#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/04/2008 14:55
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Νομοσχέδιο ειδικά για τους bloggers

Νομοσχέδιο για τους bloggers ετοιμάζει το υπουργείο Δικαιοσύνης, γράφει πάλι σήμερα το ΒΗΜΑ. Το νέο σχέδιο νόμου, σύμφωνα με πληροφορίες, θα δίνει τη δυνατότητα σε όποιον αισθάνεται ότι θίγεται από δημοσίευμα ιστολογίου να καταφεύγει στη Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος και να ζητεί την αποκάλυψη της ταυτότητας του ιστολόγου, προκειμένου στη συνέχεια να ασκήσει διώξεις ανάλογα με την περίπτωση. Θα αποτελέσει δηλαδή μια παγκόσμια πρωτοτυπία για τη χώρα μας, αφού η Ελλάδα θα είναι η μοναδική χώρα στον κόσμο που θα έχει σχεδιάσει ένα νομοσχέδιο ειδικά για τους bloggers. Γράφει για το θέμα αυτό ο i-Reporter:

Σε πλήρη πανικό το "μηντιακό σύστημα" ετοιμάζεται για παγκόσμια γελοιοποίηση - μαζί με την κυβέρνηση! 

Διαβάζουμε καλά; Έχουν...λαλήσει; Ξέρουν τι λένε και κάνουν (ρητορικό το ερώτημα...); Τόσο πολύ έχει τρομοκρατηθεί το πολιτικό και μηντιακό μας σύστημα από την "εκτός ελέγχου" τους λειτουργία και έκφραση των πολιτών και επαγγελματιών δημοσιογράφων; Και γιατί άραγε είναι "μέσο ενημέρωσης" πχ το In.gr ή το E-go.gr κλπ και δεν είναι πχ το ANTI WEBLOG; Η το δικό μας το i-Reporter. Και εμείς εδώ - και το ANTI WEBLOG - λειτουργούμε επώνυμα γιατί δεν έχουμε να κρύψουμε κάτι, ούτε πρόθεση μας είναι να συκοφαντήσουμε κανέναν, ούτε πολύ περισσότερο να εκβιάσουμε για να πάρουμε τα...διόδια, το καζίνο ή τα δημόσια έργα. Αυτά τα αφήνουμε γι άλλους που ξέρουν πολύ καλά αυτή τη δουλειά και είναι...επαγγελματίες του είδους (και έχουν και όλο το κράτος να τους υπο-στηρίζει).
Προτείνω - για να είναι ολόκληρη η εικόνα σωστή- να επιτραπεί και η χρήση των τανκς να ισοπεδώνουν τα σπίτια των.... "εκτός ελέγχου" και να επιτρέπεται οι "κομάντος" να κάνουν γης μαδιάμ ό,τι έχει αγγίξει ο...αμαρτωλός. Και βέβαια να θεσπισθεί η ποινή του...εξοστρακισμού από τη χώρα, όσων τολμούν να θέλουν να εκφραστούν, χωρίς την άδεια και έγκριση των "αφεντικών". Όλα αυτά ούτε στο...Πακιστάν τα έχουν σκεφθεί ακόμη! Και ο Μπιν Λάντεν μεγαλύτερη ελευθερία παρέχει μέσα στην....Αλ Κάϊντα! Ελπίζουμε η κυβέρνηση ΝΑ ΜΗΝ τολμήσει κάτι τέτοιο...

ΚΑΛΑ, ΤΕΤΟΙΟΣ ΠΑΝΙΚΟΣ;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Τέρενς Κουίκ avatar
    Τέρενς Κουίκ 06/04/2008 15:47:30

    Θα είναι η μεγαλύτερη και πιό επικίνδυνη γελοιότητα αυτής της κυβέρνησης.Περιμένω τους μεγαλοδημοσιογράφους της έντυπης και ηλεκτρονικής πιάτσας,που παινεύονται να λένε ότι ταρακουνάνε κυβερνήσεις,απολύουν υπουργούς,διοικητές και κομματικά στελέχη ή που παριστάνουν τους...ζόρικους στις συνεντεύξεις τους,να πάρουν δυναμικά θέση.Επιτέλους άς κάνουν κάτι για την ελευθερία του λόγου που εκείνοι την κρατούν σχεδόν αποκλειστικά για δικό τους προνόμιο και πολύ λιγότερο για τους άλλους.Και κυρίως για τον απλό πολίτη,που επιτέλους έχει τα blog να ξεσπά απέναντι στην εξουσία και μέσα από τα οποία μπορεί να διαβάζει ό,τι του κρύβει η επαγγελματική δημοσιογραφία.

