#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/10/2011 22:22
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Νικόλαος Μεσογαίας: "Ως εδώ! Δεν μπορούμε άλλο"



Eγκύκλιο εξέδωσε πριν από λίγες ημέρες, ο μητροπολίτης Μεσογαίας, Νικόλαος, σχετικά με την οικονομική κρίση, στην οποία με σκληρή γλώσσα αναφέρεται τόσο στην «κατάσταση πανικού που επικρατεί στην πατρίδα μας» όσο και στις πολιτικές αποφάσεις, που όπως λέει «έχουν τραυματίσει το ηθικό και την αξιοπρέπειά μας». Αφορμή για την εγκύκλιο, όπως λέει ο ιεράρχης, ήταν «σωρεία τηλεφωνημάτων και μηνυμάτων πολιτών της περιοχής, που ζητούν απεγνωσμένα μία παρέμβαση και κάποια συμπαράσταση στο οικονομικό τους αδιέξοδο».

«Οι μισθοί και οι συντάξεις περικόπηκαν», λέει ο κ. Νικόλαος και προσθέτει: «Αρκετοί απολύθηκαν, οι άνεργοι πληθύνονται, πολλοί στέγνωσαν οικονομικά. Και ξαφνικά μας ζητείται απειλητικά και εκβιαστικά να πληρώσουμε, επί πλέον φόρο για το σπίτι που μένουμε σαν να είναι το κράτος πλέον φτωχότερο από τους φτωχούς. Φτάσαμε, αντί τα έξοδά μας να γίνονται για το φαγητό, το σπίτι και τις ανάγκες μας, ό,τι ξοδεύουμε να πηγαίνει σε δύο φοβερές λέξεις: σε φόρους και σε χρέη».

Σε άλλο σημείο της εγκυκλίου του ο μητροπολίτης επισημαίνει: «Είναι αυτονόητο ότι δεν αντέχουμε άλλο. Δεν είναι υπερβολή αυτό. Πρέπει, όμως, να το πούμε. Να το φωνάξουμε στα αυτιά των αρμοδίων: "Ως εδώ! Δεν μπορούμε άλλο. Βρέστε άλλες λύσεις. Ίσως πιο δύσκολες, αλλά πιο αποδοτικές, πιο έξυπνες και σίγουρα πιο ανθρώπινες. Αν δεν μπορείτε, ομολογήστε την αδυναμία σας". Δεν είναι ντροπή να μην μπορεί κανείς. Είναι, όμως, απαράδεκτο να επιμένει στην ευθύνη της γενικευμένης καταστροφής μας. Μας φτιάξατε ένα κράτος που προσφέρει στον λαό πολύ λιγότερα από όσα του απαιτεί».

Ιδιαίτερα μάλιστα σημειώνει: «Ήρθε η ώρα που πρέπει ο λαός να δείξει το διαμέτρημα της δύναμής του, να κάνει γνωστά τα όριά του. Ήρθε η ώρα όλοι μαζί να πάρουμε στα χέρια μας τις τύχες μας.

Όσο παραμένουμε αδρανείς, όσο μένουμε υποτελείς σε εσφαλμένες ή αβάσταχτες επιλογές, τόσο καθιστούμε τον εαυτό μας συνυπεύθυνο στον αργό, αλλά βέβαιο υπαρκτικό εκφυλισμό μας. Αν δεν ξυπνήσουμε, τελειώσαμε. Δεν θα υπάρχει συνέχεια!

Καιρός πλέον να ξεσηκωθούμε. Τα πάντα πρέπει να αλλάξουν. Και επειδή δεν θα τα αλλάξουν κάποιοι άλλοι, πρέπει να μπούμε στο παιχνίδι όλοι».

Ο ιεράρχης ζητά από τους πιστούς, «αφού δεν μπορούν να πληρώσουν τη λεγόμενη "έκτακτη εισφορά ακινήτων", να μη φτάσουν σε απόγνωση. Να ξέρουν ότι θα βρεθούμε όλοι ενωμένοι στο πλευρό τους και θα φωνάξουμε μαζί: Ουκ αν λάβοις παρά του μη έχοντος».

Σε άλλο σημείο της εγκυκλίου του ο κ. Νικόλαος επισημαίνει ότι η Εκκλησία θα δώσει τα πάντα στους πιστούς: «Ό,τι και να συμβεί, αδελφοί μου, θα ήθελα να ξέρετε ότι η τοπική Εκκλησία μας θα δώσει τα πάντα για να σταθεί στο πλευρό σας. Αν σε έναν κόψουν το ρεύμα, εμείς θα το κόψουμε σε όλους τους ναούς. Θα κάνουμε γάμους με κεριά στα χέρια και λειτουργίες με δάκρυα στα μάτια. Με κανέναν τρόπο δεν θα δεχθούμε, τη στιγμή που νοικοκυριά είναι βυθισμένα στο σκοτάδι, οι ναοί να λειτουργούν με αναμμένους τους πολυελαίους. Όλοι μαζί λοιπόν τώρα, οφείλουμε να πιέσουμε τους εκπροσώπους μας περισσότερο από όσο τους πιέζουν οι δανειστές.

Γιατί η ανάγκη μας για επιβίωση ξεπερνάει την ανάγκη τους να κυριαρχήσουν πάνω μας. Γιατί η αξιοπρέπειά μας αξίζει περισσότερο από τα πάσης φύσεως συμφέροντα».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 03/10/2011 21:29:14

    Μπράβο σε έναν μεγάλο Έλληνα και πραγματικό ιεράρχη, που έχει αποδείξει την αξία του επανειλλημένως.

  2. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 03/10/2011 21:30:00

    Εύγε, εύγε και πάλι εύγε Σεβασμιότατε!

    Ο συγκεκριμένος Μητροπολίτης θεωρώ ότι είναι ο καταλληλότερος για επόμενος Αρχιεπίσκοπος Αθηνών και πάσης Ελλάδος

    • thespieys avatar
      thespieys @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 03/10/2011 21:39:40

      +1000.

  3. Theo avatar
    Theo 03/10/2011 21:32:41

    οταν ξεσηκωνεται ενας αποδεδειγμενα σωφρων ιεραρχης τι αλλο περιμενει ο προεδρος????

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 03/10/2011 21:34:20

    και δειτε το βιογραφικό του!!! (στην wikipedia).

    • Μαθηματικός avatar
      Μαθηματικός @ archaeopteryx 03/10/2011 21:45:36

      Αναλυτικά το βιογραφικό του!!!!!!!!

      http://users.uoa.gr/~nektar//orthodoxy/tributes/nikolaos/curriculumvitae.htm

      Ιεράρχης που αντιλαμβάνεται την αποστολή του όσο ελάχιστοι, που έχει κάνει την ορθόδοξη πίστη, ΒΙΩΜΑ!!!
      Όπου τον πετυχαίνεται να τον ακούτε.

      • Γενίτσαρος Πανεπιστημίου avatar
        Γενίτσαρος Πανεπιστημίου @ Μαθηματικός 03/10/2011 23:03:54

        Τελικά έφτιαξαν δυναμική πεντάδα!
        Πειραιώς, Κονίτσης, Θεσσαλονίκης, Αιγιάλειας, Μεσογαίας

        • ΕΥΑ avatar
          ΕΥΑ @ Γενίτσαρος Πανεπιστημίου 03/10/2011 23:37:58

          Εξαιρετικός κι ο Πειραιώς...

          • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
            ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ ΕΥΑ 04/10/2011 20:45:25

            Κι εγώ αυτό πιστεύω.

            Ομως τον είδα ότι παρευρέθηκε συλλειτουργών στην βάπτιση εγγονού
            του Τζ.Χάλακ (τον θυμάστε εμπορος όπλων).
            Είδα την φωτογραφία. Είναι αλήθεια;

          • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
            ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 04/10/2011 20:46:11

            Εννοώ τον Πειραιώς!

  5. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 03/10/2011 21:37:33

    Επιτέλους! Να και κάποιος με επίσημη ιδιότητα, που λέει τα πράγματα με τ'όνομά τους! Ιδιαίτερα σκληρή και δεικτική γλώσσα από τον Σεβασμιώτατο! Μακάρι να τον ακολουθήσουν και άλλοι ιερωμένοι .

  6. mprasinika avatar
    mprasinika 03/10/2011 21:37:49

    ΠΑΝΑΞΙΟΣ ΠΑΝΑΞΙΟΣ ΠΑΝΑΞΙΟΣ. ΜΠΡΟΣΤΑΡΗΣ ΣΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΞΕΣΗΚΩΜΟ ΤΟΥ ΕΘΝΟΥΣ.

  7. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 03/10/2011 21:40:58

    Άλλη παρέμβαση του, πρόσφατη http://xaralampostanitsas.blogspot.com/2011/09/blog-post_14.html?spref=fb

    Αυτά από τον άνθρωπο που έδινε θάρρος στους Κερατιώτες και έκανε τα πάντα για να επιτευχθεί η ανέλπιστη ανακωχή με την Αστυνομία στα Μεσόγεια την περασμένη άνοιξη, με αφορμή τον ΧΥΤΑ.

  8. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ avatar
    ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ 03/10/2011 21:42:22

    Σαν να βλέπω ένα νέο Δαμασκηνό. Κολοσσός μορφώσεως και Τιτάνας ήθους ο Μεσογαίας. Χαίρεσαι να τον ακούς και να τον διαβάζεις.Μυαλό που δεν σταματά να λειτουργεί και ψυχάρα καταδρομέα.ΑΞΙΟΣ!!!

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ 03/10/2011 23:11:02

      Ότι πρέπει για αντιβασιλέας δηλαδή.

      • Theo avatar
        Theo @ Strange Attractor 04/10/2011 02:46:34

        Strange,
        επειδη τον γνωριζω προσωπικα ειναι αλλο "πραγμα" ο ανθρωπος. Μια Κυριακη πρωι στον Κουβαρα, παρακολουθωντας τη λειτουργια θα σε παει αλλου....

      • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
        ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ Strange Attractor 05/10/2011 15:01:01

        Άστα αυτά.

  9. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 03/10/2011 21:45:27

    Ε, ναι, υπάρχουν πνευματικοί ηγέτες!!! Αυτή είναι η Εκκλησία που θέλουμε, που χρειαζόμαστε..!

  10. Νικηφόρος Ουρανός avatar
    Νικηφόρος Ουρανός 03/10/2011 21:46:24

    Επιτέλους λόγος εκκλησιαστικός , παραμυθητικός με ελπίδα.

    • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
      ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ Νικηφόρος Ουρανός 04/10/2011 20:47:20

      .....και κατηχητικός συνάμα.

  11. amt avatar
    amt 03/10/2011 21:48:03

    «Ήρθε η ώρα που πρέπει ο λαός να δείξει το διαμέτρημα της δύναμής του, να κάνει γνωστά τα όριά του. Ήρθε η ώρα όλοι μαζί να πάρουμε στα χέρια μας τις τύχες μας.

    Όσο παραμένουμε αδρανείς, όσο μένουμε υποτελείς σε εσφαλμένες ή αβάσταχτες επιλογές, τόσο καθιστούμε τον εαυτό μας συνυπεύθυνο στον αργό, αλλά βέβαιο υπαρκτικό εκφυλισμό μας. Αν δεν ξυπνήσουμε, τελειώσαμε. Δεν θα υπάρχει συνέχεια!

    Καιρός πλέον να ξεσηκωθούμε. Τα πάντα πρέπει να αλλάξουν. Και επειδή δεν θα τα αλλάξουν κάποιοι άλλοι, πρέπει να μπούμε στο παιχνίδι όλοι».

    Όσα λέει παραπάνω ο φωτισμένος ιεράρχης έπρεπε προ πολλού να τα πει ο Σαμαράς. Να τα λέει κάθε μέρα !! Ελάχιστα ακόμα αν αργήσει έχασε το ραντεβού με την ιστορία. Κι απ' ότι φαίνεται ΘΕΛΕΙ να το χάσει. ΕΣΚΕΜΜΕΝΑ ΑΡΓΕΙ !! Το γιατί θα το ανακαλύψουμε μετά από χρόνια.

  12. Arianos avatar
    Arianos 03/10/2011 21:52:00

    Για το πλήρες κείμενο της εγκυκλίου δείτε το:
    http://www.imml.gr/webpages/egkyklioi/2011/63.pdf
    Λόγος καθάριος, ξεσηκωμού νάματα καταρδεύων!

  13. bunker avatar
    bunker 03/10/2011 21:57:11

    Γεια σου ρε παπά!

