#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/06/2012 12:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Να τελειώνουμε…



Του Φαήλου Μ. Κρανιδιώτη

Η ΔΗΜΑΡ έχει να αντιμετωπίσει υπαρξιακά ζητήματα, που αφορούν το δεύτερο συνθετικό της. Θέλει να δώσει αριστερό πρόσημο στην στήριξη της προς την κυβέρνηση. Έχει άγχος για το τι θα πουν οι πρώην σύντροφοι της εξ ευωνύμων, στον αχταρμά του ΣΥΡΙΖΑ.

Αυτό λοιπόν το «αριστερό πρόσημο», θέλει να το δώσει σηκώνοντας ψηλά τρία ζητήματα. Θέτοντας βέτο για την υπουργοποίηση «κακών» δεξιών, όπως ο Βορίδης και ο Γεωργιάδης, προτάσσοντας την φιλομεταναστευτική αντζέντα της, ώστε να ακυρώσει τις θέσεις της ΝΔ στο ζήτημα και επίσης κάνοντας σημαία τα εργασιακά, την μετενέργεια κλπ.

Εδώ καίγεται το σπίτι μας, η χώρα κρέμεται με το ένα χέρι στον γκρεμό.

Ας μιλήσουμε λογικά.

Φυσικά και πρέπει να θέσουμε ζητήματα για τους μισθούς, την μετενέργεια κλπ, ό,τι αφορά τους πολλούς και «μικρούς» ανθρώπους, τον κορμό της κοινωνίας.  Όμως σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να χάσουμε από την εστίαση του βλέμματος μας, το σημαντικότερο: το να γίνουν πολιτικές που θα φέρουν κονδύλια στην έρμη την ανάπτυξη. Το πιο προοδευτικό, πατριωτικό, αριστερό, εθνικό, πείτε το όπως θέλετε, δώστε του το χρώμα της αρεσκείας σας, είναι το να δημιουργηθούν αληθινές θέσεις εργασίας. Σύντροφοι, δείτε λίγο τον Λούλα. Έκανε πολύ περισσότερα για το εξαθλιωμένο, μεγάλο κομμάτι του λαού του, με την ανάπτυξη, παρά με την αριστερή ρητορεία και την προοδευτική – επαναστατική «γυμναστική».

Είναι απόλυτη προτεραιότητα να αναστρέψουμε τον ανοδικό δείκτη της ανεργίας, που εξαθλιώνει το πολυτιμότερο «υλικό» μας, τους Έλληνες. Ακόμη και το 99,9 % του τίποτα είναι τίποτα. Μηδέν. Null, που λέει κι ο Σόϊμπλε. Με την γενοκτονία της παραγωγικής μας βάσης, σε λίγο η πλειοψηφία δεν θα έχει κανένα μισθό, γιατί δεν θα έχει δουλειά.

Μακάρι οι παροχές μισθών κι αυξήσεων στους πολίτες, εργαζόμενους και συνταξιούχους, να ήταν απλά ζήτημα νομοθετικής ρύθμισης. Να ξενυχτήσω η ταπεινότης μου και να γράψω τροπολογίες που να μοιράσουν χρυσά κουτάλια και πριγκιπικές αμοιβές στους πάντες κι εσείς απλά να τις ψηφίσετε και να πάρετε όλο το κλέος. Όμως δεν γίνεται έτσι. Ακόμη κι εγώ, που είμαι του κλασσικού, το ξέρω.

Πρέπει να χαλαρώσουμε την μέγγενη της δημοσιονομικής προσαρμογής, να κερδίσουμε χρόνο και παράλληλα να δούμε το ΕΣΠΑ, το Ελληνικό, τα μεγάλα έργα στους αυτοκινητόδρομους, στις μαρίνες, το HELIOS, την ΑΟΖ, να ξεκινάνε με φουλ τις μηχανές. Τώρα. Αύριο. Όχι μεθαύριο. Να αρχίσουν κατά κύματα, χιλιάδες Έλληνες να βρίσκουν ξανά δουλειά, την ελπίδα και την αξιοπρέπεια τους.

Στο ζήτημα της λαθρομετανάστευσης υπάρχει εντυπωσιακή ομοφωνία της συντριπτικής πλειοψηφίας του λαού. Στο κάτω – κάτω ας τον ρωτήσουμε. Ένα δημοψήφισμα θα μας άφηνε άφωνους με το πόσο δραστική κι αυστηρή αντιμετώπιση απαιτεί η απόλυτη πλειοψηφία των Ελλήνων για το ζήτημα. Ο νόμος Ραγκούση είναι ένα έκτρωμα, κράχτης, μαζί με την παραλυσία μας, για να ΄ρθουν κι άλλοι. Νομιμοποιεί παράνομους με χαλαρά κριτήρια, με απαράδεκτους για την εθνική συνοχή μας αυτοματισμούς. Πρέπει ν’ αλλάξει, να εξατομικευτούν τα κριτήρια. Ας απλοποιήσουμε κι επιταχύνουμε την κρίση των αιτήσεων ασύλου, να φυλάξουμε τα σύνορα μας, να ζητήσουμε την συνδρομή της Ε.Ε., ανεβάζοντας το κόστος για την Τουρκία, που δόλια και με το αζημίωτο σπρώχνει μιλιούνια στα σύνορα μας κι ύστερα να στείλουμε πίσω όσους δεν έχουν αληθινούς ανθρωπιστικούς λόγους και δεν δικαιούνται πολιτικό άσυλο. Άλλωστε η παρούσα κατάσταση, όχι μόνο υπονομεύει την εθνική και κοινωνική συνοχή αλλά αδικεί κατάφωρα και τους μετανάστες που σέβονται τους νόμους μας, την χώρα και το λαό μας, που εργάζονται τίμια και προσέρχονται στο σπίτι μας, στην Πατρίδα, με πρόθεση ν’ αφομοιωθούν, να πάρουν αλλά και να προσφέρουν. Είναι άδικο να εξομοιώνονται με όσους δεν σέβονται τίποτα και κανέναν.