  2. Le canard avatar
    Le canard 06/04/2008 17:13:41

    Σωστός ο Τέρενς, να βοηθήσει όμως, και ο ίδιος.

  3. TOX avatar
    TOX 06/04/2008 17:26:36

    1. Εδώ κυνηγάνε και κλείνουν επώνυμα site,(βλέπε ιστοσελίδες Σωματείου Εργαζομένων Αγροτικής, που τις έκλεισε ο Μηλιάκος), τα blogs θ΄αφήσουν ?...

    2. Είναι αλήθεια ότι την Τετάρτη 2-2-2008 ο λογοκριτής, Διοικητής της ΑΤΕbank, κρύβονταν επειδή τον έψαχνε ο Εισαγγελέας για αυτόφωρο, μετά από μήνυση του Σωματείου ?...

  4. Ηλεκτρα avatar
    Ηλεκτρα 06/04/2008 18:16:43

    Η υποκρισία σου δεν φαίνεται να έχει όρια , εσύ ο ίδιος δεν λογόκρινες σχόλια ακόμα και χθές;;; επειδή ΕΣΥ έκρινες ότι χυδαιολογούσαν;;; Ε, λοιπόν το ίδιο κάνει και το κράτος, εκείνο τουλάχιστον δεν προσποιείται!
    Ηλέκτρα
    Και για να δεις πόσο «προσωπική» είναι η κρίση του υβριστικού σε πληροφορώ ότι τα ίδια σχόλια βρίσκονται ΑΚΟΜΑ στο ιστολόγιο του πεα κυνεα

  5. Le canard avatar
    Le canard 06/04/2008 18:32:32

    Είπαμε Ηλέκτρα, άλλο άποψη και άλλο άναρθρες κραυγούλες. Το ξαναλέμε: Οταν κάτι είναι άχρηστο, είναι για τα σκουπίδια. Αρα, ουδείς λόγος συντρέχει να μένουν αναρτημένα σκουπίδια. Τουλάχιστον σε τούτο το μπλόγκ. Εάν πάντως, βλέπεις μέσα από αυτό το πρίσμα και την παγκόσμια πρωτοτυπία που πάει να προωθήσει η κυβέρνηση, μάλλον είσαι εκτός θέματος.

  6. Προφήτης avatar
    Προφήτης 06/04/2008 19:58:30

    Παιδιά,
    Οι κανόνες είναι ίδιοι χιλιετηρίδες.
    Ό,τι εκτονώνει το πόπολο μένει ελεύθερο μέχρι τού σημείου που δεν βλάπτει την Εξουσία.

    Εδώ, με τους τρομονόμους ποινικοποιήθηκαν οι απόψεις!!!

    Ήδη, τα blogs καταγράφουν μια σημαντική παρέμβαση στα δημόσια δρώμενα, με όλο το κλίμα που δημιουργήθηκε κατά την εκλογή αρχηγού στο ΠΑΣΟΚ.

    Έρχονται "σύνθετες ονομασίες" και άλλα χειρότερα.
    Μέχρι πρόσφατα περνούσαν όλα μέσω ελεγχόμενου καναλιού πληροφόρησης (τηλεοραση + εφημερίδες + ραδιόφωνο).

    Το γεγονός και μόνο ότι η Ντόρα βγήκε να απολογηθεί για το ηλίθιο χαμόγελο δείχνει κάτι.
    Οι ψίθυροι στην κοινωνία έγιναν βοή στα blogs και μετά θέμα στην ενσωματωμένη δημοσιογραφία.

    Η οποία (ενσωματωμένη δημοσιογραφία) δεν την είχε ποτέ ρωτήσει : γιατί κυρία μου μονίμως χαζογελάτε ; Υποτίθεται διαπραγματεύεστε εθνικά θέματα. Γιατί δεν διακόψατε την Κοντολίζα όταν δυο φορές αποκάλεσε ενώπιόν σας τα Σκόπια "Μακεδονία"; κ.α.

    Τα blogs λοιπόν αποκτούν, με τα χίλια κουσούρια τους, κακοπιστία, ψεύδος, ύβρεις, ασυναρτησία κ.λπ., μια ανεξέλεγκτη μορφή κοινωνικού ελέγχου και διαμόρφωσης απόψεων.

