#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
04/10/2009 13:55
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Να τιμωρηθούν όσοι επιχειρούν να χειραγωγήσουν το φρόνημα του λαού

 



Στα αγγλικά υπάρχει ένα όρος, αυτονόητος παντού αλλού και μάλλον «άγνωστος» στην Ελλάδα: fair play. Κυριολεκτικά σημαίνει δίκαιο παιγνίδι.

Ο όρος χρησιμοποιείται στο Ποδόσφαιρο και στον αθλητισμό γενικότερα…

Αλλά και η «Πολιτική» χρειάζεται fair play τουλάχιστον όσο και το Ποδόσφαιρο.

Για την ακρίβεια η Δημοκρατία είναι αδιανόητη χωρίς fair play.

Κι αυτό ακριβώς φάνηκε στις εκλογές του 2009.

Ότι δεν υπάρχει ίχνος fair play…

Κυρίως από τους «διαιτητές» της πολιτικής διαμάχης:

Τα Μαζικά Μέσα Ενημέρωσης…

Που πλέον δεν περιορίζονται σε «στραβοσφυρίγματα»...

Προσπαθούν να μας πείσουν από την αρχή του «αγώνα», όχι απλώς για το ποιος θα νικήσει, αλλά και με ποιο σκορ…

Κι αν δεν τραβάει ο «πρωταθλητής» τους τον βγάζουν με το ζόρι «πρώτο». Κι εκτίθενται ανεπανόρθωτα…

Εκτός πια κι αν κάποια στιγμή - τώρα, σε λίγο ή αργότερα - ηττηθεί κατά κράτος όλη αυτή η γιγαντιαία επιχείρηση χειραγώγησης της κοινής γνώμης.

Κι αυτό ίσως είναι το μείζον δημοκρατικό αίτημα των καιρών μας:

Να ηττηθούν κατά κράτος όσοι προσπαθούν να χειραγωγήσουν το φρόνημα του λαού. Και μάλιστα χωρίς πια να κρατούν οποιοδήποτε πρόσχημα.

ΝΖ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Le canard avatar
    Le canard 04/10/2009 14:23:44

    ...H πτωματική οσμή μιας κοινωνίας που σβήνει

  2. Προφήτης avatar
    Προφήτης 04/10/2009 14:35:40

    Και τα καθαρματάκια στο, όνομα και πράγμα, τρωκτικό με τις πέτσινες "εκτιμήσεις"..

    • Nick avatar
      Nick @ Προφήτης 04/10/2009 14:48:31

      troktiko, fimotro, nonews-news και πολλά άλλα

  3. ambrosiac avatar
    ambrosiac 04/10/2009 14:36:31

    Σε διαφορες καθυστερημενες ξενες χωρες αγοραζω εφημεριδες και διαβαζω τι εγινε, σε χρονο παρατατικο η αοριστο. Αντε που και που να εικασουν και κατι τι, φανερα, σε χρονο μελλοντα. Μονο εδω, στην χωρα - κληρονομο των Βυζαντινων σφουγγοκωλαριων ευδοκιμει τουτος ο γραμματικος νεολογισμος, "βγαζουν", σε χρονο ΑΙΩΡΟΥΜΕΝΟ ΕΝΕΣΤΩΤΑ.

    • εναςάσχετος avatar
      εναςάσχετος @ ambrosiac 04/10/2009 16:55:30

      Τον χρόνο αυτό τον έχει εφεύρει ο ΔΟΛ έδώ και πολλά χρόνια.

    • Δημήτρης avatar
      Δημήτρης @ ambrosiac 04/10/2009 17:26:18

      'Βυζαντινων σφουγγοκωλαριων'; Τις πολιτικές και διοικητικές δομές του Βυζαντίου τις έφτασαν οι Δυτικοί μετά τον 12ο αιώνα, στηριζόμενοι και στις νομικές και φιλοσοφικές γνώσεις που αυτό αποθησαύρισε, όταν το Βυζάντιο πέθαινε σιγά σιγά από τις αλλεπάλληλες εξωτερικές επιθέσεις, τα εσωτερικά του προβλήματα και τις αστοχίες της πολιτικής του. Είναι τελείως λανθασμένο να συνδέεις τη σημερινή πολιτική μας καθυστέρηση με την πιο προηγμένη μεσαιωνική χώρα της Ευρώπης, τη μόνη που θα μπορούσε τότε να θεωρηθεί κράτος.

