#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
11/02/2010 14:02
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Να τελειώνει η κοροϊδία με το ποιος και πότε ανέβασε το χρέος της χώρας...

 



Αφού δεν τα παρουσιάζουν οι "αρμόδιοι" παραθέτω το επίσημο δελτίο της Eurostat για το χρέος της χώρας και το παραμύθι ότι τώρα (το 2009) ανέβηκε πάνω από το 100% του  Ακαθάριστου Εθνικού Προϊόντος (G.D.P)...

Θα παρατηρήσετε ότι το 2001 ήταν στο 114% περίπου (δηλαδή περίπου όσο δηλώνει ότι το παρέλαβε από την Ν.Δ ο κ. Παπακωνσταντίνου εν μέσω κρίσης) και ότι από το 2004 μέχρι το 2008 είχε πτωτική πορεία ως ποσοστό του παρά την  τεράστια αύξηση των καυσίμων...

Φυσικά δεν προσπαθώ να συμψηφίσω τις ευθύνες της Ν.Δ για την ΜΗ επανίδρυση του κράτους όπως είχε υποσχεθεί , καθώς και για τις καθυστερήσεις που είχε στην λήψη μέτρων με αυτές του ΠΑΣΟΚ .

Δεν είναι όμως δυνατόν να καταγγέλλει το ΠΑΣΟΚ την Ν.Δ για το χρέος νίπτοντας τας χείρας του όταν από το 1981 και μετά (ενώ η Ελλάδα πιο πρίν είχε μικρότερο χρέος από τον Μ.Ο της τότε Ε.Ο.Κ)  πέρασε πάνω από αυτή και συνέχιζε πάντα ανοδικά.

Το ΠΑΣΟΚ έχει τις δικές του ευθύνες σε αυτή την θλιβερή κατάσταση και όσο καιρό δεν τις αναγνωρίζει κατά την ταπεινή μου άποψη δεν δικαιούται να δείχνει με το δάκτυλο τους άλλους...

Στον Γ.Α.Π  και το ΠΑΣΟΚ "έπεσε" η μπίλια να διαχειριστεί την χρεωκοπία (ας ελπίσουμε πως θα τα καταφέρει...) που με μαθηματική ακρίβεια ερχόταν εδώ και 25+ χρόνια...

http://antilogos-gr.blogspot.com/2010/02/blog-post_623.html

ΣΧΟΛΙΑ

  1. anonymous avatar
    anonymous 11/02/2010 14:17:48

    Έχω ξαναγράψει στα σχόλια ότι η ΝΔ υπό το Σαμαρά όφειλε να υπερασπιστεί την πολιτική της. Ειδικά στα οικονομικά είχε κι έχει αρκετά επιχειρήματα. Δυστυχώς δεν το έπραξε. Τώρα μας τα χρεώνουν όλα και άντε να πείσεις τον κόσμο ότι τα πράγματα είναι διαφορετικά.

  2. Επόλος avatar
    Επόλος 11/02/2010 14:19:48

    ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΧΡΕΟΣ

    Ο παρακάτω πίνακας δείχνει τα πραγματικά ποσά του Δημοσίου Χρέους (εσωτερικού και εξωτερικού) και ο καθένας ας τα σχολιάσει με τις γνώσεις και τα κριτήρια του.