    Τσαλακώθηκαν και οι λεγόμενοι μεγαλοδημοσιογράφοι, ντερμπεντέρηδες & ΣΙΑ.
    Είχαν μάθει, οι ντενεκέδες, να το παίζουν μυαλοπώλες και opinion makers.

    Και μη ξεχνάμε :
    ΑΝ ΟΙ ΕΚΛΟΓΕΣ ΑΛΛΑΖΑΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΘΑ ΗΤΑΝ ΠΑΡΑΝΟΜΕΣ

  7. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 06/04/2008 20:45:30

    Για 15 περίπου χρόνια δεν θεωρώ το ΒΗΜΑ σοβαρή πηγή πληροφόρησης, αν κρίνω από αυτά που γνωρίζω πρωτογενώς. Απ' εναντίας το θεωρώ πηγή παραπληροφόρησης, εγαλείο εκβιασμών σε επίπεδο ατόμων και σε επίπεδο εφημερίδας. Συχνά δεν μπόρεσα να βρώ «είδηση». Αντίθετα έβρισκα «άποψη», υπαινιγμούς, σχόλια γεγονότων που δεν μου έλεγαν ποιά ήταν, editorials. Κατ' επέκταση δεν εντυπωσιάζομαι από τις «ειδήσεις» του σε άλλα θέματα.

    Εκτός αν κλείσει ή λογκριθεί όλο το διαδίκτυο όπως στην Κίνα, την Αίγυπτο και άλλες ωραίες χώρες, η απειλή του Βήματος είναι προπαγάνδα για ελλαδική κατανάλωση. Και ενώ μπορώ σοβαρά να κριτικάρω ή να προσβάλω, μπορώ να κάνω τον τρελλό ή τον ψυχαγωγό σατυριστή, ή να εμφανιστώ από άσχετες χώρες όπου σίγουρα θα βρω φίλες ψυχές.

    Και φυσικά υπάρχει πάντα η οργανωμένη βόλτα με τα μηχανάκια μας στο Σύνταγμα ένα ωραίο πρωί με κίνηση (να θυμηθούμε λίγο τα παλιά)

  8. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 06/04/2008 21:45:09

    Αχ, αγαπητέ Προφήτη τι όμορφα τα λές. Σε ποιούς όμως απευθύνεσαι; Σ'αυτούς που με τις ώρες κρέμονται απ'τα χείλη των Πρετεντέρη, Τράγκα, Θέμου, Μάκη, Πυργιώτη, Ζαχαρέα, Χατζηνικολάου, Ευαγγελάτο, Παυλόπουλο και άλλων ΜΕΓΚΑλο-προπαγανδιστών -αποπροσανατολιστών , ενώ τη ίδια στιγμή μας κλέβουν τη ζωή και το μέλλον μας, με τα Αντι-Ασφαλιστικά, τις "αυξήσεις" ντροπής, τα νοσοκομεία-αίσχος, τα σχολεία-αχούρια, την ξεφτίλα των 500 € των νέων, κ.α., κ.α, κ.α., κ.α,;
    Ναι, τα blogs αποτελούν κάποια ελπίδα, κάτι να αλλάξει, αρκεί να ξεπεράσουν τα κουσούρια τους, όπως λες. Δεν νομίζεις όμως, ότι χρειάζεται και κάτι άλλο; Π.χ. Ένας στοιχειώδης συντονισμός, μία μίνιμουμ συνεργασία Blogers σε κάποια πράγματα που θα συμφωνήσουμε ότι θέλουμε να αλλάξουν; και πως θα γίνει αυτό; Διαφορετικά, πέρα από το βγάζουμε όλοι μας τα εσώψυχα μας, τι περιμένουμε να γίνει; Πέρα από τη κινητοποίηση με τις φωτιές, ενώ τα γεγονότα είναι καταιγιστικά (και καταλυτικά) τι άλλο έχουμε στα ΣΥΝ μας, τόσους μήνες τώρα ;

  9. Τουρκόπουλο απ΄το Σαν Φραντσίσκο avatar
    Τουρκόπουλο απ΄το Σαν Φραντσίσκο 06/04/2008 23:06:54

    για το Le canard Says:
    April 6th, 2008 at 6:32 pm
    Είπαμε Ηλέκτρα, άλλο άποψη και άλλο άναρθρες κραυγούλες. Το ξαναλέμε: Οταν κάτι είναι άχρηστο, είναι για τα σκουπίδια. Αρα, ουδείς

