#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/06/2010 13:43
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Νομότυπη αντίσταση, αδέλφια



Το τελευταίο τριήμερο, όπως διαβάσαμε και ακούσαμε τόσο εδώ στο antinews όσο και αλλού, το υπουργείο Οικονομικών επέλεξε να ανακινήσει το θέμα της δήθεν "ενσωμάτωσης" των τελών κυκλοφορίας στην τιμή των καυσίμων , που θα έχει ως αποτέλεσμα την αύξησή της σε επίπεδα πέραν πάσης λογικής (2 ευρώ και βάλε, η βενζίνη). Θυμήθηκαν τώρα, και ενώ έχει μεσολαβήσει αύξηση της τιμής της βενζίνης λόγω φόρων κατά 50%, τη "δέσμευσή" τους για ένα "δικαιότερο" τρόπο υπολογισμού των τελών (που είχαν ήδη αυξήσει εξωφρενικά πέρυσι), και επειδή τον βλέπουν πλέον ως μια πρώτης τάξεως ευκαιρία για μπάλωμα τρυπών του σουρωτηριού που λέγεται κρατικός προϋπολογισμός, είπαν να τον... αξιοποιήσουν.

"Ξεχνούν", βέβαια, να μας πουν ότι αυτός ο "δικαιότερος" τρόπος υπολογισμού των τελών κυκλοφορίας θα πυροδοτήσει ανεξέλεγκτες αυξήσεις όχι μόνο στο κόστος χρήσης του αυτοκινήτου, όχι μόνο στα κόμιστρα (ταξί, λεωφορεία κλπ), αλλά σε όλα τα προϊόντα, καθώς οι βιομήχανοι και οι έμποροι θα επικαλεστούν το πολύ αυξημένο κόστος παραγωγής και διανομής εξαιτίας αυτής της "ενσωμάτωσης" των τελών κυκλοφορίας στην τιμή των καυσίμων

Υπάρχει όμως ένας τρόπος για να τσακίσουμε εν τη γενέσει τους τα σχέδια αυτά. Και μάλιστα, με μεγάλες πιθανότητες αυτός ο τρόπος να είναι αποτελεσματικός. Ιδού:

1) Συντάσσουμε ένα τεκμηριωμένο, αναλυτικό κείμενο για τη δημοσιοποίηση αυτών των σχεδίων στα ελληνικά ΜΜΕ, με παραπομπές στα σχετικά ρεπορτάζ τους, και το στέλνουμε με e-mail σε γερμανικά έντυπα μεγάλης κυκλοφορίας, τα οποία τους τελευταίους μήνες δείχνουν μια... ιδιαίτερη προτίμηση στην Ελλάδα, όπως η Bild, η Zeit και το Focus.

2) Στο κείμενο αυτό, φροντίζουμε απαραιτήτως να τονίσουμε ότι ενδεχόμενη υλοποίηση των σχεδίων θα επιβαρύνει (έμμεσα) με τα τέλη κυκλοφορίας των Ελλήνων τούς... Ευρωπαίους πολίτες που τυχόν θα χρειαστεί να βρεθούν οδικώς στη χώρα μας για δουλειές ή για διακοπές.

3) Τα προαναφερθέντα έντυπα "σηκώνουν" αμέσως το θέμα και ξεκινούν (άλλη μία) σταυροφορία για τα σχέδια των "τεμπέληδων Ελλήνων, που θέλουν να μας φορτώσουν ένα μέρος των φόρων τους".

4) Οι εν Ελλάδι κατοικοεδρεύοντες γκαουλάιτερ της "τρόικας" που μας επιτηρούν, βγάζουν μια αυστηρή ανακοίνωση από τα γραφεία της Kommandatur και εντέλλονται τον διοπτροφόρο μειλίχιο υπάλληλό τους να ξεχάσει άπαξ και δια παντός τα σχέδια αυτά.

Με τον τρόπο αυτό ίσως και να τη γλιτώσουμε τελικά. Νομότυπη αντίσταση, αδέλφια, είναι η μόνη λύση ενάντια στις φορομπηχτικές κουτοπονηριές! Βέβαια, θα γίνει η χώρα για μια ακόμη φορά ρεζίλι των σκυλιών, αλλά δεν πειράζει. Τέτοιους ταγούς που διάλεξε να την κυβερνούν, αυτά της αξίζουν!