Είναι δε σόλοικο, ενώ το Σύνταγμα λέει πως ο Πρωθυπουργός διορίζει και παύει τους Υπουργούς του, ενώ έχεις κάτω από 7%, ενώ δεν θα συμμετέχεις με πρόσωπα στην κυβέρνηση, να θες να επιβάλλεις ποιους θα βάλει ο Αρχηγός του πρώτου κόμματος, του 30%, από το δικό του κόμμα. Αγαπητέ Φώτη, θα εξακολουθείς να είσαι αριστερός, πχ και με τον Βορίδη υπουργό. Δεν θα ανασυστήσει αυτοβούλως, αυτός ή όποιος άλλος, τα ΤΕΑ, ούτε την «Δίωξη Κομμουνιστών». Ζωηρούς στα νιάτα τους είχε η αριστερά, ζωηρούς είχε και η Κεντροδεξιά. Δεν συγκρούονταν εκατέρωθεν με τριαντάφυλλα. Ας σοβαρευτούμε,  μεγάλοι άνθρωποι. Έτσι κι αλλιώς, αγαπητέ φίλε και συνάδελφε, ό,τι κι αν πεις ή κάνεις, ο ΣΥΡΙΖΑ δεν θα πάψει να σε συκοφαντεί, να σε λοιδορεί, να διαστρεβλώνει τις θέσεις και τις προθέσεις σου. Ο ΣΥΡΙΖΑ θα επενδύσει και πάλι στο χάος και στην απελπισία. Τα θέλει. Θα ενεργοποιήσει όχι μόνον τις 13 συνιστώσες (12 συν το βαθύ κρατικοδίαιτο ΠΑΣΟΚ) αλλά και το πεζοδρόμιο. Μπουκάλι, στουπί και βενζίνη.

Ας φέρουμε δουλειές στους ανθρώπους, ας δώσουμε αληθινή ελπίδα, ας δημιουργήσουμε αληθινό πλούτο, όχι από δανεικά, ώστε να έχουμε κάτι απτό να αναδιανείμουμε. Μετά βαφτίστε το καλό αποτέλεσμα για το λαό μας όπως θέλετε. Βάψτε κόκκινο…

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Δραγουμης avatar
    Δραγουμης 20/06/2012 12:14:00

    κ. Φαηλο τι εχετε να πειτε για τον κ. Ραπανο στο υπουργειο οικονομικων?

    • αναπτυξιακος avatar
      αναπτυξιακος @ Δραγουμης 20/06/2012 21:48:32

      Ο νεος φερετζες ειναι η αναπτυξη.
      Να τονωσουμε την αγορα (πως δηλαδη, θα εχει ενδιαφερον ) , να ενισχυσουμε την επιχειρηματικοτητα, την μπομπολοδιαπλοκη (ή οπως αλλιως θελετε), αλλα η εφορια με τα χαρατσια να ερχεται σε καθε οικογενεια 3000 ευρω, οι μισθοι να κατεβουν μεχρι το υψος του φιλοδωρηματος (εξ αλλου ,αυτο που λεμε ολοι τωρα ειναι αρκει να δουλευουμε κι ας παιρνουμε οτι να ΄ναι) , καλα για δωρα Χριστ. & Πασχα δεν το συζηταμε, τα παιδια μας θα υπολογιζονται στα τεκμηρια (εχω και πολλα ο καημενος) , πλειστηριασμοι και αλλα τετοια θα εχουν πολυ πλακα κλπ κλπ κλπ.
      Ζητω ο κος Φαηλος , με τις ρυξικελευθες αποψεις του.
      Παρ' ολο το υψος του η κυβιστηση κατεστι τελικα δυνατη.

      • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
        Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ αναπτυξιακος 21/06/2012 01:22:28

        Έχει δίκιο "αναπτυξιακέ". Δεν θα λυθούν τα προβλήματα με δημιουργία αληθινών θέσεων εργασίας. Ποιιος τα γ@μεί τα μεγάλα έργα; Άλλωστε εξωγήϊνοι θα δουλέψουν σε αυτά.
        Το ΕΣΠΑ, οι αυτοκινητόδρομοι, οι μαρίνες, το Ελληνικό, το HELIOS, η ΑΟΖΑ 9πιο μακροπρόθεσμα), τί είναι μπροστά στις 100.000 προσλήψεις στο δημόσιο που θα έκανε ο Αλέξης, ο καταληψίας του Λυκείου του;
        Οι επαναστάτες κλιματιζόμενου δωματίου, αυτοί που κατέστρεψαν, πέταξαν στο οδόστρωμα της Πατησίων την προτομή του Περρίκου κι ύστερα την φωτογράφησαν και έβγαλε η πατσαβούρα τους κι ημερολόγιο με χλευαστικά ποιηματάκια "επαναστατικής" μ@λ@κί@ς, αυτοί θα λύσουν τα προβλήματα και θα γυρίσουν μαγικά τη χώρα στο 2009. Φιλαράκο, αυτό που κάνεις, το παίζουν κάτι τύποι στην Ομόνοι, πάνω σε αναποδογυρισμένη χαρτόκουτα με τσιλιαδόρους στα πέριξ. Παπά το λένε...

  2. Αγνωστος Κορη avatar
    Αγνωστος Κορη 20/06/2012 12:19:22

    Καλέ μου άνθρωπε,
    με νέες θέσεις εργασίας θα σωθεί η χώρα σου; Να που η δεξιά έγινε κομμουνιστική. Και κάποιος πιο έξυπνος θα μαζέψει τα κουρέλια, τις ελληνικές σημαίες εννοώ, που κουνάς για να διεκδικήσεις μια δουλειά.
    Εσύ πάντως την βρήκες και βιάζεσαι!

    υσ: μετά τη στροφή θα πέσεις στη χαράδρα που αν ήσουν σοβαρός και διορατικός θα τη γνώριζες και θα σε ενδιέφερε, αλλά είναι κοντά το δικό σου καρότο...τρέξε!

    • Nικηφορος Φωκας avatar
      Nικηφορος Φωκας @ Αγνωστος Κορη 20/06/2012 16:00:27

      Αγαπητη εχεις σοβαρο προβλημα.... ισως σεξουαλικης υφης θα ελεγα , μηπως να επισκεφθεις καποιο καλο ψυχολογο, διοτι δεν ειναι μονο οι ασυναρτησιες (οσο γινεται ευγενεστατα το θετω) αλλα και οι λεξεις σου που με τιποτα δεν βγαζουν καποιο νοημα εστω και δυο-δυο μονο ...

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Αγνωστος Κορη 20/06/2012 16:52:53

      Άγνψστη κόρη,
      Τα πτωχά ελληνικά μου δεν με βοηθούν να αντιληφθώ το νόημα των λόγων σου.
      Έπιασα μόνο το "υπονούμενο" περί του ότι κάποιο καρότο τρέχω να πράξω, ότι έχω βρεί κάποια δουλειά και βιάζομαι κλπ.
      Προς ενημέρωση σοπυ λοιπόν΄ήμουν πριν τις εκλογές, είμαι τώρα (άρτι αφιχθείς από το Αεροδικείο) και θα είμαι πάντα στο "βασίλειο" μου, στην μόνη εργασία που ξέρω και μου αρέσει: στο δικηγορικό μου γραφείο, ως ελεύθερος μαχόμενος δικηγόρος, μηδέποτε σιτισθείς στο Δημόσιο Πρυτανείο ή σε Ομίλους νταβαντζήδων.
      Έτσι, αυτόνομος κι αυτάρκης, θα δύναμαι να λέω την άποψη μου, για ότι και όποιον μου κάνει κέφι, κι αν σε χαλάει, λυπάμαι, δεν μπορώ να κάνω κάτι γι' αυτό.,

      • Αγνωστος Κορη avatar
        Αγνωστος Κορη @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 20/06/2012 17:33:27

        Χαίρομαι.

        Σε διαβάζω, σε θαυμάζω, πιστεύω πως βλέπεις τη χαράδρα μετά τη στροφή. Και γι αυτό θυμώνω όταν ένα πνεύμα σαν εσένα μιλά για δουλειές με οποιοδήποτε χρώμα. Τότε η ελπίδα χάνεται. Έχεις ανοίξει αυτή τη σελίδα υποθέτω για να επικοινωνήσεις με τον κόσμο. Ο άγνωστος κόσμος σου λέει: είναι κρίμα να πιστεύεις σε κάτι που δεν το πιστεύεις. είσαι καλύτερος από το σύστημα που υπηρετείς.
        Καλή σου τύχη.

        • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
          Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Αγνωστος Κορη 20/06/2012 23:24:17

          Κόρη,
          Η σελίδα, το Antinews, δεν είναι δικιά μου! Είναι δημιούργημα των διαχειριστών της, επαγγελματιών δημοσιογράφων, με τους οποίους συμβαίνει να είμαστε αδέρφια στις ιδέες, να ταιριάζουν τα χνώτα μας. Είμαι απλώς ένας από τους ανυπότακτους διαδικτυακούς (και όχι μόνο) αντάρτες του Antinews, μαζί με τον Φάκτορα, τον Μικρό Οδυσσέα (γειά σου Μικρέ, φιλιά στη Σκάρλετ!), τον Προφήτη, τον Strange το Αλλενάκι και τόσους άλλους...

