#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/01/2013 21:34
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Να το παίζουν τιμητές οι Πασόκοι... πάει πολύ



Η εξίσωση του πετρελαίου θέρμανσης ήταν έγκλημα. Διότι με το πρόσχημα της πάταξης του λαθρεμπορίου η τιμή έφτασε το 1,40 ευρώ το λίτρο, ο κόσμος δεν είχε να το πληρώσει και τελικά οδηγήθηκε στους φθηνούς τρόπους θέρμανσης οι οποίοι έφεραν και την αιθαλομίχλη.

Πριν μερικές ημέρες είχαμε κάνει πρώτο θέμα ότι πρέπει να πάρουν πίσω το φόρο για το πετρέλαιο θέρμανσης, αλλά δυστυχώς πρόκειται για μνημονιακή υποχρέωση και όπως είπε ο Γ. Στουρνάρας δεν υπάρχουν περιθώρια για ελιγμούς.

Δεν το καταλαβαίνουμε αυτό, πάντως, αφού η δραματική βουτιά της ζήτησης θα φέρει λιγότερα έσοδα στα ταμεία, οπότε μηδέν δημοσιονομικό όφελος. Εν πάση περιπτώσει δεν είναι αυτό το θέμα μας τώρα.

Το θέμα μας είναι ότι έχουν βγει τις τελευταίες δύο ημέρες βουλευτές του ΠΑΣΟΚ και ουρλιάζουν για μείωση της τιμής του πετρελαίου στηρίζοντας έτσι τις οικογένειες που δεν έχουν να πληρώσουν. Το ίδιο συνέβη και στη Βουλή σήμερα με τον Π. Κουκουλόπουλο να λέει: «Δεν μας ακούσατε κ. υπουργέ για το πετρέλαιο θέρμανσης. Η κοινωνία δοκιμάζεται, τα δάση ερημώνονται, το περιβάλλον καταστρέφεται και βέβαια το ταμείον είναι μείον γιατί έχει πέσει δραματικά η κατανάλωση πετρελαίου».

Την επανεξέταση του μέτρου ζήτησαν και άλλοι βουλευτές από ΝΔ, ΣΥΡΙΖΑ κ.λπ. αλλά το ερώτημα απευθύνεται προς τον κ. Κουκουλόπουλο και το ΠΑΣΟΚ. Αυτοί ως κυβέρνηση δε μίλησαν για εξίσωση των τιμών του πετρελαίου; Από το 2009 δε μιλούσαν για μέτρο που θα πάτασσε το λαθρεμπόριο κι επομένως έπρεπε να εφαρμοστεί;

Και δεν εφαρμόστηκε το 2011 διότι δεν ήταν έτοιμο το σύστημα, αλλά στον προϋπολογισμό που είχε ετοιμάσει η κυβέρνηση Παπανδρέου και εφάρμοσε η κυβέρνηση Παπαδήμου, προβλεπόταν ρητά η εφαρμογή του μέτρου από το χειμώνα του 2012.

Είχε γίνει καμιά μελέτη τότε κ. Κουκουλόπουλε; Για ρωτήστε τον αρχηγό σας αν σκέφτηκε ποτέ αν οι Έλληνες θα έχουν να πληρώσουν ή αν θα στραφούν στο κάψιμο ξύλων και λάστιχων για να ζεσταθούν.

Να το παίζουν τιμητές οι Πασόκοι πάει πολύ. Ειδικά για θέματα σαν το πετρέλαιο θέρμανσης που «έκαψε» και τώρα αναζητούν σανίδα σωτηρίας.

 

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΤΡΟΦΩΝΙΟΣ avatar
    ΤΡΟΦΩΝΙΟΣ 08/01/2013 21:59:00

    Μη μας ανεβάζει την πίεση Νυχτιάτικα !
    Ο συγκεκριμένος είχε ισχυριστεί "ον ερ" στην τηλεόραση του ΑΝΤ1 (εάν δεν κάνω λάθος) , "ότι σε δυο τρία χρόνια θα πτωχεύσουμε" . Τώρα βλέπει ν' απομακρύνεται ο κίνδυνος κι' είπε να ξαναβγεί "στα βουνά της αντιπολίτευσης" ...

