01/10/2010 13:31
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Να τους χαιρόμαστε

Διάβασα σήμερα ότι ενεργοποιούνται οι ελεγκτικοί μηχανισμοί για τους ημιυπαίθριους χώρους.  Δηλαδή  να φοβίσουν τον κοσμάκη για να πάει να πληρώσει. Αυτό είναι παγκόσμια πρωτοτυπία πριν λήξει η προθεσμία για την ρύθμιση , που λήγει στις 31.12.2010, να πιέζουν τον κόσμο να πάει να κάνει νωρίτερα ρύθμιση.

Ρωτάτε κύριοι της κυβέρνησης που θα βρει ο κόσμος αυτά τα χρήματα, όταν του έχετε κόψει  μισθούς , συντάξεις, δώρα, τα προϊόντα αυξάνονται μέρα με την μέρα .

Με δάνεια  έχουν αγοράσει οι  ΄Ελληνες ένα σπιτάκι για του οποίου τους ημιυπαίθριους  δεν ευθύνονται. Χρωστάνε τα δάνεια, μειώσατε τους μισθούς, αυξάνετε την ΔΕΗ, αυξάνετε το τέλος ακίνητης περιουσίας, και τα υπόλοιπα , τι θέλετε  να εξοντώσετε ολόκληρη την μεσαία τάξη;  Ποιοι θα επωφεληθούν αν ο κόσμος που δεν αντέχει πλέον και  αρχίσει να ξεπουλάει τα σπίτια  του; Οι τοκογλύφοι, αυτοί που έχουν μαύρα χρήματα;  Ας αναρωτηθούμε όλοι.

Γιατί κύριοι δεν ελέγχατε όταν έπρεπε τους μηχανικούς , τις πολεοδομίες , τις εφορίες, τους συμβολαιογράφους, τους δικηγόρους και όλους τους υπεύθυνους;  Γιατί δεν περιμένει η κυβέρνηση την απόφαση του Συμβουλίου της Επικρατείας, τι φοβάται, ότι οι δικαστές επιτέλους  θα κρίνουν όπως ορίζει ο νόμος;

ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ ΤΙ ΕΛΕΓΕ Ο ΓΑΠ ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ.

Ρούλα Τάκη

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Έρεβος avatar
    Έρεβος 01/10/2010 13:40:13

    Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΘΕΣΗ ΓΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΛΗΤΕΙΑ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ.
    Μας πήραν τα λεφτά, τώρα θέλουν να μας πάρουν και τα σπίτια;
    Στα τσακίδια να πάνε.

    Λεφτά δεν υπάρχουν κύριοι, αλλά οργή συσσωρευμένη άφθονη...

  2. Τζώνυ Μπη Γκουντ avatar
    Τζώνυ Μπη Γκουντ 01/10/2010 13:45:14

    Πείτε στον ΓΑΠ ότι «λεφτά υπάρχουν» στους ιδιοκτήτες κατοικιών με ημιυπαίθριους χώρους. Θα καταλάβει αυτός.

  3. Minnie avatar
    Minnie 01/10/2010 14:01:44

    "Γιατί κύριοι δεν ελέγχατε όταν έπρεπε τους μηχανικούς , τις πολεοδομίες , τις εφορίες, τους συμβολαιογράφους, τους δικηγόρους και όλους τους υπεύθυνους;"

    Να συμπληρωσω... Γιατι δεν ελεγχατε και τις τραπεζες που εδιναν στεγαστικα με βαση τις αντικειμενικες αξιες και καπακι επιπλεον δανειο για να καλυψει ο αγοραστης και τα μαυρα που υπολειπονταν μεχρι την εμπορικη αξια?

    "Με δάνεια έχουν αγοράσει οι ΄Ελληνες ένα σπιτάκι για του οποίου τους ημιυπαίθριους δεν ευθύνονται."

    Δεν ευθυνονται?
    Παρακαλω?
    Οποιοσδηποτε αγορασε σπιτι με κλεισμενο τον ημιυπαιθριο, φερει και την ευθυνη της πραξεως του.
    Ας μην το αγοραζε.
    Ας απαιτουσε απο τον κατασκευαστη να διορθωσει την παρανομια και μετα να αγοραζε.
    Απο την στιγμη που συναινεσε στην παρανομια φερει και την ευθυνη.

