30/07/2011 12:12
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Νομίζουν ότι "καθάρισαν" με την πλατεία (βίντεο)



Επιχείρηση «σκούπα» στην πλατεία Συντάγματος πραγματοποίησαν οι υπηρεσίες καθαρισμού του δήμου Αθηναίων σε συνεργασία με τα ΜΑΤ, λίγο μετά τις 4 τα ξημερώματα. Με εντολή του Γ. Καμίνη αφαίρεσαν σκηνές και κιόσκια, ενώ κατέβασαν και τα πανό. Η αστυνομία προχώρησε σε 8 συλλήψεις.

 Ο δήμαρχος Αθηναίων έστειλε 25 φορτηγά στην πλατεία και οι υπάλληλοι του δήμου, με τη συνδρομή της αστυνομίας, απομάκρυναν τις σκηνές και τα κιόσκια, ενώ κατέβασαν και τα πανό τόσο από την πλατεία όσο και από το πεζοδρόμιο της Αμαλίας. Μέλη του κινήματος των "Αγανακτισμένων" έτρεξαν να σώσουν ό,τι προλάβουν, ενώ σύμφωνα με πληροφορίες, αρκετά αντικείμενα κατασχέθηκαν. Είχαν προηγηθεί οι δηλώσεις του δημάρχου Αθηναίων, Γιώργου Καμίνη, μέσω της τηλεόρασης του ΣΚΑΙ, ότι "αυτή η ιστορία μέσα στις επόμενες ημέρες θα τελειώσει, με τον έναν ή τον άλλο τρόπο".

Αφήστε τους να νομίζουν ότι "καθάρισαν" με την πλατεία...

Ούτε που κατάλαβαν (όλα τα κόμματα) τι έγινε και κυρίως τι θα γίνει

Ραντεβού τον Σεπτέμβρη…στους δρόμους

ΣΧΟΛΙΑ

  1. blue nile avatar
    blue nile 30/07/2011 12:29:24

    ...καλά μη χαίρονται για το κατόρθωμα... σε λιγότερο από ένα μήνα θα τρίβουν τα μάτια τους...

    • Lux aeterna avatar
      Lux aeterna @ blue nile 30/07/2011 15:11:24

      Δαλαδή έπρεπε να τις αφήσουν εκεί; Ηταν αγανακτησμένοι όλοι αυτοί;

      • kopritis avatar
        kopritis @ Lux aeterna 30/07/2011 20:15:32

        γιατι λουξ σε πειραζαν?αν το σεπτεμβρη μαζευτουν 100.000 κοσμος εσυ να πας να ζητας να φυγουν...αν τολμας

  2. K. Kapadoks avatar
    K. Kapadoks 30/07/2011 12:31:32

    Τής νύχτας τα καμώματα αντέχουν όσο και το σκοτάδι που κουβαλάνε
    αυτοί που τα μετέρχονται .
    Ανόητοι και μικρόνοες μόλις ίδρυσαν ένα νέο Σύμβολο Αντίστασης .
    Τόσο μικροί και ανίκανοι να καταλάβουν ότι μόλις δυό μέρες τούς χωρίζανε
    από μιά ανέξοδη διέξοδο . Κλασσικά νταηλίκια τού γλυκού νερού .
    Λες και τ' αντίσκηνα ήταν το πρόβλημα .
    Ο λόγος είναι ασκεπής , αστέγαστος και Ορθός και επιστρέφει εκεί απ' όπου επιχειρεί η βία να τον εκδιώξει .
    Και κατά κάποιο τρόπο αυξάνεται και δικαιώνει αυτούς που τον εκφέρουν.

    • τσωφλι πασατεμπου avatar
      τσωφλι πασατεμπου @ K. Kapadoks 30/07/2011 13:37:27

      "Εκδιωχθει ο λογος !"

      Σουρεαλιστικο ! Εκτος πια αν εισαι ποιητης η θιασωτης των "λαικων συμβουλιων" της πλατειας - που ειναι το ιδιο.

    • skeptiki avatar
      skeptiki @ K. Kapadoks 30/07/2011 15:49:41

      Ο "λόγος" πήγε διακοπές στα νησιά μη χάσει, κι η αγανάκτιση και η οργή κι αυτές διακοπές.... Οταν η παρακμή έχει διαπεράσει όλη την κοινωνία και αυτή σφυρίζει αδιάφορα η "επανάσταση" πάει διακοπές!!!!!