      • roadrunner avatar
        roadrunner @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 20/06/2012 18:27:53

        'Οτι και να γράφεται από άγνωστες κόρες και γιους, Φαήλο, οι διαδικτυακοί φίλοι σου, θα θέλαμε πολύ να σε δούμε σε κάποια θέση , απο όπου να μπορείς να υλοποιείς τις πατριωτικές ιδέες σου, ειδικά για τα εθνικά μας θέματα. Ξέρουμε πολύ καλά, όμως, πως πατριώτες με τα δικά σου πιστεύω, ενοχλούν άγνωστες (ή γνωστές) κόρες και γιους, και γι'αυτό, πρέπει να περάσουν από συμπληγάδες για να τα καταφέρουν.

        • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
          Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ roadrunner 20/06/2012 23:26:22

          Ο πατριωτικός χώρος εκπροσωπείται επαξίως από τον ίδιο τον Πρωθυπουργό της χώρας, ο οποίος έχει την απόλυτη εξουσία να επιλέξει τους συνεργάτες του, λαμβάνοντας υπ' όψιν, αφού κάποιοι σκορπίσανε την ψήφο τους, και τις συμμαχίες.

    • m avatar
      m @ Αγνωστος Κορη 20/06/2012 17:09:45

      αυτός ο έξυπνος που λες, αν ποτέ μαζέψει κάτι, θα γκρεμιστεί ο ίδιος ως χαρτοπόλεμος στη χαράδρα....και τότε να δούμε ποιος θα τρέχει!....
      ΥΓ: Κάτσε στ' αυγά σου καλύτερα! (ο κατά Πλάτωνα ιδεατός σου κόσμος είναι ανπέκταμπλ!)

  3. ktisias avatar
    ktisias 20/06/2012 12:22:32

    Αφελής απορία ίσως…. πού κολλάει ο Φώτης, ο Μπίστης, η Ρεπούση , ποια η χρησημοτητά τους?

  4. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 20/06/2012 12:27:38

    Η λαθρομετανάστευση είναι το μεγαλύτερο πρόβλημά μας. Τόσο σε Εθνικό ,όσο και σε ατομικό επίπεδο.

    Με απλά λόγια , οι Τρόικες και τα ΔΝΤ θα φύγουν κάποια στιγμή, όπως έφυγαν και οι Γερμανοί το '44. Οι λαθρομετανάστες δεν πρόκειται να φύγουν: Μέσα σε μιά γενιά ,θα μετατρέψουν ολόκληρη την Ελλάδα σε Θράκη , και χειρότερα...

    Και μαθαίνομε πως ο Κουβέλης βάζει βέτο στην αντιμετώπιση του προβλήματος, και στην αλλαγή του νόμου Ραγκούση!

    Πως θα το χειριστεί ο Σαμαράς? Ιδού η Ρόδος ,ιδού και το πήδημα, να δείξει εδώ και τώρα αν έχει τα "brass balls" που απαιτούν οι περιστάσεις.

    Το δημοψήφισμα για τη λαθρομετανάστευση θα ήταν μιά κίνηση μάτ: Απο τη μιά θα εξουδετερωθούν οι αντιρήσεις (ακόμα και τα αριστερά ψώνια δύσκολα θα βρούν δικαιολογία να αρνηθούν την απόφαση του "αφέντη λαού") , και απο την άλλη ο Α.Σ θα ενισχύσει και την πολιτική του θέση, μιά και είναι βέβαιο πως το δημοψήφισμα θα του δώσει μιά σαρωτική νίκη.

    Αμεσα και αποφασιστικά όμως! Οχι "θα ορίσουμε μιά επιτροπή με τρείς υποεπιτροπές να κάνει εισηγήσεις"!

    Οι Γόρδιοι δεσμοί δεν λύνονται , κόβονται! Κι'ας σκούζουν οι ψευτοαριστεροί της Εκάλης , και οι πάσης φύσεως εξαγορασμένοι απο τους μεγαλεμπόρους ναρκωτικών "ανθρωπιστές"! (λέτε οι Πέρσες υπεύθυνοι να μην διαμαρτυρήθηκαν για τη..."ζαβολιά" του Αλέξανδρου?)

  5. Διηνεκης avatar
    Διηνεκης 20/06/2012 12:47:07

    Φαηλε είσαι η φωνή τις λογικής Άντε να σε δούμε κ´ απο κάποιο υψηλό πόστο στην κυβέρνηση

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Διηνεκης 20/06/2012 16:54:12

      Είμαι και θα είμαι στο υψηλό πόστο του γραφείου μου.

      • man8os avatar
        man8os @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 20/06/2012 18:58:54

        Αυτο ειναι λιγο κριμα

        Δεν βλεπω κανεναν εκπροσωπο της πατριωτικης πτερυγας στα ονοματα που συζητουνται για υπουργοι

        • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
          Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ man8os 20/06/2012 23:27:38

          Την εκπροσωπεί ο ίδιος ο Πρωθυπουργός.

  6. avanti avatar
    avanti 20/06/2012 12:49:36

    Ουπς, γιατί εγώ πιστεύω ότι δεν κρεμόμαστε από τον ένα χέρι στον γκρεμό αλλά είμαστε ήδη μέσα......

