05/03/2009 15:11
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Νεκρός αστυνομικός σε ληστεία

Νεκρός 36χρονος υπαρχιφύλακας, πατέρας ενός νεογέννητου παιδιού, από τα πυρά ληστή στη Νίκαια. Στις 13.12 ένα άτομο εισέβαλε στο υποκατάστημα της τράπεζας Κύπρου που βρίσκεται στην οδό Δ. Σολωμού 2Δ και με την απειλή όπλου άρπαξε  χρηματικό ποσό. 
Κατά την διαφυγή του έγινε αντιληπτός απο διερχόμενο αστυνομικό που υπηρετεί στο Αστυνομικό Τμήμα Παλαιού Φαλήρου, ήταν εκτός υπηρεσίας και φορούσε πολιτικά. Ο άντρας της ΕΛ.ΑΣ. τον καταδίωξε και όταν ο κακοποιός τον αντιλήφθηκε, 800 μέτρα μακρύτερα από την τράπεζα στην διασταύρωση των οδών Χρ. Μάτικα και Παρασκευοπούλου, τον πυροβόλησε τουλάχιστον τέσσερις φορές με αποτέλεσμα να τον σκοτώσει. Στη συνέχεια ο δράστης τράπηκε σε φυγή πεζός.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 05/03/2009 15:22:29

    λυπάμαι πολύ ας τον βρουν τουλάχιστον αυτη τη φορά

  2. Περίεργος avatar
    Περίεργος 05/03/2009 15:27:53

    Ληστεία ήταν ?? ή μήπως απαλλοτρίωση :-)

  3. Γιώργος avatar
    Γιώργος 05/03/2009 15:36:50

    Θα διοργανωσει κανεις τωρα πορεια διαμαρτυριας γι αυτον τον ανθρωπο που αφησε ορφανο ενα παιδακι?
    Η μηπως οι αστυνομικοι δεν ειναι ανθρωποι για καποιους στον ελεινο τον ΣΥΝ και τους δημοκραταρους δημοσιογραφους των ΜΜΕ που χαιδευουν αλλοδαπους και εγκληματιες

  4. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 05/03/2009 15:37:49

    άκουσα ότι το όπλο βρέθηκε στο τσεπάκι του δεν το είχε βγάλει μάλλον

  5. lomax avatar
    lomax 05/03/2009 15:39:00

    Η κουλτουρα του Φαρ-Ουεστ, στην πορτα σας.

  6. bill avatar
    bill 05/03/2009 15:45:01

    παιδια τα εχετε μπερδεψει τα πραγματα στο κεφαλι σας...Δηλ. σε καθε αστυνομικη αυθαιρεσια πρεπει να το βουλωνουμε;λιγα εχουν γινει;

  7. Σαος avatar
    Σαος 05/03/2009 15:48:57

    Κρίμα. Φοβάμαι όμως πως πάλι θα βγουν άγνωστοι-γνωστοί και θα υπερασπισθούν τους ληστές-δολοφόνους ως δήθεν ανθρώπους φτωχούς και πεινασμένους που ότι έκαναν το έκαναν γιατί πεινούσαν! Το χιλιοειπωμένο παραμύθι δηλαδή του αδικημένου απ' τη ζωή. Δηλαδή τι να πουν και οι παλαιότεροι όπως πχ ο πατέρας μου που μεγάλωσαν σε μια φτωχή μεταπολεμική Ελλάδα και δούλευαν στις οικοδομές από την παιδική τους ηλικία...

  8. αντί avatar
    αντί 05/03/2009 15:50:36

    Δε νομίζω ότι υπάρχουν πολλοί, από αυτούς που σωστά έβριζαν την αστυνομία τους προηγούμενους μήνες, που πιστεύουν ότι δεν έχει αξία η ζωή του αστυνομικού αυτού.

    Τέτοιοι αστυνομικοί χρειάζονται και ο συγκεκριμένος είναι άξιος συγχαρητηρίων.