  2. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 08/01/2013 22:07:36

    Η κυβέρνηση θα έπρεπε ...χθες να εξομοιώσει τον φόρο του πετρελαίου θέρμανσης με το πετρέλαιο κίνησης στα 0,80 € το λίτρο καθώς έτσι και περισσότερα έσοδα (φορολογικά) θα είχε από την αύξηση της ποσότητας πετρελαίου θέρμανσης που θα παρήγγειλαν τα νοικοκυριά και δεν θα έδινε επίδομα θέρμανσης σε όσους και όπως δηλώνουν εισοδήματα στην χώρα μας εξαφανίζοντας κοστοβόρες και χρονοβόρες γραφειοκρατικές διαδικασίες και ευεργετικά για το περιβάλλον αποτελέσματα θα είχε και παράλληλη αύξηση κατανάλωσης του πετρελαίου κίνησης και μείωση κόστους μεταφοράς εμπορευμάτων και διακίνησης επιβατών θα επιτύγχανε.
    Θα έδειχνε δηλαδή με απλά μαθηματικά (που θα τόνωναν και τα δημόσια έσοδα και θα δημιουργούσαν αύξηση του κύκλου εργασιών σε τομείς οικονομικής δραστηριότητας με ότι αυτό συνεπάγεται σε έσοδα και απασχόληση) την διαφορετικότητα στην διακυβέρνηση....αλλά έχει συμβούλους με πτυχία και λυμένα προβλήματα χωρίς ένσημα που εισηγούνται λύσεις σε προβλήματα που δεν κατανοούν λες και λύνουν θέματα εξετάσεων σε έδρανα.
    Κρίμα γιατί επίπονες προσπάθειες αντιστροφής του κλίματος και επανεκκίνησης θάβονται υπό το βάρος επιπόλαιων και ευκαιριακών μαθηματικών επιλογών....πολλαπλασιασμού.

    • Μεγάλες στιγμές avatar
      Μεγάλες στιγμές @ Ο Ιθαγενής 08/01/2013 23:16:33

      Και κυρίως δεν κρυώνουν αυτοί οι σύμβουλοι.Δεν βλέπουν τα παιδιά τους με τα μπουφάν στο σαλόνι.
      Πολύ σωστές οι απόψεις σου

    • BLACKQUEEN avatar
      BLACKQUEEN @ Ο Ιθαγενής 09/01/2013 07:31:58

      ''….αλλά έχει συμβούλους με πτυχία και λυμένα προβλήματα χωρίς ένσημα που εισηγούνται λύσεις σε προβλήματα που δεν κατανοούν λες και λύνουν θέματα εξετάσεων σε έδρανα.''
      Σημασία κύριε, έχει να μας κοιτάει ευτυχισμένη η Μέρκελ !!! Σκοπός είναι, ο βαθύτατα ικανοποιημένος Σόϊμπλε, να προσφέρει τα μπράβο του στον πιό ....επιτυχημένο υπαλληλάκο του μήνα, τον Γιαννάκη !!!!
      Αυτά που λέτε εσείς, ποσώς τους ενδιαφέρουν τους Σοφούς.
      Είσαστε ένας αδαής, όλο ιδέες, φθηνός λαϊκιστής. :-)

      Α, από ...''πατριωτική συνείδηση'', πως πάτε αλήθεια; Αν δεν σας βρίσκεται, πείτε να σας δανείσει λίγη ο Γιαννάκης, που έχει ..πλεόνασμα.

  3. δημης avatar
    δημης 08/01/2013 22:15:37

    "Να το παίζουν τιμητές οι Πασόκοι πάει πολύ. Ειδικά για θέματα σαν το πετρέλαιο θέρμανσης που «έκαψε» και τώρα αναζητούν σανίδα σωτηρίας.".....
    ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΕΠΕΣΕ (ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ) ΝΑ ΠΕΣΕΙ ΒΡΕΓΜΕΝΗ ΣΑΝΙΔΑ...

