30/11/2008 05:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Νιγηρία: σύρραξη μουσουλμάνων – χριστιανών

Περισσότεροι από 380 άνθρωποι έχασαν την ζωή τους κατά την διάρκεια σφοδρών συγκρούσεων στη πόλη Ζος της κεντρικής Νιγηρίας. Τις συγκρούσεις προκάλεσε η αδυναμία ανακοίνωσης των αποτελεσμάτων των τοπικών εκλογών από τις αρχές και η έντονη φημολογία για νοθεία.

Οι συγκρούσεις ξεκίνησαν την περασμένη Πέμπτη ανάμεσα στους οπαδούς των 2 μεγαλυτέρων πολιτικών σχηματισμών, αλλά σύντομα εξελίχθηκαν σε θρησκευτική σύρραξη ανάμεσα σε Χριστιανούς και Μουσουλμάνους. Σύμφωνα με τον Ερυθρό Σταυρό, περισσότεροι από 10 χιλιάδες άνθρωποι εγκαταλείπουν τα σπίτια τους αναζητώντας κατάλυμα σε εκκλησίες και τζαμιά.

Πρόκειται για την μεγαλύτερη έκρηξη βίας στη Νιγηρία μετά την εκλογή στην προεδρία της χώρας του Ουμάρου Γίαρ Αντούα, μία εκλογή που διεθνείς παρατηρητές είχαν χαρακτηρίσει ως παράνομη.

http://www.skai.gr/master_story.php?id=102254

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Lakis, Spain avatar
    Lakis, Spain 30/11/2008 09:43:11

    Γιατι τον χαρακτηρισε η "διεθνης κοινοτητα" παρανομο προεδρο και παρανομα εκλεγμενο???

    Επειδη εστειλε στα μπουντρουμια 9 υπουργους και υφυπουργους και επιπλεον καμια 25αρια ανωτατους κρατικους λειτουργους επειδη τα επαιρναν απο τη SIEMENS??????

    Στην Ελλαδα οι "νομιμα εκλεγμενοι" υπερασπιστες της Δημοκρατιας ποσους εστειλαν στα μπουντρουμια για την ιδια Υποθεση??????????

  2. anon avatar
    anon 30/11/2008 11:13:34

    Δεν είναι σύρραξη μουσουλμάνων και χριστιανών, είναι σύρραξη Χάουσα και Γιορουμπά. Δεν είναι θρησκευτική σύρραξη, αλλά εθνοτική σύρραξη.
    Έχει μεγάλη διαφορά. Και οι Ίγκμπο είναι χριστιανοί, και οι Φουλάνι είναι μουσουλμάνοι, αλλά δεν θα ακούσετε ποτέ Φουλάνι να επιτίθενται κατά των Ίγκμπο, ή το αντίθετο.

    Οι μουσουλμάνοι Χάουσα που μένουν στη βόρεια Νιγηρία και οι πολυθεϊστές και χριστιανοί Γιορουμπά που μένουν στη ΝΔ Νιγηρία είναι δύο λαοί που ιστορικά μισούν ο ένας τον άλλο. Σήμερα αποτελούν τις δύο μεγαλύτερες και ισχυρότερες από όλες τις νιγηριανές εθνότητες.

    Οι καλοί μας Άγγλοι φρόντισαν πριν φύγουν από την Αφρική να φτιάξουν μια τεχνητή χώρα που να περιλαμβάνει τους εν λόγω δυο λαούς που μισιούνται μεταξύ τους (βλέπε Κύπρο).

    Και από εκεί και πέρα αρχίζουν τα όργανα.

  3. t avatar
    t 30/11/2008 11:15:45

    Λέτε να αρχίσουν τα όργανα στο Ιράν???
    Russian military intelligence services are reporting a flurry of activity by U.S. Armed Forces near Iran's borders, a high-ranking security source said Tuesday.
    "The latest military intelligence data point to heightened U.S. military preparations for both an air and ground operation against Iran," the official said, adding that the Pentagon has probably not yet made a final decision as to when an attack will be launched.
    A new U.S. carrier battle group has been dispatched to the Gulf.
    The USS John C. Stennis, with a crew of 3,200 and around 80 fixed-wing aircraft, including F/A-18 Hornet and Superhornet fighter-bombers, eight support ships and four nuclear submarines are heading for the Gulf, where a similar group led by the USS Dwight D. Eisenhower has been deployed since December 2006.
    The U.S. is also sending Patriot anti-missile systems to the region.