    Αυτό δεν έχει καμία σχέση με την αυθαιρεσία και τα κόμπλεξ που κουβαλάνε άλλοι λιγότερο ικανοί και σίγουρα περισσότερο προβληματικοί συνάδελφοί του.

  9. Περίεργος avatar
    Περίεργος 05/03/2009 15:52:07

    @7
    είπε κανείς κάτι τέτοιο?
    δεν άκουσα ....

    εδώ που έφτασε όμως.....
    ψάχνω για άδεια οπλοφορίας

  10. Σαος avatar
    Σαος 05/03/2009 15:53:27

    @7.bill

    Μήπως τα τσουβαλιάζεις λίγο τα πράγματα; Ο συγκεκριμένος αστυνομικός ήταν καταχραστής εξουσίας ή, γενικότερα, επίορκος; Αν ήταν τέτοιος, θα έκανε αυτό που έκανε; Δεν θα έκανε την «κότα» να γυρίσει και αυτός το σπίτι του να χαρεί το παιδάκι του; Δυστυχώς υπάρχουν άνθρωποι που χαίρονται με θανάτους αθώων ανθρώπων από την μια ή από την άλλη πλευρά. Χαίρονται με την βια και αυτό έχει να κάνει και με το περιβάλλον μέσα στο οποίο αναπτύχθηκαν.

  11. Σακης avatar
    Σακης 05/03/2009 17:03:13

    Ο νεκρος αστυνομικός ηταν πατερας ενος βρεφους 40 ημερων..............

  12. aionios avatar
    aionios 05/03/2009 17:06:16

    Δεν είναι όλα άσπρο-μαύρο.
    Μόνο οι ηλίθιοι τα βλέπουν έτσι.
    Μην τσιμπάτε!!!
    Εξετάζετε τα πράγματα με νηφαλιότητα.

  13. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 05/03/2009 17:11:45

    Πες τα ρε aionios γιατί θα τρελαθούμε τελείως .

    Κύριοι η βία μπορεί να μην είναι συγκριτικό μέγεθος αλλά διαχωρίζεται σε κατηγορίες . Εγκληματική , κρατική , ψυχολογική κτλ κτλ .

    Αν αρχίσετε να συγκρίνετε την κρατική με την εγκληματική και πάει λέγοντας θα πέσετε στο λάκκο που από καιρό τώρα προσπαθούν να σας ρίξουν κάποιοι που σκοτώνουν αθώους για να συγκρίνετε σήμερα πια είναι χειρότερη και πια καλύτερη .

  14. aionios avatar
    aionios 05/03/2009 17:12:56

    Οι τράπεζες πρέπει να υποχρεωθούν να εγκαταστήσουν συστήματα ασφαλείας που είναι αρκετά δαπανηρά με σκοπό την προστασία των πελατών τους και των εργαζομένων τους.
    Τα χρήματα τους είναι ασφαλισμένα.
    Το κόστος για συστήματα ασφαλείας είναι μεγαλύτερο από τα ασφάλιστρα που πληρώνουν.
    Δεν υπάρχει και κυβέρνηση να τους υποχρεώσει να το κάνουν.

  15. aionios avatar
    aionios 05/03/2009 17:24:08

    Δεν πρέπει κανείς πελάτης της τράπεζας ή εργαζόμενος να προβαίνει σε πράξεις αυτοθυσίας και ηρωισμού για να σώσει τα λεφτά της τράπεζας - δεν την ενδιαφέρει΄άλλωστε.
    Πρέπει να εξαναγκασθούν να εξασφαλίσουν την ασφάλεια εργαζομένων και πελατών και να είναι υπόλογες για αυτό και ασφαλιστικά - αποζημιώσεις.
    Όταν το κόστος αυτό γίνει μεγαλύτερο από το πρώτο τότε οι ληστείες θα περιοριστούν δραματικά.
    Έτσι λοιπόν το ζήτημα δεν είναι το ματς
    "μπάτσοι vs κουκουλοφόροι" αλλά "ευνομούμενη κοινωνία vs τραπεζίτες και τα μίσθαρνα όργανα τους οι πολιτικοί"