    και ποιος είσαι εσύ που ξεχωρίζει το έναρθρο από τον άναρρο λόγο; Ποιες είναι οι σπουδές σους ποιες είναι γνώσεις σου; η πορεία σου στην κοινωνία;
    Κρύβεσαι πίσω από μια οθόνη και κλκι σβήστο αυτό γιατί μου πάει κόντρα. Π.χ. πάει κόντρα στην ανάπτυξη της φήμης του σιτε

    Τα μόνα που χρειάζονται κόψιμο είναι τα διαφημιστικά σεξοτόπων ή σεξοφαρμάκων και όμοιων. Όλα τα άλλα εξκφράζουν γνώμη - ΠΟΥ ΕΣΥ ΦΙΜΩΝΕΙΣ

    Στο athens.indymedia πχ. αυτά που αντέχουν να τα βλέπουν αλλά δεν τους αρέσουν τα βάζουν στα "κρυμμένα", αυτά που δεν τους αρέσουν καθόλου, τα σβήνουν τελείως

    Στο usenet (newsgroups) καθαρά αμερικάνικο κατασκεύασμα (δικυακές κοινότητες χρηστών που επικοινωνούν με το πρωτόκολο nntp κι όχι το http) δεν υπάρχει περίπτωση να γράψει κάτι κάποιος και να σβηστεί. Ακόμα και τη μάνα του άλλου να βρίζει!

    Με βάση αυτά φαίνεται η διαφορά δημοκρατίας Αμερικής και Ελλάδας. Υπάρχει σημαντικό έλλειμμα (σε βάρος της ελλάδας) κι ίσως θα πρέπει ο Μπους να στείλει μερικά Φ18 και Στελθ να φέρουν τη δημοκρατία στον τόπο.

  10. Τουρκόπουλο απ΄το Σαν Φραντσίσκο avatar
    Τουρκόπουλο απ΄το Σαν Φραντσίσκο 06/04/2008 23:15:10

    κι αν αρχίσει να κλαίγεται κανένας για την ανάγκη ταυτότητας έστω του υβριστή ή του συκοφάντη, υπάρχει σε κάθε μήνυμα ενσωματωμένη η ip που συνοδεύει το μήνυμα. Κι αν η ip είναι ελληνική, ο ρουσόπουλολς και κάθε ρουσόπουλος, μπορεί ννα αναλάβει τα περαιτέρω, να δώσει εντολή...

    αν όμως η ip είναι ξένη, π.χ. αμερικάνικη, ΘΑ ΤΟΥ ΚΛ.Σ..Ν τ'ΑΡ... συγνώμη για την έκφραση ντέπομαι που την έγραψα!

    Μάλλο θα πρέπει οι χρήστες να γράφουν ξανά στα newsgroups κι υπάρχουν και διάδφορποι ανώνυμοι free proxies, ευκαιριακοί του τύπου .dnyhs.org κάθε χρληστης με dsl σύνδεση μπεί να στήσει proxy server ΚΑΙ ΔΕ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΠΟΤΕ! Ετός κι αν βρεθεί και έχει κρατημένα τα αρχεία του το βραζιλιανάκι που έστησε χτες το βράδυ για λίγες ώρες τον proxy srerver!

  11. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 06/04/2008 23:42:11

    young turk from san francisco, θεωρητικά συμφωνώ μαζί σου, έχεις απόλυτο δίκιο: την στιγμή που λογοκρίνεις λίγο, είσαι φάουλ. Θα το φωνάξω

    FIRST AMMENDMENT και ξερό ψωμί

    Με μία διαφορά: δικό τους είναι το site, ό,τι θέλουν κάνουν. Το δικαίωμα της ιδιοκτησίας προστατεύεται και αυτό. Στο δικό ΣΟΥ site, πες ό,τι θες. Ο factorx στο δικό ΤΟΥ κάνει ό,τι θέλει: με λογοκρίνει, σε λογοκρίνει, παινεύει την Ντόρα, ό,τι θέλει.

    Δεν με νοιάζει άν μεθοδεύει, τι γράφει ή τι σβήνει ή αν θέλει να αυξήσει τα hits. Αν μου αρέσει μένω, αν δεν, φεύγω.

    Και αν γκαιμπελικά και υποχθόνια μεθοδεύει ιδέες με σκοπό να μολύνει το κεφάλι μου (που μπορεί και να το κάνει) θα κρίνω εγώ αν μου αρέσει ή όχι. Αν δεν μου αρέσει δεν θα τον διαβάζω, αν είμαι χαζός δεν θα πάρω χαμπάρι. Αν είναι κατάσκοπος και πράκτορας του διαβόλου, δικό ΜΟΥ πρόβλημα.