    • Έρεβος avatar
      Έρεβος @ Minnie 01/10/2010 14:09:52

      Δεν μου λες Minnie, ξέρεις ότι μετά τους ημιυπάιθριους το πιθανότερο είναι να ξαναβγούν τα συνεργεία να τα "μαζέψουν" και απο τις άλλες πολεοδομικές παράβασεις που έχουν τα κτήρια;

      Το ξέρεις ότι "λεφτά ΔΕΝ υπάρχουν" στην τσέπη του ΓΑΠ και ότι πάνω από το 99% των κτηρίων έχουν διάφορες πολεοδομικές παραβάσεις;

      Είσαι σίγουρη ότι το σπίτι που μένεις δεν έχει καμμία πολεοδομική παράβαση; Εσύ όταν το αγόραζες δεν έφερες ευθύνη για τις παραβάσεις που είχε; Αλλά εσύ θα μου πεις είσαι νομοταγής πολίτης ανήκεις στο 1%...

      Η βρόχα αργά ή γρήγορα όλους θα μας πάρει, εαν δεν είμαστε εμείς ο κοσμάκης ενωμένοι τώρα στα δύσκολα, θα μας πάρει όλους ο διάλος αύριο.

      • Minnie avatar
        Minnie @ Έρεβος 01/10/2010 14:22:33

        Αναρωτιεμαι βασει ποιας μετρησεως αποφαινεσαι οτι οι νομοταγεις πολιτες αυτης της χωρας ανερχονται στο 1% και τα παρανομα κτισματα στο 99%.

        Δεν το αγορασα το σπιτι μου, το εχτισα.
        Νομιμο.

        Ο κοσμακης ναι, πρεπει να ειναι ενωμενος αλλα... συχωροχαρτι σε καποιους που το επαιξαν ξυπνιοι και τωρα κλαψουριζουν, σορρυ φιλε μου, δεν δινω.

      • Έρεβος avatar
        Έρεβος @ Έρεβος 01/10/2010 15:47:47

        Της στατιστικής που λέει ότι ακόμα και πολεοδομίες είναι σταγασμένες σε κτίσματα με παραβάσεις.

        Άσε τις φιλοσοφίες και τις στατιστικολογίες Minnie, στην Ελλάδα ζούμε και ξέρεις ότι 100% καθ'ολα νόμιμος δεν είναι κανείς, για τον απλούστατο λόγο του ότι δεν σε αφήνει το σύστημα διοίκησης να είσαι.

        Να ξέρεις ένα και πασοκ να είσαι στο τέλος θα σου πάρουν και τα σώβρακα.

    • Greg avatar
      Greg @ Minnie 01/10/2010 15:05:39

      Επιεικώς απαράδεκτο σχόλιο. Ο πολίτης δεν (πρέπει να) έχει την παραμικρή ευθύνη γιατί δεν μπορεί ο καθένας να διαβάζει αρχιτεκτονικά σχέδια ή να μετράει τα τετραγωνικά με το μάτι. Γι΄αυτό πληρώνει μηχανικό, συμβολαιογράφο, δικηγόρο, οι οποίοι θα έπρεπε να έχουν ουσιαστική, νομική και ποινική ευθύνη για τις υπογραφές τους.

  4. PELIAS avatar
    PELIAS 01/10/2010 14:52:23

    Η κατάσταση είναι κοντά στην τραγική

    Η Ελλάδα δέν έχει στρατό. Η Ελλάδα δέχεται καθημερινά περι τους 300 λαθρομετανάστες και δέν μπορεί να διαφυλάξει τα σύνορά της. Ούτε και το εσωτερικό της.

    Με το δεδομένο αυτό η διαφαινόμενη καταλήστευση της χώρας μας δέν μπορεί να αντιμετωπισθεί παρα ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ. Οι μηχανισμοί που ξεκινούν απο τους εμπνευστές της παγκοσμιοποίησης και τους εκτελεστές της σιωνιστές, τραπεζίτες, τοκογλύφους, λέσχες και δέν συμμαζεύεται ΘΕΛΟΥΝ την πτώχευση για να πάρουν-αρπάξουν ό,τι βρούν και να τα οικειοποιηθούν, έτσι ώστε να μεταβληθούμε σε δούλους και υπηρέτες μέσα στα σπίτια μας, στις πόλεις μας και στην χώρα μας.

    Ελπίζω και εύχομαι κάποιος ή κάποιοι μέσα απο το ίδιο το ΠΑΣΟΚ να έχουν καταλάβει τί πρέπει να κάνουν. Γιατί αλίμονο άν, πρίν απο αυτούς ξεκινήσουν το ίδιο οι Έλληνες.

    ΠΕΛΙΑΣ

  5. προβοκατορας avatar
    προβοκατορας 01/10/2010 15:21:28

    ρε ΔΕΝ σας πληρωνω ρε μ@@νια !!!! ελατε να το γκρεμισετε

    • Έρεβος avatar
      Έρεβος @ προβοκατορας 01/10/2010 15:49:28

      Στόχος τους να μην έχεις να πληρώσεις για να στο πάρουν για ένα κομμάτι ψωμί, χαζοί είναι να στο γκρεμίσουν.