  3. Γιώργος- Θησείο avatar
    Γιώργος- Θησείο 30/07/2011 13:52:04

    Θερμή Παράκληση! Αναδείξτε το θέμα όσο περισσότερο γίνεται συγκρινόμενο μάλιστα με το αίσχος των τσαντιριών των μεταναστών στα Προπύλαια του Πανεπιστημίου. Είναι άδικο να μην ανήκουν οι δικοί μας χώροι σε εμάς, και να ανήκουν στους ποκιστανούς να κάνουν ό,τι θέλουν. Το ανέκδοτο είναι ότι αυτοί με υποτίθεται ραμμένα σε απεργία πείνας στόματα "άντεξαν" περισσότερο από τους αγανακτισμένους στο Σύνταγμα. Επιτέλους, τέρμα η κοροϊδία, τα δύο μέτρα και τα δύο σταθμά. Τα νταηλίκια των ΜΑΤ να στραφούν ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΕΣΤΩ ΓΙΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ κατά των κατακτητών. Αν θέλουν αυτοί οι "κύριοι" με τα γκλόμπς στο χέρι, έστω για μια φορά στη ζωή τους να υπηρετήσουν το Εθνόσημο, που φέρουν στο κράνος τους και που στην πραγματικότητα τους πληρώνει!

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Γιώργος- Θησείο 30/07/2011 14:41:02

      Πολύ σωστή παρατήρηση. Αποδεικνύεται λοιπόν περίτρανα από αυτή την ενέργεια - της εκδίωξης των αγανακτισμένων - ότι το κράτος που μας κυβερνά δεν είναι ελληνικό.

      • Δημήτρης avatar
        Δημήτρης @ Επώνυμος 30/07/2011 14:55:25

        Αν και κανείς δεν έχει το δικαίωμα να ιδιοποιείται δημόσιο χώρο, το γεγονός ότι η κυβέρνηση ενοχλήθηκε μόνο από μερικές σκηνές στην πλατεία Συντάγματος κι όχι από τους εκατοντάδες χιλιάδες μουσουλμάνους που έχουν εποικίσει το κέντρο της Αθήνας και αυξάνονται καθημερινά, δείχνει καθαρά για ποιους δουλεύει.

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ Επώνυμος 30/07/2011 16:53:34

        Οι Πακιστανοι και οι αγανακτισμενοι στην ιδια παραταξη ειναι.

        • ΚΜ avatar
          ΚΜ @ ψυχραιμια 30/07/2011 17:25:54

          Αυτό ισχύει μόνο για τους «κάτω» αγανακτισμένους.

    • alvita avatar
      alvita @ Γιώργος- Θησείο 30/07/2011 16:28:37

      Και μαζί με τα τσαντίρια στα Προπύλαια, να ανοιχτεί και το θέμα των πιατσών πορνείας που έχουν κατακλύσει το κέντρο της Αθήνας. Οι μικρές, συχνά ανήλικες μαύρες πόρνες, που τις εκμεταλλέυονται τα εγχώρια και έγχρωμα κυκλώματα, μαζί με αυτά κάποιων διεφθαρμένων μπάτσων, είναι εδώ και χρόνια (και επεκτείνονται) από την περιοχή της Αθηνάς και της Γ Σεπτεμβρίου μέχρι την πλατεία Αμερικής και την Πατησίων, σχεδόν έως τα Ανω Πατήσια. Αυτό προφανώς δεν ενοχλεί τους Καμίνη και υπουργό ΠΡΟΠΟ, ε;

      • προβοκατορας avatar
        προβοκατορας @ alvita 30/07/2011 18:22:57

        δεν ειπαμε? θα το λυσει ο πακης παυλοπουλος το θεμα αυτο μολις η νεα δημοκρατια ερθει στα πραγματα

        • alvita avatar
          alvita @ προβοκατορας 30/07/2011 21:52:17

          Σωστός ο προβοκάτορας. Αλλά, όπως ο Παυλόπουλος δεν το' λυσε, έτσι δεν το λύσανε και οι Χρυσοχοΐδης-Παπουτσής-Καμίνης, κ.ο.κ. Τυχαίο; Δε νομίζω....

          • προβοκατορας avatar
            προβοκατορας @ alvita 31/07/2011 10:57:23

            και ουτε προκειται να το λυσει κανεις, γιατι δεν υπαρχει θεληση και το κραξιμο απο τας ευρωπας και λοιπας μκο θα παει συννεφο

  4. pprs avatar
    pprs 30/07/2011 16:26:04

    Συγνώμη ρε μάγκες, αλλά είχα την εντύπωση πως υπάρχει κάποια ευφυία στο χώρο αυτό. Ειναι δυνατό να παρουσιάζετε το περιθώριο που είχε παραμείνει στην πλατεία (προερχόμενο στην πλειοψηφία του από τα εξάρχεια) ως αγανακτισμένους πατριώτες;. Ή τα ψώνια που είχαν παραμείνει στην πάνω πλατεία ως εκφραστές της εθνικής νέας μεταπολίτευσης; Η διανοητική καθυστέρηση της ΑΘήνας βρισκόταν όλη εκεί. Ψυχιατρική είναι η περίπτωση, όχι πολιτική.

