#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
26/02/2008 16:28
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Νομοθετική ρύθμιση στα blog για να μην βγει το … DVD;

Την νομοθετική ρύθμιση των …blogs που προωθεί η κυβέρνηση, προανήγγειλε χθες ο «Ελεύθερος Τύπος» (βλ. εδώ), διευθυντής σύνταξης του οποίου είναι ο κ. Σεραφείμ Κοτρώτσος που συναντήθηκε με τον εκπρόσωπο των Eurofighter για να πιει απλώς έναν καφέ στο JK. Σήμερα την επιβεβαίωσε με την σειρά του και ο εκπρόσωπος της κυβέρνησης κ. Θ. Ρουσόπουλος, ο οποίος από όλους τους πολιτικούς συντάκτες προτιμά περισσότερο τον κ. Βασίλη Χιώτη που υπέβαλε ως γνωστόν και τη μήνυση εναντίον του press-gr. Ο κ. Ρουσόπουλος μας είπε επίσης ότι καταδικάζει όλα τα συκοφαντικά και ανώνυμα δημοσιεύματα. Επειδή όμως πρέπει ο εκπρόσωπος της κυβέρνησης να έχει και αίσθηση του μέτρου, όταν λέμε «νομοθετική ρύθμιση των blogs» είναι σαν να λέμε νομοθετική ρύθμιση του …σύμπαντος. Εκτός αν η συνωμοσία του σύμπαντος ευθύνεται για τις υποκλοπές, τα DVD και όλα τα κακά της μοίρας που συγκλονίζουν την κυβέρνηση. Πράγμα το οποίο μάλλον πιστεύει η κυβέρνηση.

Όλα γίνονται για το αμαρτωλό DVD;

Πολύ διαφωτιστικά πάντως για όσα γίνονται είναι και όσα γράφει σήμερα το ΒΗΜΑ:
«Στη δικογραφία που σχηματίζεται κατά των διαχειριστών του press-gr. blogspot.gr υπάρχει και ξεχωριστό παράρτημα το οποίο συνδέει τη δραστηριότητά του με την υπόθεση Ζαχόπουλου. Τον περασμένο μήνα στην κεντρική σελίδα του αναρτήθηκε ένα βίντεο 13 δευτερολέπτων, το οποίο διαφημιζόταν ως τμήμα του περιβόητου DVD που παραδόθηκε από τον κ. Ι. Ανδριανό στον εισαγγελέα ο οποίος ερευνά την υπόθεση. Όπως διαπιστώθηκε από την ανάλυση του βίντεο που πραγματοποίησαν οι αρμόδιες υπηρεσίες της Αστυνομίας, το βίντεο ήταν πλαστό και είχε κατασκευαστεί αξιοποιώντας επαναλαμβανόμενα τις φωτογραφίες που είχαν δημοσιευθεί μία ημέρα νωρίτερα στην εφημερίδα «Πρώτο Θέμα».  

ΣΧΟΛΙΑ

  1. TRE avatar
    TRE 26/02/2008 16:34:49

    ΓΙΑ ΝΑ ΕΞΗΓΟΥΜΑΣΤΕ

    Ο ΚΑΨΑΜΠΕΛΗΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΕΣΣ

    ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΜΕ ΜΠΛΟΓΓ ΑΠΛΑ ΕΞΥΠΗΡΕΤΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ.

    ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΟΤΙ ΚΑΝΟΥΝ ΟΙ ΟΠΙΝΙΟΝ ΜΑΙΚΕΡΣ ΣΤΟΝ ΤΥΠΟ.

    ΑΠΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑΚΙΑ ΟΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΙ ΜΠΛΟΓΚΕΡΣ ΔΕΝ ΠΑΝΕ ΣΤΑ ΚΑΝΑΛΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΟΥΝ ΣΑΝ ΚΑΤΙΝΕΣ

    ΚΑΨΑΜΠΕΛΗ XXXX ΕΙΣΑΙ

    ΚΑΙ ΣΥ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΝΑΦΙ

    ΤΩΝ XXXXXX

    ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΩΝ

    ΚΑΙ ΕΣΥ ΚΑΙ ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΣΟΥ ΛΟΙΠΟΝ ΜΑΖΥ ΜΕ ΤΟΥΣ ΛΑΠΑΔΕΣ ΑΝΙΚΑΝΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ ΤΟΥ ΝΤΑ ΚΑΠΟ