  16. stelios avatar
    stelios 05/03/2009 17:44:56

    17 aionios,
    δεν ξερω τι ισχυει σημερα,υπηρχε νομος που υποχρεωνε τις Τραπεζες για ολα αυτα τα πανακριβα συστηματα,(μερικες εχουν βαλει),αλλα επι Ρωμαιου ειχαν με καποιο τρυκ απαλλειφθει οι κυρωσεις για τη μη συμμορφωση τους,οποτε προτιμουν να τις ληστευουν,τους βγαινει φθηνωτερα...

  17. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 05/03/2009 17:47:05

    Τι να πεί κανείς. Είναι μερικοί αστυνομικοί που τιμούν τη στολή τους κι αυτά που κουβαλάν ανάμεσα στα πόδια τους. Στη καλύτερη περίπτωση μένουν στάσιμοι και στη χειρότερη χάνουν τη ζωή τους.
    Πάντως,ακόμα χειρότερα, είναι ότι τους χρησιμοποιούν οι ανίκανες ηγεσίες τους για άλοθι και για να καλύψουν τις εγκληματικές τους ανεπάρκειες.

  18. aionios avatar
    aionios 05/03/2009 18:19:42

    Η τιμή και η αντρεία είναι ύψιστες αρετές αλλά πρέπει να συνοδεύονται από νου και λογική και κριτική ικανότητα των πραγμάτων.
    Εχθρός του αστυνομικού δεν είναι μόνο ο αναρχικός που τον θεωρεί αναλώσιμο και φρουρό-σκυλί του συστήματος αλλά και ο πολιτικός που τον λογίζει σαν ζώο που δεν καταλαβαίνει.
    Για να γλιτώσουν το τομάρι τους και να επιβιώσουν πολιτικά τους κάνανε σάκο του μποξ στα γεγονότα της δολοφονίας του Γρηγορόπουλου.

  19. matakis avatar
    matakis 05/03/2009 18:29:23

    Ο αρχικαραγκιόζης ο Παπούλιας έχει να κάνει καμμία δήλωση τώρα ???

  20. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 05/03/2009 18:32:11

    Ο ΣΥΡΙΖΑ τι λέει;

  21. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 05/03/2009 19:24:29

    ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΑ ΜΜΕ ΚΑΤΙ ΘΑ ΒΡΟΥΝ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΟΥ ΝΕΚΡΟΥ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΥ! ΚΑΘΕ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΙ ΣΥΜΠΑΘΕΙΑ ΤΗΣ ΚΟΙΝΗΣ ΓΝΩΜΗΣ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΥΣ ΣΤΡΑΓΓΑΛΙΖΕΤΑΙ. ΚΑΘΕ ΛΑΘΟΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΥ ΔΙΟΓΚΩΝΕΤΑΙ! ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΤΩΝ ΧΟΥΛΙΓΚΑΝΣ!

  22. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 05/03/2009 23:00:08

    Φιλε ,η αυθαιρεσια,δεν ειναι της Αστυνομιας.Ειναι του καθε αστυνομικου ξεχωριστα.
    Γι αυτο,μη μπερδευετε τα πραγματα.Αμα κανει καποιος αστυνομικος,κατι λαος,να τιμωρηθει,αλλα αυτος,δεν ειναι Η Αστυνομια.Ειναι ο εαυτος του.
    Πρποσωοικη ειναι η ευθυνη.Δεν διεταξε η ηγεσια το μαλακα,να σκοτωσει τον πιτσιρικα στις γιορτες.Μονος του το εκανε,παρ ολες τις ειδοποιησεις απο το κεντρο.
    Αλλα ολοι φωναζανε,η αστυνομια φταιει.
    Να τωρα ο κακομοιρης αυτος,κατω,με ενα μωρο,ορφανο.
    Σας αρεσε;Ειστε υπερηφανοι γι αυτο;

