15/07/2008 19:53
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Νομιμοποιούνται και τα κολέγια

Ως το τέλος της εβδομάδας θα κατατεθεί στη Βουλή το νομοσχέδιο για την «τακτοποίηση» των συνθηκών λειτουργίας των κολεγίων και των κέντρων ελευθέρων σπουδών, ανακοίνωσε ο υπουργός Παιδείας μετά το τέλος της κυβερνητικής επιτροπής. Σε δηλώσεις του ο κ. Στυλιανίδης, ανέφερε ότι «με το σχέδιο νόμου η κυβέρνηση επιχειρεί να ρυθμίσει το χάος στο χώρο των μεταλυκειακών σπουδών, στο χώρο των Κέντρων Ελευθέρων Σπουδών και των κολεγίων». Πρόσθεσε ότι το σχέδιο νόμου είναι έτοιμο, επεξεργασμένο και λαμβάνει υπόψη εθνικά και ευρωπαϊκά δεδομένα και επίσης λαμβάνεται υπόψη εξίσου το κοινοτικό δίκαιο και το Σύνταγμα.

Για να λειτουργούν νόμιμα στην Ελλάδα τα κολέγια θα πρέπει να πληρούν προϋποθέσεις αντίστοιχες με αυτές του ευρωπαϊκού πανεπιστημίου με τα οποία συνεργάζονται. Οι προϋποθέσεις αυτές θα αφορούν στα προσόντα των διδασκόντων, τις εγκαταστάσεις, τις υποδομές, πλην των προγραμμάτων σπουδών που με βάση την κοινοτική νομοθεσία αποτελούν αποκλειστική αρμοδιότητα των ευρωπαϊκών πανεπιστημίων. Σύμφωνα με τον κ. Στυλιανίδη ιδιαίτερα αυστηρά θα είναι τα κριτήρια αδειοδότησης και στα δύο είδη Κέντρων Ελευθέρων Σπουδών, δηλαδή τα κέντρα που συνεργάζονται με κολέγια του εξωτερικού, αλλά και όσα λειτουργούν αυτόνομα.

Ο υπουργός ανέφερε ακόμη δεν συνιστά υποβάθμιση των ΑΕΙ και ΤΕΙ, διότι δεν είναι συγκρίσιμα. Τα ΑΕΙ και ΤΕΙ ανήκουν στην Ανώτατη εκπαίδευση, ο ρόλος τους είναι συνταγματικά κατοχυρωμένος και είναι κομμάτι της τυπικής εκπαίδευσης, ενώ τα Κέντρα Ελευθέρων Σπουδών και τα κολέγια όχι, είπε. Όσον αφορά στο ζήτημα της αναγνώρισης των πτυχίων από τα ΚΕΣ, ο Υπουργός ήταν κατηγορηματικός υπογραμμίζοντας ότι πρόκειται για μια ενδιάμεση βαθμίδα εκπαίδευσης και σε ακαδημαϊκό επίπεδο, δεν θα είναι ισάξια με τα πτυχία των πανεπιστημίων. Η έγκριση του νομοσχεδίου και η άμεση κατάθεσή του στη Βουλή είναι το πρώτο βήμα για την αναγνώριση των κολεγίων. Θα ακολουθήσει η ενσωμάτωση της αντίστοιχης Κοινοτικής Οδηγίας στο εθνικό δίκαιο

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 15/07/2008 20:23:27

    Μετά θα αρχίσουν οι πιέσεις για εξίσωση έστω με κόλπα δηλ. εξετάσεις και τα συναφή.

  2. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 15/07/2008 20:46:20

    ηφουλάκια παιδί μου, ψηφουλάκια ο μόνος αξιόπιστος δείκτης στο ισοζύγιο δράσης της Ελληνικής Πολιτικής Σκηνής:

    πόσα κερδίζω πόσα χάνω κουκουλούνω το πρόβλημα δεν σχεδιάζω / προγραμματίζω / δεν κάνω τίποτα ....είμαι πετυχημένος

  3. Nick avatar
    Nick 15/07/2008 20:50:46

    Ο λόγος που φωνάζουν στο να μη αναγωνριστούν τα Κολέγια-ΚΕΣ είναι για τις εξετάσεις του Δημοσίου.

    Έστω και με αυτό (επαγγελματική αναγνώριση) κάτι γίνεται.

    Και να μην ανησυχούν οι καθηγητές: ΑΕΙ δεν πρόκεται να γίνουν. Το πολύ ΤΕΙ.