    Ελέυθερος εγώ, ελεύθερος και ο οικοδεσπότης.

    Αυτό διαφέρει από το να έρθει το Κράτος και να πεί ότι στο site μου δεν μπορώ να πω ό,τι θέλω. Αν δεν του αρέσει του Κράτους να μην βλέπει το site μου.

    Σοβαρά τώρα, μήπως αυτό είναι νομικό επιχείρημα κατά της μπουρδολογίας περί ελέγχου blogs;; Απαγορεύεται στην Ελλάδα να έχουμε κουβέντα στο πάρκο για ό,τι θέλουμε; Αναγκάζει κανένας οποιονδήποτε να διαβάσει το blog μου;;;

  12. gnik avatar
    gnik 07/04/2008 00:17:59

    @archaeopteryx
    Συμφωνώ
    Ο οικοδεσπότης είναι η ψυχή του blog και σε τελική ανάλυση ο υπεύθυνος για την εικόνα του.
    Οι αναγνώστες και σχολιαστές οφείλουν να επεκτείνουν τις γνώσεις της κοινότητας αν όντως έχουν κάτι να προσθέσουν στο post.
    Αν δεν τους αρέσει ο τρόπος του οικοδεσπότη μετακομίζουν.
    Ανεβάζοντας ¨περίεργα¨ σχόλια ικανοποιούν μόνο τον εαυτό τους.

  13. mavros avatar
    mavros 07/04/2008 00:24:03

    Nai, den se anagkazei kaneis na agoraseis tsigara, oute na kapnizeis. Sou to apagorevei omws apo polous xwrous giati xalaei thn ygeia apodedeigmena! Sthn fash ths apodeikshs loipon paizei olo to system. Giati ean vrethei kapoios kai apodeiksei oti to tade Blog ton katestrepse, h den kserw kai egw ti tou ekane,...
    Poia h thesh tou nomotheth tote?
    Kata ta alla exete apolyto dikio peri idiokthsias kai logokrisias kai eleftherias kai loipa!

  14. factorx avatar
    factorx 07/04/2008 00:39:25

    Νομίζω οτι σε οτι μας αφορά η συζήτηση ειναι ανευ αντικειμένου. Απο τα χιλιάδες σχόλια που αναρτηθηκαν εδω κόψαμε πολυ λιγα (20; 30;) που ηταν χυδαία και εβριαζαν μονο σε μια συστηματικη προσπαθεια υποβαθμισης τιυ μπλογκ και δημιουργίας αφορμών, όπως αυτες που συνεβησαν προσφατα με αλλο μπλογκ. Απο τη στιγμή που επιτρεπουμε οποιαδήποτε κριτικη σε βαρος μας (εφόδον δεν ειναι χυδαια)- ακόμα και πράκτορες αφήσαμε να μας λέει κάποιος ηλιθιος - και οποιαδηποτε γνωμη δεν θιγει τηξν αξιοπρεπεια κάποιου, θεωρουμε οτι ειναι αδικο και παραλογο να μπαινουμε σε θεση απολογουμενου για κατι που προστατευουμε ως κορη οφθαλμου. Και Ηλέκτρα δεν εισαι καθόλου σωστη δυστυχως όταν ξερεις οτι κοψαμε μονο δυο σχολια ενος βλακα που μπηκε και μας ελεγε με ποια πουτανα πηγε και τι της έκανε.

  15. α avatar
    α 07/04/2008 00:46:33

    Ρε ΦΑΣΙΣΤΑ ΑΝΤΙ εσυ δεν σβηνεις και δεν λογοκρινεις;
    Δεν εισαι αντιγραφο της γκεμπελικης εξουσιας;Μιλας εσυ για ελευθερια της εκφρασης;Εσυ που δεν επιτρεπεις κανενα σχολιο και καμια κριτικη εναντιων σου. Απο την ιδια μητρα βγηκατε

  16. Φιστικωτής avatar
    Φιστικωτής 07/04/2008 01:15:02

    Καθένας μπορεί να εκφράζει και να διαδίδει προφορικά, γραπτά και δια του τύπου τους στοχασμούς του τηρώντας τους νόμους του Κράτους.» άρθρο 14§1 του Συντάγματος

    αφού ο φάρκοτας μόνος του διαλέγει, δηλώνει δημόσια κι αβίαστα πως προσφέρει ηλεκτρονικό μέσο = τύπος , τότε οφείλει να σεβαστεί το άρθρο 14

    εκτός κι αν το κάνει το φόρουμ μονο για μέλη με εγγραφή (register) ππυ θα σημαίνει κι αποδοχή όρων - ιδιωτικού συμφωνητικού.