      • ambrosiac avatar
        ambrosiac @ Δημήτρης 04/10/2009 18:26:30

        Βαστα Δημητρη, απλως χρησιμοποιησα τον ορο για να εκφρασω κοσμια αυτο που ηθελα να πω.

        Αν με εβλεπε ο Φακτορας να βωμολοχω θα μου εκοβε τον κ..ο :)

  4. ΣΟΒΟΚΑΗΣ avatar
    ΣΟΒΟΚΑΗΣ 04/10/2009 14:38:53

    κι ολα αυτα γιατί τό κομμα της ΝΔ ηθελε να ξερουν ολοι οι αλλοί πλήν των απλών πολιτών.Σαν δεν ντρέπονται

    • stam avatar
      stam @ ΣΟΒΟΚΑΗΣ 04/10/2009 16:00:39

      τι να ξερουν?.....καφετζουδες και χαρτοριχτες πληρωμενες θα κανουμε την πολιτικη με τα εθιμα σας?

  5. Κρης avatar
    Κρης 04/10/2009 14:49:39

    "Ετελείωσε!!"
    Απο την ταινια "Στουρναρα 288".
    Τον Καλοχαιρετα υποδυεται ο παλιος κωμικος Αποστολος Αυδης.
    Υπ'οψιν οτι η ταινια γυριστηκε το 1959!

    http://www.youtube.com/watch?v=Nq6qU8Qm-PI

    Απαιχτο

  6. DIOGENES avatar
    DIOGENES 04/10/2009 15:08:03

    ΜΑΥΡΟ ΣΤΟΥΣ ΑΝΙΚΑΝΟΥΣ
    ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΚΟΜΜΑΤΩΝ

    ΜΑΥΡΟ ΣΤΟΥΣ ΑΛΕΞΩΠΤΙΣΤΕΣ ΤΩΝ ΑΘΗΝΩΝ
    ΠΟΥ ΖΗΤΑΝ ΨΗΦΟ ΣΤΗΝ ΕΠΑΡΧΙΑ

    ΜΑΥΡΟ ΣΤΟΥΣ ΚΟΛΛΗΤΟΥΣ ΤΩΝ ΕΚΔΟΤΩΝ

    ΜΑΥΡΟ ΣΤΟΥΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ ΤΩΝ ΓΕΡΜΑΝΩΝ
    ΚΟΙΝΩΣ ΓΕΡΜΑΝΟΤΣΟΛΙΑΔΕΣ

  7. βαγγελης avatar
    βαγγελης 04/10/2009 15:25:30

    οκ, με την ιδια λογικη πολλα Blogs και sites ενημερωσης ειναι σαφεστατα υπερ της ΝΔ εδω και μερες και τον εχουν παρακανει τις τελευταιες 2-3... αυτο τι σημαινει; Θα βαλουμε λουκετο παντου; Ας εχουν λιγο μυαλο οι πολιτες και να μη ζητουν παντου εναν μπαμπουλα.. εκτος αν για το αποτελεσμα θα φταινε παλι τα ΜΜΕ και οχι οι επιλογες των πολιτων ... (ενω αν βγει η ΝΔ θα ειναι νικη της δημοκρατιας και ηττα των ΜΜΕ και του συστηματος, λες και η ΝΔ ειναι εκτος συστηματος και για 5 χρονια δεν στηριζοταν απο πολλα ΜΜΕ)

  8. Σπύρος avatar
    Σπύρος 04/10/2009 15:37:33

    Πάντως το σημερινό Βήμα ,μάς δινει να καταλάβουμε γιατί ο Ομιλος παρέμεινε ανοικτός επι Κατοχής.
    Κατάπτυστη δημοσιογραφία,πού πριν δυο χρόνια έστελνε τον Γεώργιο τόν Β. σπίτι του και τεράστια κωλοτούμπα τον τελευταίο καιρό όπου τον έχει αναδείξει σε νέο Βενιζέλο.
    Διαβάζοντάς τους νομίζεις πώς απο αύριο θα ζούμε σε Παράδεισο.
    Οποτε μπροστά σε αυτούς ακομα και τά χειρότερα blogs ωχριούν.

