#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
26/11/2013 06:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Να φέρει το... πεζοδρόμιο στη Βουλή, επιλέγει ο ΣΥΡΙΖΑ



Στρατηγική έντασης με συχνές επιθέσεις κατά τη κυβέρνησης και προσπάθεια να φέρει το... πεζοδρόμιο στη Βουλή, επιλέγει ο ΣΥΡΙΖΑ και αναμένεται το σχέδιό του να συνεχιστεί και το επόμενο χρονικό διάστημα.

Όσο φαίνεται φως στο βάθος του τούνελ της οικονομίας, ο κ. Τσίπρας και οι συνεργάτες του από το πιο μαύρο παρελθόν του ΠΑΣΟΚ, θα βάζουν μπουρλότο στην ομαλότητα.

Δεν ξέρουμε αν πρόκειται για σκηνικό που μοιάζει στο «βρόμικο '89» ή για το 2008, όταν η κυβέρνηση δεχόταν επιθέσεις από την αντιπολίτευση ακόμη και για ήσσονος σημασίας θέματα, ωστόσο, η κατάσταση σε πολιτικό επίπεδο είναι έκρυθμη και απειλεί τις όποιες καλές προοπτικές της οικονομίας.

Με αποκλειστική ευθύνη του ΣΥΡΙΖΑ άνοιξε το θέμα των φαρμάκων και φτάσαμε στις πολύ σοβαρές καταγγελίες από την Κουμουνδούρου και από τον Άδωνι Γεωργιάδη.

Με αποκλειστική ευθύνη της Κουμουνδούρου, κατατέθηκε η πρόταση για εξεταστική επιτροπή για τα υποβρύχια, δημιουργώντας πολιτική αναταραχή και στοχεύοντας στη συνοχή της κυβέρνησης.

Τα όσα ακούστηκαν ή θα ακουστούν το επόμενο διάστημα αναμένεται να βάλουν νέες φωτιές στη χώρα και πλέον η αντιπαράθεση περνά στο Κοινοβούλιο, αφού ο ΣΥΡΙΖΑ απέτυχε να την περάσει στο δρόμο με μεγαλειώδεις συγκεντρώσεις.

Η Βουλή θα μυρίζει μπαρούτι μέχρι τα Χριστούγεννα καθώς θα έρθουν και οι ψηφοφορίες για τον προϋπολογισμό. Αυτό που ήθελε ο Τσίπρας και ο Βενιζέλος γίνεται πραγματικότητα. Μονομαχία στο Ελ Πάσο, με τον αρχηγό του ΣΥΡΙΖΑ να έχει... προβάδισμα λόγω του «διδακτορικού» του στο Τέξας.

Την Τρίτη θα γίνει η συνέντευξη τύπου του ΣΥΡΙΖΑ για το φάρμακο και αμέσως αναμένεται να απαντήσει ο Άδωνις Γεωργιάδης. Παράλληλα, την Τετάρτη θα γίνει η ψηφοφορία επί της τροπολογίας για τις μειώσεις στα φάρμακα, και ήδη οι ΑΝΕΛ έχουν αποφασίσει να απέχουν σε μια κίνηση που δείχνει αμηχανία αλλά και φυγομαχία. Όταν μειώνονται οι τιμές 6.000 φαρμάκων και δεν ψηφίζουν για να μη δώσουν πλεονέκτημα στην κυβέρνηση αυτό ασφαλώς δείχνει και μικροψυχία.