    XXXXXXX

    ΚΑΝΤΕ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΠΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΙ

    ΜΠΛΟΓΚΕΡΣ

    ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΥΤΕ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ

    ΟΥΤΕ ΜΠΑΣΚΙΝΕΣ

    ΟΥΤΕ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΙ

    ΕΙΝΑΙ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ
    ΞΕΡΟΥΝ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ

    ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΑΦΟΡΑ

    ΤΟΥ SERVER

    APO TON BROWSER

  2. Suhoi avatar
    Suhoi 26/02/2008 16:42:39

    Εχει πολύ μεγάλη πλάκα αυτές τις ημέρες, να ακούς διάφορους μεγαλοδημοσιογράφους του κατεστημένου, όργανα της εργοδοσίας, να μιλούν για τα μπλογκς. Τι λένε; Μα, ότι πρέπει να έχουν "κατά νόμον υπεύθυνους".Δηλαδή, όπως οι μεγαλοδιαπλεκόμενες εφημερίδες και τηλεοράσεις. Κοντολογίς, ο μπλογκάκιας που δεν έχει μια στην τσέπη του, συγκρίνεται με την ελίτ που διαθέτει πακτωλό εκατομμυρίων για την εξαγορά συνειδήσεων και στραιές δικηγόρων. Ετσι αντιλαμβάνονται την ελευθερία. Προφανώς, "τσούζουν" τα μπλογκς, ε παιδιά; Καλοί είναι οι μπλογκάδες για καμμιά συγκέντρωση διαμαρτυρίας για τις φωτιές. Τότε μάλιστα, τους υϊοθετούμε και τους προβάλλουμε, ενώ το επόμενο βήμα είναι η χειραγώγησή τους. Οταν όμως, καθίστανται ανεξέλεγκτοι, τότε πρέπει να μαντρωθούν δια νόμου. Γαμώ τους δημοκράτες. Τα λένε αυτά οι άνθρωποι των μεγαλων αφεντικών, που άπαντες γνωρίζουμε τα παιχνίδια που παίζουν πίσω από την πλάτη μας. Απλά, αυτοί είναι του συστήματος. Αρα, ακολουθούν το καθεστωτικό πρωτόκολλο για να κάνουν τον φόνο. Οχι σαν τους άλλους. Είναι ακριβώς όπως οι "εγκληματίες του λευκού κολλάρου" και οι μαφιόζοι. Οι πρώτοι δεν λερώνουν τα χέρια τους, αλλά πληρώνουν δολοφόνους. ΟΙ δεύτεροι είναι οι κακοί, επειδή πυροβολούν οι ίδιοι.


    Από τη σημερινή Ελευθεροτυπία
    Νίκος Δήμου, συγγραφέας
    Ασυδοσία = ελευθερία
    «Ασυδοσία είναι το άλλο όνομα της ελευθερίας. Συνήθως το χρησιμοποιούν οι εχθροί της, για να τη συκοφαντήσουν και να την καταστείλουν. Τα μπλογκ -δηλαδή η δυνατότητα κάθε ανθρώπου να γίνει εκδότης του εαυτού του- είναι η μεγαλύτερη δημοκρατική κατάκτηση στην ιστορία. Στα 100.000.000 ιστολόγια σίγουρα θα υπάρχουν και ελάχιστα ρυπαρογραφικά ή συκοφαντικά, όπως υπάρχουν και ανάμεσα στα έντυπα. Πρότεινε κανείς να καταργηθούν ή να λογοκρίνονται τα έντυπα; Σε περιπτώσεις ανομίας, η ανωνυμία των μπλόγκερ εύκολα αίρεται και μπορούν πάντα να εφαρμοστούν οι ισχύοντες νόμοι. Δεν χρειάζεται άλλη νομοθεσία ούτε έκτακτα μέτρα».

  3. JustAnotherGoneOff avatar
    JustAnotherGoneOff 26/02/2008 16:43:23

    Α όχι, μην γίνει κι εδώ press-gr. Τόσο για την εντελώς άστατη πρώτη φράση του άρθρου όσο και το επιθετικό σχόλιο. Αλλιώς, σταματάω να διαβάζω το ΑΝΤΙ και χάρηκα για τη γνωριμία.