  4. t avatar
    t 30/11/2008 11:43:35

    Λέτε να αρχίσουν τα όργανα στο Ιράν??? (2)
    Israel to bomb Iran through Turkey?
    Israel will be resolved to use Turkish air space to attack Tehran's nuclear facilities, says a prominent US political strategist.
    In a recent political panel, Charles Krauthammer claimed that Tel Aviv would most likely opt to use Turkish air space.
    He claimed that Israel would bomb the Iranian uranium enrichment infrastructure in the same manner it bombed Syria in September 2007.
    "The Israelis would not attack (Iran) over Iraq. The way to go is through Turkey…When Israel attacked the reactor in Syria, it went up the Mediterranean and through Turkish air space," Hurriyet quoted Krauthammer as saying.
    Recent reports of Israel beefing up military preparations have fueled speculation that Tel Aviv intends to stage its third attack on Middle Eastern countries over nuclear allegations. Israel had earlier attacked Iraq and Syria, claiming that they sought to attain nuclear weapons technology.
    The Sunday Times reported Sunday that Israeli squadron leaders are conducting dress rehearsals in the Negev desert in preparation for air strikes on Iranian nuclear facilities.

  5. Le canard avatar
    Le canard 30/11/2008 14:02:41

    Nιγηρία= πετρέλαια

  6. Αθ. Κλάρας avatar
    Αθ. Κλάρας 30/11/2008 15:37:54

    Πόσο ανθρώπινο αίμα πρέπει να χυθεί ακόμα στο όνομα των θρησκειών;
    Λαοί μαστουρωμένοι από το όπιο της χριστιανικής και της μουσουλμανικής παραμύθας σφάζονται για το ποιοί είναι πιο πιστοί από τους άλλους (που άραγε ;).
    Ευτυχώς που εμείς εδώ φτιαχνόμαστε μόνο από ένα είδος λιβανιού.

  7. Αλεξάνδρα avatar
    Αλεξάνδρα 30/11/2008 18:40:30

    Η Νιγηρία ειναι η 2η οικονομική δύναμη της Αφρικής, η πρώτη σε παραγωγή πετρελαίου στην υποσαχάρια ζώνη. Παράγει το 3% της παγκόσμιας παραγωγής πετρελαίου που αντιπροσωπεύει το 80% των εσόδων του κράτους. Οι Μεγάλες αμερικανικές εταιρείες (Shell,Total kai EXXON)δραστηριοποιούνται στην άντληση του πετρελαίου αλλα και η Κίνα εχει κάνει σημαντικότατες επενδύσεις απο το 2006, της τάξεως των 2.500 δις δολλαρίων και 4.000δις δολαρίων για την εξόρυξη ή εκσυγχρονισμό διυλιστηρίων.Το πετρελαιο, οντας η σημαντικότερη πηγή εσόδων για την Νιγηρία ειναι πηγή διαφθοράς και συγκρούσεων ανάμεσα στις φυλές. Οι πετρελαιοφόρες περιοχές βρίσκονται στην περιοχή του Νότου, στο Δέλτα του Νιγηρα, οπου οι κάτοικοι ειναι κυρίως χριστιανοί και ανιμιστές, περισσότεροι ανοιχτοί στη Δύση και οι κυρίαρχοι της οικονομικής ζωής της χώρας.Στον Βορρά κατοικούν μουσουλμάνοι, που αντιπροσωπεύουν το 50% των κατοίκων, συντηρητικοί και οι κυρίαρχοι της πολιτικής ζωής της χώρας.

  8. ανώνυμος avatar
    ανώνυμος 30/11/2008 19:41:56

    Αθ. Κλάρα, όπια υπάρχουν πολλά.

    Ένα από αυτά, το κλισέ ότι για όλα φταίνε οι θρησκείες. Διάβασες το ποστ#2 του ανώνυμου;

    Πήγαινε διάβασέ το, και μετά έλα να μας πεις σε ποιο θεό πίστευαν οι Χίτλερ, Στάλιν, Μάο, Πολ Ποτ, οι Γάλλοι στην Αλγερία, οι Αμερικάνοι στο Βιετνάμ και στο Ιράκ, που έσφαξαν τουλάχιστον 100.000.000 ανθρώπους αλλά και οι δικοί σου του ΕΑΜ-ΕΛΑΣίτες που έσφαζαν με τα κονσερβοκούτια για τη δόξα τού ΚΚΕ.