    • Nικηφορος Φωκας avatar
      Nικηφορος Φωκας @ avanti 20/06/2012 15:53:53

      Μηπως γιατι ψηφισες Συριζαριο ?

  7. ΓΙΩΡΓΟΣ avatar
    ΓΙΩΡΓΟΣ 20/06/2012 12:54:10

    THN ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΤΟΥ ΚΟΥ ΜΠΕΡΙΣΑ ,ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΛΟΓΗ ΣΑΜΑΡΑ,ΤΗΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΥΠΟΨΙΝ;ΑΣ ΤΗΝ ΔΙΑΒΑΣΕΤΕ ΚΕ ΚΡΑΝΙΔΙΩΤΗ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΕΝ ΣΧΟΛΙΟ,ΕΑΝ ΘΕΛΕΤΕ.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ ΓΙΩΡΓΟΣ 20/06/2012 23:29:38

      Όχι αλλά θα την δω. Θα πω πάντως ότι οι σοσιαλιστές είναι αυτοί με την πιο ένθερμη ανθελληνική αντζέντα. Πχ, όλη την ιστορία στο αλβανικό συνταγματικό δικαστήριο για την ακύρωση της συμφωνίας για την ΑΟΖ, αυτοί την υποκίνησαν...

  8. Kώστας Θ. avatar
    Kώστας Θ. 20/06/2012 12:55:45

    Οι έδρες και η στήριξη στη κυβέρνηση. Αυτό τώρα έχει σημασία.

  9. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 20/06/2012 13:03:39

    Δε νομίζω ότι το μέγα πρόβλημα των λάθρο και της εγκληματικότητάς τους θα μπορέσει να αντιμετωπιστεί όσο υπάρχει η "εξάρτηση" από τους σαλονάτους ψευτοαριστερούς του Κουβέλη. Αφού λοιπόν δεν είναι πραγματική (=αριθμητική) η ανάγκη της κοινοβουλευτικής τους στήριξης, ο Σαμαράς μπορεί άνετα να τους πει ορθά-κοφτά ότι η λαθρομετανάστευση θα παταχθεί αμείλικτα και ο λαθρονόμος Ραγκούση θα καταργηθεί άμεσα -κι άμα γουστάρουν. Άμα δε γουστάρουν, ας πάνε στο καλό. Μαζί με τους λάθρο που προστατεύουν.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Αυριανιστής 20/06/2012 18:51:52

      να και μια φορά που συμφωνούμε!

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Αυριανιστής 20/06/2012 23:27:07

      Ας ρωτήσουμε το λαό...

      • Φωτεινή avatar
        Φωτεινή @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 21/06/2012 01:59:49

        Ρίχνετε καλές πάσσες, κ. Κρανιδιώτη! ᾿Από τό στόμα σας καί στοῦ Πρωθυπουργοῦ τό αὐτί!

  10. GreekInLux avatar
    GreekInLux 20/06/2012 13:10:20

    Μήπως να είχαμε και λιγουλάκι υπομονή και να περιμέναμε αρχικά την επίσημη ανακοίνωση για τη σύνθεση της κυβέρνησης και μετά να τους βλέπαμε και επί το έργον; Πάλι γκρίνια ρε παιδιά; ακόμα δεν τον είδαμε...όπως πάντα!

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ GreekInLux 20/06/2012 23:30:35

      Που την είδες την γκρίνια (αν αναφέρεσαι στο κείμενο μου);
      Λέω φωναχτά αυτό που σκέφτονται όλοι.

  11. roadrunner avatar
    roadrunner 20/06/2012 13:44:38

    Για το βέτο σχετικά με τα πρόσωπα, η ΔΗΜΑΡ ακολουθεί τα χνάρια του ΠΑΣΟΚ και το συναγωνίζεται σε λαϊκισμό..Δεν μας προξενεί έκπληξη.
    ΟΜΩΣ,είναι εξαιρετικά αποκρουστικό και επικίνδυνο να σηκώνει η ΔΗΜΑΡ το θέμα της λαθρομετανάστευσης και της σχετικής κυβερνητικής πολιτικής που θα ακολουθηθεί, προκειμένου να στηρίξει κυβέρνηση.
    Και εκτός από αποκρουστικό, θα μειώσει και την απόδοση της συνολικής κυβερνητικής προσπάθειας, για μείωση της ύφεσης και ανάπτυξη.

    Εφόσον όμως, υπάρχει ούτως ή άλλως, η λογική των αμοιβαιών υποχωρήσεων των πολιτικών δυνάμεων, και του στρογγυλέματος των θέσεων, θα ήταν ευχής έργο, να βρισκόταν μια άλλη πολιτική δύναμη. Μια πολιτική δύναμη, που να μας έχει συνηθίσει σε πιο "αντρίκιες" συμφωνίες και ξεκάθαρες θέσεις, που να έχει στηρίξει στο παρελθόν κυβέρνηση Νέας Δημοκρατίας γιατί τότε το επέβαλε το γενικότερο συμφέρον του τόπου. Η οποία από όσο γνωρίζω δεν έχει προσεγγιστεί, αλλά ίσως θα έπρεπε κι ας δήλωσε εξαρχής ότι δήλωσε...