  9. mystery_mm76 avatar
    mystery_mm76 04/10/2009 15:37:58

    ΛΟΙΠΟΝ ΚΥΡΙΟΙ ΕΓΩ ΘΑ ΘΕΣΩ ΕΝΑ ΑΠΛΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ. ΕΧΩ ΓΥΡΙΣΕΙ ΠΟΛΛΑ ΕΚΛΟΓΙΚΑ ΤΜΗΜΑΤΑ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΤΟ ΡΕΥΜΑ ΝΙΚΗΣ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ. ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΚΛΟΓΙΚΟΙ ΤΟΥΣ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟΙ ΠΟΥ ΓΕΜΙΖΑΝ ΤΑ ΕΚΛΟΓΙΚΑ ΤΜΗΜΑΤΑ ? ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΤΟΥΣ ΠΟΥ ΣΥΣΩΡΕΥΟΝΤΑΝ ΑΠΕΞΩ ?
    ΤΕΛΙΚΑ ΜΟΙΠΟΣ ΞΕΡΟΥΝ ΚΑΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΟΤΙ ΔΗΛΗΔΗ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΠΑΤΟΣ?
    ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΡΓΗΘΕΙ ΚΑΘΕ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΗ ΔΙΑΤΑΞΗ ΠΕΡΙ ΑΝΕΠΙΡΕΑΣΤΗΣ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΗΣ ΨΗΦΟΥ. ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΤΑ ΚΑΝΑΛΙΑ ΤΑ BLOG ΟΙ ΕΦΗΜΕΡΙΔΕΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΟΡΓΑΝΟΜΕΝΟ ΚΑΙ ΜΥΣΤΙΚΟ ΣΥΜΦΕΡΟΥΝ ΝΑ ΠΕΙΣΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΒΙΑΣΟΥΝ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΒΟΥΛΗΣΗ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΛΑΟΥ. Η ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ Η ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΑ ΤΩΝ ΟΡΓΑΝΟΜΕΝΩΝ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΩΝ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΕΠΙΒΑΛΟΥΝ ΜΕ ΚΑΘΕ ΤΡΟΠΟ ΚΑΘΕ ΦΕΡΕΦVΝΟ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΚΑΤΕΥΘΥΝΟΜΕΝΟ ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΟ ΚΑΝΑΛΙ.

    ΜΙΑ ΛΥΣΗ ΥΠΑΡΧΕΙ

  10. mareli avatar
    mareli 04/10/2009 15:40:45

    Σιγά ρε Βαγγέλα... μη σκίσεις το καλσόν!
    Μπορείς να μου πεις και μένα τα "πολλά ΜΜΕ που στήριζαν ΝΔ 5 χρόνια τώρα";;;

    Γιατί καλό είναι να βαυκαλίζεσαι, αλλά όταν αυτοί ξαναποφασίσουν να σκίσουν το GAP (και το βλέπω πολύ σύντομα!!!) τότε θα βλέπουμε ΟΛΟΙ κάλτσες, βλαμμένα και πηλίκια με πολλά μηδενικά στις οθόνες μας...
    ...και τότε εσύ θα σκίσεις και το καλσόν και το σώβρακο!!!

    • Nick avatar
      Nick @ mareli 04/10/2009 16:05:20

      Τι; Λές να ξαναδούμε τον Benny να τα κάνει λαμπόγυαλο; Πωπωπω, πωπωπωπωπω, τι τσιμπούσι θα'ναι αυτο!

