08/12/2009 07:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Να σώσουμε τον πλανήτη, ή να ασχοληθούμε με τους ανθρώπους;



Ας μου επιτραπεί λίγος κυνισμός. Πριν από τρεις εβδομάδες μια Παγκόσμια Διάσκεψη συνήλθε στη Ρώμη για να απασχοληθεί με ένα σοβαρό θέμα: πάνω από ένα εκατομμύριο κάτοικοι του πλανήτη μας υποφέρουν από πείνα- αριθμός ρεκόρ. Ούτε ένας αρχηγός κράτους δεν έκανε τον κόπο να συμμετάσχει. Αντιθέτως, στην Κοπεγχάγη όλοι σκοτώνονται να συμπεριληφθούν στην «οικογενειακή φωτογραφία»

Πώς να εξηγήσω το γεγονός ότι ο πλανήτης κινητοποιείται τόσο πολύ για την μακροπρόθεσμη σωτηρία  του, αλλά δεν νοιάζεται για τους ανθρώπους που πεθαίνουν σήμερα;

Δεν θέλω να μειώσω, ή να αρνηθώ τις επιπτώσεις από την αλλαγή του κλίματος. Αυτή είναι μια άλλη συζήτηση και πέρα από την διαμάχη για τα επιστημονικά δεδομένα, έχουμε πολλά να κερδίσουμε από την αλλαγή στην ατομική και συλλογική συμπεριφορά μας προς το περιβάλλον.

Όμως, πως μπορούμε να αγνοήσουμε την αδυναμία των ηγετών του κόσμου στην αντιμετώπιση επειγόντων και άμεσων προβλημάτων;  Πάρτε για παράδειγμα τους «Στόχους της Χιλιετίας», μια επίσημη δέσμευση για την εξάλειψη της φτώχειας από την Γη το 2015 και πηγαίνετε στην Έκθεση της Task Force για την καθυστέρηση στην επίτευξη των Αναπτυξιακών Στόχων της Χιλιετίας, 2009 για να συνειδητοποιήσετε την τεράστια καθυστέρηση

Αυτό σημαίνει, για παράδειγμα, ότι θα συνεχισθεί η τεράστια θνησιμότητα των γυναικών κατά τον τοκετό λόγω της έλλειψης υποδομών στην υγεία.

Η μηχανή των μέσων ενημέρωσης είναι τέτοια που ο κόσμος περνάει από τον ένα τίτλο στον  άλλο, από την μια συναυλία στην επόμενη. Στο μεταξύ παγκόσμιες δεσμεύσεις και υποχρεώσεις μένουν ανεκπλήρωτες.

Είμαστε αναγκασμένοι να επιλέξουμε: Την υπερθέρμανση του πλανήτη, ή την πείνα; Το χρέος των αναπτυσσόμενων χωρών, ή την δημόσια υγεία; Η πραγματικότητα είναι ότι η παγκόσμια διακυβέρνηση είναι αδρανής και έχει αντικατασταθεί από βιαστικά ραντεβού υποκριτών πολιτικών με κακή ορατότητα και δημοσιογράφων χωρίς φαντασία.

Του Pierre Haski για το Rue89 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Vachus avatar
    Vachus 08/12/2009 08:00:41

    Κανείς πάντως στην Ελλάδα δεν έχει ασχοληθεί με το λεγόμενο climategate.
    Χάκερς υποκλέψανε όλα τα δεδομένα των κομπιούτερ του east Anglia University. Μέσα από αυτά αποκαλύπτεται οτι οι επιστήμονες μαγειρεύανε τα δεδομένα περί κλιματικής αλλαγής.
    Για του λόγου το αληθές δείτε αυτό http://www.globalresearch.ca/index.php?context=viewArticle&code=CHO20091130&articleId=16339.

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 08/12/2009 08:48:07

    αχ αυτή η υπερθέρμανση του πλανήτη... Είναι η διεθνής εκδοχή της ελληνικής πράσινης ανάπτυξης. Όσο πιο οικολόγος είσαι, τόσο βλέπεις την απάτη. Δυστυχώς, οι περισσότεροι είναι οικολόγοι «Σκάϊ». Ό,τι τους πουν οι πετρελαιοφορείς.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ archaeopteryx 08/12/2009 08:59:07

      με Green Certificate.. στα receivables..

