03/05/2010 15:07
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Να σταματήσει η κοροϊδία με τις Τράπεζες

Διαβάζω σήμερα ότι οι Τράπεζες θα λάβουν από το πακέτο στήριξης,  15 δις ευρώ λόγω των προβλημάτων που θα έχουν από τα απλήρωτα δάνεια.

Μας δουλεύουνε για άλλη μια φορά. 

Οι τράπεζες έχουν εκχωρήσει τα δάνεια στις εισπρακτικές εταιρείες οι οποίες όχι μόνο εισπράττουν κανονικά ή και εκβιαστικά τα δάνεια αλλά προσπαθούν να βγάλουν και σπίτια στο σφυρί. Από την 1η Ιουλίου που λήγει η ρύθμιση για πλειστηριασμούς να δούμε τι θα γίνει. 

Αφού τους δίνει τόσα λεφτά , εκτός των 28 δις που τους έδωσε η προηγούμενη κυβέρνηση,  να εξαλείψουν τα δάνεια του κοσμάκη.

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΟΘΕΙ ΤΕΛΟΣ ΣΤΗΝ ΚΟΡΟΪΔΙΑ. ΜΗΝ ΠΛΗΡΩΝΕΤΕ ΔΑΝΕΙΑ ΚΑΙ ΚΑΡΤΕΣ .

Ρ.Τ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Lgz avatar
    Lgz 03/05/2010 15:14:27

    το ρισκάρεις?

  2. Γιάννης Σ. avatar
    Γιάννης Σ. 03/05/2010 15:16:45

    Η Κατσέλη γιατί καθυστερεί ένα εξάμηνο το νομοσχέδιο για τα υπερχρεωμένα νοικοκυριά, με διάφορες προφάσεις;

    Τους έχουν πάρει πρέφα.

    • anonymous avatar
      anonymous @ Γιάννης Σ. 03/05/2010 16:29:46

      το νομοσχέδιο για τα υπερχρεωμένα νοικοκυριά είναι επί της ουσίας πτώχευση ιδιώτη. Κατά λέξη αντιγραφή του αντίστοιχου Γερμ. νόμου που στη Γερμανία κρίνεται ως αποτυχημένος γιατί προκαλεί τεράστια έξοδα.

      Για όσους δεν ξέρουν τι θα πει πτώχευση σας λέω περιληπτικά το εξής:
      Ο οφειλέτης δηλώνει στην τράπεζα τι περιουσιακά στοιχεία έχει και χάνει την εξουσία διαχείρισής τους. Αυτή περνάει στο σύνδικο ο οποίος τα ρευστοποιεί ή τα εκμεταλλεύεται και οι εισπράξεις πάνε για την κάλυψη των χρεών. Όταν δε μείνει τίποτε και δεν έχει ξεχρεώσει, τον υποχρεώνουν να δουλεύει και 5 χρόνια και οι δανειστές να εισπράττουν μέρος του μισθού του. Αν και πάλι δεν έχει ξεχρεώσει τότε το μέρος του χρέους που έχει απομείνει διαγράφεται.

  3. anonymous avatar
    anonymous 03/05/2010 15:16:54

    Μια κουβεντα ειναι να σταματησουμε να πληρωνουμε...

  4. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 03/05/2010 15:20:06

    Θέλουμε ή όχι εγγυημένες καταθέσεις; Γιατί άν θέλουμε, πώς θα είναι εγγυημένες; Με τις ...υποθήκες των Ελληνικών στεγαστικών; Έτσι τις είχε εγυυηεί η Lehman. Και οι τιμές των ακινήτων είναι αρκετά πιθανό ότι θα καταρρεύσουν στην Ελλάδα. Δεν θα συμφέρει να εξοφλείς το δάνειο.
    Άν πάντως δεν θέλουμε εγγυημένες καταθέσεις, συμφωνώ με το σχόλιο.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Sic transit gloria mundi 03/05/2010 15:28:40

      όταν (και εάν) καταρρεύσουν τα ακίνητα, τότε θα είναι τα μεγάλα ζόρια για τις τράπεζες. Μόνη λύση να βγούμε από τα διεθνή λογιστικά πρότυπα. Εκτός αν βγεί όλος ο κόσμος για να μαζέψουν τις ζημιές και τα τυπωμένα λεφτά και να τα στείλουν στον ...Γανυμήδη.

