#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/06/2010 01:33
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Νεοσοσιαλισμός

Δεν θα ξεχάσω την πρώτη μου «συζήτηση» με τον Προφήτη. Δεν ξέρω πως μου μπήκε η εντύπωση ότι ήταν «αριστερός», μάλλον επειδή διαφωνούσε με απόψεις που διατύπωνα, που μάλλον ήταν λίγο από τον …Milton Friedman, στον οποίο πολλοί αποδίδουν ένα σωρό αρνητικά, σε αυτά που έχει πει, ή στο πώς εφαρμόστηκαν, αλλά δεν έχει αυτό σημασία, τώρα. Σημασία έχει ότι με τον Προφήτη γράφαμε με τις ώρες, και κάπου βρήκαμε κοινό παρονομαστή, τουλάχιστον κατάλαβα τι έλεγε, κατάλαβε τι έλεγα. Για το αν τον έπεισα ότι η Ελευθερία της Αγοράς, δεν είναι παρά «Ελευθερία» δεν το ξέρω, αλλά έκτοτε, σίγουρα άλλαξα, εγώ, γνώμη για τους ...εκσυγχρονιστές!

Οι πολιτικές ταμπέλες άλλαξαν, και το πονηρό Πασόκ το έχει καταλάβει και έχει μεταλλαχθεί σε νεοσοσιαλιστικό κόμμα, κομπλέ με όλη την Πράσινη Αειφορική γαρνιτούρα, που ανακαλύπτω μέσα από «διαλόγους» με πράσινα στρουμφάκια, στο antinews, καμία σχέση με αυτούς που είχα με τον Προφήτη, αλλά ο Προφήτης είναι Προφήτης. Το Πασόκ έχει γίνει ένα Νεοσοσιαλιστικό Κίνημα.

Το Νεοσοσιαλιστικό Κίνημα έχει τις ρίζες του σε ΜΚΟ, διεθνείς ΜΚΟ, μερικές αμερικανογενείς μερικές ευρωπαϊκές, όλες αριστερίζουσες σε προσέγγιση, αλλά, όσο το ψάχνω, βαθιά φασιστικές και ανελεύθερες. Βασίζονται στο να παίρνουν λεφτά από εμάς, δήθεν για να μας σώσουν ή να μας βελτιώσουν, στην πράξη για να τα φάνε. Προωθούν μία νέα θρησκεία, στην οποία το «Περιβάλλον» (Πλανήτη το λέμε τώρα) είναι μία από τις πιπίλες. Και τι πιπίλα!... Βασίζεται στην καθολική και καλοπροαίρετη θέλησή μας να κάνουμε κάτι «καλό», ή κάτι «αποδεκτό», και σίγουρα «πουλάει». Έτσι προέκυψε η Πράσινη Αειφόρος Ανάπτυξη, που με το απλοϊκό μου μυαλό βλέπω σαν άσκηση με επιδοτούμενα σεμινάρια, και ελπίδα 1) να βρεις γκόμενα (ή γκόμενο) και 2) να βρεις και καμία παρασιτική δουλίτσα που να μην χρειάζεται πτυχίο άλλο από αυτό της καλαθοπλεκτικής και της ύφανσης ταγαριών. Ωστόσο η δουλειά είναι, νομίζω πιο σκοτεινή.

Όπως το Πασόκ του '81 έκλεψε αριστερά συνθήματα και εκφύλισε την Carmina Burana, για να φάει τα λεφτά των παλιών δεξιών, και δανείστηκε για να δώσει ψεύτικη παιδεία, και προσδοκίες στον φτωχό κόσμο, που νόμιζε ότι ήταν ...αριστερός και αντιστασιακός, έτσι ο Νεοσοσιαλισμός, δήθεν οικολογικές ανησυχίες και ελπίδες για σωτηρία, πότε του Πλανήτη, πότε του Γαλαξία, για να ξαναπλουτίσει, και να ξαναροκανίσει.