  14. bunker avatar
    bunker 03/10/2011 21:58:32

    ο κοσμος εχει τρελαθει με τον ψυχολογικο πολεμο, τον σπρωχνουν σε αυτοκτονιες δυστυχια καταστροφη. αν ειναι να συνταχθουμε σε ενα σωμα να το κανουμε αλλα με ηγεσια και προγραμμα που θα εχουμε εκλεξει εμεις και οχι με αυτα τα ανδραποδα της εξαπατησης

  15. Νίκος Δραγασιώτης avatar
    Νίκος Δραγασιώτης 03/10/2011 22:07:24

    Αντιγράφω από τον Θουκυδίδη (ΙΙ.43.6, Επιτάφιος). Μετάφραση δεν χρειάζεται:
    Ἀλγεινοτέρα γὰρ ἀνδρὶ φρόνημα ἔχοντι ἡ μετὰ τοῦ μαλακισθῆναι κάκωσις ἢ ὁ μετὰ ῥώμης καὶ κοινῆς ἐλπίδος ἅμα γιγνόμενος ἀναίσθητος θάνατος.

    • blue nile avatar
      blue nile @ Νίκος Δραγασιώτης 04/10/2011 12:14:18

      Εύγε.

  16. Χρήστος Δημάρης avatar
    Χρήστος Δημάρης 03/10/2011 22:14:56

    ΡΩΜΙΩΣΥΝΗ Ή ΒΑΡΒΑΡΟΤΗΤΑ!!!

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ Χρήστος Δημάρης 03/10/2011 22:18:40

      +1

      • Γενίτσαρος Πανεπιστημίου avatar
        Γενίτσαρος Πανεπιστημίου @ ΚΜ 03/10/2011 23:06:04

        +1000 Χρήστο Δημάρη

    • Απορία avatar
      Απορία @ Χρήστος Δημάρης 04/10/2011 01:36:20

      +10000000000

    • Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
      Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης @ Χρήστος Δημάρης 04/10/2011 10:44:55

      καλόοοοο

      • Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
        Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 04/10/2011 10:47:18

        Καὶ νὰ σταματήσει ἐπὶ τέλους αὐτὴ ἡ διαστροφὴ τῶν μυρωμένων λέξεων "Ρωμηοσύνη" καὶ "Ρωμηός", ποὺ στὸ στόμα μερικῶν γίνονται κάτι σὰν "ραγιᾶς". Ὅπου τοὺς πετυχαίνουμε νὰ τοὺς διορθώνουμε.

        Γιατί ὁ "Ρωμηὸς" εἶναι ἡ ἀκριβέστερή μας πραγματικὴ ταυτότητα, μακριὰ ἀπὸ ἰδεολογήματα καὶ κρατικὲς κατασκευές. Καὶ ταυτότητα ποὺ "ἔρχεται ἀπὸ μακριά".

        • Dora avatar
          Dora @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 04/10/2011 14:09:03

          Kαυσοκαλυβιτη,
          Χτυπαει η καμπανα για μενα ετσι? Δεν το ξεχασες και καλα κανεις.Αλλα δειξε ελεος,αδερφε,φυσικο ειναι να μην ξερουμε μερικοι τις εννοιες καποιων λεξεων,αφου εξω μεγαλωνουμε απο μικρα παιδια!!!

          • Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
            Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης @ Dora 04/10/2011 22:03:40

            Ὄοοοχι, οὔτε ποὺ θυμόμουν, ὅμως εἶναι μιὰ στάση ποὺ τὴν συναντᾶς. Κι ἂς ριγεῖ τὸ πανελλήνιο μὲ τὶς ἁπλὲς λέξεις "τὴ ρωμηοσύνη μὴ τὴν κλαῖς"

  17. Dora avatar
    Dora 03/10/2011 22:19:45

    Moνο στον καταμαυρο ουρανο λαμπουν τ'αστερια!
    Ο Θεος να του δινει χρονους πολλους και καλη υγεια ψυχικη και σωματικη,για να δουλευει στον μακραν ακαλλιεργητο αγρον Του.

  18. ΚΜ avatar
    ΚΜ 03/10/2011 22:27:11

    Λόγος πατρικός από έναν αξιόλογο ιεράρχη, με συναίσθηση της ευθύνης του. Έτσι την θέλουμε την Εκκλησία μας και τον ιερό μας Κλήρο: δίπλα μας, όπως παλιά στα χρόνια της σκλαβιάς.

    Κι άν τολμάει, ας βγει κανας περισπούδαστος φωταδιστής να τον εγκαλέσει ότι ανακατεύεται στα πολιτικά, και θα εισπράξει από τον λαό αυτό που πραγματικά αξίζει.

    • Χρήστος Δημάρης avatar
      Χρήστος Δημάρης @ ΚΜ 03/10/2011 22:31:48

      Που να τολμήσει ΚΜ!!! Αφού ξέρει και αυτός τι θα ακούσει!!!

  19. σάκος με απίδια avatar
    σάκος με απίδια 03/10/2011 22:41:35

    Λόγος για υλική βοήθεια προς τους μη κατέχοντες πουθενά δε βλέπω να γίνεται.
    Ουδεμία κουβέντα για συμμετοχή της εκκλησίας στη φορολογία (ό,τι κι αν αυτό σημαίνει)
    Ασε που "Θα κάνουμε γάμους με κεριά στα χέρια και λειτουργίες με δάκρυα στα μάτια."
    Αρκεί να πέφτει το χρήμα στα παγκάρια δηλαδή, έστω και στα σκοτάδια.
    Αν κάποιος απο μας άραγε πάει και του πει ότι δεν έχει να πληρώσει το ρεύμα, πόσα θα του δώσει ο μεσογαίας;

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ σάκος με απίδια 03/10/2011 22:45:40

      Γιατί δε πας να τον ρωτήσεις εξυπνάκια;

    • Αρράκις الراقص avatar
      Αρράκις الراقص @ σάκος με απίδια 03/10/2011 22:53:00

      Μάλλον δεν θα ξέρετε τι εστί Μεσογαίας. Δεν πειράζει, θα τον μάθετε σιγά-σιγά.
      ΥΓ: Από τώρα και στο εξής θα βγάζετε συνεχώς σπυριά εσείς οι "εκσυγχρονισταί" γιατί όταν τα πράγματα δυσκολεύουν, ενστικτωδώς ο λαός στρέφεται στο μόνο θεσμό που έχει εμπειρία αγώνα και θυσίας και δυστυχώς γιά τους ψευτοπροοδευτικούς, αυτός που έχει απομείνει σήμερα είναι η Εκκλησία (με τα στραβά της και τα ανθρώπινά της).

      • ΚΜ avatar
        ΚΜ @ Αρράκις الراقص 03/10/2011 23:15:28

        Ο Θεός να του δίνει δύναμη και να τον προστατεύει από την λάσπη τους.

    • BellaDonna avatar
      BellaDonna @ σάκος με απίδια 03/10/2011 23:23:41

      O "μεσογαίας", δεν είναι "φιλαράκι" για να του βγάλεις χαιδευτικό και δε χρωστάει να δώσει σε κανέναν, δεν έχει πάρει σπίτι του το ταμείο της εκκλησίας!
      Λίγος σεβασμός, σε ανθρώπους που αποδεδειγμένα τον αξίζουν, δε βλάπτει!

    • stanley@gr avatar
      stanley@gr @ σάκος με απίδια 04/10/2011 02:50:06

      @σάκος με απίδια
      πανε πρωτα να δεις τι εχει κανει στα Μεσογεια και μετα να ριξεις τη λασπη σου.
      Δεν παιρνει μισθο, τον εχει αποποιηθει εδω και καιρο!!!

      • Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
        Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης @ stanley@gr 04/10/2011 10:58:42

        Ὤπα, αὐτὸ μὲ τὸν μισθὸ καθ' ἐαυτὸ δὲν σημαίνει τίποτα, ὡς γνωστὸν ὁ μισθὸς εἶναι τὸ λιγώτερο ποὺ παίρνει ἕνας Μητροπολίτης. Ἂν ὁ Μεσογαίας δὲν ἦταν ὁ Μεσογαίας, ἡ κίνηση θὰ μποροῦσε δικαίως νὰ χαρακτηριστεῖ ὣς καὶ ὑποκριτική. Ἄσε ποὺ ἐκτίθενται ὅσοι ΑΔΥΝΑΤΟΥΝ, σὲ φτωχότερες μητροπόλεις, νὰ κάνουν τὸ ἴδιο, ἀφοῦ ἐκεῖ δὲν καλύπτονται ὅλα τὰ ἔξοδα ἀπὸ τὴν ἐπισκοπή! (Διότι, ἀκόμα καὶ ὁ Μεσογαίας τρώει καὶ ἔχει διάφορα ἔξοδα. Ποιός νομίζεις ὅτι τὰ πληρώνει, ἀφοῦ ἀποποιήθηκε τὸν μισθό;)

    • σάκος με απίδια avatar
      σάκος με απίδια @ σάκος με απίδια 04/10/2011 08:48:48

      Ζητώ ταπεινά συγνώμη αν προσέβαλα τον περι ου ο λόγος η και εσας.
      Είναι αλήθεια ότι δε γνωρίζω το ποιον του συγκεκριμένου ποιμένα, ωστόσο θεωρώ ότι δικαιούμαι να μιλάω βασιζόμενος στον γενικό κανόνα που ισχύει για την πλειοψηφία των υπόλοιπων ποιμένων και φυσικά για τα πρόβατα που αρμέγουν ανερυθρίαστα.

      • Μαθηματικός avatar
        Μαθηματικός @ σάκος με απίδια 05/10/2011 02:07:01

        "θεωρώ ότι δικαιούμαι να μιλάω βασιζόμενος στον γενικό κανόνα που ισχύει για την πλειοψηφία των υπόλοιπων ποιμένων"
        Πρόσεχε διότι γενικεύεις επικίνδυνα και η γενίκευση βρωμάει φασισμό (όχι εκ μέρους σου βέβαια, αλλά ως πρακτική)

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ σάκος με απίδια 04/10/2011 09:23:07

      Σάκε, να πας να παντρευτείς στο δημαρχείο όπου θα σκάσεις 200 ευρώ μόνο και μόνο για να σου διαβάσει ο βαριεστημένος υπάλληλος με το μπλουτζίν την υποχέωση που έχεις να κατεβάζεις τα σκουπίδια κάθε Τρίτη και Παρασκευή.
      Εμείς θα πάμε να παντρευτούμε στην εκκλησία τής ενορίας μας και θα δώσουμε όσα θέλουμε.
      Σε αντίθεση με το Κράτος, η Εκκλησία δεν σε υποχρεώνει να πληρώσεις τίποτα.

      • Dora avatar
        Dora @ Στέργιος 04/10/2011 14:11:45

        Εχθρουλη μου,δεν παντρευτηκες ακομα?
        Ενδιαφερον,πολυ ενδιαφερον....

      • Dora avatar
        Dora @ Στέργιος 04/10/2011 14:14:23

        Oυτε τα σκουπιδια σε υποχρεωνει (η Εκκλησια) να κατεβασεις δηλαδη??????
        Τοτε τα πραγματα γινονται πολυ σοβαρα,μα παρα πολυ σοβαρα!!!!

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Στέργιος 04/10/2011 14:15:16

        Που έχει ρε παιδιά εκκλησία που δεν χρεώνει γάμους και βαφτίσια, να στείλω τους φίλους μου τα μπακούρια;
        Δυο φορές πάντρεψα κάποιους, και τα έσταξα χοντρά και μαύρα.
        Μήπως με πιάσανε Κώτσο;

        • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
          ΝΙΚΟΛΑΣ @ Strange Attractor 04/10/2011 14:25:24

          Άμα βρεθεί η αφορμή ξανά, να επικοινωνήσουμε και θα σου προτείνω.

        • Dora avatar
          Dora @ Strange Attractor 04/10/2011 14:29:17

          Βαφτισα το κοριτσακι της ξαδερφης μου και δεν μου ζητηθηκε να πληρωσω τιποτα.
          Ουτε μπουμπουνιερες μοιρασαμε,ουτε δωρα και τετοια.Εκτος απο το σταυρουδακι,βεβαια.
          Ο ιερεας,ηταν απ' αυτους που θα θελαμε πολλους να εχουμε,στον τοπο μας.
          Δεν ξερω Attractor για τι πραγμα μιλας.

        • juliet avatar
          juliet @ Strange Attractor 04/10/2011 15:55:12

          Οχι,αλλά το χρήμα και ο βήχας δεν κρύβονται!!

    • Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
      Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης @ σάκος με απίδια 04/10/2011 10:53:27

      Καλὰ ρὲ σάκε μὲ ἀπίδια ὄνομα καὶ πρᾶμα, ἔχεις τὴν αἴσθηση ὅτι ὁ Μεσογαίας ἀνοίγει ἕνα χρηματοκιβώτιο στὸν τοῖχο του καὶ βγαίνουν "τρία κυβικὰ στρέμματα χρῆμα", κατὰ Σκροὺτζ Μὰκ Ντάκ; Εἶσαι βαθιὰ νυχτωμένος!