Αυριανιστής

(στην φωτογραφία η Λεγεώνα των Ξένων παρελαύνει στο Παρίσι)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. πατριωτης avatar
    πατριωτης 01/06/2010 13:46:52

    Πασοκ δεν θελατε? τραβατε τα

  2. ΑΠΟΡΙΑ avatar
    ΑΠΟΡΙΑ 01/06/2010 13:58:48

    Και οι βουλευτές από δω μεριά και από κει μεριά και από παραπέρα,
    τι ρόλο παίζουν;
    Αυτοί τον έχουν ξεχάσει τον ρόλο τους ως υπάλληλοι του λαού.
    Εμείς με κάποιο τρόπο δεν πρέπει να τους τον θυμήσουμε;
    Αν τηρούσαμε το «τα εν οικω μη εν δήμω» ως νοικοκύρηδες, όχι μόνο στα οικονομικά, αλλά και σε όλα, δεν θα χρειαζόταν να τρέχουμε συνέχεια στους διαιτητές, και να παραχωρούμε γη και ύδωρ.

  3. Παπ avatar
    Παπ 01/06/2010 15:23:39

    Οι Γερμανοί είναι πολύ πιθανό να σου πουν ότι αυτόν τον τρόπο χρησιμοποιούν κι εκείνοι για να εισπράτουν τα τέλη κυκλοφορίας (μέσω της βενζίνης)

  4. Dimi avatar
    Dimi 01/06/2010 16:07:18

    Λιγοστοί ανεγκέφαλοι Ελληνες και περίπου ένα εκατομμύριο
    Λαθρο-μετανάστες ψήφισαν Mineiko στις 4/10/2009. Εξ αιτίας
    αυτών, υποφέρει και αποδομείται με ταχύτατους ρυθμούς,
    η Ελλάδα σήμερα.

    Γι’αυτό, στις επόμενες εκλογές, προβλέπεται να γίνει
    ο κακός χαμός. Μόλις εμφανισθούν Πανελλαδικά, τα περίπου 2
    (δύο) εκατομμύρια Ελληνοποιημένων λαθρο-ψηφοφόρων που θα
    σπεύσουν ν’αλλοιώσουν και πάλι, το εκλογικό αποτελέσμα.

    Γιά την επόμενη 4ετία. Και γιά τα επόμενα 30 χρόνια.
    Eτσι ώστε ο νεοταξίτης Μineiko, με «νωπή» Λαθρο-εντολή,
    να συνεχίσει ακάθεκτος την ολική καταστροφή της Ελλάδας,
    τοις των αφεντικών του, ρήμασι πειθόμενος..

    ΕΛΛΗΝΩΝ ΑΦΥΠΝΗΣΙΣ:
    Jeffrey Mineiko is the name of the game.
    ή, πέφτει αυτός, ή χάνεται η Ελλάδα
    ή, Τώρα, ή, Ποτέ!

  5. OΡΠ avatar
    OΡΠ 01/06/2010 18:13:59

    Η φορολογία των οχημάτων με βάση τον αριθμό των χιλιομέτρων που διανύονται - δηλαδή με βάση την κατανάλωση βενζίνης - κάνει πιο συνετή και ορθολογική τη χρήση του ΙΧ, δημιουργεί ρεύμα υπέρ των μαζικών μέσων μεταφοράς , μειώνει τελικά την επιβάρυνση του οδικού δικτύου και όλα τα συναφή έξοδα από ατυχήματα, βλάβες κλπ. Σταματήστε να δίνετε βάση στα ρεπορτάζ ηλιθίων, και σκεφθείτε το συμφέρον της κοινωνίας και του περιβάλλοντος