      ΠΠ

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 08/12/2009 09:01:27

    το χρεος των αναπτυσσομενων χωρων ?? IMF n WB.. ναι εχει μεγαλο βαθος η τρυπα απο πανω ομως... σκουληκοτρυπα με χορδες-πλοκαμια.

    ΠΠ

  4. F avatar
    F 08/12/2009 09:06:53

    Εἶναι μήπως τυχαῖο ὅτι πρωτοστατοῦν οἱ γνωστὲς μας πολυεθνικὲς γερμανικῶν συμφερόντων Siemens, Osram καὶ λοιποὶ συγγενεῖς;

    • kanis avatar
      kanis @ F 08/12/2009 09:22:51

      Γι΄αυτό πρωοθούσε ο Κούλης οικολογικούς λαμπτήρες;

      • Y. avatar
        Y. @ kanis 08/12/2009 09:30:02

        Μου θύμισες τον Κύρο στα παλιά περιοδικά καρτούν, που όποτε είχε φαεινή ιδέα, του ‘βγαινε και μια λάμπα από πάνω. Κύρος ο Κούλης.

        • kanis avatar
          kanis @ Y. 08/12/2009 15:30:47

          Υ ...τα ζαλισμένα πουλάκια πάνω από τους λαμπτήρες ...τα θυμάσαι; Ακόμη τα συμπονώ!

  5. Y. avatar
    Y. 08/12/2009 09:18:10

    Για δες αρχαίε το λινκ. Ως επαΐων στα διοξείδια και στα λοιπά χημικά κινέζικα (για εμέ), κρίνοντάς το από περιβαλλοντική γωνιά, και τη μέχρι σήμερα αντίδραση των αμερικάνων για Κυότα και λοιπές πρωτοβουλίες, πρέπει να έχει ενδιαφέρον (ο φάκτορας να μην ανησυχεί. Καθαρό ιών λινκ)

    http://www.marketwatch.com/story/epa-moving-to-regulate-c02-under-clean-air-act-2009-12-07?siteid=nwhpm
    (...καλημέρα σε όλους)

    • Y. avatar
      Y. @ Y. 08/12/2009 09:24:21

      ...έχει και ανεμογεννήτριες, που τάχεις βάλει μαζί τους, (καμιά συσχέτιση με τους ανεμόμυλους του Δον).

  6. F avatar
    F 08/12/2009 09:33:15

    Ἰδοὺ καὶ ἡ ἀπόδειξη: http://www.hopenhagen.org/partners

  7. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 08/12/2009 10:05:08

    Εδώ έχουμε συνδέσει το μέλλον του πλανήτη με το μέλλον τις ανεμογεννήτριες!!!

  8. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 08/12/2009 10:16:12

    Φυσικά και δεν πρέπει να ασχοληθούμε με την υπερθέρμανση του πλανήτη, αφού υπάρχει πρόβλημα πείνας ! Έτσι, θα λυθεί και το πρόβλημα της πείνας αυτόματα, χωρίς να ξοδευτούμε: Θα πάψουν να υπάρχουν άνθρωποι. Ή θα μείνουν ελάχιστοι, όσοι αντέξουν τη ζέστη και την ανύψωση των θαλασσών!

  9. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 08/12/2009 10:17:57

    Μια φορά και έναν καιρό, αριστέριζα. Τότε είχα εμπεδώσει ότι πίσω από όλα ήταν οι επτά αδερφές, δηλαδή τα κομμάτια της Standard Oil, η BP, η Shell κλπ. Τώρα που δεν αριστερίζω, καταλήγω, ξανά στο ίδιο συμπέρασμα. Ακόμη και η Ελλαδίτσα εντάσσεται στο παιχνίδι (φτωχή η γειτονιά αλλά πρέπει να παρκάρει λίγο από το χρήμα)