    στο κάτω-κάτω αντί να γίνουν υποχωρήσεις στο μεταναστευτικό προκειμένου να επιτευχθεί συννενόηση με ΔΗΜΑΡ, θα μπορούσε η ΝΔ να ρίξει βάρος στην εφαρμογή περισσότερο φιλο-εργατικών πολιτικών, αν πρόκειται να βγεί έτσι ο τόπος από το τέλμα. Με αντισταθμιστικό ώφελος (ισοδύναμο), την απαλοιφή της οικονομικής επιβάρυνσης του κράτους, εξαιτίας της δράσης των λαθρομεταναστών και των κυκλωμάτων τους, που λυμαίνονται και την εμπορική δραστηριότητα, εκτός από τα άλλα.
    Φυσικά, ακούγεται απίθανο σενάριο, αλλά καλό θα ήταν όλες οι πολιτικές δυνάμεις να κληθούν να αναλάβουν ευθύνες, ειδικά εκείνες που με την πορεια τους ως τα τώρα, μόνο απώλειες ψηφοφόρων μέτρησαν και κινούνται στο όριο της ανυπαρξίας σε επόμενες εκλογικές αναμετρήσεις.
    Στην τελική, κι αν όλα όσα γράφω αποτύγχαναν, μια τέτοια κίνηση ίσως να αύξαινε τη διαπραγματευτική δύναμη της ΝΔ για να οδηγηθεί με τις δυνάμεις που συζητά τώρα σε διέξοδο. Ενέχει βέβαια ρίσκο.

  12. sos avatar
    sos 20/06/2012 14:42:37

    Φαήλο, όπως το έχω ξαναγράψει εδώ, εγώ και πολλοί φίλοι μου θα απογοητευτούμε πολύ αν η ΝΔ κάνει πίσω στο λαθρομεταναστευτικό!

    Αν κάνει πίσω θα δείξει ότι δεν εννοούσε τα περί κατάργησης νόμου Ραγκούση και ότι μπορεί να την εκβιάζει το 6% του Ψαριανού και της Ρεπούση. Καταλαβαίνεις τι συναισθήματα προκαλεί αυτό στους πατριώτες της ΝΔ.

    Πέρα από την κυβερνητική φθορά οι ψήφοι που θα φύγουν προς την Χ.Α. θα είναι αμέτρητοι.

    Για μένα αυτό το θέμα είναι σημαντικότερο της οικονομίας.

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ sos 20/06/2012 16:08:28

      Έτσι είναι, το μεταναστευτικό είναι εθνικής σημασίας. Η επίλυση του μεταναστευτικού αποτελεί προϋπόθεση για μείωση της ύφεσης.

  13. Ροζα Γλυξμπουργκ avatar
    Ροζα Γλυξμπουργκ 20/06/2012 14:58:40

    αυτα παθαινουμε αν βαζουμε οτι σαβουρα κυκλοφορει στην πολυπαθη κυβερνηση. βαλατε τον μπενι να μιλαει αντι του σαμαρα, βαλατε τον φωτη να καθοριζει ιστορια και πατριδα. δεν σας βλεπω καλα...

  14. βικυ γουλιωτη avatar
    βικυ γουλιωτη 20/06/2012 15:44:24

    Δηλαδη πραγματι ο Σαμαρας δεχτηκε να μην βαλει Βοριδη Γεωργιαδη επειδη το ειπε ο κυρ Φωτης του 6%? Δεν αρχιζουμε καλα....

  15. Nικηφορος Φωκας avatar
    Nικηφορος Φωκας 20/06/2012 15:55:30

    Ενω αν εβγαινε πρωτο κομμα η αντεθνικη ακροαριστερα (συριζα) θα ηταν καλυτερα να υποθεσω γλυκια μου ?

  16. προεδρος δημτο ΠΑΡΓΑΣ avatar
    προεδρος δημτο ΠΑΡΓΑΣ 20/06/2012 21:34:55

    συγχαρητηρια φαηλο...χαιρομαι που μου διδεται η δυνατοτητα να επικοινωνησω μαζι σου.διαβαζω με συνεπεια τα αρθρα σου και στη δημοκρατια.συνεχισε το δεξιο αγωνα σου.οι ατοφιοι δεξιοι σε στηριζουμε.μακαρι να ειχαμε τη δυνατοτητα προσωπικοτερης επικοινωνιας.δωσε χαιρετισμους απο παργα στη φιλη μου τη χριστινα τη σιδερη.ξερω πως γνωριζεστε

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ προεδρος δημτο ΠΑΡΓΑΣ 20/06/2012 23:32:23

      Θα διαβιβαστούν αρμοδίως.

  17. προεδρος δημτο ΠΑΡΓΑΣ avatar
    προεδρος δημτο ΠΑΡΓΑΣ 20/06/2012 21:39:10

    να ξερεις πως παρακολουθω τις δραστηριοτητες σου στενα απο το 2009 και ταυτιζομαι απολυτα μαζι σου.ονομαζομαι παπαδοπουλος βαγγελης ειμαι 30 ετων φιλολογος καθηγητης και εκλεγμενος προεδρος δημτο παργας απο το μαιο του 2009.νιωθω ευτυχης που εστω και ετσι απροσωπα επικοινωνουμε.ευελπιστω η επικοινωνια μας να συνεχιστει

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ προεδρος δημτο ΠΑΡΓΑΣ 20/06/2012 23:33:12

      Συναγωνιστικούς χαιρετισμούς σε ένα από τα ωραιότερα μέρη της Πατρίδας και στους ανθρώπους του.