    • βαγγελης avatar
      βαγγελης @ mareli 04/10/2009 16:10:01

      μαλλον αλλος πρεπει να προσεχει τα λογια του και... το καλσον.
      Πρωτον δεν βαυκαλιζομαι και δεν τραβαω κανενα ζορι. Απλα μην παρουσιαζουμε τη ΝΔ σαν αθωα παρθενα και το ΠΑΣΟΚ να στηριζεται απο απαντες.
      α)υπαρχουν πολλα οικονομικα συμφεροντα που ελπιζουν στο ΠΑΣΟΚ για να παρουν δουλειες
      β)υπαρχουν πολλα οικονομικα συμφεροντα που ελπιζουν στο ΠΑΣΟΚ γιατι η ΝΔ ηταν αποτυχημενη
      γ)υπαρχουν πολλα ΜΜΕ που ελπιζουν στο ΠΑΣΟΚ γιατι ... ειναι ΠΑΣΟΚ (εστω και για δικα τους συμφεροντα ή για 'ρομαντικους' λογους)
      δ)υπαρχουν πολλα ΜΜΕ που ελπιζουν στο ΠΑΣΟΚ γιατι ειδαν οτι η ΝΔ παρηγαγε γρηγορα αποτυχημενη πολιτικη και σκανδαλα (οτι εκανε και το ΠΑΣΟΚ αλλα η ΝΔ πολυ πιο γρηγορα --> βελτιωμενο μιζαδορικο κομμα)
      ε)υπαρχουν πολλοι δημοσιογραφοι που εχουν παρε δωσε με κομματα οποτε και εχουν παρωπιδες στις κριτικες και σχολια τους


      λοιπον εγω δεν αγοραζω σχεδον ποτε εφημεριδες γιατι δεν περιμενω προεκλογικα να μαθω το ποιον τους . Ωστοσο, θυμαμαι εδω και 20 χρονια οτι οι δεξιες λενε τα δικα τους και οι πασοκικες τα δικα τους. Δεν ξαφνιαζομαι ΟΥΤΕ δειχνω να ξαφνιαζομαι ΟΥΤΕ με απασχολει γιατι αν καποιος πολιτης επηρεαζεται απο εφημεριδες κ ΜΜΕ σε τετοιο βαθμο τοτε ειναι αξιος της μοιρας του.
      Απλα ο ΚΚ πριν βγει και για αρκετο διαστημα μεχρι το 2008 ηταν μακραν ο 'καταλληλοτερος' ο 'σταθερος' ο 'δυναμικος' ο 'στιβαρος' κλπ κλπ. Αντιθετα ο ΓΑΠ ηταν ο 'χαζουλης' ο 'ατσουμπαλος' ο 'ανωριμος' κλπ κλπ... Ε απλα τωρα για διαφορους λογους οπως αναφερω παραπανω καποια δεδομενα αλλαξαν μαζι και οι ισορροπιες.
      Ωστοσο τα blogs και τα sites ειναι εξισου διαστρεβλωτικα οπως και τα ΜΜΕ γιαυτο πρεπει να μην κανουμε διακρισεις αλλα να βλεπουμε αντικειμενικα τα πραγματα και να δεχομαστε την κριτικη ...

    • βαγγελης avatar
      βαγγελης @ mareli 04/10/2009 16:11:12

      κ btw , το υφακι και τα ομορφα λογια σου αλλη φορα κρατα τα για σενα και τους φιλους σου. Εγω ευτυχως εχω ξεχωρισει την πραγματικη ζωη απο την κομματικοποιηση και την οπαδοποιηση των παντων

  11. donaE avatar
    donaE 04/10/2009 15:46:17

    Εδω εφεραν τον Ερντογαν στην Αθηνα στις εκλογες θα σταματησουν;