    ΥΓ Κι εγώ ας πούμε έχω πιεί καφέ με τον Μπους, αυτό με κάνει ύποπτο; Για συνέλθετε...

  4. JustAnotherGoneOff avatar
    JustAnotherGoneOff 26/02/2008 16:46:58

    Ο ΝΔ πάει με όλα, σαν την κόκα κόλα. Και τι το πρωτότυπο είπε; Συμπίλημα από έκθεση ιδεών είναι, απλά αλλάζουμε εύκολα τους σχετικούς όρους με άλλους. Βάλτε στη θεση της λέξης "μπλογκ" τη λέξη "πολιτικό κόμμα" ας πούμε.

  5. plagal avatar
    plagal 26/02/2008 16:54:07

    "Α όχι, μην γίνει κι εδώ press-gr." Συμφωνω και επαυξανω. Προς τον πρωτο σχολιαστη: φιλε ηρεμα, κοσμια και ξεκολα την τσιχλα απο το Caps Lock.

  6. alpha avatar
    alpha 26/02/2008 17:15:51

    ...δηλαδή σα να λέμε, θα πρέπει να έχουν τα blog κάποιον "αγορανομικά υπεύθυνο" !!! "αυτοφοράκια" όπως λένε στα σκυλάδικα, για να παίρνει πάνω του τις μηνύσεις?

  7. βοιωτός avatar
    βοιωτός 26/02/2008 17:17:31

    Δεν συμφωνώ με την παράθεση πληροφοριών που δεν έχουν διασταυρωθεί.
    Φυσικά δεν συμφωνώ με τη συκοφάντηση προσώπων και από τη δική μου σελίδα έχω διώξει πολλούς αναγνώστες που επιχείρησαν με την ασυλία της ανωνυμίας να σπιλώσουν υπολήψεις. Ομως...

    Αλλά οι δήθεν νεοεστέτ μπλόγκερς (που τους πειράζει η αισθητική του πρες τζι αρ) τι νομίζουν;Οτι η μάχη δίνεται με ανθοδέσμες; Και ότι μικρά παιδιά θα βάζουν τριαντάφυλλα στις κάννες των όπλων όπως στις αφίσες που έχουν στα δωμάτιά τους;

    Και καλά οι μπλόγκερς. Οι δημοσιογράφοι; Δεν ξέρουν πόσο άγρια είναι η πιάτσα όταν θίγονται οι πραγματικοί εξουσιαστές;
    Δεν γνωρίζουν τους πραγματικούς κίλερ;

    Περίσσεψε η υποκρισία σ'αυτόν τόπο. Ο Καψαμπέλης είναι το πρόβλημα :-D. Ομως πιθανότατα μωραίνει Κύριος ους βούλεται απολέσαι...

  8. Κώστας Παπαδόπουλος avatar
    Κώστας Παπαδόπουλος 26/02/2008 17:33:01

    Ρίξτε μια ματιά αξίζει τον κόπο. Το Αντί πρωτοστατεί στο μπλόκινγκ, και ο Ζήσης είναι άριστος γνώστης των δυνατοτήτων του χώρου. Όμως και αυτό το μικρούλι μπλόγκ έχει να προσφέρει κάτι. Αξίζει τον κόπο…

  9. Κώστας Παπαδόπουλος avatar
    Κώστας Παπαδόπουλος 26/02/2008 17:33:26

    http://piratesofpress.blogspot.com/Ρίξτε μια ματιά αξίζει τον κόπο. Το Αντί πρωτοστατεί στο μπλόκινγκ, και ο Ζήσης είναι άριστος γνώστης των δυνατοτήτων του χώρου. Όμως και αυτό το μικρούλι μπλόγκ έχει να προσφέρει κάτι. Αξίζει τον κόπο…

  10. thanos avatar
    thanos 26/02/2008 19:17:37

    JustAnotherGoneOff

    I don't care if you come back or not.Get the hell out from here.