    • alvita avatar
      alvita @ pprs 30/07/2011 16:32:19

      @pprs
      Το θέμα δεν είναι αυτό pprs, αλλά ο τραμπούκικος τρόπος που προσπαθούν να αδειάσουν την πλατεία. Φοβούνται ακόμα και τα υπολείμματα που έμειναν εκεί. Τα ίδια έκαναν και στην Καταλωνία. Δες το δάσος. Ο συμβολισμός μετράει. Οτι δεν θέλουν να μείνει τίποτα εκεί. Τα ίδια έκαναν με άλλο τρόπο (έπνιξαν τον κόσμο στα δακρυγόντα για να μην πλησιάσει στην πλατεία) την 28η και 29η Ιουνίου. Και τότε δεν ήταν υπολείμματα, αλλά δεκάδες χιλιάδες λαού. Απλά, ολα αυτά δείχνουν τον φόβο τους και πόσο φασίστες μπορούν να γινουν.

      • pprs avatar
        pprs @ alvita 30/07/2011 17:13:43

        Συνομιλιτή alvita, από κάποια στιγμή και μετά πρέπει να αρχίσει να μας ενδιαφέρει και το αποτέλεσμα και όχι απλά ο τρόπος. Πάντως από το ασυνάρτητο βιντεάκι, εγώ δεν είδα κανένα τραμπουκισμό.

        • alvita avatar
          alvita @ pprs 30/07/2011 17:40:33

          Μα, μόνο και μόνο ότι προσπαθούν να ξηλώσουν κατακαλόκαιρο το Σύνταγμα (για να μην βρεί εκεί τις σκηνές ο Σεπτέμβρης), με τη συνδρομή των ΜΑΤ, είναι από μόνο του τραμπουκσμός. Αλλωστε, εκεί δεν υπήρχε κόσμος για να τους αντισταθεί. Περισσότερα ήταν τα ΜΑΤ απο τους σκηνήτες διαδηλωτές.

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ pprs 30/07/2011 17:31:13

      Δεν συμφωνώ με τους χαρακτηρισμούς σου για τους «πάνω» αγανακτισμένους.

      Ωστόσο για τους «κάτω», έχεις δίκιο. Το θεμέλιο κάθε γνήσιας λαϊκής αντίδρασης θα πρέπει στο εξής να είναι ο κατονομασμός του διεθνιστόπληκτου, σοροκίνητου αριστερισμού ως εσωτερικού εχθρού. Άν θέλουμε αποτελέσματα αντί να μας καπελώνουν και να στρέφουν ίδιο τον αγώνα μας εναντίον μας!

      • kopritis avatar
        kopritis @ ΚΜ 30/07/2011 20:11:15

        α οι πανω ηταν οι καθαροι ελληνες η κατω ηταν αριστεριστες....
        ενταξει τωρα καταλαβα
        για αυτο σας εχει γυρισει την πλατη ο κοσμος
        ετσι λοιπον στηριξτε το μπατσοκ τον καμινη και τα ακραιοφιλελευθερα τσιτατα .......

      • alvita avatar
        alvita @ ΚΜ 30/07/2011 21:54:33

        Παιδιά μην πέφτετε στη λούμπα. Και οι "πάνω" και οι ¨κάτω" συνέθεταν το μωσαϊκό των αγανακτισμένων. Αυτό το τεράστιο μωσαϊκό της ελληνικής κοινωνίας, με κύριο χαρακτηριστικό του (ανεξάρτητα των πολιτικων πεποιθήσεων των πάνω-κάτω) το Μέσο Ελληνα.

  5. anonymoys avatar
    anonymoys 30/07/2011 17:16:23

    «Αν με ρωτήσετε με ποιον μοιάζει αυτός εδώ ο λαός, θα σας απαντήσω: "Είναι ο ίδιος με όλους τους άλλους λαούς".» Γκαιτε..

  6. ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ avatar
    ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ 30/07/2011 18:32:17

    Πρέπει να μπει ένα τέλος στις καταλήψεις δημόσιων χώρων.
    Έχουμε καταντήσει να μπει στο DNA των νεοελλήνων η νοοτροπία των ακροαριστερών μπαχαλάκηδων.
    Να αδειάσει το σύνταγμα ΤΩΡΑ από τους πολιτικά καθυστερημένους που νομίζουν ότι κάνουν επανάσταση.