  12. Factorx avatar
    Factorx 04/10/2009 15:46:36

    Και σε εμάς μεταφέρουν τα ίδια. αποχή

  13. Μανώλης Σαβοριανάκης avatar
    Μανώλης Σαβοριανάκης 04/10/2009 16:09:36

    Σιγά μην κλάψω γιατί τα ΜΜΕ και τα blogs ανέδειξαν εκ των προτέρων νικητή τον Γιωργάκη. Όταν είχαν κάνει το ίδιο με τον Κωστάκη πριν δυο χρόνια δεν σας είδα να κλαίτε για τη χαμένη τιμή της δημοκρατίας. Μεταξύ μας πάντως, χαίρομαι που τελειώνει ο κωμωδιά "Ο Κωστάκης πρωθυπουργός". Δεν πήγαινε άλλο και μάλλον το κατάλαβε και ο ίδιος. Άντε και του χρόνου...

  14. JohnK avatar
    JohnK 04/10/2009 16:32:26

    ΚΥΡΙΑΡΧΟΣ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ΠΛΕΟΝ Η ΤΕΤΑΡΤΗ(ΠΡΩΤΗ) ΕΞΟΥΣΙΑ!!!!!
    Ολοι οι ΑΛΛΟΙ αβουλα και ανικανα οντα!!!

    • Πηνελόπη avatar
      Πηνελόπη @ JohnK 04/10/2009 21:18:38

      Συμφωνώ.
      Πείτε με αφελή, αλλά πού είναι ο εισαγγελέας (η δικαστική εξουσία) να ερευνήσει το Μέγκα.
      Ο καθένας προ των (έστω και σάπιων) ευθυνών του.

  15. βαγγελης avatar
    βαγγελης 04/10/2009 16:35:21

    παντως οι νεοδημοκρατες ειναι ξυπνιοι. Αν βγει το ΠΑΣΟΚ φταιει το παρακρατος, φταινε τα ΜΜΕ, φταινε οι εκλογικοι αντιπροσωποι, φταιει ο καιρος, φταινε τα αστρα. Αν βγει η ΝΔ ειναι μεγαλη νικη. Μα μας δουλευουν; Θα καταλαβουν ποτε οτι ΝΔ κ ΠΑΣΟΚ εχουν διαλυσει εδω και 30 χρονια την χωρα, εχουν καταληστεψει τα δημοσια ταμεια και οτι εχουν καταλυσει καθε εννοια δημοκρατιας και αξιοκρατιας; Ενα νομισμα με 2 οψεις ειναι τα 2 μεγαλα κομματα. Τουλαχιστον μεχρι και την τελευταια διακυβερνηση της ΝΔ. ΑΝ βγει το ΠΑΣΟΚ προμηνυεται μια απο τα ιδια βεβαια αλλα παντα κραταμε μια πισινη οπως κρατουσαμε για τον ΚΚ το 2004... Δυστυχως εκει απογοητευτηκαμε ολοι ....

  16. N, KOFAS avatar
    N, KOFAS 04/10/2009 16:39:34

    Εαν δεν είχαν απαγορευθεί σκοπίμως (γιατί προγραμμάτιζαν εκλογές) οι δημοσκοπήσεις απο τη Ν.Δ. θά υπήρχε σήμερα αυτό το μπάχαλο? Έλεος πλέον με αυτή την ηλίθια επιχειρηματολογία από ¨Νεοδημοκράτες¨.Αυτοί που κόπτονται η πρέπει να είναι ηλίθιοι η βολεμένοι που τώρα χάνουν τα προνόμοια.Ο απλός Νεοδημοκράτης είναι αρκετά ευφυής και να γνωρίζει τι συνέβει.

  17. oneirmos avatar
    oneirmos 04/10/2009 17:00:00

    ...Κάνω βουτιές σε βόθρο με εικόνες φουσκώνω τα βυζιά μου με ορμόνες θέλω να γινω σαν Αμερικάνος, μ' αρέσει στα κρυφά κι ο Μητροπάνος Έλληνας νεοέλληνας... για να μην απορείτε, δήθεν!