    Ακόμα υπάρχει πρόβλημα με την τύχη - κακοποίηση του σβησμένου άρθρου. Τι μηνύσεις για προσβολή της προσωπικότητας μπορεί να του γίνουν, τι για άλλες βλάβες...

    Αν κάποιου του τη δώσει και δεν έχει δουλειά να κάνει, τον έχει πίασει ιδεασμός να φιστικώσει (μτφ) το φάρκοτα, τον φιστικώνει άνετα.

  17. Φιστικώτρια avatar
    Φιστικώτρια 07/04/2008 01:21:55

    > κοψαμε μονο δυο σχολια ενος βλακα που μπηκε και μας ελεγε με ποια πουτανα πηγε και τι της έκανε.

    κακώς τα κόψατε. Πολιτικός λόγος είναι. και δεν έπαθε τίποτε η Ηλέκτρα που τα διάβασε. εκτός κι αν κάθε λέξη είναι ΜΑΧΑΙΡΙ Ή ΣΦΑΙΡΑ και σκοτωνει.

    Κι η ενήλικη ηλέκτρα με τα επιχειρήμασά της θα έπιθε ή μπορεί και όχι, αλλά τελοπσάντων θα εκφράζονταν, αφού αυτός είναι κι ο σκοπός του φόρουμ.
    Οι αναγνώστες δεν μπορούν να καταλάβουν τι γίνεται; Να παρέμβουν; Να κατακρίνουν αν χρειαστεί;
    Εσε΄'ις, απλά βάλτε απο κάτω τη σημεςίωση ΔΕΝ ΑΠΟΔΕΧΟΜΑΣΤΕ ΤΗ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ - ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΜΗ ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑΣ ΔΕΝ ΤΗ ΣΒΗΝΟΥΜΕ

  18. wert01gf avatar
    wert01gf 07/04/2008 01:27:31

    Όσοι μιλάτε για διεγραμμένα σχόλια του Αντί-blog, εάν δεν έχετε σκοπιμότητα σε αυτό που κάνετε, πρέπει να σας διακατέχει μεγάλη βλακεία. Ο Factorx το διάστημα που το blog δεχόταν "επίθεση" (ασύμμετρη απειλή! χεχχεχ) αναγκάστηκε να "κόψει" κάποια σχόλια, και βρήκε σύμφωνους όλους όσους διαβάζουν το blog καθημερινά. Τώρα, το τι λέτε εσείς είναι άλλη ιστορία.
    Για το θέμα του "φιμώματος" των blogs, τι να πει κανείς; Ας τολμήσουν να ξεκινήσουν κάτι τέτοιο και θα δούνε τι έχει να γίνει. Όχι μόνο μέσα από το διαδίκτυο..
    If you tolerate this, your children will be next

  19. factorx avatar
    factorx 07/04/2008 01:36:32

    16 kai 17. Δεν αντιλέγω σε αυτα που λέτε , αλλά ξεχνάτε οτι η Διωξη μπήκε στο press gr με αφορμή και παρόμοια σχόλια και οχι μόνο για τον υποτιθέμενο εκβιασμό. Και δευτερον τι "πολιτικος λόγος" είναι το βρισιμο; Σοβαρά μιλάτε τωρα οτι ο καθένας μπορει να λέει οτι του κατεβει και να το βαφτίζει "πολιτικό λόγο"; Το άρθρο 14 λέει οτι επιτρέπεται το βρίσιμο. Εγω δεν μπορω να προστατευω το μπλογκ μου;

  20. Φιστίκι Αιγίνης avatar
    Φιστίκι Αιγίνης 07/04/2008 01:37:39

    Υπάρχει στο νομοσχέδιο τεχνικός προσδιορισμός του τι είναι ιστολόγιο;

    Πιάνονται μέσα και τα phbb φόρα;

    Τα προσωπικά websites μας κάπου στα geocities χωρίς όμως τα πραγματικά μας στοιχεία; Πχ. το στέκι της e-Κουτσής Μαρίας;

    Πού υπάρχει ανεβασμένο να το δούμε;

    Για να γελάσουμε, καθώς κάθε μέρα προκύπτει και ένας νέος τρόπος έκφρασης τεχνικά και περιεκτικά στο ίντερνετ...