      Τὰ ἔσοδα τῆς Μητροπόλεως προκύπτουν ἀπὸ τὸν ὀβολὸ τῶν πιστῶν, δὲν πέφτουν ἀπὸ τοὺς ἀνεωγμένους οὐρανούς. Δηλαδὴ ὁ Μεσογαίας θὰ... πληρώσει τὸ ρεῦμα ποὺ δὲν ἔχουν νὰ πληρώσουν μὲ... τὰ δικά τους λεφτά; Τότε, καημένε, θὰ τὰ εἶχαν ἤδη! Κατὰ λογικὴ προφάνεια!

      Ἐπειδὴ ὁ πρώην Ἀττικῆς "μάζευε γιὰ τὰ γεράματά του" (!) καὶ ἐπειδὴ ὁ Χριστόδουλος "ὡς γνωστὸν δὲν εἶχε τίποτα, ἂς δοθοῦν ὅσα βρέθηκαν στὴν τσέπη του στὸ πνευματικοπαίδι του Θεόκλητο", δηλαδὴ μερικὲς δεκάδες χιλιάδες Εὐρώ, δὲ σημαίνει ὅτι ἡ Ἐκκλησία ἀναβλύζει χρῆμα ἀντὶ γιὰ χάρη... Μὰ ἔχει πέσει προπαγάνδα ὁλκῆς.

      • σάκος με απίδια avatar
        σάκος με απίδια @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 04/10/2011 23:29:12

        πάντως πριν λίγα χρόνια που είχα βρεθεί απόγευμα στην εκκλησία του αγίου δημητρίου θεσσαλονίκης είχα φύγει σοκαρισμένος: έμεινα εντος του ιερου ναού 10 λεπτά, και τα 10 λεπτα ακουγόταν από κάπου στο πλάι μηχάνημα που μετράει τα κέρματα να γυρνάει ασταμάτητα...δεν θα το ξεχάσω όσο ζω αυτό

  20. Γιαγκούλας avatar
    Γιαγκούλας 03/10/2011 22:41:45

    Θετικότατος ο λόγος του δεσπότη αυτού. Το κακό είναι ότι τέτοια πράγματα ακούγονται από λίγα χείλη υψηλά ισταμένων ή γνωστών προσώπων (Θεοδωράκης, Καζάκης, Τσίπρας, Κατρούγκαλος κλπ.). Οι άλλοι τί κάνουν;
    Είναι αναγκαίο σήμερα να έχουμε Παπαφλέσσες, Διάκους, Σαμουήλ, παπα-Ανυπόμονους, Ησαϊες Κοζάνης και Χίου κλπ. εκκλησιαστικούς παράγοντες.
    Η πανεθνική στάση να ξεπεράσει τους "διστακτικούς" [που περιμένουν τη "σειρά τους"] και να στείλει στο "μεροκάματο" τους "προθύμους" της μνημονιακής λαίλαπας.

  21. Λεωνίδας avatar
    Λεωνίδας 03/10/2011 22:41:55

    Τον γνωρίζω από τη συνεργασία μας στο πλαίσιο κάποιας συνέντευξής του. Είναι καταπληκτικός, είναι συγκινητικός, και άθεος να είσαι φιλάς με σεβασμό το χέρι του (κι ας είναι ξάδερφος του γνωστού Χατζηνικολάου, κανείς δεν είναι τέλειος). Από τη στιγμή που έχει το e-mail του στην κάρτα του, αυτό είναι δημόσιο. Συνεπώς δικαιούμαι να σας το κοινοποιήσω, θεωρώντας ότι χρειάζεται τη στήριξή μας αν και μάλλον εμείς χρειαζόμαστε τη δική του.
    mminikolaos@immi.gr

  22. Χ. avatar
    Χ. 03/10/2011 22:43:41

    Για διαβάστε εδώ την νέα εγκύκλιο φωτιά του συγκεκριμένου μητροπολίτη. Καλέι τον κόσμο σε ξεσηκωμό!!!!
    http://agiabarbarapatras.blogspot.com/2011/10/blog-post_3849.html

    • Νίκος Δραγασιώτης avatar
      Νίκος Δραγασιώτης @ Χ. 03/10/2011 22:50:39

      Δὲν εἶναι καινούργια. Εἶναι τὸ πλῆρες κείμενο τῆς περὶ ἧς ὁ λόγος.

  23. juliet avatar
    juliet 03/10/2011 22:49:47

    Αυτό κατάλαβες; ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ

  24. jkr avatar
    jkr 03/10/2011 22:50:55

    Δεν πιστεύω σε θρησκείες, αλλά σε κάποιους διάκονους κι αρχιμανδρίτες βγάζω το καπέλο! Περιμένουμε τον Παπαφλέσσα, έστω κι αν άργησε!

  25. ΚΜ avatar
    ΚΜ 03/10/2011 22:59:31

    Αναφορικά με τα υποτιθέμενα «μανικετόκουμπα», είσαι ψέυτης και συκοφάντης του χειρίστου είδους.

    • juliet avatar
      juliet @ ΚΜ 04/10/2011 10:24:01

      ΚΜ
      Καλημέρα,
      Ο φίλος του λαού ,είναι με τον λαό και όταν πρόκειται για άτομα που χαρακτηρίζουνε τους Ελληνες .....νεοέλληνες ...σώβρακα και φανέλλες
      http:www.antinews.gr/2011/09/25/123854/#comment-805016
      ξέρει να δίνει απαντήσεις για συνέχεια του δρόμου σου και άσε τους άλλους .......
      http:www.antinews.gr/2011/09/25/123854/#comment-806008.

  26. Διας From Canada avatar
    Διας From Canada 03/10/2011 23:07:18

    Ο επομενος πρωθυπουργος? Δεν θα ηταν ασκημο. Οι 300 ειναι για Μακρονησο η Γουδι.

  27. ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ! avatar
    ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ! 03/10/2011 23:17:28

    ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ μια φωνή συμπαράστασης στην οδύνη του κόσμου από έναν χώρο (την εκκλησία) που μπορεί να παίξει να καταλυτικό ρόλο στις εξελίξεις και μπορεί να βάλει φρένο στην εξαθλίωση και στον άγριο αλληλοσπαραγμό που θα ζήσουμε αν δεν μπει ένα τέλος στην εξαθλίωση. Έφτασε η ώρα όχι μόνο να ξαναθυμηθούμε την ιστορία μας και τα σημεία αναφοράς της αλλά και να τους ξαναδώσουμε τη θέση που τους πρέπει.

  28. petros avatar
    petros 03/10/2011 23:23:16

    Μπράβο του.
    Στοίχημα ότι αύριο θα τον περιλάβουν οι διαπλεκόμενοι και οι παρακρατικοί...
    Αλλά, όπως είπε και ο Άγιος Κοσμάς ο Αιτωλός, ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΟΛΑΒΟΥΝ...
    ΕΡΧΕΤΑΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥΣ μαζί με εκείνων που τους στηρίζουν στη διάλυση του Ελληνικού λαού... ΦΩΝΗ ΘΕΟΥ, ΟΡΓΗ ΛΑΟΥ...

  29. The Saint avatar
    The Saint 03/10/2011 23:35:04

    Η Εκκλησία, θα είναι πάλι μπροστάρισα στον αγώνα που πρέπει ΟΛΟΙ μας να κάνουμε κατά των σατανιστών νεοταξιτών δοσίλογων, και εκούσιων "δολοφόνων" του Ελληνισμού.
    Ετσι πρέπει, αυτό είναι γραφτό της. Μέχρι τώρα δεν έχουμε ακούσει παρά ελάχιστες παρεμβάσεις, (η απουσία του μακαριστού Χριστόδουλου είναι εμφανής τέτοιες εποχές), αλλά ευτυχώς αυτές οι λίγες παρεμβάσεις είναι αυτές που πρέπει, να μας γεμιζουν ελπίδα, και να μας προετοιμάζουν γιά τον μεάλο και υπερ πάντων αγώνα κατα του σιωνισμού...

  30. Sofie avatar
    Sofie 03/10/2011 23:42:07

    Είχα την τιμή να τον γνωρίσω πριν αρκετά χρόνια.
    Το λιγότερο που μπορώ να πω είναι ότι είναι ένας εξαιρετικός άνθρωπος.

  31. netakias avatar
    netakias 03/10/2011 23:44:46

    Παράδειγμα Ελληνα.... Η Ελπιδα ότι υπάρχουν ακόμη πνευματικοί ανθρωποι.

  32. ΠαναγιώτηςΖΜεσ avatar
    ΠαναγιώτηςΖΜεσ 03/10/2011 23:50:36

    Μπράβο Δέσποτα!!!!!!!!

  33. Απορία avatar
    Απορία 03/10/2011 23:54:54

    Στο τέλος πάλι η Εκκλησία θα βγάλει το φίδι από την τρύπα.

  34. petros avatar
    petros 03/10/2011 23:59:32

    Δεν πρόλαβα να γράψω ότι θα αρχίσουν να του πετούν λάσπη και ο προκλητικός κ. Ευαγγελάτος στο newsit. gr του επιτίθεται με σφοδρότητα. Καμαρώστε τους...

    • Μαθηματικός avatar
      Μαθηματικός @ petros 05/10/2011 02:21:19

      Μην ασχολείστε με βλακέντιους, μυαλοφυγόδικους δημοσιογραφίσκους που έχουν περάσει οριστικά στα αζήτητα.

      • ΚΜ avatar
        ΚΜ @ Μαθηματικός 05/10/2011 02:37:08

        Μαθηματικέ, προσωπικά με σοκάρει το πόσο αποξενωμένος από το λαϊκό αίσθημα πρέπει να είναι ο συγκεκριμένος δημοσιογράφος, για να νομίζει ότι τον παίρνει να βάζει τέτοιον τίτλο («Προκαλεί ο Μητροπολίτης Μεσογαίας») για έναν παπά που δίνει στον δοκιμαζόμενο λαό κουράγιο και πατρική αγάπη.

        Ο Μητροπολίτης προκαλεί κύριε δημοσιογράφε ή μήπως εσύ;

  35. anonymous avatar
    anonymous 04/10/2011 00:03:20

    Ο Πειραιώς είναι ακραίος και δεν έπρεπε να γίνει μητροπολίτης.

    • EPICOUROS avatar
      EPICOUROS @ anonymous 04/10/2011 09:32:32

      Ο ΠΕΙΡΑΙΩΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΟΝΟΣ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΤΟΥ ΜΑΡΚΟΥ ΤΟΥ ΕΥΓΕΝΙΚΟΥ , ΤΟΥ ΣΑΛΩΝΩ ΗΣΑΙΑ ΚΑΙ ΑΛΛΩΝ ΙΕΡΑΡΧΩΝ ΑΛΗΘΙΝΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ. ΕΥΓΕ ΤΟΥ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΥΓΕ.

    • Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
      Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης @ anonymous 04/10/2011 10:42:11

      Ὁ Πειραιῶς "ὑπέκλεψε" τὴν εἰς ἐπίσκοπον χειροτονία ἀπὸ τὸν Αὐστραλίας, σύμφωνα μὲ καταγγελία τοῦ τελευταίου, καὶ γενικῶς εἶναι μιὰ ΠΑΡΑ πολὺ προβληματικὴ περίπτωση. Αὐτό, μὲ ἐκκλησιαστικὰ κριτήρια, ὄχι μὲ κριτήριο τὸ ἂν μᾶς καλάρεσε ἡ μία ἢ ἡ ἄλλη δήλωσή του.


      Πολὺ ἐνδιαφέρουσα περίπτωση ὁ Μεσογαίας, πολὺ τὸν σέβομαι. Ἀναμένουμε τὸ τί θὰ γίνει -μετὰ- τὶς ἀνακοινώσεις, ποὺ εἶναι τὸ εὔκολο κομμάτι.

    • Dora avatar
      Dora @ anonymous 04/10/2011 15:36:57

      Kι ο Χριστος ακραιος ηταν!
      Αν ο δουλος του δεν ειναι ακραιος,τοτε δεν ειναι αξιος να ειναι δουλος του!

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ anonymous 05/10/2011 14:59:54

      Το λες αυτό μάλλον επειδή τα έβαλε με το ευρωπαϊκό ισραηλιτικό συμβούλιο. Αν όμως τον παρακολουθήσεις σοβαρά τότε θα δεις ότι δικαίως τα έβαλε μαζί τους.

  36. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 04/10/2011 00:05:52

    H Eκκλησία στηρίζει συνεχώς αναξιοπαθούντες συμπατριώτες μας.
    Καθημερινά γίνονται στις εκκλησίες έρανοι για περιπτώσεις που μαθαίνονται ότι έχουν ανάγκη και δίνονται χρήματα.