  23. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 05/03/2009 23:03:22

    Και ενα για σενα.
    Κρατικη βια φιλε,ειναι οταν διδεται διαταγη απο την ηγεσια,να γινει αυτο η εκεινο το πραγμα,που ενεχει καταστολη.Και που καποτε καποτε,διδεται,γιατι σε μια κοινωνια,δεν ειναι ολοι οι ανθρωποι αγγελοι.Ουτε και ειναι δικαιολογια,η φτωχεια,για να σκοτωουν εν ψυχρω τον κοσμο,ενστολο και μη.
    Τα Χριστουγεννα,ο χωροφυλακας,που σκοτωσε το μικρο,δεν πηρε διαταγη απο κανενα να το κανει,αλλα λαλησε,και βαραγε οπου εβρισκε.Καταλαβες;

  24. Ξενητεμενος avatar
    Ξενητεμενος 05/03/2009 23:37:03

    H σημερινη καταντια της ΕΛΑΣ οφειλεται αποκλειστικα στις εκαστοτε ηγεσιες, που αντι να λειτουργουν σαν αστυνομικοι το "επαιζαν" κομματοσκυλα.
    Λυση οπωσδηποτε υπαρχει και σημερα, με μια απλη προυποθεση: Ολοι οι αστυνομικοι να βγουν στο δρομο, κανενας σε ρολο "Φιλιππινεζας", ουτε και σε ρολο εχθρου του λαου, δηλαδη στο δρομο και οι των ΜΑΤ (δεν τους αποκαλω αστυνομ ικους, γιατι οταν στρεφονται εναντιον των πολιτων ειναι απλα πραιτορες, κατα το δογμα του γνωστου πολιτικαντη που ειχε διατελεσει υπουργος Δημοσιας Ταξης). Κανονικη στολη αστυνομικου και αυτοι και στο δρομο, χωρις "ασπιδες" και ολα αυτα τα μαραφετια που κουβαλανε για να φαινονται φοβεροι και ατρωτοι.
    Οπως σωστα επισημανε σχολιαστης, το συστημα Τζουλιανι ειναι ακριβως εκειν ο που χρειαζομαστε και εμεις για να νοιωθουμε ασφαλεις και για να ξαναβρει και η ΕΛΑΣ το κυρος της που εχει τρωθει σε απιστευτο βαθμο.
    Και οποιος (ο,τι και να ειναι) νομιζει 'η θεωρει οτι απειλειται η αρχοντια του, να πληρωσει απο την τσεπη του προσωπικους φρουρους, ουδεις αστυνομικος στη φρουρα οποιουδηποτε, εκτος φυσικα του Προεδρου της Δημοκρατιας και του Πρωθυπουργου.
    Γι=C E τον αστυνομικο που εχασε σημερα τη ζωη του, ειχε πραγματι ο ανθρωπος αυτος και τιμη και αναμεσα στα σκελη του εκεινα που δειχνουν τους αντρες.
    Οσον αφορα τις τραπεζες, μπορουμε εμεις οι πολιτες να τις υποχρεωσουμε να τοποθετησουν τα συστηματα ασφαλειας που χρειαζονται για την αποτροπη των ληστειων αν ο καθενας μας πει ευθαρσως στο υποκαταστημα που εχει τους λογαριασμου=C F του οτι θα αποσυρθει εαν δεν εξασφαλιζεται απολυτως κατα τον χρονο που κανει τις συναλλαγες του - ας κανουμε κατι επιτελους και εμεις, ιδιως οταν οι υπευθυνοι αρνουνται να υποδειξουν και να επιβαλουν στις Τραπεζες τα αυτονοητα.