  21. Φιστίκι Αιγίνης avatar
    Φιστίκι Αιγίνης 07/04/2008 01:42:10

    Ερώτηση (ρητορική)

    Η δίωξη μπήκε μέσα στο press-gr για σχόλια περαστικών ή για κείμενα που ανάρτησαν οι διαχειριστές του; Νομίζω για το δεύτερο.

  22. Φιστίκι Αιγίνης avatar
    Φιστίκι Αιγίνης 07/04/2008 01:44:00

    Ναι το βρίσιμο είναι πολιτικός λόγος. Στις πολιικές συγκεντρώσεις δεν εκφράζονται

    ουυυυυ

    αλήτες... ροιυδιάνο... δημ....

    κλπ κλπ

    Είναι βασικός πολιτικός λόγος, που δεν αξίζει παραπέρα σχοιασμό.

  23. Εισαγόμενο Φιστίκι εκ Περσίας avatar
    Εισαγόμενο Φιστίκι εκ Περσίας 07/04/2008 01:49:41

    wert01gf Says

    δημόσιο λόγο "παρλαπιπιές", όπως συνήθως

    Η σκοπιμότητα είναι η δοκιμή της αντοχής της φδημοκρατικότητας, ο δικτυακός ανιχνευτής ψεύδους

    Ε δεν αντέχουν, δεν ανέχονται, ψεύδονται!

    Αν o Φτάκορας βάλει register στο φόρουμ , τότε δεν έχουν θέση οι πραγματικά χρήσιμοι στο δημόσιο λόγο. Δεν θα ξαναπατήσω :-)

  24. Παγωγό φιστίκι avatar
    Παγωγό φιστίκι 07/04/2008 01:56:02

    >Εγω δεν μπορω να προστατευω το μπλογκ μου;

    Φάκτορα, μπορείς. Με το αν είσαι πραγματικά ελεύθερο ανοιχτό μυαλό. Τότε θα έλθουν κι άλλα ελευθερα μυαλά, θα δημουργήσετε, θα φανείτε χρήσιμοι.

    Αλλιώς ίσως προστίθενται στο τεράστιο αρχεία του ίντερντ κούφια bytes.

    Στα πρακτικά, μπορείς ακόμα να βάλεις register στο φόρουμ που συντονίζεις (δεν είναι υλικό για να το ορίζεις) με αποδοχή όρων χρήσης και οι αθρογράφοι να συμμορφώνονται στις υποδείξεις σου, φιλελεύθερες ή αντιδραστικές.

  25. Προφήτης avatar
    Προφήτης 07/04/2008 01:59:09

    Εξυπνάδες περνάνε ΣΥΡΙΖΑ...

  26. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 07/04/2008 08:28:05

    Ο Κόσμος έχει βαρεθεί την τηλεόραση γιατί μόνο σκουπίδια έχει. ακόμη και η κρατική. Οπότε αν κάποιος αρθρογραφεί μέσω μπλογκ και δε βρίζει δεν κινδυνεύει εκτός αν μπει στο μάτι μυστικών υπηρεσιών.

  27. ataksias avatar
    ataksias 07/04/2008 09:06:34

    Σιγά ρε παιδιά, μην τρελαθούμε τελείως. Σάς στέρησε την πληροφόρηση ή το δικαίωμα έκφρασης το ΑΝΤΙ επειδή "έκοψε" μερικά σχόλια που έκρινε (νομίζω επιτρέπετε στους διαχειριστές του να κρίνουν πως θέλουν το ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ blog) ότι υποβαθμίζουν και αποπροσανατολίζουν τις δημοσιεύσεις τους.

    Στο κάτω-κάτω αν όλοι όσοι διασκεδάζουν με το να κάνουν μπάχαλο μερικά blogs ή μπορούν να εκφραστούν μόνο βρίζοντας, ας ανοίξουν το δικό τους blog να βρίζουν με την ησυχία τους ή έστω ας πάνε σε ένα καλό ψυχίατρο.