    ΠΙΝΑΚΑΣ
    Σε εκατομμύρια δραχμές τα έτη 1960-2000
    ΕΤΟΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΣΥΝΟΛΟ
    1960 4.726 4.974 9.700
    1961 5.809 5.770 11.579
    1962 7.369 5.779 13.148
    1963 17.995 5.627 23.622
    1964 14.661 6.761 21.422
    1965 16.889 8.543 25.432
    1966 22.619 9.455 32.074
    1967 27.935 10.768 38.703
    1968 33.141 12.225 45.366
    1969 42.744 13.977 56.721
    1970 47.338 16.424 63.762
    1971 53.608 16.424 70.032
    1972 64.989 22.466 87.455
    1973 69.918 14.365 84.283
    1974 82.414 31.920 114.334
    1975 99.202 51.598 150.800
    1976 131.028 51.598 182.626
    1977 166.091 49666 215.757
    1978 280.697 60.731 341.428
    1979 316.125 78.459 394.584
    1980 362.825 111.016 473.841
    1981 508.542 163.330 671.872
    1982 693.521 234.769 928.290
    1983 882.118 387.243 1.269.361
    1984 1.259.212 623.557 1.882.769
    1985 1.645.889 1.027.751 2.673.640
    1986 1.943.073 1.287.259 3.230.332
    1987 2.574.613 1.471.202 4.045.815
    1988 3.704.336 1.679ΟΟ3 5.383.339
    1989 4.827.445 1.871.403 6.698.848
    1990 7.303.287 2.078.859 9.382.146
    1991 9.569.000 2.766.000 12.335.000
    1992 12.218.000 3.339.000 15.557.000
    1993 18.949.000 4.482.000 23.431.000
    1994 21.862.000 6.231.000 28.093.000
    1995 25.389.000 6.593.000 31.982.000
    1996 29.014.000 7.232.000 36.246.000
    1997 30.710.000 8.330.000 39.040.000
    1998 32.402.000 9.150.000 41.552.000
    1999 33.820.000 10.194.000 44.014.000
    2000 35.970.000 11.457.000 47.427.000


    Γιατί τα κόμματα κάνουν τις χειρότερες επιλογές?
    Για νάναι καλύτεροι αυτοί που τις κάνουν.

  3. δρόμος avatar
    δρόμος 11/02/2010 14:21:19

    τίποτε δεν "έπεσε" στον ΓΑΠ, την πρωθυπουργία την επιδίωξε με κάθε μέσο, θεμιτό και αθέμιτο, σας υπενθυμίζω...
    όσο για το αν θα διαχειρισθεί τη χρεωκοπία, χλωμό το βλέπω, μάλλον να την ενισχύσει σκοπεύει, βάσει και των τελευταίων εξελίξεων...
    (το μόνο που ελπίζω είναι κάποιοι, έστω, μέσα στο ΠΑΣΟΚ να συνειδητοποιήσουν τις συνέπειες του συνεχούς δανεισμού και της άκρατης κομματικοποίησης, μήπως και κάποτε βάλουμε μυαλό... κάποτε)

  4. pikaia gracilens avatar
    pikaia gracilens 11/02/2010 14:21:58

    Πολυ σωστα τα λες, αλλα συμφωνα με τα Γ-ελληνικα ΜΜΕ για την καταντια της χωρας φταιει μονο η δεξια, το ξενο κεφαλαιο, οι ξενοι σκοτεινοι κυκλοι, το απρoσωπο κατεστημενο, η Θατσερ αν και ποτε δεν πατησε στην ελλαδα, ο οικονομικος φιλελευθερισμος αν και ποτε δεν εφαρμοστικε στην Γ-ελλαδα, οι σπεκουλαδοροι και ισως και ο Darth Vader.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ pikaia gracilens 11/02/2010 14:26:18

      Τα ΜΜΕ πρεπει να το κανουν αυτο γιατι με το χρεος φτιαχθηκαν αυτα και το κομμα τους,το ΠΑΣΟΚ που προσπαθει τωρα να απαλλαγει απο το προπατορικο αμαρτημα του.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ pikaia gracilens 11/02/2010 16:03:05

      Εγώ δε νομίζω ότι φταίει ο Vader, αλλά ο τριτοξάδελφος του Τσακ Νόρρις. Σίγουρα πάντως όχι ο Γιωργάκης.

      Για το άλλο, είπαμε, τρεις είναι οι καταγεγραμμένες παρθενογεννέσεις, ο Χριστός μας, ο Άνακιν Σκάιγουόκερ και το ΠΑΣΟΚ του ΓΑΠ...

  5. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 11/02/2010 14:24:09

    Πανω απο ολο το πολιτικο συστημα θα αντηχει για πολυ καιρο η φραση του πραξικοπηματια Παττακου : Σας παραδωσαμε μια Ελλαδα χωρις χρεος.

    • pikaia gracilens avatar
      pikaia gracilens @ ψυχραιμια 11/02/2010 15:21:57

      Ενδιαφερον, δεν ηξερα οτι ειχε πει τετοια πραγματα ο Παττακος. Επρεπε ισως να πει, αφου πουλησαμε την Κυπρο σε καλη τιμη. Ο ΓΑΠ κατωρθωσε σημερα να καθυστερηση, το "επτωχευσαμε" μπας και υπαρξει κανενας αλλος πιο χαζος απο αυτον να το πει

  6. o βουνισιος avatar
    o βουνισιος 11/02/2010 14:39:30

    εγώ λέω να τελειώσει και η κοροϊδία με τα καύσιμα!