    Βέβαια όποιος είναι μακριά από την Εκκλησία δεν τα μαθαίνει αυτά και ξέρει μόνο να βυσσοδομεί για χυδαιότητες.

    • Dora avatar
      Dora @ αλλενάκι 04/10/2011 13:57:11

      Ετσι Αλλενακι,οπως τα λες.
      Εγω μεχρι στιγμης, απο οσους εχω κατα καιρους αρπαχτει για το θεμα της Εκκλησιας στην Ελλαδα,δεν διαπιστωσα να στηριζονται ουτε σε γνωση,αλλα ουτε και σε σοβαρα επιχειρηματα.Διαπιστωσα μονο μια στεγνη και στειρα επαναληψη συνηθισμενης,καθημερινης γκρινιας,ετσι για να φανουν "ξυπνιοι" που "δεν μασανε".

  37. Απορία avatar
    Απορία 04/10/2011 00:07:27

    Ούτε ένα κλικ σε δαύτους. Το κάθε κλικ είναι λεφτά στην τσέπη τους.
    Τι περίμενες εσύ να ακούσεις δηλαδή από τον ευαγγελάτο.

  38. Νικηφόρος avatar
    Νικηφόρος 04/10/2011 00:14:15

    Ο λαός περίμενε από καιρό στήριξη και παρηγορητικό λόγο από την εκκλησία.Τα λόγια του έπεσαν σαν νερό στο ξερό πλέον λιβάδι της ψυχής μας.Έχει βαρύνουσα αξία ο λόγος του επισκόπου , γιατί είναι γνωστή και θαυμαστή η πορεία του και η πνευματική ολοκλήρωσή του .

  39. Νίκος Δραγασιώτης avatar
    Νίκος Δραγασιώτης 04/10/2011 00:16:40

    Ἐκ στόματος κοράκων ἐξελεύσεται κρά...

  40. ΚΜ avatar
    ΚΜ 04/10/2011 00:22:28

    Γιατί, συγχύστηκε κανα λόμπυ ή μήπως καμια Ντόρα;

  41. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 04/10/2011 00:25:43

    Δηλ. σε τι είναι ακραίος; προσωπικά δεν προτιμώ συναινετικούς ιερείς..
    +1000 ΚΜ

  42. αεροπόρος avatar
    αεροπόρος 04/10/2011 00:26:00

    Από άνθρωπο, ο οποίος έχει ακούσει τον λόγο του, τον σχολίαζει σαν κάτι το φανταστικό, το μοναδικό. Βέβαια και το βιογραφικό του καταδικνύει περίτρανα οτι ο άνθρωπος είναι ηγέτης- πατριώτης...

  43. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 04/10/2011 00:29:07

    Οι αναγνώστες του συγκεκριμένου άρθρου ρίχνουν φοβερά μπινελίκια στον ανώνυμο συντάκτη του. Αμ, πως, παπαγαλάκια...

  44. παρατηρητής avatar
    παρατηρητής 04/10/2011 00:38:57

    Λόγος αφύπνισης, καθαρός και ουσιαστικός. Εύγε στο Antinews που τον ανέβασε.

  45. Pluto avatar
    Pluto 04/10/2011 00:39:52

    Μπράβο στον παπά !!!

  46. StarPowerNone avatar
    StarPowerNone 04/10/2011 00:48:20

    Πέρα από όλα τα άλλα σωστά που γράφτηκαν πιο πάνω (τα των διαταραγμένων μυαλών εξαιρουμένων), ας προσθέσω και το εξής: Ο σεβασμιότατος Μητροπολίτης Μεσογαίας ήταν από τους πρώτους που παραιτήθηκε του μισθού του τον Μάιο του 2010, όταν συζητούνταν το πρώτο μνημόνιο.

  47. ΙΑΣΩΝ ΜΑΓΝΗΣ avatar
    ΙΑΣΩΝ ΜΑΓΝΗΣ 04/10/2011 00:48:38

    Ο Ιησούς ο Ναζωραίος, δια χειρός Μεσογαίας Νικολαου θα εμφανιστεί και πάλι με το φραγγέλιο; Αυτό, πραγματικά, θα ήθελα να το βιώσω!!!!!

  48. ΑΠΛΗ ΣΚΕΨΗ avatar
    ΑΠΛΗ ΣΚΕΨΗ 04/10/2011 00:55:32

    ΜΠΡΑΒΟ!
    Nα γίνει επίσημη θέση της εκκλησίας, όσα λέει ο Μητροπολίτης!

  49. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 04/10/2011 00:56:12

    Δε θα το βιώσεις έτσι κι αλλιώς. Βάλε το μυαλό σου να καταλάβει γιατί..

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ ΝΙΚΟΛΑΣ 04/10/2011 14:19:59

      +++++++!!!!!!!

  50. Θοδωρής avatar
    Θοδωρής 04/10/2011 01:09:42

    Μεγάλη προσωπικότητα. Σε πρώτη φάση είναι σχεδόν σίγουρο ό,τι θα ηγηθεί σύντομα της ακέφαλης σήμερα Ελλαδικής Εκκλησίας.
    Σε δεύτερη φάση δεν θα με χαλούσε καθόλου να ηγηθεί και της χώρας.

  51. GEORGE SPOROS avatar
    GEORGE SPOROS 04/10/2011 01:25:14

    Ειδα απο κοντα το λαμπρο αυτο φωτεινο βλεμα του Νικολαου.Ηρθα το 'πληρωμα του χρονου' να το γνωρισουν περισσοτεροι .Η αισιοδοξια,η αξιοπρεπεια και η ελπιδα ξανα γεννιεται στον τοπο μας και μαζι της ξεπροβαλει η Νεα Ελλαδα.Ναι οι Ελληνες μπορουμε.

  52. Γιάννης Χριστόπουλος ΤΝΣ avatar
    Γιάννης Χριστόπουλος ΤΝΣ 04/10/2011 01:26:24

    Πολύ ύποπτη η παρέμβαση του Αμερικανόσταλτου επιστήμονα Μητροπολίτου.
    Όχι για αυτά που λέει, αλλά το timing με κάνει να προβληματίζομαι σε σχέση με την εν γένει στάση που κρατά από τότε που έγινε Μητροπολίτης. δε με πείθει με τίποτε.

    • StarPowerNone avatar
      StarPowerNone @ Γιάννης Χριστόπουλος ΤΝΣ 04/10/2011 02:30:37

      Πάντως μην αισθάνεσαι μόνος και απομονομένος. Κάποτε ο Ρ. Νίξον είχε πει: "Ακόμη και οι παρανοϊκοί έχουν εχθρούς!"

      • TED avatar
        TED @ StarPowerNone 04/10/2011 11:16:35

        +1000

  53. Δελφοί avatar
    Δελφοί 04/10/2011 01:27:40

    Ηδη πληρωνουν λογαριασμους ΔΕΗ και πολλα αλλα ακομα χαρατσια στις Εκκλησιες για οσους δεν εχουν. Αν δεν ξερεις τι σου γινεται καλυτερα να το βουλωνεις, γιατι εκτιθεσαι.

  54. ΙΩΝΑΣ2 avatar
    ΙΩΝΑΣ2 04/10/2011 01:29:07

    Αν γινει ο Σαμαρας πρωθυπουργος να του δωσει το υπουργειο ΕΘΝΙΚΗΣ ΠΑΙΣΕΙΑΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ.
    Το αξιζει ο Μητροπολιτης και θα αγαπηθει σιγουρα απο την νεολαια.
    Τετοιοι ανθρωποι ειναι ικανοι να αναστησουν το Εθνος και οχι οι πουλημενοι Αρουληδες και οι συν αυτω...

    • Απορία avatar
      Απορία @ ΙΩΝΑΣ2 04/10/2011 01:35:49

      +100000000

    • StarPowerNone avatar
      StarPowerNone @ ΙΩΝΑΣ2 04/10/2011 01:37:48

      Τον έβαλες ακριβώς στην θέση που του πρέπει: κάτω από τον Σαμαρα!

  55. Wolf avatar
    Wolf 04/10/2011 01:35:14

    Γέροντα, υποβάλλω ταπεινά τα σέβη μου!!!

    Ποιμενάρχης αληθινός.

  56. Απορία avatar
    Απορία 04/10/2011 01:37:46

    Ναι πολύ δυνατός και δεν μασάει κι αυτός τίποτα. Ό,τι έχει να πει το λέει.

  57. η Dimi avatar
    η Dimi 04/10/2011 01:39:12

    Είμαστε πολύ υπερήφανοι γιά τον Ιεράρχη μας κ. Νικόλαο, της Μητροπόλεως Μεσογαίας και Λαυρεωτικής. Καταλυτική υπήρξε η πάντα διακριτική συμβολή του στη πρόσκαιρη ανακωχή «του πολέμου της Κερατέας», κατά τη διάρκεια του Πάσχα.

    «Οι εκλεγμένοι σε διάφορα επίπεδα άρχοντές μας καλούνται τώρα με νέους όρους, μαζί με το πρόβλημα της διαχείρισης των απορριμμάτων, να αποκαταστήσουν τα τραύματα των θεσμών και τον σεβασμό και την αξιοπρέπεια των πολιτών της κοινωνίας μας». «Το προξενιό πέτυχε, τώρα να στηρίξουμε τον γάμο». «Θάβεται σαν σκουπίδι το αίσθημα της Δημοκρατίας και της Αξιοπρέπειας σε αυτό τον τόπο», είπε με νόημα.

    Ισως, ο πιό μορφωμένος σύγχρονος Ιεράρχης. Σπούδασε Φυσικὴ στο Πανεπιστήμιο της Θεσσαλονίκης. Συνέχισε τις σπουδές του στο Harvard και στο M.I.T. των ΗΠΑ, όπου έλαβε Μεταπτυχιακοὺς Τίτλους καὶ Διδακτορικό.

    Εργάστηκε ως Ερευνητὴς και Επιστημονικὸς συνεργάτης στὸ Αγγειολογικὸ ἐργαστήριο τοῦ New England Deaconess Hospital των ΗΠΑ. Παράλληλα, επί 3ετία διετέλεσε επιστημονικὸς συνεργάτης της ΝASA Και της Εταιρείας Arthur D. Little.

    Δίδαξε σε Σεμινάρια του Harvard και του Μ.Ι.Τ, στην Ιατρική Σχολή του Πανεπιστημίου Κρήτης και στην Ιατρική Σχολή του Πανεπιστημίου Αθηνών.

    Σπούδασε Θεολογία στη Θεολογική Σχολή του Τιμίου Σταυρού στη Βοστώνη των ΗΠΑ και ανακηρύχθηκε Διδάκτορας της Θεολογικής Σχολής του Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης.

    Υπήρξε Διευθυντής του Κέντρου Βιοϊατρικής Ηθικής και Δεοντολογίας και Πρόεδρος της Συνοδικής Επιτροπής Βιοηθικής της Εκκλησίας της Ελλάδος. Oι θέσεις του, γιά τον νόμο περί «δωρεάς οργάνων».

    «ΕΙΚΑΣΙΑ ΧΩΡΙΣ ΗΘΙΚΗ ΒΑΣΗ (πηγή: Iνφογνώμων Πολιτικά 13/04/2011)

    Oι μεταμοσχεύσεις αποτελούν μοναδικό επίτευγμα της σύγχρονης ιατρικής τεχνολογίας. Χάρις σε αυτές, σήμερα περισσότεροι από ένα εκατομμύριο συνάνθρωποί μας, άλλως καταδικασμένοι σε θάνατο, ζουν μια μακράς διάρκειας και υψηλής ποιότητας ζωή, που μάλιστα τη δανείζονται από άλλους.

    Οργανα που δεν μπορούν να συντηρήσουν στη ζωή κάποιους, μπορούν να δώσουν ζωή σε τρίτους. Αρκεί να βρεθεί ο δωρητής.

    Η επιτυχία τους πλέον στηρίζεται όχι τόσο στη χειρουργική τεχνική όσο στην ύπαρξη μοσχευμάτων. Δυστυχώς το έλλειμμα αυτών των τελευταίων είναι συχνά πιεστικό και το τίμημά του καθοριστικό για το αν κάποιοι θα συνεχίσουν να ζουν ή όχι.

    Ως τώρα οι μεταμοσχεύσεις στηρίχτηκαν στην ιδέα της δωρεάς οργάνων.
    Αυτή παρουσιάστηκε ως πράξη ύψιστης εθελοντικής προσφοράς και συναλληλίας. Και πράγματι έτσι είναι. Επειδή όμως είτε η συναλληλία μας είναι περιορισμένη είτε άλλες αδυναμίες του συστήματος και της ζωής μας είναι αυξημένες, η χώρα μας είναι πολύ φτωχή σε δωρητές και συνεπώς σε δότες.

