#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/09/2010 09:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Νους υγιής εν σώματι υγιεί



Τελικά, αυτός ο πρωθυπουργός έχει ένα μοναδικό τρόπο να σου ξυπνάει αναμνήσεις, αλλά και να σε γεμίζει αισιοδοξία. Έτσι τα κατάφερε και προχτές τα ξημερώματα, όταν άκουσα ότι ο Λοβέρδος  πηγαίνει στο νέο super υπουργείο ‘’Υγείας – Διατροφής – Άθλησης’’.  Όχι ότι με ένοιαζε ιδιαίτερα, σε ποιο υπουργείο θα πήγαινε ο Λοβέρδος, αλλά μελαγχόλησα γιατί μου θύμισε εκείνες τις εποχές του  ‘’Νους υγιής, εν σώματι υγιεί’’ και τις 40 υποχρεωτικές παρουσίες που χρειαζόμουνα στη γυμναστική, προκειμένου να μπορέσω να δώσω εξεταστική περίοδο.

Δεν έφθανε όμως αυτό. Μου έφερε στο μυαλό και μια επιστημονική μελέτη - έρευνα του 2003, σύμφωνα με την οποία,  η σωματική άσκηση διατηρεί ακμαίες τις πνευματικές και όχι μόνο ικανότητες των ηλικιωμένων. Και μάλιστα με πολλά ευεργετικά αποτελέσματα όπως, καλή καρδιακή λειτουργία που οξυγονώνει σωστά τον εγκέφαλο, απροβλημάτιστη ροή του αίματος στον εγκέφαλο που ενισχύει τις νοητικές λειτουργίες, βοήθεια στους πάσχοντες από τη νόσο Αλτσχάιμερ και.. και.. και..

Και σκέφθηκα ότι όντως είναι μεγάλος ο πρωθυπουργός μας. Για κοίτα κάτι έναν απλό και έξυπνο τρόπο που σκέφθηκε για να μειώσει τις εισαγωγές στα νοσοκομεία και έτσι να κλείσει τις μαύρες και άσπρες τρύπες τους καθώς και τα στόματα των τροκανών. Και με τον ΟΠΑΠ (δεν μπορεί να μη του το δώσουνε το μαγαζί, τι κάνουμε τότε !!!) θα έχει και κάποιο περισσευματάκι για το κάτι τις, σε θέματα κοινωνικής πολιτικής.

Και θεωρώ εκτός πραγματικότητας αυτά που λένε διάφορα μπλόκια, ότι αυτή η ''αμερικανιά''  ήταν επιταγή του μνημονίου και απλώς δεν το είχαμε πάρει χαμπάρι. Τέτοιες απλές, έξυπνες κινήσεις χρειάζονται και να η έξοδος από το τούνελ.

Θ.Α.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Πλούταρχος Λευκαδίτης avatar
    Πλούταρχος Λευκαδίτης 08/09/2010 10:11:05

    Έχω μια απορία: Τελικά τη Δευτέρα το βράδυ πήγε ή όχι στο γυμναστήριο;

    Υ.Γ. Κύριε Σαραγκούση, όταν ήσαστε φοιτητής στη Θεσσαλονίκη, πόσες ώρες ξοδεύατε ημερησίως στο αμφιθέατρο;

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Πλούταρχος Λευκαδίτης 08/09/2010 13:15:56

      πολύ το ρωτάς εσύ αυτό: πες κι άλλα ...

      • Πλούταρχος Λευκαδίτης avatar
        Πλούταρχος Λευκαδίτης @ δρόμος 08/09/2010 15:33:45

        ... απλά ως εραστής της γνώσης, έχω πολλές απορίες και θέλω συνέχεια να μαθαίνω καινούρια πράγματα...

  2. Σολιαληστής avatar
    Σολιαληστής 08/09/2010 10:13:06

    Το "νους υγιής" μεγάλη κουβέντα.

  3. Greekx avatar
    Greekx 08/09/2010 11:06:41

    Με τόση γυμναστική ο ΓΑΠ πως και δεν......

    • παπαδοπαιδι avatar
      παπαδοπαιδι @ Greekx 08/09/2010 11:17:40

      ολη την εξυπναδα την πηραν ο πρωην και οι ψηφοφόροι του

      • Μετανάστης στη χώρα μου avatar
        Μετανάστης στη χώρα μου @ παπαδοπαιδι 08/09/2010 12:11:08

        μούσκουλα να δούν τα μάτια σου!