Δεν ξέρω αν το Πασόκ του 1981 είχε βαθειές ρίζες σε σκοτεινά καπιταλιστικά κέντρα, αλλά το Νεοπασόκ του 2010, είναι Νεοσοσιαλιστικό. Έχει ιερατείο. Δεν ξέρω αν το ιερατείο αυτό, έχει ρίζες στο Μεγάλο Κεφάλαιο, ή σε κρυφές λέσχες και την Νέα Τάξη. Αλλά όλη του η φιλολογία, όλα του τα συνθήματα είναι κατά της Ελευθερίας και της Ελεύθερης Αγοράς. Δεν υπάρχει τίποτα το Ελεύθερο στο να παραδίδεις την ιδιοκτησία σου σε ξένα μονοπώλια, έναντι μίζας. Προφασιζόμενος ότι δήθεν δεν έχεις επιλογή. Ούτε χάβω ότι τα κάνουμε αυτά κατ' εντολήν μίας ή άλλης Μεγάλης Δύναμης, ούτε έχω καταλάβει πως μπλέκονται οι συμβατικές Μεγάλες Δυνάμεις σε αυτό που γίνεται. Είναι μαζί; Είναι αντίπαλοι;

Η Ελεύθερη Αγορά δεν χρειάζεται ιερατείο, είναι Ελεύθερη, και συνήθως, τα ιερατεία σου πουλάνε φύκια για να σου πάρουν τα λεφτά σου, ή για να βάλεις το κεφάλι κάτω. Όπως θα λέγαμε παλιά, σε παλιά, αριστερίστικη γλώσσα, τα ιερατεία επαγγέλλονται και προωθούν την Αντίδραση. Αλλά ποιος θυμάται τέτοια… Ωστόσο, την παλαιομοδίτικη «Αντίδραση» βλέπω σε όλα αυτά, Αντίδραση με θρησκευτικές μεθοδολογίες και βαθύ, βαρύ, και αμείλικτο φασισμό, πιο πέρα, στο βάθος…

http://archaeopteryxgr.blogspot.com/2010/06/blog-post_1911.html

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Προφήτης avatar
    Προφήτης 08/06/2010 02:20:03

    Βλαντιμιρ Ιλιτς Αρχαιοπτέρυξ !

  2. Προφήτης avatar
    Προφήτης 08/06/2010 02:31:48

    Αρχαίε, είχες δει τον "Γατόπαρδο";
    Έλεγε ο Λανκαστερ : "πρέπει όλα να αλλάξουν για να παραμείνουν ίδια".
    Όπου ακούω "νέο" κουμπώνομαι.
    "Νεωτερικότητα", "Νεοφιλελευθερισμός", Νέος Πανιώνιος.

    Ένας βυθισμένος στην 30χρονη κραιπάλη τού ΠΑΣΟΚ διακηρύσσει "δεν χρωστάω σε κανέναν".
    Και αντί να τον περάσουν πίσσα και πούπουλα τον κάνουν πρωθυπουργό!
    Μην νομίζεις, παρ' όσα λέω για τους Αμερικανούς τους εκτιμώ λίγο για μερικά. Όπως το : κρεμάστε τον τώρα και τον δικάζουμε μετά.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Προφήτης 08/06/2010 07:51:57

      Οι Νεοπασόκοι ωστόσο έχουν αγοράσει φρέσκια συσκευασία. Οι γκουρού τους το λένε ωμά: Προπαγάνδα. Πώς θα πεις κάτι για να έχει αντίκτυπο. Πληρώνουν επικοινωνιολόγους για να υποδουλώσουν τους χαχόλους που τους ακολουθούν. Και όλα βασισμένα στην απλή αρχή: "Τα λεφτά σου, λεφτά μου".

      Δες την αυτην την E3G που μας φέρνει για "ειδικό γιατρό" ο Αντρίκος. Επάγγελμα: ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ!