Εδώ που φτάσαμε, όμως, και με τις πρωτοφανείς καταγγελίες που έχουν εκτοξευτεί εκατέρωθεν ο κόσμος ζητά αποδείξεις και ονόματα. Και ο υπουργός Υγείας να φανερώσει από ποιους δέχθηκε πιέσεις, ποιοι φαρμακοβιομήχανοι τον ενόχλησαν και πώς εμπλέκεται ο ΣΥΡΙΖΑ και ειδικά το ραδιόφωνό του. Αλλά και ο ΣΥΡΙΖΑ, αν θέλει να λέγεται σοβαρό κόμμα της αντιπολίτευσης, πρέπει να αποδείξει αφενός ότι δεν εξυπηρετεί συγκεκριμένα συμφέροντα κι αφετέρου γιατί δεν ψηφίζει μια τροπολογία που θα μειώσει τα φάρμακα για τον κόσμο. Όχι μόνο τα γενόσημα που υπάρχουν σε όλο τον κόσμο αλλά και πολλά άλλα κανονικά σκευάσματα.

Επίσης, ο ΣΥΡΙΖΑ δεν πρέπει να πετάει λάσπη στον ανεμιστήρα για τα υποβρύχια, αν δεν αποδείξει ότι ο Βενιζέλος ή όποιος άλλος έχουν φέρει ζημιά στο Δημόσιο. Η τακτική της τεχνητής έντασης θα κάνει κακό στην Ελλάδα σε μια πολύ κρίσιμη περίοδο. Αν ο ΣΥΡΙΖΑ είναι ανεύθυνος, κάποιος πρέπει να τον βάλει στη θέση του.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 26/11/2013 07:03:16

    Ο Γεωργιάδης είπε καθαρά για την "πράσινη" του Γιαννακόπουλου που είναι φαρμακοβιομήχανος και πρόεδρος της ΚΑΕ και ο πατέρας με το θείο του είναι μέτοχοι της ΠΑΕ της οποίας πρόεδρος για ένα φεγγάρι ήταν ο μπαμπάς της Ζωής Κωνσταντοπούλου και πρώην πρόεδρος ΚΑΙ του συνασπισμού. Ο ραδιοφ. σταθμός στο κόκκινο δε, είναι κομματικό ραδιόφωνο και παίζει διαφημίσεις της εταιρίας του πρώτου. Δε θέλει πολυ μυαλό για συμπεράσματα. Η διαπλοκή δεν υπάρχει μόνο εκεί που θέλουμε να νομίζουμε. Είναι απλωμένη παντού και ελάχιστοι μένουν καθαροί.

    • Λευκό Κοτσίφι avatar
      Λευκό Κοτσίφι @ Γεώργιος Τ. 26/11/2013 07:41:36

      '' Ο Γεωργιάδης είπε καθαρά για την “πράσινη” του Γιαννακόπουλου που είναι φαρμακοβιομήχανος...''
      Αν λέει αλήθεια, αποδείξεις, μηνύσεις και ας αναλάβει η Δικαιοσύνη τα περαιτέρω. Διαφορετικά λυπάμαι,αλλά θα πιστέψουμε οτι λέει σαχλαμάρες. Απαιτούμε επί τέλους να μαθαίνουμε όλη την αλήθεια και όποιος συκοφαντεί, να τιμωρείται.

      • anarcholiberal avatar
        anarcholiberal @ Λευκό Κοτσίφι 26/11/2013 08:27:07

        Μα, αγαπητό Κοτσίφι, προηγήθηκε το εντελώς πρωτοφανές στα χρονικά δημοσίευμα της Πρασινης, μιας όχι απλώς αθλητικής αλλά οπαδικής εφημερίδος - που προέτρεπε τους οπαδούς του ΠΑΟ να ρίξουν μαύρο στον Γεωργιάδη και μετά ο τελευταιος ομίλησε περί πιέσεων! Η πίεση είναι δηλαδή απροκλήτως αποδεδειγμένη!!! Τι άλλο εκτός από πίεση μπορεί κανείς να δει στο δημοσίευμα αυτό;; Μιλάμε για φόρα παρτίδα πίεση !! Ποιες άλλες αποδείξεις χρειάζεσαι;;;

        • Γεώργιος Τ. avatar
          Γεώργιος Τ. @ anarcholiberal 26/11/2013 16:19:52

          Έλα ντε! Έχουμε χάσει τη λογική εντελώς και μας φταίνε οι πολιτικοί.