    Αυτός είναι ο λόγος που κάποιοι, προφανώς μη σχετικοί με τις λεπτομέρειες των μεταμοσχεύσεων, σκέφτηκαν να επινοήσουν μια συναίνεση που εικάζεται, μεταμορφώνοντας την αγάπη σε χρησιμοθηρία και τον δωρητή σε δεξαμενή οργάνων.

    Εξ ορισμού, συναίνεση είναι κάτι που εκφράζεται και όχι κάτι που εικάζεται, μάλιστα από τρίτους. Πώς να το κάνουμε; Είναι άλλο πράγμα το «δίνω κάτι δικό μου» και άλλο το «μου παίρνουν αυτό που μου ανήκει».

    Είναι άλλο πράγμα οι μεταμοσχεύσεις να στηρίζονται σε αισθήματα δωρεάς και σεβασμού και άλλο σε μικρονοϊκά νομοθετικά τεχνάσματα αρπακτικής λογικής. Αυτά, μαζί με τα τελευταία ψήγματα ανθρωπιάς και ιδεολογίας, θα αποτελειώσουν και τις μεταμοσχεύσεις στον τόπο μας. Οπου δοκιμάστηκε η εικαζόμενη συναίνεση δεν μπόρεσε να λύσει το πρόβλημα των μοσχευμάτων.

    Αντίθετα, η αύξηση της καχυποψίας του κόσμου και η δυσφήμηση των μεταμοσχεύσεων προκάλεσαν πολύ μεγαλύτερη ζημιά απ΄ όση ωφέλεια φαντάστηκαν οι επινοητές της.

    Αν οι γιατροί τολμήσουν να εικάσουν τη συναίνεση του νεκρού, τότε θα διαπιστώσουν την έντονη αντίδραση των συγγενών. Καμία εικαζόμενη συναίνεση δεν μπορεί να καταργήσει την υπεύθυνη συγγενική συγκατάθεση.

    Δεν πρέπει να περάσει απαρατήρητο ότι ο Εθνικός Οργανισμός Μεταμοσχεύσεων, που εδώ και περισσότερο από δέκα χρόνια υπεύθυνα διαχειρίζεται το όλο θέμα, κατ΄ επανάληψη και με εναλλασσόμενους εκπροσώπους του μεταμοσχευτικού κόσμου, του Πανελληνίου Ιατρικού Συλλόγου, των εντατικολόγων, του Συνδέσμου Νοσηλευτών Ελλάδας, των συλλόγων μεταμοσχευθέντων, αλλά και το σύνολο των άμεσα εμπλεκομένων στις μεταμοσχεύσεις, εκφράζει την κάθετη αντίθεσή του στις κατά καιρούς προσπάθειες νομοθέτησης της «εικαζόμενης συναίνεσης».

    Η «εικαζόμενη συναίνεση» δεν έχει ηθική βάση, δεν έχει λογικό έρεισμα, δεν έχει πρακτικό αποτέλεσμα. Εχει όμως τη δυνατότητα να οδηγήσει τις μεταμοσχεύσεις σε βέβαιη κοινωνική απαξίωση και σε παντελή αποτυχία.

    Είναι λογικό να διερωτάται κανείς τι θα συμβεί με τα κηρύγματα και τις εκστρατείες περί της δωρεάς οργάνων ως «ύψιστης πράξης αλληλεγγύης».
    Ο Εθνικός Οργανισμός θα συνεχίσει να πορεύεται αυτοδιαψευδόμενος;

    Η Εκκλησία θα επιμένει να συμμετέχει αυτοαναιρούμενη;
    Ο κόσμος θα αποφασίσει να εμπιστεύεται εμπαιζόμενος;

    Συναίνεση που εικάζεται δεν είναι συναίνεση».

  58. ΙΩΝΑΣ2 avatar
    ΙΩΝΑΣ2 04/10/2011 01:47:34

    Δυο απαρατηρησεις:
    ΕΘΝΙΚΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ηθελα να γραψω αλλα λογω νυχτας ...τα μπερδεψα
    Δεν τον εβαλα κατω απο τον Σαμαρα αλλα τυπικα αν ο Σαμαρας εκλεγει γινεται πρωθυπουργος και κατα το Συνταγμα επιλεγει τα μελη του Υπυργικου Συμβουλιου.
    Αν ο Σεβασμιωτατος θελει να ειναι υποψηφιος ηγετης μιας Εθνικης Πανστρατιας τοτε
    μαζι του και ας επιλεξει αυτος τον Σαμαρα ως υπουργο αν του αρεσει...

    • StarPowerNone avatar
      StarPowerNone @ ΙΩΝΑΣ2 04/10/2011 02:35:22

      ΙΩΝΑ2,
      Δύσκολη η επικοινωνία από αυτό το μέσο και στους τόσο γρήγορους χρόνους... Έτσι σου ζητώ συγγνώμη για το σχόλιό μου, έτσι πως μου βγήκε πιο πάνω. Με διόρθωσες και σ' ευχαριστώ.

  59. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 04/10/2011 02:27:03

    Έφαγα πολύ ξύλο γιατί αρνήθηκα πεισματικά να πάω στο κατηχητικό, συνδυάζοντας το με μια Εκκλησία που για μένα σήμαινε τότε, στα 7-8 χρόνια μου, ορθοστασία, ακινησία κι ακατανόητα λόγια. Προτιμούσα να παίζω πόλεμο και μπάλα. Πέρασαν χρόνια για να ανακαλύψω την Εκκλησία του Παπασαύρου Αγαθαγγέλου, του πνευματικού και στρατολόγου της ΕΟΚΑ, τον Παπαγιώργη Μεταλληνό, την Εκκλησία θεματοφύλακα του Έθνους.
    Σήμερα λοιπόν, από καρδιάς, για όσα είπες προσκυνώ σε Δέσποτα.

    • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
      ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 04/10/2011 20:58:55

      Αχ Φαήλο. Τί μου θύμισες για τον Παπάσταυρο. Είχα την ευλογία και την τιμή να μου βαφτίσει -στα τελευταία χρόνια της ζωής του- ένα προσήλυτο κοριτσι στην Ορθοδοξία. Δεν θα ξεχάσω ποτέ τα λόγια του: Αφού είναι για εκπρόσωπο της Μάνας μας της Ελλάδας , θα τελέσω το μυστήριο (λόγω ηλικίας είχε αποσυρθεί, παρευρισκόμενος μόνον στο εκκλησάκι του Αγία Βαρβάρα (;) έξω από τη Λευκωσία). Να έχουμε την ευχή του.

  60. ΧΑΡΗΣ avatar
    ΧΑΡΗΣ 04/10/2011 03:23:17

    ΘΕΛΟΥΜΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΦΩΝΕΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΕΣ.!!!!!
    ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΕΣ ΑΝΑΛΟΓΕΣ ΟΛΟΙ.!!!!!!!
    ΑΣ ΕΧΟΥΜΕ ΠΙΣΤΗ ΣΤΟΝ ΤΡΙΑΔΙΚΟ ΘΕΟ ΜΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΣ ΑΦΗΣΕΙ.!!!!!

  61. Πεπόνης avatar
    Πεπόνης 04/10/2011 04:05:51

    δεν ξερω ρε παιδια... καταπληκτικος λογος, χωρις αμφιβολια, αλλα οσους εχουν σπουδασει opos ameriki σε "κρυφα" σχολειά, οπως ΜΙΤ καi Harvard, ελιτιστικα και συνηθως εντελως ξεκομμενα απο την καθημερινη ζωη, και μαλιστα εχουν να επιδειξουν τετοιο ψηλο επιπεδο αποφοιτησης, και οσους μετα εχουν εργαστει σε οργανισμους οπως η NASA και κυριως Arthur D. Little τους φοβαμαι... συγνωμη, δεν ξερω... αφηστε με να περιμενω ακομη, πριν εκφερω τελεσιδικη αποψη.... και το οτι σπουδασε θεολογια στην Βοστωνη των ΗΠΑ μου φαινεται σαν καποιος να σπουδασε ... ζεϊμπεκικο μαζι με τις Αλλοιθωρες Πεταλουδες του Γουαδαλκιβιρ....

    βεβαια ολοι οι ανθρωποι κανουν λαθη στην πορεια της ζωης τους. δεν ειναι ολοι οσοι εχουν παρομοιο βιογραφικο απαραιτητα απατεωνες... αλλά παλι, σε τοσο κρισιμη θεση, και να μιλαει τοσο σωστα.... δεν ξερω... μου θυμιζει σε μερικες στιγμες του λογου του εντονα το περιβοητο ΓΑΠικο "λεφτα υπαρχουν"...

    ισως επειδη μας εκαναν να μην εμπιστευομαστε ουτε τον ισκιο μας οι ελεεινοι βρυκολακες... μακαρι να βγω ψευτης...

    συγνωμη, αλλά πιστευω πως οφειλα να τα πω

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Πεπόνης 04/10/2011 08:34:00

      Καλά έκανες και τα είπες φίλε μου, εφ' όσων είναι ειλικρινής η αμφιβολία σου και όχι "προκατ". Εκεί μας έχουνε φτάσει. Να βλέπουμε το δροσερό νερό και το γλυκό το μέλι και να μην το βάζουμε στα χείλη μας, τα καμένα από το καυτό κάρβουνο των μίσθαρνων τυράννων. Το ότι ένας τόσο σπουδαγμένος άνθρωπος αφιερώθηκε στην Εκκλησία και το Λαό είναι που πρέπει να σε αναθαρρεί. Πάρε τα λόγια του Δέσποτα και κάντα μαξιλάρι να ακουμπήσεις την πληγωμένη σου ψυχή φίλε. Άκουσέ με και δεν θα χάσεις...

      • Theo avatar
        Theo @ TopGunZ 04/10/2011 09:30:19

        γι' αυτο σε παω ρε Top! ακομα και για τους πιο αγνους θελουν να μας σπειρουν ζιζανια!
        ο Νικολαος ειναι το δροσερο νερο που αναβλυζει και θα συνεχισει να αναβλυζει!! κανεις δεν μπορει να το θολωσει!!!!
        (Top, μας λαχταρησες τις προαλλες. χαιρομαι που εισαι καλα!)

        • stanley@gr avatar
          stanley@gr @ Theo 04/10/2011 09:32:51

          @Πεπονης
          ανοητε πεπονοκεφαλε, δεν μας αφορα η εκφορα της αποψης σου!
          σκιαχτηκατε μηπως ο παπας αναδειχτει σε Κοσμα Αιτωλο και αρχισατε την αποδομηση, λαμογια!!!

          • Πεπόνης avatar
            Πεπόνης @ stanley@gr 04/10/2011 12:47:47

            Τι να σου πω τωρα... Ο,τι να 'ναι λες... Για την ταμπακιερα τιποτα. Καλα κρασα... Δεν με εμπνεει ο θεολογος της Βοστωνης, χιλια συγνωμη κιολας... Οχι τα λογια του, μα το συγκεκριμενο γεγονος. Αν το φως που πιστευεις μπορει να γινει "θυμα αποδομησης", τότε αγαπητε δεν με αφορας εσυ. Εγω βαρεθηκα και σιχαθηκα μεχρι το μεδουλι της ταπεινης μου υπαρξης ολα εκεινα τα "φωτα" που δεν μπορουν να φωτισουν επειδη, λεει, το σκοταδι ειναι πολυ βαθυ... Ας ειναι. Δεν θα σου βαλω μυαλο. Δηλωσα ηδη οτι θεωρω την ομιλια σημαντικη και απαραιτητη. Αν εσυ θελεις να μεινεις στα λογια και να σου αρκουν, επετρεψε μου εμενα να κρινω την οποιαδηποτε Ελπιδα απο την εκφραση της στην καθημερινοτητα μου και στην καθημερινοτητα των γυρω μου. Τα "ανοητε" και "λαμογια" στα επιστρεφω. Τα ιδια ισχυουν και για τον Αντωνη. Χορτασαμε λογια φιλε! Εργα θελουμε! Αγαπη=Εργο. Για να μην μπερδευτεις παλι: Δεν αναιρω ουτε υποβιβαζω το μεχρι τωρα εργο και την βοηθεια της εκκλησιας στην κριση. Αλλά απαντησε μου: Εσενα σου φαινεται φυσιολογικο και υπερανω πασης υποψιας οτι σπουδασε θεολογια στην Βοστωνη; Δεν ξερω αν αυτο ειναι καλο ή κακο, ρωταω εσενα να μου πεις. Αν αποδειχθει η εκκλησια ενα ακομη ακροφυσιο για την οσο γινεται πιο ανωδυνη (για τους εχοντες) εκτονωση της πιεσης, τότε τι θα κάνεις;

            Σε τελικη αναλυση, κανε ο,τι θες. Εγω περιμενω εργα, αλλιως ειναι ολοι ιδιοι για μενα. Ας ριξει π.χ. ο Νικολαος την κυβερνηση, ας διωξει το μνημονιο και την τρόικα, ας αρνηθει με επιτυχια το χρεος, ας κατεβασει 1.000.000 κοσμο στο Συνταγμα. Θα ειμαι ο πρωτος που θα υποκλιθει.