  4. kostasxan avatar
    kostasxan 08/09/2010 12:27:44

    Δεν το έχουμε καταλάβει. Ο Γιώργος έχει βαθιά αυτογνωσία. Έτσι, γνωρίζοντας το μειονέκτημά του το έχει ρίξει στη γυμναστική, ορμώμενος φυσικά από τη ρήση "νους υγιής εν σώματι υγιές"... Σκέφθηκε, λοιπόν, πως αν έχει υγιές σώμα, θα γιάνει και ο νους του. Έχουμε στοχαστή πρωθυπουργό και όχι μπαρμπούτσαλα. Πάρτε το χαμπάρι...

  5. η Dimi avatar
    η Dimi 08/09/2010 13:00:36

    @ Μετανάστης στη χώρα μου

    Εμείς πάντως οι γυναίκες, με το καθημερινό φάτσα-κάρτα φόρα-παρτίδα μούσκουλο του επιδειξία beachbum, σιχαθήκαμε το κρέας φέτος το καλοκαίρι. Μόνο γεμιστά με ρύζι, σαλάτες και φρούτα φάγαμε.

    Επειδή όπως ήταν αναμενόμενο, ΔΕΝ υπήρξε ούτε ΕΝΑΣ από τις στρατιές των επικοινωνιολόγων/«σοφών» του πρωκτού -που Eμείς οι Ελληνίδες κι Ελληνες με προσωπικές στερήσεις τούς ΠΛΑΤΙΝΟπληρώνουμε ερήμην μας- να τον πληροφορήσει γιά την «αυτοχειρία» του Νάρκισσου και να του υπενθυμίσει το παγκοσμίως γνωστό γνωμικό: «Too much of anything can kill you».

  6. Κάποιος avatar
    Κάποιος 08/09/2010 13:15:42

    Δηλαδή αμα κάνω 100 πους απς την ημέρα, 1000 κοιλιακούς και τρέχω 5-6 χιλιόμετρα θα γίνω εξυπνότερος ή ικανότερος ;
    Αν κρίνω από τον πρωθυπουργό μας που δεν μπορεί να αρθρώσει μια ολόκληρη πρόταση χωρίς να κάνει ένα σαρδάμ γραμματικό ή συντακτικό και που ακόμα χειρότερα οι πολιτικές επιλογές του φανερώνουν συνολικά τρικυμία εν κρανίω, μάλλον η καλή φυσική κατάσταση δεν τον βοηθάει.
    Δεν λέω να γίνουμε και σαπιοκοιλιάδες σαν τον Πάγκαλο (κυρίως για αισθητικούς λόγους) αλλά μάλλον αυτό που προέχει στις μέρες μας είναι η ψυχική υγεία και πνευματική υγεία και όχι η σωματική.
    Αν κάποιος είναι "πυροβολημένος" είτε κάνει υγιεινή ζωή, είτε όχι, "πυροβολημένος" θα παραμείνει.

  7. kiki avatar
    kiki 08/09/2010 13:38:07

    Αυτο το πραγμα που ανελαβε ο Βασιλακης Καιλας,μηπως ειναι για να μας εφαρμοσουν την τακτικη των κινεζων,που πρωι πρωι στους εξαθλιομενους κινεζους εργατες στα εργοστασια τους βαζουν και κανουν γυμναστικη,μεσα στο κρυο και στο ψοφο,η τους κουτους γιαπωνεζους που τους στηνουν καθε μερα,για γυμναστικη.Ο Λοβερδος θα το εφαρμοσει στα ΚΑΠΗ,να ξεκανει τους συνταξιουχους,που ζουμε πολλα χρονια παναθεμα μας,ετσι ειχε πει ,μην ξεχνιομαστε,και μετα θα μοιραζουν επιτρεπομενες θερμιδες,γιατι εχει και το διατροφης,που επιτρεπεται να καταναλωσει ο γερος η γρια,οπως στην Ρουμανια επι Τσαουσεσκου.Που θα παει θα μας ξεκανουν.
    Α,τι ωραια ,θα ξαναγινω ωραιο πτωμα,κομψο,παντως.