      • Giorgis avatar
        Giorgis @ Λευκό Κοτσίφι 26/11/2013 08:45:19

        Ο Γεωργιάδης σίγουρα έλαβε πιέσεις. Αυτό είναι απλά και σίγουρο. Αν κάποιος φτάσει σε σημείο να βάλει πολιτικό πρωτοσέλιδο σε αθλητική εφημερίδα, δεν νομίζεις ότι ένα σωρό άλλοι προσπάθησαν να τον πιέσουν. Τώρα δεν μπορείς να κατηφορίσεις αν δεν έχεις αποδεικτικά στοιχεία. Το 1/3 των γυναικών δέχονται ψυχολογική βία στη δουλειά, τράβα απόδειξε το. Το Σύριζα όμως με ανώνυμα άρθρα και διαφημίσεις σε ραδιόφωνα "δικά του" είναι εκτός ηθικής, αλλά ΟΧΙ παράνομα.

      • Ραβινος avatar
        Ραβινος @ Λευκό Κοτσίφι 26/11/2013 09:24:03

        Τωρα μαλιστα !Εκει που καθοταν στον ηλιο το Λευκό Κοτσίφι και σχολιαζε τον αετο περασε ο αετος και το ρωτησε τι λες για μενα ? Ε.. εδω που καθομαστε λεμε και καμια κουταμαρα ειπε το Λευκό Κοτσίφι.Ας σοβαρευτουμε επιτελους .Εδω για να αντιστρεψει το κλιμα που δημιουργησε εις βαρος των συριζοκατσαμπλιαδων ο Γεωργιαδης κατεβαινει γκοτζαμ αρχηγος κομματος ο Τσιπρανδρεου για να αντιμετωπισει τον τυφωνα Γεωργιαδη με συνεντευξη τυπου κλπ και μιλαμε ακομη για αποδειξεις και αλλα κουραφεξαλα !Ενα να γινει κατανοητο οτι ο συριζοσυμφερτος δεν μπορει να εμφανιζεται πλεον ως αναμαρτητος συμφεροντων και εκπροσωπησεων μεγαλοβιομηχανων και λαδωματων .Ως εδω και μη παρεκει !

      • ΗΛΕΚΤΡΑ avatar
        ΗΛΕΚΤΡΑ @ Λευκό Κοτσίφι 26/11/2013 09:32:13

        ΔΛΔ ΤΙ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ
        ΜΑΓΝΗΤΟΦΩΝΗΜΕΝΕΣ ΣΥΝΟΜΙΛΙΕΣ;;;
        Ο ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΝΑ ΠΑΓΙΔΕΥΕΙ ΟΣΟΥΣ ΤΟΥ ΜΙΛΟΥΝ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΜΗΝ ΤΥΧΟΝ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΝ ΕΚΒΙΑΣΕΙ;;;;
        ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΟ ΣΘΕΝΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΛΕΕΙ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΑΡΚΕΙ
        ΑΛΛΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ
        ΜΕΣΑ ΣΤΟΥΣ ΑΝΕΛ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕ ΕΘΝΙΚΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ;;;;

        • Γεώργιος Τ. avatar
          Γεώργιος Τ. @ ΗΛΕΚΤΡΑ 26/11/2013 16:22:06

          Συνείδηση γενικά είναι το θέμα αν έχουν. Γιατί "χωρίς Θεό όλα επιτρέπονται". Και συμμαχίες με το διάβολο...

          • ΗΛΕΚΤΡΑ avatar
            ΗΛΕΚΤΡΑ @ Γεώργιος Τ. 26/11/2013 17:25:45

            ΕΓΩ ΜΙΛΗΣΑ ΓΙΑ ΕΘΝΙΚΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ
            ΤΟΥΣ ΘΕΟΥΣ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΑΝΑΚΑΤΕΥΩ
            ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΔΙΑΒΟΛΟΥΣ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ

  2. διον avatar
    διον 26/11/2013 08:49:59

    .....την εξεταστικη για τα υποβρυχια επρεπε ηδη να την εχει φερει ηΝΔ...κ οι ενοχοι να πανε φυλακη....