    να βάλουν επιπλέον φόρο ξέρουν, να βάλουν ταμειακές μηχανές δεν ξέρουν!!

  7. Eastrader avatar
    Eastrader 11/02/2010 14:48:36

    Ασχετο με το παρον θεμα αλλα θα παρακαλουσα τον Φακτορα να ανεβασει και ενα ποστ σχετικο με το θεμα του παραεμποριου.Αφορα ολον τον εμπορικο κοσμο και ο τζιρος υπολογιζεται στα 10 δις ΕΥΡΩ,ενω τα διαφυγοντα κερδη του Ελληνικου κρατους ειναι περι τα 4 δις ΕΥΡΩ.Ολοκληρο σχεδον το παραεμποριο βρισκεται στα χερια λαθρομεταναστων σε συνεργασια με την ντοπια μαφια.Δεν βλεπω να μιλαει κανεις για αυτο και δεν ξερω γιατι.

  8. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 11/02/2010 15:17:06

    Ξέρω να διαβάζω πίνακες και διαγράμματα:
    1980 - 1995: Σταθερή άνοδος του ποσοστού (κυρίως επί ΠΑΣΟΚ Α', αλλά με απότομο άλμα το 1991-1993 (ο κόμης γάρ).
    1996 - 2007: Ελαφρώς πτωτική τάση του ποσοστού (η φιλολογία περί του Σημίτη και ΠΑΣΟΚ Β' - παρά τα σοβαρότατα λάθη του - αποδεικνύεται αυτό που όντως ήταν, καπνός προκάλυψης αυτού που ερχόταν). Ήρθε μετά και η μεταχρονολόγηση των αμυντικών δαπανών με την "απογραφή". Συμπέρασμα: Καλή η προσπάθεια του "Κινέζου" αλλά πολύ λίγη, όσο για τα μετά, χιμπατζήδες ουραγκοτάγκοι και λεμούριοι.
    2007 - : ΤΟ ΞΕΣΑΛΩΜΑ, αναρχογκλάμουρ τύπου. Χωρίς σχόλια.
    Γενικόν συμπέρασμα: ΧΨΑ. "...βλάπτουν εξίσου την Συρίαν", ορθόν. Αλλά ως γνωστόν, ο διάβολος κρύβεται στις "λεπτομέρειες".
    "Στον Γ.Α.Π και το ΠΑΣΟΚ Γ' έπεσε η μπίλια να διαχειριστεί την χρεωκοπία". Πάλι ορθόν. Αλλά άν πετύχει θα τον δοξάσετε; Άν αποτύχει θα τον σταυρώσετε;
    Εν τώ μεταξύ, οι δράστες διέφυγαν, είτε στο υπερπέραν, είτε στο ακαταλόγιστον.

    • anonymous avatar
      anonymous @ Sic transit gloria mundi 11/02/2010 15:48:04

      Ο Κόμης όπως τον λες έχει δηλώσει, και δεν έχω κανένα λόγο να μην τον πιστέψω, ότι έφερε στην επιφάνεια τα κρυφά χρέη του ΠΑΣΟΚ.
      Αν δεις τον πίνακα το μεγάλο φαγοπότι έγινε το 81-85. Μετά κινούμαστε στα ίδια πέντε πάνω πέντε κάτω.

    • antiathlitikos avatar
      antiathlitikos @ Sic transit gloria mundi 11/02/2010 15:52:16

      Να σου «προβλέψω» εγώ τί θα γίνει φίλε μου: Ο ΓΑΠ θα πετύχει τους στόχους, βρέξει χιονίσει. Με κάθε τίμημα. Και γιατί είναι γνήσιος και ξεροκέφαλος γόνος της δυναστείας και γιατί δε τον παίρνει να κάνει αλλιώς. Και η ΝΔ θα συναινεί – ενοχικά και τουλάχιστον μέχρι να σταθεί στα πόδια της, κάτι που θα αργήσει. Τις κοινωνικές συνέπειες και αντιδράσεις δε μπορώ, βεβαίως, να τις «προβλέψω». Το αφήνω να το κάνουν πιο επαναστατημένοι τύποι ...