  18. theo1611 avatar
    theo1611 04/10/2009 17:13:55

    Η υποτιθέμενη χειραγώγηση είναι εργαλείο marketing και συναλλαγής, από αυτούς που την πωλούν.

    Σιγά μη χειραγωγηθούν τόσα εκατομμύρια ψηφοφόρων και ιδιαίτερα από περιορισμένο αριθμό ΜΜΕ!!!

    Αυτοί που είναι πίσω από τις μετρήσεις της κοινής γνώμης για τα φράγκα, τη χειραγωγούν? Όχι αγαπητοί, προσπαθούν να πουλήσουν εκεί που ξέρετε, δεν το κάνουν κιόλας.

    Αν και δεν ήταν πρόθεση του post, όλοι εν τη ρύμη του λόγου μας κάνουμε υπερβάσεις των γραμμών, αυτοί καλά κάνουν και επιχειρούν, εμείς όμως δεν μασάμε. Σ' αυτό το παιχνίδι δεν υπάρχει τιμωρία, υπάρχει μόνο ξεφτίλα και αποτέλεσμα στο ταμείο!!!

  19. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 04/10/2009 17:19:51

    Σταματήστε πια ρε να το παίζετε τσατσάδες των πολιτών.

    Αν ο πολίτης εν έτη 2009 επηρεάζεται από τέτοια παιχνιδάκια η ευθύνη βαραίνει αποκλειστικά αυτόν και μόνο.

    Επιτέλους πια αυτό το κανάκεμα στους υπανάπτυκτους που τους παίζουν τα ΜΜΕ στα δάκτυλα πρέπει να τελειώνει.

    Ή θα απαιτούμε σοβαρότητα από όλους (πολιτικούς και πολίτες) ή από κανέναν.

    • theo1611 avatar
      theo1611 @ greekpoliticalreview 04/10/2009 17:29:36

      Προσυπογράφω χωρίς καμμιά δεύτερη σκέψη

    • provato avatar
      provato @ greekpoliticalreview 04/10/2009 18:52:25

      @greekpoliticalreview

      Το παιχνίδι της αποπλάνησης - παραπλάνησης - χειραγώγησης στα χρόνια μας περιλαμβάνει μεγάλη ΄΄δόση΄΄ ΜΜΕ, ηλεκτρονικών και μη. Και ιδιαίτερα από τα (αυτο)προβαλλόμενα ως ΄΄έγκυρα΄΄ για να ΄΄χωνεύεται΄΄ καλύτερα.
      Τα υπόλοιπα και κυρίως η όποια αντίσταση σε οποιοδήποτε προπαγανδιστικό μηχανισμό , είναι θέμα παιδείας, που δεν υπάρχει στους περισσότερους ΄΄πολίτες΄΄.

      ΥΓ: Η ΄΄στόχευση΄΄ (΄΄target group΄΄) της όποιας προπαγάνδας ποικίλει, αν και συνήθως δεν αφορά το σύνολο του πληθυσμού αλλά ΄΄κρίσιμες μάζες΄΄ περισσότερο ΄΄δεκτικές΄΄ στο περιεχόμενο της προπαγάνδας. Δημοσιογραφία μαζί με ΄΄ήπια΄΄ προπαγάνδα για δημιουργία ΄΄κλίματος΄΄ αποτελεί νόθευση και υπονόμευση της δημοκρατίας.

    • gnik avatar
      gnik @ greekpoliticalreview 04/10/2009 18:55:54

      Πέστα gpr και όποιος θέλει ας καταλάβει

  20. Kennan avatar
    Kennan 04/10/2009 18:19:45

    τα exit θα δωσουν διαφορες 41-44 και 34-37. Μεσα ολα τα σεναρια δηλαδη

  21. Kennan avatar
    Kennan 04/10/2009 18:20:32

    δινουν επισης αδευκρινιστη ψηφο 10 % (!!!)

  22. Edo avatar
    Edo 04/10/2009 18:23:01

    Από μια γύρα σε εκλογικά κέντρα στο Κέντρο, βλέπω ότι ακόμα προσέρχεται κόσμος για να ψηφίσει.