            Εργα!

          • vardarskian avatar
            vardarskian @ Πεπόνης 04/10/2011 15:09:05

            @πεπόνη
            πήρε το πτυχίο στον Τίμιο Σταυρό Βοστώνη αλλά την πρακτική του έκανε στη Σιμωνόπετρα. Για 2,5 περίπου χρόνια.
            Οι θέσεις του στην Επιτροπή Βιοηθικής επικρίθηκαν συχνά για αποκλίσεις (βλ. αντιδικίες με τον καθηγητη Μπαλογιάννη κ.α.)
            Κατα την διεκδίκηση της ΙΜΜΛ αναφερόταν ως ευνοούμενος του GAP και (αμα τη αφίξει του) πιθανός μεθεπόμενος Αρχιεπίσκοπος.

    • Μαθηματικός avatar
      Μαθηματικός @ Πεπόνης 05/10/2011 02:28:56

      Πέρασε όμως και από ένα "σχολείο", που όμοιό του μάλλον δεν υπάρχει στον πλανήτη. Σχολείο που σε κάνει να ξεχνάς και το HARVARD και το MIT και τη NASA, και που σου υπενθυμίζει τη ματαιότητα των ΠΑΝΤΩΝ :μιλάω για το Άγιο Όρος!

  62. Ίωνας avatar
    Ίωνας 04/10/2011 09:07:54

    Συγχαρητήρια Δέσποτα! Σε ευχαριστούμε Σεβασμιώτατε! Τυχερό το ποίμνιό Σας. Εύχομαι και ελπίζω ταυτόχρονα, σύντομα, να γίνει ποίμνιό Σας όλη η Ελλάδα. (Και οι Νέες Χώρες).

  63. ASLAN avatar
    ASLAN 04/10/2011 09:34:54

    ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΒΓΑΙΝΕΙ ΜΙΑ ΠΟΙΜΑΝΤΟΡΙΚΗ ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΣΕ ΜΙΑ ΓΛΩΣΣΑ ΑΠΛΗ ΧΩΡΙΣ ΘΕΟΛΟΓΙΚΟΥΣ ΒΕΡΜΠΑΛΙΣΜΟΥΣ.
    ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΜΕ ΣΥΓΚΙΝΗΣΗ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥΕΦΤΑΣΑ ΣΤΟ ΔΙΑ ΤΑΥΤΑ ΚΑΙ ΜΈΠΙΑΣΑΝ ΤΑ ΓΕΛΙΑ ΠΟΥ ΕΓΙΝΑΝ ΕΝΑ ΠΙΚΡΟ ΧΑΜΟΓΕΛΟ.
    ''ΔΕΝ ΘΑ ΑΝΑΒΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΠΟΛΥΕΛΑΙΟΥΣ ΣΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ''.Ε,ΚΑΙ?
    ΘΑ ΠΑΨΕΙ ΝΑ ΣΤΕΡΕΙΤΑΙ ΤΟ ΡΕΥΜΑ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟΥ ΤΟ ΚΟΨΟΥΝ?
    Ο ΜΕΣΟΓΑΙΑΣ ΜΑΚΑΡΙΖΕΤΑΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΟΝ ΜΙΣΘΟ ΤΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ,ΓΕΓΟΝΟΣ ΠΟΥ ΠΡΟΒΛΗΘΗΚΕ ΔΕΟΝΤΩΣ.
    ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ?ΝΑ ΒΡΕΙ 2 -3 ΑΠΟΡΕΣ ΠΟΛΥΤΕΚΝΕΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΤΟΝ ΜΟΙΡΑΣΕΙ ΣΤΑ ΜΟΥΛΩΧΤΑ ΧΩΡΙΣ ΤΥΜΠΑΝΟΚΡΟΥΣΙΕΣ ΣΤΗΝ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑΡΕΑ.
    ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΝΤΑΡΤΗΣ ΠΑΠΑΦΛΕΣΣΑΣ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΑΝΑΤΡΟΠΕΣ,ΑΣ ΚΑΛΕΣΕΙ ΤΟΥΣ ΠΙΣΤΟΥΣ ΤΗΣ ΜΗΤΡΟΠΟΛΗΣ ΤΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ ΤΟ ΧΑΡΑΤΣΙ[ΔΙΝΟΝΤΑΣ Ο ΙΔΙΟΣ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ],ΠΑΡΕΧΟΝΤΑΣ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΑΙΑ ΝΟΜΙΚΗ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ.
    ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΕΙΝΑΙ ΤΖΑΜΠΑ ΜΑΓΚΙΕΣ ΚΑΙ ΠΑΠΑΤΖΙΛΙΚΙΑ.
    ΚΑΙ ΟΣΟΙ ΒΙΑΣΤΕΙΤΕ ΝΑ ΜΕ ΚΑΤΗΓΟΡΗΣΕΤΕ ΓΙΑ ΑΝΤΙΕΚΚΛΗΣΙΑΣΤΙΚΟ,ΣΚΕΦΘΕΙΤΕ ΤΙ ΘΑ ΕΚΑΝΕ Ο ΑΓΙΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ Ο ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΟΣ ΣΕ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ.

    • Theo avatar
      Theo @ ASLAN 04/10/2011 13:59:03

      τον ξερετε ρε παιδια τον ανθρωπο?
      πατε να ρωτησετε στον Κουβαρα τι εχει κανει.
      απο το πληκτρολογιο ανεξοδα, ξερω και γω να κανω κριτικη!
      ρωτηστε πρωτα!!!!!

  64. λαλακης avatar
    λαλακης 04/10/2011 09:38:13

    Aπιστευτο κειμενο γεματο αληθειες.

    Μας φτιάξατε ένα κράτος που προσφέρει στον λαό πολύ λιγότερα από όσα του απαιτεί».

    Αυτη η φραση απο μονη της αρκει
    Και παλι μπραβο σ αυτον τον ανθρωπο

  65. Thimm avatar
    Thimm 04/10/2011 09:40:37

    Eπιτέλους ....μιλήσατε & εσείς!!!!, (ο πρώτος είναι ο Καλίνικος Πειραιά) έστω και τώρα Εύγε.

  66. Thimm avatar
    Thimm 04/10/2011 09:49:10

    Να συμπληρώσω ότι θα ήμουν(ασταν), ευγνώμων(ες), κατά παράκληση όχι απαίτηση, αν πρωτοστατούσε έστω μια φορά, στις ελάχιστες & συνεχείς παρουσίες μας στο Σύνταγμα, για να ξεσηκώσει το πλήθος, γιατί και εμείς θέλουμε ......κάποια βοήθεια ....συνάνθρωποι...........

  67. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 04/10/2011 09:57:52

    Εκκλησιαστικά σκεπτόμενος, θα σου πω ότι έχεις δίκαιο. Και γνωρίζω ότι υπάρχουν ιεράρχες που ο μισθός τους πηγαίνει σε φιλανθρωπίες. Ομως, επειδή η γυναίκα του Καίσαρος πρέπει και να φαίνεται τίμια, δεν μπορώ να καταδικάσω την στάση του Μεσογαίας. Επειτα, ας πούμε ότι έλεγε "κανείς να μην πληρώσει το χαράτσι στη μητρόπολή μου". Ξέρεις πόσοι στη Μητρόπολή του (ειδικά σε αυτήν....) έχουν ακίνητα πολυτελή αποκτημένα με μαύρο-κατάμαυρο χρήμα; Κάτι μεγαλοεργολάβοι αυθαιρέτων, κάτι μεγαλογιατροί, κάτι μεγαλομεσίτες, κάτι μεγαλοδικηγόροι, κάτι λαμόγια τελωνειακοί και πολεοδόμοι... Ολοι ξέρουμε τι συμβαίνει στη ΝΑ Αττική.
    Το χαράτσι για τα ακίνητα για μερικούς ειναι δίκαιο και λίγο τους είναι. Το πρόβλημα είναι ότι είναι ένας νόμος που πίπτει σε όλους σαν χατζάρα και την πληρώνει και ένας έντιμος μισθωτός και ένας έντιμος ελεύθερος επαγγελματίας που είτε κληρονόμησε ένα σπίτι ή ένα εξοχικό, είτε το απόκτησε με δανεικά που ξεπληρώνει ακόμα, όσο μπορεί να τα ξεπληρώσει.
    Το έχω ξαναγράψει εδώ: Οσο δεν πατάσσεται η φοροδιαφυγή, το μάρμαρο θα το πληρώνουν οι μισθωτοί. Πόσοι είναι οι μεγαλοωφειλέτες του ΦΠΑ (που τον έχουμε καταβάλει εμείς οι καταναλωτές!) και δεν κουνιέται φύλλο;

  68. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 04/10/2011 09:59:15

    Τον Σεραφείμ Πειραιώς εννοείς, ο Καλλίνικος έχει παραιτηθεί από το 2005 ή 2006!

    • Thimm avatar
      Thimm @ ΒΙΣ 04/10/2011 16:48:00

      Πολύ σωστά, ευχαριστώ για τη διόρθωση

  69. juliet avatar
    juliet 04/10/2011 10:36:48

    l ' ami du peuple
    είσαι υποκριτής ,ξέρεις να προσπαθείς να αμαυρώσει την ομορφιά και την ντομπροσύνη ,την γενναιότητα και την ταπεινότητα ,την αίγλη του Ανδρός.
    Δεν είμαι της εκκλησίας για να σε προλάβω αλλά το ήθος ,η φωτεινότητα του ανδρός δεν αρμόζει τα υπονοουμένα σου και τις ζήλειες σου.
    Κάποιοι είναι οι Αριστοί ,είναι αυτοί που δεν μπορούν να είναι όλοι.
    Κάποιοι δεν είναι φίλοι του εαυτού τους είναι αυτοί που σκύβουν και δίνουν το χέρι για να σηκώσουν τους δεινοπαθούντας ,για να δώσουνε την χαμένη αξιοπρέπεια και τιμή στους Ελληνες γιατί είναι Ελληνας και όχι απλά,φίλος του λαού.
    Είσαι υποκριτής και ξέρεις να σπείρεις ζιζάνια αλλά μακρυά απο μας ,δόξα τω Θεω ,και σκέψη έχουμε και την εμπειρία να καταλαβαίνουμε κάποια πράγματα έστω και απο τα γραφόμενα.
    Κρίμα .......

    • StarPowerNone avatar
      StarPowerNone @ juliet 04/10/2011 13:11:37

      Πολύ μαχητική σε βλέπω σήμερα.
      Κράτα τις δυνάμεις σου θα μας χρειασθούν...

      • juliet avatar
        juliet @ StarPowerNone 04/10/2011 15:46:21

        StarPowerNone
        xαιρετώ,
        έχεις ακουστά για μουλάρια Μαλτέζικα;

    • Dora avatar
      Dora @ juliet 04/10/2011 13:36:42

      Juliet,
      Η ωραιοτερη απαντηση που θα μπορουσε ποτε να δοθει! Συγχαρητηρια!
      Μαθαινω απο σενα.Ευχαριστω!

      • juliet avatar
        juliet @ Dora 04/10/2011 15:52:19

        Dora,
        γειά σου ,έχω καιρό να δω εδώ στη γειτονιά ,
        όλα καλά; Τώρα μπήκα μέσα ,είχα μια δύσκολη μέρα ,αλλά εντάξει είχα αποτέλεσμα.Τελικά έβγαλα το συμπέρασμα ότι οι κομματικοί δεν δουλεύουνε καθόλου και οι υπόλοιποι προσπαθούνε να εξυπηρετήσουνε ,εθνικό τυπογραφείο ,και είχα την καλύτερη εξυπηρέτηση και ενημέρωση.

        • juliet avatar
          juliet @ juliet 04/10/2011 16:42:27

          να σε δω

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ juliet 04/10/2011 17:09:51

      Ψεύτη συκοφάντη φιλοσκοπιανέ κλπ κλπ με το οργουελικό ψευδώνυμο:

      Όση λάσπη και να πετάς, στη γκαιμπελική λογική του «πέτα-πέτα, κάτί θα κολλήσει», να ξέρεις ότι επιστρέφει σε σένα. Όμως, όντας ανίκανος να ελέγξεις την λύσσα σου εναντίον του λαού μας και της ταυτότητας του, θα συνεχίσεις να τρυπάς το στομάχι σου και να μας εκθέτεις τα αδιέξοδά σου.