  18. ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ avatar
    ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ 20/06/2012 23:17:24

    Roza παψε να κανεις copy-paste αυτο το σχολιο σε καθε αρθρο του antinews. Bαρεθηκαμε πια ...

  19. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 20/06/2012 23:31:52

    Φοβερό πολιτικό επιχείρημα....

  20. takis400 avatar
    takis400 20/06/2012 23:59:14

    τι ειναι αναπτυξη? ολοι δουλεια με 350 ευρω?να τηνβρασω φαηλο,αναπτυξη ειναι δινω πολλα,παιρνω πολλα και ολα τα αλλα ειναι οδοντοκρεμες,μια φυσιολογικη φορολογιση εκμηδενιζει την φοροδιαφυγη,απλα πραγματα που τα ξερουμε ολοι και ολα τα αλλα ειναι για το γαιδαρο καβαλα που λενε και στο χωριο μου

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ takis400 21/06/2012 01:27:19

      Και τι θα φορολογήσεις, αγαπητέ Τάκη, αν δεν έχουν δουλειά; Αν δεν γίνουν επενδύσεις, έργα υποδομής, Ελληνικό, μαρίνες, HELIOS, δεν κουνηθεί το αραχνιασμένο ΕΣΠΑ, που θα δουλέψει ο κόσμος; Στις 100.000 χιλιάδες θέσεις εργασίας - προσλήψεις στο Δημόσιο, που υποσχόταν ο αλμπάνης "Τσε Γκεβάρα" και η αναλύτρια του Άκη; Μιλάμε για δυτική οικονομία ή της Βόρειας Κορέας;

  21. takis400 avatar
    takis400 21/06/2012 00:01:59

    οταν ενα οπελ ρεκορντ του 83 εχει σημα 600 ευρω,παιρνεις τις πινακιδες και οχι τα λεφτα,ετσι απλα

