#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/04/2011 18:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Να συνηθίσουμε στην ιδέα της αναδιάρθρωσης











[caption id="attachment_97455" align="alignnone" width="500" caption="(φωτό από την εφημερίδα "Δημοκρατία")"][/caption]











Σήμερα  το ελληνικό δημόσιο δανείστηκε  1.6 δις ευρώ με επιτόκιο 4,10%

Έχει σημασία να υπενθυμίσουμε ότι στις 20 Οκτωβρίου του 2009,  το επιτόκιο για τα τρίμηνα γραμμάτια του ελληνικού δημοσίου ήταν μόλις 0,35% !!!

Τα spreads των δεκαετών ομολόγων  έφτασαν στις 1,140 μονάδες

Το χρηματιστήριο επέστρεψε στα επίπεδα του 1997

Και όλα αυτά εν μέσω  έντονης φημολογίας και δημοσίων συζητήσεων, για επικείμενη αναδιάρθρωση του ελληνικού χρέους.

Συζητήσεις τις οποίες τροφοδοτεί και κάποιο «βαθύ λαρύγγι» της κυβέρνησης!

Να συνηθίσουμε στην ιδέα

Έχω την εντύπωση οτι η Κυβέρνηση  έχει συμφωνήσει παρασκηνιακά, αυτό που δημόσια εξορκίζει: Την αναδιάρθρωση του χρέους.

Και επειδή προφανώς πολλοί είναι ενήμεροι για το μυστικό, για αυτό κάθε λίγο και λιγάκι βγαίνει κάποιος και το αποκαλύπτει.

Και στη συνέχεια οι επίσημοι δίνουν έναν αγώνα δρόμο για να διαψεύσουν την είδηση.

Εν τω μεταξύ η κοινή γνώμη, τόσο στην Ελλάδα, όσο και στις χώρες της Ε.Ε.,  εθίζεται στην ιδέα.

Σε λίγο καιρό θα τη θεωρούμε δεδομένη!

Οι κάτοχοι ξεφορτώνουν ελληνικά ομόλογα (για αυτό και τα ασφάλιστρα παραμένουν στα ύψη)

Να δείτε που στο τέλος, θα γίνει η αναδιάρθρωση επειδή ακριβώς  βαρεθήκαμε να συζητάμε για αναδιάρθρωση..

Και θα την πληρώσουν οι ελληνικές τράπεζες και τα ασφαλιστικά μας ταμεία.

Και τις ζημιές θα τις επωμιστεί ο συνήθης ….ύποπτος: ο Ελλην φορολογούμενος!

Αυτού το οποίου ο τράχηλος…ζυγό δεν υπομένει!

Κ.Ρ.

Υ.Γ. Αληθεύει ό,τι ο πρωθυπουργός αγόρασε καινούργιο κανό για τις πασχαλινές του διακοπές ή πρόκειται για άθλιες συκοφαντίες;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ιεροκλής avatar
    Ιεροκλής 19/04/2011 18:25:13

    Είναι κακός ο κόσμος Γιώργο μου. Κάνε εσύ το κανό σου καμάριμ...

  2. Enzo avatar
    Enzo 19/04/2011 18:34:30

    α ρε γιωργακη εισαι πολυ trendy εισαι πολυ μπροστα με το κανο, πολυ extreme και εγω ο φουκαρας περυσι μολις που προλαβα να παω 3 μερες διακοπες , φετος θα παω?

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Enzo 20/04/2011 03:06:30

      Εντάξει, καλά είσαι, εγώ πέρυσι πήγα περίπου τρεις ώρες, κατάφερα μια Τετάρτη απόγευμα να κάνω ένα μπάνιο σε μια παραλία κοντά στη Θεσσαλονίκη.

  3. asxetos avatar
    asxetos 19/04/2011 20:21:56

    enzo αγαπητέ,

    πολύ λογική η ερώτησή σου. εγώ πάλι θα προσπαθήσω να σου απαντήσω ως γιωργάκης στη θέση του ...γιωργάκη:

    ''αν κόψεις το κάπνισμα τότε εξοικονομίσεις αρκετά ώστε στο τέλος του έτους να κάνεις διακοπούλες με το δικό σου κανό...''

    είδες πόσο απλά τα σκέφτεται ο τζώρτζ; είναι θέμα λαιφ στάιλ παιδί μου

    • Orestios avatar
      Orestios @ asxetos 19/04/2011 21:03:21

      Υπάρχει καλύτερη απάντηση.
      Να πεθάνει για να κάνει αιώνια διακοπές.