      Αλλά το βέβαιο είναι πως ουδείς πρόκειται να τον δοξάσει. Λίγη παραδοσιακή ελληνική αχαριστία, λίγη ιδεολογική τύφλωση και πολύ εξουσιαστική δίψα (για ενδεχομένως «καλύτερες μέρες») δε το επιτρέπουν. Και δεν εννοώ μόνο τους Νδάτες! Γιατί όλο και κάποια παραλλαγή του «δώστα όλα» θα ακολουθήσει ...

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Sic transit gloria mundi 11/02/2010 16:07:38

      Ναι, παραδοσιακή ελληνική αχαριστία, μας έκοψε απόσυρση, χθες βάλαμε βενζίνη με τιμή στο Θεό και οι τράπεζες ψάχνουν τα σπασμένα στους μικρομεσαίους, και εμείς, ω, τι αχάριστοι δεν θα υμνούμε τον ΓΑΠ επειδή θα μας "βγάλει" ξαφνικά από το χάος όταν σε 2-3 μήνες οι κερδοσκόποι θα θέλουν τρίλιτρη σόδα από το φαγοπότι και οι Τούρκοι θα μας χρεώνουν τις ξαπλώστρες στα νησιά του Αιγαίου... Άλλ'αντ'άλλα κουτρουβάλα...

  9. ΟΔΥΣΣΕΑΣ avatar
    ΟΔΥΣΣΕΑΣ 11/02/2010 15:24:07

    Σε περίοδο που κόπτονται να κόψουν εκατομμύρια ευρώ, και από τις υποτίθεται ανελαστικές δαπάνες, μήπως η οργάνωση των Μεσογειακών είναι περιττή πολυτέλεια?

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ ΟΔΥΣΣΕΑΣ 11/02/2010 15:28:49

      Ά, μπα, "εθνική ανάγκη" είναι, όσο ήταν και οι Ολυμπιακοί του 2004!

    • Swell avatar
      Swell @ ΟΔΥΣΣΕΑΣ 11/02/2010 15:46:17

      Τρελάθηκες; Τί θα κάνει ο Κούβελος;

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ ΟΔΥΣΣΕΑΣ 11/02/2010 15:49:58

      Να του κάνει δώρο ο Βουλγαράκης το σκάφος (έστω και άνευ του αρσανά της Βατοπαιδίου), για να έχει κάτι να κάνει στη ζωή του!

  10. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 11/02/2010 15:43:44

    Υπάρχει κάτι αντίστοιχο με τα απόλυτα ποσά και όχι με ποσοστά, μην ξεχνάμε ότι έγινε και αναθεώρηση του ΑΕΠ επι Αλογοσκούφη.

    Απόλυτες τιμές και τα ξανασηζητάμε, αν και δεν λένε τίποτα οι πίνακες μιας και δεν μας λέει ποιος το δημιούργησε.

    Μην το ψάχνετε ζούμε σε μια απόλυτη φούσκα με δανεικά τι το παιδεύουμε το ΠΑΣΟΚ άρχισε να μοιράζει χρήματα που η παραγωγικότητα του Έλληνα δεν τα έβγαζε.

    • Spokk avatar
      Spokk @ «Κασσάνδρα» 12/02/2010 12:30:18

      Πολύ σωστή παρατήρηση.

      Έλεος με τα ΠΟΣΟΣΤΑ... Τους κατηγορούμε για ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗ λογιστική, Finanancial Engineering, ... Ελληνιστί... ΜΑΓΕΙΡΕΜΑ και θα πέσουμε στον ίδιο λάκκο με τα φίδια που κατηγορούμε?

      Επί 30 χρόνια, οι μεν τα γράφουν στο χρέος, οι δε στο έλειμμα. Και πάρε ΔΑΝΕΙΑ και πλήρωνε τόκους.