  9. Αθ. Κλάρας avatar
    Αθ. Κλάρας 30/11/2008 22:51:31

    Ανώνυμε 7:41
    Το θέμα δεν είναι ο Χίτλερ, ο Στάλιν, ο Τσώρτσιλ και … τα κονσερβοκούτια. Αυτά ανήκουν στην ιστορία και πρέπει να διδαχθούμε από αυτά για να μην ξανασυμβούν. Οι θρησκευτικοί πόλεμοι όμως ανήκουν στην προ-ιστορία και δεν φαίνεται να έχουμε μάθει τίποτα. Ο καθένας έχει δικαίωμα να πιστεύει σε όποια θεότητα επιθυμεί, όπως έχει δικαίωμα να βλέπει άπιστους εχθρούς τριγύρω του ή συνανθρώπους.

  10. ανώνυμος avatar
    ανώνυμος 01/12/2008 00:37:24

    Πασά μου Αθ. Κλάρα, πάτα ένα pause στο κασετόφωνο που έχεις για εγκέφαλο και διάβασε ξανά τα σχόλια #2 και #8.

    Άντε καλό μου.

  11. Αθ. Κλάρας avatar
    Αθ. Κλάρας 01/12/2008 00:46:37

    Τελικά θα συμφωνήσω μαζί σου ότι η χρήση όπιου βλάπτει.

  12. Αλεξάνδρα avatar
    Αλεξάνδρα 01/12/2008 01:48:50

    Αυτό το" κονσερβοκούτια", ειχα να το ακούσω απο το δημοτικό. Κάτι σαν μπύρα Χένιγκερ. Η η μέρα της μαρμότας. Ακίνητος ο χρόνος. Και η σκέψη και η γνώση μερικών ανθρώπων.

  13. ανώνυμος avatar
    ανώνυμος 01/12/2008 02:05:27

    Γιατί, Αλεξάνδρα, ψέμα είναι;

    Το ότι έχεις να το ακούσεις από το δημοτικό έχει να κάνει με την αριστερή προπαγάνδα που κυριάρχησε στην Ελλάδα από το 1981 και μετά και αναφέρεται μόνο στα εγκλήματα της δεξιάς. Η αριστερά καθαγιάζεται. Μόνο φωτοστέφανο που δεν έβγαλαν ο Άρης ο Βελουχιώτης κι ο Καπετάν Γιώτης.

  14. Αλεξάνδρα avatar
    Αλεξάνδρα 01/12/2008 10:02:55

    Το οτι εχω να το ακούσω απο το δημοτικό σημαίνει πρώτα απ΄όλα τον τρόπο που προσεγγίζεται το θέμα. Κακοί-καλοί, αυτοί ήταν οι αγιοι... οχι λάθος..., ψέμματα λένε, μαύρη προπαγάνδα, οι άγιοι ήταν οι άλλοι. Ξέρεις ποσες ιστορίες φρίκης εχουν να θυμηθούν όι άνθρωποι που εζησαν εμφύλιους;

  15. ανώνυμος avatar
    ανώνυμος 01/12/2008 16:16:15

    @Αλεξάνδρα

    Μα δεν είναι εκεί το θέμα μας!
    Ούτε αρνήθηκα ποτέ τα εγκλήματα των δεξιών.

    Απλώς αρνούμαι να υποταχτώ στην Μοναδική Σκέψη, στην άκριτη αναπαραγωγή κλισέ που κανείς δεν μπαίνει στον κόπο να αναλύσει για να δει αν έχουν βάση ή όχι.

    Ένα από αυτά τα κλισέ είναι και αυτό που αναπαράγει ο θαυμαστής τού χασάπη Άρη Βελουχιώτη με το αντίστοιχο ψευδώνυμο: "Πόσο ανθρώπινο αίμα πρέπει να χυθεί ακόμα στο όνομα των θρησκειών;"

    Και εκεί αντιδρώ.

  16. Αλεξάνδρα avatar
    Αλεξάνδρα 01/12/2008 17:35:30

    Πραγματικά δεν καταλαβαίνω ανώνυμε τι ακριβώς σε τσίτωσε και αντιδράς ετσι. Στο ψευδώνυμο ειναι το πρόβλημα ή στην ουσία όσων λέει ο Αθ. Κλάρας;

  17. ανώνυμος avatar