    • CHRIS avatar
      CHRIS @ διον 26/11/2013 12:41:20

      Σωστά. Άλλο τα φάρμακα, άλλο η εξεταστική. Μην μπερδεύουμε τα αρνιά με τα ερίφια.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ διον 26/11/2013 16:18:31

      Ας δούμε τα στοιχεία και τις αποδείξεις του σύριζα και βλέπουμε...

  3. Hawk avatar
    Hawk 26/11/2013 09:03:40

    Λίγη υπομονή βρε παιδιά να βρει τον ρυθμό της η αντιπολίτευση, να κυβερνήσει και κανένα τέρμενο να μπει για τα καλά στα κόλπα και μετά θα γίνει μία " καθώς πρέπει" αντιπολίτευση και δεν θα κάνει θορύβους....Ετσι όπως τότε που ήταν αντιπολίτευση η ΝΔ και όσα έκανε το πασόκ τα έβρισκε καλώς καμωμένα και σήμερα είμαστε χωμένοι μέχρι τα αυτιά στα χρέη.

  4. krait avatar
    krait 26/11/2013 09:28:31

    συμφωνω με την πολιτικη του γεωργιαδη για τα φαρμακα.αρκετα δις εχουμε πληρωσει και εξαλλου οι ελληνικες φαρμακοβιομηχανιες ΔΕΝ εχουν πληρωσει και πολλα για ερευνες , τα φαρμακα τους ειναι πολυ καλα τουλαχιστον εφαμιλα των πρωτοτυπων,με μια σοβαρη εθνικη πολιτικη πχ αποκλεισμος τριτοκοσμικων φαρμακων μεσω θεσπισης αυστηροτατων στανταρς επιλογης δεν θα εχουν κανενα προβλημα.οσον αφορα τα υποβρυχια ΚΑΠΟΙΟΣ φταιει και πρεπει να πληρωσει.αλλα φοβαμαι οτι θα πεθανω με την απορια πως ειναι δυνατον βλεπωντας αυτο το συρφετο στα καναλια πρωην πασοκους, αναρχικους, κουμουνιστες,οοοοολοι τωρα νυν συριζα να πιστευουμε σαν λαος οτι μπορουν να κυβερνησουν.α και για να μη το ξεχασω καμια εξεταστικη για τοσα κλεφτολαμογια που εχουν μαζωξει η για τους μπαμπαδες-καθοδηγητες των αναρχοτρομοκρατων γιων τους γιατι δεν κανουμε?

  5. Σαρακατσανος avatar
    Σαρακατσανος 26/11/2013 09:45:33

    Η ιστορια εχει αποδειξει οτι τη μεγαλυτερη συμφορα και καταστροφη στη χωρα την εχει φερει η ΑΡΙΣΤΕΡΑ. Η ΕΝΟΧΙΚΗ ΔΕΞΙΑ παντα συμβιβαζοταν με αυτα τα δεδομενα χωρις δυναμικες αντιδρασεις. Δεν νοειτε σε ευρωπαικο κρατος να κανουν καταληψεις σε δημοσιους οργανισμους(πανεπιστημια κ.λ.π.) οι αριστεροι βολεμενοι....και οι αριστερουληδες πανεπιστημιακοι πρυτανεις και να μην εχουν τις αμμεσες συνεπεις του νομου. Εξοργιζεται ο νοημων πολιτης οταν ο υπουργος παιδειας καλει για συναντηση τον πρυτανη, τη στιγμη που επρεπε να επεμβει η ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ με την διαδικασια του αυτοφωρου για καταληψη δημοσιου φορεα.....Αυτα μονο στην Ελλαδα γινονται ΑΛΛΑ ΩΣ ΠΟΤΕ........