    • beniz avatar
      beniz @ archaeopteryx 08/12/2009 12:10:10

      Καλημέρα αρχαίε.Σε διαβάζω συχνά και γενικά συνφωνώ ότι οι ΑΠΕ δεν είναι πανάκια.Συνφωνώ επίσης οτι χρειάζεται μικτή παραγωγή αλλά με προδιαγραφές και ελενχο των εκπομπών και οχι το αίσχος της Κοζάνης και αλλού χωρίς τα κατάλληλα φίλτρα.Το θέμα ενέργια το παρακολουθώ χρόνια (κάνω εμπόριο γεννητριων)και ξέρω σε όλη την Ελλάδα τι γίνεται ρεύμα επάρκια προβλήματα.
      Στην νότια Ευβοια εχω ενα κτήμα και το 2004 που εκτισα το μικρό μου εξοχικό η Δεη ζήταγε 8000 για την σύνδεση.Τοποθέτισα μικρη ανεμογεννήτρια φωτοβολταίκο γκαζι κοστος 4000.Εχω αυτονομια πληρη.

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ beniz 08/12/2009 16:12:49

        Θα αλλάζεις μπαταρίες συχνά, θα μπεις στον πειρασμό να ανεβάσεις το φορτίο και θα κάψεις τον ανορθωτή. Τα καρβουνάκια ή βουρτσάκια της φτερωτής θα θέλουν άλλαγμα σε δύο χρόνια ανάλογα τι σκόνη και αλμύρα έχεις. Αν έχεις ψυγείο με γκάζι το έχεις πληρώσει 4-5 φορές όσο ένα συμβατικό και με τις μπουκάλες πετρογκάζ να προσέχεις, τη μέση σου και τις διαρροές. Γνωστα είναι αυτά, όλοι κάπου έχουμε ή θέλουμε ένα αυθαίρετο. Εάν πρέπει να βάλεις μετασχηματιστη μεσαίας και 3-4 κολώνες για να συνδεθείς, εσύ και τα 3/4 των Ελλήνων προτιμούν αυτό που λές. Θα κουραστείς να κουβαλά μπουκάλες και μπαταρίες. 2-3 χρόνια αντέχουν οι πρωτοπόροι.

        • beniz avatar
          beniz @ archaeopteryx 08/12/2009 22:38:10

          Φίλτατε.Μέχρι τώρα το μόνο που εχω είναι να αλλάζω φιάλη γκαζιού κάθε 6 μήνες.Το γκάζι θερμοσίφωνα και κουζίνα ,ψυγείο Α 220 λιτρα 85w φώτα τηλεώραση υπολογιστή.Οι μπαταρίες έχουν ζωή +- 10 έτη η ανεμογεννήτρια είναι ηλεκτρονική.Μετά από 5 χρόνια χρήση του εξοχικού δεν έχει παρουσιαστή πρόβλημα και έχω γλιτώσει το κουβάλιμα βενζίνης.Το σπίτι εγινε με άδεια κανονική με ρεύβα απο γεννήτρια.Θέλω να πω οτι εφαρμογές υπάρχουν για τις ΑΠΕ αλλά θέλουν καλή μελέτη.Τι πληρώνω τι κερδίζω.Συνφωνώ μαζί σου οτι οι μεγάλες εταιρίες προσβλέπουν προτίστος στις επιδοτήσεις και λιγότερο στην απόδοση έργου και άλλα πολλά που εχεις αναφερθεί.Ξέρεις οπως ξέρουμε πολλοί οτι ο αγώνας ήταν και είναι σικέ. Να είσαι καλά.

    • ataktos avatar
      ataktos @ archaeopteryx 08/12/2009 16:03:30

      http://oikonikipragmatikotita.blogspot.com/2009/12/blog-post_07.html

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ ataktos 08/12/2009 16:18:00

        ΑΤΑΚΤΕ! Φρίκη! παραλίγω νακάψω την οθόνη μου. Πες αλέυρι, η Μπιρμπίλη σε γυρεύει. Θα βάλει μακρύ ποδήλατο για 200 συνταξιούχους να κάνουν πεντάλ, 320kWhr το οκτάωρο. Να δούμε πως θα το συνδέσει από τα 12V σε υψηλή τάση.

        Έχει συνέντευξη η Ναυτεμπορική, λέει (η Μπιρμπίλη) ότι ξέρει τι θα γίνεται το 2020

  10. ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ avatar
    ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ 08/12/2009 15:39:49

    Το σημαντικότερα πρόβλημα είναι ένα και λέγεται υπερπληθυσμός. Οι αιτίες της πείνας και της υπανάπτυξης σε Ασία, Αφρική και Λατινική Αμερική είναι η συνεχιζόμενη αύξηση του πληθυσμού.