  11. Θέμης Λαζαρίδης avatar
    Θέμης Λαζαρίδης 26/02/2008 19:25:50

    Πριν από μερικές μέρες το Βήμα είχε κατ' αποκλειστικότητα τις απόρρητες προτάσεις του Νίμιτς. Την ίδια σχεδόν στιγμή δημοσιογράφος του Βήματος με τις καταγγελίες του δίνει το έναυσμα για το κλείσιμο ενός μπλογκ που έγινε πολύ ενοχλητικό για την εξουσία. Ασφαλώς μπορεί να πρόκειται για σύμπτωση.

  12. Eyandros avatar
    Eyandros 26/02/2008 21:30:10

    ΛΟΙΠΟΝ ΓΙΑ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ ΤΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ ΜΕΣΑ ΣΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ 11 ΜΕΡΕΣ ΑΝΕΒΑΙΝΟΥΝ 48 SEC TOY DVD ΖΑΧΟΠΟΥΛΟΥ ... ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΕΦΤΕΙ ΤΟ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΕΙΑΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟ....
    Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΑ blogs ΑΓΡΙΕΨΕ ΕΝΑΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΥΟ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ORIGINAL DVD .........ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΚΟΠΙΕΣ ΤΙΣ ΜΑΖΕΨΕ ΜΕ ΚΟΠΟ Η ΕΥΠ
    ΚΑΙ ΑΣ ΕΤΟΙΜΑΖΕΤΑΙ Ο ΕΚΤΕΛΕΣΤΗΣ ΜΕ ΤΑ ΜΑΥΡΑ ...
    ΚΑΛΛΙΤΕΡΑ ΝΑ ΠΕΣΕΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΣΤΟ ΣΑΡΩΝΙΚΟ... ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ;;;
    ΞΕΡΕΙ ΑΥΤΟΣ...
    ΚΑΨΑΜΠΕΛΗΣ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΠΑΠΑΡΕΣ!!! ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΛΕΝΕ ΓΙΑ ΝΑ ΠΟΥΛΗΣΟΥΝ ΚΑΝΑ ΦΥΛΛΟ ΣΤΙΣ ΕΦΗΜΕΡΙΔΕΣ ΤΟΥΣ ...



    ΑΑΑΑΑ ΞΕΧΑΣΑ ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΒΟΥΛΕΥΤΗΣ ΠΑΡΑ ΤΗΝ ΑΡΣΗ ΤΟΥ ΕΠΟΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ ΤΟΥ ΚΑΝΕΙ ΜΠΙΝΖΕΣ ΜΕ ΚΡΑΤΙΚΟ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ... ΠΟΥΛΑΕΙ ... ΚΑΙ ΚΟΝΟΜΑΕΙ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 850.000 ΕΥΡΩ ;;;;;
    ΜΗΝ ΕΛΘΕΤΕ ΝΑ ΜΕ ΠΙΑΣΕΤΕ ΚΥΡΙΟΙ ΤΗΣ ΜΑΛΑΚΙΑΣ .... ΓΙΑΤΙ ΤΟΤΕ ΘΑ ΞΕΡΑΣΩ ΚΑΙ ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ!!!!!!!!!!

  13. JustAnotherGoneOff avatar
    JustAnotherGoneOff 26/02/2008 21:31:09

    Thanos

    It's ok. Adios.

  14. Tsouknida avatar
    Tsouknida 26/02/2008 22:55:40

    συμφωνώ απόλυτα με τον βοιωτό

  15. factorx avatar
    factorx 27/02/2008 00:53:09

    JustAnotherGoneOff έγραψε: "Α όχι, μην γίνει κι εδώ press-gr. Τόσο για την εντελώς άστατη πρώτη φράση του άρθρου όσο και το επιθετικό σχόλιο. Αλλιώς, σταματάω να διαβάζω το ΑΝΤΙ και χάρηκα για τη γνωριμία." ΥΓ Κι εγώ ας πούμε έχω πιεί καφέ με τον Μπους, αυτό με κάνει ύποπτο; Για συνέλθετε"
    Απάντηση: να έχουμε και λίγο χιουμορ. Αναφέρωμαι στο έγγραφο για τις συναντήσεις της EADS με δημοσιογράφους που πήρε μέρος και ο συνάδελφος αυτος, το παραδέχτηκε και ο ιδιος, αλλά το δικαιολόγησε οτι έπιναν καφε στο JK και συνάντησαν εκει τους Γερμανο'υς. Το έγγραφο το έβαλε ο Μάκης και πρώτοι εμείς, αλλά χωρίς ονόματα. Οπότε είσαι λάθος.
    Ούτως η αλλως δεν διαβάζεις το ΑΝΤΙ. Το blog φίλων του ΑΝΤΙ είναι εδώ. Το έχουμε δηλώσει εκατό φορές

