπυρίτσα και θα το απολαύσω. Λυπάμαι μόνο τους Δωδεκανήσιους συνέλληνες....!

  17. occultist avatar
    occultist 17/12/2010 19:09:30

    @ ierofantis είπε:
    "" ......Και οι διεθνείς συμφωνίες κυρώνονται στη Βουλή......""
    Συμφωνώ απόλυτα. Αλλως τε ήμουν στην ...βουλή όταν ...ψηφίσθηκε όμόφωνα το μνημόνιο Α΄ :)

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ occultist 17/12/2010 19:16:19

      Δεν θα είναι τόσο εύκολο, νομίζω το αντιλαμβάνεσαι. Το τι θα ψηφίσει η Βουλή, στο κάτω κάτω, είναι το λιγότερο για μένα. Η επιχειρηματολογία είναι που ενδιαφέρει. Και εκεί θα είναι το γέλιο.

  18. Armageddon avatar
    Armageddon 17/12/2010 19:37:59

    ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΜΠΙΖΝΕΣ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ ΑΛΛΑ ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ
    ΕΙΝΑΙ ΑΔΕΙΟ , ΜΗΠΩΣ ΤΟ ΧΡΗΜΑ ΠΑΕΙ ΣΕ ΛΑΘΟΣ ΤΣΕΠΗ....

  19. φωτεινη avatar
    φωτεινη 17/12/2010 19:48:01

    χ lega del nord η αλλιως λιγκα του βορρα ειναι γεγονος.η λιανα κανελλη ,δεν ξερω πως βρεθηκε με την ηλεκτρονικη αλληλογραφια του γιωργακη και της μαμας του και τα κοινοποιηςε.στο δικαστηριο αθωωθηκε με αιτιολογια το δικαιωμα στην πληροφορηση.το περιεχομενο δεν αμφισβιτηθηκε νομιζω.δεν ειμαι σιγουρη,μα την ιδια περιοδο ειχε γινει γνωστη μια ιστορια με τα παιδια ενος αμερικανουπου την κατηγορουσαν οτι ηθελε να εκμεταλευτει τον πατερα τους που επασχε απο αλτζαιμερ.γι αυτο ομως δεν μπορω να πω με σιγουρια την πηγη,αν ητανε η κανελλη,γιατι δεν θυμαμαι καλα.οταν γυρισω ελλαδα θελω να ψαξω τα τευχη της νεμεσης.

  20. Ευθύμης avatar
    Ευθύμης 17/12/2010 21:38:08

    Κοιμήσου Έλληνα, δεν θα τσούξει καθόλου!

  21. Α. Αποστόλου avatar
    Α. Αποστόλου 19/12/2010 09:25:48

    O Νταβούτογλου ξέρει τι λέει.

    Ο Μητιλιναίος με την Αγία Οικογένεια αντιπροσωπεύουν τη Τουρκική Εταιρία Zorlu που συντηρεί τις Μηχανές της ΔΕΗ στη Κρήτη και στη Ρόδο από το 2006, όπου οι τεχνικοί της ΔΕΗ αφήνονται σκοπίμως ανεκπαίδευτοι.

    Με πανάκριβες ενοικιαζόμενες ηλεκτρομηχανές της Γερμανός Α.Ε. και πανάκριβο πράσινο ρεύμα καλύπτονται σήμερα οι ανάγκες των νησιών μας, για να χωθούν βάσει σχεδίου οι Τούρκοι οι οποίοι θα παράσχουν πάμφθηνο ρεύμα από τη Τουρκία με καλώδια…


    http://in.reuters.com/money/quotes/keyDevelopments?symbol=ZOREN.IS&pn=3

    Zorlu Enerji Elektrik Uretim A.S. Signs a Business Deal with Public Power Corporation-PPC
    Thursday, 29 Jun 2006
    Zorlu Enerji Elektrik Uretim A.S. announced that a business deal was signed with Public Power Corporation-PPC, a Greek public electric corporation. The business deal authorized the Company to provide service to gas turbines in Crete for a period of five years