      Τα ίδια αυτά λογιστικά πρότυπα, οι "κανόνες" του παιχνιδιού, έχει σκεφτεί ποτέ κανείς να τους ελέγξει; Ή ο τίτλος του "Νόμπελ" νομιμοποιεί κάποιον από τον να δημιουργήσει πυραμίδες πουλημένες και παρουσιασμένες με φαμφάρες από τις μάϊνες της "ανάπτυξης", του "μέσου δρόμου", της "παρουσίασης" και τώρα "της πράσινης ανάπτυξης";

      Σας ακούγεται λογικό όλες οι χώρες, τουλάχιστον της "Δύσης" να είναι χρεωμένες;

      Είναι δυνατόν να επιτρέπονται επί τόσες δεκαετίες "νόμιμα παράθυρα" όπως οι offshore εταιρίες, οι οικονομικοί "παράδεισοι", το short selling, τα hedge funds, τα "δομημένα" ομόλογα, τα "παράγωγα" και πόσα ακόμη "εξωτικά" παλιόχαρτα τζόγου;

      Έτσι όμως σκοπεύουν να καταργήσουν τις ΕΘΝΙΚΕΣ οικονομίες. Να καταρρεύσουν. Για να δημιουργηθεί μια "νέα", παγκόσμια "λύση" στο "παρθενογέννετο" πρόβλημα.

      Η ψευτο-επιστήμη της "οικονομίας", είναι αυτή που καθορίζει την ψευτο- πολιτική. Με πρόσχημα την "οικονομία" και την "ευημερία", ο κάθε πολίτης είναι ΔΟΥΛΟΣ του δανεισμού και της τοκογλυφίας. Με πρόσχημα την "κρίση" θα παρουσιαστεί ο από μηχανής νέος "θεός" που θα δώσει "λύσεις".

      Και αν τώρα νομίζετε ότι το οικοδόμημά τους καταρρέει, ας ετοιμαστούμε όλοι μαζί για την "νέα εποχή" της "τεχνολογίας" και του ηλεκτρονικού χρήματος. Θα πετάξει το τυράκι και ο κάθε "πικραμένος" θα το αρπάξει, ελέω πάντα, του αναπόδραστου της "οικονομικής κρίσης" και του "παγκόσμιου προβλήματος" που απαιτεί "παγκόσμια λύση". Αυτή όμως είναι μια νέα Παράσταση. Προσεχώς στις οθόνες της τηλεόρασης...
      Σύντομα και ψηφιακής...

      Καλή τύχη και καλά μυαλά σε όλους μας.

  11. EUROTSOPANHS avatar
    EUROTSOPANHS 11/02/2010 16:06:02

    ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ που ολοι εδω παραπανω καταθετετε ειναι στοιχεια της ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΛΑΣΤΑ.
    ΑΝ Η ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΗΓΕΣΙΑ ΤΟΥ ΤΟΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΛΕΜΟΝΙ ΑΣ ΑΝΑΘΕΣΕΙ ΣΕ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΤΗΝ ΔΙΕΡΕΥΝΗΣΗ ΤΩΝ ΛΟΓΙΣΤΙΚΩΝ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ ΚΑΙ ΑΣ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΙ ΜΕΤΑ ΣΕ ΚΑΤΑΜΕΡΙΣΜΟ ΕΥΘΥΝΩΝ ΟΧΙ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ....ΑΛΛΑ ΠΟΙΝΙΚΩΝ.
    ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΠΟΤΕ.
    ΤΟ ΥΨΟΣ ΤΟΥ ΧΡΕΟΥΣ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ ΤΠΟΟ 2010 ΕΙΝΑΙ 80 ΔΙΔΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΑΦΟΥ ΛΟΙΠΟΝ ΕΙΣΤΕ ΦΩΣΤΗΡΕΣ ΓΡΑΨΤΕ ΤΟΝ ΚΑΤΑΛΟΓΟ ΤΩΝ ΔΑΝΕΙΩΝ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΠΛΗΡΩΘΟΥΝ ΚΑΙ ΠΟΙΟ ΕΤΟΣ ΕΧΟΥΝ ΣΥΝΑΦΘΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΠΡΑΓΜΤΙ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΟΥΡΑ ΤΟ ΑΧΛΑΔΙ.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ EUROTSOPANHS 11/02/2010 16:10:51

      Με ένα γκουγκλάρισμα (ξέρω, σάιμπερ-νεολογισμός) το πρώτο που βγήκα είναι αυτό, επιφυλάσσομαι για την εγκυρότητά του:
      http://tomtb.com/modules/smartsection/item.php?itemid=441

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ EUROTSOPANHS 11/02/2010 16:11:11

      *βρήκα

  12. theo1611 avatar
    theo1611 11/02/2010 17:00:15

    Προσωπικά πιστεύω στα νούμερα, αλλά ταυτόχρονα έχω τις επιφυλάξεις μου σ' αυτό που αποκαλείται "artifact of mathematics", τα νούμερα δηλαδή που σου δείχνουν με μαθηματική ακρίβεια ότι όλα είναι καλά, μόνο και μόνο για διαπιστώσεις ότι οι παραδοχές στις οποίες βασίζονται δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα, τσ μεγ΄εθη δηλαδή δεν είναι συγκρίσιμα.