  4. Nick avatar
    Nick 15/07/2008 21:19:57

    Τα μόνα που ξέρω είναι το Deree και το ACT της Θεσαλλονίκης. Και τα δύο Αμερικάνικα και αυτόνομα. Αναγνωρισμένα από Ε.Ε και ΗΠΑ αλλά όχι από Ελλάδα.

  5. OMOGENEIA avatar
    OMOGENEIA 15/07/2008 23:11:43

    ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΘΕΣΕΩΝ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΣΤΟ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΤΟΜΕΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΤΟΜΕΑ ΠΟΥ ΟΝΕΙΡΕΥΟΝΤΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ! ΓΙΑΤΙ ΤΟΣΟΣ ΦΟΒΟΣ ΜΕ ΤΑ ΙΔΙΩΤΙΚΑ ΚΟΛΛΕΓΙΑ? ΣΤΙΣ ΗΠΑ Η ΕΡΓΑΣΙΑ ΑΓΟΡΑΣ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΔΗΜΟΣΙΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ (ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΔΙΔΑΚΤΡΑ ΟΛΟΙ) ΚΑΙ ΤΑ ΙΔΙΩΤΙΚΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ (ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΔΙΔΑΚΤΡΑ). ΟΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΘΑ ΕΠΙΛΕΧΘΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΜΕ ΑΥΣΤΗΡΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟ ΤΑ ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΓΡΑΦΕΙΑ (ΡΟΥΣΦΕΤΙΑ) ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΓΝΩΡΙΜΙΕΣ..... ΑΠΛΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ!!

  6. Nick avatar
    Nick 15/07/2008 23:24:38

    @omogeneia:

    Και όπως έλεγε η Ζουμπουλία:

    "ιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι" (ντουπ!)

    Αυτά ακούν οι "Αριστεροί" και βγάζουν σπυριά.

  7. George avatar
    George 17/07/2008 00:19:27

    Στο Ελλαδιστάν, στο βασίλειο του κρατισμού, πέφτει ακόμη ένα κάστρο.....

  8. vassia avatar
    vassia 25/07/2008 17:25:25

    eykolo na leei kapoios gia to dhmowio panepistimio enw den exei bei

  9. ανώνυμο avatar
    ανώνυμο 25/07/2008 17:39:32

    ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΕ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΣΤΟΥΣ ΔΙΠΛΩΜΑΤΟΥΧΟΥΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΑΕΙ ΚΑΙ ΤΕΙ.
    Ο ΦΟΒΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΘΑ ΕΞΟΥΣΙΑΖΟΥΝ ΤΑ ΠΤΥΧΙΑ ΤΟΥΣ!!!!!!!!!!!

  10. ανώνυμο avatar
    ανώνυμο 25/07/2008 17:49:02

    ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΥΠΗΡΧΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΑ ΔΗΜΟΣΙΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ.ΚΑΙΡΟΣ ΓΙΑ ΣΥΝΕΧΙΣΗ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ.. ΠΟΙΟΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΦΟΒΑΤΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΑ ΚΟΛΕΓΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!? ΤΣΣΣΣ!!!!

  11. EFH avatar
    EFH 25/07/2008 17:50:53

    AFOU THELETE ANTAGWNISMO KAI LETE GIA TA AMERIKANIKA DIPLOMATA GIATI DEN PATE STHN AGORA TOYS NA DOYME TI PSARIA PIANETE

  12. κατερινα avatar
    κατερινα 25/07/2008 17:53:03

    δυστηχώς οποιος δεν εχει ορεξη να στριμωχθει και να πετυχει μπορει να πληρωσει.. να χαιρεστε την κουλτουρα σας. αυτη η παιδεια μας αξιζει τελικα

  13. Γιώργος avatar
    Γιώργος 06/08/2008 11:53:00

    Είναι τουλάχιστον αστείο οι χαβαλέδες του δημοσιου πανεπιστημιου να κατηγορουν τους λοιπους ολους σαν ανεπαρκεις. Ας μετρηθουν ΟΛΟΙ, αλλα ΟΛΟΙ και οσοι δεν κανουν ας κλεισουν.

  14. Γιώργος avatar
    Γιώργος 06/08/2008 11:57:36

    Εξάλλου και αυτοί που μπήκαν στο δημόσιο και επαίρονται για ικανοί, έχουν πληρώσει αδρά τους φροντιστηριάρχες. Μήπως η ικανότητα (στιμώχτηκαν λέει....) κρίνεται και εδώ από την τσέπη του μπαμπά.