      • προβοκατορας avatar
        προβοκατορας @ Έρεβος 02/10/2010 14:57:12

        θα το τιναξω στον αερα με αυτους μεσα, σαν τον καρταλη στο σουλι

  6. aristotelis avatar
    aristotelis 01/10/2010 15:31:11

    @Greg...Το θέμα είναι ότι ο ιδιώτης οφείλει πριν προβεί στην αγορά ενός ακίνητου να συμβουλευτεί έναν μηχανικό έναντι κάποιας αμοιβής και αναλόγως να πράξει σύμφωνα με την έγγραφη έκθεση του μηχανικού. Δεν ξέρω πολλούς ιδιώτες που να έχουν πράξει αναλόγως...αλλά ξέρω πολλούς που έχουν αγοράσει διαμερίσματα γνωρίζοντας ότι υπάρχουν ημιυπαίθριοι...Επίσης ο μηχανικός που έχει υπογράψει την άδεια μπορεί κάλλιστα (από την στιγμή που δεν υπάρχει συνεχής έλεγχος της πολεοδομίας) να ισχυριστεί ότι ο ημιυπαίθριος κλείστηκε από τον ιδιοκτήτη..Φρονώ λοιπόν ότι όλοι έχουν ευθύνη σε αυτήν την κατάσταση...Οπως ένας ιδιώτης έχει ευθύνη απέναντι στην εφορία όταν ο λογιστής του δεν κάνει σωστή δουλειά το ίδιο συμβαίνει και στα οικιστικά θέματα..Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι πάμε στην άλλη όχθη και "εκτελούμε" όσους έχουν εμπλακεί σε παρόμοια θέματα καθώς πρόκειται για μια παγιωμένη και πολύ διαδεδομένη πρακτική....Εντέλλει αυτήν την στιγμή το πρόβλημα της Ελλάδας δεν είναι οι ημιυπαίθριοι χώροι αλλά οι κενοί χώροι που υπάρχουν στις κεφαλές εκείνων που μας κυβερνούν...

    • Greg avatar
      Greg @ aristotelis 01/10/2010 15:52:43

      Το πρόβλημα δεν είναι οι κλειστοί ημιυπαίθριοι, αλλά η προσπάθεια φορολόγησής τους. Είναι, όμως, δυνατόν να μην φέρει ευθύνη ο μηχανικός για μια καινούργια πολυκατοικία, στην οποία οι κλειστοί ημιυπαίθριοι σε ΟΛΑ τα διαμερίσματα είναι μέρος της αρχιτεκτονικής της; Πώς μπορεί να ισχυριστεί ότι τους έκλεισαν εκ των υστέρων οι ιδιοκτήτες;

    • Minnie avatar
      Minnie @ aristotelis 01/10/2010 15:53:35

      Ο συζυγος μου και εγω ειμαστε μηχανικοι.
      Προσφατα ενα νεαρο ζετγαρακι, παιδια φιλων μας -με μεγαλη οικονομικη ανεση, σημειωτεον-, ηλθαν να μας συμβουλευτουν για το σπιτι που θα κτισουν.

      Το ερωτημα τους ηταν ποια απο τις δυο παρανομιες που τους ειχε προτεινει η μηχανικος τους ηταν η πιο συμφερουσα.

      Τους εξηγησαμε οτι καλο θα ηταν να ξεκινησουν χωρις καμμια παρανομια για να μην τραβανε τα μαλλια τους στο εγγυς μελλον και για να μην τους διαβολοστελνουν οι κληρονομοι τους στο απωτερο μελλον.

      Μας κοιτουσαν σαν να ειμασταν τρελλοι.
      "Μα ολοι ετσι κανουν" ηταν το επιχειρημα που πιπιλιζαν σαν καραμελλα.
      Εφυγαν αποφασισμενοι να εμπιστευθουν την "εξαιρετη" συναδελφο που τους εσπρωχνε στους μπελαδες.

      Ακομα κι'αν "ολοι ετσι κανουν", υπαρχει καποια νομοθεσια που ολοι οφειλουμε να σεβομαστε.
      Ειτε την παραβιαζουμε συνειδητα ειτε απο αγνοια, φερουμε ακεραια την ευθυνη.