    Ας πούμε για παράδειγμα για τον ορισμό του συγκρίσιμου GDP στα διάφορα χρόνια: Αυτό με τα δανεικά ή αυτό χωρίς τα δανεικά? Αυτό πριν την αναθεώρηση ή αυτό μετά? Αυτό με την αποκατάσταση καμένων δασών να αυξάνει το GDP ή χωρίς αυτήν? Αυτό με τις μεταχρονολογημένες πληρωμές υποχρεώσεων (μπαταξήδικο κράτος) ή χωρίς αυτές?

    Να τελειώνει η κοροϊδία ναι!!! Αλλά να βρούμε τα βασανισμένα νούμερα που έχουν παραχθεί γι' αυτό το σκοπό (δεν είναι αυτός ο σκοπός της Eurostat, όπως γνωρίζετε), που όχι μόνο την αποδεικνύουν, αλλά εμπεριέχουν ταυτόχρονα και τις αποστομωτικές απαντήσεις στις (λανθασμένες ή μη) διαισθήσεις και αντιλήψεις μας!!!

  13. EUROTSOPANHS avatar
    EUROTSOPANHS 11/02/2010 17:19:54

    ΝΑ ΛΟΙΠΟΝ ΠΩΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΜΕ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΟΠΩΣ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΔΑΝΕΙΑ ΣΤΟ ΧΡΗΜΑΤΗΣΤΗΡΙΟ ΤΗΣ ΣΤΟΥΤΓΑΡΔΗΣ
    WKN A0LMFU
    ISIN GR0138002689
    Symbol GRDL
    Wertpapierart Anleihe
    Emittent Griechenland
    S&P-Rating BBB+
    (Handels-)segment / Ticks - / -
    Zinssatz 4,600%
    Zinslauf ab 06.02.2007
    Nächste Zinszahlung 20.09.
    Stückzinsen vom Nominalbetrag 1,865%
    Währung / Notiz EURO / Prozent
    Emissionsvolumen 8,00 Mrd.
    Kleinste handelbare Einheit 1.000,00
    Fälligkeit 20.09.2040
    ΔΑΝΕΙΟ ΤΟΥ 2007 ΜΕ ΕΠΙΤΟΚΙΟ 4,6 ΚΑΙ ΛΗΞΙΣ ΤΟ 20,9,ΤΟ 2040
    ΠΟΣΟ 8 ΔΙΣΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΕΥΡΩ


    WKN 855100
    ISIN GR0133002155
    Symbol GR0133002155
    Wertpapierart Anleihe
    Emittent Griechenland
    S&P-Rating BBB+
    (Handels-)segment / Ticks - / -
    Zinssatz 5,900%
    Zinslauf ab 24.04.2002
    Nächste Zinszahlung 22.10.
    Stückzinsen vom Nominalbetrag 1,875%
    Währung / Notiz EURO / Prozent
    Emissionsvolumen 8,54 Mrd.
    Kleinste handelbare Einheit 1.000,00
    Fälligkeit 22.10.2022
    ΕΔΩ ΤΟ 2002 ΑΛΛΑ 8,5 ΔΙΣ ΜΕ ΕΠΙΤΟΚΙΟ 5,9 ΛΗΞΙΣ ΤΟ ....2022

    ΕΙΠΑΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΔΥΟ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΛΟ ΔΕΙΓΜΑ ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΧΑΣΕΙ ΤΟΝ ΥΠΝΟ ΤΟΥ ΑΣ ΠΑΕΙ ΕΔΩ
    https://www.boerse-stuttgart.de/rd/de/winner/anleihe_weitere

    • zonitis avatar
      zonitis @ EUROTSOPANHS 12/02/2010 10:52:07

      Αυτο το "Stückzinsen vom Nominalbetrag" τι ειναι EUROTSOPANHS?