  11. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 08/12/2009 16:18:38

    Εν τω μεταξύ, να και οι Βούλγαροι που μας τη βγαίνουν περιβαλλοντικά: Έβαλαν πάγο στον αγωγό Μπουργκάς-Αλεξανδρούπολη, μέχρι να κάνουν Μελέτη Περιβαλλοντικών Επιπτώσεων.
    Μιλάμε για τη συντηρητική Βουλγαρική κυβέρνηση. Δεν ξέρω άν είναι πρόσχημα. Αλλά το επιχείρημα που χρησιμοποιούν είναι δείκτης.
    Μήπως μείναμε η τελευταία χώρα του "υπαρκτού σοσιαλισμού", και από άποψη περιβαλλοντικής αναισθησίας;

  12. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 08/12/2009 16:29:04

    Η Μπιρμπίλη είναι ο ...Αντρίκος μεταμφιεσμένος. Αυτουνού είναι οι δουλειές. Θυμηθείτε την πρώτη λαίλαπα του Πασόκ με μπροστάρη τον Αρσένη. Την δεύτερη του Σημίτη την έχουμε εμπεδώσει (και μιλάμε Γερμανικά). Ο Αντρίκος, συγγνώμη, η Μπιρμπίλη θα είναι η τρίτη λαίλαπα.

  13. aristos avatar
    aristos 08/12/2009 21:45:03

    Mε το βλέμμα και τις ελπίδες στραμένες στην Κοπεγχάγη..

    http://exomatiakaivlepo.blogspot.com/2009/12/blog-post_6739.html

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ aristos 08/12/2009 21:53:48

      Με όλο το σεβασμό στην αρθογράφο, διαφωνώ και με το τι γίνεται στην Κοπεγχάγη, και με όλο το θέμα του μπαμπούλα του θερμοκηπίου και των αερίων του. Δεν είμαι καθόλου πεπεισμένος εγώ ότι δεν έιναι όλο ένα marketing show για ΑΠΕ, με πρόφαση τον καυγά μεταξύ ανεπτυγμένων και υπανάπτυκτων χωρών. Και δεν έιμαι μόνος, μια βόλτα στα ξένα blogs, θα δείξει ότι ο κόσμος χλευάζει και η BP και η Siemens επαγγέλλονται ...φωτοβολταϊκά.

      • Blimblomblim avatar
        Blimblomblim @ archaeopteryx 08/12/2009 21:58:02

        Εσύ είσαι υπέρ των φωτοβολταϊκών;

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ Blimblomblim 08/12/2009 22:05:14

          αν τα πουλάω, ναι.
          αν τα αγοράζω, όχι
          αν κάνω ερευνητικά προγάμματα, ναι
          αν πάνε να μου τα χώσουνε γιατι κάνουνε καλο, όχι
          αν μου τα επιδοτούνε... είμαι κατά - διαφθορά
          ΔΕΝ θα κάνουν διαφορά για 20 χρόνια,
          σε 20 χρόνια θα έχουμε πυρηνικά 4ης γενιάς
          καλά για διαστημόπλοια
          καλά για φάρους
          ΟΚ για αυθαίρετα (για το κινητό)

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ Blimblomblim 08/12/2009 22:12:10

          βασικά, blimblomblim, πιστέυω ότι όλο το θέμα με τις ΑΠΕ, βασίζεται μεν σε ενστικτωδώς σωστή προδιάθεση για αειφορίες και τέτοια, αλλά τα τεχνικά και τα οικονομικά λένε αλλα. Θεωρώ ότι είναι ένα καταπληκτικά καλά ενορχηστωμένο λόμπυ κατά του κάρβουνου (άφθονο φτηνό και διαθέσιμο και σε φτωχούς), από μεριάς πετρελαίων και αερίων. Πιστεύω ότι είναι φουσκίτσα. Αν πραγματικά θες να μιεώσεις CO2 (και δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι είναι αυτοσκοπός αυτό), κ λύση είναι πυρηνικά. Εν τω μεταξύ κάρβουνο. Ενοχλούνται με αυτήν την άποψη, οι επτά αδερφές (Exxon κλπ) -νομίζω.