  16. factorx avatar
    factorx 27/02/2008 00:55:55

    Εύανδρε: Έσβησα τις βωμολοχίες. Αλλη δουλειά δεν είχα...Την επόμενη θα κόψω το σχόλιο. Λες πολύ ενδιαφέροντα πράγματα και περιμένουμε. Τις χυδαιότητες τι τις θέλεις;

  17. JustAnotherGoneOff avatar
    JustAnotherGoneOff 27/02/2008 15:13:19

    ΟΚ FactorX, αλλά αν θέλετε να σας διαβάζει και ο Καμμένος (sic) μην μπερδεύετε αναίτια το χιούμορ με την καταγγελία. Και δεύτερο, εφόσον υπάρχει το έγγραφο για την EADS βάλτε ένα λινκ να το δούμε, είκοσι ποστ βάζετε τη μέρα και δεν τα προλαβαίνω όλα. Εξάλλου, η αξιοπιστία του Μάκη ποτέ άλλοτε δεν έχει βρεθεί σε κατώτατο σημείο οπότε μην τον επικαλείστε άδικα, δεν τον βλέπω/διαβάζω καθόλου.

    Και για να πω δυο πράματα εδώ, μου αρέσει το μπλογκ σας γιατί βλέπω μερικά πράματα που δεν θα μπορούσα να τα μάθω από "επίσημα" κανάλια ενημέρωσης. Και το περιοδικό το ξέρω και το διάβαζα φανατικά παλιά, μην βγάζετε αυθαίρετα συμπεράσματα ότι δεν το διαβάζω. Απλά δεν έχω την ανάγκη να το δηλώνω δημοσίως με τον ίδιο τρόπο που δεν είμαι υποχρεωμένος να πω ότι ρίχνω και μια ματιά στο μπλογκ της ΧΑ. Ό,τι αντλώ, περιορίζονται στις διαστάσεις του γραφείου και της βιβλιοθήκης μου, συνεπώς είναι ο ιδιωτικός μου χώρος για τον οποίο δεν πρόκειται να απολογηθώ.

  18. Factorx avatar
    Factorx 27/02/2008 15:47:08

    JustAnotherGoneOff: Για την EADS : http://www.blog.anti.gr/?p=1074
    Μπορείτε επίσης να χρησιμοποιείτε την μηχανή αναζήτησης ακριβώς κα΄τω από τον τίτλο του blog.
    Για τα άλλα αστειευόμουν. Ζητώ συγνώμη. Mea Culpa

  19. JustAnotherGoneOff avatar
    JustAnotherGoneOff 27/02/2008 15:59:31

    Δεν πειράζει, καλή καρδιά να έχουμε. Συνεχίζω να σας διαβάζω πάντα, αλλά αν κρίνω από κάτι "παράπλευρες κριτικές" δεν πρόκειται να ξανασχολιάσω.

  20. JustAnotherGoneOff avatar
    JustAnotherGoneOff 27/02/2008 16:06:06

    Κι επίσης, τώρα κατάλαβα το αστείο με τον καφέ και ανακαλώ. Βάζετε παραπομπές στα σχετικά ποστ στα οποία αναφέρεστε.

  21. factorx avatar
    factorx 27/02/2008 19:26:37

    JustAnotherGoneOff: θα στεναχωρηθω αν δεν ξανασχολιάσεις. Αν δεν κάνουμε σκληρο σοχλιασμο και αντι-σχολιασμο δεν έχει νόημα. θα σου τα χώσω , θα μου τα χώσεις και στο τέλος θα βρούμε άκρη. Να είσαι σίγουρος

  22. JustAnotherGoneOff avatar
    JustAnotherGoneOff 27/02/2008 19:27:23

    Να μου τα χώνεις, αλλά μην με ζουμπάς ποτέ. Εκνευρίζομαι :-)