    • JOHN avatar
      JOHN @ OΡΠ 01/06/2010 19:19:33

      Εαν εισουν κι εσυ υποχρεωμενος να κανεις γυρω στα 30 χλμ.την ημερα για το μεροκαματο δεν θα μιλαγες ετσι!Δεν ειμαστε ηλιθιοι ρεαλιστες ειμαστε.Δυστυχως το σαραβαλακι ειναι εργαλειο δουλειας για παρα πολλους και οχι μεσο επιδειξης πλουτισμου η απολαυσης οπως πιστευεις.Στα 2 ευρω τα καυσημα για μια μεση χρηση θα ΠΕΝΤΑΠΛΑΣΙΑΣΟΥΝ τα τελη.Η μηπως πιστευεις οτι το κομιστρο στα μεσα μαζικης μεταφορας θα παραμεινει ανεπιρεαστο απο μια αλογιστη αυξηση των καυσιμων.Οσο για το περιβαλλον πολλα μπορουμε να πουμε,που φυσικα επιρεαζεται απο την αλλογιστη χρηση του αυτοκινητου.Κι εδω ομως μη βαζεις ολους στο ιδιο καλαθι.Και κατι τελευταιο,εκει που σταματαει η κουλτουρα και οι υπερβολικες ευαισθησιες αρχιζει η ομη αληθεια οσο πικρη και να ειναι,γιατι μη νομιζεις οτι οι εμπνευστες τετοιων νομοσχεδιων διακατεχονται απο ευαισθησιες και τα σχετικα,ζεστο χρημα θελουν και τιποτε αλλο!!!

      • Crash&Burn avatar
        Crash&Burn @ JOHN 01/06/2010 20:14:42

        Δηλαδη πιστευεις οτι ειναι δικαιο καποιος που εχει αμαξι και δεν το κυκλοφορει γιατι χρησιμοποιει Μετρο ή Ηλεκτρικο να πληρωνει πιο πολλα τελη κυκλοφοριας απο εσενα που το κινεις καθε μερα ....
        Ξερω πολλους που εχουν αμαξι και απλα το κινουν μονο ΣΚ.

        Ειπαμε να φτιαξουμε τα λαθη του παρελθοντος με νεες ορθολογιστικες τακτικες, και οχι εγωιστικες και ωχαδελφιστικες π@π@ριες που μας εφεραν εδω που ειμαστε.
        Εστω και αν αυτο σου φαινεται μιρο ή μεγαλο ειναι μια αρχη.

        Βεβαια μπορουμε παντα να πουμε ο κακος ο ταδε κτλ κτλ και οταν ερθει ο δικος μας ολα θα ειναι ωραια

        βαρεθηκα με τις νοοτροπιες αυτες - τα ιδια και τα ιδια

  6. Κικη avatar
    Κικη 01/06/2010 20:05:55

    Αυτο που πρεπει να κανουμε ειναι πολιτικη απεργεια διαρκειας.Να παγωσουμε την χωρα ,επ αοριστον.Να κλεισουμε τα παντα.Ελπιζοντας αυτα τα σαπροφυτα να αναγκαστουν να κανουν εκλογες τωρα,να φυγουν.Δεν εχουμε αλλα περιθωρια,για να επιδιωσουμε οπως μπορουμε. Αυτοι οι αδιστακτοι σαλτιπαγκοι θα μας διαλυσουν,και θα μας αποτελειωσουν.Δεν βλεπετε σημερα με το ασφαλιστικο,ειναι καλα οι ανθρωποι με 445 ευρω πως θα ζησουμε.ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΓΕΝΙΚΗ ΑΠΕΡΓΕΙΑ υπαρχει και αυτο σαν μορφη αντιστασης σε κατακτητες, κουισλινγκ,δωσιλογους.

  7. JOHN avatar
    JOHN 02/06/2010 01:41:57

    Προς Crash&Burn Οταν εχεις φιλε μου αμαξι και δεν το χρησιμοποιεις και σ επιβαρυνει οικονομικα τοτε γιατι το εχεις,για να πηγαινεις τσαρκες τα Σαββατοκυριακα?Ειναι παρα πολλοι που δεν μπορουν να το αποφυγουν γιατι τους ειναι εργαλειο δουλειας.Αυτους ζητας να τιμωρισεις αυξανοντας υπερογκα τα εξοδα κινησης?Οσο γι αυτους που σκαρφιζονται αυξησεις στα καυσημα ΟΠΟΙΟΙ και να ειναι δεν το κανουν απο οικολογικες ευαισθησιες ουτε για βελτιωση της ποιοτητας ζωης ΑΡΠΑΧΤΗ ΕΙΝΑΙ,δεν το ζουμε καθε μερα σε ποιο πλανητη ζεις.Οσο για δικους μας και δικους σας τετοιοι δεν υπαρχουν εξ ορισμου πια,ολοι τους αλλου λογοδοτουν και μαλιστα δεν κρατουν ουτε τα προσχηματα γιατι πιστευουν που απευθυνονται σε καφρους.