        • Blimblomblim avatar
          Blimblomblim @ Blimblomblim 08/12/2009 22:28:16

          Δεν υπερέχουν όμως σε σχέση με τις ανεμογεννήτριες; Κάπου διάβασα ότι μπορούμε να καλύψουμε ένα μέρος της Σαχάρας με φ/β και να λύσουμε για πάντα το ενεργειακό πρόβλημα του πλανήτη. Δεν θα άξιζε τον κόπο ένα τέτοιο project;

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ Blimblomblim 08/12/2009 22:53:52

          blimblomblim

          τα φ/β υπερέχουν σε δύο πράγματα: παραγουν σε ώρες αιχμής και δεν καταστρέφουν το τοπίο. Υστερούν στο κόστος και αποδοτικότητα. Εάν είχα ένα πιστόλι στο κεφάλι από τον οικείο νταβατζή ή την κα Μπιρμπίλη, και έπρεπε να διαλέξω μεταξύ Α/Γ και φ/β και έπρεπε να διαλέξω ένα από τα δύο, θα διάλεγα φ/β (λόγω τοπίου)

          ΣΑΧΑΡΑ... Τι ωραία, έπεσες στην παγίδα. Αν είχες 1000 GW φ/β στην Σαχάρα, το κοστος χρήσης του ρεύματος στο Ρουρ, θα ήταν άπειρο. (1) Η μεταφορά θα προϋπόθετε καλώδια θεώρατα το κόστος των οποίων, αν επιμένεις, να σου πώ αύριο αφού τηλεφωνήσω. (2) και σπουδαίοτερο. Τι θα κάνεις την νύχτα; Το ρεύμα δεν αποθηκεύεται (οικονομικά και σε ποσότητα) με σημερινές τεχνολογίες. Που σημαίνει θα χρειαζόσουν άλλα τόσα GW, περίπου, για την νύχτα. Διπλό κόστος εγκατεστημένης ισχύος.

          Αγαπητέ blimblomblim, οι ΑΠΕ δεν είναι κοινωνική επιστήμη, αλλά σκληρή αμείλικτη και ειλικρινής επιστήμη. Καλοπροαίρετο το ενδιαφέρον του κόσμου, απατηλή η εκμεταλλευση από μια παρέα επιχειρηματιών και πολιτικών συνεταίρων τους. Δεν πιστεύω ότι η κα Μπιρμπίλη δεν καταλαβαίνει αυτά τα επιχειρήματα. Εντολές εκτελεί.

  14. Νικόλας avatar
    Νικόλας 08/12/2009 22:39:47

    @archaeopteryx,
    Έχεις εκφράσει κάμποσες φορές απόψεις σχετικά με ενεργειακά θέματα και θα ήθελα αν μπορείς να μου συστήσεις κάποια άρθρα, sites ή βιβλία για ζητήματα εναλλακτικών (και γενικά) πηγών ενέργειας. Με ενδιαφέρει πολύ το θέμα και δεν ξέρω από που να αρχίσω. Ψάχνω να βρω αναλύσεις για κόστος παραγωγής, την ωριμότητα των τεχνολογιών, τις επιπτώσεις στο περιβάλλον.

  15. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 08/12/2009 23:06:42

    Θα ξεκινούσα από το google και την wikipedia. Η wikipedia έχει πολλά, κατανοητά έως δύσκολα άρθρα, αν ξεκινήσεις από το renewable energy sources, ή wind power ή photovoltaics και με τα links δεν θα έχεις τελειωμό. Αν δεν έχεις τεχνικό παρελθόν ίσως δυσκολευτείς, γιατι θα σου πετάει ορολογίες. Ωστόσο, μέρες που είναι, λόγω Κοπεγχάγης, το διαδίκτυο βράζει υπέρ και κατά, και χρειάζεται υπομονή να φιλτράρεις αυτό που λέω «αλήθεια» από την προπαγάνδα. Φυσικά ή προπαγάνδα του ενός γίνεται αλήθεια του άλλου, και άντε να σε πείσω ότι δεν λέω εγώ ψέματα... :-)