  22. Απορών avatar
    Απορών 21/06/2012 02:33:01

    Αγαπητέ κ. Κρανιδιώτη,

    σας παρακολουθώ για αρκετά μεγάλο διάστημα και σας εκτιμώ πολύ. Αν μή τι άλλο θεωρώ ότι αγαπάτε την Ελλάδα και τους Έλληνες και τα κίνητρά σας είναι ευγενή και σε καμμία περίπτωση ταπεινά.
    Έχω μόνο μια παρατήρηση, ίσως δεν αφορά εσάς προσωπικά, αλλά ένα γενικότερο πνεύμα που βλέπω να κυριαρχεί μετά το 2009 και αυτό αφορά στη φυσιογνωμία της ΝΔ: Η λεγόμενη "λαϊκή δεξιά" είναι ίσως η ραχοκοκκαλιά της ΝΔ. Η ραχοκοκκαλιά μπορεί όμως να αποτελεί ένα ποσοστό της τάξης του 20%, αυτό που είδαμε το Μάιο. Δίνοντας αυστηρό ιδεολογικό χρώμα σε ένα πολυσυλλεκτικό κόμμα όπως η ΝΔ χάνουμε όσους δεν εκφράζονται πλήρως από το χρώμα αυτό, γιατί στη ΝΔ θα πρέπει να βρουν στέγη και οι φιλελεύθεροι, και οι κεντρώοι, γιατί όχι και κάποιοι σοβαροί αριστεροί. Και οι φιλοβασιλικοί και οι ρεπουμπλικάνοι, και οι φιλεύθεροι και οι ολίγον τι περισσότερο κρατιστές, και οι συντηρητικοί και οι προοδευτικοί.
    Με άλλα λόγια η ΝΔ θα πρέπει να ξαναγίνει το κόμμα που να καλύπτει όλο το φάσμα από την άκρα δεξιά (εξαφανίζοντας τους ναζιστές και τη λαϊκιστική δεξιά από τον πολιτικό χάρτη) έως και τις παρυφές της σοβαρής εκσυγχρονιστικής αριστεράς επειδή έχει να πολεμήσει το τέρας του λαϊκισμού που δημιούργησε το ΠΑΣΟΚ και συντηρεί ο ΣΥΡΙΖΑ.
    Οι ιδεολογικές διαμάχες είναι καλές αλλά για τα επί μέρους: π.χ. στο μεταναστευτικό είναι λογικό η "λαϊκή δεξιά" να επιβάλει τις ιδέες τις απλούστατα γιατί λόγω της συγκυρίας αυτό είναι το λογικό και αυτό που θέλει ο κόσμος, στην οικονομία είναι λογικό οι φιλελεύθεροι να πάρουν το προβάδισμα γιατί όντας μια κατά το 90% κρατικίστικη οικονομία και 10% ιδιωτική, μόνο με την εφαρμογή φιλελεύθερων ιδεών θα ισορροπήσουμε κ.ο.κ. Με λίγα λόγια θα πρέπει κάθε φορά να χρησιμοποιούμε όλο αυτόν τον πλούτο ιδεών για να δίνουμε απαντήσεις στα τρέχοντα προβλήματα.
    Τα παραπάνω όμως, θα πρέπει να αφορούν στα επιμέρους: η ΝΔ δεν θα πρέπει να βάφεται με ένα από αυτά τα χρώματα απλούστατα γιατί είναι πολυσυλλεκτικό κόμμα εξουσίας, η μεγάλη εθνική πατριωτική αστική εκσυγχρονιστική φιλοευρωπαϊκή φιλελεύθερη και σήμερα πάνω από όλα αντιλαϊκιστική και προοδευτική παράταξη που για ακόμα μια φορά θα πρέπει να αλλάξει την Ελλάδα για άλλη μια φορά.
    Τα παραπάνω τα καταθέτω ως έναν προβληματισμό μου σχετικά με τις αιτίες του 20% του Μαΐου και με το φόβο ότι στο 29% φτάσαμε λόγω του δικαιολογημένου φόβου της κοινωνίας. Τα παθήματα θα πρέπει να γίνουν μαθήματα για όλους μας: η ακροδεξιά ρητορική του Σαρκοζύ έστειλε ψήφους στη Λεπέν, με τον ίδιο ίσως τρόπο που η σκληρή δεξιά ρητορική της ΝΔ έστειλε αυτούς που πείστηκαν στη Χ.Α. και αυτούς που φρίκαραν στο ΣΥΡΙΖΑ ή τη ΔΗΜΑΡ. Οι ψηφορόροι της ΧΑ δεν κερδίζονται πλέον με πλειοδοσία στη ρητορική (ποτέ δεν θα κερδίσουμε τους απόγονους του Γκέμπελς στο γήπεδό τους) αλλά μόνο με τις πράξεις οι οποίες μπορεί να είναι νομιμότατες, εντελώς πολιτισμένες και λυτρωτικές ακόμα και για μεγάλο μέρος των λαθρομεταναστών που αν δεν δικαιούνται πολιτικό άσυλο νιώθουν πλέον ότι έχουν εγκλωβιστεί σε μια χωματερή ψυχών χωρίς προοπτική ούτε να φύγουν για την Ευρώπη ούτε να γυρίσουν στην πατρίδα τους χωρίς τη βοήθεια μας (άρα μπορεί να υπάρξει συμφωνία ακόμα και με την αριστερά ως ένα βαθμό στο ζήτημα).
    Τις παραπάνω σκέψεις τις καταθέτω με μεγάλη ανησυχία για την Ελλάδα μας και με αφορμή τη δυνατότητα να σας απευθυνθώ προσωπικά αλλά αφορούν όλους τους συντελεστές του antinews αλλά και μεγάλο μέρος των αναγνωστών του. Για να μη ξαναχρειαστούμε την επόμενη φορά το ΠΑΣΟΚ και τη ΔΗΜΑΡ... Και δεν με "χαλάει" τόσο η ΔΗΜΑΡ (εκτός από κάποιες ιδεολογικές της αγκυλώσεις) όσο το ΠΑΣΟΚ που όσο λαϊκιστικό λίπος και αν έκαψε και όσο και αν έχει κάποια αξιόλογα στελέχη, παραμένει ο καταστροφέας της Ελλάδας.

    Σας ευχαριστώ για τον καλό και ανιδιοτελή σας αγώνα για την Ελλάδα και όλους μας!

  23. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 21/06/2012 22:39:10

    Γενικά, συμφωνώ. Για το HELIOS έχω επιφυλάξεις οικονομικής και οικολογικής μορφής. Θα επιβαρύνει πολύ όλους μας (κι' ας λέγονται διάφορα προπαγανδιστικά υπέρ του). Παραπέμπω και στον Αρχαιοπτέρυγα, που, με λύπη μου, αντιλαμβάνομαι ότι βαρέθηκε να σχολιάζει εδώ.

  24. Ευγενια Μ. avatar
    Ευγενια Μ. 22/06/2012 03:47:02

    ΑΝΑΠΤΥΞΗ: Η ΜΑΓΙΚΗ ΛΕΞΗ. ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΣΕ ΑΥΤΟΚΥΡΙΕ ΦΑΗΛΟ ΚΡΑΝΙΔΙΩΤΗ.

    ΕΠΙ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ, ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗΣ ΣΑΣ ΒΡΗΚΑ & ΕΝΑ ΦΙΛΟ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΛΙΑ, ΤΟΝ ΚΥΡΙΟ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟ...

  25. TopGunZ avatar
    TopGunZ 22/06/2012 07:53:01

    Άστον αυτόν, έχει πέσει στη λούμπα της ιδιοτελούς ιδεοληπτικής αυθεντίας.

  26. Επισκέπτης avatar
    Επισκέπτης 27/06/2012 11:37:49

    Τώρα θυμήθηκες το δημοψήφισμα για το μεταναστευτικό; Όταν το πρότεινε ο Καρατζαφέρης στην Βουλή στον αρχηγό σου για τον "λαθρονόμο" Ραγκούση κι αυτός αρνήθηκε (γιατί άραγε;), πού ήσουν;