  14. ataktos avatar
    ataktos 11/02/2010 21:09:31

    Το ελληνικό δημόσιο από το 1990 έως σήμερα έχει καταβάλει τοκοχρεολύσια που υπερβαίνουν συνολικά τα 450 δις ευρώ. Αν συνυπολογίσουμε και την εξυπηρέτηση των βραχυπρόθεσμων τίτλων την ίδια περίοδο το ποσό αυτό ξεπερνά τα 670 δις ευρώ. Προκειμένου οι ελληνικές κυβερνήσεις να ικανοποιήσουν την τοκογλυφία των αγορών και των κερδοσκόπων δεν δίστασαν να περάσουν τους εργαζόμενους και τη χώρα από τη μια άγρια στενωπό στην άλλη, από το ένα σκοτεινό τούνελ στο άλλο. Το επιχείρημα ήταν πάντα το ίδιο: ο δραστικός περιορισμός του δημόσιου ελλείμματος, μέσα από ιδιωτικοποιήσεις, εκποιήσεις δημόσιας περιουσίας, μεγάλα έργα, δραστικές περικοπές κοινωνικών δαπανών, φορολεηλασίες και άγρια λιτότητα σε μισθούς και συντάξεις θα φέρουν δήθεν την πολυπόθητη ισορροπία και θα περιορίσουν το κόστος δανεισμού. Το αποτέλεσμα ήταν πάντα το ίδιο, περισσότερα ελλείμματα και μεγαλύτερα χρέη. Έτσι φτάσαμε στη χρεοκοπία.

  15. xrhxa65 avatar
    xrhxa65 11/02/2010 22:47:50

    εγώ πιστεύω ότι δεν θα έπρεπε να μας εκπλήσει η κατάληξη της Ελλάδας- ενοώ την χρεοκοπία...Όσοι είχαν έστω και μια μικρή επαφή με τους πραγματικούς σκοπούς και στόχους διαφόρων πολιτικών προσώπων σίγουρα κάποια στιγμή αντιλήφθηκαν το παράλογο του πράγματος.....τουτέστιν η μόνη έγνοια τους ήταν πάντα η νομή των ψήφων...με κάθε κόστος......ένα μικρό παράδειγμα: σε συνεταιριστικό εργοστάσιο που τελικά χρεοκόπησε ο βοηθός(!) λογιστή κατέθετε ποσά στο ταμείο του ΠΑΣΟΚ στις τρείς απανωτές εκλογές το 89 ...από 50 εκ δεραχμές και πάνω μετά από ένα απλό τηλεφώνημα....(ως και 200 εκ δραχμές με ένα τηλέφωνο!!!) για τις "ανάγκες" του προεκλογικού αγώνα......φαντάζομαι ότι κάτι ανάλογο θα γινόταν και σε άλλα αντίστοιχα εργοστάσια που ήταν κάτω από τον άμεσο έλεγχο κομματικών "οργάνων"...λογικό το υμπέρασμα ότι δεν τους ένοιζε η τύχη των εργοστσίων και των επιχειρήσεων μπροστά στο "κέρδος " από την νομή των ψήφων...ταυτόχρονα οι διοικήσεις κάνανε αθρώες προσλήψεις ¨ημέτερων¨στις εν λόγω επιχειρήσεις για να εξασφαλίσουν όσο το δυνατόν περσσότερο κοσμο με το μέρος τους....συγνώμη για τον παραλληλισμό αλλά για εμένα είναι φως -φανάρι ότι το ίδιο έγινε σε όλον τον ευρύτερο (και όχι μόνο ) δημόσιο τομέα........αυτές είναι και οι σημερινές "βάσεις" της σημερινής πλειοψηφίας.......και η διαχείρηση του χρέους (ή της χρεοκοπίας) δεν νομίζω ότι έχει και τόσο μεγάλη σημασία για τους "ηγέτες" μας σήμερα... αυτό που τους ενδιαφέρει άμεσα είναι η παραμονή στην εξουσία...η άμεση διαχείρηση και νομή της όπως αυτοί δοκούν...γιατί τέτοια "μανία" με την εξουσία και την νομή της ,θα με ρωτήσετε; εγώ δεν ξέρω...δεν κυβέρνησα ποτέ...αυτοί που κυβερνούν ...αυτοί ξέρουν....