      Να το πω αλλιώς. Άσχετο αν τα ακίνητα είναι η περιουσία των Ελλήνων, η κρίση δεν τελειώνει αν δεν ξεφουσκώσουν (και τότε θα δούμε ποιός θα τα αγοράσει)

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ archaeopteryx 03/05/2010 15:37:47

        Πώς έλυσαν το πρόβλημα οι ΗΠΑ, η Βρετανία, η Ισπανία (όπου κατέρρευσαν);
        Στις ΗΠΑ πούλησαν τις μεγάλες χρεωκοπημένες τράπεζες στους Ιάπωνες, άλλες τις συγχώνευσαν κι έκλεισαν τις μικρές (ακόμα κλείνουν).
        Στη Βρετανία τις κρατικοποίησαν (είχαν κάτι λεφτά ακόμα).
        Στην Ισπανία, φόρτωσαν τα ακίνητα στους Άγγλους tour operators (με μπόλικη χασούρα βέβαια, αλλά τη μοιράστηκαν).
        Όλο το πρόβλημα, και εδώ, είναι πώς θα μοιραστεί η χασούρα: Ελληνικές Τράπεζες, ΕΚΤ + ευρωπαικές, εργολάβοι.
        Και εδώ, όπως και στις ΗΠΑ, η κρίση άρχισε από τη φούσκα των ακινήτων, εκεί θα τελειώσει. Δεν είναι (μόνο) χρηματοπιστωτική. Πρέπει να "χτυπηθεί" ο πάτος. Back to fundamentals.

  5. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 03/05/2010 15:27:24

    Σπίτια στο σφυρί μαζικά δύσκολο να βγάλουν, δεν υπάρχουν αγοραστές πλειστηριασμών σε επίπεδα τιμών που δεν "σκοτώνουν" εντελώς τις τράπεζες.
    Οι τράπεζες προς το παρόν "αφήνουν" την κυριότητα στον μη εξυπηρετούντα το δανειοδανειολήπτη, χωρίς να εισπράττουν τη δόση. Έτσι έχουν έλλειμμα ρευστότητας. Σχηματίζεται όμως δυνητικό απόθεμα ακινήτων, για το οποίο είτε θα γίνει κάποτε διακανονισμός (παράταση εξόφλησης ή "κούρεμα" της οφειλής σε νέες χαμηλότερες αγοραίες τιμές), ή πλειστηριασμοί (πάλι στις νέες χαμηλές τιμές). Και στις δύο περιπτώσεις η Τράπεζα θα γράψει ζημίες. Άν σταματήσουμε και να πληρώνουμε κάρτες, μπάι μπάι μπάνκ!

  6. καθρέφτης avatar
    καθρέφτης 03/05/2010 15:30:01

    Ξέρω ότι ορισμένοι το άρχισαν ήδη από τον Μάρτιο, με αυτό ακριβώς το σκεπτικό.

  7. Lgz avatar
    Lgz 03/05/2010 15:33:02

    Να προχωρήσω σε διακανονισμό με την τράπεζα για 60% χαμηλότερη δόση με χαμηλότερο επιτόκιο

    ή να το ρισκάρω και να μην πληρώνω?

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Lgz 03/05/2010 15:42:14

      Νωρίς είναι ακόμα για απόφαση, πρέπει να δεις πρώτα να πέφτουν οι τιμές, και να έχεις πρόβλεψη που θα "καθήσουν". Τότε θα δείς άν συμφέρει διακανονισμός (και ποιός) ή παύση πληρωμών, πλειστηριασμός και ενοίκειο. Άν οι τιμές πάνε για πτώση ~40% όπως στις ΗΠΑ ή Ιρλανδία, και είσαι νέος/νέα, σαφώς το δεύτερο. Θα βρείς μετά πολύ φθηνότερο καλό σπίτι για αγορά. Εγώ που είμαι μεγάλος την ηλικία, δεν προλαβαίνω.

      • Lgz avatar
        Lgz @ Sic transit gloria mundi 03/05/2010 15:46:02

        δεν θα μπω όμως στον Τειρεσία?

    • anonymous avatar
      anonymous @ Lgz 03/05/2010 21:32:49

      Φίλε μου μην κάνεις πειράματα. Κάνε ότι σε συμφέρει τώρα και όπως μπορείς να τα φέρεις βόλτα. Για να σταματήσεις να πληρώνεις ούτε να το σκεφτείς. Αν δε μπορείς τη δόση συμφώνησε με την τράπεζα να το πουλήσεις και να αποφύγεις πλειστηριασμούς. Θα πάρει η τράπεζα τα δικά της και ίσως να σου μείνουν και μερικά ρέστα ανάλογα τα χρόνια που έχεις πληρώσει και πόσα από το κεφάλαιο έχεις εξοφλήσει.