      • Greg avatar
        Greg @ Minnie 01/10/2010 16:12:16

        Εντάξει, αλλά μου θυμίζει τα ψιλά γράμματα στα δάνεια των τραπεζών: Όπως λένε μερικοί, "ας τα διάβαζες" λες και μπορεί ένας απλός ιδιώτης να φέρει αντιρρήσεις ή να διαπραγματευτεί τους όρους συμβολαίου ενός τραπεζικού δανείου. Θέλω να πω ότι αν κάποιος ψάχνει για καινούργιο διαμέρισμα και ΟΛΕΣ οι πολυκατοικίες έχουν κλειστούς ημιυπαίθριους, δεν είναι εφικτό για κάθε εισόδημα να αγοράσει οικόπεδο και να χτίσει "νόμιμα" σπίτι.

      • Έρεβος avatar
        Έρεβος @ Minnie 01/10/2010 16:17:30

        "Ο συζυγος μου και εγω ειμαστε μηχανικοι."
        Ε πέστο μας κοπέλλα μου...

        Δεν μου λες όταν πούλαγες με +300% κέρδος καλά ήταν;
        Καλά. Ε πλήρωσε τώρα και συ τίποτα στο ρημάδι το κράτος γιατί εμας μας χρέωσες 50 γενεές για να πάρουμε το κουτι που έφτιαξες και μας πούλησες.

      • Minnie avatar
        Minnie @ Minnie 01/10/2010 16:30:24

        Αγαπητε Greg, εαν σου προτεινουν να αγορασεις ακινητο με παρανομια, πολυ απλα, το καταγγελλεις.

        Δεν εχουν ΟΛΕΣ οι οικοδομες παρανομιες, απλα αυτες που εχουν ικανοποιουν τους επιδοξους αγοραστες διοτι αισθανονται εξυπνοτεροι απο τους "χαζους" που πανε με τον νομο.

        Δεν ειναι απαραιτητο να αγορασεις οικοπεδο, πολυς κοσμος επισκευαζει καποιο παλαιο κτισμα η πανωσηκωνει στο πατρικο του. Θα του πεσει η μυτη αν το κανει νομιμα?

        Και ακομα κατι... η ρυθμιση αυτη που ξεσηκωσε θυελλα διαμαρτυριων, σε τι διαφερει ως προς εο σκεπτικο απο τον νομο Τριτση?
        Αν θυμαμαι καλα, ουδεις διαμαρτυρηθηκε τοτε. Ολοι οι παρανομοι ετρεξαν περιχαρεις "να το δηλωσουν για να το σωσουν".

        Αν κατι θα επρεπε να σε εξοργιζει ειναι η υποκρισια του κρατους να εφαρμοζει τους νομους επιλεκτικα, οχι η υπαρχουσα νομοθεσια. Αυτην πρεπει ολοι να την σεβομαστε ειτε μας αρεσει ειτε οχι.

    • Έρεβος avatar
      Έρεβος @ aristotelis 01/10/2010 15:56:59

      Σε όλες τις χώρες του κόσμου νόμος που δεν ελέγχεται η εφαρμογή του για δεκαετίες δεν ισχύει. Θα είχε ήδη καταργηθεί εαν δεν ελεγχόταν τόσα χρόνια η εφαρμογή του και το 99.9% όλων των οικοδομών είχαν κτιστεί χωρίς να τον εφαρμόζουν απούσας τόσο καιρό της πολιτείας.

      Δεν μπορείς να ποινικοποιησείς την διαμορφωμένη πλέον πραγματικότητα τριγύρω σου.

      Και στο κάτω-κάτω δεν κατάλαβα υπάρχει ιεράρχιση πολεοδομικών παραβάσεων με τους ημιυπάιθριους στην κορυφή; Όχι, να πληρώσουν λοιπόν όλοι όσοι έχουν πολεοδομικές παραβάσεις πάσης φύσεως. Παραβιάζεται η αρχή του συντάγματος για ισονομία...

  7. petros avatar
    petros 01/10/2010 15:41:10

    Ας κάνουμε ομάδα στο facebook και να μπούμε όλοι να κράζουμε το κράτος.
    Ας έρθουν οι ελεγκτικοί μηχανισμοί... Έρχονται και κάλπες σε ένα μήνα.
    Ας έρθουν οι υποψήφιοι δήμαρχοι και περιφερειάρχες να ζητήσουν τη ψήφο μας.