  25. προβοκάρων avatar
    προβοκάρων 06/03/2009 00:02:46

    Το 40 ημερών βρέφος του νεκρού αστυνομικού, θα μεγαλώσει χωρίς πατέρα.
    Λέτε η (όποια) τράπεζα να θυμάται (μόλις περάσει η επικαιρότητα) ότι κάποιος θυσίασε τη ζωή του για να προστατέψει τα (ασφαλισμένα άλλωστε) λεφτά της;

  26. ΠΑΝΤ avatar
    ΠΑΝΤ 06/03/2009 01:09:57

    H ΕΛΛΑΔΑ είναι ο σκουπιδότοπος της Ευρώπης και έχουμε μαζέψει αποβράσματα και κατακάθια , ακόμα και οι καλοί αλλοδαποί αποθρασύνονται παρασύρονται απο τους δημοσιογράφους κια τους πολιτικούς που έχουν σάκο του μπόξ την Αστυνομία και βγάζουν μένος εναντίον Αστυνομικών ,αυτά είναι ανεπίτρεπτα σε σοβαρά Ευρωπαικά Κράτη.Όποιος πολίτης εξοργίζεται με την ανεξέλεγκτη προσέλευση αλλοδαπών χαρακτηρίζεται Εθνικιστής ακροδεξιός και φασίστας απο της δημοσιογραφάρες τις δημοκρατικές που δεν κινδυνεύουν όμως στην Εκάλη και το Κολωνάκι. Ο λαουτσίκος κινδυνεύει που περνάει ανάμεσα τους στην Μενάνδρου στην Ζήνωνος στην Αθηνάς και βλέπει Αλβανούς και Γεωργιανούς να μην έχουν την ανθρώπινη ζωή για το τίποτα , Σομαλούς φονιάδες με κόμπρες (σπαθί) να αναζητούν πεδίο δράσης μαύρους εμπόρους Ναρκωτικών, Νιγηριανούς νταβατζήδες ,εκατοντάδες πόρνες μαύρες σαν ζώα να ψάχνουν πελάτη και να ουρούν στην γωνία και τον Γκούφη τον Παυλόπουλο να τα βλέπει όλα ρόδινα τη τύφλα του τη μαύρη και σε αυτόν και σε όλους τους
    κλέφτες πολιτικούς και απατεώνες που καταντήσατε τη χώρα έρμαιο του κάθε ζώου που τσακίστηκε εδώ. Αυτοί ρε δεν σέβονται την πατρίδα μας ,είναι φιλοξενούμενοι της Ελλάδος και την βιάζουν στείλτε τους πίσω στον διάολο και στην κόλαση των απάνθρωπων χωρών τους (όσους δεν έχουν λόγο να βρίσκονται εδώ), ή βρέστς άλλο Κράτος σκουπιδοτενεκέ στην Ευρώπη να πάνε.
    Συγνώμη για το ύφος αλλά είμαι εξοργισμένος με τον άδικο και τσάμπα θάνατο του Αστυνομικού σήμερα
    ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ Μ Ι Χ Α Λ Η.

  27. Ξενητεμενος avatar
    Ξενητεμενος 06/03/2009 04:11:07

    @28 Παντ: Εχεις απολυτο δικαιο. Φτανει πια, εξω απο τη χωρα, να φυγουν, γιατι, εκτος των αλλων που δεν εχει δοθει η δεουσα σημασια και η προσοχη, ειναι οτι μεταξυ των λαθρομεταναστων περιλαμβανονται και ατομα υποπτα για παρα πολλα και διαφορα και η παραμονη τους στη χωρα μπορει να μας στοιχισει πολυ, παρα πολυ ακριβα. Ασε που η διακινηση τους (τα χρηματα ειναι πολλα, B Fπως και στα ναρκωτικα) εχει συμβαλει σε σημαντικο βαθμο και στην εξαχρειωση αρκετων δικων μας, τοσο εντος οσο και εκτος της χωρας και ο νοων νοειτο
    Ειναι απολυτως απαραδεκτα αυτα που συμβαινουν στο κεντρο της Αθηνας, στην Πατρα, στο Λαυριο και σε πολλες αλλες περιοχες οπου οι λαθρομεταναστες εχουν σηκωσει πολυ το κεφαλι και δεν προκαλουν μονο αλλα και απειλουν. Αλλα τα δυο κομματα που τους κανακεβουν ('η κανακευουν, δεν θυμαμαι και δεν εχω λεξικα μαζι μου) δεν βγαζουν αχνα, βλεπεις, εχουν ξεμεινει απο Ελληνες οπαδους και εχουν ριξει πολυ βαρος στους λαθρομεταναστες, τους οποιους εχουν βαφτισει "οικονομικους μεταναστες". Εκτος - δεν τολμω να το σκεφτω - αν εχουν και οικονομικα ενδιαφεροντα, οπως εχουν γινει 'η, μαλλον καταντησει τα πραγματα στο ΕCEλαδισταν...
    Εμεις δεν θα τους το κοψουμε το κεφαλι, απλα θελουμε να φυγουν, ας τους "επιστρεψουμε" στους Τουρκους που μας τους στελνουν με καραβιες 'η ας τους παρουν στις χωρες τους ολοι οι "αρμοδιοι" της Ε.Ε. και των Ηνωμενων Εθνων που καθε τοσο ξεστομιζουν τις παπαριες τους για δηθεν παραβιαση των δικαιωματων τους και αλλα διαφορα και μας εγκαλουν μαλιστα.