  3. Hristos avatar
    Hristos 08/06/2010 08:46:01

    Αυτό έμαθαν τα παιδιά από μικροί ..από τον παππού τους τον λεγόμενο «πατέρα της δημοκρατίας» που έκαψε στην κυριολεξία το 45 τον ελληνικό λαό ..αυτό κάνει με το ολοκαύτωμα ο ΓΑΠ το 2010 ….ότι έμαθε μωράκι αυτό κάνει ως «άντρας»

  4. koreatis avatar
    koreatis 08/06/2010 09:04:27

    Προφητη συμφωνω, οι αμερικανοι παρολα τα κακα τους, εχουν μια πολυ απλοικη λογικη που σπαει κοκκαλα και που δεν μπορεις να την αντιμετωπισεις με νεο-ελληναδικα τερτιπια: seeing is believing οπερ μεθερμηνευομενο "πιστευω οτι βλεπω ή τα πραγματα ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ ετσι οπως φαινονται". Επισης την υποστηριζουν αυτη τη λογικη με απλους νομους, δικαιοσυνη που λειτουργει προς ολους (περιπου) ισονομα, εφορια που τσακιζει, κ.α. Δηλαδη με λιγα λογια, σου λενε π.χ. Αν εχεις φιλαρακο περιουσιακα στοιχεια που δεν δικαιολογουνται απο τα εισοδηματα σου...ΕΙΣΑΙ ΚΛΕΦΤΗΣ ή ΠΟΙΝΙΚΟΣ...απλα πραγματα. Σε χωνουν μεσα και μετα αν δικαιολογηθεις αρκουντως, απαλλασεσαι. Τα κολπακια που βλεπουμε τελευταια του στυλ: Μου αφησε η γιαγια μου ενα οικοπεδακι στα κουρκουμελα, το εδωσα στην ανηψια του κουμπαρου, η οποια το εδωσε στο γειτονα και μπουρου μπουρου μπορου....καπου μπλεκονται και 5-6 off shore και ενα δανειακι της πλακας.... και ετσι λοιπον κυριοι βρεθηκα με 5 νεοκλασικα (π.χ.) και 50 διαμερισματα...ΕΚΕΙ ΔΕΝ ΠΕΡΝΑΝΕ. Εκει ολα αυτα τα λες με τα βραχιολια στα χερια ΗΔΗ.

  5. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 08/06/2010 09:48:42

    O λογος ειναι οτι ο κοσμος ενω εχει αηδιασει με τις παλιες μορφες της αριστερας ειναι ακομη ευαλωτος στην οικολογικη προπαγανδα.Για να αντιμετωπισθει αυτη χρειαζονται επισης ευληπτα και κατανοητα συνθηματα.Ενα απο αυτα ειναι Η ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ ΦΕΡΝΕΙ ΑΝΕΡΓΙΑ ΚΑΙ Η ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΑ ΕΡΓΑΣΙΑ.
    Απλα συνθηματα κατανοητα.

  6. Thraphsorchis avatar
    Thraphsorchis 08/06/2010 10:07:34

    Ήταν επόμενο πως ύστερα από το βιασμό της φυσικής και της οικονομίας θα ακολουθούσε η πολιτική.

    Σκεπτικό:
    «Μεγάλα ξένα συμφέροντα υποστηρίζουν τα ΑΠΕ, ΑΡΑ να πάρουμε πυρηνικά»
    (που προφανώς τα βρίσκεις στα πανέρια και θα ενισχύσουν την Παραδοσιακή Ελληνική Πυρηνική Βιομηχανία)

    Όταν χαρακτηρίζετε τους απέναντί σας πράσινα στρούμφ, προφανώς κρατάτε για τον εαυτό σας το ρόλο του Δρακουμέλ.

  7. ΟΔΥΣΣΕΑΣ avatar
    ΟΔΥΣΣΕΑΣ 08/06/2010 10:28:01

    Σε καιρούς ευμάρειας τρώνε τα παράσιτα. Σε καιρούς κρίσης περισσεύουν λίγα και εδώ έχουν πρόβλημα.
    Διεθνιστικός νεοφιλελεύθερος σοσιαλισιμός

  8. Orestios avatar
    Orestios 08/06/2010 13:27:44

    Αρχαίε, δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω μαζί σου.
    Ο σοσιαλισμός είναι αυτός που επιχειρεί την επιβίωσή του. Η κρίση είναι δημιούργημά της λαίλαπας του νεοφιλελευθερισμού, που στην ουσία είναι καλυμένος σοσιαλισμός. Καιρός να τελειώνουμε με αυτούς τους απατεώνες.