    • alvita avatar
      alvita @ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ 30/07/2011 21:57:09

      Σωστά, να μπεί τέλος στις καταλήψεις των δημοσίων χώρων. Εγώ προτείνω να καταλάβουμε την Ελλάδα και να λύσουσε έτσι δια παντός το πρόβλημα των ξενόδουλων. Μα αυτό είναι το πρόβλημα βρε Απόστολε, να μην καταλαμβάνονται δημόσιοι χώροι, όταν όλα αυτα τα φασιστοειδή που είναι στην εξουσία, μας καταλαμβάνουν το ίδιο το σπίτι μας;

  7. kopritis avatar
    kopritis 30/07/2011 20:09:13

    Aποστολε εισαι μπατσος?η δουλευεις στο μεγκα?μηπως εισαι πασοκ?η στον καμινη?με την ντορα μηπως?
    οταν κατεβαιναν 200.000 κοσμος δεν ποσταριζες τιποτα εδω μεσα
    οι καθυστερημενοι που λες σε ξελασπωνουν οταν εσυ επινες καφεδακι σε καφετερια και αυτοι ετρωγαν το ξυλο και τα δακρυγονα
    καλυτερα καθυστερημενος παρα προσκυνημενος και ρουφιανος

    • Ένας avatar
      Ένας @ kopritis 30/07/2011 21:10:14

      whatever

    • Δελφοί avatar
      Δελφοί @ kopritis 30/07/2011 21:38:46

      Και πού ειναι αυτος ο "κοσμος" που κατεβαινε;
      Μηπως πηγε για μπανακια;
      Τσαμπα διαφημιση σε ανυπαρκτους κανει ο Καμινης.

      • alvita avatar
        alvita @ Δελφοί 30/07/2011 21:59:38

        Ναι, για μπάνια πήγε. Αλλά αυτοί, ακόμα και σε άδεια πλατεία, δεν τόλμησαν να μπούν ντάλα μεσημέρι, αλλά τα μαύρα μεσάνυχτα. Τέτοιοι χέστηδες είναι. Και χρειάστηκε να πάρουν μαζί τους και μια στρατιά ΜΑΤ. Σιγά μην σκίσετε κανα καλτσόν ρε παλληκαράδες!!!

  8. alvita avatar
    alvita 30/07/2011 22:02:56

    Με την ευκαιρία, η κ.Ράϊκου που έδωσε την εντολή για μεταμεσονύκτιο ξήλωμα των σκηνών, θα βρεί άραγε ποιός ΜΑΤας έριξε την χειροβομβίδα κρότου λάμψης στον δημοσιογράφο Κυπραίο (29 Ιουνίου 2011) με αποτέλεσμα να χάσει ολοκληρωτικά την ακοή του; Και σιγά το δύσκολο να βρεί τον παλληκαρά, όσο κι αν τον καλύπτουν οι "συνάδελφοί" του. Ξέρουμε και τις διμοιρίες που το έκαναν και τα διακριτικά τους. Ε, κ.Ράϊκου; Τι θα κάνετε γι'αυτό; Γιατί εάν δεν δώ το ΜΑΤα στο εδώλιο, τότε δεν θα εμπιστευτώ εισαγγελέα ούτε για να δικάσει αγωγή διαζυγίου. Χαχααχα

  9. factorx avatar
    factorx 30/07/2011 23:46:40

    Σε εξέλιξη ήταν το βράδυ συνέλευση «αγανακτισμένων» στο Σύνταγμα, προκειμένου να αποφασίσουν το μέλλον της κινητοποίησης τους μετά την απομάκρυνση των σκηνών και των πανό από την πλατεία. Η συνέλευση γίνεται παρουσία ισχυρής αστυνομικής δύναμης.

  10. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 31/07/2011 00:44:39

    Να χαίρεστε το δήμαρχό σας κύριε Κουβέλη...

  11. ΚΜ avatar
    ΚΜ 31/07/2011 01:58:01

    Στρεψοδικείς μέχρι αηδίας. Ίσα-ίσα, εσείς οι αριστεριστές τα βρίσκετε μια χαρά με τον Καμίνη όταν είναι να μας «γονιμοποιήσετε» δια της λαθρομετανάστευσης. Απλά είχατε τώρα ένα εσωτερικό καυγαδάκι. Στα μάτια μου είστε το ίδιο και είναι υποχρέωσή μου να βλάπτω τις επιδιώξεις σας επισημαίνοντας τί είστε.