  4. η Dimi avatar
    η Dimi 08/01/2013 22:38:23

    "Η αιθαλομίχλη «έπνιξε» το πολιτικό σύστημα"
    http://www.antinews.gr/2013/01/03/197823/

  5. viva avatar
    viva 08/01/2013 22:45:34

    επ...δεν τα βαζουμε με τα συνεταιρακια μας.....κ που εισαι ακομα...ΝΔ κ ΔΗΜΑΡ υπερασπιζονται τον Βενιζελο περισσοτερο κ απο τους ΠΑΣΟΚΟΥΣ....ε ρε γελια που θα κανουν οι πασοκοι....

  6. Κυψελιώτης avatar
    Κυψελιώτης 08/01/2013 23:01:15

    Γιαυτό λέμε κλείστε τους φυλακή επιτέλους.
    Βάλτε μέσα Βενιζέλο,ΓΑΠ,Παπακωνσταντίνου να αγαλιάσει λίγο η ψυχή μας.
    Όχι άλλη συγκάλυψη των απατεώνων του ΠΑΣΟΚ

  7. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 08/01/2013 23:14:21

    Τρίχες λένε οι Πασόκοι και τρίχες λένε και άλλοι πολλοί για το πετρέλαιο.
    Είναι ενα θέμα που κατηγορώ ευθέως την κυβέρνηση.Τι θα πει μνημονιακή υποχρέωση;Ποιος ο ρόλος τότε εθνικης κυβερνησης;
    Είπαμε το κλειδί είναι η κοινωνική πολιτική.

  8. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 09/01/2013 09:02:43

    Γελιέστε, αν περιμένετε απάντηση από τους Κουκουλοπουλους αυτού του έρμου τόπου. Είναι οι Κουκουλόπουλοι που κατάντησαν την χώρα και το κράτος περίγελω της οικουμένης. Αν δεν διαλυθούν (και) οι κομματικές μήτρες, ειδικά στα ΑΕΙ, που τους εκτρέφουν θα μας κουνάν το χέρι μια ζωή...

  9. GLAD avatar
    GLAD 09/01/2013 11:34:14

    Είναι και προφανές και αυτονόητο πως ότι έχει σχέση με το πετρέλαιο και το μνημόνιο αφορά μόνο στο πόσα λεφτά αναμένεται να εισπραχθούν .
    Αυτό όμως αποτελεί ταυτόχρονα και δεσμευτικό στόχο .
    Αν λοιπόν ο στόχος εμφανώς δεν επιτυγχάνεται , η κυβέρνηση θα κληθεί να επινοήσει και εφαρμόσει "ισοδύναμα μέτρα" προκειμένου να μαζευτούν τα προϋπολογισμένα λεφτά.
    Εφόσον τα λεφτά όντως δεν μαζεύονται και επειδή οι "Τροϊκανοί" δεν είναι βλάκες , φαίνεται ότι μάλλον σε κάτι άλλο κολλάει η άρνηση Στουρνάρα να επανεξετάσει το θέμα αυτό.
    Εδώ ακριβώς θα είχε ενδιαφέρον να ακουστούν απόψεις ανθρώπων που μπορεί να γνωρίζουν.
    Προσωπικά πάντως μου κάνει εντύπωση που κανείς δεν θίγει όχι την δυσμενή περιβαλλοντική διάσταση του θέματος της αιθαλομίχλης και της καύσης ξύλων , αλλά τις μετρήσιμες οικονομικές συνέπειες αυτής της πραγματικότητας .

  10. TIMHS avatar
    TIMHS 09/01/2013 11:36:01

    ο συγκεκριμένος κύριος είναι αυτός που ήταν δήμαρχος Κοζάνης 16 χρόνια και διόρισε στο δήμο όλους τους δικούς του και χρεωκόπησε τον δήμο.