    • Magganas avatar
      Magganas @ Σαρακατσανος 26/11/2013 12:16:59

      'Αψογος!
      Έχει καταλάβει πλέον και ο τελευταίος πολίτης ότι "κυβερνά" η ΓΣΕΕ, η ΑΔΕΔΥ, το ΠΑΜΕ, οι ΦΟΙΤΗΤΟΠΑΤΕΡΕΣ, τα λοιπά ΣΥΝΔΙΚΑΤΑ στις ΔΕΚΟ, η ΚΑΘΗΓΗΤΙΛΑ των εκπαιδευτικών ιδρυμάτων, 3 εργολάβοι, 3 εκδότες και 3 "επιχειρηματίες"...

    • CHRIS avatar
      CHRIS @ Σαρακατσανος 26/11/2013 12:42:29

      Τα φάγανε όλοι μαζί φίλε μου. Ο ένας δεκανίκι του άλλου ήτανε.

  6. alex avatar
    alex 26/11/2013 10:29:17

    ο κ.τσιπρας προσπαθουσε τοσο καιρο να βρει σαν ισοτιμο συνομιλητη τον κ.σαμαρα και δεν δεχοταν διαλογο με τον κ.γεωργιαδη

    αφου δεν το καταφερε, αποφασισε οτι μπορει στον κ.γεωργιαδη να βρει καποιον συνομιλητη..
    και δεν ειναι μονο οτι τον ενδιαφερει το καλο τον νεων φιλων του φαρμακοβιομηχανων, ειναι οτι ο κ.γεωργιαδης ειναι στοχοποιημενος γιατι ειναι πολος ελξης ψηφοφορων της χα και ο συριζα δεν θελει αδυναμη την χρυση αυγη

    στην περιπτωση ομως αυτη το προβλημα του συριζα ειναι οτι ειναι διακινδυνευει να γυρισει μπουμεραγκ η υποθεση και να γινει πιο συμπαθης ο κ.γεωργιαδης και σε αυτο πονταρει η νδ..

  7. krait avatar
    krait 26/11/2013 11:01:56

    ειμαστε το προτελευταιο κομουνιστικο προπυργιο στον πλανητη(μετα τη βορεια κορεα)και δε φτανει μονο αυτο το χειροτερο ειναι οτι καποιοι οψιμοι προοδευτικοψευτικοδεξιοι κανουν τα παντα να διωξουν τους πατριωτες απο την παραταξη.πιστεψτεμε πιο πολυ ποναει το χαλι το μπαχαλο και η ανομια-ατιμωρισια που επικρατει σε ολους τους τομεις του κρατους και η αδικια που νιωθει ο πολιτης βλεπωντας τα λαμογια να επιπλεουν σαν φελλοι παρα η φτωχια που τραβαει γιατι ξερει οτι αν δεν ξεριζωθουν τα ζιζανια ο κηπος δεν ανθιζει...αυτο ειναι το μεγαλο στοιχημα του σαμαρα

    • Magganas avatar
      Magganas @ krait 26/11/2013 12:29:18

      Το ίδιο έγραφα μόλις σε άλλη ανάρτηση!
      Είμαστε η τελευταία κομμουνιστική χώρα στην Ευρώπη όπου κυβερνούν τα συνδικάτα!
      Στον αγωνα κατά της Αριστεράς (που πλέον είναι ο πολιτικός αντίπαλος) ΔΕΝ ΠΕΡΙΣΣΕΥΕΙ ΚΑΝΕΙΣ!
      Ο Άδωνις τα χώνει στην Αριστερά γιατί έτσι έμαθε από τον Καρατζαφέρη όπως και ο Βορίδης.
      Ο Καρατζαφέρης πρέπει οπωσδήποτε να επιστρέψει στην παράταξη μαζί με τον πάλι "ανιχνεύσιμο" ΛΑΟΣ και όσους μπορεί να τραβήξει από τη Χ.Α.
      Εγώ δεν τον ψήφισα ποτέ αλλά είναι ΜΑΕΣΤΡΟΣ στο να τα χώνει στην Αριοστερά καί με επιχειρήματα καί με ατάκες. Ανεβαίνει στο βήμα χωρίς χαρτιά γιατί δεν διαβάζει από μέσα. Σε 5' θέλετε με τρία επιχειρήματα, θέλετε με δύο κορώνες, ψάχνεται η Αριστερά στο πάτωμα!
      Τέτοιους θέλουμε τώρα στην παράταξη με το ΣΥΡΙΖΑ να είναι στο 23%!
      Δεν μας χρειάζεται η Ντόρα να κριτικάρει τους πάντες και τα πάντα και να τρωγοπίνει με τον Κουβέλη...