    • Crash&Burn avatar
      Crash&Burn @ JOHN 02/06/2010 14:23:27

      ειναι η ιδια λογικη που πληρωνεις ΑΟ οταν την χρησιμοποιεις
      πληρωνεις ΔΕΗ οσο χρησιμοποιεις τις υπηρεσιες της

      Γιατι το αυτοκινητο πρεπει να ειναι η αγελαδα που συνεχεια αρμεγεται ...

      Συμφωνω οτι η αυξηση στην βενζινη ειναι υπερβολικη.
      Αλλα σκεψου τις αλχημειες και παραξενες εξισωσεις που πρεπει να εφαρμοσουν ωστε να βγαλουν ποσο πρεπει να πληρωνει ενα αμαξι για τελη κυκλοφοριας. Βασει κυβικων ? ειναι αστειο γιατι δεν ρυπαινουν και φθειρουν την ασφαλτο βασει κυβισμου αλλα απο αλλους παραγωντες. Αυτη η κουβεντα θα μπορουσε να κρατησει ωρες.
      Η ουσια ειναι οτι παλι θα πληρωναν ολοι δικαια η μη
      Σιγουρα τα τελη πρεπει να ειναι ανταποδοτικα. Πληρωνω τελη κυκλοφοριας - φτιαξε μου δρομους θεσεις σταθμευσης δωσε μου ασφαλεια. κτλ κτλ

      Ναι θελω να εχω αμαξι αλλα η δουλεια μου ειναι κεντρο και δεν εχει νοημα να κατεβαινω εκει με το αμαξι παρα με τον ηλεκτρικο. Ειναι κατι τοσο παραλογο ? η μηπως πρεπει να επικροτειται ?
      Η θα μου το απαγορευσει ο επαγγελματιας που πρεπει να κινειται και θα επιμεριζομαι εγω τα λειτουργικα του εξοδα ?

      Ειπαμε να αλλαξουμε και να βρουμε δικαιους και ορθολογιστικους τροπους φορολογησης.

      • JOHN avatar
        JOHN @ Crash&Burn 02/06/2010 19:53:49

        Φιλε μου αρκετα σε κουρασα αλλα καποιοα πραγματα πρεπει ν απαντηθουν.Στη ΔΕΗ που αναφερεσαι δεν πληρωνεις παγια?συν δημοτικα τελη συν ερτ συν...φπα και παει λεγοντας.Τελος για να μη νομιζεις οτι ειμαι κολυμενος με το αυτικινητο προσωπικα πιστευω οτι αλλο χρηση και αλλο καταχρηση,ειναι θεμα παιδειας του καθενος.Πιστεψε με ομως οτι με την αλλογιστη αυξηση των καυσιμων αυτοι που θα θιγουν και στην Αθηνα και στην επαρχια ειναι παρα πολλοι!!Ειναι ολοι αυτοι που ειναι αναγκασμενοι να εργαζονται μακρυα απο τις εστιες τους και οι συγκυνωνιες δεν τους βολευουν,και πιστεψε με δεν ειναι λιγοι.Εισαι προνομιουχος που τοσο ευκολα με τη συγκοινωνια πηγαινεις στη δουλεια σου,πολλοι θα ηθελαν να ηταν στη θεση σου.Ενα ακομα προβλημα,οταν χαλας καθημερινα 10,12 ευρω σε καυσυμα για ενα μεροκαματο των 50 ευρω η αυξηση στα 20 μετραει και τσουζει και δεν μπορεις να την αποφυγεις.Λοιπον η δικαιη η αδικη φοριλογια ισως ειναι θεμα υποκειμενικο του καθενος οι επιπτωσεις στο συνολο μετρανε γιατι το απολυτο δεν υπαρχει,καποιοι θα χασουν και καποιοι θα ωφελειθουν.Ας μας κρινουν και τους δυο οι υπολοιποι συμμετεχοντες στην αντιπαραθεση.

  8. JOHN avatar
    JOHN 03/06/2010 09:25:19

    Τ αποτελεσματα των ¨εντιμων και δικαιων λυσεων¨που καποιοι μαφιοζοι,αρεστοι σου οπως φαινεται, προσπαθουν να μας επιβαλουν θα τα νοιωσεις συντομα στο πετσι σου,θεμα χρονου ειναι.Οσο για τα αλλα φαιδρα που επικαλεισαι απαξιω να σου απαντησω!!