      Το χρέος σου δε διαγράφεται προς την τράπεζα ακόμη κι αν σου πάρει το ακίνητο. Συνεχίζει να υπάρχει ότι δεν κάλυψε ο πλειστηριασμός. Μετά πρέπει να δηλώσεις πτώχευση, να σου πάρουν τα πάντα κι αν δε φτάσουν να δουλεύεις 5 χρόνια να τους πληρώνεις ότι περισσεύει από την εργασία σου και μετά διαγράφεται ότι έχει απομείνει.

      Κοινώς πλήρωνε στην ώρα σου κι αν ζοριστείς βγάλε το με τη συμφωνία της τράπεζας για πώληση. Σε κάθε περίπτωση φρόντισε να μη γίνεις υπερήμερος γιατί μετά δε μαζεύεται.

  8. crisis avatar
    crisis 03/05/2010 16:09:05

    http://www.youtube.com/watch?v=IbNtZYkAEHE&feature=player_embedded

  9. crisis avatar
    crisis 03/05/2010 16:19:12

    Για την siemens ξερανε να γραφουν για την goldansacks δεν βρηκαν στοιχεια οι γιανκηδες κατευθυνομενοι δημοσιογραφοι της ελευθεροτυπιας !!!!

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ crisis 03/05/2010 16:47:24

      Στην Ελλάδα οι πιό πολλοί α-ρ-δημοσιογράφοι προτιμούν το ουίσκι, δεν τους αρέσει η Lager και η Pils.

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ crisis 03/05/2010 16:49:46

      Gold-and-sucks!

  10. anonymous avatar
    anonymous 03/05/2010 16:24:39

    Νομίζω ότι δεν ξέρουμε τι μας γίνεται. Αν κάποιος σταματήσει να πληρώνει μπαίνει σε υπερημερία και το επιτόκιο υπερημερίας είναι 11,5% αν θυμάμαι καλά.

    Πέραν όμως τούτου έχουμε και κάτι άλλο. Η τράπεζα δε δανείζει δικά της λεφτά. Δανείζει λεφτά του καταθέτη με ένα καπέλο στο επιτόκιο. Αν πχ. δίνει 1,5% ή 2% στον καταθέτη και δανείζει με 4% το κέρδος της είναι αυτό το 2% μείον τα έξοδα κίνησης της τράπεζας, δηλ. τα ενοίκια των υποκαταστημάτων, τους μισθούς των υπαλλήλων κλπ.
    Αν σταματήσει ο κόσμος να πληρώνει πως θα πάρει ο μικροκαταθέτης
    α) πίσω το κεφάλαιό του
    β) τους τόκους του;

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ anonymous 03/05/2010 16:45:04

      Ο καταθέτης θα το πάρει ότι πήρε ο καταθέτης (μικρός ή μεγάλος) της Lehmann: Το αντίτιμο σε πάπαλα σύν ο τόκος (0 + 0x3% = 0).
      Εκτός άν εγγυηθεί κάποιος τις καταθέσεις: Το κράτος, η ΕΚΤ (ή άν άλλη τράπεζα, λέμε τώρα η Mitsubishi, εξαγοράσει τη χρεωκοπημένη). Αλλά πάλι, έν είσαι δανειολήπτης και πήρες στεγαστικό 200.000, και δείς το ίδιο σπίτι δίπλα να κάνει 120.000 λόγου χάρη, και είσαι στην αρχή αποπληρωμής, και νέος, θα συνεχίσεις να πληρώνεις δόσεις δανείου; Δεν συμφέρει, με τίποτε....

      • anonymous avatar
        anonymous @ Sic transit gloria mundi 03/05/2010 21:24:34

        Για τον καταθέτη συμφωνούμε ότι μπορεί να συμβεί αυτό. Το θέμα είναι να μη συμβεί γιατί δε θέλω η γιαγιά να χάσει τα λεφτά της.

        Για το στεγαστικό που λες δυστυχώς δεν έχει άλλη επιλογή από το να πληρώσει αλλιώς τα 80.000 που απομένουν καθίστανται υπερήμερα και τον πνίγουν. Ιδιωτική πτώχευση δεν έχουμε ακόμη. Αλλά και να είχαμε γιατί θα πρέπει να πληρώσει ο καταθέτης τη λάθος επένδυση του δανειολήπτη. Ανέλαβε και κάποια ρίσκα όταν έπαιρνε το δάνειο. Όχι το κέρδος δικό μου και η ζημία δική σας.