      • Eva avatar
        Eva @ Magganas 26/11/2013 13:42:50

        Σωστός!!!!!!!

      • Μικρασιάτης avatar
        Μικρασιάτης @ Magganas 26/11/2013 16:56:04

        Αφου οι επομενες εκλογες θα είναι κουρσα για 2 αλογα, τους χρειαζομαστε ολους, αρκει ολοι να σεβονται την ιεραρχια που υπαρχει μεσα στη Ν.Δ.

  8. Νικήτας avatar
    Νικήτας 26/11/2013 12:52:09

    O Τσίπρας δεν ενδιαφέρεται να κυβερνήσει διότι δεν ξέρει τι να την κάνει την διακυβέρνηση αφενός και αφετέρου το πολιτικό χρήμα που παίρνει ώς σκυλί της αντιπολίτευσης είναι μεγάλο και πρός ώρας του φτάνει και του περσεύει. Η μάλλον προσδοκά την κυβέρνηση όχι απο τον πολιτικό αγώνα επιχειρημάτων και σωστής αντιπαράθεσης αλλά ώς αποτέλεσμα του αδιεξόδου που θα βρεθεί η παρούσα κυβέρνηση λόγω της αύξησης του δημοσίου χρέος ώς ποσοστό του Α.Ε.Π και της απουσίας αναπτυξιακού μοντέλου λόγω της οικονομικής αφαίμαξης και της τραγικής ανυπαρξίας οράματος. Η κυβέρνηση δείχνει να βαδίζει με τον αυτόματο πιλότο παρουσιάζοντας συμπτώματα παθητικής αντιδράσης που μόνον κατά τύχη βγάζουν σε λιμένα. Έτσι ο κ. Τσίπρας συντηρεί αναμένη την φλόγα της επανάστασης και του σαματά ώστε αν μην αναγκάζεται να μιλάει στον λαό με επιχειρήματα κάνοντας γαργάρα κάθε εθνικό θέμα όπου εκεί πραγματικά δεν έχει τι να πεί. Αυτός ο λαός λοιπόν όταν θα φτάσει στο αμήν και με την βοήθεια των κατευθυνόμενων μ.μ.ε θα πάει κατευθείαν στην μόνη δύναμη που υψώνει τα λάβαρα της αντίστασης με προσδοκίες απελευθέρωσης απο τον ζυγό , στον σύριζα.
    Η κυβέρνηση οφείλει άμεσα να δώσει λύση στο θέμα του χρέους υποχρεώνοντας την ευρώπη σε δραστικό κούρεμα μέσω οργανωμένης πίεσης βάση των πολεμικών - πολιτικών κανόνων σχεδιασμένα απο τους σωστούς επιτελείς. Εάν γείνει αυτό που είναι η μισή δουλειά τότε σε επόμενη φάση οφείλει να αναπτυχθεί το όραμα της ανάπτυξης που δεν μπορεί παρά να μην περιλαμβάνει την στροφή στην περιφέρεια αξιοποιώντας τον τεράστιο τοπικό πλούτο κάθε ελληνικής γωνιάς είτε λέγεται γεωργικά προιόντα , τουρισμός , κλίμα , χιόνια , ομορφιά . Αν μετά ο κομματισμός τα διάφορα προνόμια , η αναξιοκρατία , γελοιότητες τύπου βουλευτικής ασυλίας , νόμος περι ευθύνης υπουργών , πόθεν έσχες μούφα κ.λ.π πάνε περίπατο τότε μιλάμε όχι απλά για εξαφάνιση του τσίπρα αλλά για ενσωμάτωση στην πολιτική ζωή αξιοποιώντας κάθε σοβαρό άνθρωπο που μπορει να προσφέρει. Βεβαίως το όφελος δεν είναι ασφαλώς η απουσία του τσίπρα όσο ο αέρας στα πανιά της χώρας που είναι το ζητούμενο .