  28. miki avatar
    miki 06/03/2009 08:16:07

    Πολύ κρίμα το παιδί.
    Ξενητεμένος τα είπε όλα. Και προτιμώ εκατό φορές να με λέτε ρατσιστή, παρά να έχουμε αυτά τα χάλια. Αυτά τα κόμματα, που τους νταντεύουν,…. ας τους φροντίζουνε- όλους τους μετανάστες!!! Στο σπιτάκι τους!

  29. nikiplos avatar
    nikiplos 06/03/2009 12:55:24

    Ξενητεμένο, και ΠΑΝΤ 26, 28 και 29. Μα οι ίδιοι οι αστυνομικοί φιλούν κατουρημένες ποδιές για να ξεφύγουν από τα επικίνδυνα πόστα... να φύγουν από τις κακοτοπιές.

    Το θλιβερό, της ιστορίας, είναι ότι η Αστυνομία μας είναι ανεκπαίδευτη με αναχρονιστικό εξοπλισμό. Για αυτό και οι διάφοροι ισχυροί της χώρας έχουν ρώσους να τους προστατεύουν πανοπλους σαν αστακούς και τους αστυνομικούς απλά για νομική προστασία (μα που ζείτε?).

    Έτσι είναι λογικό απέναντι στους νέους πιο έμπειρους στα όπλα παραβατικούς που εκπαιδεύτικαν και μπολιάστηκαν από τους αλλοδαπούς που εισήχθησαν σωρηδόν και στον φθηνό καλό οπλισμό πουέχουν οι αστυνομικοί είναι πραγματικά απροστάτευτοι...

    Όσο για τους αλλοδαπούς πάλι θα αναρωτηθώ σε ποιά χώρα ζείτε... ποιός τους φέρνει ανεξέλεγκτα? Μήπως οι Τούρκοι? γελιόσαστε... Οι γκολντεν κρατικοί υπάλληλοι τους φέρνουν που έχουν κάνει μαγαζιά τα προξενεία των πρώην ανατολικών χωρών. Ένας διορισμός εκεί ισοδυναμεί με δις στη διάρκεια της θητείας του αρμόδιου υπαλλήλου...

    Οι ελληνοποιήσεις, αγορές βίζας κλπ γίνονται με νταβατζή τη μαφία των κυβερνώντων κομμάτων που κόβουν μονέδα και ψηφοφόρους από αυτή την ιστορία.

    Η πολιτική ελεγχόμενης μετανάστευσης προϋποθέτει οργανωμένο κράτος... και τέτοιο η ελλάδα δεν είναι..