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ Sic transit gloria mundi 04/05/2010 13:52:02

        Όντως, δεν είναι δίκαιο να πληρώσει ο καταθέτης τη λάθος επένδυση του δανειολήπτη. Γι αυτό και εγγυάται τις καταθέσεις το κράτος (δηλαδή η ΕΚΤ). Άλλωστε, οι αξιολογήσεις των Μούντιδων και των άλλων "οίκων" με τα κόκκινα φανάρια δεν μετράνε πιά για την EKT. Έχουμε ανοιχτό οικονομικό πόλεμο.

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ anonymous 03/05/2010 16:54:01

      Και (άν, χτύπα ξύλο) αρχίσει και εδώ πραγματική χρηματοπιστωτική κρίση, θα δούμε τότε πώς θα διαμορφωθούν υπερημερίες και επιτόκια. Στις καταστάσεις κρίσης οι κανόνες αλλάζουν.

  11. kokorestios avatar
    kokorestios 03/05/2010 18:01:21

    δε μπορούν να κάνουν όλοι το ίδιο.
    εγω πήρα δάνειο και έφτιαξα σπίτι στην επαρχία, σε οικόπεδο στη μέση του πουθενά που λένε. αλλη περιουσία δεν έχω.
    Αφού πρόσφατα απέλυσαν τη γυναίκα μου από μια κατα τα άλλα σίγουρη δουλειά, κάνω το εξής:δεν πληρώνω μια. ήδη έχουν αρχίσει τα τηλέφωνα.
    μια μέρα πριν μου το πάρουν, θα το κάνω θερινό. το ξέρω, θα με πονέσει, αλλα αυτοι θα βρουν αγοραστή τη δευτέρα παρουσία.

  12. milkman avatar
    milkman 03/05/2010 18:53:54

    Γρωριζεται κανενα που να εχει συμφωνησει με την τραπεζα να δανιζει τα λεφτα των καταθεσεων του???
    ΕΓΩ ΟΧΙ
    Για να δειτε την γυμνια των τραπεζων ΤΡΑΒΗΞΤΕ ΟΛΟΙ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΣΑΣ για να δουμε εαν ειναι εγγυημενες οι καταθεσεις μας και εαν οι τραπεζες δεν εχουν δημιουργησει χρημα απο τιποτα για να εισπρατουν τους τοκους χωρις πραγματικο αντικρυσμα.
    ΞΥΠΝΑΤΕ ΡΕ!!

  13. iketis avatar
    iketis 03/05/2010 19:23:06

    Είναι μόνο 3 λεπτά, διαβολικά επίκαιρο και σχετικό με το θέμα!
    http://www.youtube.com/watch?v=yqZoCQ6R8eg
    Φυσικά αναφέρεται στους Αμερικανούς.
    Εμείς οι Έλληνες μπορούμε να εξακολουθούμε να κοιμόμαστε ήσυχοι, γιατί δεν μας αφορούν τα όσα λέει…

  14. Θανάσης avatar
    Θανάσης 04/05/2010 13:39:25

    EIMAI ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ, ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΝΑΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΗΣΕΙΣ ΠΑΛΑΙΩΝ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΙΚΩΝ ΔΑΝΕΙΩΝ ΚΑΙ ΚΑΡΤΩΝ ΕΦΤΑΣΑ ΝΑ ΧΡΩΣΤΑΩ ΠΕΡΙΠΟΥ 80000 ΜΕ ΣΥΝΟΛΟ ΔΟΣΕΩΝ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 1000 ΤΟ ΜΗΝΑ. ΜΕΤΑ ΤΑ ΝΕΑ ΜΕΤΡΑ ΕΧΩ ΑΠΩΛΕΙΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 500 ΤΟ ΜΗΝΑ (ΑΠΟ 1700 ΠΑΙΡΝΩ 1200). ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΟΥ. ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ; ΘΑ ΜΕ ΠΙΑΣΕΙ Ο ΝΟΜΟΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΓΕΙ; ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΠΕΙΡΑΞΟΥΝ ΤΟ ΜΙΣΘΟ ΜΟΥ; KAI ΜΕΧΡΙ ΠΟΙΟ ΠΟΣΟ;

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

    • Λαζόπουλος Κων/νος avatar