  9. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ avatar
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ 26/11/2013 13:14:48

    Η αλήθεια είναι ότι μας έχει μπερδέψει λίγο η στάση του ΣΥΡΙΖΑ ! Όταν βγαίνει η "ΑΥΓΗ" και κατηγορεί τον Γεωργιάδη ως "ντίλερ της Εβραϊκής φαρμακοβιομηχανίας TEVA" κάτι δεν πάει καλά ! Για την αντικειμενική ενημέρωση των αναγνωστών παραθέτω το δημοσίευμα της ΑΥΓΗΣ :

    Ο Άδωνις Γεωργιάδης και η τρόικα έχουν δώσει τα χέρια, προκειμένου να εκτοξευθεί στο 60% η χορήγηση γενοσήμων στη χώρα μας, ενώ γιατροί- πωλητές θα ελέγχονται ηλεκτρονικά για το αν “πιάνουν τους στόχους” και οι αποτελεσματικοί ”dealers” θα επιβραβεύονται με «νόμιμες» μίζες από το κράτος.

    Η μνημονιακή δημοσιονομική δέσμευση για μείωση της φαρμακευτικής δαπάνης στα 2 δισ. ευρώ μεταφράζεται ευθέως σε ραγδαία επιδείνωση της υγείας του μέσου Έλληνα, αυτό είναι ένα πρώτο συμπέρασμα επώδυνο και άμεσα αντιληπτό. Λιγότερο γνωστό είναι ότι πίσω από τις συμφωνίες κυβέρνησης και τρόικας κρύβεται ένας βρόμικος χορός συμφερόντων, αφού η ελληνική αγορά φαρμάκου ανοίγει διάπλατα τις πόρτες της σε πολυεθνικές -εταιρείες κολοσσούς, παραγωγούς γενοσήμων αμφιβόλου ποιότητας.

    Η διείσδυση της TEVA στην ευρωπαϊκή αγορά φαρμάκου και οι καταγγελίες των Αμερικανών

    Στα τέλη του 2012, το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο ψήφισε με 379 υπέρ, 230 κατά και 41 αποχές τη συμφωνία μεταξύ Ε.Ε. – Ισραήλ σχετικά με «αξιολόγηση και αποδοχή της συμμόρφωσης στα βιομηχανικά προϊόντα» (Agreement on conformity assessment and acceptance of industrial products - ACAA) μετά από πρόταση του Ευρωπαϊκού Λαϊκού Κόμματος (ΕΛΚ). Ψηφίστηκε επίσης πρόσθετο πρωτόκολλο για τα φαρμακευτικά προϊόντα, για ευκολότερη πρόσβαση του Ισραήλ στην ευρωπαϊκή αγορά με την εξάλειψη των τεχνικών εμποδίων που υπήρχαν μέχρι τότε.

    Η εισηγήτρια ευρωβουλευτής Laima Andrikiene υποστήριξε ότι «μόλις τεθεί σε ισχύ η συμφωνία που προβλέπει την αμοιβαία αναγνώριση των κανονιστικών διατάξεων και της επαλήθευσης των διαδικασιών για τα φαρμακευτικά προϊόντα από την Ευρωπαϊκή Ένωση και το Ισραήλ, αυτή η αμοιβαία αναγνώριση θα ωφελήσει σίγουρα τους Ευρωπαίους καταναλωτές επειδή δεν θα υπάρχει πλέον ανάγκη για πρόσθετες δοκιμές στην Ε.Ε., κάτι που συνήθως διαρκεί 1-3 χρόνια, και οι Ευρωπαίοι καταναλωτές θα έχουν ταχύτερη πρόσβαση στα ισραηλινά φαρμακευτικά προϊόντα”.