    Ένα παράδειγμα...Στην αρχή με το άνοιγμα του ανατολικού μπλοκ, ήρθαν και εδώ στη Γαλλία πολλοί ανατολικοί μετανάστες και ποινικοί... (ακόμη έρχονται). Μόλις κατάλαβαν οι αρχές το λάθος τους, τους έχουν εξαφανίσει αθόρυβα... Όσους διαπράτους εγκλήματα ποινικά και σοβαρά, τους τρώει η μαρμάγκα, καθώς στέλνονται στις φυλακές των αποικιών, γουαδελούπη, νησί του διαβόλου, άγιο μαυρίκιο κλπ... ξέρετε Ξενοδοχεία πολλών "αστέρων"... έτσι έχουν μείνει εδώ μόνο οι "κυρίες". Μάλιστα πρωτοστατούν στο να μην έρχονται ποινικοί "πατριώτες" τους και συνεργάζονται άψογα με τις αρχές... αλλιώς πρέπει εντός 24 ωρών να έχουν εγκαταλείψει το Γαλλικό έδαφος, ειδάλλως τους περιμένους τα γνωστά ξενοδοχεία...

    Στην Ελλάδα των πολιτικά με τρικυμία εν κρανίω κατοίκων ένα τέτοιο μέτρο θα το θεωρούσαν, φασιστικό, αυταρχικό κλπ...

    Εν ολίγοις τους αλλοδαπούς οι ίδιοι οι έλληνες τους φέρνουν ανεξέλεγκτα... Απο τους κακομοίρηδες που φέρνουν οι χωριάτες για τα χωράφια, μέχρι τους ισχυρούς μαφιόζους που φέρνουν οι εκλεκτοί συμπολίτες μας...

  30. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 06/03/2009 15:43:32

    @ Προβοκάτωρ #25 ,

    Τώρα να κάνω εγώ μάθημα για το τι είναι κρατική βια σε καθηγητή και μάλιστα συνταξιούχο παρά πάει αλλά αφού προβοκάρετε αγαπητέ πρβοκάτωρ θα σας απαντήσω .

    Κρατική βία υπήρξε τον Δεκέμβρη κυρίως από τα Ματ στις πορείες που ακολούθησαν των γεγονότων (ξυλοδαρμοί ειρηνικών διαδηλωτών ,ψεύτικες προσαγωγές,σωματική βία στη Γαδα,ψεύτικες μαρτυρίες αστυνομικών για να στηρίξουν τις προσαγωγές κτλ) κι όλα αυτά με την βούλα της πολιτικής εντολής .

    Κρατική βία υπήρξε και στη περίπτωση του Κορκονέα από μια άλλη άποψη , την άποψη της ηθικής ευθύνης . Διότι ευθύνη του κράτους είναι να επιλέγει και να αξιολογεί τα στελέχη που νομιμοποιεί να το εκπροσωπούν .

    Αυτές οι περιπτώσεις όμως δεν έχουν καμία σχέση και καμία συγκριτική σύνδεση με τη βία που ασκεί ένας κοινός εγκληματίας στην διάρκεια μιας ληστείας .

    Η τυχόν σύνδεση από κάποιους των δυο αυτών γεγονότων είναι ή θέμα ηλιθιότητας ή αναζήτηση λαϊκίστικου τρόπου ανατροπής της άθλιας εικόνας που έχει η κοινωνία για τα σώματα της αστυνομίας .

    Καταλάβατε κύριε καθηγητά ?

  31. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 06/03/2009 18:06:49

    Με συγχωρείς αλλά τη λογική ότι δεν ασκήθηκε κρατική βία επειδή θα μπορούσε να ασκηθεί πολύ μεγαλύτερη δεν την αποδέχομαι .

    Ούτε αποδέχομαι τη λογική τσουβαλιάσματος των διαδηλωτών άρα νομιμοποίησης της κρατικής βίας που ασκήθηκε επειδή ένα τμήμα τους ήταν οπορτουνιστικό και βίαιο .

    Δέχομαι ότι έγιναν σάκος υποδοχής της λαικής δυσαρέσκειας αλλά την καραμέλα περί κατάπαυσης της λεηλασίας την ακούω μόνο μέχρι την δεύτερη μέρα , από εκεί και πέρα υπήρξαν οι κλασσικές διαδηλώσεις με τους μπάχαλους , τους 15χρονους , τους παππούδες κτλ οι οποίοι εισέπραξαν (εκτός των μπάχαλων) δυσανάλογη βία .