  28. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 07/04/2008 09:17:42

    Μαζί σου ataksia, αλλά που καλός ψυχίατρος;

  29. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 07/04/2008 14:02:14

    'Ισως να είναι για το συμφέρον του ελληνικού λαού να ξαναδεί εφημερίδες του τοίχου. Και άν δέν είναι εφημερίδες και είναι feuil volant πού η δυσκολία;
    Με τις υγείες μας

    ΠΕΛΙΑΣ

  30. Le canard avatar
    Le canard 07/04/2008 15:38:25

    Προς "Εισαγόμενο Φιστίκι εκ Περσίας" που λέει ότι "αν o Φτάκορας βάλει register στο φόρουμ , τότε δεν έχουν θέση οι πραγματικά χρήσιμοι στο δημόσιο λόγο. Δεν θα ξαναπατήσω". Με το καλό και από το πεζοδρόμιο, μεγάλε! Μέχρι τώρα ούτε ένα σχόλιο της προκοπής δεν έκανες. Αν εσύ βαφτίζεις τις παρλαπίπες σου "χρήσιμες", να τις έχεις και να τις χαίρεσαι μόνος σου ή μαζί με τα φιλαράκια σου.

  31. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 07/04/2008 19:54:22

    Δοκίμασα εφημερίδα τοίχου (μονοσέλιδα σε παρμπρίζ αυτοκινήτων όταν είχα ενοχληθεί από κάποια μαφιόζικη τοπική αυτοδιοίκηση (συγνώμη που σε βρίζω μαφία). Νύχτα, εξοχή, με πήραν χαμπάρι κάτι σκυλιά. Αρνητική εμπειρία.

  32. Wolf avatar
    Wolf 07/04/2008 21:14:49

    Ο,τι και να ψηφίσουν, θα είναι ανεφάρμοστο. Η ελευθερία δεν φυλακίζεται.

    Η ελευθερία του λόγου, στερείται λίγο με τίποτις χαζά, νομοσχέδια, όπως εκείνο του 2002 για τα ηλεκτρονικά παιχνίδια, αλλά έμαθαν τα βουνά, στα χιόνια...

  33. Ιακωβίνος  μεγαλοφιστικοεισαγωγέας avatar
    Ιακωβίνος μεγαλοφιστικοεισαγωγέας 08/04/2008 00:54:57

    >archaeopteryx Says:
    April 7th, 2008 at 7:54 pm
    Δοκίμασα εφημερίδα τοίχου (μονοσέλιδα σε παρμπρίζ αυτοκινήτων όταν είχα ενοχληθεί από κάποια μαφιόζικη τοπική αυτοδιοίκηση (συγνώμη που σε βρίζω μαφία). Νύχτα, εξοχή, με πήραν χαμπάρι κάτι σκυλιά. Αρνητική εμπειρία.


    Στους σταθμούς του μετρό και του τραμ, υπάρχουν ειδικά μεταλικά κουτιά όπου βάζουν τις εφημερίδες τους διάφοροι, π.χ. (Κ)ίτυΠρες , (Π)ετρόραμα κλπ.
    Είναι με "άδεια" από τους αρμόδιους. Όταν είναι άδεια αυτά τα κουτία βάλε και τα δικά σου έντυπα, ας είναι φωτοτυπίες.

    Στα σημεία αυτά ο κόσμος διαθέτει χρόνο για ανάγνωση, οτιδήποτε, μέχρι να έρθει το τραίνο ή το τραμ.

    Είναι η καλύτερη περίπτωση. Στα παρμπρίζ μπορεί ο άλλος να παρεξηγηθεί.

  34. Ιακωβίνος  μεγαλοφιστικοεισαγωγέας avatar
    Ιακωβίνος μεγαλοφιστικοεισαγωγέας 08/04/2008 00:56:15

    και ποια ειναι αυτή η μαφιόζικη μαφία;

  35. Ιακωβίνος  μεγαλοφιστικοεισαγωγέας avatar
    Ιακωβίνος μεγαλοφιστικοεισαγωγέας 08/04/2008 00:56:37

    συγνώμη αυτοδιοίκηση

  36. Ιακωβίνος  μεγαλοφιστικοεισαγωγέας avatar
    Ιακωβίνος μεγαλοφιστικοεισαγωγέας 08/04/2008 00:59:47

    λε καναρ. σκέψου πως από τις 10 λέξεις που έχει συτνήθως μια πρόταση, μία ή δύο είναι χρήσιμες.
    Οι άλλες είναι για κάλυψη.

    Επομένως όσο πιο λίγα γράφεις, σχεδόν συνθηματικά, τότε πετυχαίνεις και το στόχ σου.

    Τα πολλά λόγια είναι παρλαπιπιές.
    Αυτός που λέει παλαπιπιές δεν είναι απαραίτητα παρλαπίπας