    Το Ευρωπαϊκό Συμβούλιο είχε εγκρίνει αυτή τη συμφωνία από το Μάιο του 2010

    Με τη συνθήκη αυτή δίνεται το πράσινο φως για την κυριαρχία στην Ευρώπη της ισραηλινής ΤΕVA με τα ανώνυμα γενόσημα και χωρίς ευρωπαϊκό έλεγχο. Η ΤΕVA είχε εξαγοράσει τον γερμανικό κολοσσό στα γενόσημα Ratiopharm το 2009. Το περιοδικό Der Spiegel είχε χαρακτηρίσει το deal Ratiopharm-Teva ως «κόλπο εκατομμυρίων»! Τον Οκτώβριο ο Ρέσλερ εισάγει σχετική μεταρρύθμιση που αλλάζει τα δεδομένα στη γερμανική αγορά μετατρέποντας την Ratiopharm-Teva σε κυρίαρχη δύναμη, πριμοδοτώντας τα φθηνά ανώνυμα γενόσημα σε βάρος των επωνύμων.

    Οι αμερικανικές αρχές είχαν εντοπίσει νοθευμένα φάρμακα της ΤΕVA το 2011 (καθώς και το 2009) και ο Αμερικανικός Οργανισμός Φαρμάκων δημοσιεύει διαδοχικές εκθέσεις – καταπέλτη για τη TEVA, με συγκεκριμένες καταγγελίες- σοκ για νοθευμένα φάρμακα, ακατάλληλο εξοπλισμό στα εργοστάσια παραγωγής της εταιρείας, ανεπαρκείς ελέγχους στα σκευάσματα και άλλες χοντρές παραβιάσεις της νομοθεσίας για την παραγωγή φαρμάκων.

    Η TEVA HELLAS ξεκίνησε το 2008 και συνεργάζεται για περισσότερα από 10 χρόνια, με τις μεγαλύτερες ελληνικές φαρμακοβιομηχανίες γενοσήμων, προμηθεύοντάς τες με δραστικές ουσίες φαρμάκων καθώς και με έτοιμα φάρμακα. Όλα αυτά τα χρόνια, έχουν διακινηθεί πάνω από 3 εκατομμύρια δισκία και στείρες δόσεις των φαρμάκων της TEVA στην Ελλάδα.

  10. ΑNTILOGOS avatar
    ΑNTILOGOS 26/11/2013 13:56:31

    O Tσιπρας και ΣΙΑ, όχι CIA, iσχυρίζοντας οτι τα γενόσιμα, τις τιμες των οποίων μειώνει ο Αδωνις ειναι επικίνδυνα και δεν συμφωνεί. Δηλαδή αν δεν ψηφίσει, τα γενοσιμα θα ειναι ασφαλή? Γιατι τα ίδια φάρμακα θα εξακολουθούν να κυκλοφορούν. Οι άνθρωποι ειναι γελοιοι.

  11. διον avatar
    διον 26/11/2013 14:31:29

    ....θα ειχα ολη την καλη διαθεση να πιστεψω τον Αδωνη....αν δεν ειχε πει αστοχα λογια παλιοτερα.....οπως προσβλητικες εκφρασεις κατα του Σαμαρα κ αυτων που ελεγαν οτι θα φυγει απο το ΛΑΟΣ, στοιχηματα που εβαζε το καλοκαιρι,κ εκφρασεις οπως δοξα κ απολυσεις που ειπε προσφατα....κ που δεν ειχε τα κοτσια να παραδεχτει αυτα που ειπε....(οχι αγαπη μου δεν ειναι αυτο που νομιζεις.....

  12. bd avatar
    bd 26/11/2013 17:18:52

    Ε και τι σας χαλαει σ'αυτο?