  9. ΓΙΩΡΓΟΣ ΧΕΛΑΣ avatar
    ΓΙΩΡΓΟΣ ΧΕΛΑΣ 08/06/2010 13:30:07

    ΜΕ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΟΜΩΣ Ο ΣΟΣΙΑΛΙΣΜΟΣ ΣΕ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΚΑΙ ΓΑΛΛΙΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕ (?!!!) ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΔΩ "ΕΥΡΩΠΑΙΟΥΣ" ΑΦΟΥ ΟΛΑ ΤΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΛΟΙΠΟΝ ΤΑ ΠΡΑΣΙΝΑ ΣΤΡΟΥΜΦΑΚΙΑ (ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΕΦΩΤΙΣΜΕΝΑ) ΟΠΩΣ ΤΑ ΛΕΤΕ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΑΝΤΙΠΑΡΕΛΘΟΥΝ ΕΞΑΠΤΕΡΥΓΑ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥΣ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΦΑΝΑΤΙΚΟΙ ΚΑΙ ΞΕΡΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΕΦΤΙΑΞΑΝ ΠΟΛΟ ΚΑΙ ΛΥΣΣΑΞΑΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΝΤΕΜΕΚ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΚΟΜΜΑ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΣΕ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΑ ΟΠΟΥ Ο ΕΘΝΙΚΙΣΜΟΣ Η ΕΘΝΙΣΜΟΣ ΔΕΝ ΞΕΚΑΘΑΡΙΖΕΙ ΤΟΠΙΑ ΑΛΛΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΠΙΟ ΝΕΦΕΛΩΔΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΑΝΕΒΑΙΝΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΚΟΜΗ ΕΔΩ ΕΠΑΝΩ (ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΜΕΡΙΑ)ΚΑΙ ΣΠΕΡΝΟΥΝ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΕΣ ΚΑΙ ΟΜΟΙΕΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΚΑΡΑΤΖΑΦΕΡΗ-ΒΕΝΙΖΕΛΟΥ ΤΟΥ ΤΥΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΜΕΤΩΠΟ (Ο ΚΟΡΑΝΤΗΣ ΚΑΙ ΟΙ ΟΜΟΙΟΙ ΤΟΥ ΜΙΛΑΝΕ ΓΙΑ ΣΥΝΔΕΣΜΟ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΕΥΠ ΚΑΙ ΓΕΕΘΑ ΜΕ ΕΓΓΡΑΦΟ ΤΟΥΣ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΒΡΙΣΚΕΙ ΠΡΟΣΚΟΜΜΑΤΑ ΑΠΟ ΜΕΡΟΥΣ ΤΩΝ ΔΕΥΤΕΡΩΝ.ΑΣ ΔΙΑΒΑΣΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ ΤΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΕΛΙΔΕΣ ΤΟΥ ΚΑΡΑΜΑΝΛΙΣΜΟΥ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΕΣ ΚΑΤΑ ΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥ ΜΕΙΜΑΡΑΚΗ ΚΑΙ ΑΣ ΚΡΑΤΗΣΟΥΜΕ ΤΟ ΑΠΟΦΕΥΓΜΑ ΠΟΥ ΤΟΥ ΑΠΟΔΙΔΕΤΑΙ "ΣΤΕΓΝΩΣΑ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΜΟΥ ΓΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΧΩΡΑ" ΟΠΟΥ ΨΥΧΗ ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ Η ΕΝΝΟΙΑ ΓΝΩΣΗ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΜΑΣ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ.ΟΛΟΙ ΚΑΙ ΟΛΕΣ ΚΡΑΤΑΝ ΜΕ ΝΥΧΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΔΟΝΤΙΑ ΒΙΛΑΕΤΙΑ ΚΑΙ ΟΦΙΚΙΑ.Η ΥΨΗΛΗ ΒΥΖΑΝΤΙΝΗ ΣΤΡΑΤΗΓΙΚΗ ΘΑ ΣΩΣΕΙ ΠΟΛΛΟΥΣ ΝΑ ΞΕΡΕΤΕ.