    ΧΩΡΙΣ ΛΕΦΤΑ ΠΩΣ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΗΜΙΥΠΑΙΘΡΙΟΥΣ ;
    ΕΛΑΤΕ ΝΑ ΜΑΣ ΤΑ ΓΚΡΕΜΙΣΕΤΕ Ή ΝΑ ΜΑΣ ΒΑΛΕΤΕ ΦΥΛΑΚΗ.
    ΣΤΕΙΛΤΕ ΤΟΥΣ ...
    ΚΡΑΞΤΕ ΤΟΥΣ ΟΠΟΥ ΤΟΥΣ ΒΛΕΠΕΤΕ
    ΣΤΕΙΛΤΕ ΕΜΑΙΛ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑΣ ΣΕ ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ, ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ ΔΗΜΑΡΧΟΥΣ ΚΑΙ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΡΧΕΣ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ ΚΑΙ ΑΝΑΦΕΡΕΤΕ ΤΟΥΣ ΟΤΙ ΘΑ ΤΟΥΣ ΜΑΥΡΙΣΕΤΕ ΣΤΙΣ ΚΑΛΠΕΣ. ΚΑΝΕΝΑΣ ΝΑ ΜΗΝ ΑΠΕΧΕΙ, ΝΑ ΜΗ ΡΙΞΕΙ ΛΕΥΚΟ Ή ΑΚΥΡΟ...ΜΑΥΡΟ.ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ.

  8. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 01/10/2010 15:55:26

    Εχει να πεσει ντοματα απο τα μπαλκονια οταν θα περνανε οι ελενκτες...

  9. Τιτίκα avatar
    Τιτίκα 01/10/2010 16:27:02

    Συνεπώς,όπως λέει ο Σκαμπαρδώνης "όλα βαίνουν καλώς εναντίον μας".Καθημερινά δικαιώνεται ο συγγραφέας.

  10. enianos avatar
    enianos 01/10/2010 17:16:41

    Πάρα πολύ καλά κάνουν και θα τους ταράξουν στα πρόστιμα, η αντιπαροχή μόνο στην Ελλάδα ευδοκιμεί, όσοι αγόρασαν αυτά τα εκτρώματα και μας υποχρέωσαν όλους να ζούμε είκοσι μέτρα κάτω από την γη. Και μπορώ να τους δώσω και άλλες ιδέες για πρόστιμα π.χ. κλιματιστικά άβαφα κτίρια κ.λ.π.

  11. anonymos avatar
    anonymos 01/10/2010 18:11:53

    Μην αγχώνεστε έτσι πέφτουν οι χούντες, όταν έχουν στραγγίξει την αγορά. Μην αγοράζουμε τίποτα για να επιταχύνουμε την πτώση τους. Α επίσης πάρτε τα λεφτα από τις τράπεζες

    • loretta avatar
      loretta @ anonymos 01/10/2010 19:03:05

      ναι ναι λες και αν παμε να τα σηκωσουμε θα μας τα δωσουν ευχαριστως.....

  12. πολιτης ευρωπαιος avatar
    πολιτης ευρωπαιος 01/10/2010 21:42:03

    και πως θα γινει η γνωματευση των ελεγκτων απο το δρομο η θα εχουν μαζι εισαγγελεα για να μπουν; γιατι βλεπω να εχουν να αντιμετωποσουν το ελα να τα παρεις.και βλεπω απο μπουνιδια μεχρι και καραμπινες να παιζουν.
    ουστ λαμογια πρασινομπλε κλεφτρονια.

  13. Θάνος avatar
    Θάνος 01/10/2010 23:41:23

    Αγαπητέ μου σπίτι μετα το '85 χωρίς προβληματικούς ημιυπαίθριους είναι σαν να λες εκκλησία χωρίς καμπάνα.
    Απλά ήταν αδύνατον να βρείς σπίτι "καθαρό".
    Τώρα τι είναι αυτό που με εξοργίζει.
    Τους υμιηπαίθριους τους έχω πληρώσει ήδη μια φορά γιατί ο κατασκευαστής τις μίζες που έριξε στον εφοριακό και στην πολεοδομία μου τις έβαλε στην τιμή αγοράς.

    Και βέβαια είμαι παράνομος καμιά αντίρηση να πληρώσω, αλλά αδικία δεν είναι να βλέπω τον εφοριακό που του ακούμπησα 1000 ευρώ για να πάρω την υπογραφή να γυρίζει με πόρσε και ο προισταμενός του να μην βλέπει τίποτα,
    και εγώ να πρέπει να κάνω το σ...τό μου παξιμάδι για να ξαναπληρώσω τον ντίλιγκερ;

    Και μια ερώτηση ακόμα στους πρασινοφωστήρες που μας κυβερνουν. Δηλαδή θα βγαίνει το συνεργείο θα βλέπει φως θα χτυπάει το κουδούνι και θα μπουκάρει να μετρήσει, γιατί απ'οτι θυμάμαι μπούκες στα σπίτια εχουν να γίνουν απο το '67.