  23. Προφήτης avatar
    Προφήτης 04/10/2009 18:25:02

    Κάθε ντενεκές δημοσίευσε πρόβλεψη και γκαλλοπ.

    Εδώ λοιπόν οι καλές προφητείες, από τον Κάλχα του είδους.

    Κατά την προσφιλή τακτική των οιωνοσκόπων αφού διαβάσαμε σηκωτοπλέμονα ζώων, κοκορέτσια και σπληνάντερα, ζητήσαμε την επιφοίτηση του Απόλλωνα.

    Ο θεός υπήρξε καλός μαζί μας.
    Ιδού τι μαρτυρεί μέσα από τα δάκτυλα ενός ταπεινού υπηρέτη του :

    George owes us, 40 στο πηλήκιο
    Και τότε μόνος και τώρα μόνος, 37 και το λουρί της μάνας
    Αλέκα και Γαρυφαλλιά, 7,5 και (στης Πάργας) τον ανήφορο
    Σε ποιον Ψινάκη να πιαστώ μπουμπούκο να περάσω, 5, να τ’ αφήσω κύριος ;
    Πίσω από τις λέξεις, 3,5 και το μουστάκι του Κουβέλη
    Χρυσογέλα Κυρία μου, γέλα καλή μου, 2,6 και μια μαργαρίτα
    Ανταρσίες πάσης φύσεως και πισωμπρος Μ-Λ, 0,4
    Κουτσοί, στραβοί και ο Άγιος Παντελεήμονας, 2.
    Και του χρόνου, Βοήθειά μας, 2.

    Σε λίγη ώρα, το σεβασμό ή τον καγχασμό σας στο Θεό.

    Αλλά οι πονηροί θα είδαν ότι οι διατυπώσεις καλύπτουν κάθε ενδεχόμενο.
    Αν π.χ. ο ανελλήνιστος πάρει πάνω από 40 σημαίνει ότι παίρνει από το “Βοήθειά μας”.
    Αν πάρει κάτω από 40, το πηλήκιο ήταν στραβά.
    Αν ο μόνος πάρει πάνω από 37 το λουρί της μάνας ήταν μακρύ.
    Αν πάρει κάτω από 37 πήγαν στον Άγιο Παντελεήμονα.

  24. Lavazza avatar
    Lavazza 04/10/2009 18:42:17

    Μετά το "χουνέρι" των Ευρωεκλογών έπρεπε να επέμβει το Κράτος και να κλείσει ΟΛΕΣ τις δημοσκοπικές εταιρείες που βγάζουν δημοσκοπήσεις σύμφωνα με το ποιός την αγοράζει...

    Δεν μπορεί στην Αμερική των 300.000.000 να υπάρχουν τρεις δημοσκοπικές εταιρείες αυστηρά ελεγχόμενες από το Κράτος, στη Γερμανία των 85.000.000 δύο δημοσκοπικές εταιρείες αυστηρά ελεγχόμενες από το Κράτος και εδώ στην Ελλάδα των 11.000.000 να υπάρχουν 40...

  25. βαγγελης avatar
    βαγγελης 04/10/2009 19:04:38

    η 'πλακα' ειναι πως τωρα που βγηκαν τα exit polls πολλοι πανηγυριζουν.... Μα ειναι δυνατον; Θα ξεφτυλλιστουν αν κατι παει 'στραβα' :) ... Τεσπα, ακομα και το αποτελεσμα των exit polls ειναι πολυ 'σχετικο'.... απο 4% μεχρι 10% ειναι μεγαλη ψαλιδα, ποσο μαλλον αν πεσουν και εντελως εξω... οποτε μπορει να ειναι και 1-1.5% ....
    αιντε να δουμε να τελειωνουμε και με το πρηξιμο καθε μερα

  26. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 04/10/2009 21:21:11

    Πηνελόπη, καλησπέρα, σου απάντησα στο άλλο ποστ, σε ευχαριστώ για τα καλά λόγια.