  4. Αστος avatar
    Αστος 19/04/2011 20:37:58

    Αρε κατι βυσματα που υπαρχουν........3 ολοκληρες μερες δηλαδη σαν να λεμε 72 ωρες,δηλαδη σαν να λεμε 1440 λεπτα της ωρας, δηλαδη σαν να λεμε 86440 δευτερολεπτα της ωρας.

    Αρε κατι βυσματααααααα......

  5. jz avatar
    jz 19/04/2011 21:01:33

    Τόσα χρόνια ζούσαμε με δανεικά, γλεντούσαμε στα σκυλάδικα, πίναμε καφέ στις καφετέριες με 4 ή 5 ευρώ αγοράζαμε BMW ενώ ήμασταν άξιοι μόνο για FIAT, ταξιδεύαμε στις διακοπές με δανεικά (τα λεγόμενα διακοποδάνεια) και πολλά άλλα να μην τα αναφέρω όλα γιατί ανατριχιάζω. Ε. Τώρα ήλθε η ώρα να πληρώσουμε όσες μαλακίες έχουμε κάνει. Τώρα οι δυνάστες μας, αυτοί οι καλοί κύριοι που τόσα χρόνια μας δάνειζαν θέλουν να μας πάρουν ότι καλό έχει απομείνει από την πατρίδα μας.

    • Orestios avatar
      Orestios @ jz 19/04/2011 21:04:04

      Τα κάνατε όλα αυτά?

    • Παναγος avatar
      Παναγος @ jz 19/04/2011 21:59:41

      Και δεν πουλας τη BMW σου ,αδελφε και να παρεις κανα φιατακι ?
      "σκυλά"! Που μου θελεις και καφε με 4-5 ευρω!!
      Να τον παρεις στο μηχανακι με 1,50 ευρω και να το πιεις στα ορθια.Κακομαθημενε.

      Εμας ασε μας . Μην ασχολεισαι μαζι μας να μην σε παρει και σε σηκωσει χαλβα..
      Που μουρθεις να μας κανεις και κηρυγμα αναπαραγοντας αυτα που σου ειπαν στην ΤιΒι οι τρεμοπρετεντερ ....

      • tiramola avatar
        tiramola @ Παναγος 19/04/2011 22:22:40

        Δεν έλεγε για σένα ρε Πανάγο, μην συγχίζεσαι...

    • Ευθύμης avatar
      Ευθύμης @ jz 19/04/2011 22:41:59

      ε ναι επειδή η Ελλάδα έχει οικονομία που ζούσε με δανεικά είναι 15ή στην παγκοσμια κατάταξη και παμπολους δείκτες σε άνθιση πρίν την λαίλαπα του ΓΚΑΟΥ ΠΙΟΥ (GaP)!

  6. Ευθύμης avatar
    Ευθύμης 19/04/2011 22:39:00

    Στον πάτο του αιγαίου να καθίσεις... μόνιμα.

  7. Βύρα avatar
    Βύρα 20/04/2011 00:30:08

    Έχεις πρόβλημα ρε JZ!!!!! μήπως είσαι κάποιος απο αυτές τις Πρασινόφατσες που τρώγανε με σαράντα μασέλες τόσα χρόνια και τώρα έχεις τύψεις .. (δεν νομίζω) .....γιατί οι περισσότεροι Έλληνες και δούλευαν και δεν γλεντούσαν στα σκυλάδικα όπως λες....και να σε σίγουρος ρε λαμόγιο πως αν ήταν πρωθυπουργός ο Καραμανλής δεν θα έμπαινε η χώρα ποτε στο Νομισματικό Ταμείο ... Ο ΓΑΠ τα ξεπούλησε όλα..... και έβαλε ταφόπλακα στα όνειρα δύο γεννεών τουλάχιστον.....

  8. αργυρός avatar
    αργυρός 20/04/2011 00:35:02

    Άντε Jorge στο καλό και να μήν μας γράφεις !!!!!!

  9. Μακεδονας avatar
    Μακεδονας 20/04/2011 17:10:39

    Η διαφορά 3,85% που δανείστηκε το κράτος την προηγούμενη φορά με το 4,1% που δανείστηκε τώρα είναι (σε απόλυτους αριθμούς) το δώρο Πάσχα 20.000 (ναι, είκοσι χιλιάδων) συνταξιούχων. Δηλαδή, ουσιαστικά είναι σαν οι κυβερνητικές αστοχίες να αφαίρεσαν 20.000 δώρα που τώρα πρέπει να καλύψουν οι φορολογούμενοι, εννοείται πάντα με νέα φορολογία.
    Συγχαρητήρια! Και σε ανώτερα...