  8. ΜΕΡΜΙΓΚΑΣ avatar
    ΜΕΡΜΙΓΚΑΣ 08/09/2010 13:45:29

    Στο Πατριωτικό Μέτωπο (ΠΑΜ) σκεφτήκαμε έναν εναλλακτικό τρόπο

    να αυξήσομε τη ροή του αίματος στον εγκέφαλο του Τζέφρεϋ

    http://www.kongregate.com/games/JohnWeeks/shoet-jeffry

  9. Minnie avatar
    Minnie 08/09/2010 13:53:34

    Ασχετο με τους κοιλιακους της πρωθυπουργαρας μας αλλα, μια και με απασχολει χρονια τωρα, θα το πω.
    Ποιος/ποτε/πως θα υπαινιχθει στον κ.Πανο Παναγιωτοπουλο οτι ειναι καιρος πια να επισκεφθει ενα καταστημα οπτικων για να αλλαξει σκελετο στα γυαλια του, ενα καλο ανδρικο κομμωτηριο για νεο styling και εναν δασκαλο ορθοφωνιας για να ρυθμισει την εκφορα του λογου του.
    Θα μου πειτε, αυτο σε μαρανε?
    Ναι ρε παιδια, ΚΑΙ αυτο. Ολα μετρανε!
    Παρατηρησε κανεις την σταδιακη μεταμορφωση της Διαμαντοπουλου απο ξινο ξυλαγγουρο σε Θηλυκο? Γιατι το εκανε?
    Ο κ.Παναγιωτοπουλος -πιστο σκυλι, δεν το συζητω- ειναι η φωνη προς τα εξω της ΝΔ. Εγω ομως που ειμαι ΝΔ ανατριχιαζω (αρνητικα) και μονο που τον βλεπω.

  10. Minnie avatar
    Minnie 08/09/2010 14:18:47

    Ουμμ... ενταξει, τον ξεσκιζουν τον ανθρωπο... ομολογω οτι γελασα διαβαζοντας.

    Ωστοσο, σοβαρα τωρα, η προς τα εξω εικονα μετραει πολυ.
    Αν η ΝΔ ειλικρινα πιστευει οτι η φωνη της πρεπει να ειναι ο Πανος, ας τον σουλουπωσουν πρωτα λιγο ρε γμτ!
    Ειλικρινα, το image του με παει πισω στον χρονο σε δασκαλους της δεκαετιας του '60... μονο που ακομα κι'αυτοι θα εδειχναν πιο συγχρονοι απο τον Πανο σημερα.

  11. triptokarudos avatar
    triptokarudos 08/09/2010 14:24:49

    Όλα αυτά τα κακεντρεχέστατα τα εκστομείτε γιατί κατά βάθος τον ποθείτε άπαντες και άπασες κολασμένα.
    Είναι Πρωθυπουργός Αγόραρος - Χέλι.
    Τι άλλο να ζητήσει κανείς σε αυτήν την ζωή (από την Αμερικανική Πρεσβεία)
    ωρέ ραγιάδες, ε; τι;

  12. Λαερτης avatar
    Λαερτης 08/09/2010 15:38:01

    Υπουργειο Υγειας, Πρωτεινων και Πολυβιταμινων

    Υπουργειο Υποδομων, Μεταφορων και Conn-x

    • anonymos avatar
      anonymos @ Λαερτης 08/09/2010 19:54:19

      Υπουργείο Γαλατος Αυγών Τουρκίας και Πρωινάδικων

  13. tsilivithras avatar
    tsilivithras 08/09/2010 21:21:26

    "Δεν έφθανε όμως αυτό. Μου έφερε στο μυαλό και μια επιστημονική μελέτη – έρευνα του 2003, σύμφωνα με την οποία, η σωματική άσκηση διατηρεί ακμαίες τις πνευματικές και όχι μόνο ικανότητες των ηλικιωμένων"

    Που σημαίνει φίλτατε Θράκα το ποτήρι το σηκώνουμε και με τα δυο χέρια εναλλάξ για να γυμνάζονται αμφότεροι δικέφαλοι.

  14. βουλα ελευθεριαδου avatar
    βουλα ελευθεριαδου 09/09/2010 16:53:46

    ΑΥΤΟ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΦΑΝΕΡΩΝΕΙ ΤΗΝ ΑΠΕΧΘΕΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ Ο ΓΑΠ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΤΡΟΠΟ ΖΩΗς ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΔΗΨΑΣΤΟ ΠΟΘΟ ΤΟΥ ΝΑ ΜΑς ΚΑΝΕΙ ΣΑΝ ΤΑ ΜΟΥΤΡΑ ΤΟΥ

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ βουλα ελευθεριαδου 09/09/2010 16:56:55

      ΔΕν καταλάβατε. Για να ρίχνει κανείς καλές ζειμπεκιές, θέλει πολύ καλή φυσική κατάσταση.