  32. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 06/03/2009 20:37:29

    Μα καλά συνειδητοποιείς τι γράφεις αδερφέ ?

    Με τέτοια ευκολία δικαιολογείς a priori την κρατική βία επειδή "τα ΜΑΤ δεν μπορούν να ξεχωρίσουν ποιος τα σπάει" (δεν μπορούν να κάνουν τη δουλειά τους δηλαδή) .

    Και τι είναι αυτό το φρούτο πάλι "Κάποια στιγμή και αυτοί θα αντιδράσουν και θα αντιδράσουν άσχημα λόγω της ιδιότητας τους." ! Απειλούν ποιους δηλαδή ? Τους πολίτες ?

    Και κάτι τελευταίο φίλε , το θέμα ενός ξυλοκοπημένου πολίτη ή ενός δολοφονημένου αστυνομικού δεν είναι επικοινωνιακό , άντε ρώτα τις οικογένειές τους...

  33. aionios avatar
    aionios 06/03/2009 23:15:59

    @greekpoliticalreview
    μήπως βλέπεις τα πράγματα άσπρο-μαύρο?

  34. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 07/03/2009 21:42:13

    Ποιος τα βλέπει άσπρα μαύρα κρίνεται .

    Δεν είμαι εγώ πάντως που βλέπω μόνο μπαχαλάκηδες στις πορείες . Δεν είμαι εγώ που συγκρίνω κάποιον που "πυροβολεί επειδή λάλησε" με πορείες στις οποίες συμμετέχουν κατά 90% ειρηνικοί πολίτες .

    Δεν είμαι εγώ αυτός που λέει ότι δεν μπορούν να ξεχωρίσουν μπάχαλα από διαδηλωτές (τη στιγμή που όλοι μα όλοι βλέποντας TV ή συμμετέχοντας οι ίδιοι στις πορείες μπορούν να ξεχωρίσουν από χιλιόμετρα ποιοι είναι ποιοι) .

    Δεν είμαι εγώ αυτός που λέει άμα δεν κάνουν καλά την δουλειά τους βάλε κάμερες (το γνωρίζεις φίλε ότι κάπου αλλού , εντός γης , υπάρχουν αστυνομίες που γνωρίζουν πως να κάνουν τη δουλειά τους?) .

    Μήπως έχετε χάσει κάθε μέτρο?

  35. aionios avatar
    aionios 08/03/2009 13:26:33

    @greekpoliticalreview

    οι απόψεις των ανθρώπων φίλε μου είναι δυστυχώς αποτέλεσμα της θέσεως στην οποία βρίσκονται.
    εξαιρούνται οι μορφωμένοι.
    και εσύ δεν έχεις φαίνεται την υποδομή εκείνη να δεις τα πράγματα πιο ολοκληρωμένα.
    δεν είναι θέμα πολιτικής οπτικής είναι θέμα υποδομής.

  36. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 08/03/2009 18:36:05

    Φίλε 42 , ήμουνα σίγουρος ότι θα πιαστείς από το TV και δεν σου κρύβω ότι το έβαλα συνειδητά για να δω άμα θα τσιμπήσεις . Καταλαβαίνω από τα λεγόμενά σου ότι το κύριο πρόβλημά σου είναι η εικόνα που βγάζει η αστυνομία μέσω των ΜΜΕ αλλά δεν καταλαβαίνεις ότι η εικόνα που έχει η κοινωνία για την ΕΛΑΣ δεν έχει προέλθει αποκλειστικά και μόνο από τα ΜΜΕ αλλά από την ανικανότητα . Τώρα αν είσαι διατεθειμένος να συγκρίνεσαι με τους μέτριους για να δικαιολογήσεις την δική σου μετριότητα δικαίωμά σου όπως και του αιώνιου .

    Αιώνιε περιμένω τα φώτα σου .