      • ΚΜ avatar
        ΚΜ @ ΚΜ 04/10/2011 18:34:15

        Τα «λινκ» σου είναι ψέματα και συκοφαντίες (όπως και σχεδόν κάθε τί που λες). Άλλωστε, από στόματος κόρακος, κρα εξελεύσεται...

      • ΚΜ avatar
        ΚΜ @ ΚΜ 04/10/2011 19:34:47

        Ροζουλί φιλοσκοπιανό ερπετό του γκαιμπελισμού:

        Σε ποιόν ήθελες να κάνει μήνυση; Στον ανώνυμο συντάκτη της ... (ας γελάσω) «παράνομης Αυγής» από το Μαραί;

        Ή μήπως δεν θα προτιμούσατε να ασχοληθεί μαζί σας (έστω και για να διαψεύσει) προκειμένου να συντηρείται στην επικαιρότητα η συκοφαντία; Σε αυτό προσβλέπετε οι γκαιμπελίσκοι, στην λάσπη. Ντόρος να γίνεται... Άπαξ και πέταξες τη λάσπη, άντε να καθαρίσει ο άλλος.

        Άλλωστε, άν ίσχυε 1% από τα ψεύδη αυτά, θα τα καταγγέλατε επώνυμα στα δικαστήρια όταν ακόμα ήταν εν ζωή. Χάνετε εσείς ευκαιρία για παπαδοφαγία; Άρα μόνοι σας αυτοδιαψεύδεστε.

        (Απ΄την άλλη, άν ίσχυε έστω και 1% από τις ψευτιές σου, μάλλον μέλος του Σύριζα θα ήταν αντί για παπάς και θα τον είχατε σύντροφο.)

        Τέλος πάντων, το πιθανότερο είναι ότι ο άνθρωπος δεν είχε καν υπόψιν του τις ψευτιές σας (και πόσο χαμηλά μπορεί να πέσει κάποιος όταν άγεται και φέρεται από το μίσος του προς τον λαό του, όπως εσύ καλή ώρα). Σιγά μην ήταν και συνδρομητής της Αυγής, να το κάψει όπως εσύ.

        Νομίζεις ότι τώρα που είναι νεκρός θα κάνεις τη δουλειά σου καλύτερα αλλά πλανάσαι πλάνην οικτρά (όπως και τα πολιτικά). Καλύετερα: Εδώ θάμαστε, να σε βλέπουμε να αφρίζεις και να μας φτιάχνεις.

      • ΚΜ avatar
        ΚΜ @ ΚΜ 04/10/2011 20:17:54

        Το ότι είχες 30 χρόνια στη διάθεσή σου να επιδιώξεις την καταδίκη του και δεν το έκανες αποδεικνύει ότι όλα είναι ψευτιές.

        Λυπάμαι έχασες, ηττημένο μυαλό!

  70. ASLAN avatar
    ASLAN 04/10/2011 10:55:21

    @9.57am
    ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ,ΑΠΛΩΣ ΕΙΧΑ ΛΑΒΕΙ ΥΠΌΨΙΝ ΜΟΥ ΟΤΙ ΟΙ ΜΕΓΑΛΟΓΙΑΤΡΟΙ, ΜΕΓΑΛΟΕΡΓΟΛΑΒΟΙ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΑ ΛΑΜΟΓΙΑ,ΟΥΤΩΣ Η ΑΛΛΩΣ ΔΕΝ ΕΜΦΑΝΙΖΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ.
    ΚΙΆΝ ΤΟ ΘΕΛΕΙΣ ΑΣ ΜΗΝ ΒΓΑΛΕΙ ΠΟΙΜΑΝΤΟΡΙΚΗ ΕΓΚΥΚΛΙΟ.
    ΑΣ ΤΑ ΠΕΙ ΚΑΤ'ΙΔΙΑΝ ΣΤΟΥΣ ΦΤΩΧΟΥΣ ΤΗΣ ΜΗΤΡΟΠΟΛΗΣ ΠΟΥ ΠΑΡΑΠΟΝΙΟΥΝΤΑΙ.
    ΑΠΛΩΣ ΕΝΤΟΠΙΖΩ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΑ ΛΟΓΙΑ ΕΚ ΤΟΥ ΑΣΦΑΛΟΥΣ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΠΡΑΞΕΙΣ ΜΕ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΚΟΣΤΟΣ.
    ΦΘΑΣΑΜΕ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΟΥΜΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΤΙΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΤΟΥ ΤΣΙΠΡΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΤΩΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΤΙΚΩΝ ΑΡΧΟΝΤΩΝ.

  71. Γιαγκούλας avatar
    Γιαγκούλας 04/10/2011 11:26:28

    Η εκκλησία, στο βαθμό που εκπροσωπεί ένα πολύ μεγάλο υποσύνολο του λαού, θα πρέπει να υποστηρίζει τον απλό λαό και να βρίσκεται έξω από τα πολιτικά παίγνια, ούτε να λαμβάνει το μέρος κάποιας πολτικής παράταξης, όπως έπραττε συνήθως (αναθεματισμός Βενιζέλου, συμμετοχή στις "επιτροπές αντικομμουνιστικού αγώνα" (1959-1961), ευλογία στους δικτάτορες κλπ.).
    Την πολιτική εξουσία να την ασκούν οι αιρετοί (των οποίων η θητεία θα πρέπει να είναι περιορισμένη, με ελεύθερη ανακλητότητα υπό συγκεκριμένες προϋποθέσεις, και όχι αέναη) και όχι οι ένστολοι, οι τηβεννοφόροι και οι ρασοφόροι. Αλλος είναι ο δικός τους ρόλος. Ο καθένας μπορεί να συνεισφέρει από τη δική του θέση στην πατρίδα.
    Αλλο, βεβαίως, είναι το θέμα της πατριωτικής στάσης που θα πρέπει να τηρούν άπαντες.

  72. arkas avatar
    arkas 04/10/2011 11:48:20

    Πανάξιος ιεράρχης, ο άγιος Μεσογαίας από αυτούς που σε κάνουν ακόμη να ελπίζεις για την εκκλησία και την πατρίδα, ιεροπρεπέστατος και ταυτόχρονα απλός και ήπιος, ορθοτομεί αληθώς. Αποτελεί καύχημα και κοσμεί την ιεραρχία πραγματικά άριστη επιλογή για να ηγηθεί όταν ο Θεός επιτρέψει της εκκλησιάς μας. Ο θεσμός της εκκλησίας αποτελεί τη μόνη εναλλακτική, το μόνο αποκούμπι του γένους που στηρίζει και την ορθόδοξη πίστη και την ελληνική συνείδηση για τους συγκεκριμένους λόγους το λάθος του 98΄δεν πρόκειται να επαναληφθεί, η επόμενη αρχιεπισκοπή εκλογή προετοιμάζεται χρόνια τώρα από αυτούς που δεν θέλουν δυναμική, παρεμβατική εκκλησία εμπόδιο τους. Όσοι γνωρίζουν την ανθρωπογεωγραφία της ιεραρχίας ξέρουν ότι δεν θα επιτρέψουν στον Νικόλαο να εκλεγεί, φρόντισαν να γεμίσουν την εκκλησία με φιλοδόξους και "φρόνιμους" μητροπολίτες με αδύνατα σημεία ώστε να μην σηκώσει κεφάλι, όσοι θέλουν δε να εκλεγούν δίνουν καθημερινά εξετάσεις προοδευτικότητας και νομιμοφροσύνης . Το μονο που μπορούμε να ελπίζουμε είναι η πρόνοια του θεού.

  73. stefanos avatar
    stefanos 04/10/2011 12:01:09

    Γέροντα ευλογείτε!Ευχαριστούμε τον Κύριο που αυτή τη δύσκολη εποχή μας στέλνει φωτισμένους ανθρώπους σαν και εσάς για να μας καθοδηγήσουν και να μας δώσουν δύναμη , υπομονή και καρτερία για να μη ξεχάσουμε οτι το Φως υπάρχει. Είμαστε σίγουροι ότι υπήρχε ελπίδα αλλά αν και την αναζητούσαμε δεν την βρίσκαμε. Ο λόγος σας , λογος πατερικός, λόγος παρηγοριάς μας ανακουφίζει. Μπείτε μπροστάρης για ενα νεο ελληνορθόδοξο ξεκίνημα μακριά από παγκοσμιοποιήσεις, παγκόσμιες διακυβερνήσεις, νεοφιλελευθερες και σοσιαλιστικές πρακτικές και εμείς όλοι θα σας ακολουθήσουμε ΠΑΝΤΟΥ. Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει, χρειάζεται όμως εναν Ηγέτη για να τη σηκώσει ψηλά. Τώρα που οι πρφητείες του Πατροκοσμά, του Γέροντα Παϊσιου και των άλλων Γερόντων επαληθευονται καθημερινα αναμένουμε και την Αναλαμπή της Ορθοδοξίας. Ειμαστε σίγουροι ότι με Ανθρώπους σαν και εσας μετά τη Σταύρωση θα ακολουθήσει η Ανάσταση. Η Πατρίδα σας χρειάζετε οταν όλοι ,πολιτικοι και θρησκευτικοί ηγέτες, διανοούμενοι και επιχειρηματίες είτε την καταστρέφουν συνειδητά, είτε κρύβονται για να μην έρθει η καυτή πατάτα στα χέρια τους. Η Ελλάδα για να σωθεί χρειαζεται την Ορθοδοξία. Γίνετε ο καταλύτης αυτής της σωτηρίας. Αμήν!

  74. ΝΙΚΟΣ avatar
    ΝΙΚΟΣ 04/10/2011 13:28:11

    "Τοιούτος έπρεπε ημιν Αρχιερεύς"!
    Να τον έχει ο Θεός καλά και σε μας να δώσει τη Φώτισή του!
    Για άλλη μια φορά η Εκκλησία θα σώσει το Γένος!

  75. stanley@gr avatar
    stanley@gr 04/10/2011 13:56:54

    χανω τον χρονο μου με συγκεχυμενους που δεν μπορουν να καταλαβουν τι ειπε ο Μεσογαιας και ποιος ειναι ο ρολος του!!!!!
    οσο για τη Βοστωνη ανοιγουμε και κανα βιβλιο...
    αυτα και πολυ ασχοληθηκα μαζι σου, πεπονη!!!!

  76. Πεπόνης avatar
    Πεπόνης 04/10/2011 14:09:20

    stanley@gr:

    Ασε τα κηρυγματα και τους αφορισμους. Ακομη δεν καταλαβες; Διατρεχουμε μεγαλο κινδυνο. Ξυπνα αγαπητε.

    Και διαβαζε οσα γραφω πριν απαντησεις. Αυτα που εσυ φανταζεσαι οτι εγω εννοω, δεν ειναι αυτα που λεω.

    Σταματα να βριζεις γιατι μπορω κι εγω.

  77. μερτζανης δημητριος avatar
    μερτζανης δημητριος 04/10/2011 15:18:33

    οταν ακουμε αληθηνους ανθρωπους να ομιλουν τεντονουμε τα,αυτια να,κουμε
    και ευχαριστουμε (τον θεο)που ειπαρχουν γιατι αυτος ο λαος ξεχναει ευκολα
    την ςιμενς τους εξοπλισμους της οφ σορ εταιριες την ερτ με 24 εκατομηρια
    για το τσαμπιον λινκ τους αθλιους που διελισαν την προσοπικοτητα του ελληνα
    την ελλαδα που ευλογισε ο ιδιος Ο ΘΕΟΣ πρεπει να την εχουμε στην καρδια μας
    και οχι να επιτρεπουμε αυτα τα θηρια ετσι τα ονομαζει ο αγιος κοσμας ο αιτολος
    να μας παρουν την ψυχη μας και εσει να πηγενης στους ναους να βλεπεις της
    φιλανθρωπιες τα σισιτια τα χρηματα που προσφερουν στους απορους και να γινεις πιστος και οχι απιστος γιατι τοτε και εσει θηριο θα ονομαζεσε.
    ΕΥΛΟΓΙΜΕΝΕ ΓΕΡΟΝΤΑ Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΣΕΧΕΙ ΚΑΛΛΑ ΚΑΙ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΓΙΟΥΣ
    ΠΑΤΕΡΕΣ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΕΥΛΟΓΙΜΕΝΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ .

  78. m.s avatar
    m.s 04/10/2011 16:56:24

    είμαι πολύ ευτυχισμένος σήμερα που άνθρωποι καλλιεργημένοι και συνετοί ,κρίνοντας από τον τρόπο που σχολιάζουν, έδειξαν τη φλόγα και την πίστη που έχουν μέσα στην καρδιά τους .Αν βέβαια αυτό συνοδεύεται και από έργα έχω πολλές ελπίδες γι αυτό το τόπο.
    Σας ευχαριστώ όλους .Μου δώσατε πολύ κουράγιο.

  79. Εύμηλος avatar
    Εύμηλος 04/10/2011 17:28:16

    Ο άγιος Μεσογαίας δεν ετεροπροσδιορίζεται από άλλους αρχιερείς. Είναι από μόνος το ξεχωριστός. Γιατί έτσι θέλει η Θεία Χάρη. Είναι Ευλογία για το Γένος μας να έχουμε Ιεράρχη με Λόγο. Είθε και Πρωθιεράρχης!

  80. StarPowerNone avatar
    StarPowerNone 04/10/2011 19:11:08

    Έκανε δήλωση στήριξης στην κυβέρνηση ακόμη μια φορά ο Αρχιεπίσκοπος Ιερώνυμος: ζήτησε "ψυχραιμία και νηφαλιότητα". Προφανώς ως απάντηση της εγκυκλίου του Μεσογαίας Νικόλαου.
    Μήπως θα έπρεπε να επισκεφθεί ο κ. Σαμαράς τον Μητροπολίτη Μεσογαίας;
    Χωρίς να κάνει δηλώσεις, έτσι μόνο για την εικόνα.
    Να δείξει την αντίθεση--ποιός είναι με ποιόν.

  81. ares avatar
    ares 04/10/2011 19:43:54

    ας μου επιτρέψετε να επαναλάβω: πόσοι από τους εδώ σχολιαστές θα τον ψήφιζαν για Κυβερνήτη αυτού του τόπου ???

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ ares 04/10/2011 19:55:25

      Εγώ δεν θα τον ψήφιζα γιατί δεν αρμόζει (και δεν επιτρέπεται από τους Ιερούς Κανόνες) να καταλαμβάνουν κρατικά αξιώματα οι κληρικοί. Για τον ίδιο λόγο, και ο ίδιος ο ιεράρχης δεν θα επεδίωκε ποτέ την εκλογή του. (Η αντιβασιλεία του Δαμασκηνού δικαιολογούνταν, κατ' οικονομία, λόγω των περιστάσεων, και ήταν κάτι προσωρινό. Η προεδρία του Μακαρίου ήταν παρέκκλιση.)

      Όμως, ο ιερός μας κλήρος δεν χρειάζεται αξιώματα και κόμματα προκείμενου να στηρίξει τον λαό μας και να αγωνιστεί υπερ αυτού, όπως έκανε πάντοτε. Σε οποιαδήποτε τέτοια πρωτοβουλία, θα είμαι υποστηρικτής 100%.

      Άλλωστε, πιστεύω ότι και οι περισσότεροι που γράφουνε εδώ και λένε ότι θα τον θέλανε υπουργό κλπ συνειδητά υπερβάλλουν για να τονίσουν ότι θέλουν τέτοια στάση κι από τους μελλοντικούς μας κυβερνώντες. Ας μη δίνουμε όμως τροφή στους «καλοθελητές» τους εκσυγχρονισμού και της ψευτοπροόδου που θα σπεύσουν να χρεώσουν στον δεσπότη πολιτικές φιλοδοξίες, προκειμένου να τον συκοφαντήσουν και να σπείρουν την καχυποψία προς το πρόσωπό του, σε πολίτες και πολιτικούς.

      • TED avatar
        TED @ ΚΜ 04/10/2011 19:56:53

        Σωστός σε κάθε σου λέξη.

      • ares avatar
        ares @ ΚΜ 04/10/2011 20:14:30

        σωστός αντίλογος. Ομως η Ζωή κανονίζει αν θα πολεμήσει από τον Αμβωνα, αν θα πάρει καριοφίλι ή θα γίνει Παπαφλέσσας. Κανένας "καλοθελητής" δεν μπορεί να τον λερώσει.

      • ares avatar
        ares @ ΚΜ 04/10/2011 20:21:19

        άλλωστε για να τονίσω κι εγώ το ήθος του κυβερνήτη αυτού του τόπου δοκιμάζω την ερώτηση....

        • vardarskian avatar
          vardarskian @ ares 04/10/2011 21:04:54

          "η ΖΩΗ κανονίζει" μπρρρρρρρ....

          • ares avatar
            ares @ vardarskian 04/10/2011 21:18:36

            ασφαλώς! αλλοιώς δεν θα υπήρχαν ακμή & παρακμή....

      • Εύμηλος avatar
        Εύμηλος @ ΚΜ 04/10/2011 22:16:13

        Άψογος ΚΜ!
        Αυτή είναι η πραγματικά ορθόδοξη χριστιανική αντίληψη των πραγμάτων.

  82. Κερασία avatar
    Κερασία 04/10/2011 22:46:27

    Σεβασμιώτατε,
    Ευχαριστώ τον Θεό που σας έφερε στη ζωή μας, προσεύχομαι να σας ενδυναμώνει στο έργο σας, εμείς θα είμαστε πάντοτε στο πλευρό σας.

  83. εγκεφαλικά νεκρός avatar
    εγκεφαλικά νεκρός 04/10/2011 23:15:42

    Ευτυχώς υπάρχουν οι φωτεινές εξαιρέσεις, που, όπως πάντα, επιβεβαιώνουν τον κανόνα:
    Οι συντριπτική πλειοψηφία των σημερινών ιερέων προτιμούν το υπόδουλο "φακιόλιον".
    Ο Νικόλαος προτιμάει να μιλήσει για διεκδίκηση δικαιωμάτων. Σ' αυτή τη ζωή. 'Οχι στην άλλη.

  84. Πέτρος avatar
    Πέτρος 05/10/2011 16:42:36

    Μακάρι να τον φωτίσει ο Θεός να μπει μπροστά. Φτάνει ποια με τους ανεγκέφαλους και τους ενδοτικούς. Μας έχουν κάνει ρεζίλι ... Έχουν καταστρέψει την Ελλάδα μας .. Έχουν υποσκάψει το μέλλον των παιδιών μας .. ΦΤΑΝΕΙ ΠΟΙΑ
    Υπάρχουν Έλληνες που μπορούν να διοικήσουν αυτή την Πατρίδα.

  85. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 05/10/2011 23:48:36

    Αμάν, αμάν, παρενέβη ο Πάσχος!
    h__p://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathpolitics_1_05/10/2011_1296434
    και, ώ του Θαύματος Πάσχο μου, πως τυχαίνει από όσους αναγνώστες σου απέμειναν, στα σχόλια του άρθρου οι περισσότεροι να είναι υπέρ του Νικολάου και εναντίον της προπαγάνδας σου;

  86. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 06/10/2011 23:44:22

    Κι ο Σωμερίτης γράφει ένα σεντόνι εναντίον του. Κι όποιος το δεί καταλαβαίνει ότι ο Ριχάρδος δε διάβασε το κείμενο της εγκυκλίου...

    Πάσχος και Ριχάρδος κύριοι.... εγγύηση!

  87. ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ avatar
    ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ 06/10/2011 23:47:10

    Θέλω να ρωτήσω αυτούς που θαυμάζουν αυτό το κείμενο:
    1. ο λόγος της Εκκλησίας έχει σκοπό να ικανοποιήσει, να εκφράσει το αίσθημα του λαού, ή να παιδαγωγήσει τον άνθρωπο, τον καθένα μας εις Χριστόν;
    2. μπορεί ο λόγος της Εκκλησίας να παίρνει "θέση" για το ποιος ευθύνεται για τις εξελίξεις αυτού του είδους; Τι θα πει αυτό που έγραψε κάποιος να γίνουν αυτά που λέει το κείμενο επίσημη "θέση" της Εκκλησίας; Η Εκκλησία έχει "θέσεις"; Θέσεις έχουν τα κόμματα. Η Εκκλησία είναι το Σώμα του Χριστού. Προσοχή μη γυρίσουμε στη θλιβερή προηγούμενη δεκαετία.
    3. Ανεξάρτητα το ποια είναι η άποψη του καθένα για τον Μανδραβέλη, το συγκεκριμένο που λέει για την απάντηση που έδωσε ο Χριστός, δεν είναι αληθές;
    4. Ξέρει ο άγιος Μεσογαίας ότι όλοι εμείς που με δυσκολία θα πληρώσουμε τους φόρους (με δικά μας χρήματα και όχι με τα χρήματα της Μητροπόλεως), αν οι άλλοι δεν πληρώσουν θα κληθούμε να αναπληρώσουμε το δικό τους κενό και με νέους φόρους; Γιατί τους καλεί να μας αδικήσουν έτσι;
    5. Αυτές οι κινήσεις εντυπωσιασμού (με τα φώτα στους ναούς), τι συγκεκριμένο θέλουν να πουν; Τι θα προσφέρουν; Σ' αυτές τις δύσκολες στιγμές δε νομίζετε ότι χρειάζεται λίγος περισσότερο σεβασμός στη νοημοσύνη των ανθρώπων;
    6. Η φιλοδοξία του είναι και προφανής και γνωστή. Όχι δεν είναι τρελός. Δε θέλει να κυβερνήσει . Αρχιεπίσκοπος θέλει να γίνει. Και όλες του οι κινήσεις γίνονται για να οικοδομήσει το προφίλ του Διαφορετικού, του μοναδικού που εκφράζει το κοινό αίσθημα. Όλες του οι παρεμβάσεις του γι'αυτό γίνονται. (θυμηθείτε τη στάση του στην περίπτωση του πρώην Αττικής, όταν με δημόσιες δηλώσεις καλούσε τον Αρχιεπίσκοπο να παραβιάσει τη διαδικασία και να παρέμβει για να ανατρέψει την πράγματι κακή απόφαση του αρμόδιου όμως συνοδικού δικαστηρίου.
    7. Δόξα τω Θεώ για τον Αρχιεπίσκοπο που έχουμε. Βλέποντας όλη αυτά, σκέφτομαι στις συνθήκες που βρισκόμαστε σε τι περιπέτειες θα έμπαινε η Εκκλησία με τους αρχιερείς που βλέπω να προβάλλονται.

  88. anideos avatar
    anideos 07/10/2011 13:40:27

    «Ό,τι και να συμβεί, αδελφοί μου, θα ήθελα να ξέρετε ότι η τοπική Εκκλησία μας θα δώσει τα πάντα για να σταθεί στο πλευρό σας. Αν σε έναν κόψουν το ρεύμα, εμείς θα το κόψουμε σε όλους τους ναούς. Θα κάνουμε γάμους με κεριά στα χέρια και λειτουργίες με δάκρυα στα μάτια."

    Να πως θα βγουμε απο την κριση...

  89. Στέφανος avatar
    Στέφανος 07/10/2011 23:57:24

    Επειδή ο συγκεκριμένος ιεράρχης διακονεί σε περιοχή με πολλούς Γ.Ο.Χ. , ας μας πει ποια θέση έχει για το λεγόμενο ημερολογιακό ζήτημα. Έπρεπε να είχε γίνει μεταβολή του εορτολογίου το 1924? Πρέπει να επανέλθει το παλαιό ημερολόγιο? Πρέπει οι ιερείς να είναι άμισθοι? Είναι οι παλαιοημερολογίτες σχισματικοί όπως υποστηρίζει η επίσημη Εκκλησία? Τι λέει για όλα αυτά?

  90. Χερουβειμ avatar
    Χερουβειμ 08/10/2011 00:39:28

    Τι ξέχασε να μας πει??? Για την φορολόγηση της εκκλησιαστικής περιουσίας ουτε λόγος...

  91. Απορημένη avatar
    Απορημένη 08/10/2011 21:42:38

    Τι μας λέει ο πάπαρδος; Θα παρηγορηθούν οι φτωχοί, που η ΔΕΗ θα τους κόψει το ρεύμα, επειδή θα κλείσουν τα φώτα στις εκκλησίες, θα γίνονται οι γάμοι με κεριά (πολύ ρομαντικό) και θα λειτουργούν οι "φωτισμένοι" ιεράρχες με δάκρυα στα μάτια; (πολύ συγκινητικό).
    Ρε σε ποιούς απευθύνεστε; Νομίζετε ότι είμαστε στο Μεσαίωνα;
    Ζητήστε να σας κόψουν τους μισθούς στο 1/3, δώστε τα πανάκριβα αυτοκίνητα που σας έχουν διαθέσει , κάνετε τα μυστήρια χωρίς χρήματα και μοιράστε την εκκλησιαστική περιουσία στον κοσμάκη και μετά μιλείστε Γραμματείς και Φαρισαίοι, που έχετε κάνει τις εκκλησίες "οίκο εμπορίου".